Alpenlanden staan blank EU verdeeld over textielcrisis China Branden in Portugal razen voort Britten zien niks in bijzonder onderwijs Mag ik iemand meenemen als ik dat prettiger vind? 5 Dansende non op het matje rokstukken itanic ontdekt Zondvloed leidt tot evacuaties en geblokkeerde wegen Oprichter Taizé begraven FBI lokt zware misdadigers in val Peking verlaagt belasting armen Front tegen koning Nepal Miljoenenbod op huis paus Chodorkovski in hongerstaking Japanse officieren maakten van onthoofden wedstrijd woensdag 24 augustus 2005 InnrPascaleThewissen - Een 29-jarige jon uit het Belgische is bij moeder overste op het mat je geroepen, omdat zij wel trg frivool gefotografeerd «■as op de Wereldjongeren- jagcn in Keulen: met haar benen geklemd om de heu pen van een Brusselse mis- gonaris. jo'nanne Vertommen staat bekend als het 'dansende sonnetje' sinds de foto van yar rock-'n-roll-optreden a de Belgische kranten ver scheen. Moeder overste son er echter niet om la- jien 31ijn novicemeesteres beeft mij daar over aange sproken", vertelde Vertorn den gisteren. „Zij vindt Jat ik toch een beetje moet oppassen. Dat ik eraan 'moet denken dat ik de hele kloostergemeenschap verte genwoordig." Geen spijt Spijt van haar optreden beeft Vertommen niet. .Thuis zou ik het niet i ;oen", zegt de zuster die in I klooster Onze Lieve Vrouw kan Bethanie in Heist- co-den-Berg woont. Daar lioet zij zich houden aan een Spartaanse levenswij- re opstaan om zes uur 's cchtends voor het eerste ge bed en na negen uur 's atonds zich in stilzwijgen bullen. .Maar op zo'n bijeenkomst laat ik mij meedrijven op bet enthousiasme van de groep. Er heerste daar in Keulen een ongelofelijke sfeer. Je weet dat je daar al lemaal bent voor Hem. Een miljoen mensen worden laar op een heel bijzondere manier één. Een levendige jonge kerk. precies wat we .".Vlaanderen missen." INDEN - Onderzoekers heb- aeen tot dusver onbekende lo- ïtie getraceerd waar brokstuk- n van het in 1912 gezon- ramiiseschip Titanic. Volgens Amerikaan G. Harris geeft ivondst aan dat het schip eer- !i begon te zinken dan ge- tht. ibrokstukken liggen op zeker (meter van het wrak. Op de zijn ook persoonlijke «werpen gevonden zoals sdtassen en schoenen. Ook er servies met het logo van rederij. ims vindt dat de ontdekking ij eens zijn theorie onder- tjft dat de Titanic een ijs- 1 ramde waardoor er gaten (stonden aan de onderzijde ta het schip. Daarna kon het even doorvaren voordat het Wig zonk. Er vielen zo'n vijf- Honderd doden door de beepsramp. ANP/RTR door Robert Bloemen BERN - Delen van de Alpen kampen met enorme waterover last na overvloedige regenval. In sommige gebieden van Zwitser land, Oostenrijk en het zuiden van Duitsland is sprake van chaotische toestanden. Meerde re mensen kwamen om het le ven. Het water bereikte op bepaalde plaatsen het hoogste niveau in driehonderd jaar. De catastrofe leidde tot een massale inzet van brandweer, politie en andere hulpdiensten. In sommige gebie den is de hoogste alarmfase van kracht. Veel belangrijke doorgaande we gen zijn geblokkeerd door mod derstromen en steenlawines. Het kolkende water spoelde we gen en spoorlijnen gedeeltelijk weg. Tientallen huizen zijn be schadigd of verwoest. Duizenden personen werden geë vacueerd, ziekenhuizen ont ruimd. De autoriteiten lieten de autosnelweg München-Stutt- gart bij Augsburg afsluiten, om dat een nieuwe brug dreigde in te storten. De hevige regenbuien begonnen maandag en veroorzaakten over stromingen van beken en rivie ren. Naar verwachting houdt de regen tot vandaag aan. Vooral voor het stroomgebied van de Donau wordt rekening gehou den met aanzienlijke overlast. Voor het gebied van de Rijn ver wachten de autoriteiten geen problemen. In Oostenrijk is vooral in Tirol en Vorarlberg de situatie ern stig. De communicatie is moei lijk, omdat telefoonverbindin gen uitvielen. Ook is er in som mige gebieden geen elektrici teit. In het toeristenoord Lech moesten zestien hotels sluiten. Alle aanwezigen zijn geëvacu eerd. Het dorp, dat de traditione le wintersportbestemming van koningin Beatrix en haar fami lie is, zit zonder stroom en de drinkwatervoorziening hapert. Oostenrijkse media spraken van 'zondvloedachtige toestanden'. De wateroverlast kostte tot dus ver in Oostenrijk aan zeker twee mensen het leven. In Reuthe raakten zes mensen gewond door een explosie van een gaska chel, nadat water een woonhuis was binnengestroomd. Het water in de Zwitserse rivie ren stijgt sneller dan ooit, meld den de Zwitserse autoriteiten. Hier kwamen sinds maandag vier personen om, twee anderen worden vermist. Duizenden mensen zijn inmiddels geëvacu eerd. Velen zijn opgevangen in opvangcentra en hotels, onder wie ook veel toeristen. Het waterpeil van het Vierwoud- stedenmeer, waaraan de stad Lu- zern ligt, staat op enkele plaat sen al boven de recordhoogtes van Pinksteren 1999. Ook delen van de hoofdstad Bern en van In terlaken staan blank. In Meirin- gen in het Berner Oberland viel tussen zondagavond en gister ochtend ongeveer 205 millime ter water, een record. Het vorige record stond op 159 millimeter en stamt uit maart 1896. In het zuiden van Duitsland rie pen de autoriteiten de noodtoe stand uit. Het water bereikte op veel plaatsen een hoger niveau dan in 1999, toen het gebied zijn ernstigste overstromingen in een eeuw te verwerken kreeg. De schade was toen ruim 1 mil jard euro. Dammen breken door „De duivel is hier losgeslagen omschreef de woordvoerder van het vakantieoord Garmisch-Par- tenkirchen de situatie. Dammen braken door en honderden men sen zijn geëvacueerd, vaak per helikopter. De Duitse bondskanselier Schroder brengt morgen een be zoek aan de getroffen gebieden in Beieren. Hij paste zijn pro gramma aan om poolshoogte te nemen. ANP Een buurtschap van het Zwitserse Giswil is door het wassende water van de buitenwereld afgesneden. foto Alessandro della Valle/EPA door Hetty van Rooij BRUSSEL - De Europese Commissie staat onder grote druk om een einde te maken aan de crisis rond de import van Chinees textiel. Behalve broeken, truien en blouses mogen binnen enkele dagen ook bh's, ondergoed en T-shirts uit Chi na de Europese Linie niet meer in. Bin nen Europa groeit de kloof tussen landen die aandringen op importbeperkingen, aangevoerd door Frankrijk, en de noorde lijke landen, waaronder Nederland, die de ontstane situatie 'economische zelf moord' noemen. Een groep Europese ambtenaren is afge reisd naar de Chinese hoofdstad Peking om daar te praten over mogelijke oplos singen. Vandaag vergaderen in Brussel de experts uit de lidstaten over de vraag hoe het verder moet. De commissie zou toestemming kunnen geven om de quota voor volgend jaar alvast aan te spreken, maar dan ontstaat in 2006 opnieuw een probleem. Het is ook mogelijk dat er een afzonderlijke regeling komt voor de mil joenen truien en broeken voor het komen de winterseizoen die gekocht en betaald zijn, en die eigenlijk al in de winkels had den moeten liggen. In een brief aan Europees Commissaris Mandelson van Handel dringt de Europe se consumentenorganisatie Beuc aan op een snelle beëindiging van het quotasys teem. „Wij weten dat de maatregel be doeld was om verstoring van de markt te voorkomen en om een ordelijke ontwikke ling van de handel mogelijk te maken. Maar het effect is precies omgekeerd." schrijft de organisatie. Opheffing Het probleem is ontstaan na de ophef fing van de beperkingen op de import van Chinese kleding begin dit jaar. Het gevolg was een spectaculaire stijging van de invoer. Onder zware druk van landen als Frankrijk, Spanje en Italië, die zelf nog een grote textielindustrie hebben,- stelde commissaris Mandelson in juni maxima aan de invoer voor 2005. Die MIZE - Tienduizend mensen hebben gisteren «uitvaart bijgewoond van de vorige week ver dorde frère Roger, de oprichter van de oecu- dnische kloostergemeenschap in het Franse jMpjg Taizé. Onder de aanwezigen waren veel 'tonationale kerkleiders en politici. Onder de ?°°ggeplaatste gasten in de Verzoeningskerk in WBourgondische Taizé waren de Duitse presi- «nt Kohier en de Franse minister van Binnen landse Zaken Sarkozy. Ook kerkelijk leiders 'il Frankrijk, Bolivia, Hongarije, India, Polen en de Verenigde Staten woonden de uitvaart plechtigheid bij. De Russisch-Orthodoxc Kerk en de Anglicaanse Kerk waren ook vertegen woordigd. Na de dienst werd frère Roger tij dens een sobere ceremonie begraven op het kerkhof van de Taizé-gemeenschap. Frère Ro ger, in 1925 in het Zwitserse Provence geboren als Roger Louis Schutz-Marsauche, werd vori ge week tijdens een mis vermoord door een gees telijk gestoorde Roemeense vrouw. foto Thierry Chesnot/EPA door Patrick Selbach en Hans Heijt LISSABON - Bijna drieduizend brandweerlieden en zeshonderd militairen bestrijden in Portu gal zeker elf grote branden die nog altijd niet onder controle zijn gebracht. De ernstigste brand woedt in Sao Furtoso bij de monumentale stad Coimbra in het midden van het land. Alleen al in het district van Coimbra zijn 329 brandweerlie den ingezet. Tien huizen in de voorstad Ceira gingen in vlam men op. In heel het land brandt het nog op tientallen plaatsen. In Sentarem in het midden van het land is het lichaam gevon den van een vrouw, die in de vlammen is omgekomen. De bos branden hebben dit jaar al vijf tien levens geëist in Portugal. De politie pakte gisteren zeven personen die worden verdacht van brandstichting. Het gaat vooral om tieners. Twee verdach ten zijn zelfs jonger dan veer tien. Een van de arrestanten zou lid zijn van de vrijwillige brand weer. Een aantal EU-landen schiet Portugal te hulp. Onder meer Nederland heeft blushelikopters gestuurd, waardoor Portugal nu 23 blusvliegtuigen en -helikop ters kan inzetten voor de naar schatting 28 branden. Portugal en Spanje kampen met de ernstigste droogte sinds 1945. In Spanje doen de groot ste problemen zich voor in de noordwestelijke regio Galicië, ten noorden van Portugal. De brandweer in Galicië bestrijdt bijna veertig branden, waarvan de autoriteiten er acht als ern stig beschouwen. In Frankrijk rukten gisteren ze venhonderd brandweerlieden uit om een brand te blussen in het zuidwestelijke deel van het land. In dit grensgebied met Spanje ging al 1600 hectare bos verloren. ANP/EFE/AFP WASHINGTON - De Amerikaanse federale recherche dienst FBI heeft enkele tientallen zware misdadigers in de val gelokt door hun een uitnodiging te sturen voor een nephuwelijksfeest. De criminelen behoorden tot een ben de die zich onder meer bezighield met valsemunterij en de smokkel van drugs, wapens en sigaretten vanuit Azië. Het huwelijksfeest zou plaatsvinden aan boord van een j luxueus jacht, dat bij Atlantic City in de staat New Jersey lag afgemeerd. De 'gasten' arriveerden met dure cadeaus, i maar kwamen niet aan feestvieren toe. Zeker 42 mensen werden direct in de kraag gevat. ANP PEKING - China heeft plannen om de belasting voor j werknemers met lage inkomens te verminderen. Daarmee wil de regering in Peking de toenemende kloof tussen arm en rijk verkleinen uit vrees voor sociale onrust in het land. Dat hebben officiële staatsmedia in China gisteren gemeld. Het parlement is begonnen met een debat over de inkom- i stenbelasting. De drempel voor het betalen van belasting ligt nu op 800 yuan (80 euro) per maand, maar zou wor den opgetrokken tot 1500 yuan (151 euro). China heeft de I inkomstenbelasting in 1980 geïntroduceerd. Sinds 1994 variëren de tarieven van 5 procent tot 45 procent. In de hoogste categorie vallen inkomens boven de 100.000 yuan j (10.074 euro). ANP/RTR KATHMANDU - De belangrijkste politieke partijen van Nepal willen overleggen met de maoïstische rebellen over de vorming van een breed front tegen koning Gyanendra. Voorwaarde is wel dat de linkse opstandelingen beloven een eind te maken aan het doden van burgers, aldus hoge partijfunctionarissen gisteren. „Wij hebben besloten om een comité op te zetten waarin de zeven (voornaamste politieke) partijen zijn vertegen woordigd dat de dialoog zal aangaan met de maoïsten", zei Laxman Ghimire van het centraal comité van de Con gres Partij. Nog niet alle partijen hebben overigens het groene licht gegeven voor de dialoog. ANP/AFP MARKTL AM INN - Een dertigtal mensen heeft een bod gedaan op het geboortehuis van paus Benedictus XVI in Marktl am Inn in het Duitse Beieren. Volgens een woord voerster van de eigenaresse gisteren zijn er bedragen tot 5 miljoen euro geboden voor het achttiende-eeuwse huis. De geïnteresseerden komen uit onder meer Europa, de Verenigde Staten en de Arabische wereld. De komende weken wordt verder onderhandeld. Een besluit over de verkoop valt pas over enkele weken. ANP MOSKOU - De voormalige Russische oliemagnaat Mi- chail Chodorkovski, die vastzit wegens fraude en belas tingontduiking, is al enkele dagen in hongerstaking. Dat heeft zijn advocaat gisteren gezegd. Hij zou eten weigeren uit solidariteit met een vroegere col lega, die in een isoleercel gevangen zit. ANP/AFP 'quota' werden al binnen een maand over schreden. Het gevolg is dat miljoenen truien en broeken, die al maanden gele den besteld en afgerekend werden, in Eu ropese havens liggen te wachten. „Wij houden vast aan de afspraken die in juni zijn gemaakt", verklaarde de Franse minister van Handel Lagarde deze week. Haar collega's uit Nederland, Denemar ken, Zweden en Finland vinden dat de Europese Commissie de landen be schermt die verzuimd hebben hun textiel sector tijdig te saneren. De experts uit de lidstaten, die vandaag bijeenkomen, hebben de bevoegdheid om knopen door te hakken. Een woordvoer der van de commissie zei gisteren echter dat een snelle beslissing niet wordt ver wacht. Hij ontkende dat Mandelson de zaak niet belangrijk genoeg vindt om zijn vakantie te onderbreken. „De com missaris is niet in Brussel, dus technisch gezien met vakantie. Maar hij is vrijwel dag en nacht me?de zaak bezig." GPD van onze redactie buitenland LONDEN - Ruim 64 procent van de Britse bevolking ziet niks in bijzonder onderwijs en is tegen plannen van de regering om de oprichting van bijzondere scholen te stimuleren en deze te financieren. De aanslagen van vorige maand in Londen hebben veel mensen met name huiverig gemaakt voor moslimscholen. Ook zijn veel Britten bang dat op godsdienst gebaseerde scho len de integratie van etnische en religieuze groeperingen in de sa menleving in gevaar brengt. „Willen we in dit land een sys teem dat kinderen in onderwijs- getto's onderbrengt?", vroeg B. Sheerman van de onderwijscom missie van het Britse parlement zich gisteren ai'. „Scholen spe len een cruciale rol in de integra- door Liesbeth Buitink TOKIO - Een Japanse recht bank heeft gisteren erkend dat een journalistiek verslag over onthoofdingen in 1937 op waar heid berustte. De reportage in een Japanse krant verhaalde op de toon van een sportverslag over twee luitenants die een weddenschap hadden afgeslo ten: wie zou als eerste honderd Chinese militairen onthoofden? Nabestaanden van de twee luite nants dienden twee jaar geleden Advertentie Bent u opgeroepen voor een herbeoordeling van uw arbeidsongeschiktheid en ziet u daartegen op? Neem dan gerust iemand mee als u komt. Die kan u bijvoorbeeld helpen als u niet goed uit uw woorden kunt komen. Of ervoor zorgen dat u geen dingen vergeet, als u met onze arts in gesprek gaat. Bovendien kunt u samen het gesprek achteraf nog eens nalopen, als u met vragen of onduidelijk heden blijft zitten. En dat is wel zo prettig.Heeft u n0« meer vra8en over de herbeoordeling voor mensen met een WAO-, WAZ- of Wajong-uitkering? KÖm dan naar een van de voorlichtingsbijeenkomsten die ook in uw regio worden gehouden. Kijk voor de data en locaties op uwv.nl. Of bel UWV Telefoon: 0900 - 92 94 (lokaal tarief) ■fuwv tie van gemeenschappen. Dit komt in gevaar zodra het aantal religieuze scholen toeneemt." Een belangrijk onderdeel van de hervormingsplannen voor het onderwijs van de regering-Blair is het toelaten van christelijke, joodse en islamitische scholen tot het door de staat gefinancier de onderwijssysteem. Zodra de bijzondere scholen zijn toegela ten, worden hun belangrijkste kosten door de overheid ver goed. De regering wil op deze wijze ouders meer keuzemoge lijkheden te geven. De Associatie van Moslim Scho len is groot voorstander van de regeringsplannen en benadruk te gisteren dat bijzondere scho len 'complete burgers afleveren, die toleranter zijn en zich niet zo gemakkelijk laten verleiden tot criminaliteit of extremisme'. GPD een aanklacht in tegen de krant die het oorspronkelijke verhaal in 1937 publiceerde en tegen een andere krant die in 1971 be richtte dat de weddenschap had plaatsgevonden. De familiele- j den eisten 290.000 euro aan j schadeloosstelling. Volgens de rechtbank hebben de I twee officieren bekend dat zij I de weddenschap hadden geslo- I ten. Zij namen deel aan de bloe- dige Japanse militaire operatie tegen de Chinese stad Nanjing. De luitenants zijn ter dood ver oordeeld. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5