gft-bak werkt niet IZC PZC Prachtig zo'n schip als de Dewaruci Kantoor RPCZ krijgt vorm 13 lissingen wil containers gebruiken voor inzamelen oud papier oes legt hand i proefstation eelertocht in lutelande agenda mnia houdt interfeest Alzheimercafé Alcoholcontroles in kantines Diefstal uit vakantiewoning Politie pakt vechtersbaas op Man aangehouden na messteek Man verdacht van diefstal dakpan weekenddiensten Auto-inbraken in Middelburg GOESE RESTANTEN 3 daagse Boerenkoopdag vrijdag 26 augustus 2005 mMiriam van den Broek jjSlNGEN - De gemeente gingen komt terug van het tiden van huisvuil in onder- udse containers. Het groen- Iniit- en tuinafval (gft) in containers is zo vervuild dat alsnog op de gewone manier Kerkt wordt. De gemeente mvecgt nu het 'groene' ge le te verbouwen tot een j. papiercontainer. verschillende plaatsen in de jzijn onlangs nieuwe onder- 2dse afvalcontainers ge- Op de Nieuwendijk en leSingel zijn modern vormge- tHELMINADORP - De aan- ider wint. De gemeente Goes [dl eigenaar van het terrein ihet voormalige Proefstation idc Fruitteelt in Wilhelmina- 51, Goes heeft een akkoord ge- 1 met de Rijksdienst der Deinen. 1 woordvoerder van de ge- ente Goes bevestigt dat beide tijen eruit zijn. De koopakte el nog wel worden getekend, ft bedrag Goes neertelt voor avel van 1,9 hectare met op- Ben wordt binnenskamers ge iden. Overigens moet de ge- Lteraad de overeenkomst goedkeuren. DTELANDE - Skeelercomi- ifeslkapelle en skeelerverni- g Ska houden zaterdag een itocht voor skeeleraars. tocht begint om 11.00 uur bij lörtvelden van de Meeuwen de Westkapelseweg in Zou- Inschrijven kan vanaf uur voor vertrek. Deelna- !S kunnen kiezen tussen een van vijftien, veertig of tach- kilometer. Bezorgklachten: 600-0231231 fpmaandag t/m vrijdag ge- lerende de openingstijden; rterdags tot 12.00 uur dactie alcheren itenruststraat 18 Stbus 8070 MIDDELBURG 10118-493000 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Haurits Sep (chef) fedia Berkelder Edith Ramakers tem van den Broek tea Osman fedy van den Hurk te de Vries (sport) ;entrale redactie kationspark 28 Eostbus 31 ^0 AA goes (0113)315500 te (0113)315669 teil: redactie@pzc.nl «TERNET Wftv.pzc.nl Email: web@pzc.nl geven bakken gekomen waarin het afval niet langer gescheiden hoeft te worden. Sindsdien doet zich de vreemde situatie voor dat om de hoek van de straat, bijvoorbeeld in de Wilhelmina- straat en de Paul Krugerstraat, het afval wél gescheiden moet worden. „Toen we in 1997 de eerste on dergrondse afvalcontainers plaatsten, waren we wettelijk verplicht gescheiden delen te maken", legt R. Steenaert van de gemeente Vlissingen uit. „De regeling is inmiddels versoe peld. Gemeenten mogen nu zelf beslissen of ze het huisvuil ge scheiden inzamelen. Wij hebben besloten om dat ondergronds niet langer te doen." De eerste ondergrondse contai ners in Vlissingen stonden in de (buurt van hoogbouw. Dat was volgens Steenaert niet effectief. Bewoners van appartementen hebben meestal heel weinig groente-, fruit- en tuinafval. Daarnaast constateerde de afde ling afvalverwijdering dat er te vaak plastic in de gft-container werd gegooid. Volgens Steenae rt gebeurt dat zelfs zo vaak dat het afval uit de ondergrondse gft-bak tegenwoordig alleen nog maar op dezelfde manier verwerkt wordt als het restaf val. „Momenteel spelen we met de gedachte om het gft-gedeelte om te bouwen tot een bak voor de inzameling van oud papier." Dit idee bevindt zich nog in een vroeg stadium. Daarom kan Steenaert niet zeggen of en wan neer dat gebeurt. Grijze bak In de wijken ten noorden van de Sloeweg (Bossenburgh, Rosen- burg, Lammerenburg en Paau- wenburg) komen geen onder grondse containers. Die bewo ners moeten het doen met een grijze en groene bak in de tuin. In die wijken wordt het gft wel goed gescheiden. „We hebben een tijd terug de bewoners een gratis groene container aangebo den. Alleen al vorig jaar, heb ben we in die wijken meer bruik baar gft opgehaald dan in alle ondergrondse gft-containers in de stad." De gemeente Middelburg is dit jaar voor het eerst begonnen met het ondergronds inzamelen van huisvuil. In die containers mag zowel restafval als gft wor den gegooid. Heeft Middelburg geleerd van de ervaringen in Vlissingen? „Niet alleen van Vlissingen", zegt A. van de Pas van de gemeente Middelburg. „Wij hebben het voordeel dat we langer gewacht hebben met de ondergrondse containers. In de jaren negentig was er het al gemene gevoel dat het afval ge scheiden moest worden ingeza meld. Kortgeleden is daarover landelijk discussie gevoerd en de conclusie luidde dat er in be paalde situaties te weinig gft-af- val wordt ingezameld tegenover de kosten die je ervoor moet ma ken. Daarnaast blijkt dat het af val in ondergrondse containers vaak slecht wordt gescheiden. De regelgeving staat nu toe dat er in die gevallen geen geschei den inzameling hoeft te zijn. Maar we hebben inderdaad ook wel gekeken naar de ervaringen van Vlissingen." MEKACTIVITEITEN 6SINGEN - Coosje Buskenstraat ddeplein, 8.00 - 16.00 uur: Week- It; aHof, 9.00 uur: Hatha yoga en om Power yoga; piolen, 13.00 - 16.00 uur: Open- nggerestaureerde bunker; Uacobskerk, 12.00 - 13.00 uur: Or- tncert; iSTKAPELLE - Moria, 15.00 - 18.00 [0)18.30 - 20.00 uur: Kerk open voor iiliging en expositie schilders- pHetstraatje van Vermeer. MBURG - Zorgcentrum Sim- iin Domburg houdt morgen szomerfeest met muziek, een ïi), ringrijden, spellen en irommelmarkt. De dag duurt s 10,00 tot 17.00 uur en is niet ai voor cliënten, ook men- van buitenaf zijn welkom letSimniapad in Domburg. Bezoekers van het marineopleidingsschip Dewaruci kregen gisteren een optreden te zien verzorgd door de kadetten van het schip. door Jannes Goedbloed VLISSINGEN - De Marinierskapel opende gisteravond om acht uur offici eel het Small Sail Festival 2005, in de praktijk was het festival overdag echter al in volle gang. Vooral het Indonesi sche marine-opleidingsschip'Dewaruci, in de Vlissingse Dokhaven, trok veel be kijks. „Dit schip geeft me het gevoel dat ik in Indonesië ben", zegt Andy Simons uit Oost-Souburg. Zijn vader Anton Sim ons komt van oorsprong uit dat land en spreekt Indonesisch met de bemannings leden. „Het is geweldig om weer eens in mijn moedertaal te kunnen spreken met landgenoten." Ook de in de buurt van Surabaya gebo ren Achmed Sumantri, nu woonachtig in Middelburg, is blij de bemanningsle den te spreken. „Ik ben net enkele be manningsleden tegengekomen die uit mijn geboortedorp komen. Wat een toe val, geweldig!" De Vlissingse oud-zeeman Wim Meijer kijkt met hele andere ogen naar het schip. „Je kan aan de bouwstijl zien dat het een Duits schip is. Ik vind het wel gek dat er vijf ra's op de hoofdmast zit ten, meestal zijn dat er drie. Ik denk dat ze dat gedaan hebben om het zeilopper- vlak beter te kunnen doseren." Meijer heeft gediend op meerdere sche pen, waaronder een verkenningsschip van de Australische marine en een Noordzeeklipper, die vrachten vervoer de van.en naar Engeland. „Ik vind het prachtig, zo'n schip als de Dewaruci. Ik kan er de hele dag naar kijken." Natasha, dochter van Maria en Aernout van den Heuvel uit Groningen, vraagt zich echter af hoe al die mensen hier kunnen slapen. Een goede vraag. Erg groot is het schip niet, wanneer je be denkt dat er 149 mannen, waaronder 85 kadetten op het schip werken en wo nen. Het voor bezoekers ontoegankelijke be- nedendek is inderdaad krap. Beman ningslid Tumiar Rahadian Tamin geeft een korte rondleiding. Bij de slaapruim- te van de kadetten waarschuwt hij. „Het stinkt hier een beetje." De indrin gende geur van zweet overheerst in de met stapelbedden gevulde ruimte. Venti latie is er nauwelijks. Nu is de slaap- ruimte echter zo goed als leeg, want naast het schip beginnen de kadetten een optreden met de drumband. „Best knap", vindt Sjaak Lavis van De Berk Beveiliging. „De trompetten zijn niet al tijd even zuiver, maar het slagwerk is zeer indrukwekkend." Voor Marinus Verboven uit Vlissingen hoeft die muziek niet. Hij vindt ook de Dewaruci niet zo mooi. Hij houdt meer van stoomschepen. Om die reden loopt hij vanaf de Dokhaven door de binnen stad naar de expositie 'Maritieme beel den' in de Sint Jaeobskerk waar ver schillende kunstenaars hun werken ten toonstellen. In de kerk aangekomen bekijkt Verbo ven een werk van schilder Joop Henne- veld, met daarop een oud stoomschip. foto Ruben Oreel „Dit brengt echt herinneringen terug aan vroeger. Ik heb de stoomtijd nog meegemaakt, toen kon je ze hier in de haven komen bekijken. Zelf was ik bin nenvaartschipper, maar ik heb er een heleboel gezien." Bij de tentoonstelling zijn de kunste naars regelmatig aanwezig. Vooral Hen- neveld vindt het fijn om de reacties van de bezoekers te horen. „Ik heb zelf 36 jaar gevaren, onder meer op dit soort schepen. Toen ik dat niet meer kon doen heb ik een cursus schilderen ge daan en.ben er zo ingerold." De twee mannen halen herinneringen op, terwijl bezoeker nummer 350 de kerk binnen wandelt. In het Zeeuws Maritiem Muzeeum aan de Nieuwendijk, waar ook een expositie gaande is, valt van extra drukte door Small Sail nog weinig te merken. Mu seummedewerkster An de Vries: „Er was één echtpaar dat wegens Small Sail naar de expositie kwam, maar verder heb ik niks gemerkt. Er zijn niet meer bezoekers dan normaal. Maar ik denk dat het morgen nog wel op gang komt, wanneer het festival officieel is ge opend." MIDDELBURG - In het Gast huis aan het Noordpoortplein in Middelburg is morgen een Al zheimercafé. Van 14.30 tot 17.00 uur is er een lezing van een des kundige, er is een leestafelen aan de bar is gelegenheid om lot genoten te ontmoeten. (Advertentie) v de \aQ8< VLISSINGEN - De steigers zijn weliswaar weg en de gevelbekle ding zit erop, maar schijn be driegt: het duurt nog een tijdje voordat de deuren van het ge bouw van het Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland (RPCZ) opengaan. Dat zal zijn in februa ri, vertelt RPCZ-directeur Ben de Reu. „Het gebouw krijgt eerst nog een heleboel glaswerk. Glasgevels, en een atrium van glas en staal tussen de toren en wat wij de 'zwarte haken' noe men. In oktober beginnen ze aan de binnenkant. En dan gaat het snel." Want in januari wordt de vloerbedekking ge legd, komt het meubilair binnen en ook de apparatuur. In de eer ste week van februari kunnen de eerste verhuisdozen naar bin nen. Tegen die tijd hebben voor bijgangers richting de Keersluis brug weer iets om naar uit te kij ken. Piet Dieleman ontwerpt een kunstwerk, dat volgens De Reu 'zeker de aandacht zal trek ken'. „Hoe, dat zeg ik natuurlijk nog niet." foto Ruben Oreel GOES - De korpsen in de zes zuidelijke politieregio's, waaronder Zeeland, houden zondag 25 september 's mid dags en in het begin van de avond weer een gezamenlijke alcoholcontrole bij sportkantines. De politie vraagt jaarlijks bij het begin van het sportsei- zoen op deze manier extra aandacht voor het bewust om gaan met alcoholgebruik tijdens en na sportevenementen. Zij heeft de indruk dat de normen van alcoholgebruik na sporttrainingen -en wedstrijden niet al te nauw worden genomen. Hoewel het hele jaar door onaangekondigde controles worden gehouden, wil de politie aan het begin van het sportseizoen de sporters, supporters, maar ook de bestu ren van sportverenigingen en kantines wijzen op de geva ren van alcoholgebruik in het verkeer. KOUDEKERKE - Uit een vakantiewoning in het Vebena- bos in Koudekerke is tussen woensdagavond 18.30 uur en gistermorgen 9.30 uur een laptop gestolen. Ook werd een boormachine meegenomen. Een schadebedrag is niet be kend. HULST - Naar aanleiding van diverse vechtpartijen in het centrum van Hulst is gisterochtend een 22-jarige man uit Hulst in zijn huis aangehouden. De man is overge bracht naar het huis van bewaring in Middelburg, waar hij volgens de politie mogelijk nog enige tijd zal verblij ven. De Hulstenaar zou in de nacht van 30 op 31 juli een 21-ja- rige plaatsgenoot verwond hebben tijdens een vechtpar tij. In de nacht van 12 op 13 augustus zou hij eveneens een vechtpartij hebben veroorzaakt waarbij gewonden zijn gevallen. Bij de vechtpartijen waren nog meer perso nen betrokken. Deze zijn al eerder aangehouden en weer in vrijheid gesteld. TERNEUZEN - Een 24-jarige Terneuzenaar is gister avond in zijn woning aangehouden op verdenking van po ging tot doodslag of zware mishandeling. De man wordt ervan verdacht een 17-jarige plaatsgenoot met een schaar in zijn gezicht te hebben gestoken. Dë oorzaak van het voorval ligt in de relationele sfeer. De man zit nog vast. Het slachtoffer heeft verwondingen opgelopen aan zijn voorhoofd en neus. THOLEN - De politie heeft gisterochtend in alle vroegte een 50-jarige Tholenaar staande gehouden op verdenking van diefstal van een dakpan. De agenten zagen de eenza me wandelaar even na half drie op de Edisonweg in zijn woonplaats; hij droeg iets onder zijn jas dat de politie on der geen beding mocht zien. Uiteindelijk liet de man zien dat het ging om een zogenoemde sierdakpan, begroeid met wat plantjes. De Tholenaar verklaarde de dakpan te hebben gevonden; de politie wil weten of dat waai' is. Een eventuele benadeelde bij wie een sierdakpan uit de tuin is gestolen, wordt verzocht aangifte te doen. zaterdag 27 en zondag 28 augustus 2005 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Walcheren Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, iri het weekend of tij dens feestdagen) Huisartsengroep 'de stad Middel burg' Patiënten huisartsen Albers, Bruynzeel en Manni, Van den Haak, Heere en Wor- telboer. zaterdag: S. A. van den Haak, Rouaansekaai 47, tel. (0118) 644301. zondag: C.J.E.M. Albers, Bellinkplein 3, tel. (0118)644301. Inloopspreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Bats, Ubels, Van Tol, Van Eede, Spekhorst, Van der Male en Huisman, vrij. 17.30-zon. 23.00 uur: G. C. M. Rullens Dorpsstraat 2, Oostka- pelle, tel. (0118) 581276. F. v. Eede, de Casembrootstraat 24, Westkapelle, tel. (0118) 571234. zon. 23.00-ma. 8.00 uur:R. v. Tol, Markt 36, Veere, tel. (0118) 501271. Tandartsen Walcheren R. J. Arratoon, Badhuisstraat 45, Vlissin gen, tel. (0118) 414643. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen Vlissingen,don. 20.00-vrij. 20.00 uur: H. de Pundert, tel. (0118) 471140. vrij. 20.00-zon. 22.00 uur: M. Snoep, tel. (0118) 471140. Middelburg, vrij. 21.30-zon. 21.30 uur: M. Sinke, tel. (0118) 62045 Dierenartsen Landbouwhuisdieren: tel.(0118)633803. Kleine huisdieren: Mw. J. Oostenbrug, Oude Domburgse- weg 33-a, Oostkapelle, tel. (0118) 581443. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18.00 Landbouwhuisdierenpraktijk Wal cheren (grote huisdieren) Oude Domburgseweg 33a te Oostkapelle tel. (0118) 633803, za. en zo. visites aanmelden van 08.00-09.00 uur. Dierenartsenpraktijk Meliskerke R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Vogel- en Egelopvang De Mikke Het hele weekend bereikbaar onder tel. 0118 628288. Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: Zaterdag 10.00-17.00 uur: Apotheek Hummelen, Markt 69, Middel burg, tel. (0118)612134. Apotheek Ringeling, Lange Delft 133, Middelburg, tel. (0118)612538. 24-uursdienst (voor spoedeisende re cepten): Apotheek De Singel, Singel 9, Vlissin gen, tel.(0118)412730. Thuiszorg Stichting Werkt voor Ouderen (voor zorg thuis), tel. 06-51422232. Zorgstroom Voor gezinsverzorging, wijkverpleging en uitleen verpleegartikelen, tei. 0118-684000. MIDDELBURG - In Middel burg zijn de afgelopen dagen twee auto-inbraken geplaagd. Uit een auto die geparkeerd stond in de Vrijlandstraat is gis termiddag een gsm en een porte monnee gestolen. De inbraak vond plaats tussen 17.45 en 17.55 uur. Ook een auto aan de Traptoren was het doelwit van inbrekers. Tussen woensdagavond 22.00 uur en gistermiddag 14.00 uur zagen dieven kans om uit de au to de radio weg te nemen. (Advertentie) 25 - 26 - 27 augustus door de hele goese binnenstad (Advertentie) Stichting Zeeuwse Boerenkoopdagen organiseert zaterdag 27 augustus voor het 6e jaar een op het evenemententerrein aan de Groeneweg Koudekerke (ruime parkeergelegenheid)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13