tc Vrede stichten in Bethlehem Iet nieuwe idioom van Theo Loevendie ELICHT ekende namen in tieaterprogramma emeente Borsele Kampioenentocht voor Jong Ambon 17 uini 2,5 jaar cel egens misbruik itfdochtertje I Vredesbomen Zeeuws tintje aan huwelijk prins Bezwaar uitbreiding Badpaviljoen Stichtingen praten bij Flesje methadon verloren :unst fa Geen straf na verkoop drugs woensdag 24 augustus 2005 jf lan Jaap Broekhuijsen HAAG - Een 56-jarige [[tenaar die zich in een vakan- luisje te Burgh-Haamstede Iniidig vergreep aan zijn iderjarige stiefdochtertje, f| maandag bij de Haagse llbank drie jaar cel, waar- nier maanden voorwaarde- legen zich horen eisen. [misbruik begon in 1992 in vakantiehuisje. Tijdens een jiere behandeling van de djaak in mei, vertelde de [dat hij zijn toen 12-jarige dochtertje aanvankelijk al- -""X 'seksuele voorlich- r haü willen geven: „Zodat lier- a's ze een vriendje zou m,niet zou schrikken." srafgezien van de omstandig- 7dat die 'voorlichting' veel tur ging (de man vergreep iinhet vakantiehuisje maan dag aan haar), duurden de jen' ook wel erg lang. Vol- ishet slachtoffer twaalf jaar. (slachtoffer woonde bij haar der en de verdachte in |t. Daar ging het misbruik ichische rapportage maakte ding van verdachtes bagatel le houding. „Hij toont ei- en spijt of schaamte", (leerde een psycholoog, rechtbank schorste de zaak keer om een psychiater ns nader naar de verdach- tlaten kijken. De rechtbank fc weten of de verdachte dan anraerking kwam voor een 5-behandeling. De deskundi- adviseerden een gedwongen bndeling in kliniek De Waag li leggen. aanklaagster Baan vond de verdachte nog steeds niet jj beseft wat hij heeft ge in. Zo wil de man geen scha- Kigoeding betalen aan het thtoffer. Het slachtoffer dien- een claim van tien mille in. i vrouw zat een week in een inrichting en zou twee- il een zelfmoordpoging heb- «edaan. De officier vroeg de llbank om de vei'dachte, als ezijn celstraf heeft uitgeze- eerplicht naar Kliniek De eg te sturen. rechtbank doet op 5 septem- oitspraak. door Frank Balkenende Een rabbijn die in debat gaat met Pa lestijnse jongeren. Het is een zeld zaamheid, maar het gebeurt op de Hope Flowers School in Bethlehem. Volgens Ina de Bruyn en Rob Verschoor uit Kloe- tinge, die in juli hebben deelgenomen aan een internationaal project op de school, zijn dit soort dialogen hard no dig op de haardunne weg naar vrede in het Israëlisch-Palestijnse conflict. De een collecteert voor Jantje Beton, de ander spant zich in voor de geitenfok- vereniging, en Ina (44) en Rob (41) heb ben hun hart verpand aan een school op de Palestijnse Westbank, waar Israël momenteel op een steenworp afstand een veiligheidsmuur optrekt. „Je moet iets doen waar je hart ligt." Het stel uit Kloetinge, dat in de zorg werkzaam is, besloot zich twee jaar gele den actief in te zetten voor de school, die zo goed en kwaad als dat gaat, pro beert Palestijnen en Israëliërs met el- kaar in contact te brengen. Rob: „Je kunt je vanuit je luie stoel wel steeds op winden over de uitzichtloze situatie, maar het is zinvoller ter plekke hulp te bieden, ook al is dat maar een druppel in de zee." Via de Coalitie voor Vrede, de organisa tie waarmee Gretta Duisenberg herhaal delijk het nieuws haalde, kwamen ze twee jaar geleden op de Hope Flowers School terecht. Dit jaar hebben ze op nieuw hun vakantie in Bethlehem door gebracht. Ina: „Om mee te doen aan het project Vredesbomen. Een internationa le groep van mensen die staat voor vre: de en hoop en Palestijnse scholieren hebben olijfbomen geplant. Daarnaast is er gediscussieerd en hebben we spelle tjes gedaan." De school propageert vreedzame coëxi stentie van Israëliërs en Palestijnen en werkt met uitwisselingprogramma 's Rob Verschoor en Ina de Bruyn brengen Israëliërs en Palestijnen met elkaar in contact. Rob: „Je kunt je vanuit je luie stoel wel steeds opwinden, maar het is zinvoller ter plekke hulp te bieden. foto Willem Mieras voor docenten en jongeren. „Het is moei lijk begrip voor elkaar te kweken. Israë liërs voelen zich onveilig door zelf moord-aanslagen van Palestijnse terro risten en Palestijnen moeten lijdzaam toezien hoe hun huizen nog steeds door Israëliërs worden vernietigd en hoe ze van de buitenwereld worden afgesloten. De media versterken het negatieve beeld dat over en weer bestaat. Mensen van beide volken ontmoeten elkaar niet, zodat dat vijandbeeld blijft be staan", zegt Rob. Argwaan Sinds de intifada zijn uitwisselingen na- genoeg onmogelijk geworden. Pales tijnen mogen de Westbank niet uit, Is raëliërs mogen er niet in. De school wordt in beide kampen met argwaan be keken. „De uitwisselingsprogramma's voor docenten vinden tegenwoordig in Duitsland plaats. Dat is toch bizar." Neutraal blijven in het Palestijns-Israë lische conflict betekent op eieren lopen. Rob en Ina willen echter geen partij kie zen. „Regeringen en extremisten maken het beleid. Wij hebben daar geen mening over. We zien alleen dat gewone mensen lijden onder het conflict." Begrip Het Kloetingse paar heeft dus ook be grip voor de joodse kolonisten die in de Gaza-strook uit hun huizen worden ge zet. „Er is wel een verschil. De Pales tijnen zijn dakloos als hun huis wordt platgewalst voor de bouw van de veilig heidsmuur. Ze moeten het maar uitzoe ken. De kolonisten krijgen woongebie den in Oost-Jeruzalem, waarmee een nieuw probleem opdoemt, omdat de Westbank daardoor in twee of drie de len uiteen dreigt te vallen. Een Palestijn se staat die uit eilandjes bestaat, heeft natuurlijk weinig kansen. Ik vind wel dat Israël een grotere verantwoordelijk heid heeft om een rechtvaardige vrede te bewerkstelligen, omdat dat land de macht en middelen bezit." Ina en Rob hopen dat de school bij hun volgende bezoek nog bestaat. Vlakbij bulldozert het Israëlische leger huizen plat voor de bouw van de veiligheids muur. Het restaurant waaronder de wa tervoorziening voor de school zit, ligt op de slooproute. Het enige wat het stel kan doen, is de jongeren bemoedigen. „We leren de Palestijnse jongeren de kwestie van verschillende kanten te bekijken, ze een gezondere denkwe reld te bieden. Dat is noodzakelijk, want je ziet ze koken van woede als ze oog in oog staan met Israëlische solda ten. Ze willen ook dat wij hun verhaal in het Westen vertellen, want ze zijn bang dat ze door de wereld als moslim terroristen worden gezien, terwijl het gewoon jongeren zijn die schreeuwen om een baan en eens een dagje naar zee willen." GOES - Er zit een Zeeuws tintje aan het huwelijk van Prins Pieter Christiaan en Anita van Eijk. aanstaande za terdag in de hervormde kerk in Noordwijk De in Goes geboren Jaco van Leeuwen (1962) verzorgt het orgelspel tijdens de dienst. Van Leeuwen, die nu als can tor-organist verbonden is aan de kerk in Noordwijk, kreeg zijn opleiding in Goes, aanvankelijk door Adriaan Kousemaker en later door Kees van Eersel. Hij studeerde aan het Nederlands Instituut voor Kerkmuziek in Utrecht. DOMBURG - Domburger W. Passenier heeft woord ge houden. Begin juli kondigde hij aan bezwaar te zullen ma ken tegen de bouwvergunning voor de uitbreiding van het Badpaviljoen in Domburg. Dat heeft hij, op de laatste dag dat het kon, ook gedaan. De onafhankelijke commissie bezwaar- en beroepschrif ten van de gemeente Veere zal zijn protest beoordelen. Daarna beslist het college van burgemeester en wethou ders of Passenier gelijk krijgt, of niet. Een eerder bezwaar van Passenier, gericht tegen het schorsen van de monumentenvergunning om de aanbouw van appartementen mogelijk te maken, haalde niets uit. De rechter oordeelde dat hij geen direct belanghebbende is omdat hij te ver van het Badpaviljoen af woont. Of hij in zijn bezwaar tegen de bouwvergunning opnieuw niet ontvankelijk wordt bevonden, staat met op voorhand vast. Voor de planning van de restauratie en uitbreiding van het Badpaviljoen heeft de procedure die Passenier nu heeft aangespannen, vooralsnog geen gevolgen. Wethou der J. Bostelaar hoopt nog steeds dat het Badpaviljoen volgend jaar klaar is. 's-HEER ARENDSKERKE - In het kader van het project Nederland Ontmoet brachten medewerkers van peuter speelzaal De Kreukeltjes uit Breskens gisteren een be zoek aan de Stichting Overlegorgaan 's-Heer Arendsker- ke, die zich hard maakt voor het onder één dak krijgen van voorzieningen in het dorp. De deelnemers spraken over eikaars werk en wisselden tips uit. Nederland ontmoet is een initiatief van het Oran jefonds. Elke deelnemer ontvangt en bezoekt één keer een andere organisatie. De Stichting Overlegorgaan 's-Heer Arendskerke gaat 29 augustus op bezoek bij contact- ouders in Boxtel. VLISSINGEN - Op de Irislaan in Vlissingen is iemand maandagavond ter hoogte van het sportpark een flesje me thadon verloren. Er zit vijftien tot twintig gram metha don in, een middel dat door drugsverslaafden wordt ge bruikt. De methadon zit in een wit kunststof flesje met zwarte dop. Daarop staat wat er in zit. Er zit ook een sticker op waarop staat: vergif. Methadon is bij inname vooral ge vaarlijk voor kinderen. De politie verzoekt mensen die het flesje vinden, dat direct af te geven bij het politiebu reau in de Molenstraat in Vlissingen of bij het Huiskamer project voor Druggebruikers (HKPD) in de Coosje Bus- kenstraat in Vlissingen. mnble Ziggurat in Grote Kerk in Veere »f Rolf Bosboom [ERE - Hij mag dan volgende and 75 jaar worden, zijn mu il elan is allesbehalve ver- Mei de vorming van [ensemble Ziggurat is de Am- ïdamse componist en saxofo- i Theo Loevendie anderhalf geleden een nieuwe weg in- ^en. Zaterdag is in de Gro te Kerk in Veere te horen waar dat toe heeft geleid. Zijn muzikale staat van dienst is groot, zowel in de jazz als in het klassieke werk. In Ziggurat smelt Loevendie allerlei genres, culturen en instrumenten samen tot een compleet eigen stijl. De bezetting van het tienkoppige ensemble is opmerkelijk, met crErnst Jan Rozendaal NKENSZAND - Hij is de ilerprogrammeur van het fleland. Met het culturele stamma van Borsele erbij, iiij dit jaar voor het eerst ver ft boekt Jacques Boonman Rilland dit seizoen 79 thea- 'wrstellingen. -f.an werkte jarenlang als programmeur in Goes, tewoordig verzorgt hij de programmering in de ge- te Reimerswaal, Tholen, Credit en Borsele. ïdelaatste gemeente is giste- wt theaterprogramma he rmaakt. Boonman heeft frDe Stenge in Heinkens- uleen aantal bekende arties ten vast te leggen. seizoen begint op 14 okto- ®et het muzikale cabaret Mouw Holland. Een topper programma is Johan Ver- [*n met zijn muzikale pro- Hartklop (18 nov). Een 2d later volgen De Sanse- !»(|0 dec) en het cabaret- buider Van Donselaar innares stste artiesten in het nieu- .^r zijn het cabarettrio Niet te! (13 jan). De maand |°P (10 feb) komt de uit t Abtskerke afkomstige "«a Polderman optreden in speente waar ze is opge- Zij is de grote winnares Leids Cabaretfestival publieksprijs). iart geven Ruud Her mans and his MPV's een concert met countrymuziek. Eric Rotte vertelt op 24 maart reisverhalen over Laos, Cambodja en Viet nam, geholpen door videokun stenaar Bernard Vercauteren van den Berg. Uitsmijter is op 8 april Lenny Kuhr met haar nieu we voorstelling Panta Rhei. Ondanks negenenzeventig voor stellingen voelt Boonman zich als programmeur niet helemaal serieus genomen door de Stich ting Theaterexploitatie Zeeland (STEZ), die onder meer de pro grammering verzorgt in De My the in Goes. Verzoeken om infor matie-uitwisseling worden nooit gehonoreerd, aldus Boon man. „Theater De Maagd in Ber gen op Zoom laat periodiek we ten welke voorstellingen voor het nieuwe seizoen zijn geboekt, zodat ik daarmee rekening kan houden. Directeur Gerard Peijs van Theaterexploitatie Zeeland weigert dat, zodat ik zes voor stellingen in Reimerswaal heb geboekt die ook in het theater in Goes staan." Het betreft optredens van Ri chard Groenendijk, Hakim, Mar griet Eshuis, Wim Helsen, Fred Delfgaauw en Jochem Myjer. Boonman: „Nu beconcurreren we elkaar, terwijl we ook kun nen samenwerken." Peijs reageert 'stomverbaasd'. Hij zegt niets te weten van de herhaalde verzoeken van Boon man. „Als Boonman voortijdig wil weten wat wij programme ren dan informeren we hem graag. Dan kan hij andere keu zes maken." als bijzondere instrumenten er- hu (tweesnarige viool), qanun (Arabisch tokkelinstrument) en duduk (Armeens-Turks blaasin strument). Deze worden gecom bineerd met contrabasblokfluit, panfluit, viola da gamba, contra bas, slagwerk en sopraansaxo foon. „Ik heb altijd wel een hang ge had naar andere culturen, wat onder meer blijkt uit veel titels in mijn werk", zegt Loevendie. „In 2001 heb ik een stuk geschre ven voor het Atlas Ensemble, Dat was zó'n openbaring. Het ensemble heeft een grote bezet ting van 25 mensen, met acht westerse instrumenten en ver der alleen maar niet-westerse. Het schrijven daarvoor gaf mij een soort hopiecoming-gevoel. Dit is wat ik altijd heb gewild, maar wat niet kon doen omdat de instrumenten hier niet zijn." Hij besloot een eigen gezelschap te formeren: Ziggurat, genoemd naar een piramide-achtige tem pel in Mesopotamië. „Het Atlas Ensemble kost ontzettend veel geld, doordat de mensen uit al lerlei landen komen. Voor Ziggu rat heb ik gekeken naar mensen die in Nederland wonen. Dat is wel een lange zoektocht ge weest." Een aantal leden, zoals Matthijs Koene (panfluit), kende Loeven die van het conservatorium. „Hij sprong een gat in de lucht toen ik hem vroeg. De slagwer ker, Diego Espinosa, kende ik van Atlas. Verder heb ik veel mensen gevonden via tips van anderen. De laatste die ik heb 'ontdekt', is zangeres Kristina Fuchs. Ik hoorde haar en dacht meteen: dit is het. Ze is eigenlijk jazz-zangeres, maar is zo ontzet tend geschoold en veelzijdig en ze heeft een absoluut gehoor. Ze zingt echt alles wat je voor haar neus zet." Onbekend terrein Het programma van Ziggurat wordt aangeduid als terra incog nita, als onbekend terrein. „Ik probeer een nieuw idioom te ont wikkelen dat niet helemaal te vatten is. Het is geen jazz, geen wereldmuziek, maar iets wat daar tussendoor zweeft. Het schrijven is waanzinnig moei lijk. Ik ben weliswaar een erva ren componist, maar heb het ge voel dat ik terug in de school banken ben. De instrumentatie is totaal nieuw." Om het terrein af te bakenen, heb ik eerst leentjebuur ge speeld, door bijvoorbeeld een stuk van Bach te bewerken. Door paaltjes in de grond te slaan, kun je je territorium afba kenen om het daarna te ontgin nen. Ik ben nu op de goede weg, vind ik zelf, maar ik ben er nog lang niet op uitgestudeerd. Ik ontdek nog steeds nieuwe moge lijkheden." Met het aantrekken van contra bassist Rick Stotijn ('ik, had be hoefte aan meer lage registers') heeft Loevendie sinds enkele maanden zijn ensemble com pleet. „Het zijn allemaal jonge mensen. Hun enthousiasme is echt hartverwarmend. Niets is hen te veel." Door zijn jazzervaring is hij ge wend 'op persoon te schrijven'. „Dan zeg ik: nu wil ik jou een beetje featuren. Ik heb bijvoor beeld een stuk geschreven voor onze dudukspeelster Raphaela Danksagmüller: Alhambra, vol gens sommigen een van onze top pers. Het ensemble begeleidt haar daarin met alleen wat pe- daaltonen." Het repertoire van Ziggurat be vat vooral werk van Loevendie zelf, maar ook van Fabio Nie- der, Guus Janssen (op tekst van dichter Jan Hanlo), Evrim Demi- rel en Ayse Önder. Het werk van Nieder heet Traditioneel brui loftslied. „Het is gemaakt omdat ik trouwplannen heb. De tekst is gebaseerd op de namen van mijn aanstaande vrouw en mij. Het is een heel gek stuk, waarin ook gescratcht wordt." Wat zijn eigen werk betreft is hij vooral te spreken over Eu- len, met tekst van Ernst Jandl. „Dat vind ik zelf een van de leukste stukken. Het is volko men absurdistisch, maar wel erg goed. Het gedicht wordt voorge dragen door twee dames. Daar tussendoor zingt Kristina Fuchs." Behalve als componist heeft hij ook op het podium een nadruk kelijke rol. „Maar het is mijn be doeling dat mijn band op hel po dium over een paar jaar wat los ser wordt en ik me beperk tot de rol van componist en artistiek leider. In september word ik 75 en ik zie mezelf nog niet op mijn tachtigste op het podium staan." Ziggurat ziet Theo Loevendie als een levensvervulling. „Ik laat er ook veel voor schieten. Ik zou zo een stuk voor het Concert gebouworkest kunnen schrij ven, maar ik heb als het ware al le schepen achter me verbrand om dit te kunnen doen. Mijn hart gaat hier heel erg naar uit." Concert: Ensemble Ziggurat onder leiding van Theo Loevendie, zater dag 27 augustus in de Grote Kerk in Veere. Aanvang: 20.00 uur. De voetballers van Jong Ambon uit Middelburg brengen zeventien dagen door op het Molukse eiland Ambon. Het verblijf is onderdeel van het herstel- en verzoeningsproces dat daar - na een jarenlang geweldsconflict - gaande is. Eldridge Pentury doet verslag voor de PZC. *>t>h Vandaag deel 1: Ontvangst r-, Als Ambon gasten ontvangt, moet iedereen dat weten. Dus was het onthaal gisteren op de aankomstdag van Jong Am- bon groots. Na de landing op vliegveld Patti- mura volgde een soort kampioe nentocht over het eiland. Bege leid door een politiewagen met gillende sirene, een lokale motor club, auto's vol muzikanten en voorop een speaker die Jong Am- bon introduceerde, ging het on der luid gejuich, gejoel en met veel gezwaai via plaatsen als Ha- tiwe, Wayame, Passo, Lateri, Ha- long en Galala naar het centrum van Ambon-stad. De tocht was er één om stil van te worden, ook al omdat ver woeste huizen en gebouwen nog steeds het straatbeeld sieren. „Maar een ontvangst als deze is echt op haar plaats", zei Pau- lien Joël Parera, die lid is van het organisatiecomité dat het verblijf van Jong Ambon in Am- bon coördineert. „Het is hele maal niet overdreven. Als Am- bon gasten krijgt, moet de hele bevolking het weten. Zo gaat dat hier." Eindstation van de rit was het gemeentehuis waar tientallen schoolkinderen op de been wa ren voor een muzikale en indruk wekkende ontvangst. „Jammer genoeg ging jullie komst vorig jaar door een paar incidenten niet door, maar is het nu wel zo ver gekomen. „We zijn er blij mee", zei Nona Huliselan, ge meentesecretaris van Am bon-stad, die bij afwezigheid van burgemeester Papilaja het woord deed. Ambon heeft tussen begin 1999 en begin 2004 geleden onder het geweldsconflict dat er heerste en aan duizenden mensen het le ven kostte. Op kei'kelijk, poli tiek en humanitair vlak is het op verschillende manieren tot verzoening gekomen. Op spor tief gebied levert Jong Ambon nu ook een bijdrage. In samenwerking met de PSA, de voetbalbond van Ambon, werkt Jong Ambon de komende twee weken mee aan clinics waarmee het voetbal gepromoot wordt, maar die ook bedoeld zijn om kinderen met een oor logstrauma iets aangenaams te bieden. Er staan vier voetbal wedstrijden gepland en enkele bezoeken aan hulpverlenings projecten. De trip naar de Molukken is pas een dag oud, maar nu al onverge telijk. Het ensemble Ziggurat ziet Theo Loevendie (op de voorgrond) als een levensvervulling. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 33-jarige medewerker van koffieshop Six ty Two in Middelburg was in de fout gegaan door softdrugs aan een minderjarige te verkopen. De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse meende gisteren dat de man op 9 april geen opzet heeft gehad om twee gram hen nep aan de 16-jarige klant te slij ten. „Opzet zie ik niet, maar u had kunnen weten dat het niet mocht. U heeft ook niet om de identiteitskaart gevraagd." De politierechter verklaarde de Middelburger schuldig, maar ze legde hem geen straf op. Vol gens officier van justitie N. de Coninck was er wel van opzet sprake. Hij eiste honderd euro boete. Het verzoek van raads man W. Jonkers om het OM niet-ontvankclijk te verklaren werd door de politierechter afge wezen. De advocaat meende dat er geen straf moest volgen, om dat het niet gemakkelijk valt te onderscheiden of een klant al achttien jaar is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17