Kinderen zien gevaar niet Het landschap blijft Bakker boeien ELICHT Publiek Rozentuin heeft voorkeur voor werk Bert Frijns Rechter heeft geen boodschap aan verweer drankrijder Freedoms Award voor Bill Clinton Visweekend Sluis Verkeer Ring Antwerpen gaat weer open Oostburger scheurt over rijksweg Bromfietser onder invloed Trein schampt vrachtwagen Rijverbod en boete drankrijder kunst Barokconcert in Catharinakerk in Zoutelande Werk Schütz en Vaarzon Morel in Directiekamer Forse straf voor drie drankzonden in vier maanden Nieuwe kliniek voor dyslexie stelt zich voor dinsdag 23 augustus 2005 MIDDELBURG - Oud-presi dent Bill Clinton van de Verenig de Staten krijgt zaterdag 22 ok tober de Four Freedoms Medail le. De medaille wordt hem uitge reikt tijdens een bijeenkomst in Hyde Park New York. De Four Freedoms Award voor vrijheid van meningsuiting gaat naar Tom Brokaw, tot vorig jaar presentator van het televisiepro gramma NBC Nightly News with Tom Brokaw. De Four Freedoms medaille voor vrijheid van godsdienst is voor Cornel West, schrijver en hoogleraar godsdienst aan de Princeton University. De medail le voor vrijwaring van armoede is voor Marsha Evans, voorzit ter van het Amerikaanse Rode Kruis. De medaille voor vrijwaring van angst is voor Lee Hamilton, oud lid van het Amerikaanse Con gres en directeur van het Wood- row Wilson International Cen ter en voor Thomas Kean, oud gouverneur van de staat New Jersey en voorzitter van de Drew University in die staat. Hamilton en Kean waren voor zitters van de 9/11 commissie. Vanuit Zeeland is Commissaris van de Koningin W. van Gelder, als voorzitter van de Roosevelt Stichting bij de uitreiking van de Four Freedom Awards aan wezig, evenals de bestuursleden S. Kmgge en P. van de Steen oven van de Roosevelt Stich ting, voorzitter G. van Heukel- om en directeur C. van Minnen van het Rooseveltstudiecentrum en de gedeputeerden M. Kramer en J. Suurmond namens Gedepu teerde Staten. De Four Freedoms Awards wor den afwisselend in Hyde Park en Middelburg uitgereikt. SLUIS - In Sluis wordt in het weekeinde van 3 en 4 sep tember een vis-, schaaldieren en schelpdierenweekend gehou den. Zo'n veertig restaurants pro moten op hun eigen wij zes zeeproducten, zoals mosselen, oesters en kreeften. door Emile Calon De scholen zijn weer begonnen zodat weer talloze kinderen van en naar school fietsen en lopen. De verkeersvei ligheidsorganisatie 3VO voert wederom een campagne en vraagt met name de automobilisten rekening te houden met die schoolgaande kinderen. De bestuurster van een Renault Laguna moet op de hoek van de Korte Noord straat en het Molenwater in Middel burg fiks op de rem trappen als onver wachts een jeugdige fietser oversteekt. Zonder een signaal, verandert hij plots van rijrichting en roept uitgelaten de naam van een vriendje dat hij voor het eerst in zes weken weer ziet. De automo biliste staat stil en kijkt met een menge ling van bezorgdheid, opluchting en ver tedering hoe de beide jonge jongens el kaar in de armen vallen. Die bewuste jongen is volgens B. Vroon land van 3VO-Zeeland het schoolvoor beeld van de campagne. Het is volgens hem een jongen die in het verkeer nog zijn eigen spelregels bepaalt. Daar moe ten automobilisten en andere wegge bruikers rekening mee houden, aldus Vroonland. De campagne van dit jaar is speciaal be doeld voor de snelle verkeersdeelne mers. Ze kunnen onder meer op de 3VO-website lezen dat kinderen in ont wikkeling zijn. Het zijn geen mini-vol wassenen. Ze kunnen veel dingen nog niet, bijvoorbeeld uit hun ooghoeken kijken. Of geluiden lokaliseren. Ze spe len een groot deel van de tijd en hande len impulsief. Daardoor doen ze soms onverwachtse dingen, aldus 3VO. Ook hebben ze een langere reactietijd dan volwassenen en kunnen niet meteen al les toepassen wat ze geleerd hebben. Kinderen gaan zo'n beetje vanaf hun vijfde jaar fietsen. In het begin slinge ren ze daarbij erg, vooral als ze achter- Kinderen doen soms onverwachtse dingen in het verkeer, zoals plotseling uitwijken of afslaan. 3VO pleit er daarom voor hun in het verkeer een beetje de ruimte te geven. foto Ruben Oreel omkijken of langzaam fietsen. Vanaf hun zesde jaar kennen ze de functie van een trottoir, een zebrapad en een ver keerslicht. Dan weten ze dat ze bij een rood licht moeten stoppen en dat groen staat voor veilig oversteken. Tot hun ne gende jaar kunnen kinderen gevaren niet zien aankomen. Tussen hun tiende en veertiende jaar on derschatten vooral jongens de snelheid van andere weggebruikers. Daardoor kunnen ze plotseling, vlak voor nade rende voertuigen, oversteken. Kinderen zijn klein en kunnen niet over een auto, een struik of bijvoorbeeld een vuil container heen kijken. Ze missen dus het overzicht dat volwassen wel heb ben. benadrukt de verkeersveiligheids organisatie. Dat betekent dat kinderen soms onverwachts oversteken. Als ze, zoals de Middelburgse jongen, ineens een vriendje aan de overkant van de weg zien. Ook verlenen ze niet altijd voorrang als dat eigenlijk zou moeten. En in hun spel kunnen ze plotseling de weg op ren nen. Op de fiets kunnen ze ook onver wachts uitwijken of afslaan zonder rich ting aan te geven. Om die reden raadt 3VO aan om kruis punten in de bebouwde kom langzaam te benaderen omdat de bestuurder dan tijd heeft om op situaties te reageren. Ook wordt geadviseerd kinderen op een veilige afstand en met beperkte snel heid in te halen. 'Wees voorbereid op on verwachtse acties van kinderen: kijk nog een keer extra als u in de buurt van de school of van een schoolroute bent'. Bij tweederde van de scholen is het ver keer onveilig, zo blijkt ook uit onder zoek van 3VO bij in totaal tweehonderd scholen in het gehele land. Om die re den is de organisatie voorstander van het terugdringen van het aantal auto's bij de school en het invoeren van een maximumsnelheid van dertig kilometer per uur uur binnen de bebouwde kom. In 2003 vielen er onder kinderen van nul tot veertien jaar 64 doden in het ver keer. Eenderde van hen was op weg naar of van school. Vorig jaar kwamen 54 kinderen om in het verkeer. Weder om was eenderde van hen op weg van of naar school. Het aantal gewonde kinde ren, als gevolg van zulke ongevallen, wordt door 3VO geschat op 2300 per jaar. De organisatie vindt dat ouders kinde ren zo min mogelijk met de auto naar school moeten brengen. Dat brengen zox'gt niet alleen voor onveiligheid rond om de scholen, maar zorgt er ook voor dat kinderen minder verkeerservaring opdoen en minder zelfstandig zijn. De afgelopen 25 jaar is de leeftijd waar op kinderen zonder begeleiding van hun ouders naar school gaan, gestegen van 6 naar 8,5 jaar. Vroonland vindt dat een zorgelijke ontwikkeling. „Het is een vicieuze cirkel. Kinderen worden door de ouders per auto naar school ge bracht omdat het verkeer gevaarlijk is. Tegelijkertijd wordt het door dat bren gen gevaarlijker en duurt het langer eer kinderen wegervaring hebben en veilig aan het verkeer kunnen deelnemen. Ze blijven dus lang kwetsbaar." ANTWERPEN - De Antwerpse Ring beschikt vanaf vol gende week dinsdag weer over haar volledige capacity Het wegdek op de Ring is dan heraangelegd. Vanaf 'var daag gaan systematisch alle rijstroken op de Ring riet ting Nederland open. Van zaterdag tot en met maand) worden alle rijstroken richting Gent weer opengeste] Net als bij de start van de werkzaamheden is de verwart ting dat de verkeersomschakeling met extra hinder a paard gaat. Zo worden vandaag en vannacht de tweern terende werfbruggen op de aansluiting richting Gent mi de E34-E313 en die met de E19/A12-zuid het wegdek onder deze bruggen moet nog worden va nieuwd. Dat gebeurt aansluitend op het verwijderend de bruggen. Deze werkzaamheden nemen enkele web in beslag. Het verkeer wordt dan rond de plaats van J weggehaalde werfbrug geleid. IJZENDIJKE - Een 21-jarige automobilist uit Oostbuj is zondagavond om tien voor acht aangehouden, ontf hij met een veel te hoge snelheid over de rijksweg 61 ij IJzendijke scheurde. De man raasde met 137 kilometer per uur over de» waar een maximumsnelheid van tachtig kilometer^ uur geldt. De Oostburger raakte als gevolg van zijn» vaarlijke rijgedrag zijn rijbewijs kwijt. RENESSE - Een 29-jarige bromfietser uit de g Schouwen-Duiveland is in de nacht van zondag op maai dag op de Hogezoom in Renesse betrapt op rijden oné invloed. Hij had ruim twee keer de toegestane hoeve; heid alcohol gedronken en kreeg een boete van 480 eum. NIEUWDORP - Een goederentrein heeft gisterochtendo de Europaweg-Zuid bij Nieuwdorp op een onbeveilig spoorwegovergang een vrachtwagen met oplegger g raakt. Kort voor negenen sloeg de 42-jarige Fransedui feur met zijn vrachtwagencombinatie op de Europ weg-Zuid af om het terrein van een bedrijf op te njda Vlak voor de inrit stond een vrachtwagen geparkeet waardoor de bestuurder de langzaam naderende goede rentrein niet kon zien. De treinmachinist waarschuw de Fransman, die op dat moment op de spoorlijn stoa met signalen. De chauffeur gaf gas, net onvoldoende; een aanrijding te vermijden. De trein raakte welde» terbumper van de vrachtwagen, waardoor ze beide lie! schade opliepen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter te gisteren een 42-jarige drankrijder uit Vlissingen confa de eis 900 euro boete en negen maanden rijverbod I Vlissinger beschikte 23 januari dit jaar ook niet overa rijbewijs toen hij in zijn woonplaats met 820 microgra bijna vier keer zo veel alcohol als is toegestaan, werd aai gehouden. Volgens officier van justitie H. denHartogh het opleggen van een rijontzegging zin, omdat de a ook niet op een brommer of scooter mag rijden. door Rolf Bosboom KATS - De Driedelige heldere roos van Bert Frijns is het popu lairste werk van de zomerten- toonstelling in de Zeeuwse Ro zentuin in Kats. De kunstenaar uit Burgh-Haamstede ziet de uit verkiezing beloond met een be drag van vijfduizend euro. De rozentuin houdt jaarlijks een expositie in de zomerperiode. Ter gelegenheid van het tienja rig bestaan zijn deze keer alle kunstenaars van de afgelopen tien jaar uitgenodigd. In totaal staan er 36 werken van vijftien kunstenaars, verspreid over de tuin. Alle werken hebben de roos als thema. Bezoekers van de rozentuin kon den tot afgelopen weekeinde ZOUTELANDE - In de serie zo meravondconcerten geven klave- cinist Jos Vogel en alt-mezzo Nel van den Broeke donderdag een barokconcert in de Cathari nakerk in Zoutelande. Zij hebben, net als voorgaande jaren, een aantal jonge musici gevraagd hun medewerking te verlenen. Deze keer zijn dat: Joanna Huszcza (viool) en Marta Semkiw (cello) uit Polen en Diego Nadra (hobo) uit Ar gentinië. De drie hebben zich op het Koninklijk Conservatorium in Den Haag gespecialiseerd in de oudere muziek. De musici zijn zowel gezamenlijk als afzon derlijk te horen. Op het programma staan Trioso nate in G kleine terts van Georg Philipp Telemann, Sonata VI van Frangois Francoeur, Sonate oboe solo van Antonio Vivaldi, Sonate III van Francesco Save- rio Geminiani en de aria's Zum reinen Wasser uit Kantate BWV 112 en Jesulass dich finden uit Kantate BWV 154 van Johann Sebastian Bach en Zuletzt wird Fleisch und Angst erliegen van Telemann. Het optreden in Zoutelande be gint om 20.30 uur. hun stem uitbrengen op het werk dat zij het mooiste von den. Dat heeft een groot aantal reacties opgeleverd. De drie gro te glazen vazen gevuld met wa ter, het kunstwerk van Frijns na bij de ingang, kregen de meeste stemmen. De kunstenaar is op de expositie ook met Roos Hen drik (of stinkroos) vertegenwoor digd. De tweede plaats was voor Win terroos van de Haagse kunste naar Theo ten Have. Hij maakte verwelkte rozen van ijzer, met glazen stampers die nog volop le venskracht uitstralen. Ook in trek was Vogelbad van Nicolas Dings, een sculptuur in het knot wilgenlaantje in de tuin. Op de zomertentoonstelling zijn verder werken te zien van Paul Panhuysen, Joop Haring, Albert Verkade, Mélanie de Vroom, Renée Mink, Helene Briels, Sjoerd Buisman, Mathilde Cuij- pers, Bart Kelholt, Ira van de Kop, Leen Quist en Elisabeth Schlanstein. De expositie is nog tot medio september te bezoeken. De Zeeuwse Rozentuin, aan de Kat- se Groeneweg in Kats, is dage lijks - behalve op maandag - ge opend van 10.00 tot 17.00 uur. MIDDELBURG - De Directieka mer, de kunsthandel van Jan Louter in De Drukkerij in Mid delburg, toont momenteel enke le werken van de Zeeuwse kun stenaarsfamilies Schütz en Vaar zon Morel. Het gaat om werken van de zee schilders Jan Frederik Schütz (1817-1888) en zijn zoon Willem Johannes Schütz (1854-1933) en schilderijen van drie generaties Vaarzon Morel: W.F.A.I. Vaar zon Morel (1868-1955), Willem Vaarzon Morel (1901-1982) en Wim Vaarzon Morel jr. (1935). Allen behoren tot de voornaam ste Zeeuwse schilderes van de negentiende en twintigste eeuw. De verkooptentoonstelling in De Directiekamer, met als titel Van vader op zoon, duurt tot en met 31 oktober. Dick Bakker bij een olieverfstuk van de Grote Gatkreek bij Oostburg. foto Peter Nicolai door Anita Tournois SINT ANNA TER MUIDEN - Het landschap oefent op Dick Bakker telkens weer een enorme aantrekkingskracht uit. Zijn landschappen, olieverfschilde rijen op flink formaat, kan men deze week bezichtigen in het voormalig stadhuisje in Sint An na ter Muiden. Het landschappe lijk karakter van zijn huidige woonomgeving (de streek rond Krabbendijke), de Oosterschel- de, de Bevelandse polders en de met riet begroeide oude inlagen vormen een geliefd en terugke rend thema. Op weg naar het stadhuisje valt de regen met bakken uit de he mel en lijkt het eerder herfst dan zomer. Maar voor exposant Dick Bakker blijken zulke mo menten een nieuwe ervaring met het landschap en daarbij be horend licht en luchten. Zijn olieverfschilderijen bieden uitzicht op dergelijke landschap pen van watei*s, slikken, schor ren en polders, vertaald naar sei zoenen, bepaalde tijdstippen in een etmaal of bijzondere mo mentopnamen. Het zijn expres sieve werken met krachtige streek, geabstraheerd en neerge zet in vrij natuurgetrouwe tin ten, wel met een duidelijk eigen timbre. Ze zijn geschilderd naar schetsen, die vooraf buiten wer den gemaakt. „Thuis schilderen betekent voor mij dat ik losser weer kan geven wat ik daarvoor heb ervaren en waargenomen", zegt Bakker. „Mijn werkwijze kun je mis schien expressief noemen. Maar het is juist de expressiviteit van het landschap zelf die mij er toe uitnodigt het op die manier vast te leggen. Landschappen, en dan vooral het gebied waar ik nu woon, roepen gevoelens bij mij op waarbij ik keer op keer de behoefte voel het te schilde ren. Ook het licht is er heel bij zonder en niet voor niets zo ge roemd door tal van kunstschil ders." Het licht van het moment be paalt dan ook voor een groot deel de sfeer van zijn landschap pen zoals bijvoorbeeld in Yerse- ke Moer, Bij Bath, Koolzaad, Kortegat winter, Oosterschelde, Avond De Pitten en Korenveld overdag. Contrast wordt verkregen door het intensiveren van een bepaal de kleur of het aandikken met verf. Zo worden tevens gewens te onderdelen geaccentueerd en wordt nadruk gelegd op boter bloemen, wilgenroosjes, melkdis- tels, vlier, wuivend riet, fluiten- kruid, een reflectie op het wa ter, wolkendek, zonsondergang of een bijzondere lichtval. Vlinders Maar de natuur biedt Bakker nog meer. Gebiologeerd door vo gels en vlinders maakt hij hier studies van en geeft ze weer naar foto's. De geëxposeerde vogelstudies op gejut hout, waarvan de door leefde materie en reeds aanwezi ge structuur voor een extra di mensie zorgt, zijn van een direc- te schoonheid. Werkjes als Bo suil, Fluiter. Zwarte mees, Goud haantje, Jonge zïlvermeeuio, Lijster, Roodborstje of Staart- mees of afbeeldingen van Hom mel, Haas, Eekhoorn of Konijn krijgen daardoor een bijzondere zeggingskracht Bakker werkt al sinds zijn afstu deren in 1979 aan de Minerva Academie in Groningen als pro fessioneel kunstenaar. Sinds 1982 is hij woonachtig in Zee land. Om logistieke redenen moet hij de streek, die hem zo na aan het hart ligt, echter binnenkort ver laten voor een andere stek in Ne derland. Mogelijk biedt het landschap ter plekke weer een nieuwe im puls tot het schilderen van het geen deze kunstenaar het meest in beroering en tot ontroering brengt. Expositie: Schilderijen van Dick Bakker, t/m 27 augustus in het voormalig stadhuisje, Marktplein, Sint Anna ter Muiden. Geopend: dagelijks 12-18 uur. door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter B. Doorc- waard Boekhout had gisteren geen boodschap aan het zielige verhaal van een 53-jarige drank rijder uit 's-Heer Hendrikskin deren. De realiteit was volgens de politierechter dat de bestuur der van de camper met zo veel alcohol in zijn lijf iemand dood had kunnen rijden. „Wat had u dan de nabestaanden verteld? Ik geloof best dat u in een moeilij ke periode zat, maar dat recht vaardigt niet om met zo veel drank op te gaan rijden." De uitkomst van de blaastest loog er niet om: 1140 micro- grégn, meer dan vijf keer zo veel alcohol als is toegestaan. Voor officier van justitie H. den Har- tog aanleiding om vijftien maan den rijontzegging en 36 uur werkstraf te eisen. De politie rechter nam haar eis over. Getuigen hadden 15 mei de poli tie gebeld om te melden dat er een camper slingerend over de weg reed. De Bevelander werd in zijn woonplaats aangehou den. De man vertelde gisteren die be wuste dag naar het bluesfestival in Kwadendamme te zijn ge- MIDDELBURG - Binnen vier maanden was de 28-jarige Tcr- neuzenaar drie keer betrapt voor het rijden onder invloed. De alcoholpromillages waren niet schrikbarend hoog, maar dat weerhield gisteren politie rechter B. Doorewaard Boek hout er niet van om de verdach te conform de eis vier maanden rijontzegging en een forse boete van 1300 euro op te leggen. De drankrijder werd dit jaar in januari twee keer aangehouden met alcoholgehaltes van 485 en 460 microgram: ruim twee keel de limiet. De eerste keer werd de drankrijder 20 september vo rig jaar betrapt met 425 micro gram. De alcoholcontroles von den in Terneuzen plaats. weest. „Ik had vijf trappus bier op." Het hoge alcoholp centage kon volgens hem d« te maken hebben met de vorig avond. De alcohol zou nogi zijn lichaam hebben „Veel mensen kunnen bi] 3 score niet meer op hun ba staan", benadrukte polities ter de risico's van alcohol ioa verkeer. Een 31-jarige inwoner Kapelle kreeg voor dronk rijden 550 euro boete en; maanden voorwaardelijke i ontzegging opgelegd. Depte betrapte 17 mei de man toen na een avondje stappen vani Goese Markt wegreed. Heli coholgehalte bedroeg 515 m: gram. De verdachte had zijn rijbfl bij het Centraal Bureau voorS bewijzen (CBR) moeten inla MIDDELBURG - De nieuwekfi niek voor dyslexie in Middel burg presenteert zich mei do informatieavonden over del» stoornis. Van Gemert Therapj de organisatie achter de kW is met ingang van het nieuw schooljaar actief aan het Noord bolwerk 33. De therapie van Van Geö stoelt op het idee dyslexie voortkomt uit een« keerde manier van beeldverfi king in de hersenen. Volgens orthopedagoog GZ-psycholoog J. Holwerdav de kliniek hebben zich al enka tientallen kinderen en ett# volwassen gemeld. Woensdag 31 augustus is ere infoavond in de Stadsschol burg in Middelburg; \voensd3g1 september in De Mythe inGot dinsdag 13 september in M op Zoom in bilbiotheekHei® kiezaat, donderdag 13 ojd® in de centrale bibliotheek in™ neuzen. De bijeenkomsten begin"* steeds om 20.00 uur. Oudets kinderen kunnen per locaü voor de dag na een infoa;0# een oriëntatieafspraak ronk®

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 12