pzc kolonisten weg uit Gazastrook ianoman komt uit Duitsland d; Turkse brigade jaagt op zwemmers in onderbroek Indonesië trekt deel militairen terug uit Atjeh Wetenschappers maken stamcellen uit de huid \raël ontruimt laatste van zijn 21 nederzettingen 'aniek door ardbeving ij Rome fvenslang voor anslag Atlanta Nachtje in Britse cel peperduur Eerste gehuwde priester in Spanje Mobieltje voorkomt roken Russische vliegtuigen aan de grond België pakt buitenlandse truck aan Wit-Rusland legt hulp uit buitenland aan banden Een op zes jongeren in België mishandelt ouders Politie Egypte pakt honderden vermoedelijke terroristen op dinsdag 23 augustus 2005 IjSfflNGTON - Wetenschap- an de Amerikaanse univer- Harvard zijn er voor het in geslaagd embryonale tllen te creëren, zonder jjvoor menselijke eicellen of w0's te hoeven opofferen. onderzoekers gebruikten mcellen die in een laborato- rium waren gekweekt. Zij lieten die samensmelten met een vol wassen huidcel. De stamcel bleek in staat de genen in de huidcel te 'herprogrammeren', zodat een nieuwe stamcel ont stond, die kan uitgroeien tot el ke willekeurige cel in het lichaam. Op deze manier ontstaan stam cellen waarvan het DNA exact overeenkomt met dat van de per soon van wie de huidcellen af komstig zijn. Dat betekent in theorie dat het risico dat weef sel dat uit de cellen wordt ge kweekt wordt afgestoten, fors af neemt. Dergelijke 'persoonlijke' stam cellen kunnen tot dusver alleen worden gemaakt door het DNA van de patiënt in te brengen in een eicel en die te bevruchten. Het embryo dat daar uit voort komt moet worden vernietigd om er stamcellen uit te kunnen winnen. Die techniek is omstre den. De nieuwe methode stuit echter ook nog op heel wat pro blemen. Zo bevat de nieuwe stamcel ook nog het DNA van de oude. Dat extra DNA moet worden verwijderd voor de stam cel kan worden gebruikt. De wetenschappers benadruk ken dat de nieuwe techniek zich nog in een pril stadium bevindt, en het nog jaren kan duren voor die geschikt is voor medische toepassing. Omdat stamcellen in theorie kunnen uitgroeien tot elke ge wenste cel. denken de weten schappers dat stamcelonder zoek succesvolle behandeling van veel ziektes mogelijk kan maken die nu nog ongeneeslijk zijn. ANP nrRobert Bloemen JUZALEM - Na 38 jaar he ling heeft Israël gisteren de juiming van zijn 21 nederzet ten in de Palestijnse Ga- Irook voltooid. Twee weken „Ier dan gepland en vreedza- ,r dan verwacht hebben alle IIkolonisten het gebied veria- pi alle sympathisanten van de laisten die het gebied niet den opgeven, zijn weg. In de agoge van de laatste kolonie Werd ontruimd, Netzarim, nog een dienst met Israëli- militairen die de enclave voor kort tegen Palestij nen schermden. Inwoners zongen, en baden samen met de ME - In de Italiaanse hoofd some en omgeving brak gis- iddag rond twee uur even ilek uit na een aardbeving een kracht van 4,4 op de bal van Richter. houwen schudden en mensen eden in paniek de straat op. [epicentrum van de beving volgens het Italiaans Natio- Geografisch Instituut in bij Anzio. Deskundigen zijn onderzoek begonnen naar gelijke schade aan monumen- ANP/RTR/DPA ILANTA - De man die in 1996 bomaanslag pleegde tijdens Olympische Spelen in het irikaanse Atlanta, is giste- veroordeeld tot levenslang, de aanslag vielen een dode honderden gewonden. Door bekentenis in deze zaak, *g hij niet de doodstraf. dolph werd in mei 2003 gear ceerd in de staat North Caro- i, na een vijf jaar durende ipjacht die 30 miljoen dollar ;ekost. Hij staat bekend als ;isch, antisemitisch en ho- foob. In het gebied waar hij akt, kon hij rekenen op zienlijke steun van de bevol- g. Na zijn arrestatie plaatste le restauranteigenaar bord langs de weg om aisen op te roepen voor Ru- Iph te bidden. dolph werd vorige maand al twee keer levenslang veroor- dd wegens een aanslag op abortuskliniek in 1998. urdoor viel een dode. ANP militairen. De vijfhonderd kolo nisten vertrokken vervolgens zonder verzet te bieden naar Is raëlisch gebied. De autoriteiten hadden er rekening mee gehou den dat de ontruiming van de laatste nederzetting een zware klus zou worden. Sommige be woners waren zelfs gisteroch tend nog bezig geweest met de bouw van een nieuwe woning. Israëlische militairen blijven voorlopig nog in de Gazastrook actief, alleen al omdat de verla ten gebouwen worden gesloopt. Het leger zal verder de land- en zeegrenzen van de Gazastrook blijven bewaken. Ook in het luchtruim boven het gebied heb ben de Israëliërs het voorlopig nog voor het zeggen. Tegenstand Israëlische ordetroepen ontrui men deze week nog twee neder zettingen op de Westelijke Jor- daanoever. In Sanur en Homesh wordt felle tegenstand verwacht van de orthodox-joodse kolonis ten. Duizenden agenten en mili tairen verzamelden zich al rond de nederzettingen. Twee andere nederzettingen werden vorige week ontruimd. Ganim en Kadim waren daar voor al grotendeels verlaten. De Israëlische premier Sharon benadrukte gisteren dat hij vast houdt aan uitbreiding van de joodse nederzettingen op de Westoever. De expansie van de nederzet ting Maale Adumim zal door gaan, aldus Sharon. Als het plan wordt uitgevoerd, dan groeit de nederzetting vast aan Jeruzalem. De Palestij nen zeggen dat door deze uitbreiding de Westoever in tweeën wordt gesplitst. Zij menen bovendien dat het Arabi sche Oost-Jeruzalem van de rest van het Palestijnse land wordt afgesloten. Door het voornemen zou een levensvatbare Palestijn se staat onmogelijk worden. Sharon ontkent dat de West oever door zijn voorstel zal wor den gesplitst. Maale Adumim is met ruim dertigduizend inwo ners de grootste nederzetting in bezet Palestijns gebied. De 'routekaart voor de vrede', het vredesplan van de Verenig de Naties, Verenigde Staten. Eu ropa en Rusland, riep nadrukke lijk op de bouw in de nederzet tingen stil te leggen. De Ameri kaanse regering sprak zich eer der uit tegen de uitbreidings plannen bij Jeruzalem. Oor spronkelijk voorzag de route kaart ook in de ontruiming van alle joodse nederzettingen op de Westoever. ANP Indonesische militairen gaan aan boord van een marineschip in de haven van Krueng Guekueh in Atjeh. door Patrick Selbach en Liesbeth Buitink KRUENG GUEKUEH - Indone sië heeft gisteren dertienhon derd militairen teruggetrokken uit de provincie Atjeh. Daarmee zet het land de eerste stap in de uitvoering van het vre desverdrag, dat Indonesië vori ge week met de afscheidingsbe weging Beweging Vrij Atjeh (GAM) sloot. Twee bataljons vertrokken gis terochtend vanuit de haven van Krueng Guekueh in het noorden van Atjeh. Het is onduidelijk hoeveel manschappen het leger nog in Atjeh heeft gelegerd. In het vredesakkoord is afge sproken dat de regering in Ja karta voor het einde van het jaar alle 'niet lokale' veiligheid stroepen uit Atjeh zal weghalen. Dat zal betekenen dat er uitein delijk nog veertienduizend mili tairen en zevenduizend politie mensen in de regio blijven. De Indonesisische regering zal ook amnestie verlenen aan gede- tineerde GAM-strijders. Dat zouden er vijftienhonderd zijn. Voor het eerst sinds het vredes akkoord kwamen gisteren dele gaties van de regering en de GAM bijeen voor overleg in de provincie. Volgens de Nederlandse topdi plomaat Pieter Feith, leider van een door de EU ingestelde vre desmissie in Atjeh, was de sfeer 'buitengewoon goed'. Een vredesakkoord in het door de zeebeving van december vo rig jaar deels verwoeste Atjeh foto RTR werd vooral mogelijk, nadat de GAM haar eis voor onafhanke lijkheid van de provincie onver wacht had laten valjen. ANP/AFP w Esther Gotink ONDEN - De mysterieuze 'pia- ®an' die vier maanden lang «n Britse ziekenhuizen ver- «I en tegen niemand sprak, afkomstig te zijn uit Duits- Het Duitse ministerie van Menlandse Zaken bevestigde 11 de patiënt een 20-jarige %noot is, en dat hij zatcr- Siaarzijn woonplaats in Bei- is teruggekeerd. Pianoman werd 7 april aan- '-offen op een strand in het -•« van Engeland, waar hij ^ari ronddoolde in een drijf- pak waar alle labels uit wa- geknipt. Hij hield zich stom. 'haters geloofden dat hij posttraumatisch stresssyn- oorn of autisme leed. *a een verpleger in het "toay-ziekenhuis in Gilling- iiem pen en papier gaf, in £°°P dat hij zijn naam zou T*en of de vlag van zijn zou tekenen, schetste de blonde man een piano. %ns eerdere berichten werd v°or een piano geplaatst, waar hij vervolgens een 'magni fiek' optreden ten gehore bracht. Nu blijkt dat hij amper een noot kon spelen. De Britse staatsgezondheids- zorg wil geen commentaar ge ven op het nieuws, dat de man de hele tijd toneel heeft ge speeld. Een woordvoerder zei al leen dat de man 'aanzienlijke vooruitgang' had geboekt en daarom niet langer behandeld hoefde te worden. „De regels met betrekking tot medische ge heimhouding dicteren dat wij niet verder kunnen ingaan op dit verhaal." Volgens mediabe richten heeft de man de medi sche wereld misleid met een 'denkbeeldige ziekte'. Die infor matie is afkomstig van iemand in het Little Brook-ziekenhuis in Dartford, waar de Duitser ook werd verpleegd. De betrok kene wilde anoniem blijven. Verbouwereerd Eind vorige week was een zus ter zijn kamer binnengelopen en had gevraagd 'En, ga je vandaag tegen ons praten?', waarna de man zou hebben gezegd 'Ja, ik denk van wel'. „Wij waren ver bouwereerd", aldus de bron. „Maandenlang was hij bij ons en kwamen wij geen stap ver der. Wij dachten dat hij voor al tijd bij ons zou blijven." De pianoman heeft toegegeven zelf met psychische patiënten te hebben gewerkt. Hij zou hun ge drag hebben nagedaan. De re den daarvoor is onduidelijk. „Zijn pianospel was, in tegen stelling tot eerdere berichten, he lemaal niet zo goed. Hij sloeg tel kens dezelfde toets aan. Achter af bekende hij helemaal niet goed piano te kunnen spelen", zei de informant. De geheimzinnigheid rond de pianoman kreeg deze zomer we reldwijde aandacht. Overal werd gespeculeerd wie hij zou kunnen zijn en tips stroomden binnen. Hij was afkomstig uit Tsjechië, Frankrijk, Canada, Noorwegen en Nederland. Als vaststaat dat de man inder daad toneel speelde, dan willen de directies van de instellingen waar hij werd verpleegd, de kos ten van zijn 'behandeling' op de man verhalen. GPD door Fidan Ekiz ISTANBOEL - „Zwemmen in je onderbroek is verboden, kom uit het water", roept Kemal Anil door zijn megafoon. Kemal maakt deel uit van de brigade die dit jaar is ingezet op het Cad- debostan-strand om mensen die gehuld in (nacht)kleding of on dergoed de Bosporus induiken, uit het water te houden. Caddebostan is het eerste strand in Istanboel waar de ge meente een eind wil maken aan 'gênante en onhygiënische zwempartijen'. Maar slechts wei nigen geven gehoor aan de waar schuwingen van de 'zwem broek-brigade'. Vooral de vrouwen op het strand maken het de dertig strandwachters erg moeilijk. Caddebostan is sinds de invoe ring van het verbod op zwem men met kleren veranderd in een soort wildwest, menen de jongens van de brigade. Vanaf de vroege ochtenduren tot acht uur in de avond jagen zij in en buiten het water op mannen met onderbroeken en vrouwen, gekleed in jurken, nachtjapon nen en hoofddoeken. „Dit is een vrij land, je zult mé er met ge weld uit moeten halen", roept een zwemmer, stoer op veilige afstand in het water. De Turkse man draagt een witte boxer short, met daaronder, zichtbaar, een bos haar. „Schaam je", roept de strandwachter terug. „Hier komen moeders met kinde ren. Trek dan maar meteen je broek uit, want je laat niets aan de verbeelding over." Het strand Caddebostan was sinds de jaren zeventig gesloten, omdat het zeewater vervuild was. Intussen is het schoner ge worden en daarom werd het strand heropend. In de tussenlig gende periode is veel veranderd in Istanboel, menen de inwoners van Caddebostan. Zij doelen daarmee op de migratie uit het oosten van het land: de meeste plattelanders zijn te arm om een zwembroek te kopen. De vrou wen vertonen zich het liefst niet in een weinig verhullend bad pak en geven er de voorkeur aan om met kosjere kleren te zwem- LONDEN - Het opsluiten van overtreders van de immi gratiewetgeving en van asielzoekers in politiecellen kost het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken een lieve duit. Politiekorpsen sturen gepeperde rekeningen voor een nachtje cel dat net zo duur uitpakt als het verblijf in een luxueus hotel in Londen, aldus de Britse krant The Ti- mesvan gisteren. Gemiddeld rekenen politiekorpsen 360 pond per nacht (550 euro). In het vermaarde Ritz hotel krijg je voor dat geld een luxe eenpersoonskamer. ANP MADRID - Een rooms-katholieke bisschop op het Spaan se eiland Tenerife heeft een man priester gewijd, hoewel hij getrouwd is en twee kinderen heeft. De 64-jarige voor malige Anglicaanse voorganger David Gliwitzki vormt daarmee volgens de bisschop van Tenerife een uitzonde ring. Priesters horen volgens de Rooms-Katholieke Kerk celiba tair te leven. De bisschop zei nadrukkelijk dat de wijding geen eerste stap is naar afschaffing van die regel. Ook in Nederland zijn er enkele getrouwde priesters. Zij waren voorganger in een andere kerk en werden rooms-katho- liek. ANP TOKIO - De hoge rekening van hun mobiele telefoon is een belangrijke reden dat Japanse jongeren minder ro ken. Dat bleek gisteren uit een onderzoek dat het Japanse ministerie van Volksgezondheid publiceerde. Het aantal Japanse jongeren dat rookt, daalde vorig jaar fors. Bijna 22 procent van de jongens van 17 en 18 jaar rookt tenminste één keer per maand. Dat was vijf jaar ge leden nog 37 procent. Het aantal meisjes dat rookt, daal de van 16 naar bijna 10 procent. ANP/DPA MOSKOU - De Russische luchtvaartmaatschappij Aero- flot houdt zes Iljoeshin-96-300 vliegtuigen aan de grond op aanraden van de federale luchtvaartautoriteiten. Er zouden constructie- en productiefouten zijn ontdekt in het remsysteem van de toestellen. Aeroflot voert 40 procent van de langeafstandsvluchten uit met de betrokken toestellen, zowel binnen Rusland als naar het buitenland. Sommige van die vluchten zijn nu ge schrapt, op andere routes nemen andere maatschappijen de vluchten over. GPD BRUSSEL - Nederlandse vrachtwagens die door België rijden, krijgen binnenkort een flink grotere kans op een technische controle. Dat blijkt uit plannen van minister Landuyt van Verkeer, die 1 januari moeten ingaan. De Belgische minister wil zo trucks met gevaarlijk gebre ken van de weg halen. Hij denkt vooral aan het groeiend aantal Oost-Europese vrachtwagens. De minister wil tege lijk Belgische apk-garages wat inkomsten bezorgen. De keuringsgarages zien hun namelijk omzet teruglopen, om dat Landuyt de jaarlijkse apk-keuring wil beperken tot tweejaarlijkse controles. ANP men, zoals het een goede mosli ma zou betamen. De burgemeester van het dis trict Caddebostan, Selami Öztürk, noemt de problematiek 'normaal'. „Hier komen mensen die in hun leven de zee nooit ge zien. Wij moeten geduld heb ben." Wat Öztürk niet wil is dat mensen met fysiek geweld uit het water worden gesleurd door de brigade. De overheid houdt ook rekening met mensen die zich geen zwembroek kunnen veroorloven. Voor 1,5 euro kun nen zij een zwembroek kopen op het strand. GPD van onze redactie buitenland MINSK - De autoriteiten in Wit-Rusland leggen buitenland se hulp aan banden. Dit blijkt uit een decreet van president Loekasjenko. Het wordt Wit-Russische organisaties en individuen verboden buitenland se hulp te ontvangen voor activi teiten die tegen de grondwet van het land zijn gericht. Hulp voor activiteiten bij verkie zingscampagnes, referenda of het afzetten van afgevaardigden is verboden. Hetzelfde geldt voor hulp bij het organiseren van bijeenkomsten, betogingen of stakingen. Buitenlandse assis tentie bij het maken van propa gandamateriaal mag ook niet meer. Loekasjenko legt ook internatio nale studentenuitwisseling aan banden net als het wederzijds bezoeken van conferenties, geza menlijke onderzoeksprojecten en het uitwisselen van ervarin gen. Ook het internationaal geld verkeer wordt door het decreet getroffen. Loekasjenko wordt door de Ver enigde Staten beschouwd als de laatste dictator in Europa. De president heeft het buitenland, vooral Polen, er al herhaaldelijk van beschuldigd een revolutie in zijn land voor te bereiden net als in Georgië en Oekraïne. Be gin volgend jaar zou Loekasjen ko herkozen moeten worden. Op last van de autoriteiten is dit weekeinde een journalist opge pakt die een internetsite beheer de waarop spotprenten en -film pjes over Loekasjenko tev zien waren. Hij is beschuldigd van beledigen van het staatshoofd. De site is gesloten. GPD het taboe hierover doorbreken. „Ouders zullen dan vlugger ge neigd zijn hulp te zoeken", hoopt zij. De onderzoekster interviewde onlangs 479 jongeren tussen de 13 en 19 jaar van middelbare technische en beroepsopleidin gen. Vorig jaar toonde een soort gelijk onderzoek dezelfde per centages aan bij andere onder wijssoorten. ANP/Belga De Turken in Istanboel spreken schande over hun landgenoten die met kleren aan het water induiken. foto GPD door Kees Bos BRUSSEL - Bijna een op de zes Belgische jongeren slaat of dreigt zijn ouders. Dat blijkt uit een enquête door de Vrije Uni versiteit Brussel, die gisteren is bekendgemaakt. Het meest voorkomend is 'emo tionele mishandeling', zoals doelbewust schelden. Van de jongeren slaat of schopt 4 pro cent zijn ouders of pleegt 'emo tionele chantage', zoals dreigen met zelfmoord. Oudermishandeling blijkt voor te komen in alle lagen van de be volking en alle soorten gezin nen, vooral tweeoudergezinnen. Wel zijn moeders vaker het slachtoffer. Het lijkt minder te gebeuren bij islamitische gezin nen. Steun Onderzoekster Kim van Langen- hove geeft niet steeds de jongere de schuld. „Zo kan het gebeuren dat het gezin te weinig praat en de mishandeling een manier van communiceren wordt", aldus de klinisch psychologe. „Een ander voorbeeld is als de vader vaak afwezig is en de moeder te veel steun bij haar kinderen gaat zoe ken, waardoor die overbevraagd worden." Van Langenhove merkt dat ouders zich schamen voor de mishandeling. Zij wil CAIRO - De Egyptische politie heeft in de Sinaï-woestijn drie honderd van terrorisme verdach te mensen opgepakt. De actie volgde op de aanslagen in Sharm el Sheikh, die vorige maand zeker 64 levens eisten. Aan de operatie, die zondag be gon, deden drieduizend politie agenten mee. De actie concen treerde zich rond El Arish. Deze stad, waar veel bedoeïenen en Palestijnse vluchtelingen wo nen, zou ook de uitvalsbasis zijn geweest van de plegers van de aanslagen in Taba vorig jaar. ANP/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5