raken kampplek kwijt PZC PZC Onvoorbereid in een andere cultuur Wateroverlast is goeddeels over Natuurclubs trekken polders en bossen in 11 luist trekt huurcontracten woonwagenbewoners gelijk met die van corporaties Wespenkunst Geen acute aanpak wateroverlast Schip Dewaruci naar Small Sail Gewonde bij ongeluk Jachtjes in plaats van woonboten GOESE RESTANTEN 3 daagse 25 - 26 - 27 augustus Koetsenparade dinsdag 23 augustus 2005 Llarold de Puysseleijr HIST - De gemeente Hulst maatregelen om de teelt 0 hennep op woonwagencen- legen te gaan. 1 de huurcontracten voor de komt een bepa- te staan die het mogelijk pakt het contract te ontbinden wordt geconstateerd dat een Ljnwagenbewoner zich bezig- Jjadt met de kweek van hennep- De gemeente volgt daar- L de lijn zoals die al langer gevolgd door veel woning- herenigingen. Sij hebben die bepaling in het ujcontract al een aantal jaren jfden opgenomen", zegt direc- rt C. Reinhoudt van Woon- td Zeeuws-Vlaanderen, de uotste woningverhuurder in Kuws-Vlaanderen. „Het komt Ijaar wel een aantal maal »r dat wij een beroep doen op jfze bepaling en via de rechter itrgaan tot ontbinding van het mrcontract." verreweg de meeste gevallen Jen woninbouwverenigingen succes een beroep op de be ding. Criteria die daarbij gel- in zijn onder andere dat er nice moet zijn van overlast s'of gevaar als gevolg van de aisteelt van softdrugs, h zijn algemeenheid kun je liet de rolstoel ioor hart Hulst [HST - WV Hulst houdt Bandag 29 augustus Hulst on Ktieels, een rondleiding door de (ad voor mensen in een rol led. e rondleiding wordt begeleid ioor een gids en duurt van 14.00 SI 15.00 uur. Deelnemers moe- tn zich vooraf opgeven bij het Sulster WV-kantoor via 0114- 15221 of via hulst@vvvzvl.nl. punt van de rondleiding is hterzijde van het 's-Lands- j, waarin de WV gevestigd aan de Frans van Waes- istraat. Gregoriuscentrum, 13.30 uur; urten, biljarten; De Halle, 13.30 uur; «rten, biljarten, koersbal; Trefpunt, Iciir;Kaarten, biljarten, sjoelen; NS - Handelshaven, 19.00 uur: ■jislelling Circus Renz; UNGE Malpertuus, 13.30 uur: KBO tfödansen, zingen en biljarten; Café ilandbouw, 14.00 uur: Kaarten; RAAUVU - Gemeenschapshuis, 13.15 KBO jokeren; iSOEDE Het Vlaemsch Erfgoed, 10- Oude kinderspelen; Lutherse Et 10.00 17.00 uur: Werk van kera- Wen; De twee duiven, 21.00 uur: enkunsttheater van Adrie Oosterling; ^JLST - De Lieve, 13.00 uur: Kaarten Wjarten; 10EWACHT - De Vlaschaard, 13.00 ijarten; KUW-NAMEN - St.Cecilia, 20 uur: «ten; MT-JANSTEEN - De Warande, 13.00 wBiljarten; 13.30 uur: Ouderenkoor; KUIS - Centrum, 17.00 uur: Avond- ■tftmet thema 'Back to the sixties'; 1RNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: 13.30 uur: Handwerk, soos en bil- ren.Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yo- S13.30 uur: Biljarten; MLSOORDEN - Café Rue du Nord, 1330uur: Schieting voor ouderen. igenda STREEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 *530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 fax:0115-645742 Email: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel Renévan Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 *560 AB hulst Tel: (0114)372776 fax. (0114)372771 Email; redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 **60 AA goes Tel: (0113)315500 fax: (0113)315669 kmail: redactie@pzc.nl 'nternet "ww, pzc.nl f-mail: web@pzc.nl stellen dat de rechter in Neder land ontbinding van het huur contract in meer dan negentig procent van de gevallen accep teert", aldus Reinhoudt. Burgemeester J.F. Mulder van Hulst kan geen antwoord geven op de vraag in welke omvang er hennep wordt geteeld op de woonwagencentra in zijn ge meente. Hulst heeft in totaal 53 standplaatsen voor woonwagen bewoners, verdeeld over zes cen tra (De Rape, de Camillestraat en Groote Kreek in Hulst, Sint Jansteen, Clinge en Kloosterzan- de). Het besluit om de hennepteelt te ontmoedigen vloeit volgens de burgemeester niet voort uit de grootscheepse politieactie waar bij in juni dit jaar hennepkweke rijen op De Rape zijn ontman teld. Project „Aanleiding is wel dat we begon nen zijn met het project Ontman teld", legt Mulder uit. „We wil len in samenwerking met de po litie, justitie, het nutsbedrijf en de twee woningcorporaties die in de gemeente actief zijn, de teelt van hennep ontmoedigen, We hebben daar beleid op gezet en je moet daarin consequent zijn. Als de woningbouwvereni gingen een verbod op de teelt van hennep in hun huurcontract opnemen, dan kan de gemeente als verhuurder van de woonwa genstandplaatsen daar niet bij achter blijven." De thuisteelt van hennep is een groeiend probleem in Oost-Zeeuws-Vlaandei'en. Het is betrekkelijk eenvoudig canna bisplanten te kweken en hier van wiet te oogsten, terwijl de verdiensten aantrekkelijk zijn. Een volgroeide hennepplant le vert ongeveer twintig gram soft drugs op. De handelswaarde van een kilo nederwiet schom melt tussen de 1100 en de 2300 euro per kilo. De woonwagenbewoners in de gemeente Hulst krijgen binnen kort een brief bezorgd, waarin de aanpassing van het huurcon tract wordt aangekondigd en uit gelegd, zo laat de burgemeester nog weten. De twee andere gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen hebben nog geen bepaling die het mogelijk maakt woonwagenbewoners uit hun woning te zetten als ze zich bezighouden met de teelt van hennep. De gemeente Sluis ziet daar volgens een woordvoerder ook geen aanleiding toe, aange zien de problematiek niet speelt op de woonwagencentra in Schoondijke en Aardenburg. René van den Elshout hangt fotomateriaal op voor de expositie in streekmuseum De Vier Ambachten. door Jeanette Vergouwen HULST - De discussie over de onafhan kelijkheid van Indonesië is momenteel een hot item. Daarom ligt het onder werp van deel twee van de tentoonstel ling Zeeuwen in Indië in streekmuseum De Vier Ambachten in Hulst redelijk ge voelig. De expositie gaat over dienst plichtige Zeeuwse militairen (Bataljon Zeeland) die tussen 1946 en 1950 wer den uitgezonden. Een periode waarin de onafhankelijkheidsstrijd in Indone sië het felst was. Rob van Bunder, René van deii Elshout en Wim Gielen, alledrie lid van de mu seumcommissie, weten dat het om ge voelige materie gaat. Zij mengen zich echter niet in de discussie. „In de ten toonstelling laten wij vijf Zeeuws- Vlaamse dienstplichtigen aan het woord. Ze dachten dat ze als militair de orde en de vrede moesten helpen herstel len, maar ze kwamen in een regelrechte guerrillaoorlog terecht." Deel één van de expositie ging over Zeeuwse vrijwilligers die vóór 1946 naar Oost-Indië gingen. De foto's van die tentoonstelling zijn vervangen door authentiek materiaal uit de periode 1946-1950. Centraal staat het relaas van de vier Zeeuws-Vlamingen Gustaaf Kuycks en George Engels uit Hulst, Rein Scheele uit Axel en Joos van Wa terschoot uit Lamswaarde. Zij dienden in verschillende regimenten en hun ver haal is vastgelegd op dvd. „De film wordt doorlopend vertoond. Bezoekers kunnen alles dus op hun gemak bekij ken en beluisteren", aldus Van den Els hout. Er is ook een brochure waarin de beleve nissen van de vier Zeeuws-Vlamingen is aangevuld met het verhaal van Frans Platjouw uit Lamswaarde. Duidelijk wordt dat de jongens van toen vele ka meraden verloren. Zesduizend militai ren zijn in Oost-Indië gesneuveld. De manier waarop de Ambonezen en Mo- lukkers behandeld zijn en het gebrek aan opvang van militairen die terug kwamen met een trauma, zit hen dwars. Drieënhalf jaar van hun leven wordt via beeldend fotomateriaal getoond. Van Bunder en Gielen: „Het zijn rea listische verhalen, zonder sensatie. Deze mannen kwamen onvoorbereid in een andere cultuur en op een plek waar zij zich niet echt thuis voel den." De museumcommissie weet niet precies hoeveel militairen uit Zeeuws-Vlaande ren in Oost-Indië belandden. Volgens hen zijn zij minder gemakkelijk te trace- foto Peter Nicolai ren dan de mannen van het Zeeland Ba taljon, omdat zij in verschillende leger onderdelen zaten. Gielen: „Wij hebben dus een selectie gemaakt en de beleve nissen van enkele soldaten er uitgelicht. Zij bezorgden ons ook mooi materiaal en dat is nu in het museum te zien." De museumcommissie verwacht meer aanloop dan tijdens het eerste deel van de tentoonstelling omdat de doelgroep nu groter is. De uniformen, het illustra tiemateriaal en de gebruiksvoorwerpen blijven gewoon in de glazen vitrines staan. „We hebben wel alles aangepast aan de periode 1946-1950, maar tenslot te aten de soldaten uit dezelfde soort eetblikken en rookten zij dezelfde soort sigaretten," aldus van Bunder. Hij vindt dat deel twee perfect aansluit op het deel over de vrijwilligers. De eozpositie 'Zeeuwen in Inché' is lot en met 5 november te zien in Streekmuseum De Vier Ambachten aan in Hulst. Dage lijks geopend van 14.00 tot 17.00 uur. door Raymond de Frel NIEUWVLIET - Diverse natuur- verenigingen gaan deze week op zoek naar bijzondere dieren en planten in de Zeeuws-Vlaamse polders en bossen. Staatsbosbeheer besteedt van avond en morgenavond met ex cursies aandacht aan vleermui zen en uilen. Geïnteresseerden kunnen zich vanavond om half tien melden bij de parkeerplaats aan de Knokkertweg in Nieuw- vliet. Daar start een tocht door het bos van Erasmus. Morgenavond is om half tien de parkeerplaats bij recreatiecen trum De Braakman het begin punt van een wandeling door het Braakmanbos. Volgende week dinsdag wordt de excursie op hetzelfde tijdstip nog een keer gehouden in het bos van Erasmus. Het Zeeuwse Landschap staat morgenavond stil bij de effecten van de aanwezigheid van zowel zoet als zout water in De Ver dronken Zwarte Polder in Nieuwvliet. Deelnemers aan de ze excursie worden om half acht verwacht bij het parkeerterrein tegenover frituur 't Gemaal aan de Zeedijk in Nieuwvliet-Bad. In de ochtenduren wordt het Verdronken Land van Saefting- he aangedaan. De tocht door de diepe geulen bij Nieuw-Namen begint om half elf bij Bezoekers centrum Saeftinge. Het Zeeuwse Landschap trekt donderdagochtend om tien uur door de slibrijke schorren in na tuurgebied Het Zwin. Het start punt is bezoekerscentrum 't Zwin in Retranchement. Daar begint vrijdagavond om half tien ook een nachtvlinderexcur sie van natuurclub 't Duumpje door de Kievitepolder. Staatsbosbeheer geeft zondag ochtend uitleg over de nieuwe natuurontwikkelingsplannen in de Braakmanpolder. Het huidi ge bos wordt uitgebreid met tweehonderd hectare. De excur sie begint om half elf bij de par keerplaats van het natuurreser vaat Braakman Noord in Hoek. De zomerexcursiewerkgroep van 't Duumpje en Staatsbosbe heer wandelt maandagavond vanaf zeven uur door de Strij- dersgatpolder, een gebied dat in de toekomst verder wordt ont wikkeld als natuuroord. Start punt is de parkeerplaats van het Erasmusbos in Cadzand. GOES - Een wespenvolk heeft in de schuur van de familie De Feiter in Goes een moderne sculp tuur gemaakt. Aan een balk onder het plafond bouwde een zwerm wespen tijdens de vakantie van de bewoners een roomwit onderkomen met een artistiek relief. Het was de De Feiters bij thuiskomst niet eens op gevallen. Een wesp moet eerst de heer des huizes KAMPERLAND - De gemeente Noord-Beveland zal niet direct maatregelen nemen om wateroverlast in Kamper land voortaan uit te sluiten. „We hebben in het verleden al zoveel gedaan", aldus wethouder J. Meulenberg. De A. van Heestraat in het dorp en enkele straten in bunga lowpark De Schotsman stonden afgelopen weekeinde weer blank door de massale regenval. Vooral de bewoners van het park hebben de nodige kritiek. Volgens hen deugt de waterafvoer niet. Wethouder Meulenberg denkt daar iets genuanceerder over. „De hoeveelheden die de afgelo pen dagen naar beneden kwamen, zijn natuurlijk wel heel uitzonderlijk", zegt ze. „Bovendien hebben we op de Schotsman echt al wel het nodige gedaan." Dat neemt niet weg dat de gemeente wil kijken of er nog meer maat regelen te nemen zijn. Concreet kan Meulenberg daar nog niet over zijn. „Onze mensen zijn de boel nu aan het bestu deren. Bovendien moet alles in overleg met het water schap gebeuren. Kijk, wij kunnen wel buizen met een gro tere diameter aanleggen, maar dan zullen er ook grotere pompen moeten komen. Anders helpt het zo weinig." VLISSINGEN - Een van de trekpleisters van Small Sail Vlissingen, het Indonesische marine-opleidingsschip KRI Dewaruci, arriveert vanmorgen in de Dokhaven van de Koninklijke Schelde Groep. Het schip, dat vorige week aan Sail Amsterdam heeft meegedaan, wordt om een uur of acht op de Rede van Vlissingen verwacht. Sleepboten leiden de driemaster door de sluis naar de Binnenhaven en vervolgens naar de Dokhaven, waar hij omstreeks ne gen uur zal afmeren. De Dewaruci, genoemd naar de god van de zee in de Indonesische folklore, blijft maar kort in Vlissingen. De activiteiten in het kader van de Small Sail duren van donderdag tot en met zondag. De Indonesische barkentijn vertrekt donderdag aan het eind van de mid dag weer. De komst van de Dewaruci houdt verband met de bouw van twee korvetten voor de Indonesische marine door de Schelde Groep. De contacten tussen Jakarta en Vlissingen hebben ertoe geleid dat het opleidingsschip na Amsterdam nog even Vlissingen aandoet. De Dewaruci is donderdag van elf tot vier uur te bezichtigen. ZIERIKZEE - Een 73-jarige fietsster uit de gemeente Schouwen-Duiveland is zondagmiddag gewondgeraakt bij een ongeval in Zierikzee. Het ongeluk gebeurde toen een 32-jarige automobilist uit de gemeente Schou wen-Duiveland op de kruising van de Laan van Saint Hi- laire en de Scheldestraat de vrouw geen voorrang verleen de. Bij de botsing liep de vrouw een hoofdwond op. Ze is naar het ziekenhuis gebracht. KORTGENE - Delta Marina voert overleg met de eigena ren van woonboten in de Landbouwhaven van Kortgene over de aanleg van negentig ligplaatsen voor jachtjes. De woonboten liggen op de plek waar Delta Manna de lig- boxen heeft gepland. De jachthavenexploitant heeft al ze ventig boxen in de Landbouwhaven gecreëerd. Dat is de eerste fase van het project om 160 extra ligplaatsen voor pleziervaarders aan te leggen. De negentig boxen vormen de tweede fase. door Ben Jansen MIDDELBURG - De gemalen van het waterschap Zeeuwse Ei landen op Walcheren en Noord- Beveland moeten het waterpeil in de sloten en watergangen weer op eigen kracht in stand houden. Het waterschap heeft gisteren aan het eind van de mid dag de laatste mobiele pompen uitgeschakeld die in het week einde waren neergezet om de wa teroverlast van zaterdag te hel pen bestrijden. Zeeuwse Eilanden en het watèr- schap Zeeuws-Vlaanderen wa ren gisteren nog druk in de weer om de waterstand te verlagen in de delen van Zeeland die zater dag door hoosbuien zijn getrof fen. Waterschap Zeeuwse Eilan den maakte op Walcheren eer der op de dag nog steeds ge bruik van extra pompcapaciteit. In West-Zeeuws-Vlaanderen is het waterschap bezig het peil te verlagen met op vol vermogen draaiende gemalen. Een van de twee zware nood- pompen die Zeeuwse Eilanden op Walcheren had ingezet - die bij gemaal Oostwatering aan het Veerse Meer - was al eerder uitgeschakeld. De mobiele pomp bij gemaal Boreel aan het Kanaal door Walcheren bij Mid delburg draaide gisteren nog door en joeg 60.000 liter water per minuut overtollig water het kanaal in. De pomp blijft nog be schikbaar, maar de uitstroomlei dingen zijn opgeruimd, zodat het Jaagpad tussen Middelburg en Souburg weer beschikbaar is voor fietsers. De extra pompen die zaterdag en zondag gemaal Jacoba aan de Noord-Bevelandse oever van het Veerse Meer hielpen, bleken gisteren ook niet meer nodig te zijn. Het waterschap voor Mid den- en Noord-Zeeland heeft nog wel even gebruik gemaakt van twee zogenoemde trekker- pompen (elk met een capaciteit (Advertentie) steken om hem attent te maken op de nieuwe huurders. Mevrouw H. de Feiter vindt het bouw sel zo fraai dat ze het wil behouden. De wespen worden echter geacht te vertrekken, want het is nu erg oppassen als iemand zijn l'iels uit de schuur wil halen. De familie zal de insecten niet verdelgen, maar verjagen. „We gaan ze uitroken." foto Ronald den Dekker door de hele goese binnenstad van 8000 liter per minuut): bij de Bieweg bij Veere en bij de Zwanenburgseweg ten noorden van Serooskerke. Volgens Zeeuwse Eilandenis het waterpeil inmiddels voldoen de afgenomen. De gemalen op Walcheren en Noord-Beveland blijven de komende dagen toch op volle toeren draaien om de waterstanden in sloten en water gangen op winterpeil (dat is la ger dan het zomerpeil) te bren gen. In de rest van Midden- en Noord-Zeeland wil het water schap de waterstanden op een peil tussen het zomer- en winter peil brengen. Donderdag Deze peilverlaging wordt nage streefd met het oog op meer nat tigheid die donderdag wordt ver wacht. Het KNMI houdt het er op dat overmorgen tot 10 milli meter regen kan vallen. Dat is een hoeveelheid die onder nor male omstandigheden zondei problemen moet kunnen wor den opgevangen. Door de natte zomer is de bodem echter verza digd van water. De gemalen in het westen van Zeeuws-Vlaanderen brenger het peil met 10 millimeter pei dag omlaag. Het waterschap wil in het gebied waar zaterdag de meeste regen viel (tussen Eede en Aardenburg) de waterstand op het winterpeil brengen. Vooi de rest van West-Zeeuws-Vlaan- deren wordt het hogere zomer peil voldoende geacht. SLUIS - In West-Zeeuws-Vlaan- deren paraderen zondag 11 sep tember paarden met koetser door de streek. De koetsenpara de begint 's ochtends om tier j uur in de Nieuwstraat in Sluis j Om vier uur keren de koetsen te- I rug naar Sluis, waar een afslüi- tende ronde door het centrürr I wordt gereden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35