>zc iisen en wensen bij Mondragon 50J AAR Havik gedijt aan Schouwse kust DIGIFOTO'S SPMNTPHOTO kollege wijst kritiek lert! van de hand Sloop Vroonweg volgende maand Palletbedrijf kan blijven Man overlijdt na val van balkon Middelburger met geweld beroofd uitbesteding biedt ook ruimte voor bouw appartementen en stadswoningen m Motief moord op Middelburger nog raadsel START LOSSE KAARTVERKOOP ZATERDAG 27 AUGUSTUS BEL 0900-3300033 OF RESERVEER ONLINE! mm School 0e: 0113-315649 ï.pzc.nl luis3114460 AA Goes Mtentie-exploitatie: en Midden-Zeeland: 0113-315520; ^.Vlaanderen: 0114-372770; Jaai: 020-4562500. ensdag 24 augustus 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland j Jafdru j Perfecte kleurenafdrukken van olie digitale medio. Ook KLEURENFOTO'S vanaf 4,95 per rolletje. MEER FOTO VOORDEEL OP www.sprintphoto.ni RENESSE - De Vroonweg bij Renesse wordt volgende maand gesloopt. Direct aansluitend wordt door het na tuurgebied een nieuw fietspad aangelegd. De werkzaamheden moeten in verband met de vogeltrek vóór 15 oktober klaar zijn. Het fietsverkeer tussen Renes se en Burgh-Haamstede wordt tijdelijk omgeleid via de Hoge Zoom. Aanvankelijk was het de bedoeling eerst een nieuw fietspad te realiseren, alvorens de voor autover keer gesloten asfaltweg zou verdwijnen. Daarvan is door de provincie (opdrachtgever) afgezien, zo maakte wethou der A. Croné van de gemeente Schouwen-Duiveland giste ren bekend, omdat de huidige aanpak sneller en goedko per is. Een deel van het puinsteen wordt nu hergebruikt als ondergrond van het nieuwe schelpenpad voor fietsers. YERSEKE - Het pallet- en kistenbedrijf aan de Grintweg in Yerseke mag blijven. Eerder had de subcommissie Ge deputeerde Staten nog negatief geadviseerd over de aan wezigheid van het bedrijf. Het bedrijf zou niet passen aan de Grintweg, waar ook veel bewoning is. Dat het er deson danks al jaren zit, was volgens de commissie geen reden om het nu zonder meer positief te beslissen over de voort zetting van het bedrijf op die locatie. GS hebben nu an ders beslist. MIDDELBURG - Een 34-jarige Middelburger is maan dagavond van een balkon gevallen en overleden. Hij pro beerde in een flat aan de Haringvlietstraat op drie hoog van het zijn balkon naar dat van zijn buren te klimmen. Hij verloor zijn evenwicht en viel naar beneden. De man overleed in de loop van de nacht in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. MIDDELBURG - Een 46-jarige Middelburger is in de nacht van dinsdag op woensdag rond 1.45 uur in zijn woonplaats beroofd. Twee onbekenden op een scooter na men hem met geweld zijn portemonnee af. Dit gebeurde op de ventweg van de Nieuwe Vlissingseweg, bij de afslag Vrijburg. De twee reden de Middelburger eerst voorbij, maar draai den gelijk weer om. Het slachtoffer werd van zijn fiets ge trapt, waarna hij werd geschopt en geslagen. Daarna werd zijn portemonnee, met daarin persoonlijke papieren en enkele tientallen euro's, uit zijn broekzak gehaald. De mannen gingen ervandoor in de richting van Vlissingen. De Middelburger liep letsel op aan zijn hoofd, oog, ribben en handen en is in het ziekenhuis behandeld. rAIjfankow - Naast een nieuwe itervoorziening mogen er het Mondragoncomplex straks ook stadswo- appartementen en hotel- gebouwd wor- De Europese aanbesteding [renovatie en nieuwbouw de voormalige concertzaal restaurant biedt daar de jle toe. De gemeente hoopt nnee het project economisch [rekkelijker te maken voor Kuele gegadigden. gemeente Schouwen-Duive- Izet het project met ingang in de markt door fel van landelijke en Euro- Een gunnings- van bestuurders en fenaren zal de aanbiedin- op basis van uit- rdde selectie- en gunnings- gna. Wethouder W. Renden Cultuur hoopt dat voor het Kvan dit jaar bekend is wie sdragon nieuw leven gaat in- thrijvers zullen minimaal jiOfl euro op tafel moeten leg- ivoor aankoop van het Mon- «oncomplex en het naastgele- ipand waar nu nog het CWI sgevestigd. Ttrouwen [Genk zeker dat er meer dan uitwee aanbiedingen zullen [31". zegt Renden. Hij ba dat vertrouwen op het feit [teerdere partijen, waaron- akele Zeeuwse onderne- al belangstelling hebben rcnd voor de bouw en de ex- van een multifunctione- podiumvoorziening op de Oude Haven/Paarden- betrokken en op \velke wijze de vrijwilligers een plaats kunnen krijgen in de organisatie en pro grammering van de popconcer ten. De gemeente zou graag ook film theater FiZi hier een plekje gun nen, maar stelt dat, in tegenstel ling tot Brogum, niet als absolu te eis. De ondernemer die dit filmhuis wel opneemt in zijn be drijfsplan en ruimte biedt aan de huidige vrijwilligersgroep heeft wel een pré bij de afwe ging van de gunningscriteria. Dat geldt ook voor de aanbie ders die met plannen komen waarin huisvesting voor de Mu ziekschool is opgenomen, even als een vergaderzalencomplex, een grand-café annex restau rant, een kantoor voor de VW en ruimte voor een kunstuitleen centrum. Verder zal het maat schappelijk ondernemerschap van de inschrijvers positief be oordeeld worden. Dat wil zeg gen dat de gemeente het onder meer toejuicht als de exploitant oefenruimte in de zogeheten da luren tegen verlaagde prijzen be schikbaar stelt aan amateurvere nigingen. Zekerheid Voor de programmering van cul tuuraanbod biedt de gemeente de zekerheid van huur van de grote zaal voor veertig a vijftig dagdelen per jaar. Daarvoor is een bedrag van 125.000 euro be schikbaar. Dat is gebaseerd op het aantal professionele voor stellingen zoals die nu in enkele dorpshuizen op Schouwen-Dui veland per seizoen worden gege ven. Daarnaast krijgt de exploi tant de ruimte zelf tal van activi teiten in het hernieuwde Mon dragon te programmeren. straat in Zierikzee. Het gaat de gemeente niet alleen om een pro jectontwikkelaar die snel een ge bouwencomplex uit de grond stampt. Een belangrijke voor waarde is dat er naast het bouw plan ook een bedrijfsplan voor de exploitatie wordt ingediend. De ondernemers moeten kunnen aantonen deskundig te zijn in het realiseren én beheren van theaters en multifunctionele ge bouwen. „We hebben eisen, wensen en dingen we graag zouden willen in Mondragon", maakt Renden een duidelijk onderscheid. Tot de eisen behoren de bouw van een vlakke-vloertheater met tweehonderd a driehonderd zit plaatsen dat tevens gebruikt kan worden als popzaal met vierhonderd staanplaatsen. In de beoordeling van de aanbie ding telt mee in hoeverre de hui dige gebruikersgroep van het huidige Poppodium Brogum in het nieuwe Mondragon wordt In het Mondragoncomplex aan de Oude Haven mogen ook stadswoningen gebouwd worden. foto Mechteld Jansen rPiet Kleemans ilKZEE - Het college van emeester en wethouders de gemeente Schouwen-Dui- uid wijst de beschuldiging oppositiepartij Alert! als de gemeente de mening van burger niet serieus nemen de hand. Wijkt uit antwoorden van e op schriftelijke vra- an Alert! over uitlatingen Advertentie ker weten? ftop www.avans.nl van wethouder G. Houtekamer. Deze zei tijdens een thema bijeenkomst over het resultaat van een onderzoek naar de omvang van het gemeentelijk apparaat dat zijns inziens de gemeenteraad moet voorkomen dat het bestuurlijk podium leeg en onbeheerd wordt achter gelaten. Dit om te voorkomen dat anderen zonder het dragen van bestuurlijke verantwoorde lijkheid kunnen roepen wat ze willen. Ontmoedigen Volgens Alert! probeert Houte kamer daarmee kritische bur gers als J. Hoeijmakers - die her haaldelijk en nadrukkelijk de omvang van het ambtenaren korps bekritiseerd - te ontmoedi gen mee te denken over beleids ontwikkelingen. Geen sprake van volgens het college. „Inte gendeel. Wethouder Houteka mer heeft bedoeld de raad na drukkelijk op te roepen om van af het bestuurlijk podium en in openbaarheid de discussie aan te gaan met de inwoners." Het college voegt daar aan toe dat zij juist de inbreng van burgers bij het formuleren en uitvoeren van beleid van groot belang acht. „Wij roepen burgers daar toe zelfs regelmatig op en stel len hen op allerlei manieren in de gelegenheid tot daadwerke lijke deelname." Als voorbeeld noemt het college de diverse inspraakmogelijkhe den, het raadsledenspreekuur, de dorps- en stadsraden en het onlangs gelanceerde burgerpa nel. (Advertentie) door Maurits Sep MIDDELBURG - De politie tast nog volledig in het duister over het motief voor de moord op de 21-jarige Middelburger Erdal Asil. Buurtonderzoek heeft weinig bruikbare infor matie opgeleverd. Wel hebben zich inmiddels enkele getuigen gemeld. Volgens woordvoerder J. van Mourick van de politie hebben buurtbewoners het onderzoek niet veel verder kunnen hel pen. „Iedereen is daar behoor lijk gewend aan overlast en ge luid in de nacht. De meesten slapen er doorheen of reageren er niet meer op." Op de oproep van de politie aan getuigen om zich te mel den, is wel gereageerd. Mensen die zich hebben gemeld, zijn verhoord. Over de uitkomsten daarvan, wilde de politie niks kwijt. Ook over de resultaten van het sporenonderzoek en de sectie op het lichaam van het slachtoffer is niets meege deeld. Van Mourick beseft dat hij, doordat er zo weinig meege deeld kan worden, speculaties over wat er is gebeurd in de hand werkt. „Dat is vervelend, omdat mensen zich daardoor onveilig gaan voelen, maar we kunnen niet anders. We tasten echt nog in het duister over het motief van het misdrijf." Afrekening Voorlopig houdt de politie met alles rekening, inclusief een af rekening in het criminele cir cuit, roofmoord en eerwraak. „Alle mogelijkheden liggen nog open. We proberen zoveel mogelijk informatie te verza melen om een compleet beeld te krijgen", zegt Van Mourick. De politie heeft het onderzoeks team, dat uit achttien mensen bestond, uitgebreid met enkele specialisten voor de verwer king van de gevonden informa tie. Zij kunnen helpen bij het koppelen van deze gegevens aan informatie in andere be standen. Ook heeft de politie een e-mail- adres opengesteld waar men sen informatie naar kunnen sturen. Het vermoeden bestaat dat nog meer mensen in de buurt van de plaats van Jiet misdrijf geweest moeten zijn in de nacht van zondag op maandag. Zij kunnen via het e-mailadres tgo@zeeland.poli- tie.nl informatie doorgeven. Ook het telefoonnummer 0900-8844 is daarvoor bereik baar. Advertentie www.theaterverkoopzeeland.nl door Marcel Modde RENESSE - Het havikpaar dat vorig jaar neerstreek in de Kop van Schouwen, gedijt daar. Het koppel heeft voor de tweede keer een nest met jongen groot gebracht. Volgens T. Sluijter van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland blijkt daaruit dat de roofvogels het naar hun zin hebben in het voor deze soort nieuwe leefgebied. In het voorjaar van 2004 werd het eerste broedsel van het paar gevonden. Dit jaar werden er in het nest opnieuw drie kuikens aangetroffen, twee mannetjes en een vrouwtje. De jongen zijn door M. van 't Hof van de Na- tuur- en Vogelwacht geringd, om hun levensloop zo enigszins te kunnen volgen. Van 't Hof doet dat voor het ecologisch in stituut NIOO in Heteren. De havikhorst is gebouwd in het duingebied bij het Watergat ach ter Renesse. De vogels voeden zich met jonge kauwen, kraaien, houtduiven en merels, zo blijkt uit restanten rond het nest. Ook dat is een goed teken, aldus Sluijter. „In feite betekent dat een voorzichtig herstel van het natuurlijk evenwicht. Kraaiach- tigen veroorzaken regelmatig overlast, wat aanleiding kan zijn om te besluiten er een aan tal af te schieten. Door deze ont wikkeling hoeft dat niet meer. Gewoon de havik z'n werk laten doen. Het is een super vogelja ger die aan de top van de voed- selpiramide staat." De schuwe roofvogel vormt vol gens Sluijter geen gevaar voor mensen. Voor zover bekend ver bleef de havik nooit eerder op Schouwen. De populatie van de ze soort in Nederland groeit. Dertig jaar geleden hooguit zes honderd paren. Inmiddels wordt dat aantal geschat op 900 tot 1000. Volgens de Vogelbe scherming Nederland lijkt het er echter op dat de grootste groei er uit is, omdat de meeste geschikte territoria inmiddels zijn ingenomen. Dat verklaart ook de komst van de havik naar een nieuw leefgebied als de Kop van Schouwen, aldus Sluijter. Hij schat dat er in de streek hooguit ruimte is voor tien pa ren. De havik is in Nederland één van de grootste roofvogels. Het vrouwtje kan ruim een kilo we gen en is zo'n 60 centimeter groot. Het mannetje is met een gewicht van ongeveer achthon derd gram en een lengte van pak weg 48 centimeter aanzienlijk kleiner. De havik is qua postuur verge lijkbaar met de buizerd, maar heeft in tegenstelling tot die soort een opvallend lange staart en staat hoger op z'n (gele) po ten. Daarnaast is hij herkenbaar aan de oranje tot dieprode iris van de ogen. Charles Vogels Switzerland WIJ VIEREN FEEST - U PROFITEERT! Eén van de jongen die M. van 't Hof van de Natuur- en Vogelwacht dit jaar in het haviksnest aantrof. foto M. van 't Hof zeeuwse almanak Het was maandag een grote dag voor de kleine Kloetin- ger. Maandenlang had hij uit gekeken naar zijn eerste dag op de basisschool, waar hij zijn leergierigheid eindelijk zou kunnen uitleven. Dat op de dag van zijn verjaardag de zomervakantie begon en hij dus zes weken extra moest wachten, had zijn geduld zwaar op de proef gesteld. Zijn lesdebuut doorstond de kleuter ogenschijnlijk pro bleemloos. Met de achteloos heid van een volwassene ver telde hij 's middags kort en bondig over zijn wedervaren, om snel over te gaan tot de or de van de dag. De eerste schooldag bleek gis terochtend toch meer van hem te hebben gevergd dan ge dacht. Met geen mogelijkheid was hij wakker te krijgen. Na veel aandringen, klonk er slechts wat onderlakens ge mompel. „Ik wil vakantie. trcdafs-Henogenbosch/Tilburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43