Actie tegen bouwputdrama Nieuwe keukens met korting en een leuk cadeau! PZC Je komt niet zomaar in dat boek Binnen handbereik Vaartocht voor Tragel Zandberg viert drie dagen lang kermis MII LSI l ira Keuze uit meer dan 2000 fronten en kleuren Middelburg kan niet zonder theater Prominenten laten zich uit over problemen rond schouwburg Tekst Kwijt viert jubileu met feest in Hoofdplaat Oldtimers in Sluis Tijdens de verbouwing bij SSK in augustus/september dinsdag 23 augustus 2005 door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Niet be paald een kleintje, de ad vertentie over het bouwput- drama die gisteren op de achterpagina van de PZC prijkte. Directeuren en theaterdieren zeiden in het proteststuk dat een theater in een provinciehoofdstad thuishoort. De boodschap van de adver tentie had niet duidelijker kunnen zijn. Een kwart pagina: volledig zwart met spierwitte choco ladeletters: „Sociaal, cultu reel en economisch is het ondenkbaar dat een provin ciehoofdstad lange tijd ver stoken zal zijn van hoog waardige podiumkunsten." Was ondertekend: zeven tien coryfeeën uit de thea terwereld en Zeeuwse in stanties. Zoals Albert Verlinde, Paul van Vliet, maar ook Hans Adriaansens van de Roosevelt Academy, zijn collega Jan Bart Mandos van Hogeschool Zeeland, Andreas Oosthoek als hoofdredacteur van de PZC en Dick van den Bout van Scoop. De steunlijst is verzameld door de schouwburgdirec teur zelf. Gerard Peijs stuurde zijn kennissen ge woon een brief, waarin hij vroeg of hij hun namen mocht vermelden in de pro testadvertentie. Niet nodig „Dat mocht van de mees ten", zegt de schouwburgdi recteur. „Alleen de directeuren van de bibliotheek en Om roep Zeeland wilden niet meewerken. Niet nodig, vonden zij. Zonde van het geld. Maar ik hoop dat de advertentie mensen zal be wegen. Vooral zij, die de be slissingen nemen." door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - De prominen ten die schouwburgdirecteur Ge rard Peijs benaderde voor zijn protestadvertentie, zijn volgens hem begaan met het theater van Middelburg. „Waar ik ook kom, iedereen vraagt altijd gelijk hoe het gaat met de bouwput." Zaterdag nog, tijdens de voor stelling Tasso in Overijssel. Col lega's kwamen direct naar Peijs. Met wat inmiddels is geworden tot een standaardvraag: Hoe is het met die bouwput van jullie? „Zo'n gekke toestand heeft Ne derland nog nooit gekend: een bedrijf dat er niet in slaagt een bouwput te maken. En als ze het in de gemeenteraad niet met el kaar eens worden, kan het best eens jaren gaan duren. In die pe riode zit de hoofdstad van onze provincie zonder theater. Dat is toch ondenkbaar?" Als Peijs kon toveren, staat er over een paar maanden een theater in Middelburg. Waar, dat kan Peijs niet eens zo veel meer sche len. „Dat maakt me niet uit. Als er maar een theater komt. Daar om schrok ik me te pletter van de reactie van de PvdA, zater dag in de krant. Als die haar steun intrekt, gaat het allemaal nog langer duren." Niet alleen Peijs ziet dat ramp scenario voor ogen. Ook zijn col lega Ruud van Meijel van het Zeeuws Nazomer Festival wil dat er gebouwd wordt. En snel. „Het is heel belangrijk dat een stad als Middelburg niet zonder theater komt te zitten. Daar be staat behoefte aan cultuur. Dat merk ik ook aan de bezoekers aantallen van het Nazomer Fes tival. Die mensen hoor je als ge meente gewoon van een fatsoen lijk theater te voorzien." Als enige politicus in het rijtje laat ook commissaris van de ko ningin Wim van Gelder van zich horen. Op persoonlijke titel. Hij noemt zich een 'actieve partici pant aan culturele activiteiten'. „Zeeland heeft de pretentie veel te organiseren op cultureel ge bied en maakt die pretentie ook waar. Soms nog beter dan ande re regio's in het land. Dat maakt mij trots op onze provincie. Dit is een ondenkbare situatie." Zijn zorgen gaan niet alleen het theater aan. Ook noemt hij het filmhuis. „We moeten investe ren voor de komende honderd jaar. Dat zijn geen kinderachti ge bedragen. Maar als het gaat om cultuur, wordt het toch alle maal wat relatiever. Met onze advertentie doen wij een drin gend beroep op de beslissingma kers om onze hoge cultuurwaar den alsjeblieft vast te houden." Omarmen Een bouwput aan de Zuidsingel in Middelburg. Het lijkt ver weg voor de Randstad, waar het thea terwezen zich vooral op richt. Toch gaat het rond in de wandel gangen van Luxor en Carré. Ac teur Peter Tuinman weet ervan. „Ik ken niet elk detail van de af faire, maar ik hoor er wel over. De schouwburg van Middelburg had al jaren een heel specifieke plek in het theaterwezen. Het is een uiterste, net als Leeuwarden en Groningen. De stad heeft een bevlogen schouwburgdirecteur en een eigen publiek, dat stuk ken omarmt. Of dat nu lichtvoe tig toneel is, of een zwaar stuk. Ik merk dat Middelburgers hun liefde voor theater van genera tie op generatie doorgeven. Ze zijn trouw, houden ervan." En kunnen misschien de komende jaren niet in hun eigen stad naar het theater. Tuinman moet er niet aan denken. „Soms staat het reizen je als acteur tegen. Dan groeit je weerstand. Heel gek, maar met Middelburg heb ik dat niet. Het is altijd feest om daar op het podium te staan." WISSENKERKE - Lidy en Niek Reij- nen uit Wissenkerke hebben naar ei gen zeggen de langste druivenpergola van Nederland. Burgemeester C. van Liere van Noord-Beveland (links op foto) en notaris J. Muys kwamen hem gisteren opmeten. Het resultaat: net iets meer dan veertig meter. De eigena ren van wijngaard De Druivengaerde hopen ermee in de Nederlandse editie van het Guinness Book of Records te komen. „En daar kom je echt niet zo maar in", weet Lidy inmiddels. „Het duurde om te beginnen al meer dan een jaar voor onze aanvraag geaccep teerd werd en dan moet het allemaal nog heel officieel gebeuren ook. van daar de notaris." Zijn bevindingen en die van de burgemeester worden op schrift gesteld om daarna samen met foto's en een video van de meting - want dat moet ook - naar de uitgevers van het bekende 'recordboek' ge stuurd te worden. Lidy en Niek hopen snel te horen of hun druivenpergola daadwerkelijk als de langste van het land wordt erkend. Het gaat overi gens om een nieuw onderwerp voor het boek. Nooit eerder heeft daarin de langste druivenpergola gestaan. foto Ronald den Decker door Gino van den Broecke TERNEUZEN - De Watersport verenigingen Neusen en Honte houden zaterdag voor de 24e keer de Tragelboottocht, voor verstandelijk gehandicapte cliënten van Stichting Tragel. De boten zullen omstreeks 13.30 uur vertrekken vanuit de Ter- neuzense Binnenhaven. Ruim tweehonderd cliënten, fa milieleden en hun begeleiders kunnen genieten van een mid dagje op het water. „Dit jaar nemen voor de eerste keer meer dan tweehonderd mensen deel aan de tocht. Voor al onder de complex gehandicap te cliënten, die aan de rolstoel gebonden zijn, is er een sterke toename. En dat is toch een mooi ontwikkeling", aldus Els Balemans van de afdeling Vrije Tijd van Stichting Tragel. Tijdens de boottocht zullen 52 zeil- en motorboten in een lang gerekt konvooi varen over het Kanaal van Gent naar Terneu- zen. De tocht voert de boten tot aan Zandstraat en wordt begeleid door een muziekboot. Het kleurrijke lint van boten en vrolijke passagiers wordt rond 16.00 uur weer terugverwacht in de Binnenhaven bij het ver trekpunt. ZANDBERG - De buurtschap Zandberg viert vanaf zaterdag 3 tot en met maandag 5 septem ber kermis. Enkele jaren geleden heeft het plaatselijke feestcomité de ker mis- nieuw leven ingeblazen door drie dagen activiteiten voor jong en oud op touw te zet ten. Dit feestje is min of meer uitgegroeid tot een reünie waar jaarlijks ook veel oud-inwoners op af komen. De festiviteiten vinden plaats in en rondom de verwarmde feest tent aan de Zoutestraat. Doorlo pend is er drie dagen vermaak met een kindermolen, het spring kussen, de kop van jut en gaai- bollen. Zaterdagmiddag wordt na de of ficiële opening de boog gespan nen voor een schieting opde gende wip. 's Avonds ue 21.00 uur een feestavond een dj. Zondagochtend kunnenj® oud om 11.00 uur ded2 aan de fietspuzzeltocht ove kilometer, 's Middags maakt ziekkorps Nooit Gedacht Graauw een rondgang ov* kermisterrein. Voor de ij kleinsten is er een poppet voorstelling. Verder vu]- goochelaar het kinderprogj ma in. De jeugd laat ookbal nen op. Na het eten is erbto Maandagmorgen wordt erq 9.00 uur gekaart: een wedsj bieden en jokeren. Om M.(| begint weer een schieting q liggende wip. 's Avondsvok afsluiting van het buurtsd feest met een mosselmaaltijj door Raymond de Frel HOOFDPLAAT - Banjo's, eetba re drollen en een bourgondische barbecue zijn een aantal ingre diënten die de viering van het twintigjarig bestaan van toneel vereniging Tekst Kwijt tot een onvergetelijk evenement moeten maken. De toneelclub uit Hoofdplaat zet het dorp zaterdag 17 septem ber op stelten met festiviteiten op het Dorpsplein en in het dorpshuis. Het eigenlijke feest wordt voorafgegaan door een 44 kilometer lange fietstocht door het West-Zeeuws-Vlaamse pol derlandschap. Fietslief hebbers worden langs Biervliet, IJzendij- ke, Schoondijke en Breskens ge leid. Onderweg worden zij ge trakteerd op koffie en 'eetbare drollen'. Deelnemers kunnen tussen half elf en twaalf uur starten op het Dorpsplein. Daar begint op het middaguur een toneel- en muziekspektakel. Verschillende Zeeuws-Vlaamse toneelverenigingen spelen een eenakter, monoloog of wagen spel. Djembégroep Drums for Nature, La Musica, dweilband Leute Boven Alles, zangeig cole, Banjo Banjo en De] do's zorgen voor de mua omlijsting. Om zeven uur tn het avondprogramma ingel Dat bestaat uit een bar'w die wordt opgevrolijkt nxj neel en muziek uit de oudet Vanaf half elf wordt he: j leumfeest afgesloten me; groots bal. SLUIS - Zo'n zeventig oudel des doen zondag mee aan de fort Oldtimer-rit in Sluis. Vanaf half tien verzamela to's met een bouwjaar vac 1965 zich op de Groote Mi Een uur later vertrekkei voor een rit door de streel half vijf komen de wagens! in Sluis, waar een ronde i het centrum wordt gereds dag wordt afgesloten rce: tentoonstelling van deoldtii op het parkeerterrein van rei rant De Lindenhoeve. i i Waar is uw focus als ondernemer op gericht? Gaat u de aandacht meer richten op nieuwe klanten, of juist meer halen uit bestaande klanten? Wellicht kunt u met uw huidig product of dienst een nieuwe doelgroep aanspreken, of nieuwe klanten binnen haten binnen uw reeds bestaande netwerk? In alle gevallen is communiceren met de juiste doelgroep van groot belang. 'de Ondernemer' biedt hiervoor de uitgelezen mogelijkheid. Wij zijn hét regionale business-to- business informatieblad voor en door ondernemers. Maandelijks brengen we doelgerichte en lokale informatie in een totale oplage van 209.000 exemplaren. Meer informatie? neem contact met ons op: (01 13) 31 55 00 of www.deondernemer.com Kloosterweg 6 Kapelle industrieterrein "De Smokkelhoek" T 0113 - 33 0004

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 38