pzc Extra milieutoets omgevingsplan Zware kritiek op inzet pseudo-koper Indonesische marine hoopt op nog meer korvetten Jonge asielzoekers moeten zich weer kind kunnen voelen 15 Rechter handhaaft schietverbod in Rilland 'oor bedrijventerrein bij Terneuzen, nieuwe jachthavens en meer verblijfsrecreatie loete voor foute richting m slijterij oorwaardelijke »ete voor trvoer afval Vereniging schelpdierimporteurs Hinder door asfalteren A4 Auto op akker door ree op N59 Computers uit school gestolen Palazzoli Huis in Goes houdt ontmoetingsdag vrijdag 26 augustus 2005 swb UectorC jpDELBURG - Jachtschiet- Gging Zeeland mag voorlo gen gebruik maken van een ietbaan in Rilland. economische politierechter jgheyn achtte gisteren bewe- idat de Zeeuwse schietvereni- jtussen april en 8 juli op de lelijke) locatie aan de Grens den vergunning had voor jjêiduivenschieten. De poli- tierechter hield rekening met de omstandigheden door de sport vereniging geen straf op te leg gen. Wel blijft voorlopig de maatregel van kracht dat er op die locatie niet met wapens mag worden geschoten. De schietvereniging had volgens de politierechter nooit mogen blindvaren op de gemeente Rei- merswaal, die te lichtvaardig met de vergunningenprocedure is omgesprongen. De schietbaan was in Rilland aanvankelijk gelegen naast de golfbaan. Omdat de golfbaan ging uitbreiden, moest de schiet vereniging op zoek naar een an dere locatie. Eind 2004 zou ze naar een nieuw sportcentrum voor geluidsproclucerende spor ten verkassen, maar dat bleek al snel geen haalbare kaart. De nieuwe accommodatie staat vol gens de wethouder van milieuza ken en een ambtenaar van de ge meente, die gisteren als getui gen waren opgeroepen, gepland voor eind 2006. In overleg met de gemeente mocht de schietvereniging op een afstand van vijftig meter van de oude locatie een tijdelij ke schietbaan aanleggen. De ge meente gedoogde de situatie door te volstaan met de bestaan de vergunning van het oude ter rein naast de golfbaan. Het liep fout toen er klachten bij de poli tie binnenkwamen over hagelpa- tronen, die tijdens het kleidui ven schieten op de weg terecht kwamen. „Niet gevaarlijk, maar ik kan me voorstellen dat men sen angstig reageren", zei een bestuurder van de schietsport vereniging. Voor officier van justitie J. Zon dervan was het duidelijk dat het schieten met vuurwapens zon der vergunning niet gedoogd kan worden. Ondanks toezeggin gen van de gemeente die in zijn visie laks is geweest. De officier eiste 2000 euro boete, maar de politierechter meende dat de Jachtschietvereniging Zeeland al genoeg was gestraft. irRinus Antonisse PDELBURG - Het dagelijks iviiiciebestuur werkt aan een [icubeoordeling voor een aan- ruimtelijke ontwikkelingen. Igaat om aanleg van een be- jventerrein westelijk van Ter pen, uitbreiding en aanleg ^jachthavens en nieuwe plek- ivoor verblijfsrecreatie. ie plannen krijgen eventueel plaats in het Omgevingsplan jjand, dat Provinciale Staten orjaar 2006 vaststellen. De mi- pbeoordeling is verplicht op ad van een Europese richt- Het dagelijks provinciebe- iirkan er niet omheen, beoordeling - een toetsing jraf - geldt alleen voor plan- iwaarvoor bij uitvoering een leueffectrapport is voorge geven, Ook als het gaat om «eden die onder de Vogel- en jiiatrichtlijnen van de Euro- se Unie vallen, is een milieu- oordeling noodzaak, ust de plannen voor bedrij- ilerrein, watersport en ver- recreatie worden ook loca- voor grootschalige wind je onder de milieuloep ge ien, Sloegebied en Kanaalzo- zijn daarvoor in beeld, even- ropschaling' van de bestaan- windenergielocatie bij het lelde-Rijnkanaal (Kreekrak). I nieuw bedrijventerrein op westelijke kanaaloever bij neuzen komt niet uit de it vallen: in het huidige 3-ekplan Zeeland is er al ruim- r gereserveerd, de milieubeoordeling moet 1DDELBURG - De economi- ïe politierechter J. Begheyn eft gisteren Agrimarkt BV uit (incldinge conform de eis ver- idceld tot 790 euro boete. ■tbedrijf heeft zich volgens de Ütierechter niet gehouden voorschriften van de ank- en Horecawet door een ierij niet duidelijk en zicht- ir af te bakenen van andere Üviteiten in de winkel. „Zo- 5 men de slijterij binnenkomt «tuien merken dat die afsluit- ar is. Dat is niet het geval." politierechter meende wel :degemeente Goes niet altijd ^gvuldig is opgetreden inzake inrichtingseisen. „Maar de antwoording blijft bij Agri- fkt." Bij een controle op 23 dl vorig jaar werden de te- itkomingen geconstateerd. Igens officier van justitie J. idervan kon de flessenauto- iatin.de hal ook niet door de «gel Agrimarkt betwistte de ïtredingen vroeg om vrij- raak. Het bedrijf verwijt de Seente Goes en de Keurings ast van Waren ondeskundig- id Volgens Agrimarkt is er te trouw gehandeld bij het wagen van de vergunning «rhet inrichten van de slijte- :4e overigens nog steeds niet de eisen voldoet. Het ver- Srwerd verworpen. KELBURG - Een 39-jarige ,oner van Schoondijke wist 'wat hij 1'out had gedaan, grilde met zijn auto elektrici- tskasten keurig naar een recy- *gbedrijf in Terneuzen bren- ■Wat kon daarop tegen zijn? economische politierechter fcgheyn hielp hem gisteren in ddelburg uit de droom. „U geen houderschapsbewijs :r het vervoeren van afval, ••is in strijd met de EG-veror- 3ngv De overheid moet piame- kweten waar het afval heen- De man had op 8 februari 'dektriteitskasten opgehaald Adegem (B) en werd onder- naar huis aangehouden lirde douane. De politierech- voldeed aan het verzoek van tósman J. Burlet om zijn een voorwaardelijke boe- •an 250 euro op te leggen. worden aangegeven of zo'n grootschalige ontwikkeling uit oogpunt van leefmilieu (licht, ge luid, lucht, veiligheid, verkeer) en natuur en landschap moge lijk is. Voor de watersport in de delta wateren is antwoord nodig op de vraag: welke concentratie van watersport is toegestaan, voordat de natuur erdoor ver slechtert of verstoord wordt, Ook moet worden nagegaan of een zonering (stille en drukke ge bieden aanwijzen) binnen de del tawateren noodzakelijk is, om nadelige invloed op de natuur te voorkomen. Diepgang Eén van de aandachtspunten is de ontwikkeling van de water sport. Kleinere boten met min der diepgang kunnen meer ver storing opleveren, omdat ook buiten de vaargeulen gevaren kan worden. Nieuwe typen wa terrecreatie als kitesurfen kun nen ook buiten het vaarseizoen verstoring geven. Voor uitbreiding en aanleg van nieuwe jachthavens is de 'draag kracht' van een gebied van be lang. Welke activiteiten zijn er al in de omgeving aanwezig? Wat voegt nieuwe ligplaatsac commodatie daaraan toe (zoals onderhoudsbaggerwerk, vervui ling water, toename verkeer)? Het antwoord op die vragen is bepalend voor de mogelijkheid tot uitbreiding van bestaande havens en de plaatskeuze van nieuwe. Voor elk water dient een aparte beoordeling te wor den gemaakt. Een vergelijkbare werkwijze is nodig voor uitbrei ding van verblijfsrecreatie. Het beslag aan ruimte, aantal recre anten en bijkomend verkeer moeten worden afgezet tegen ge volgen voor leefmilieu, natuur en landschap, cultuurhisto rische waarden. Ook hier per re gio te beoordelen. De landelijke Commissie voor de Milieueffectrapportage wijst erop dat méér ruimtelijke plan nen een milieubeoordeling moe ten ondergaan. Genoemd wor den met name de aquacultures, glastuinbouw, schaalvergroting en intensivering van bestaande landbouw en verbetering van de zoetwatervoorziening voor in tensieve teelten. Ook vindt de commissie dat aandacht besteed moet worden aan mogelijke toe name van veiligheidsrisico's op de deltawateren (calamiteiten bij aanvaringen) en de veilig heidsrisico's voor recreanten. De commissie betwijfelt of bij het Schelde-Rijnkanaal grotere windmolens mogelijk zijn. Bevelhebber admiraal S. Soebijanto van de Indonesische marine legt bij de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen een munt in een keg, die hij daarna in een korvet in aanbouw slaat; de munt moet het schip geluk brengen. foto Lex de Meester door Maurits Sep VLISSINGEN - Bevelhebber admiraal S. Soebijanto van de Indonesische mari ne hoopt dat hij in de toekomst nog meer korvetten van de Koninklijke Schelde Groep mag laten bouwen. „Ze zijn een heel belangrijke versterking voor ons. We proberen meer van deze schepen te krijgen om ons land veiliger te maken." Volgens Soebijanto geven de korvetten de marine meer mogelijkheden voor pa trouilles langs de kust van het eilanden rijk. Maar of Indonesië meer korvetten zal bestellen bij De Schelde, is een be slissing van de regering, benadrukte Soebijanto. En die beslissingen is er nog niet. Voorlopig blijft het bij de twee korvetten die nu in aanbouw zijn, aldus Soebijanto. De admiraal zei dat gisteren bij zijn be zoek aan Vlissingen, waar hij een hand je meehielp aan de bouw van de korvet ten. Soebijanto maakte een lasnaad om de eerste twee segmenten van een kor vet met elkaar te verbinden. Niet de definitieve - die wordt latei- door specialisten gemaakt - maar een symbolische. Ook legde hij een munt in een keg, die hij daarna onder het schip sloeg. De munt moet geluk afdwingen voor het schip. Zijn klappen met de voorhamer om de keg op zijn plek te slaan, werden muzi kaal overstemd door de kapel van het Indonesische opleidingsschip Dewaru- ci, dat voor Small Sail in Vlissingen bij De Schelde ligt. De slagen van de trom melaars echoden als kanonschoten dooi de dokloods. De twee korvetten worden in 2007 opgeleverd, zei H. van Ameij- den, directeur van Schelde Marine- bouw. Volgens hem bestaat bij veel ma rines van andere landen belangstelling voor het project. Zij hebben zich nog niet concreet gemeld. De bijdrage van de Indonesische mari ne noemde hij voor De Schelde van be lang. „Die helpt ons in de internationa le concurrentie, die zeer hevig is." Advocaten in xtc-zaak spreken van uitlokking door politie door Emile Calon MIDDELBURG - Drie advoca ten uitten gisteren voor de Mid delburgse rechtbank zware kri tiek op de inzet en werkwijze van een pseudo-koper door de Zeeuwse politie. Volgens hen oe fende deze man, die alleen maar bekend is onder het pseudoniem Ricardo, ontoelaatbare druk uit op een inwoner van de gemeente Reimerswaal om 150.000 xtc-pil- len te leveren. Ze spraken dan ook van uitlokking. Raadsman J. Boone, advocaat van de inwoner van Reimers waal, ging het verst in zijn kri tiek. „Een twee jaar durend on derzoek naar mijn cliënt leverde niets op. Om toch met resulta ten te komen, ondanks concrete aanwijzingen, werd dit zware middel ingezet. Ongehoord." Op zijn verzoek las rechtbank president R. Reinarz een aantal pagina's uit het zeer omvangrij ke proces-verbaal voor. Daarin staat letterlijk dat de politie de pseudo-koper inzette omdat de kosten van de tolken te hoog werden. De bewuste inwoner van Reimerswaal sprak name lijk veelvuldig Russisch en Ar meens. Boone: „Zo gek heb ik het nog nooit meegemaakt in mijn lange carrière. Tolkenkosten geven de doorslag bij het inzetten van dit zware middel." Volgens hem is de Nederlandse Staat haar boek je zeer ver te buiten gegaan. „Volstrekt onrechtmatig." Volgens de raadsman is justitie akkoord gegaan met de inzet van de pseudo-koper zonder een gedegen onderzoek. „De officie ren van justitie hebben zich in de luren laten leggen door de po litie." Boone stelde ook dat de pseudo-koper erg intimiderend overkwam en dat de inwoner van Reimerswaal uit angst voor Ricardo xtc-pillen is gaan leve ren. De pseudo-koper wilde na melijk 150.000 pillen afnemen. Zo'n hoeveel is volgens Boone en de andere raadsmannen 'pu re uitlokking'. De 28-jarige inwoner uit Rei merswaal alsmede een man (42) uit het Brabantse Waalre en een 27-jarige man uit Antwerpen stonden gisteren terecht voor handel in xtc-pillen. De Bevelan der had volgens officier van jus titie G. Oosterveld de contacten met afnemers in Scandinavische landen. De Brabander leverde hem de pillen en de Antwerpe naar, was zijn hulpje. Code De officier betitelde het onder zoek als langdurig. Volgens haar kwam de inwoner van de gemeente Reimerswaal in maart 2002 in beeld wegens smokkel van pillen naar Zwëden. Uit ob servaties en het aftappen van zijn telefoon werd duidelijk dat hij zich met zaken bezighield die niet kosjer waren. Concrete bewijzen werden echter niet ver zameld. Wel bleek dat hij veel vuldig contact had met de man uit Waalre en met hem in een soort code sprak, sms'te en mail de. Om een beter zicht te krijgen op de activiteiten van de man werd in overleg met de hoofdofficier van justitie besloten de pseu do-koper in te zetten. Dat in schakelen van Ricardo had vol gens haar niets te maken met de kosten. Ook stelde ze dat er van uitlokking noch van zware druk sprake was. „De inwoner van Reimerswaal was degene die be weerde een grote hoeveelheid piHen te kunnen leveren." De man uit Waalre was volgens de officier ook tot aan zijn nek betrokken bij de smokkel. Hij had volgens haar directe contac ten met de fabrikanten. Dat leid de ze af uit de prijs die hij vroeg voor de pillen: zo'n 40 cent per pil. Daarnaast bleek de man thuis een geweer te hebben, een grote hoeveelheid munitie en nog wat andere hard- en soft drugs. De Antwerpenaar was volgens haar het hulpje van de man uit Reimerswaal en op die manier betrokken bij flink wat illegale activiteiten. Oosterveld eiste tegen de Zeeuw een onvoor waardelijke celstraf van vieren half jaar. De man uit Waalre moet van haar vijf jaar zitten en die uit Antwerpen twee jaar. Advocaat D. Olie voerde na mens zijn cliënt uit Waalre aan dat de politie zeer vooringeno men is geweest bij het onder zoek. Volgens hem wisten de agenten wel hoe het zat en zijn daar de bewijzen bij gezocht. Ook raadsman M. van der Want liet zich in die bewoordingen uit. Volgens hem is er geen en kel bewijs voorhanden dat de Antwerpenaar strafbare zaken heeft ondernomen. De rechtbank doet woensdag 7 september uitspraak. KAPELLE - Onlangs is de Vereniging van Importeurs van Schelpdieren opgericht. Doel: de belangenbeharti ging van importeurs van met name verse mosselen. Ze hebben zich verenigd om de verhandelbaarheid van bui tenlandse schelpdieren op lange termijn te kunnen waar borgen. De vereniging wil gesprekspartner van de over heid zijn en betrokken worden bij het opstellen van het nieuwe beleid voor invoer van schelpdieren. Door de be perkingen bij het vissen van mosselzaad in Nederland neemt de eigen productie sterk af en wensen de kweek en handelsbedrijven meer mosselen te importeren. Zowel Nederlandse bedrijven als in het buitenland gevestigde bedrijven die naar ons land exporteren, kunnen lid wor den van de vereniging. Vrijwel alle vergunninghouders voor het importeren van mosselen en oesters uit Ierland, het Verenigd Koninkrijk en Duitsland hebben zich inmid dels als lid aangemeid. Voorzitter van het bestuur is R. Barbé. OSSENDRECHT - Autoverkeer moet in het weekeinde van 3 en 4 september rekening houden met wegwerkzaam heden op de A4 ter hoogte van Ossendrecht. Rijkswater staat vervangt asfaltlagen in beide rijrichtingen. Zater dag 3 september speelt dat karwei zich van 's morgens zes tot 's avonds zes uur af op de westelijke rijbaan richting België. Zaterdagavond tot zondagavond tien uur wordt de ooste lijke rijbaan geasfalteerd. Volgens Rijkswaterstaat blijft de hinder voor het verkeer beperkt, omdat altijd één rijstrook beschikbaar blijft en het werk aan de Ring in Antwerpen dan is afgerond. Die rijstrook is wel zo smal dat er voertuigen van maximaal drie meter breed over kunnen. Weggebruikers die via de oprit Zandvliet de A4 willen bereiken, worden omgeleid via Berendrecht. ZIERIKZEE - Op de N59 bij Zierikzee is woensdagavond een auto van de weg geraakt en in het bouwland terecht gekomen. De bestuurder moest uitwijken voor een plotseling over stekende ree. Man en dier kwamen met de schrik vrij. YERSEKE - Bij een inbraak in de Ds. G.H. Kerstenschool in Yerseke zijn in de nacht van woensdag op donderdag 35 computers gestolen. De diefstal werd gisterochtend ontdekt door de adjunct-directeur. De gestolen compu ters stonden in een computerhal en de directiekamer. In elk lokaal staan ook nog twee computers, maar die zijn niet gestolen. „Ze waren daar al wel begonnen", zegt directeur E. van Engelenburg. „Maar kennelijk werden ze door iets of ie mand gestoord." Een al te groot probleem voor het onder wijs levert de inbraak niet op. De scholieren kunnen nu even niet klassikaal op de computer, maar die in de klas sen zijn nog beschikbaar. Ook het stelen van de computer in de directiekamer heeft geen grote gevolgen. „Gelukkig hebben we alle belangrijke documenten ook op een memo- rystick staan", aldus Van Engelenburg. Het was al de tweede keer dat er dit jaar werd ingebroken in de school. De vorige keer werd er niets meegenomen. door Martijn de Koning GOES - „Veel kinderen en jonge ren in asielzoekerscentra heb ben nooit de kans gehad zich kind te voelen. Het begrip spe len kennen ze nauwelijks, waar door ze niet eens weten wat ze nu eigenlijk graag doen en waar ze goed in zijn." Met deze uitspraak geeft Mar leen Polderman aan dat ze volle dig achter de plannen van de Na tionale Stichting ter Bevorde ring van Vrolijkheid staat. Die organiseert activiteiten voor kin deren en jongeren die in asiel zoekerscentra wonen. Komende maand is het azc in Middelburg aan de beurt. De 27-jarige Middelburgse gaat de organisatie van de evenemen ten in goede banen leiden. „Ik kwam met de stichting in con tact via mijn bezigheden bij Vluchtelingenwerk Nederland" vertelt Polderman. „Daar werk te ik ook al met name met kinde ren." Polderman wordt geassisteerd door plaatsgenote Melanie Ree kers. Ook voor haar is omgaan met jonge mensen niets nieuws. Zo was zij namens de hulporga nisatie War Child actief in on der meer Afhganistan. De twee organisatoren zijn verder nog naarstig op zoek naar vrijwilli gers. De Vrolijkheid, zoals de groep zichzelf noemt, bestaat inmid dels enkele jaren. „Het is de be doeling van de stichting om zo snel mogelijk in het hele land ac tief te zijn", verklaart Polder man de komst van de club naar Zeeland. Ama's De doelgroep van De Vrolijk heid is vrij breed. „Dat gaat van heel kleine kinderen tot de zoge noemde ama's, de alleenstaande minderjarige asielzoekers." De keuze om juist de jonge be woners van azc's te vermaken is bewust gemaakt. „Veel van hen hebben een zware periode ach ter de rug. Natuurlijk zijn ze in Nederland een stuk veiliger dan in hun geboorteland, maar toch is hun huidige leven ook niet al tijd een pretje. Wij willen hen de kans geven even een zorgelo ze, leuke tijd te hebben." De eerste activiteiten in Middel burg moeten in de derde week van september plaatsvinden. Polderman: „Bij het azc zetten we dan een 'verhalentent' op. Met een stuk of tien kinderen gaan we aan de slag met alles wat met verhalen vertellen te maken heeft." In de herfstvakantie staat ver volgens een druk programma op de rol. „Dan hopen we een boel verschillende activiteiten op te kunnen zetten. We denken on der meer aan het maken van pa pieren dieren, het vervaardigen van sieraden en hoeden en een workshop met een dj." Polderman benadrukt dat het programma nog kan verande ren.. „We vinden het belangrijk dat de jonge bewoners de activi teiten leuk vinden. We laten hen dus meedenken over wat we kunnen doen." Om de bezigheden goed te laten verlopen, is De Vrolijkheid druk op zoek naar vrijwilligers. „Op elke vijf deelnemers willen we één begeleider paraat hebben. Ook zoeken we creatievelingen die een workshop kunnen lei den. Als je weet dat er zo'n 170 kinderen en jongeren in het cen trum in Middelburg wonen, be grijp je wel dat we enkele tien tallen vrijwilligers nodig heb ben", rekent Polderman voor. Als de activiteiten in Middel burg een succes blijken, mag vol gend jaar ook het azc in Burgh-Haamstede een bezoek van De Vrolijkheid tegemoet GOES - Het Palazzoli Huis in Goes houdt donderdag 1 septem ber een ontmoetingsmiddag voor nabestaanden van kanker patiënten. Het Palazzoli Huis is een steun punt voor kankerpatiënten en hun naasten. De bedoeling van de bijeen komst is dat mensen ervaringen kunnen uitwisselen. De ontmoetingsmiddag vindt van 14.00 tot 16.00 uur plaats aan de Naereboutstraat 25 in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15