PZC voor leefbaarheid Waarde GroenLinks Goes wil drempel verlagen voor insprekers Je komt niet zomaar in dat boek tominenten laten ich uit over ihouwburgdrama Wespenkunst Twee gewonden bij aanrijding Bejaarde fietsster geschept Zorgen over arbeidsmarkt Rijverbod voor Hulstenaar Rijbewijs kwijt door drankrit novatie van dorpshuis stilgelegd in afwachting van project dorpsraad ettelers raken k op kamp ijt in Hulst ,0113-315649 31,4460 AA Goes ntie-exploitatie: ïn Midden-Zeeland: 0113-315520; Vlaanderen: 0114-372770; al: 020-4562500. lag 23 augustus 2005 editie Bevelanden-Tholen zeeuwse almanak Kampioenschappen j Je komt ze overal aan de wa terkant tegen. Mannen, over wegend van enigszins gevor derde leeftijd, die op een dijk, op een kade of op een duin overgang de toestand van de wereld beschouwen. Laatst stond er een in de luw te van een Walchers strandpa viljoen een langgerekt lint van hengelaars te observeren. „Zeker een hengelwed- strijd?", vroeg een passerende toerist. „Ja, een wedstrijd", i antwoordde de man zonder zijn ogen van de kustlijn af te wenden. „Iets speciaals of zo maar een clubwedstrijdwas de vol gende vraag. Even keek de man de vragensteller aan. Toen richtte hij zijn blik weer op de hengelaars en hij zei: „Dit zijn de wereldkam- pioenschappen van Walche ren. WISSENKERKE - Lidy en Niek Reijnen uit Wissenkerke hebben naar eigen zeggen de langste druivenpergola van Nederland. Bur gemeester C. van Liere van Noord-Beveland en notaris J. Muys kwamen hem gisteren opmeten. Het resultaat: net iets meer dan veertig meter. De eigenaren van wijngaard De Druivengaerde ho pen ermee in de Nederlandse editie van het Guinness Book of Re cords te komen. „En daar kom je echt niet zomaar in", weet Lidy inmiddels. „Het duurde om te beginnen al meer dan een jaar voor onze aanvraag geaccepteerd werd en dan moet het allemaal nog heel officieel gebeuren ook, vandaar de notaris." Zijn bevindin gen en die van de burgemeester worden op schrift gesteld om daarna samen met foto's en een video van de meting - want dat moet ook - naar de uitgevers van het bekende 'recordboek' ge stuurd te worden. Lidy en Niek hopen snel te horen of hun drui venpergola daadwerkelijk als de langste van het land wordt er kend. Het gaal overigens om een nieuw onderwerp voor het boek. Nooit eerder heeft daarin de langste druivenpergola gestaan. foto Ronald den Decker KRUININGEN - Op de Hogenakkerweg in Kruiningen zijn gistermiddag rond kwart voor zes twee jongens ge wondgeraakt bij een aanrijding met een personenauto. Beide jongens zijn met onbekend letsel voor onderzoek overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. De jongens, een zestienjarige uit de gemeente Reimerswaal en een veertienjarige uit Goes, reden samen op een brommer toen ze geen voorrang kregen van een personenauto die uit een uitrit de weg opreed. De bestuurster van de auto, een 38-jarige vrouw uit Krabbendijke, verklaarde dat zij wel met de voorzijde van haar auto half op de weg stond maar dat de bromfiets nog voldoende ruimte had om voor langs te passeren. De auto raakte aan de voorzijde bescha digd, de brommer werd totaal vernield. ZIERIKZEE - Een 73-jarige fietsster uit de gemeente Schouwen-Duiveland is zondagmiddag gewondgeraakt bij een verkeersongeluk in Zierikzee. Het ongeluk gebeur de toen een 32-jarige automobilist uit de gemeente Schou wen-Duiveland op de kruising van de Laan van Saint Hi- laire met de Scheldestraat verzuimde voorrang te verle nen aan de fietsster. Bij de botsing die volgde liep de vrouw een hoofdwond op. Ze werd per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. TERNEUZEN - Voorzitter C. van Schaik van het Regio naal Platform Arbeidsmarktbeleid (RPA) Zeeland is be zorgd over de arbeidsmarkt in Zeeuws-Vlaanderen. De laatste tijd wordt massaal gereageerd op vacatures in met name de administratieve sector. Zo kreeg Woongoed Zeeuws-Vlaanderen in Axel onlangs zeshonderd reacties op een vacature voor receptioniste/telefoniste. Daarnaast constateren notarissen een stijging in het aantal gedwon gen verkopen van particuliere huizen. Verlies van baan kan daarvoor de reden zijn. De druk op de Zeeuws-Vlaam se arbeidsmarkt is toegenomen door de sluiting van bank filialen en reorganisaties bij bedrijven zoals Morres in Hulst. Volgens Van Schaik spelen ook herkeuringen van WAO-ers mee. „Dertig procent wordt weer honderd pro cent arbeidsgeschikt geacht." Volgens hem moet de regio trekken en duwen om nieuwe bedrijvigheid binnen te ha len. Hij juicht de komst van glastuinbouw en Nedalco toe. GRAAUW - Een zestigjarige automobilist uit de gemeen te Hulst is in de nacht van zondag op maandag rond half één in de Duivenhoeksestraat in Graauw aangehouden. De man had ruim twee keer de toegestane hoeveelheid al cohol gedronken. Hij kreeg een rijverbod van vier uur. BIGGEKERKE - Een vijftigjarige automobilist uit de ge meente Veere is in de nacht van zondag op maandag op de Kaasboerweg in Biggekerke betrapt op rijden onder in vloed. De man had drie keer zoveel gedronken als in het verkeer is toegestaan. Hij moest zijn rijbewijs inleveren. het alfabet van Zeeland WeGeNeR dagbladen tihPaardekam IDE - De dorpsraad van werkt aan een plan om [baarheid in het dorp op i houden. Het moet over en half jaar klaar zijn. De itie van het dorpshuis is rlopig voor stilgelegd. in Waarde (1150 in- s) vrezen dat de weinige sningen die het dorp op heeft, op termijn ninen. Zo heeft de uitbater eplaatselijke supermarkt eom het hoofd boven wa- houden. Met het project kern Waarde' wil de taad, samen met de ge- SI - De gemeente Hulst {maatregelen om de teelt kirncp op woonwagencen- *en te gaan. l huurcontracten voor de komt een bepa- staan die het mogelijk hhet contract te ontbinden geconstateerd dat een zich bezig- bet de kweek van hennep- Bi. De gemeente volgt daar— lijn zoals die al langer door veel woning- brenigingen. „Wij hebben faling in het huurcontract paantal jaren geleden opge- zegt directeur C. Rein- van Woongoed de grootste ©verhuurder in die regio. meente en het stichtingsbestuur van het dorpshuis, onderzoeken hoe het voorzieningenniveau in stand gehouden kan worden. De betrokken partijen beginnen volgende maand met het werven van leden voor een projectgroep en een stuurgroep. Daarin krij gen onder meer vertegenwoordi gers van de dorpsraad, de gere formeerde gemeente, het dorps huis en de gemeente zitting. Sa men maken ze een zogeheten dorpsontwikkelingsplan. Zonder te willen vooruitlopen op dat plan wil voorzitter A. Cornelisse van de dorpsraad al wel zeggen dat samenwerken volgens hem het sleutelwoord is. Zo bekijken de werkgroepen ook of er in Waarde wellicht een servicepunt of -winkel kan ko men waarin bijvoorbeeld de su permarkt, de Rabobank en TPG samenwerken. Die partijen zul len dan ook aan de tand worden gevoeld over hun toekomstplan nen in Waarde. Cornelisse: „We kunnen ook eens kijken hoe de verschillende ruimtes in het dorp efficiënter kunnen worden gebruikt. Zo staat het gebouw van de hervormde kerk tachtig procent van de tijd leeg. Dat is zonde." Fondsen De renovatie van het dorpshuis is even stopgezet in afwachting van het dorpsplan. Daarin staat straks misschien wel dat het dorpshuis er heel andere func ties bij krijgt. Cornelisse hoopt daar een beetje op, want met nieuwe initiatieven zou geld ver kregen kunnen worden bij ver schillende fondsen. „Dat is no dig, want met het geld dat de ge meente beschikbaar heeft ge steld (250.000 euro, red) kunnen we die renovatie eigenlijk niet helemaal naar onze zin uitvoe ren", zegt hij. De werkgroep onderzoekt ver der of er mogelijkheden zijn om starters- en seniorenwoningen te realiseren in Waarde, hoe de zorgvoorzieningen in stand kun nen worden gehouden en wat er kan worden gedaan met enkele stukken grond in het dorpshart die binnenkort leeg komen. Het dorpsplan moet april volgend jaar klaar zijn. De gemeente Rei merswaal draagt bijna 16.000 euro bij aan de totstandkoming ervan. Dat doet ze onder meer door ambtelijke uren en verga derruimte beschikbaar te stel len. iiVendy van den Hurk ÖELBURG - Niet bepaald feintje, de advertentie over nwputdrama die gisteren achterpagina van de PZC Directeuren en Ittdieren zeiden in het ststuk dat een theater in provinciehoofdstad thuis- :odschap van de adverten- 'i niet duidelijker kunnen ien kwart pagina: volledig riet spierwitte chocolade- i „Sociaal, cultureel en Eisch is het ondenkbaar a provinciehoofdstad lan- i verstoken zal zijn van «aardige podiumkunsten." ondertekend: zeventien co- uit de theaterwereld en iïse instanties. Zoals Al- ïerlmde, Paul van Vliet, ook Hans Adriaansens van hevelt Academy, zijn col- Jan Bart Mandos van Hoge- Zeeland, Andreas Oost- :als hoofdredacteur van de Dick van den Bout van I Kominenten die schouw- frecteur Gerard Peijs be ievoor zijn protestadver- zijn volgens hem begaan ^•1 theater van Middelburg. !r ik ook kom, iedereen ft altijd gelijk hoe het gaat febouwput." "feg nog, tijdens de voor- j^Tasso in Overijssel. Col- fiwamen direct naar Peijs. Rt inmiddels is geworden ^standaardvraag: Hoe is Kdie bouwput van jullie? E gekke toestand heeft Ne- E^nog nooit gekend: een 'dat er niet in slaagt een ■potte maken. En als ze het 'gemeenteraad niet met el- sus worden, kan het best na gaan duren. In die pe elde hoofdstad van onze -«e zonder theater. Dat is '■'«denkbaar?" fojs kon overen, staat er ®paar maanden een thea- Middelburg. Waar, dat fajs niet eens zo veel meer maar een theater komt. schrok ik me te pletter -e reactie van de PvdA, za aide krant. Als die haar -intrekt, gaat het allemaal ®ger duren." Niet alleen Peijs ziet dat ramp scenario voor ogen. Ook zijn col lega Ruud van Meijel van het Zeeuws Nazomer Festival wil dat er gebouwd wordt. En snel. „Het is heel belangrijk dat een stad als Middelburg niet zonder theater komt te zitten. Daar be staat behoefte aan cultuur. Als enige politicus in het rijtje laat ook commissaris van de ko ningin Wim van Gelder van zich horen. Op persoonlijke titel. Hij noemt zich een 'actieve partici pant aan culturele activiteiten'. „Zeeland heeft de pretentie veel te organiseren op cultureel ge bied en maakt die pretentie ook waar. Soms nog beter dan ande re regio's in het land. Dat maakt mij trots op onze provincie. Dit is een ondenkbare situatie." Zijn zorgen gaan niet alleen het theater aan. Ook noemt hij het filmhuis. „We moeten investe ren voor de komende honderd jaar. Dat zijn geen kinderachti ge bedragen. Maar als het gaat om cultuur, wordt het toch alle maal wat relatiever. Met onze advertentie doen wij een drin gend beroep op de beslissingma kers om onze hoge cultuurwaar den alsjeblieft vast te houden." Omarmen Een bouwput aan de Zuidsingel in Middelburg. Het lijkt ver weg voor de Randstad, waar het thea terwezen zich vooral op richt. Toch gaat het rond in de wandel gangen van Luxor en Carré. Ac teur Peter Tuinman weet ervan. „Ik ken niet elk detail van de af faire, maar ik hoor er wel over. De schouwburg van Middelburg had al jaren een heel specifieke plek in het theaterwezen. Het is een uiterste, net als Leeuwarden en Groningen, De stad heeft een bevlogen schouwburgdirecteur en een eigen publiek, dat stuk ken omarmt. Of dat nu lichtvoe tig toneel is, of een zwaar stuk. Ik merk dat Middelburgers hun liefde voor theater van genera tie op generatie doorgeven. Ze zijn trouw, houden ervan." En kunnen misschien de komende jaren niet in hun eigen stad naar het theater. Tuinman moet er niet aan denken. „Soms staat het reizen je als acteur tegen. Dan groeit je weerstand. Heel gek, maar met Middelburg heb ik dat niet. Het is altijd feest om daar op het podium te staan." door Frank Balkenende GOES - Als je burgers bij het wel en wee van je gemeente wilt betrekken, moet je geen bureau cratische drempels opwerpen. De Goese fractie van Groen Links vindt dat inwoners tij dens gemeenteraadsvergaderin gen altijd hun zegje moeten kun nen doen. De regel dat burgers twee dagen van tevoren moeten melden dat ze willen inspreken, moet zo snel mogelijk worden geschrapt. In juni stond een vertegenwoor diger van de wijkvereniging Noordhoek tijdens een raadsver gadering met zijn mond vol tan den. Hij mocht de raad niet toe spreken, omdat hij zich tien mi nuten voor aanvang van de ver gadering had gemeld bij de raadsgriffier en niet 48 uur van tevoren om spreektijd had ge waagd. GroenLinks drong er bij de raadsvoorzitter op aan het regle ment van orde even te vergeten en de vertegenwoordiger van de wijkvereniging de kans te geven zijn verhaal te houden. Een raadsmeerderheid wilde echter niet van het reglement afwijken. Een volgende raadsvergadering werd een inwoner wel spreek tijd gegund, terwijl ook die zich geen twee dagen vooraf had aan gemeld als inspreker. Een beetje een kromme gang van zaken, vindt GroenLinks- raadslid F. Köhlen. Daarom komt de fractie met een initia tiefvoorstel om het reglement van orde aan te passen, zodat ie dereen staande de raadsvergade ring kan reageren op agendapun ten of beleidsvoornemens. Stemlokaal Köhlen begrijpt ook niet waar de 48-uurs-regel vandaan komt. Deze voorwaarde geldt immers niet voor commissievergaderin gen, waar iedere inspreker zich alleen even vooraf hoeft te mel den bij de commissievoorzitter. „Als mensen voor een raadsver gadering spontaan bedenken dat ze over een onderwerp iets kwijt willen, kan dat nu niet. Het dualisme is juist ingevoerd om de kloof tussen burgers en politiek te verkleinen. Dan moet je niet nog eens drempels gaan opwerpen." De geringe belang stelling voor de Goese raadsver gaderingen komt niet in de laat ste plaats door een gebrek aan debat. Köhlen pleit voor betere en scherpere discussies over hoofdlijnen van het beleid. „Die mis ik wel een beetje, maar ja, het is nogal een collegiale raad." GOES - Een wespenvolk heeft in de schuur van de familie De Feiter in Goes een moderne sculp tuur gemaakt. Aan een balk onder het plafond bouwde een zwerm wespen tijdens de vakantie van de bewoners een roomwit onderkomen met een artistiek relief. Het was de De Feiters bij thuiskomst niet eens opgevallen. Een wesp moet eerst de heer des huizes steken om hem attent te Ook andere fracties breken zich het hoofd over de vraag hoe ze inwoners meer bij het gemeente bestuur kunnen betrekken. Zo pleit D66 ervoor burgers tijdens de volgende raadsverkiezingen maken op de nieuwe huurders. Mevrouw H. de zelf te laten bepalen in welk Feiter vindt het bouwsel zo fraai dat ze het wil be- stemlokaal zij hun stem kunnen houden. De wespen worden echter geacht te ver- uitbrengen. Uit proeven blijkt trekken, want het is nu erg oppassen als iemand dat de opkomst daarmee tot tien zijn fiets uit de schuur wil halen. De familie zal procent stijgt. D66 oppert ook, de insecten niet verdelgen, maar verjagen. „We op centrale plaatsen in de stad, gaan ze uitroken." zoals voor het NS-station, een foto Ronald den Dekker mobiel stemkantoor in te zetten. (Advertentie) 86% van de mensen die werk zoeken in de detailhandel zoekt een nieuwe baan tussen de personeelsadvertenties in de PZC JobTrack.nl, de banensite van de PZC en alle andere Wegener dagbladen, is de best bekeken vacaturesite van Nederland. De meest krachtige combinatie in personeelswerving: de PZC en JobTrack.nl Ook voor personeelswerving in de detailhandel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21