nazomer festival.nl 4 PZC IE f theater op locatie Justion World of Silk WORLD OF SILK PZC 30 aug t/m 11 sept 2005 Adviesgroep met veel culturele activiteiten het Zijdemuseum de Silkshop en Grand Café "La Soie" z n 9 Kruisbestuivingen zijn essentieel voor Sioen Tasso W wordt mede mogelijk gemaakt door hoofdsponsor festivalsponsors DELTA] IIII w TV V/' WELKOM IK ZEELAND., delta n.v. Rabobank vanaf 1962 hebben bas+mar de jager zich als interieurspecialisten gevestigd op het prachtige kerkplein in de kern van kapeile. samen met de medewerkers zwaaien zij de scepter over 2.500 nr woonbeleving, géén boulevard, géén dertien-in-een-dozijn zaak maar een bedrijf waar sprake is van een exclusieve woon- en werkvisie. u krijgt er advies van gemotiveerde mensen die uw individuele woonwensen van klein tot groot vertalen en realiseren tot een harmonieus geheei. dat bas+mar de jager graag creatieve uitstapjes maakt ontdekt u op het zeeland nazomer festival, in samenwerking met znf werd het interieur van het geïmproviseerde restaurant aan het abdijplein ingericht, zwart en wit, glanzend en ongepolijst, rijk van contrast... en goede smaak natuurlijk, schuif maar aan en laat uw zintuigen prikkelen... bas+mar de jager zijn geopende op maandag van 13 tot 18 uur. dinsdag t/m vrijdag van 9 tót 18 uufen zaterdag van 9 tot 17 uur productiesponsors PROVERKO Woongoed Middelburg voorstellingsponsors bas+mar de jager De Drvkkery Flashlight Rental b.v. [FrisBEE] Hakvoort Horeca Zeeland b.v. Justion Adviesgroep Koninklijke Schelde Groep Randstad Uitzendbureau Rothuizen van Doom 't Hooft Architecten Stedenbouwkundigen N.V. Westerscheldtunnel Zeeland Seaports sponsors Adriaanse van der Weel Advocaten Café Seventy Seven Codarts hogeschool voor de kunsten, Rotterdam DRV Accountants en Belastingadviseurs Janse de Jonge Van Wouwe Notarissen Jupiler Mobilitas Meubel- en Interieurbouw Prins Dingemanse TOTAL Raffinaderij Nederland N.V. Vriendschap café-restaurant overheden ONDER n 3 s r. n LTUUR N 3 i 3 A SCHAP Éüi\ Provincie Zeeland gemeente Goes - Culturele Raad Goes gemeente Noord-Beveland 1 gemeente Schouwen-Duiveland gemeente Terneuzen gemeente Tholen gemeente Veere gemeente Vlissingen - Raad voor Kunst en Cultuur Vlissingen cultuurfondsen OvSBfonds LIRA fonds Stichting Moerman Promotie Vlissingen Stichting Renesse partners Eunetstar Piloot Stichting Theater Exploitatie Zeeland met dank aan bewoners Kasteel Ter Hooge, Middelburg medewerkers provincie Zeeland Muziekcentrum Vlaanderen omwonenden Abdij Middel burg omwonenden Nieuwe Kerk Zierikzee Stichting Het Zeeuwse Landschap Stichting Lynden Ter Hooge Stichting Oude Zeeuwse Kerken - Plaatselijke Commissie Zierikzee Scoop vrijwilligers ZNF festivalhart Abdij Middelburg info/kaarten 0900 33 000 33 of nazomerfestival.nl bas+mar de jager kerkplein 57 kapeile 0113 343810 www.basmar.nl (~)ok dit jaar sponsor van het Zeeland Na/.omer Festival Dorpsstraat 3 Meliskerke www.worldofsilk.nl woensdag 24 augustus 2005 Louis van Beek (hertog Alfonso) en Mathijs Scheepers foto's Lex de Meester Frederik Sioen daags, concreet en zo helder moge lijk moest worden." De tekst van Goethe heeft hij inge kort tot de essentie, ook om tot een nog aanvaardbare lengte van een uur en drie kwartier te komen. Al les wat de dramatische actie in de weg staat, is daarom geschrapt. „Elke scène moet een concreet doel hebben, elke zin moet een ar gument zijn", zegt Mallems. Daarnaast heeft hij het taalge bruik zo aangepast dat het nog steeds dicht bij het origineel zit, maar dat de acteurs het tegelijk met een hedendaagse vanzelfspre kendheid en zwier kunnen hante ren. „Er zit een natuurlijke muzi kaliteit in. Elk woord in de verta ling staat ook in het origineel, al leen samengebald. Ik heb niet het gevoel dat ik in het vlees van Goethe heb gesneden. Er is niet ge rommeld aan de structuur; er is geen enkele scène geschrapt." Kastelen Tasso wordt opgevoerd in de tui nen van kastelen. Heeswijk, Het Muiderslot en Het Nijenhuis (bij Zwolle) zijn Ter Hooge in Middel burg voorafgegaan. „We hebben meer dan veertig kastelen beke ken. Deze drie - Ter Hooge hadden we al - voldeden het meest aan on ze criteria: theatraal interessant, verspreid over het land, stille om geving en goede faciliteiten." De kastelen dienen als fraai uitge licht decor, als verbeelding van het lustslot in Belrigardo. Het stuk zelf speelt zich af op een groot per- spexpodium met lichtbanen. Het is een 'designterras' in de tuin van het slot, met onder meer een rijkge- vulde dis, hippe tuinstoelen en een fontein vol flessen drank. „We heb ben besloten de setting heden daags te houden, omdat je op loca tie erg in het hier en nu speelt." Tegelijk zijn er ook originele onder delen, zoals de beelden van Vergi- lius en Ariosto. „We hebben verder een paar artificiële elementen toe gevoegd, zoals een bordkartonnen maan die wordt uitgelicht en een kunstmatige boom. Die gebruiken we als contrapunt, om niet in een plat realisme te vervallen. Daar door is het duidelijk, ook door de belichting, een getheatraliseerde ruimte." Tasso wordt gespeeld door vijf veelal jonge acteurs: Mathijs Scheepers (Tasso), Louis van Beek (Alfonso), Roos Hoogland (prinses Leonore), Katrien De Ruysscher (Leonore Sanvitale) en Tom Van Bauwel (Antonio). Het is, zoals ge bruikelijk bij het festival, een Ne- derlands-Vlaamse combinatie, met glansrollen voor Van Bauwel en vooral Scheepers. Hij zet Tasso prachtig neer: dichterlijk, geëxal teerd, van opwinding bijna struike lend over zijn woorden. Mallems is een half jaar, tot in mei zelfs, bezig geweest met de cas ting. „Ik moest eerst een goede Tas so vinden. Dat moest een soort Hamlet zijn, iemand met kameleon achtige kwaliteiten, die heel snel kan schakelen en daardoor iets on grijpbaars heeft. Hij is heel ratio neel, maar soms zeer onredelijk. Ik zocht iemand die heel veel kleur heeft en tegelijk jong is, want de extreme hartstocht van Tasso is nu eenmaal eigen aan de jeugd." Geleidelijk heeft hij alle rollen kunnen invullen op de manier die hij voor ogen had. „Ik kende alle acteurs al of heb ze vaak gezien, maar ze hadden nog nooit met el kaar gespeeld of met Albert Lub bers. Dat was heel avontuurlijk, een soort blind date. Het is naar mijn idee heel goed uitgepakt, want de acteurs hebben hun rol echt naar zich toegetrokken. De zorgvuldige casting heeft zich wel uitbetaald." Al op de première, begin augustus in Heeswijk, bleek hoezeer de vijf hun rol beheersen. Er werd zonder terughoudendheid en met overtui ging gespeeld. Mathijs Scheepers veroorloofde zich zelfs de vrijheid om, door een subtiele variatie op zijn tekst, naar de barre weerom standigheden van dat moment te verwijzen. „De vrijheid van de ac teurs en de interactie met het pu bliek zullen alleen maar toene men", verwacht Mallems. „Het pu bliek in Zeeland zal dan ook de mooiste voorstelling zien." Rolf Bosboom Tasso, 1-3, 5-6, 8-10 september in kas teel Ter Hooge, Middelburg. Aanvang: 20.30 uur. Verzamelen om 19.45 uur op het Abdijplein. Een onvertogen woord is er nauwelijks over hem te vinden. De jonge Gentse singer-songwriter Frederik Sioen, zelf klein van stuk, is zeker in eigen land een groot heid, een idool bijna. Sinds 2002 is het applaus nog geen moment verstomd. Inmiddels is ook in de omliggende lan den, waaronder Nederland, de belangstelling voor hem groeiende. Sioen wil ervoor waken zich zelf te verliezen in de euforie rondom zijn persoon. „Ik heb met Toots Thielemans ge speeld en die zegt: geloof uw publiek niet. De mensen mo gen dan misschien vinden dat elke scheet die je laat lek ker ruikt, het gaat erom al tijd kritisch te blijven op uzelf. Dat probeer ik ook steeds te zijn." Sioen begon enkele jaren ge leden solo. Twee jaar geleden kwam hij met zijn debuutal bum, See you naked, dat een enthousiast onthaal kreeg. Sindsdien is Sioen hot. Vorig jaar trad hij 103 keer op en inmiddels heeft hij op alle grote festivals gestaan, zoals onlangs nog - voor de tweede keer - op Werchter. „Van de eerste plaat hoopten we 3000 exemplaren te verkopen. Dan zouden we uit de kosten zijn", zegt Sioen. „Inmiddels staat de teller op 23.000. Het gaat helemaal tof." Nadat hij tussendoor de soundtrack voor de film Team Spirit II had gemaakt, verscheen een half jaar gele den het tweede album, Ease your mind. Voor de presenta tie ervan werd groots uitge pakt. Het optreden in Gent was via de satelliet live te be kijken in een groot aantal bio scopen binnen en ook buiten België, onder de noemer Ceci n'est pas un film. Vaste band De pianospelende zanger heeft inmiddels zijn vaste band. Sioen is geleidelijk minder zijn achternaam en steeds meer een groepsnaam geworden. „Maar als ik een keer solo wil optreden of met vijftien klarinetten, dan vin den ze dat geen probleem." Het geluid is steviger gewor den, zeker in vergelijking met het debuutalbum. De in genieuze muziek van Sioen is moeilijk te duiden. De ene keer is het pure poprock, maar vaak zijn ook duidelij ke jazz- en klassieke invloe den te herkennen. Veelzeg gend daarbij is de dominante rol van de viool van Jeroen Baert, in combinatie met pia no van de voorman. De muzikale kruisbestuivin gen zijn voor Sioen essen tieel. Hij hecht ook aan tem powisselingen, onverwachte wendingen binnen een song, grote contrasten tussen de nummers onderling. „Ik hou van variatie en verscheiden heid. Dat maakt muziek voor mij spannend en levendig." De titel van zijn jongste al bum waren de woorden waar mee hij er ook aan begon: ea se your mind, kalm aan, vrij vertaald. De vermaning komt in diverse gedaanten in de muziek terug. Het was en is vooral een boodschap aan zichzelf, want Sioen heeft de neiging de onrust zelve te zijn, is altijd een nervous little one geweest, zoals een van de fraaiste nummers op de plaat ook heet. „Het is het gevoel dat je gek wordt van jezelf, dat het maar blijft doordrammen in je hoofd. In dat opzicht is de plaat voor mij zelftherapeutisch. Als je zo'n thema gebruikt, ga je er ook meer over nadenken." Voldoening De komende weken is Sioen regelmatig in Nederland te zien. Tot zijn voldoening, want het is voor hem de eni ge manier om ook hier voet aan de grond te krijgen. „We hebben geen grote reclame budgetten of marketingstra tegieën. We moeten het dus vooral hebben van optre dens." Het Nederlandse publiek is duidelijk anders dan het Bel gische, merkt hij. „In Neder land is de zaal veel rumoeri ger, er wordt meer gepraat, maar achteraf zijn ze vaak juist enthousiaster. Het Bel gische publiek is misschien toch wat verwend, met zo'n grote muziekscene." Sioen doet vooral het Neder landse clubcircuit aan, niet te vergelijken met de mensen massa's van bijvoorbeeld Werchter of de Gentse Fees ten. Hij speelt echter zeker niet met minder genoegen. „We zijn de afgelopen jaren misschien wat verwend ge raakt, maar zeker niet ver waand."" Rolf Bosboom Sioen, donderdag 8 september op het Abdijplein, 21.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37