Armstrong in jeklaagdenbank PZC Amerikaan stilaan ongeloofwaardig PSV huurt de gewenste spits audrup niet meer irdacht van fraude lind hamert bij efensie op valkuilen Lee wil per se weg Ajax-Feyenoord na volgende rel zonder bezoekende fans 19 Équipedrie epo-kuren voor Amerikaan Everton deed bod op Kuijt Bonfrère stapt op als coach Santrac weg bij Macedonië Petrovic stelt rentree bij OJC uit Rentree Rodman in Finland Rens Blom geridderd Timman laat NK schieten wegens gebroken hand twcreld f PHILIPi f ESSES I PHILIP fel woensdag 24 augustus 2005 f/Fdward Swier XHAAG - De Franse sport- itL'Équipe zegt bewijzen te kiidal Lance Armstrong tij de Tour de France van de eerste die de Ameri- Hon, liefst zesmaal be- l is op het gebruik van epo. dopinglab Chatenay-Mala- 20U de in 1999 afgenomen ^monsters jaren later op de lezigheid van epo hebben jzocht, in 1999 was die liek nog niet voorhanden. wetenschappelijk onder- is eind 2004 verricht, in sa- ^erking met het wereld-an- ;entschap Wada. Van tjentalfen uit 1999 daterende ponsters bleken er twaalf ilief. Zes daarvan waren van ustrong, de namen van de coureurs zijn niet be- ritten werd volgens quipe epo in Armstrongs uri- insters aangetroffen. Na proloogzege in Puy du Fou, üli, volgde de eerste 'posi- plas, vervolgens zou hij jetrapt zijn na de ritten Bigu-Challans. Grand-Bor- (Sestrières. Sestrières- ie d'Huez, Saint-Galmier- -Flour en Castres-Saint- dens. Het zou er, volgens jiupe. op wijzen dat Arm- ng een drietal epo-kuren f[ ondergaan, voorafgaand do Tourstart, voor de Alpen rooi' de Pyreneeënritten. iitieve plas i was epo nog niet te tra- ju in urinemonsters. Volgens Audran, een farmaco- staat de waarde van de inmiddels wel vast. Audran in L'Équipe dat het - is laboratoriumdirecteur Ja- ideCeaurriz zegt - mogelijk ed bewaarde urinemonsters slater nog te onderzoeken, is de epo-test inge voerd, nimmer werd sindsdien een positieve plas van Arm strong aangetroffen. In 2001 va lideerde de wereldwielerbond UCI de Franse epo-test. Epo ver hoogt het aantal rode bloedli chaampjes in het bloed en maakt een grotere zuurstofopna me mogelijk. Het laboratorium Chatenay-Ma- labry berekende voor de stalen van 1999 een percentage dat de waarschijnlijkheid van de aan wezigheid van epo in de urine aangaf. Eenmaal werd voor een van Armstrongs stalen een 100 procent-score gehaald, de laag ste van de zes scores voor Arm strong bedroeg 88,7. Het lab wist overigens tijdens de test niet van wie de stalen waren, omdat deze slechts genummerd zijn. De nummers corresponde ren met de getallen op het pro- ces-verbaal dat de dopingcontro- leur van de UCI maakt na iedere dopingcontrole^ na afloop van een etappe. L'Équipe drukte in de krant echter zowel de staat jes van het lab als de zes betref fende formulieren van Ann- strong af. Armstrong heeft altijd ontkend doping te hebben gebruikt. „Het is aan jullie journalisten om te onderzoeken of ik de waarheid zeg", liet Armstrong op 22 juli 1999 in de Franse sportkrant no teren. L'Équipe zegt „de hand schoen vanaf die dag te hebben opgenomen en gezocht te heb ben naar de waarheid." Lance Armstrong pakte de eind zege in Tom* de France in 1999 voor het eerst. Deze zomer won de Amerikaan de Ronde van Frankrijk voor de zevende keer op rij en zette hij een punt ach ter zijn carrière. Riooljournalistiek In het in 2004 gepubliceerde boek LA Confidential werden al tal van voormalige vertrouwelin gen van Armstrong opgevoerd die zeiden dat de sportman do ping zou hebben gebruikt. L'Équipe zegt nu als eerste hard bewijs te hebben dat Armstrong zich wel degelijk aan epo bezon digde. Lance Armstrong doet het artikel in L'Équipe zelf af als riooljournalistiek. „Helaas gaat de heksenjacht voort. Ik kan niets anders doen dan te her halen wat ik altijd heb gezegd: ik heb nooit prestatie-bevorde rende doping genomen." GPD Lance Armstrong won de Tour de France van 1999. De vraag is nu alleen op welke manier. foto Gero Breloer/EPA Lance Armstrong heeft zich altijd verzet tegen de ver dachtmakingen over zijn do- pinggebruik. Nu hij de ont hullingen blijft weglachen, maakt de Amerikaan zich stilaan ongeloofwaardig. door Patrick Delait DEN HAAG - Hoe vaak heeft Armstrong niet geroepen dat hij brandschoon is, zich nooit tot doping heeft laten verleiden? Wie het waagde hem in diskre diet te brengen, kreeg behalve een verbale judaskus prompt een rechtszaak aan zijn broek. De Italiaanse coureur Filippo Si- meoni, die openlijk vraagtekens plaatste bij de innige relatie van Armstrong met de- eerder dit jaar yoor-dopmgpraktijken ver oordeelde dokter Ferrari, werd in de Tour van 2004 zo ernstig geïntimideerd door de Ameri kaan dat hij sindsdien nog geen deuk in een pakje boter rijdt. Van diezelfde agressieve tactiek bediende hij zich ook naast de fiets. Zijn voormalige verzorg ster Emma O'Reilly, die hem in haar in 2004 verschenen boek 'LA Confidential' beschuldigt van dopingpraktijken, betichtte analyse hij van laster en sensatiejourna- listiek en ze kreeg een aan klacht en een forse schadeclaim aan de broek. Was zijn felheid tegen de eerde re geruchten nog te billijken - niemand kwam met harde bewij zen - de hardleersheid waarmee Armstrong zijn onschuld na de onthullingen van gisteren staan de houdt, wordt stilaan onge loofwaardig. De documenten die L'Équipe gisteren afdrukte, de stelligheid van het Franse dopinglaborato- rium en vooral de door de an ders zo terughoudende Tour baas Jean-Marie Leblanc open lijk geuite teleurstelling: het zijn bijna onloochenbare bewij zen dat er stront aan de knikker is. Voor de Franse publieke opi nie betekent het knappe speur werk van L'Équipe ongetwijfeld een grqte triomf. Want Arm strongs reputatie ligt voorgoed aan diggelen, ook al ontloopt hij door het dopingreglement van de UCI een sanctie. Het Franse laboratorium kan de voor een positieve dopingtest benodigde contra-expertise namelijk niet meer uitvoeren omdat een twee de urinestaal van Armstrong blijkbaar niet bewaard is geble ven. Maar de jarenlange over heersing van Armstrong in de Tour komt nu wel in een ander daglicht te staan. GPD LIVERPOOL - Everton heeft begin deze maand een bod van tien miljoen pond (ruim 15 miljoen euro) op Feyenoor- der Dirk Kuijt gedaan. Dat heeft de manager van de En gelse club uit de Premier League, David Moyes, op de website van de club bekendgemaakt. De Rotterdamse club ging niet op het bod in. „Voor zover ik weet, moet Kuijt achttien miljoen euro kos ten. Dat is meer dan wij wilden betalen", liet Moyes we ten. Mark Wotte, technisch directeur van Feyenoord, be vestigde dit weekeinde dat er diverse biedingen op Kuijt zijn binnengekomen. ANP SEOUL - Jo Bonfrère heeft zijn functie als bondscoach van Zuid-Korea neergelegd. De Zuid-Koreaanse voetbal bond heeft dat gisteren bekendgemaakt. Hoewel de Ne derlandse trainer de nationale ploeg in juni naar de ein dronde van het WK leidde, was zijn positie wegens de te genvallende prestaties van de laatste weken onder druk komen te staan. Volgens de bond is Jo Bonfrère maandag zelf opgestapt. ,,Wij hebben hem niet gevraagd te vertrekken, maar zul len zijn beslissing respecteren", aldus Lee Hwoi-Taek. hoofd van de technische commissie. „We hopen in septem ber een nieuwe coach te kunnen presenteren." ANP/AFP SKOPJE - De bondscoach van Macedonië, Slobodan San trac, is amper een halfjaar in functie geweest. Hij heeft schriftelijk zijn ontslag ingediend bij de nationale voet balbond. Santrac voerde de slechte gezondheid van zijn vrouw als belangrijkste reden aan voor zijn vertrek. De 59-jarige Serviër stond al geruime tijd ter discussie. Met het nationale elftal werkte hij in de groep van Neder land vier kwalificatiewedstrijden voor het wereldkampi oenschap af. Macedonië verloor drie keer en wist alleen van Armenië (2-1) te winnen. ANP MONACO - Zeljko Petrovic beslist pas over een maand of twee of hij bij amateurclub OJC Rosmalen gaat voetbal len. De voormalig voetballer van onder meer PSV, RKC Waalwijk en FC Den Bosch traint wel mee bij de eerste klasser. Petrovic, vorig seizoen assistent van Ruud Gullit bij Feyenoord, is gepolst om als trainer van een beloften- team bij een Nederlandse betaald-voetbalclub aan de slag te gaan. Het is niet bekend om welke club het gaat. ANP HELSINKI - De Finse basketbalclub Torpak Pojat heeft Dennis Rodman voor tenminste één wedstrijd gecontrac teerd. Met de aanstelling van de excentrieke 44-jarige Amerikaan hoopt de formatie het Finse basketbal nieuw leven in te blazen. „Het basketbal in Finland heeft behoef te aan iets nieuws", lichtte de algemeen manager van Tor- pak Pojat toe. Rodman zal op 6 november voor de Finse formatie aantre den. Als zijn optreden van beide kanten bevalt, kan hij een langere verbintenis tekenen. ANP/RTR »Jop van Kempen STERDAM - Michael irup hoeft zich geen zorgen Baken dat de Nederlandse po- hem dezer dagen van zijn al lichten. De transfer van limp, in 1997 van Vissel Ko- saar Ajax, was onderwerp een strafrechtelijk onder- .Maar de zaak tegen de trai- van Brondby, vanavond in talam tegenstander van in de strijd om een plaats tChampions League, is gese ind. Shota en Archil Arveladze geen verdachten meer in onderzoek naar belastingont- Üng en valsheid in geschrif- i spelerscontracten. Zij gin- Trabzonspor respectie- naar Ajax en NAC Breda, die transfers vonden plaats «91. zaak tegen de spelers is •jaar geleden bij gebrek aan nationaal belang geseponeerd", zegt Hanneke Festen, persoffi cier van justitie. „Het onder zoek richt zich op de werkge vers van de voetballers." De zaak tegen Ajax en NAC Bre da wordt dus wel voortgezet. In 2002 deed de Fiod een inval bij Ajax en werd een deel van de ad ministratie in beslag genomen. Ook brachten Shota Arveladze, ex-penningmeester Arie van Os, en ex-financieel directeur Maar ten Oldenhof voor verhoor enke le dagen door in een politiecel. Verder kreeg Ajax een nahef- fing van 5,2 miljoen euro van de belasting en dreigt een boete. Justitie vermoedt dat betalin gen aan de spelers zijn gepresen teerd als onbelaste transferver goedingen, terwijl het loon be trof. Het Fiod-onderzoek naar de frauduleuze handelingen van Ajax is inmiddels afgerond, maar de officier van justitie moet nog besluiten of tot vervol ging wordt overgegaan. GPD wze verslaggever ÏIERDAM - Ajax legt van- ül een eerste examen af. De Indamse ploeg moet tegen plaatsing voor de ®pions League veilig stel- Trainer Danny Blind is zich ust van de nodige valkuilen ïrak daar tijdens de laatste H een kwartier met zijn Migers over. mpenhagen ging twee we st-leden vooral op verdedi- 'vlak het één en ander fout. üoor kwam Ajax te weinig voetballen toe. De ploeg !te dicht bij het eigen straf- gebied hangen, vindt 1 Dat moet vanavond an- toVallers trainden tijdens Sprek rustig door. De nul to is immers het belangrijk- lorde 2-2-eindstand in Ko- En Ajax scoort toch Althans, dat liet Brondby- irMichael Laudrup weten. m ervan uit dat zijn ploeg Meer moet scoren, omdat ook wel één keer Over het middenveld hoeft Blind zich weinig zorgen te ma ken. De trainer moet voor twee plekken alleen nog kiezen tus sen Olaf Lindenbergh, Nourdin Boukhari, Wesley Sneijcler, Ni- gel de Jong en Tomas Galasek. Alleen Hedwiges Maduro lijkt zeker van zijn plaats. Blind: „De valkuilen lagen in Kopenhagen in het opportunis me van Brondby. Als je dan te dicht op je eigen doel gaat spe len, roep je de problemen over je zelf af. We moeten het veld klein houden en durven te voet ballen van achteruit. In ieder ge val waar dat kan." Bij Ajax ontbreekt het aan een leiderfiguur. Vorig seizoen kampte de jonge ploeg ook al met dat probleem. Maduro, die als centrale middenvelder in de as van het elftal speelt, heeft als twintigjarige in de ogen van Blind nog niet de persoonlijk heid om een elftal te leiden. Maar hij heeft zeker wel de tacti sche capaciteiten, vindt de trai ner. „Natuurlijk moet dat nog groeien, maar dat is logisch voor een jongen van twintig jaar." GPD Guus Hiddink (links) is blij met de komst van de spits Arouna Koné naar Eindhoven. van onze sportredactie EINDHOVEN - PSV heeft in Arouna Koné de gewenste top- spits gevonden. De aanvaller wordt het komende seizoen ge huurd van Roda JC. Bovendien bedong PSV een optie tot koop als de 21-jarige Ivoriaan bevalt. „Hij is een mooie attractieve spe ler", aldus trainer en technisch directeur Guus Hiddink. „Ik ben zeer blij met zijn komst." Koné is het komende seizoen tot aan de winterstop niet inzet baar in de Champions League omdat hij voor Roda JC al in de Intertoto speelde. Hiddink zag daarin geen bezwaar om hem toch aan te trekken. „Dat is geen belemmering geweest. Ook de mensen in ons stadion willen we goede en attractieve spelers voorschotelen. Het feit dat hij Europees niet kan spelen is jam mer, maar voor PSV is hij zeer bruikbaar. Op meerdere posities in het veld." Hiddink wilde niet ingaan op het medische verleden van Koné. De Ivoriaan stond vorig seizoen om het punt om een con tract te tekenen bij Ajax, maar werd op het laatste moment af gekeurd. Nooit werd exact dui delijk waarom. Hiddink: „Alles is perfect ge gaan tijdens de keuring. We heb ben geen dossiers gevraagd bij bijvoorbeeld Ajax. We hebben hem zeer specifiek gekeurd en alles was pico bello voor elkaar. Zijn medische achtergrond is ook zeker geen reden om hem eerst een jaar te huren." Koné zelf reageerde verheugd op zijn overgang. Hij zei blij te door Frank van den Heuvel EINDHOVEN - Young-pyo Lee heeft zijn zinnen gezet op een transfer naar Tottenham Hot spur en begrijpt niet dat PSV vooralsnog geen medewerking wil verlenen. „Deze kans mag PSV me niet ontnemen." Tottenham Hotspur heeft naar verluidt drie miljoen euro over voor de linksback, die in Lon den een vierjarig contract kan tekenen. Guus Hiddink wil Lee echter niet kwijt. „We houden onze poot stijf", zei hij gisteren. Lee toont zich vol onbegrip over die opstelling. „In een gesprek tijdens de Peace Cup in Zuid-Korea heeft de trainer me gezegd dat PSV een transfer ac cepteert als Monaco genoeg zou betalen. Dat lukte niet, maar Tottenham is nu bereid om zelfs een hoger bedrag neer te tellen dan de twee miljoen euro die als clausule in mijn contract is opge nomen. Toch wil PSV me niet la ten gaan." GPD zijn om bij de landskampioen te mogen spelen. „Ik wil ooit nog eens naar het buitenland, maar tot die tijd is PSV binnen Neder land de beste keus." Of hij dit weekeinde speelt te gen zijn eigen club Roda JC werd gisteren nog niet duide lijk. „Er zijn geen afspraken over gemaakt. Hij krijgt van ons echter alle tijd en rust om te wennen aan PSV", zei Hiddink. Koné: „Ik denk dat ik het erg moeilijk zal vinden om zondag tegen mijn vrienden van Roda JC te spelen." Hiddink sloot gisteren niet uit dat er naast Koné nog meer spe lers worden gehaald door de Eindhovenaren. „Als trainer wil je altijd het beste. Het liefst heb je een zo dik mogelijke selectie. Ik spreek me niet uit over welke positie." Voorzitter Westerhof gaf aan dat er wellicht ook fi nancieel nog mogelijkheden zijn. „De constructie die we heb ben gekozen met Koné is beter voor de cashflow dan een direc te aankoop." ANP foto Bert Janssen/ANP van onze sportredactie AMSTERDAM - Fans mogen het stadion van de tegenpartij niet meer bezoeken als er weer rellen uitbreken rond de klas sieker Ajax-Feyenoord of Fe- yenoord-Ajax. Dat hebben bur gemeester Job Cohen van Am sterdam en Ivo Opstelten van Rotterdam afgesproken met de KNVB en beide voetbalclubs. Ajax-Feyenoord wordt zondag in de Arena gespeeld. Op 17 april braken ernstige rellen uit toen Ajax op bezoek ging in de Rotterdamse Kuip. Fans van Ajax sloopten toen een trein en Feyenoordsup porters misdroe gen zich buiten het stadion. Onmogelijk Een misdraging van één van bei de supportersgroepen is nu vol doende om het ook voor de sup porters van de tegenpartij onmo gelijk te maken de uitwedstrijd te bezoeken, hebben de partijen besloten. De maatregel wordt ge- SITTARD - Wereldkampioen polsstokhoogspringen Rens Blom is gisteren uitgebreid ge huldigd op de Markt in zijn woonplaats Sittard. Als ultieme verrassing kreeg de eerste Ne derlandse wereldkampioen in de atletiek een koninklijke on derscheiding. Blom mag zich voortaan Ridder in de Orde van Oranje Nassau noemen. Burgemeester Wim Dijkstra speldde Blom de ver sierselen op. KNAU-voorzitter Martin van Rooijen benoemde Blom tot lid van verdienste van de atletiekunie. Sittard had een groots feest op touw gezet voor de polsstok hoogspringer, die eerder deze maand zo spectaculair het goud veroverde op de WK in Helsin ki. Er waren eerst diverse sportde- monstraties in het centrum van de stad, daarna volgde de huldi ging en trad een keur aan Lim burgse artiesten op. ANP zien als een laatste waarschu wing aan de fans van beide clubs. Cohen en Opstelten zullen ook pleiten voor een strafrechtelijke meldplicht voor toekomstige raddraaiers. Dat betekent dat fans op basis van agressief ge drag preventief uit het stadion geweerd kunnen worden. Zo'n wet bestaat al in Engeland en is daar uiterst effectief. In Nederland kan alleen een sta dionverbod met meldplicht wor den opgelegd als iemand rond een wedstrijd in de fout is ge gaan. Volgens de KNVB zal invoering van deze maatregel ertoe leiden dat bij voetbalwedstrijden min der politie nodig is. GPD AMSTERDAM - Schaker Jan Timman neemt niet deel aan het Nederlands kampioenschap dat op 5 september in Leeuwarden begint. De Amsterdamse groot meester heeft de rechterhand ge broken. Hij ondervindt te veel hinder van die blessure om vol uit te kunnen spelen, zo zei hij gisteren. De negenvoudig nationaal kam pioen ondervindt vooral proble men met de concentratie. Tim man (53) speelde ooit in En geland een uitstekend toernooi met een gebroken been. „Toen was ik veel jonger en een scha ker vervult bovendien alle han delingen op het bord en de nota tie van de partij met zijn han den", aldus de schaakgrootmees ter. Timman speelde voor het laatst in 1998 om de titel. Perikelen rond startgeld en dopingcon trole hielden hem daarna jaren weg van de strijd om de natio nale titel. Nu de onenigheid was bijgelegd wilde hij graag pro beren zijn tiental kampioen schappen vol te maken. Hij was optimistisch door uitstekende re- sulaten dit jaar. Hij steeg recent flink op de wereldranglijst en werd met het Nederlands team begin augus tus Europees kampioen. ANP QnterParcs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19