Service wapen n prijzenslag PZC Laat JB Meijers zijn ding maar doen Klant supermarkt kijkt naar meer dan alleen de prijs Kooklucht op het voetbalveld 17 'jorpswinkels bezorgd I erkgeversclub il vluchtstrook eer gebruiken aranormale ars in Sas kunst Proefrooiing wijst op lagere aardappeloogst vrijdag 26 augustus 2005 Ernst Jan Rozendaal ®S - Supermarkten in kleine jutvse kernen zien een nieu- ronde in de prijzenoorlog tus- «Laurus en Albert Heijn met «op zich afkomen. Toch heb- ize wel wat eigen troeven om iconcurrentiestrijd te overle ver weten", antwoordt eige- iM. Koopen van de Meer iten Supermarkt Port-Gre- jn Brouwershaven op de ag of hij bezorgd is over de gelaaide prijzenoorlog. „Dat ons toch een stuk marge n." prijzen van Albert Heijn gel sals ijkpunt. „Als zij in prijs laag gaan, moeten we mee", Koomen. Albert Heijn ïi een nieuwe ronde in de jzenoorlog aangekodigd, Su- 'de Boer - onderdeel van het jrusconcern - is deze week al onnen met een prijzenactie. Halve een kleinere marge om- de eigen prijzen ook omlaag eten, vrezen de supermark- in de kleine kernen ook een retdaling, omdat meer klan- naar de grote winkelbedrij ven. jhebben de afgelopen jaren i gemerkt dat er een prijze- rlog gaande was", zegt H. den Dries van Supermarkt ant Drieske in Wissenkerke. jj denk ik: Daar gaan we jr. Als dit weer een jaar gaat ia, dan ziet dat er voor een stal winkels niet rooskleurig ansen van de gelijknamige markt in Poortvliet vreest de toekomst. „Ik ben 55. Ik het hier wel uit. Maar heeft izoon nog toekomst in deze C.Reinders van Spar Super- rkt Valkenisse in Biggekerke kt zich zorgen. „We merken dat die grote advertenties ikranten invloed hebben op BURG - De Brabants Zeeuw- Mgeversvereniging (BZW) adt dat de vluchtstroken langs slwegen vaker ingezet moeten eden als spitsstrook. Er zijn wie ervaringen opgedaan met proef op de A58 tussen Ksendaal en Bergen op Zoom. «passing elders is daarom vol- sde BZW zinvol. i experiment op de A58 is Rijkswaterstaat opgezet de gevolgen van de werk- iheden aan de Ring van Ant ipen op te vangen. Tijdens de Üagspits en op andere druk- momenten werd de vlucht- :ek gebruikt als een gewone ide) rijstrook. Files werden jenoeg voorkomen, ide werken aan de Antwerp- vrijwel gereed zijn, st er ook een einde aan de «fop de A58. De werkgevers- ffliging pleit er in een brief -minister Peijs van Verkeer Waterstaat voor, de inzet van 'duchtstroken in de toekomst ielders op drukke knelpun- ioe te laten. ijzend naar de proef tussen «sendaal en Bergen op Zoom, ft de BZW aan dat, in combi- Smet een aangepaste rijsnel- jd van 100 kilometer per uur, 'veiligheid en milieu met een e maatregel gediend 'Bovendien kan de wegcapa- 31 met betrekkelijk eenvoudi- ïiddelen - zoals rijbaansigna- °g. aangepaste snelheid, duele rijstrookversmalling - ïïenlijk worden vergroot, 'fflder traject waar inzet van vluchtstrook nuttig is, noemt BZW de route tissen Breda öndhoven. Eigenlijk overal Lr de capaciteit van de be ware wegén op bepaalde -enten van de dag, maar wel iodiek, tekort schiet, aldus BZW. BVAN GENT - In de Vlaan- tohal in Sas van Gent wordt 4 september een paranor- a'*en spirituele beurs gehou den standhouders uit Bei en Nederland zullen daarbij '^enwoordigd zijn. De hele er lezingen, workshops ^'chometriesessies, die bij •^gangsprijs (6 euro) inhe it zijn. De beurs begint om tan duurt tot 19.00 uur. onze klanten. Daar komt bij dat we duidelijk merken dat Duit sers dit jaar erg op hun geld moeten letten. Ze nemen meer etenswaren mee van huis en zijn eerder geneigd naar de grote winkels te gaan." H. van Iwaarden, die een super markt uitbaat in Groede, noemt de prijzenoorlog één factor in een complex geheel van proble men waarmee kleine kernen, kampen. „Het kan wél net de druppel zijn die de emmer doet overlopen." Als het om de prijs van produc ten gaat, kunnen de kleine win kels het nooit winnen, stelt Koopen. Voor de Zeeuwse super markten geldt het spreekwoord dat wie niet sterk is, slim moet zijn. Uit de heropening van de supermarkt in Lewedorp en de aanstaande uitbreiding van die in Hansweert blijkt dat onderne mers nog steeds brood zien in vestigingen in kleine kernen. Koopen: „Ons sterke punt is dat we dicht bij de mensen zitten. In de Meermarkt bieden we extra service in de vorm van een posta gentschap, de mogelijkheid om te kopiëren, foto's af te drukken en schoenen te laten repareren. We probeer den centraal punt in het dorp te creëren." In Poortvliet is het niet anders. Jansen heeft in haar winkel ook Goesenaar B. de Meester is klant van Albert Heijn: „Voor mij is het gewoon het meest praktisch om hierheen te komen. Als ik in de buurt van een goedkopere supermarkt woonde, ging ik daarheen." een postagentschap en een dro gisterij. In haar assortiment zou ze graag meer streekproducten opnemen, maar daarvoor heeft ze te weinig ruimte. Van Iwaar den verkoopt ze volop. „Ik heb klanten die speciaal voor onze verse kaas hier blijven komen. En vooral voor oudere mensen hebben wij nog producten die voor een Albert Heijn al lang niet meer rendabel zijn. Wij heb ben natuurlijk ook een jarenlan ge expertise en een persoonlijke Mevrouw J. van Heumen uit Souburg doet één keer per week al haar supermarkten zijn veel te duur." boodschappen bij de Agrimarkt. „Dat is een bewuste keuze. Andere foto's Willem Mieras benadering. De gezelligheid in de winkel is voor mensen ook be langrijk." Als klanten om een praatje verle gen zitten, maakt Van den Dries daar tijd voor, hoe druk hij het ook heeft. En de boodschappen in de auto zetten of thuis bezor gen, dat is onderdeel van de ser vice. Dat sommige klanten al leen voor het vergeten pak kof fie binnenkomen, is voor hem geen probleem. „Een klant is een klant." De op een camping gevestigde Supermarkt Valkenisse is open van half maart tot eind oktober. De vleesafdeling is gespeciali seerd in barbecueproducten, da gelijks worden broodjes gebak ken en om vier uur stokbrood. Reinderts: „Dat wordt zeer op prijs gesteld." Alle uitbaters geven aan te ho pen dat inwoners van kleine ker nen zich realiseren wat ze verlie zen als de supermarkt sluit. „Als wij stoppen, is Poortvliet te klein", zegt Jansen. „Dat pro beer ik mensen vaak aan hun verstand te brengen. "Als alle Wissenkerkers tien euro per week bij hem uitgeven, heeft Van den Dries geen probleem. „De mensen hebben zelf in de hand of de supermarkt blijft." Van Iwaarden is vast van plan tot 2016 open te blijven. „Dan is het familiebedrijf honderd jaar. Ik zeg vaak tegen mijn klanten dat ik ga voor het predikaat ko ninklijk. Met een kwinkslag laat ik ze zo over de problematiek na denken." Oud-Hulstenaar timmert aan de weg als producer en gitarist bij onder meer De Dijk door Raymond de Frel AMSTERDAM - Laat Jan Bart (of beter: JB) Meijers zijn ding maar doen. Maar wat dat ding nou precies is? Daar kan de uit Hulst afkomstige gitarist en pro ducer zelf ook geen vat op krij gen. Hij doet het gewoon, niets meer en niets minder. Zo ook op de nieuwe plaat en toernee van De Dijk. Meijers (33) maakte begin jaren negentig furore met de Zeeuwse band Charmin' Children, maar verliet de provincie voor een stu die aan het conservatorium. Ver volgens kwam de Hulstenaar te recht in Shine, dat in 1996 weer ter ziele ging. „Door het toeren met Shine had ik nauwelijks tijd om aandacht aan mijn stu die te besteden. Bovendien, het is toch dom om een opleiding te doen voor iets wat je eigenlijk al de hele dag doet? Na drie jaar ben ik daarom met het conserva torium gestopt", zegt Meijers. De in Amsterdam woonachtige gitarist trok vervolgens ten strij de met britpopband Supersub, maar langzamèrhand krijgt zijn rol als producer steeds meer de overhand. Bands als Normaal Puik Idee BalladeTröckener Kecks), Daryll-Ann Don't Stop) en Acda De Munnik Liedjes van Lennyvroegen hem als producer voor hun al bums. En dan is er De Dijk, waarmee hij sinds 1999 als gitarist toert en waarvoor hij de rol van pro ducer van hun platen op zich neemt. „Binnenkort verschijnt hun nieuwe plaat. De Dijk pre senteert zich als vijfmansband, maar ze staan met acht man op het podium. Je kan dus wel zeg gen dat ik een zekere, vaste waarde binnen de groep ben. Ik ga ook weer mee op de nieuwe toernee." De Dijk-bassist Hans van der Lubbe neemt op de web site van zijn band alle twijfels over Meijers' positie weg. „JB is als een zesde bandlid. Hij heeft frisse geluiden binnengebracht en past moeiteloos in het collec tief De Dijk." Toch voelt Me ijers zich lekker bij een rol in de schaduw, hij hoeft niet zo nodig 'met zijn kop op een cd-hoes'. „Dat interesseert me echt voor geen centimeter. Ik hoef de we reld niet zo nodig te domineren. Ik leg de lat hoog, maar hoef niet per se aan de top te komen. Ik ben er ook helemaal niet mee bezig om hits te scoren. Met Su persub probeerden we dat wel, da's ook de reden geweest dat ik eruit stapte. Tuurlijk, platen maatschappijen willen hits, dat is logisch. Ik probeer het artistie ke aspect dan ook binnen de marge te houden, want je wilt als muzikant natuurlijk wel in alle grote zalen blijven spelen." Bühne Zijn werk in de studio, zijn gi taar van jetje geven op het po dium, Meijers is het om het even. „Ik zie het als één groot ge heel, want zowel produceren als spelen gaat uiteindelijk om het zelfde: muziek maken. Ik verge lijk studiowerk altijd maar met het schrijven van een boek. Als het je niet zint, kan je nog op de rewind-kop drukken. Daardoor kan je ook meer experimenteren dan op het podium. Maar als ik de studio na een tijd te zweterig begin te vinden, verlang ik weer naar de bühne." De nieuwe plaat en toernee van De Dijk komen er dus aan en Meijers hoopt binnenkort ook de studio in te duiken met Dan iel Lohues (Skik), Jelle Paulus- ma (Daryll-Ann) en singer-song writer JW Roy voor een eenma lig project. Een bomvolle agen da, dus is er weinig tijd om zijn ouders in Hulst op te zoeken. „Weet je, ik kom nog graag in Hulst, maar ik zou er niet meer kunnen wonen. Ik draag het 'Zeeuwse gevoel' nog altijd bij me, maar hier in Amsterdam kan je als muzikant veel meer kanten op. Als ik op een dag klapper zie dat er 's avonds een aardige band in Paradiso speelt, kan ik er naartoe. En als ik een Marshall-versterker opblaas, kan die hier binnen een uur gere pareerd zijn. In Hulst zou dat ze ker twee weken duren. Boven dien kan ik hier alle culinaire smaken van de wereld proeven. Zolang ik daarvan blijf genie ten, keer ik niet terug naar Hulst." Vera Meijers heeft daardoor ook geen goed beeld meer van de Zeeuw se popscene, op de verrichtingen van landelijk bekende Zeeuwse bands als Blof en Racoon na. En hij was gastmuzikant op For the light in your eyes van Danny Vera. „De samenwerking met Vera is niet ontstaan omdat we allebei uit Zeeland komen. Dat was toe val. Ik ben ook bevriend met de jongens van Blof, maar het is niet zo dat Zeeuwse muzikanten een soort blok vormen. Uiter- door Martijn de Koning GOES - Supermarkten zijn in oorlog. Opnieuw worden ver lagingen van de prijzen aange kondigd, met als doel de con sument daarmee voor zich te winnen. De hoogte van de kas sabon blijkt echter maar één van de vele redenen om een bepaalde supermarkt te be zoeken. Klanten van Albert Heijn in Goes lijken geen al te prijsbe wuste mensen. Slechts een en keling vergelijkt consequent bepaalde producten met el kaar. „Ik neem altijd de vis die in de aanbieding is", ver telt A. Burgs uit Goes, wij zend op de roodbaarsfilet in haar karretje. „Dan heb je ook elke keer een andere." Net als veel AH-bezoekers be seft ze wel dat ook de goed koopste producten bij deze su permarkt elders minder geld kosten. „Verse vis is en blijft natuurlijk puur een luxe-pro- dukt", realiseert ze zich dan ook. Veel meer dan de prijs van de producten spelen voor de Al- bert-Heijnklanten andere fac toren een rol bij de keuze voor de supermarkt. „Het is een fijne winkel. Ik kom hier gewoon graag", merkt een man met een winkelmandje op. B. de Meester heeft om weer een andere reden 'juist deze winkel tot de zijne gemaakt. „Voor mij is het gewoon het meest praktisch om hierheen te komen. Als ik in de buurt van een goedkopere super markt woonde, ging ik daar heen." Natuurlijk speelt ook de kwa liteit van de artikelen wel een rol. „Albert Heijn is duur, maar ook veruit de beste", zegt Goesenaar J. van 't Veen. En, gebarend naar zijn karre tje: „Deze spullen kan ik bij andere supermarkten in de buurt gewoon niet vinden. Dus kom ik automatisch hier terecht." Hij ziet geen reden om voor zijn overige bood schappen naar een goedkope re zaak te gaan. Een jonge vrouw uit Kapelle kiest er wel bewust voor twee supermarkten te bezoeken. Ze loopt met een kar vol bood schappen over de parkeer plaats van de Agrimarkt in Goes. Vooral de twintig fles sen frisdrank in haar karretje vallen op. „Die is hier goedkoper dan bij Albert Heijn", motiveert ze de reuzeninkoop. „Per fles scheelt dat niet zoveel, maar als ik dat op jaarbasis ga uit rekenen.... Ik heb drie kinde ren, en die hebben altijd dorst." Voor een aantal andere beno digdheden gaat de vrouw wel naar Albert Heijn. „Ze heb ben bij Agrimarkt alles wat ik nodig heb, hoor. Maar som mige dingen van AH vinden we gewoon lekkerder. Ver wend zijn we eigenlijk, hè." J. van Heumen uit Souburg werkt in Goes. Eén keer per week doet ze al haar bood schappen bij de Agrimarkt. „Dat is een bewuste keuze. Andere supermarkten zijn veel te duur." Ook als Albert Heijn met for se prijsverlagingen blijft ko men, zal Van Heumen niet van vaste supermarkt veran deren. „Meer dan wat ik hier kan vinden, heb ik niet no- dig." Toch blijkt ook bij de goedko pere zaak te gelden dat de prijs van de producten niet al tijd van doorslaggevend be lang is bij de winkelkeuze. „Met de auto is de Agrimarkt het beste te bereiken," vindt een echtpaar uit Wolphaarts- dijk. „Op weg naar deze win kel rijden we ook altijd voor bij de Albert Heijn. Moet je eens kijken hoe druk die par keerplaats altijd is. Hier is al tijd plek. En het is nog gratis ook." aard roept Zeeland een speciaal gevoel op, maar het gaat te ver om te zeggen dat Middelburg het episch centrum van mijn denken is." De oud-Hulstenaar vliegt van band naar band. Moet ook wel, met muziek moet er brood op de plank komen. Toch, hoewel Me ijers het een afschuwelijk woord vindt, blijft muziek gevoelsma tig een 'hobby'. „Het is mijn be roep, maar het is uit een passie ontstaan. Ik voel soms wel een gezonde angst, met vragen als 'hoe lang kan ik dit nog blijven doen?' en 'vinden de mensen het nog wel leuk wat ik doe?' Ik be doel, ik heb een koophuis, ik heb een dochter... er moet dus geld verdiend worden. Je bent als muzikant erg afhankelijk van je passie. Da's een risico, maar aan de andere kant vind ik dat helemaal ni'et verkeerd." De voetballers van Jong Ambon uit Middelburg brengen zeventien dagen door op het Molukse eiland Ambon. Het verblijf is onderdeel van het herstel- en verzoeningsproces dat daar - najaren van geweld - gaande is. PZC-redacteur en Jong Ambonspeler Eldridge Pentury doet verslag. JL&chc£j(/i Vandaag deel 3: Training JB Meijers uit Hulst, gitarist van De Dijk en producer voor diezelfde en diverse andere bands: „Ik leg de lat hoog, maar hoef niet per se aan de top te komen." foto Frank van den Berg/FBF Voor nieuwkomers is het soms schrikken hoe het er in Ambon aan toe gaat. Neem de verkeersregels, ze zijn er wel, maar elke weggebruiker trekt zijn eigen plan. Vader en moeder met baby op een brom mer, spelende kinderen aan de rand van een drukke weg, veel vuldig inhalen en vlak voor een tegenligger terugkeren op de ei gen weghelft. In Ambon ge beurt het. Als de spelersbus van Jong Am- bon van Baguala Resort de weg opdraait op weg naar een trai ning en op een haar na wordt ge mist door een aanstormende bus kijkt iedereen die meerijdt ver schrikt om zich heen. Alleen de chauffeur blijft uiterlijk onbe wogen. Ambon is nou eenmaal geen Eu ropa en dat zal altijd zo blijven. Op voetbalgebiëd al helemaal. Ambon kent geen amateurcom petitie zoals in Nederland, maar moet het doen met een wedstrij denreeks die meer wegheeft van een groot toernooi. In een maand tijd werken dertig voet balteams een competitie af en blijft een kampioen over. Alles speelt zich af op dezelfde plaats: stadion Mandala Remaja, het enige openbare veld van Am- bon-stad in de wijk Karang Pan- jang. Voor jeugdvoetballers heeft Am- bon meer te bieden. Op een sportinternaat, de zogenaamde PPLP, krijgen talenten na scou ting de gelegenheid om zich te ontwikkelen. Naast voetballers wordt de kans geboden aan kanoërs, atleten en boksers. „Met de voetbaltalenten spelen we wedstrijden tegen ploegen uit andere delen van Indonesië", vertelt Jan Tentua, jeugdtrainer van PSA, een onderafdeling van de nationale bond PSSI. „Vori ge maand zijn drie spelers uit Tulehu op die manier in beeld gekomen bij clubs uit Jakarta. Die zijn nu weg." Om de voetbal sport in Ambon een dienst te be wijzen vertelt Jong Ambon-trai- ner Bert Pentury, tevens KNVB-docent, aan voetbaltrai ners in Ambon hoe de Neder landse voetbalvisie in elkaar steekt. Veertien trainers, van wie slechts vier gediplomeer den, doen mee aan de eerste cli nic die Pentury geeft. „De Am- bonese trainers kunnen veel le ren van de ervaring die hij heeft", zegt Tentua. „Veel din gen zijn nieuw voor hen." In sta dion Mandala Remaja, waar de clinics worden gehouden, zijn de naweeën van de oorlog nog altijd zichtbaar. Vluchtelingen huizen al vier jaar in de kleedka mers, waardoor de kooklucht op het veld te ruiken is. Behelpen is het met het maaiwerk van de grasmat die wordt klaarge maakt voor de eerste wedstrijd van Jong Ambon, zaterdag te gen een team van Nusaniwe. Met een grastrimmer gaat dat niet al te snel. SINT-PHILIPSLAND - De aard appeloogst zal dit jaar een stuk slechter uitvallen dan in 2004. Dat blijkt uit een proefrooiing van de Producenten Organisatie Aardappelen (POA) en telersver- eniging Bamm. De acht onderzochte soorten wa ren in 2004 gemiddeld nog goed voor 49 ton per hectare. Uit de proefrooiing blijken ze dit jaar op 40 ton te komen. De opbrengsten van de Lady Olympia (van 51 ton naar 26 ton) en de Asterix (van 48 naar 28) gaan er het meeste op achter uit. De bekendste aardappel, het Bintje, brengt 35 ton per hec tare op. Dat was in 2004 nog 48 ton.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17