Hulp in Atjeh is nog jaren nodig Jubilerend kamp Artek moet droomland worden PZC PZC VS zijn machteloos in bolwerk rebellen Koude oorlog over adoptiekinderen Allerarmste tsunamislachtoffers melden zich pas nu bij de dokter 23 augustus 1955 dinsdag 23 augustus 2005 Ruim een half jaar na de tsuna mi worden nog steeds slachtof fers vanuit het zwaar getroffen Banda Atjeh in Indonesië over honderden kilometers naar Me- dan vervoerd om gebroken be nen en kapotte voeten te laten behandelen. De allerarmsten kunnen pas nu naar de dokter. Orthopedisch chirurg dr. Ger Olijhoek verwacht dat de nabe handeling van slachtoffers pas over een jaar of vijf is afgerond. door Theo Haerkens Ledematen die stijf staan doordat breuken niet goed zijn geheeld, wonden die niet dicht willen, botten die ver keerd aan elkaar zijn gegroeid en prothesen die niet passen. Hoewel er al ruim zeven maan den zijn verstreken sinds de tsu- nami-ramp in Atjeh, is er nog volop werk voor orthopedisch chirurgen. En nog steeds komen er nieuwe patiënten. Uit gebieden waar tot nog toe geen vervoer was. of mensen die te arm zijn om zich te laten behandelen. „Een pas tor in Banda Atjeh brengt die mensen bij elkaar. Als er hij er genoeg heeft, huurt hij een bus en stuurt ze naar ons", zegt or thopedisch chirurg dr. Ger Olij hoek. Olijhoek (62) raakte als vanzelf betrokken bij de hulp aan de slachtoffers van de tsunami. Hij komt al vijftien jaar in Medan om ellebogen, heupen, knieën en voeten van polio-slachtof fers, kinderen met klompvoeten en andere afwijkingen recht te zetten. Bekendheid Zijn bekendheid ter plaatse kwam goed van pas toen de tsu nami vorig jaar de west- en noordkust van het Indonesische eiland Sumatra verpulverde. Ra zendsnel werden zes chirurgen overgevlogen, samen met drie verpleegkundigen van Molukse komaf. „Die spreken de taal." Stichting Horizon Holland zorg de voor antibiotica, verband en dergelijke. Olijhoek bleef zelf in Medan en begeleidde vier team leden die naar Meulaboh gin gen, de stad die het zwaarst was getroffen. „In zes weken tijd zijn daar honderd mensen gehol pen." De komende vijf jaar blijft hulp nodig, voorziet Olijhoek. Via de Nederlandse Orthopedische Ver eniging is een pool van 27 ortho pedische chirurgen gevormd die steeds voor minstens vier we ken naar Indonesië gaan. De autoriteiten in Atjeh, een strikt islamitische provincie, zijn niet onverdeeld gelukkig met de hulp van buiten. Ze vre zen dat die bedoeld is om mos lims tot het christendom te be keren. „De mensen zelf willen gewoon worden geholpen. Ik heb pas twee keer meegemaakt dat iemand een operatie weiger de." De secretaris van World Ortho pedie Concern (WOC) is net te rug van een vergelijkbaar pro ject in Peru. WOC leidt chirur gen uit de derde wereld op om elementaire hulp te verlenen aan de ai-men. Te druk Olijhoek woont in Arnhem en werkte lang in Den Haag, maar is niet meer aan een ziekenhuis verbonden. De chirurg maakt niet direct reclame voor zijn vak. Hij trekt met zijn been en loopt moeizaam. „Ik moet eigen lijk worden geopereerd, maar ik heb het daar nog veel te druk voor", glimlacht hij. „Zittend kan ik het werk nog prima aan." Operaties in ontwikkelingslan den laten zich niet vergelijken met die in westerse ziekenhui zen. „Ik houd er altijd rekening mee dat de stroom uitvalt. Ik doe een heup, een knie en een voet in één operatie, want kinde ren zie je vaak niet meer terug, ook al zou dat beter voor ze zijn." Soms moet een patiënt zijn tan den flink op elkaar klemmen, want door gebrek aan anesthe sisten is de pijnbestrijding vaak niet optimaal. „Mijn vrouw heeft er wel eens nachtmerries van, maar ik weet zeker dat het leed na drie dagen geleden is." De technieken die Olijhoek en zijn collega's in Atjeh gebrui ken, zijn aangepast aan de be perkte mogelijkheden. „Opera ties moeten snel worden uitge voerd, met zo min mogelijk schade en minimaal gebruik van vreemde elementen. IJzeren platen en schroeven om de boel onderhuids bij elkaar te hou den, zijn veel te riskant. Spie ren worden geplet en de bloed- voorziening is niet geweldig. Bo venal is de kans op infecties le vensgroot." Daarom wordt in de derde we reld nog veel gips gebruikt. Olij hoek combineert het vaak met bamboe: „Dat blijft elastisch, je kunt het in de loop van zes we ken nog corrigeren Aan botbreuken bij kinderen van zes tot acht jaar komt zelfs geen gips te pas. „Die leg je in bed met een kilo zand of een baksteen aan een katrol om het been stil te houden. Al zit het nog zo scheef, het geneest keu rig. Ouders worden er wel wat zenuwachtig van, maar de dok ter moet gewoon uitleggen dat een operatie soms meer kwaad doet dan goed. Er is daar meer geduld, iemand blijft rustig zes weken op zijn buik liggen als dat nodig is." Amputeren stelt hij zo lang mogelijk uit, omdat dat enorme consequenties heeft voor het slachtoffer. „De artsen daar zijn er meestal sneller mee." Olijhoek betreurt het dat jonge collega's de simpele tech nieken niet meer in de vingers hebben. „Zelfs artsen in de der de wereld leren de modernste technieken, daarom onderwij zen wij ter plaatse de eenvoudi ge methoden. GPD pagina 5 Indonesië trekt troepen terug van onze redactie buitenland De Iraakse stad Haditha ligt onder de rook van een Amerikaanse basis. Maar op slechts enkele kilometers van de zwaarbewapende ma riniers is die stad een tali- ban-staat in miniatuur. Op standelingen bepalen wie blijft leven en wie sterft, wie salaris krijgt, wat de inwo ners dragen en waar ze naar kijken en luisteren. De veel voorkomende execu ties worden uitgevoerd op de Haqlania-brug aan de ingang van de soennitische stad. De afgelopen week was onder an deren een man in een zwart trainingspak het slachtoffer. Zijn afgehakte hoofd rustte op zijn mg, met het gezicht naar Bagdad. Terwijl beel den van diens onthoofding even later al op dvd's te zien waren, juichten de kinderen. Ze konden zich verheugen op de volgende dag: dan zou van maar liefst twee 'spionnen' het hoofd worden afgehou wen. Het was al bekend dat in Ha ditha, een agrarisch stadje met 90.000 inwoners, opstan delingen actief waren. Maar na een bezoek van een ver slaggever van The Guardian blijkt pas hoe groot de macht van de islamitische strijders (moedjahedien) er is. Slaperig Gevochten wordt er niet in Haditha, drie uur rijden ten noordwesten van Bagdad. Het provinciestadje leidde tot 2004 een slaperig bestaan. Toen kwamen volgens de be woners echter de politieman nen met hun wrede optreden, voornamelijk sjiieten uit het zuiden, en escaleerde het ge weld. Het politiebureau en het gemeentehuis zijn een jaar geleden al vernield. De rechtbank van Haditha wordt alleen gebruikt voor scheidingen en huwelijken. De moedjahedien straffen cri minelen op de markt. De ver slaggever van The GuarjJ zag hoe een schoolhoofd gens overspel 190 koerei kabels werd afgeranseld.^]; deren lachten terwijl deiy huilde en zijn shirt langzaam rood kleurde. Twee mannen die een Ma wisselkantoor hadden ovJ vallen, werden uitgestrekt J de grond gelegd. Gemaska! mannen stonden op huab. den terwijl anderen mei te stenen hun armen ILy Stamleiders zeggen dat* bang zijn voor de opstanden gen, maar hen tegelijk resps.l teren omdat ze de orde bewaJ ren en voorkomen dat de staè een slagveld wordt. Amerikaanse mariniers J men er volgens de lokale 2 volking maar kort.'De afgd pen maanden voerden ze jji kele offensieven uit, maar strijders kwamen even d weer terug. Begin augustus kostte eaj bomaanslag even buitenijs stad aan veertien Amerika] nen het leven. Op de markt is een dvd it koop met beelden vaneen^ ge blonde man wiens bui j opengereten. Het zou gaj om een Amerikaanse slu^ schutter, die 1 augustus do] de straten werd gesleept a later gedood. Haditha is niet het enige vod beeld van steden waar hetoll ficiële gezag niets in te bren gen heeft. In omringd plaatsen in West-Irak a Qaim, Rawa, Anna enRaia di maken opstandelingen! meer of mindere mate macht uit. Wie meewerkt aan pogmgg om Irak weer tot rust tebrar gen - zoals de bespreking over een nieuwe grond™ het referendum daarover ii oktober en de verkiezingen! december - maakt zich in Hj ditha letterlijk aan een docd zonde schuldig. Hier ze de Amerikanen laten b:« den en de regering destabi seren. Sommigen noemend! nihilisme. Voor Haditha i het de toekomst. ANP door Remco Reidinq Toen Viktoria Bazjenova vorig jaar als eenjarige ukkepuk een Siberisch wees huis verliet, lag voor haar een betere toekomst in het verschiet. Als adoptiekind vertrok ze naar de Verenigde Staten, het land waar dro men uitkomen. Nu is ze dood. Adoptiemoeder Peggy Sue Hilt verloor haar zelfbeheer sing, toen Viktoria - door haar Nina genoemd - onop houdelijk huilde. Ze schudde haar dochter door elkaar, liet haar op de grond vallen, schopte en sloeg in haar maag en op haar rug. Een dag later, op de Amerikaanse feestdag 4 juli, overleed Ni- na. De dood van Nina Hilt heeft een nieuwe golf van veront waardiging teweeggebracht in Rusland. Het meisje blijkt het twaalfde Russische adop tiekind dat sinds de perestro jka door Amerikaanse ouders om het leven is gebracht. De Russische media spreken er schande van. Nationalisti sche politici roepen om een einde aan de 'illegale smok kel van Russische kinderen' die erop gericht zou zijn Rus land te verzwakken. Verbod Alle commotie leidt wellicht tot een tijdelijk verbod op adopties door Amerikanen. Dat is althans het voorstel van parlementslid Jekaterina Lachova, tevens voorzitter van de commissie die verant woordelijk is voor wetgeving over adopties De maatregel zou een einde maken aan de toename van buitenlandse adopties sinds de grenzen tij dens de perestrojka werden geopend. Jaarlijks adopteren buitenlandse ouders nu zo'n tienduizend Russische kinde ren. De helft vertrekt naar de Verenigde Staten. Adoptie door Russen blijft daarbij sterk achter. Volgens het ministerie van Onderwijs adopteerden Russen vorig jaar 6913 kinderen, dertig procent minder dan buiten landers. Geldgebrek en de in gewikkelde procedure zou den de oorzaken zijn, al heb ben veel Russen 'gewoon' geen trek in een 'zielig, ver waarloosd kind' uit een wees huis. Niet voor niets lanceerde het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen onlangs een landelijke campagne. Speer punt is een website waarop je zelf een kind kunt uitkiezen. Zoek op blonde haren, blau we ogen en de database to vert 4027 kinderen op je scherm. Ongeveer 700.000 kinderen in Rusland zijn volgens offi ciële cijfers dakloos of verblij ven in een internaat. Dat is slechts het topje van de ijs berg, erkent minister van Bin nenlandse Zaken Rasjid Noer- galijev, omdat een volledig overzicht ontbreekt. Jaarlijks komen er 130.000 dakloze en ouderloze kinderen bij. „Wie in Rusland weet inmid dels niet van de twaalf Russi sche kinderen die in adoptie gezinnen in de Verenigde Sta ten overleden?", schreef Ma ria Oesmanskaja, oud-mede- werkster van een adoptiebu reau. „Maar wie weet van de honderdduizenden kinderen die door het Russische sys teem in weeshuizen zijn 'ver moord' lang voordat ze ge adopteerd zouden worden?" In de verhitte discussie over buitenlandse adopties drei gen de grootste problemen dan ook onder te sneeuwen, vinden internationale adop tiebureaus. Zo uitte parle mentslid Lachova wel kri tiek, maar kwam ze niet met voorstellen die de situatie in de weeshuizen kunnen verbe teren. Bemiddelingsbureaus be schouwen de dood van de Russische kinderen in de VS als incidenten. Ze wijzen er op dat de weeskinderen de dupe zullen zijn, als Amerika nen geen kinderen meer mo gen adopteren. Maar in Rus land is de Koude Oorlog te gen buitenlandse adopties niet voorbij. Het land lijkt niet van plan zo makkelijk over de moord op twaalf me deburgers heen te stappen. Zeker niet, denken bemidde lingsbureaus, omdat de da ders inwoners zijn van de Ver enigde Staten, de oude vij and. GPD Kamp Artek bestaat tachtig jaar. Zelfs de presidenten van Oekraïne, Georgië, Litou wen en Polen kwamen het vieren. Het kamp, ooit gevuld met de beste kinderen van de Sovjet Unie, zoekt een nieuw be staansrecht maar staat nog met een been in het verleden. door Remco Reiding Tussen de woeste bergen op de Krim en het helder blauwe water van de Zwarte Zee lijkt Lenin bezorgd toe te kijken. Zijn reusachtige standbeeld torent uit boven groepjes kinderen. Ze spelen met hun mobie le telefoon en drinken Coca Cola. Tussen de geïmporteerde palmbomen kijkt Elvira Osmanova ineens streng over haar schouder. „Hier wordt niet gerookt." Dom, dom, dom. Dit is natuurlijk niet zo maar een rustoord. Dit is kamp Artek, waar de meest voorbeeldige jongeren van de Sovjet Unie een paar zomerweken mochten door brengen. En rolmodellen roken niet, ook niet anno 2005. Verderop tracht een dame in haar museum pje enthousiast alle ruimtevaartsuccessen van de Sovjet Unie aan de man te brengen. Er bestaat bij jong en oud meer interesse voor de internetverbindingen en discotheek die Artek inmiddels rijk is. In het huidige tijdperk heeft de directie van het tachtigjari ge complex weliswaar oog voor de wensen van de jeugd, maar heeft moeite het roem ruchte verleden los te laten. Overal op de Krim lopen de Artek-kinderen in hun beige scoutingpakjes met oranje ba nen. Deze zomer draaien tien internationale vakantiekampen als vanouds op volle toe ren. Met een nieuwe ideologie, want met communistische idealen hoef je bij de jeugd van tegenwoordig niet meer aan te komen. Nu de heilstaat met vijanden en al is ver dwenen. moeten de kinderen in bescher ming worden genomen tegen pnder kwaad: de uitwassen van de huidige (kapitalisti sche) maatschappij. De medewerkers probe ren daarom het leven te tonen zoals het zou moeten zijn. Beloning Artek moet weer droomland worden. „Hier zien kinderen hoe mooi het leven is zonder alcohol en drugs", zegt medewerkster Tatja- na Grigorets. Vroeger gold een reis naar Ar tek als de ultieme beloning. Alleen voorbeel dige prestaties openden de poort. Voor ge wone stervelingen bleef het kamp een droom. Tenzij je ouders een hoge functie in de communistische partij bekleedden. Met 'blat' - het vermogen aan de juiste touwtjes te trekken - kreeg je in de Sovjet Unie bijna alles gedaan. Na de val van het communisme moest Artek zichzelf bedruipen. Kaartjes voor het para dijs waren ineens te koop Rijke ouders kon den hun eigen droom (opnieuw) verwezenlij ken door hun kinderen in Artek onder te brengen. De commerciële toer werd een fiasco. Het kamp verkeerde vijf jaar geleden in zo'n slechte staat dat bezoekende oudere angst vallig buiten werden gehouden, herinnert Osmanova (23) zich. Kinderen weigerden de oubollige, versleten uniformen te dragen. Het verwende kroost van steenrijke 'nieuwe Russen', gewend aan merkkleding, ging lie ver naar het buitenland. De grenzen waren immers open. Steeds minder kinderen kwa men naar het complex in Goerzoef Nu pronken in de kamers gloednieuwe Ikea-stapelbedden in plaats van meubels van Sovjetmakelij. In de etenskommetjes ligt geen rijstepap meer. Onlangs kreeg Ar tek een nieuw stadion en enkele zwemba den. De kinderen stromen toe. „Alles is hier het beste", zegt David Oganesjan, een dikke vijftienjarige Armeniër. „Zelfs de meisjes." Dat Artek is opgekrabbeld na de zwarte ja ren negentig is te danken aan hernieuwde steun van de staat. De Oekraïense overheid PRUIMENTIJD - De handel in pruimen beleeft momenteel zijn hoogtepunt. De pruimen- veiling in Kapelle-Biezelinge, een van de grotere van ons land, heeft het momenteel dan ook erg druk. Op een dag wordt er ongeveer 50.000 kilo aan pruimen aangevoerd. De afzet daarvan verloopt, dank zij het warme zomerweer, zeer vlot. WONINGEN - In Vlissingen wordt er druk gebouwd aan 370 nieuwe woningen. Deze zijn alle bedoeld om werkne mers van scheepswerf De Schelde en hun gezinnen te huisvesten. Als de woningc zijn, zal dat wel enige veria ting voor de woningnood bre gen, maar het is bij lange i nog niet genoeg om alle Sein de-werknemers een huis te bi den. STAATSGREEP - In Brd houdt men rekening met ce a gelijkheid van een staatsgnl door het leger, nadat afgal pen weekeinde de militairs* dere, die vastbesloten 2i;rl voorkomen dat de vroegeréi dewerkers van wijlen pd dent Vargas aan het bewind'a men, geheime bespreking! hebben gevoerd. Kamp Artek, waar de meest voorbeeldige jongeren van de Sovjet Unie een paar zomerwe ken mochten doorbrengen. Na de val van het communisme moest Artek zichzelf bedruipen. Dat werd een fiasco. foto Remco Reiding/GPD koopt en verdeelt de helft van de kaartjes. Er komen weer kinderen die zich hebben on derscheiden. „Een kaartje voor Artek blijft een beloning. Je moet iets hebben gepres teerd om het te verdienen", zegt Grigorets. Dat is maar een deel van de waarheid. De andere helft van de plaatsen gaat voor 500 tot 700 euro van de hand. De overheid geeft bovendien veel toegangsbewijzen aan kansarme kinderen. Voor ouders met 'blat' valt er weer iets te ritselen. Artek kan niet zonder de staat, zeker niet nu er schulden zijn. De grootschalige reno vatie zou worden bekostigd door de ver koop van een staatsdatsja (buitenhuis) aan de Russische president Vladimir Poetin. Maar Oekraïne heeft een nieuwe president die de privatisering van het luxueuze ver blijf nader wil onderzoeken. Dus maakt Rus land geen geld meer over. Dat niet alles zo mooi is als het lijkt, bewijst Elvira Osmano va. Zojuist heeft ze roken nog verboden, maar nu bietst ze een sigaret. Achter een grote rots, zodat haar nietsvermoedende col lega's haar geheim niet ontdekken. GPD Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315500 Fax. (0113)315669 E-mail' redactie@pzc nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruslstraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel (0118)493000 Fax (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454651 Fax-(0111 >454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17 00 uur 60.25 Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving accep per maand: 19,95 per kwartaal' 58.00 per jaar €222.50 Voor toezending per post geldleen J toeslag. E-mail; lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand vootM einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65 597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uiljw* overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NVenvois»1 de Regelen voor het Advertentiewewt Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16,00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax (0114)372771 Business to Business/Onroersndf®" Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Uitgevent Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern.0* aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruitctvoa (abonnementen)admmistratle en om u te (laten) Informeren over voor u relevante dienst*" ducton van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig ges de derden. Als u op deze informatie geen pri|s stolt dan kunt u dit schriftelijk melden W i. Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4