houdt vast aan vliegveldje PZC Beeldenroute wijkt voor vandalen PZC Privé-graven blijven taboe in Borsele 13 frovincie vindt plan niet passen in Nationaal Landschap Grote show door Circus 't Saaass in Sas van Gent Rijden zonder rijbewijs bestraft Hulp bij aanvraag zorgtoeslag Grond rondweg in verkoop Celstraf voor winkeldiefstal agenda Opblaaspop in Sas van Gent voor jonge bands lezen we zeeuws woensdag 24 augustus 2005 uprRfiné Hoonhorst pEXDIJKE - Burgemeester Uethouders van Sluis blijven jth inspannen voor een perma- vliegveldje voor ultralichte Ltuigen (ulv's) aan de Klak- Lnin het poldergebied tussen l^dijke en Schoondijke. Het meent dat een vliegveld pat weinig tot geen overlast dl, prima past in het agra- cb gebied. jeputeerde Staten besloten [eren geen bezwaar aan te te- Een tegen verlenging van de heffing van de Inspectie Ver- uen Waterstaat voor het star en landen met ulv's. De htvaartwet verzet zich niet ai het gebruik van het lucht en boven West-Zeeuws-Vlaan- l Hiermee gaat het dage rs provinciebestuur zeker nog v; akkoord met de instelling c een officieel vliegterreintje X' lichte toestellen. GS vin ei nog steeds dat een vliegveld- niet past in het provinciale [eekplan. Bovendien denken [gedeputeerden dat de pas ver in en status van Nationaal cdschap het West sows-Vlaanderen al helemaal mogelijk maakt om een vlieg- gdin te richten. leluidsoverlast fethouder J. Provoost weet niet irect of de status van Natio nal Landschap het vliegveldje (Advertentie) in de weg zit. Maar hij gaat er vanuit dat er ook als natuurge- meente mogelijkheden voor ver nieuwende initiatieven overblij ven. „Tijdens de proefperiodes afge lopen jaren zijn er weinig klach ten binnengekomen. De vrees voor privacyverlies en geluidso verlast speelden bij permanente en recreatieve omwonenden de grootste rol. Door het verande- Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 «30 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 <560 AB HULST Tel: (0114)372776 fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 <460 AA GOES Tel: (0113)315500 fax:(0113)315669 Email: redactie@pzc.nl 'NTERNET wvvw.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ren van aanvliegroutes en tijden zijn veel bezwaren weggeno men. De geluidsoverlast zal daarnaast nog een stuk verder kunnen worden teruggedrongen door de voortschrijdende tech niek, hebben de vliegeniers ons verzekerd." De wethouder benadrukt dat de gemeente geen overhaaste beslis sing over het vliegveld neemt. Een gedegen voorstel moet niet alleen de provincie overtuigen, maar ook de gementeraad. Min stens zo belangrijk als het over tuigen van bestuurders vindt Provoost het goed informeren van omwonenden. „Voor we de aanleg van een vliegveldje offici eel in procedure brengen, willen we nog dit jaar een informatie avond voor de wijde omtrek hou den. Het is de bedoeling om de mensen zo goed mogelijk in te lichten en rekening te houden met hun vragen en wensen." Provoost voegt eraan toe dat het niet de bedoeling is om een grootschalige, drukbezochte luchthaven in het buitengebied in te richten. De ultralichte vliegtuigjes starten en landen op een stuk grasland, dat rede lijk ver van woningen en bedrij ven is verwijderd. „Bovendien houden we vast aan een beperkt aantal dagen en vliegbewegin gen. De voorgaande proefjaren zijn de maximale aantallen (25 dagen en 100 vliegbewegingen, red) overigens niet eens ge haald." Of die feiten de provin cie en natuurbeschermingsvere nigingen - die zich in het verle den ook tegen de komst van een permanent vliegveldje uitspra ken - overtuigen, moet begin vol gend jaar blijken. 15 jaar hét jazzfestival met uitzicht op zee langs de Walcherse kust 13 t/m 18 september www.jazzbythesea.nl SAS VAN GENT - Circus 't Sliasss houdt zaterdag een met artiesten van eigen bodem in de tent bij de Paul Krugcrdreef/Calandstraat in Sas van Gent. De tent biedt [laats aan vijftienhonderd be- iifkers. In totaal zijn zestien acts te zien de circustent. Huisorkest is lansdjen Bei uit Westdorpe. Pre- atator deze avond is Theo Sar- leel, Optredens zijn er onder leer van The Enjoy Dance Group, Les Cascadeurs, de Woe- iie's, de Hoppa's, The Incredi- fe, Doggie Dance, Chiquitaand tie Bananamama's en HabibSz Habib. De show begint 19.30 uur in de circustent. De bsagaatom 18.30 uur open. Joop Hoebé (links) en Jan Roovers werken hard om de Indië-veteranen jaarlijks te blijven herdenken. door René van Stee TERNEUZEN - De jaarlijkse herden king van vijfendertig Zeeuws-Vlaamse militairen, die tussen 1945 en 1962 in Nederlands Oost-Indië en Nederlands Nieuw-Guinea sneuvelden, is vrijdag toe aan haar tweede lustrum. Niet in het laatst vanwege de toespraken van hoge militairen, die veelal in Indonesië dienden, is het een herdenking van hoog niveau. Drijvende kracht achter de komst van die militairen is de oorspronkelijk uit Axel afkomstige generaal-majoor bui ten dienst Joop Hoebé (80). Hij is zelf ook Indië-veteraan en sinds 1992 weer woonachtig in Zeeuws-Vlaanderen. Hoebé is adviseur van de Stichting Oost-Indië Monument Zeeuws-Vlaande ren en heeft nog volop goede contacten in de krijgsmacht. De krans- en bloemlegging bij het mo nument aan de Kon inginnelaan in Ter- neuzen, de kerkdienst en de toespraken in de Goede Herderkerk trekken altijd honderden belangstellenden. En dat moet volgens Hoebé en Jan Roovers, te vens woonachtig in Temeuzen en secre taris van de stichting, ook zo blijven. „Niet alleen uit respect voor de gevalle nen en hun nabestaanden, maar ook voor toekomstige generaties die weinig weten over het verleden van de Neder landers in Indonesië. Daarom is het zo goed dat de plaatselijke scholengemeen schap De Rede het monument heeft ge adopteerd", vertelt Hoebé. Achter de schermen werken Hoebé en Roovers (78) hard aan initiatieven om de herdenking levend te houden. Ge dacht wordt aan een bredere herden king waarbij ook Zeeuws-Vlaamse vete ranen centraal staan die in latere jaren militaire missies in het buitenland heb ben vervuld of nog gaan vervullen. Hoebé: „Ik hoop oprecht dat het nooit gebeurt, maar het is bijvoorbeeld niet uitgesloten dat Zeeuws-Vlamingen ook bij latere operaties om het leven komen. Ons idee dient in feite een tweeledig doel: de herinnering aan alle veteranen levend houden en tegelijkertijd conti nuïteit in de stichting houden. Want wij hebben immers niet het eeuwige leven. Er moet dus iets gebeuren", legt Hoebé uit. Veteranendag Maar dit is nog niet alles. De stichting wil in samenwerking met andere vetera- nenorganisaties ook de eerste regionale veteranendag in Zeeland op poten zet ten. Dit naar aanleiding van veel kri tiek op de landelijke viering op 29 juni, de geboortedatum van wijlen prins Bernhard, in Den Haag en Rotterdam. Roovers: „Dat bleek voor veel mensen geen succes. De dag had een te hoog bo bo-gehalte en was veel te zwaar voor ve teranen van tegen de tachtig. Er waren al snel geluiden om voortaan iets in de regio's te doen met een programma dat foto Wim Kooyman beter bij de doelgroep past." Roovers en Hoebé zien zeker kansen om de organisatie binnen tien maanden rond te krijgen. Het is een forse klus, want naast de ontvangst van zo'n dui zend gasten gaat het ook om het vinden van een geschikte locatie in Terneuzen. Het gaat om catering en het samenstel len van een dagvullend programma. Roovers: „Tot dusver zijn de reacties po sitief. Het Veteranenplatform in Doorn staat niet afwijzend tegenover ons ini tiatief. Verder zijn we in gesprek met de gemeente Terneuzen en andere partijen. Die willen er ook steun aan verlenen." Roovers en Hoebé zijn enthousiast. Maar eerst moet de herdenking voor de Indiëgangers op vrijdag tot een goed ein de worden gebracht. De herdenkings dienst in de Goede Herderkerk begint om 14.00 uur. Omstreeks 15.15 uur ver trekt het gezelschap naar het nabijgele gen monument. Daar worden onder meer de namen van de slachtoffers voor gelezen en is er een krans- en bloemleg ging. Na het défilé langs het monument is er een informeel samenzijn in zorgcen trum Bachten Dieke. door Jan van Zuilen KNOKKE (B) - De jaarlijkse kunstmanifestatie Art Nocturne Knocke in het Belgische Knok- ke-Heist heeft dit jaar zoveel last van vandalisme dat een bui- tententoonstelling voortijdig moest worden beëindigd. Het ging om een kunstroute langs acht identieke beelden van honden, knalrode poedels, gemaakt van gewapend polyes ter door de Belgische kunste naar William Sweetlove. Hij wil met deze kunstuiting proteste ren tegen het klonen van dieren. Volgens woordvoerder G. Tute- leers van Art Nocturne waren de beelden, die eind juli zijn ge plaatst, van meet af aan doelwit van vandalen, die haast systema tisch de honden steeds verder be schadigden. „Het werd steeds er ger en omdat het de bedoeling was dat de beelden na Knokke naar een grote internationale tentoonstelling in Rome zouden gaan, wilde de kunstenaar ze niet langer laten staan. Daarom hebben we moeten besluiten ze weg te halen, terwijl het eigen lijk de bedoeling was dat ze hier tot 5 september zouden blijven staan", aldus Tuteleers. Gegeven het feit dat de beelden op drie meter hoge sokkels ston den hebben de daders er volgens Tuteleers behoorlijke acrobati sche toeren voor moeten uitha len om hun vernietigende werk te kunnen doen. Moeilijker Het was voor de twaalfde keer op rij dat er in het kader van Art Nocturne een beeldenroute was uitgezet. Ook in het verle den had de organisatie wel met vormen van vandalisme te kam pen. Zo werden twee jaar gele den beelden bewerkt met een spuitbus, maar zo erg als dit jaar heeft Tuteleers het nog niet meegemaakt. „Voor toekomsti ge beeldenroutes betekent dit dat het steeds moeilijker zal door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - De belang stelling om begraven te worden in eigen grond groeit in Borsele. Bij de gemeente zijn de laatste tijd zoveel verzoeken binnenge komen dat het college van B en W het nodig vond er een beleids notitie over te laten schrijven voor de gemeenteraad. De con clusie is helder: privé-verzoeken afwijzen. Tot 1991 was het minder moei lijk, het begraven op eigen erf. Het was de bevoegdheid van col leges van B en W om daarvoor vergunning te geven, volgens de Wet op de Lijkbezorging. De wet is in 1991 gewijzigd. Alleen met toestemming van gemeente raden mogen nog begraafplaat sen worden aangelegd. Niet iedereen laat zich daardoor ontmoedigen, zo weet de ge meente Borsele inmiddels. Een begrafenisondernemer meldde zich met het verzoek een eigen begraafplaats te mogen openen. Ook een toenemend aantal parti culieren dient zich aan met de wens in eigen grond te worden begraven, schrijven B en W in de beleidsnotitie 'inzake het op richten van particuliere begraaf plaatsen'. Redenen 'Moeten we dat willen?', is de vraag die het dagelijks bestuur van Borsele zich heeft gesteld. Het antwoord is 'nee' om aller lei redenen. Zo leggen begraaf plaatsen langdurig beslag op grond, grond die dan niet meer MIDDELBURG - Een 34-jarige inwoner van Breskens heeft dit jaar in korte tijd drie keer tijdens een rijontzeg ging in zijn auto gereden. Het negeren van de rechterlijke uitspraak werd hem gisteren in Middelburg door officier van justitie N. de Coninck bijzonder kwalijk genomen. De officier eiste dan ook zes weken cel. „U realiseert zich niet hoe ernstig de feiten zijn. U heeft al een indrukwek kend strafblad met verkeersdelicten", motiveerde ze haar eis. Politierechter M. Meeuwisse wilde de man, gezien zijn ge zinssituatie, nog niet naar de gevangenis sturen. Zij ver oordeelde de verdachte tot honderd uur werkstraf. Bi] zijn laatste aanhouding op 19 april in Biervliet werd de auto in beslag genomen. De wagen werd gisteren ver beurd verklaard. De man werd eerder op 9 maart en 23 februari in Bres kens achter het stuur van een auto betrapt. Hem was tot 18 juli de rijbevoegdheid ontzegd. Raadsman F. de Vlees- schauwer beweerde dat zijn cliënt wel over een internatio naal rijbewijs beschikte. „Hij dacht daarom te mogen rij den." De politierechter verzekerde dat de man een Neder lands rijbewijs moet hebben. De strafpleiter zag zijn verzoek tot het opleggen van een werkstraf door de politierechter gehonoreerd. „Het is de laatste kans. De volgende keer is er geen clementie", sprak Meeuwisse. HULST - De afdeling Hulst van de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) helpt haar leden bij de aanvraag van de zorgtoeslag. Voor ouderen die nog geen lid zijn van de bond een mooie aanleiding zich aan te melden, aldus se cretaris A. de Deckere van de KBO Hulst, omdat ook zij dan gebruik kunnen maken van deze service. Bij veel 65-plussers valt volgende maand een formulier in de brievenbus voor het aanvragen van de zorgtoeslag en de huurtoeslag. De ouderenadviseurs van de KBO helpen hun leden met het indienen van de aanvraag. De leden uit Hulst kunnen zich melden bij het secretariaat van de plaatselijke afdeling aan de Van der Maelstedeweg 18 A in Hulst. HULST - De gemeente Hulst verkoopt grond tot een tota le oppervlakte van 4,5 hectare in Terhole. Het gaat om zo genoemde overhoeken tussen de rondweg om Terhole en het dorp zelf. Een woordvoerster van de gemeente legt uit dat de gemeente de grond moest aankopen in verband met de aanleg van de rondweg. De stedebouwkundige van de gemeente moet nog kijken naar mogelijke geschikte nieuwe bestemmingen voor het terrein van 4,5 hectare. Zodra dat bekend is, komt er een prijskaartje aan de grond te hangen en kan de gemeente de grond aan geïnte resseerden verkopen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 42-jarige man uit Sas van Gent voor een win- 1 keidiefstal twee weken cel opgelegd. De verdachte nam 31 mei in Sas van Gent een fles drank weg bij een super markt. De Sassenaar is al eerder voor winkeldiefstallen veroordeeld. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Koersbal; 13.45 uur: Fietsclub; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten en spelletjes; Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten, biljarten; 14.00 uur: Handwerken; BRESKENS - Spuiplein, 17.00 uur: Dol le woensdag met diverse activiteiten; CADZAND - N.H. kerk, 20.00 uur: Zo meravondconcert aan zee; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 14.45 uur: KBO gymnastiek; GROEDE - Slijkstraat, 10.00 uur: Suiker wafels bakken; VW post, 14.00 uur: Rondwandeling; HOEK - De Braakman, 21.30 uur: Vleer muizen kijken; HULST - De Lieve, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; KOEWACHT - De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten; Kerklaan, 19.00 uur: Creatieve bijeen komst; NIEUW - NAMEN - Café St.Cecilia, 19.30 uur: Bingo; NIEUWVLIET - BAD - Zeedijk bij fri tuur, 19.30 uur: Excursie Verdronken Zwarte Polder; OOSTBURG - Eligiuskerk, 10.30 -16.00 uur: Bezichtiging kerk en expositie mo- OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.00 uur: Country line dance voor beginners; 20.00 uur: Country line dance voor ge vorderden; PAAL - Clubhuis, 14.00 uur: Kaarten jo keren en bieden; SAS VAN GENT - De Regenboog, 14.00 uur: Kaarten; St.Albert, 13.00 uur: Vrij biljarten en spelmiddag; SINT - JANSTEEN - De Warande,9.30 uur: Gymnastiek; 10.30 uur: Volksdan sen; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Schieting; 19.30 uur: Country dance; TERNEUZEN - De Veste, 9.15 en 10.15 uur: Volkdansen; 13.30 uur: Biljarten; 1 WESTDORPE - De Baeckermat, 21.30 uur: Nachtdieren kijken; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal; SAS VAN GENT - De stichting Jongerenplasa Sas van Gent en sportcafé Jeffreys houden zater dag 3 september een popfestival onder de naam Opblaaspop. De bedoeling van Opblaaspop is drie beginnende bands de gele genheid te geven zich op een echt podium aan het publiek' te presenteren. De drie optredende groepen zijn: de Dirty Scums, The Good, the Bad and Bart en The Road. In deze volgorde tre den ze ook op, zaterdagavond vanaf 20.00 uur. De Dirty Scums zijn een Bel gische punkband, The Good, the Bad and Bart spelen semi-akoes- 1 tisch liedjes en The Road speelt oude swingende rocknummers. (Advertentie) worden om kunstenaars bereid te vinden hun beelden aan ons uit te lenen en ook het verzeke ren van de beelden zal steeds moeilijker worden. Dit jaar was het al niet makkelijk om een ver zekering af te sluiten, ik vrees dat we volgend jaar nog veel meer premie kwijt zijn." zomaar van functie kan verande ren; van landbouw naar woning bouw bijvoorbeeld. Bij verkoop van grond die in gebruik is als begraafplaats, voorziet de ge meente conflicten. Ook wat be treft hygiëne worden problemen verwacht. B en W zijn er ook niet enthou siast over uit oogpunt van open bare orde. Een begravene moet altijd terug te vinden zijn voor bijvoorbeeld politieonderzoek. B en W stellen de gemeenteraad van Borsele al met al voor geen medewerking te verlenen aan de oprichting van particuliere be graafplaatsen, met één uitzonde ring voor kerkelijke plaatsen. voorletters suaat nummer postcode jpiaats telefoon: e-ma.1 Handtekening: O Noteert u mij vooreen proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor van dit bedrag van onderstaand sn geen proefabonnement gehad Noteert u mij voor een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daama wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,95). per kwartaal met automatische incasso 58.00) CD per jaar met automatische incasso 222.50) Kijk op vMw.pjc.nl/aiMmim. bel gratis 0800 - 0231231 of stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice 713. 4460 WB Goes het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 53