er dacht pakketje as gestolen laptoptas Computerfout leidt tot te hoge dosering medicijnen Staatssecretaris bepleit verzekering buitendijks wonen IKsSCl Kinderbescherming kreeg vier meldingen over Delfts gezin stal liet bagage achter in trein Duivendrecht aanhoudingen schietpartij Banen Schiphol volgens topman KLM verouderd Reinigingsdienst Amsterdam maakt overuren na staking Werk hbo'ers Helikopters op weg naar Portugal Buurtfeest loopt uit op volksgericht Den Haag timmert aan de weg Proef tegen files A27 mislukt Ford haalt Focus en C-Max terug Bedrijf verdacht van giflek Zwaveldioxide ontsnapt bij Q8 in Europoort dinsdag 23 augustus 2005 UT - Het zondagavond Centraal Station van aangetroffen verdacht was een gestolen lap- die drie mensen in een dden achtergelaten. Een van het Korps Politiediensten zei dat gisteren op basis ligenverklaringen. Aan- zijn nog niet ver luide de politie niet zeg- in het verdachte pakke- station, het naastge- Theater en het waren 3,5 uur irboden terrein. De NS op last van de politie al inverkeer van en naar verliet de trein in drecht en liet de tas ach- us het KLPD. Passagiers wden het niet en waar- de conducteur, het protocol heeft die joorwegpolitie gealar- legde een woordvoerder op vragen van SP-Ka- Gerkens zegt de politie trein het station van t toen al binnenreed en te krap was om eerder te uit te wijken, is toonde zich daar giste- ■wonderd over. Zij vraagt of niet juist meer mensen zijn gebracht door de lichtbevolkt gebied in te wat bovendien veel hin- or het overige spoorver- Op basis van werd het ineen straal van 150 me- mimd, inclusief het thea- increte aanwijzingen over gevaren bestonden de regionale politie, de gemeenteraad van it heeft verbaasd op de ge- missen gereageerd. Zo HAAG - De politie in Den heeft gisteren elf mensen na een schietpar- gewelddadigheden tegen en. Toen politiemensen de ter wilden aanhouden, een deel van de omstan- tegen de agenten. politieman kreeg daarbij arde klap. Bij de schietpar- elengeen gewonden, olitie kreeg aan het einde middag melding over een Jpartij in de Gabriël Met raat. Op de plaats van het stond een menigte men- De agenten pakten een man die door omstanders was jrwezen als de dader. Ande- jmstanders probeerden de buding te verhinderen, de hoofdverdachte van hield de politie adere mensen aan op ver- img van betrokkenheid bij feietpartij. Vijf anderen wer- omdat zij pro- de aanhouding te ver- Ben. Een van hen is de man sloeg. ANP heeft Leefbaar Utrecht burge meester Brouwer om ophelde ring gevraagd. De partij wil we ten wie besloten heeft de trein in Utrecht neer te zetten. De WD stelt dat de Spoorweg politie kennelijk niet in staat is een situatie als die van zondag goed af te handelen. „Die trein had overal neergezet mogen wor den maar niet op Utrecht Cen traal. Ik ga er vanuit dat burge meester Brouwer aan de hoog ste boom zal schudden", zei frac tievoorzitter H. Zijlstra. ANP door Frouke Tamsma aan buitendijks wonen. Het Ver bond van Verzekeraars zegt het DEN HAAG - Eigenaren van te vroeg te vinden voor zo'n ver een buitendijks huis of bedrijf zekering. „Wij weten nog te wei met verhoogd risico op overstro- nig van de risico's die drijvende Van onze redactie binnenland SCHIPHOL - Het banenstelsel van Schiphol is achterhaald. Zo wel voor luchtvaartmaatschap pijen als voor omwonenden is het huidige vijfbaansstelsel van de luchthaven niet optimaal. Dat zei KLM-directeur Leo van Wijk gisteren in het radiopro gramma lopdeMiddag. Volgens Van Wijk is het voor KLM niet per se nodig dat er op Schiphol meer banen worden aangelegd, maar bestaat er wel behoefte aan andersoortige. „Nu hebben wij banen in alle windrichtingen, die niet tegelij kertijd gebruikt kunnen wor den. Wij hebben behoefte aan meer parallelle banen, die een zodanige richting hebben dat zij onder de meeste weersomstan digheden gebruikt kunnen wor den. Je zou het een constructie fout kunnen noemen. Toen de luchthaven in de jaren zestig ontworpen werd, dacht echter niemand dat het luchtverkeer zo'n vlucht zou nemen." Volgens Van Wijk is ook de keu ze voor grootschalige woningiso latie rond de luchthaven on juist. „Men had beter de huizen kunnen slopen, in plaats van ze te isoleren. Maatschappelijk ge zien het beste, maar dat is poli tiek moeilijk te verkopen." Verder hekelt de KLM-direc teur de steeds zwaarder worden de veiligheidsmaatregelen die door de Verenigde Staten aan Europese luchthavens en lucht vaartmaatschappijen worden op gelegd. Veel van die maatregelen noemt Van Wijk 'moeilijk uitvoerbaar'. „Het is de vraag of ze effectief zijn. Het is zaak dat wij als Eu ropa hier één vuist tegen ma ken. Wij moeten voorkomen dat wij in onbenulligheden belan den." GPD mingen, moeten zich hiertegen kunnen verzekeren. Verzeke raars dienen zich soepeler op te stellen, vindt staatssecretaris Schultz van Verkeer en Water staat. Schultz wil zo het wonen en wer ken in drijvende huizen en kas sen stimuleren. Geen enkele ver zekering dekt nu de schade bij overstromingen, omdat het risi co daarop in Nederland te groot is. Maar grond is schaars in dit land, stelt de staatssecretaris, dus wie bereid is zich buiten dijks te vestigen, zou hiervoor beloond moeten worden. Als het Rijk bij hoog water uit voorzorg een polder laat onderlopen, dan mogen de bewoners daar niet de dupe van worden. Schultz overlegt met het Ver bond van Verzekeraars en Vere niging Eigen Huis over de verze- keringsvoorwaarden. Het Rijk wil volgens Schultz bijdragen woningen met zich meebren gen", licht een woordvoerder toe. „Daarom kunnen verzeke raars er geen premie voor bere kenen. Maar als deze nieuwe bouwmethode zich bewijst, is een dergelijke verzekering zeker bespreekbaar." Voorlopig moe ten de buitendijkse bewoners zelf het risico dragen, aldus de woordvoerder. De verzekeraars praten wel met het Rijk over een speciaal fonds dat uitkeert bij waterschade. Bij het hoge water van 1993 en 1995 vergoedde alleen de overheid een deel van de schade. Drijvende huizen, amfibische woningen genaamd, worden nu alleen voor recreatief gebruik ge bouwd. Waarschijnlijk kan er binnenkort ook permanent in ge woond worden. Schultz ver wacht ook veel van buitendijkse land- en tuinbouw. Waterber ging en drijvende kassen kun nen goed samengaan. GPD -ji mm mm mm AMSTERDAM - Vuilnismannen zijn hard aan het werk op de Nieuwmarkt in Amsterdam. Na een week staken hebben de Amsterdamse reinigingsdiensten gisteren hun werk hervat. Tijdens de staking, die er kwam uit onvrede over het verloop van de CAO-onderhandelingen, groeiden de af valbergen snel. Toch bestaat bij de reinigingsdienst sterk de indruk dat veel Amsterdammers hun huisvuil hebben binnengehou den en pas zondagavond hebben buitengezet - anders was de overlast nog groter geweest. De dienst denkt ze ker een week nodig te hebben, voordat alle vuilnis is op geruimd. Met man en macht wordt gewerkt van 7.00 uur tot 23.00 uur. foto Juan Vrijdag/ANP DEN HAAG - De stijging van de werkloosheid onder hbo'ers is vrijwel tot staan gebracht. Eind vorig jaar zat 5,4 procent van de mensen met een hbo-op- leiding zonder baan, een stij ging van 0,3 procent vergeleken met een jaar eerder. In 2003 steeg de werkloosheid onder de ze groep nog met 2,3 procent. Dat blijkt uit de HBO-monitor 2004, een onderzoek van de Uni versiteit Maastricht. ANP OE.^ HEST O Ei-ij K. IE. IS o«_Df NAIP- I door Mayke Calis DEN HAAG - Een fors aantal patiënten heeft het afgelopen jaar door een computerfout een veel te hoge dosering medicij nen gekregen. Het gaat om ruim tweehonderd zware en minder zware medicijnen tegen onder meer kanker, reuma en allergie ën. Om hoeveel patiënten het precies gaat, is nog niet duide lijk, zegt hoofdinspecteur Ge zondheidszorg J. Hansen. Hansen spreekt van een 'groot probleem', omdat de fout in de software zit die alle apothekers gebruiken. De fout kwam aan het licht door een apotheker die een dosering in de computer in voerde en vermoedde dat deze veel te hoog was. Toen het com putersysteem niet aansloeg, waarschuwde hij de Inspectie. Die liet onmiddellijk een waar schuwing uitgaan aan alle apo theken, ziekenhuizen en apo- theekhoudende huisartsen om de dosering handmatig te contro leren. De fout in de software zit er sinds november vorig jaar, laat Hansen weten. Of er mensen zijn gestorven door een te hoge dosering, kon de hoofdinspec teur nog niet zeggen. „Onze eer ste prioriteit is het waarschu wen van alle apothekers." Patiënten die sinds vorig jaar een van de ruim tweehonderd middelen hebben gebruikt en mogelijk een te hoge dosering kregen, worden opgespoord. Ook met hun huisartsen wordt contact opgenomen. Het gaat onder meer om de mid delen azathioprine (tegen be paalde vormen van kanker en reuma), ciclosporine (middel dat bij transplantaties gebruikt wordt om de afweer te onder drukken) en methotrexaat (te gen sommige vormen van kan ker en reuma). Het computersysteem dat aan slaat bij gevaarlijke combina ties van medicijnen functioneert wel gewoon, zegt Hansen. Volgens de beroepsvereniging van apothekers, de KNMP, wij zen de eerste onderzoekssigna- len erop dat weinig patiënten een overdosering hebben gekre gen. „Vermoedelijk hebben veel apo thekers niet alleen op het com puterprogramma, maar ook op hun gezonde verstand ver trouwd", aldus een woordvoer dervan de KNMP. GPD ENSCHEDE - Een buurtfeest in de Enschedese wijk Pa- thmos eindigde zondagavond in een volksgericht tegen een Roma-gezin. De bewoners zijn niet meer welkom in de sociaal zwakke volkswijk. Hun huis werd zondag in brand gestoken door een boze menigte van 150 tot 200 mensen. Het gezin, met enkele jonge kinderen, wil naar een andere buurt en keert niet meer terug in de wijk. Woningcorporatie Domijn zal hun elders in Enschede een vervangend huurhuis aanbieden. Zondagavond keerden zich na een buurtfeest in het Aca ciaplantsoen zeker 150 wijkbewoners tegen het gezin, na dat een neefje buiten ruzie kreeg. Zij gooiden onder meer met bierflessen en zelfs fietsen enkele ruiten stuk van de woning. Op dat moment waren er drie jonge kinderen in huis. Volgens de slachtoffers is de buurt tegen buitenlan ders. Omwonenden en Domijn spreken echter van een in cident. GPD DEN HAAG - Burgemeester Deetman van Den Haag heeft gisteren aan premier Balkenende de notitie Werken aan de Wereld in Den Haag overhandigd. Die voorziet in een 'krachtig investeringsprogramma' om het 'unieke pro fiel' van de residentie als wereldhoofdstad van het recht te versterken. Den Haag is zetel van tal van internationale juridische en andere organisaties. De notitie voorziet in investeringen ter waarde van 900 miljoen euro in onder meer topvoorzie- ningen, een 'internationale zone', de kenniseconomie en bereikbaarheid. ANP UTRECHT - Een snelheidsbeperking op de A27 (Hooipol- der-Merwedebrug) lost de file in de ochtendspits niet op. Lengte en duur van de files zijn niet afgenomen en op sommige plaatsen nam de file zelfs toe, concludeert Rijks waterstaat na een proef op het knelpunt. In de spits gold tijdens de proef een maximumsnelheid van 70 kilometer per uur tussen de Keizersveerbrug en de Merwedebrug. ANP DEN HAAG - Ford Nederland roept 12.000 auto's van het type Focus en C-Max terug naar de garage. Het gaat om modellen, die tussen eind 2003 en maart 2005 van de band zijn gerold. De bezitters krijgen een brief van hun dealer. Uit onderzoek blijkt dat een rubberen afsluitringetje bij de ruitenwisser niet goed functioneert, waardoor kortslui ting in het motortje kan ontstaan. Het probleem is bij de nieuwe auto's inmiddels verholpen. GPD STEIN - Het chemieconcern Sabic in Stein heeft mogelijk twee jaar lang gif gelekt aan de Maasoever. Het gaat om de brandbare vloeistof MTBE, een plaatsvervanger van lood in benzine. Een woordvoerder van de Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) benadrukte gisteren dat er geen gevaar voor de volksgezondheid is of heeft bestaan. ANP SOESTERBERG - Op de vliegbasis Soesterberg worden helikopters in gereedheid gebracht. De Neder landse regering stuurt twee Cougar-transporthelikopters met bemanning naar Portugal om mee te hel pen bij het blussen van de bosbranden. Dit gebeurt met 'bambi-buckets' die per keer 2500 liter water in de brandhaard kunnen storten. De toestellen met in totaal twintig leden van de Koninklijke Lucht macht zijn gisteren naar Portugal vertrokken. foto Marc van der Kort/GPD door Fleur Halkema UTRECHT - De Raad voor de Kinderbescherming heeft sinds 1998 vier meldingen ontvangen over het Delftse gezin waar vori ge week veertien kinderen uit huis werden geplaatst. Dat liet de raad gisteren weten. De eerste melding kwam in 1998 van de gemeente Delft en ging over schoolverzuim. De tweede dateert van 2001, kwam van het Advies- en Meldpunt Kindermishandeling (AMK) en ging over de 'zorgelijke opvoe dingssituatie'. De derde en vier de melding dateren van 2003 en dit jaar. Het jongste kind is vier maanden oud, de oudste vijftien jaar. Het onderzoek van de Kinderbe scherming dat in 2001 volgde op de melding van het AMK, leidde tot een ondertoezichtstelling van alle kinderen die er toen wa ren. Tijdens de uitvoering daar van vertrokken de ouders naar Turkije en het toezicht is een jaar later niet verlengd, aldus de raad. In 2003 bleek het gezin terug te zijn in Nederland, waarop een derde melding volgde. Ook tij dens dat onderzoek vertrok het gezin naar Turkije. De vierde melding, dit jaar, leidde tot een voornemen om onderzoek te doen, maar daaraan waren de in stanties nog niet toegekomen. Vorige week woensdag haalde Bureau Jeugdzorg de veertien kinderen uit huis na een mel ding van geluidsoverlast. De meldingen van 2003 en 2005 gingen over een combiilatie van ongeoorloofd schoolverzuim en een zorgelijke opvoedingssitua tie, zei een woordvoerster van de Raad voor de Kinderbescher ming. Telkens als het gezin weer in Nederland kwam en de kinde ren niet naar school gingen, ging er een melding naar de raad. Omdat de ouders en kinde ren bij de gemeente bekend wa ren, ging automatisch een mel ding van het AMK mee, legde de woordvoerster uit. De kinderen zijn na de uithuis plaatsing vorige week naar een noodopvang gebracht. Inmid dels zijn zij allemaal onderge bracht op een adres waar zij lan ger kunnen blijven, zei een woordvoerster van Bureau Jeugdzorg. De komende weken bekijkt de Kinderbescherming welke hulpverlening het gezin nodig heeft. De kinderrechter heeft daartoe onder meer ge sprekken met de ouders. De voorlopige ondertoezichtstel ling die nu geldt, duurt zes we ken. Daarna bepaalt de rechter of die wordt omgezet naar een definitieve ondertoezichtstel ling of dat er iets anders moet gebeuren. Volgens de raad en BJZ gaat het naar omstandigheden goed met de veertien broers en zus- sen .ANP ROTTERDAM - Bij olieraffina derij Q8 aan de Moezelweg in de Europoort is gistermiddag een grote hoeveelheid zwaveldioxi de ontsnapt. Politie en hulpdien sten rukten meteen uit, maar volgens een politiewoordvoer der is er geen gevaar geweest voor omwonenden en is de situa tie onder controle. De zwaveldioxide is vanaf 14.45 uur bijna drie kwartier lang uit een schoorsteen van de raffina derij ontsnapt. Aan het eind van de middag was de wolk opge lost, zo wezen metingen uit. Volgens een woordvoerder van Q8 is de uitstoot veroorzaakt door een uitval van de stoompro- ductie. Hierdoor wordt het raffi- nageproces stilgelegd en wor den leidingen automatisch leeg gemaakt. „Bij het affakkelen is ook een wolk zwaveldioxide vrij gekomen", zei de woordvoerder. De oorzaak van de stoomuitval was nog niet bekend. Zwaveldioxide komt wij bij de verbranding van zwavelhouden de fossiele brandstoffen, zoals sommige soorten aardolie, bruin kool of steenkool. Het is een van de belangrijkste componenten van luchtvervuiling en smog. Als het in vochtige lucht komt, dan maakt het makkelijk zwa- veltrioxide, een verbinding waaruit zich in water zwavel zuur vormt. Dat regent uit de at mosfeer op de aarde neer als zu re regen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3