Wateroverlast is goeddeels over PZC PZC Iemand moet toch op het water letten Nieuwe ingang sportpark Oost-Souburg Dorpsraad Waarde werkt aan plan voor behoud leefbaarheid 11 'aterschap Zeeuwse Eilanden schakelt laatste mobiele pompen uit ;een acute aatregelen in amperland onsortio ocalys treedt lin Renesse Fractie kritisch over uitbesteden kermissen Drempel voor insprekers te hoog Zorgen over arbeidsmarkt Gemeente moet beter inkopen Wiettelers raken plek kwijt agenda GOESE RESTANTEN 3 daagse 25 - 26 - 27 augustus dinsdag 23 augustus 2005 vRgn Jansen pDELBURG - De gemalen het waterschap Zeeuwse Ei- jdenop Walcheren en Noord rand moeten het waterpeil sloten en watergangen sr op eigen kracht in stand iden. Het waterschap heeft ^naan het eind van de mid- r de laatste mobiele pompen geschakeld die in het week waren neergezet om de wa terlast van zaterdag te hel- ibestrijden. «uwse Eilanden en het water- IMPERLAND - De gemeente ird-Beveland zal niet direct ilregelen nemen om watero- ilast in Kamperland voortaan ;iesluiten. „We hebben in het lieden al zoveel gedaan", al- iwethouder J. Meulenberg. jlvan Heestraat in het dorp skele straten in bungalow- De Schotsman stonden af- ipen weekend weer blank «rde massale regenval. Voor- i!e bewoners van het park heb- e de nodige kritiek. Volgens de waterafvoer niet. (houder Meulenberg denkt ar iets genuanceerder over. Hoeveelheden die de afgelo- dagen naar beneden kwa- r ajn natuurlijk wel heel uit erlijk", zegt ze. „Bovendien cóen we op de Schotsman dalwei het nodige gedaan." i! neemt niet weg dat de ge- leate wil kijken of er nog (crmaatregelen te nemen zijn. acreet kan Meulenberg daar jniet over zijn. „Onze men- :hjn de boel nu aan het bestu- 53. Bovendien moet alles in aeg met het waterschap ge- !sn. Kijk. wij kunnen wel ■zen met een grotere diameter ;ggen, maar dan zullen er (grotere pompen moeten ko- 9. Anders helpt het zo wei- LNESSE - Het kwartet Con- rtio Vocalys treedt donderdag- >nd vanaf 20.00 uur als laat- m de serie concerten van het riflenpastoraat Windkracht spin de Jacobuskerk in Renes- kwartet bestaat uit Jan van ïrs (altus), Arend Grooten- e (eerste tenor), Hans van #mst (tweede tenor), Kees taan (bas). Op het programma m werken uit de vroeg-ba- Is Geisteliche Lieder Schütz. te zang wordt afgewisseld "solozang van Liesbeth Fran- leid door Dik de Ko taar) en Hans van ernst (orgel) &orgklachten: •8)0-0231231 apmaandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; aterdags tot 12.00 uur REDACTIE «alcheren iiüenruststraat 18 fotbus 8070 MIDDELBURG 1st0118-493000 0118-493009 ■-■mail: redwalch@pzc.nl feirits Sep (chef) talia Berkelder ®th Ramakers "■famvan den Broek &nia Osman "tody van den Hurk Koen de Vries (sport) fENTRALE REDACTIE >nspark 28 Postbus 31 AA GOES <0113)315500 (0113)315669 ómail: redactie@pzc.nl "(TERMET ^•pzc.nl ••mail: web@pzc.nl schap Zeeuws-Vlaanderen wa ren gisteren nog druk in de weer om de waterstand te verlagen in de delen van Zeeland die zater dag door hoosbuien zijn getrof fen. Waterschap Zeeuwse Eilan den maakte op Walcheren eer der op de dag nog steeds ge bruik van extra pompcapaciteit. In West-Zeeuws-Vlaanderen is het waterschap bezig het peil te verlagen met op vol vermogen draaiende gemalen. Een van de twee zware nood- pompen die Zeeuwse Eilanden op Walcheren had ingezet - die bij gemaal Oostwatering aan het Veerse Meer - was al eerder uitgeschakeld. De mobiele pomp bij gemaal Boreel aan het Kanaal door Walcheren bij Mid delburg draaide gisteren nog door en joeg 60.000 liter water per minuut overtollig water het kanaal in. De pomp blijft nog be schikbaar, maar de uitstroomlei dingen zijn opgeruimd, zodat het Jaagpad tussen Middelburg en Souburg weer beschikbaar is voor fietsers. De extra pompen die zaterdag en zondag gemaal Jacoba aan de Noord-Bevelandse oever van het Veerse Meer hielpen, bleken gisteren ook niet meer nodig te zijn. Het waterschap voor Mid den- en Noord-Zeeland heeft nog wel even gebruik gemaakt van twee zogenoemde trekker- pompen (elk met een capaciteit van 8000 liter per minuut): bij de Bieweg bij Veere en bij de Zwanenburgseweg ten noorden van Serooskerke. Winterpeil Volgens Zeeuwse Eilanden is het waterpeil inmiddels voldoen de afgenomen. De gemalen op Walcheren en Noord-Beveland blijven de komende dagen toch op volle toeren draaien om de waterstanden in sloten en water gangen op winterpeil (dat is la ger dan het zomerpeil) te bren gen. In de rest van Midden- en Noord-Zeeland wil het water schap de waterstanden op een peil tussen het zomer- en winter peil brengen. Deze peilverlaging wordt nage streefd met het oog op meer nat tigheid che donderdag wordt ver wacht. Het KNMI houdt het er op dat overmorgen tot 10 milli meter regen kan vallen. Dat is een hoeveelheid die onder nor male omstandigheden zonder problemen moet kunnen wor den opgevangen. Door de natte zomer is de bodem echter verza digd van water. Voldoende De gemalen in het westen van Zeeuws-Vlaanderen brengen het peil met 10 millimeter per dag omlaag. Het waterschap wil in het gebied waar zaterdag de meeste regen viel (tussen Eede en Aardenburg) de waterstand op het winterpeil brengen. Voor de rest van West-Zeeuws-Vlaan deren wordt het hogere zomer peil voldoende geacht. R. Brooymans was gisteren druk bezig het water uit zijn Middelburgse uitzendbureau Adecco te verwijderen. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Joyce Krijger van uit zendbureau Adecco in Middelburg ziet het maandagochtend meteen als ze het kantoor in de Lange Geere nadert. De ramen zijn beslagen en aan de gevel is te zien dat het water twintig centimeter hoog heeft gestaan. „Wij zijn op zater dag gesloten", zegt ze. Vandaar dat ze de waterschade nu pas ontdekt. Het waterspoor in het uitzendbureau loopt van voor tot achter. Het tapijt is doorweekt. Een paar dozen zijn nat op getrokken maar er zijn geen dossiers verloren gegaan. Een waterzuiger heeft maandagmiddag het meeste vocht weg gehaald. „Gelukkig kan het werk onder tussen gewoon doorgaan", zegt Krijger. Dat is bij het Zeeuws Archief in Middel burg wel anders. De waterschade is zo groot dat de studiezaal in elk geval van daag nog gesloten blijft voor publiek. Afgelopen weekeinde, net na de hoos buien, zei directeur R. Koops nog dat de zaal dinsdag open zou gaan. Maar maan dag blijkt dat onmogelijk te zijn. De ka- belgoten in de vloer, waar de elektrici teitsdraden in liggen, zijn ondergelo pen. Om kortsluiting te voorkomen moet de vloer voorlopig open blijven zo dat alles kan drogen. Telefoontjes Volgens directeur A. de Jonge van verze keringsmaatschappij ZLM valt het aan tal schademeldingen na de hoosbuien van zaterdag mee. Er kwamen 35 a 40 meldingen binnen. Ter vergelijking: bij het noodweer van een maand geleden ontving ZLM het dubbele aantal tele foontjes. Een schadebedrag wil De Jon ge nog niet noemen. „Dat kan per situa tie zo verschillen dat er op dit moment onmogelijk een bedrag kan worden ge noemd." Het is de verzekeringsmaatschappij op gevallen dat noodweer de laatste jaren vaker voorkomt dan een jaar of tien ge leden. „Toen had je in het voorjaar en in het najaar storm- en waterschade. Sinds eind jaren negentig is er ook bijna elk jaar noodweer geweest in de zomer." De familie Rooze uit de Ooststraat in Zoutelande kan exact de dagen opnoe men waarop het slecht weer was. „De afgelopen zeven weken heeft het water foto Ruben Oreel tot drie keer toe tot aan de voordeur ge staan", zegt Cathrien Rooze. „Dankzij de pompen van de brandweer is het niet binnengekomen." Geen vakantie In de 46 jaar dat de familie in de Oost straat woont, heeft het huis verschillen de keren blank gestaan. Daarnaast moet de brandweer jaarlijks een paar keer komen om het water nog net op tijd weg te pompen. In al die jaren ging Cathrien nooit het huis uit als er slecht weer op komst was. Op vakantie gaan durfde ze al helemaal niet. Drie jaar ge leden leek er een einde te komen aan de situatie. De gemeente Veere plaatste te genover hun huis een nieuw afwate ringssysteem. Maar volgens Rooze heeft het niets geholpen. En zo komt het dat de familie over een paar weken op va kantie gaat, maar zonder Cathrien. „Er moet toch iemand op het water letten." RENESSE - Volgens de een mansfractie Lijst Raats wordt bij de - aan een bedrijf uitbeste de - organisatie van de kermis sen op Schouwen-Duiveland te weinig aandacht besteed aan de veiligheid. Dat blijkt uit vragen aan het college van B en W. De gemeente Schouwen-Duive land heeft de organisatie van kermissen uitbesteed aan Bu reau Werk in Uitvoering uit Roosendaal. Dat zou beter én goedkoper moeten zijn, maar Lijst Raats heeft daar zijn twij fels over. Volgens de fractie is in de praktijk gebleken dat het niet beter maar eerder veel slechter geregeld is. Met name de aandacht voor de veiligheid zou onder de maat zijn. Volgens Raats stonden tijdens de kermis van Renesse attracties op plekken waar ze niet mochten staan, onder meer op 1.68 meter afstand van motel Renesse terwijl dat minimaal vijf meter moest zijn. Raats wil weten waarom er niet tegen opgetre den is. Ook wil hij weten wie verantwoordelijk is voor schade als zich ongelukken voordoen met attracties die te dicht op ge bouwen staan of op plekken waar dat niet mag. door Selma Osman OOST-SOUBURG - De gemeen te Vlissingen is gisteren begon nen met de aanleg van een voetgangersoversteekplaats op de Burgemeester Stemerding- laan in Oost-Souburg. Tegelij kertijd wordt de in- en uitgang van het sportpark De Alblas aan de Spoorstraat zo'n vijftig meter verplaatst. Begin septem ber moeten de werkzaamheden klaar zijn. Voorzitter W. Vermeulen van voetbalvereniging RCS is blij dat zijn pupillen en andere be zoekers van het sportpark straks veiliger kunnen overste ken. Hij heeft drieënhalf jaar ge streden voor het verplaatsen van de ingang. Die lag in een bocht. Volgens Vermeulen een gevaarlijke situatie. „Het was wachten op de klap." Ernstige ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Wel gleden in de wintermaanden talloze auto's tegen de hekken. De voorzitter rekende uit dat in de bocht jaarlijks tienduizend keer werd overgestoken d ooi- zes- tot twaalfjarigen. „En dan reken ik niet eens de bezoekers mee." Ruim een week geleden zijn er op de plaats van de nieuwe toe- Na de aanleg van een oversteekplaats en het verplaatsen van de in- en uitgang moet het sportpark De Alblas in Oost-Souburg veiliger te bereiken zijn voor voetgangers. foto Ruben Oreel gang tot het park bomen gekapt en is begonnen met de aanleg van een tegelpad naar de fietsen stallingen van het complex. De nieuwe oversteek komt te liggen tussen het Koopmansvoetpad en de Spoorstraat en sluit aan op de parkeerplaats aan de Burge meester Stemerdinglaan. Aan de overkant komt de zebra uit op de nieuwe ingang van het sportpark. Als gevolg van de werkzaamhe den is de Burgemeester Stemer dinglaan de komende tijd afge sloten tussen het Koopmansvoet pad en de Spoorstraat. Het ver keer wordt omgeleid. Er wordt elke dag van 's ochtends zeven uur tot 's avonds zeven uur ge werkt. GOES - Als je burgers bij het wel en wee van je gemeente wilt betrekken, moet je geen bureaucratische drempels op werpen. De Goese fractie van GroenLinks vindt dat inwo ners tijdens gemeenteraadsvergaderingen altijd hun zegje moeten kunnen doen. De regel dat burgers twee dagen van tevoren moeten melden dat ze willen inspreken, moet zo snel mogelijk worden geschrapt. De fractie komt met een initiatiefvoorstel om het reglement van orde aan te passen, zodat iedereen staande de raadsvergadering kan reageren op agendapunten of beleidsvoornemens. TERNEUZEN - Voorzitter C. van Schaik van het Regió- naal Platform Arbeidsmarktbeleid (RPA) Zeeland is be zorgd over de arbeidsmarkt in Zeeuws-Vlaanderen. De laatste tijd wordt massaal gereageerd op vacatures in met name de administratieve sector. Woongoed Zeeuws- Vlaanderen kreeg onlangs zeshonderd reacties op een va cature voor receptioniste/telefoniste. Daarnaast constate ren notarissen een stijging in het aantal gedwongen verko pen van woningen. Verlies van baan kan de reden zijn. De druk op de Zeeuws-Vlaamse arbeidsmarkt is toegenomen door de sluiting van bankfilialen en reorganisaties bij be drijven als Morres in Hulst. Volgens Van Schaik spelen ook herkeuringen van WAO-ers mee. „Dertig procent wordt weer honderd procent arbeidsgeschikt geacht." Bij de gemeente Terneuzen komen volgens Van Schaik, te vens wethouder in Temeuzen, ook veel open sollicitaties binnen. „We krijgen ook brieven van mensen die niet werkloos zijn, maar wel bang zijn hun baan te verliezen." Volgens Van Schaik moet Zeeuws-Vlaanderen trekken en duwen om nieuwe bedrijvigheid binnen te halen. Hij juicht de komst van glastuinbouw en Nedalco toe. ZIERIKZEE - Het inkoop- en aanbestedingsbeleid van de gemeente dient verbeterd te worden. Het automatisme dat daarin is geslopen, zal worden doorbroken. Voortaan dient eerst goed geformuleerd te worden waar bepaalde zaken voor nodig zijn voordat ze worden aangeschaft. Dit is kortweg de motivatie achter de gemeentelijke beleids nota Inkoop en Aanbesteden. De gemeente heeft in de per soon van G. van Zuilekom een specifieke ambtenaar aan getrokken voor het doelmatiger inkopen en aanbesteden. „Hij moet natuurlijk in de eerste plaats zijn eigen salaris zien terug te verdienen, maar ik heb er alle vertrouwen in dat hem dat wel zal lukken", zegt wethouder A. Croné van Financiën. HULST - De gemeente Hulst neemt maatregelen om c}e teelt van hennep op woonwagencentra tegen te gaan. In de huurcontracten voor de standplaatsen komt een bepa ling te staan die het mogelijk maakt het contract te ont binden als wordt geconstateerd dat een woonwagenbewo ner zich bezighoudt met de kweek van hennepplanten. De gemeente volgt daarmee de lijn zoals die al langer wordt gevolgd door veel woningbouwverenigingen. „Wij hebben die bepaling in het huurcontract al een aantal jaren gele den opgenomen", zegt directeur C. Reinhoudt van Woon goed Zeeuws-Vlaanderen, de grootste wonmgverhuurder in Zeeuws-Vlaanderen. door Rob Paardekam WAARDE - De dorpsraad van Waarde werkt aan een plan om de leefbaarheid in het dorp op peil te houden. Het moet over ruim een half jaar klaar zijn. De renovatie van het dorpsbuis is er voorlopig voor stilgelegd. Veel mensen in Waarde (1150 in woners) vrezen dat de weinige voorzieningen die het dorp op dit moment heeft, op termijn verdwijnen. Zo heeft de uitbater van de plaatselijke supermarkt moeite om het hoofd boven water te houden. Met het project 'Vitaliteit kern Waarde' wil de dorpsraad, samen met de gemeente en het stichtingsbe stuur van het dorpshuis, onder zoeken hoe het voorzieningenni veau in stand gehouden kan wor den. De betrokken partijen beginnen volgende maand met het werven van leden voor een projectgroep en een stuurgroep. Daarin krij gen onder meer vertegenwoordi gers van de dorpsraad, de gere formeerde gemeente, het dorps huis en de gemeente zitting. Sa men maken ze een zogeheten dorpsontwikkelingsplan. Sleutelwoord Zonder te willen vooruitlopen op dat plan wil voorzitter A. Cornelisse van de dorpsraad al wel zeggen dat samenwerken volgens hem het sleutelwoord is. Zo bekijken de werkgroepen ook of er in Waarde wellicht een servicepunt of -winkel kan ko men waarin bijvoorbeeld de su permarkt, de Rabobank en TPG samenwerken. Die partijen zul len dan ook aan de tand worden gevoeld over hun toekomstplan nen in Waarde. Cornelisse: „We kunnen ook eens kijken hoe de verschillende ruimtes in het dorp efficiënter kunnen worden gebruikt. Zo staat het gebouw van de hervormde kerk tachtig procent van de tijd leeg. Dat is zonde." De renovatie van het dorpshuis is even stopgezet in afwachting van het dorpsplan. Daarin staat straks misschien wel dat het dorpshuis er heel andere func ties bij krijgt. Cornelisse hoopt daar een beetje op, want met nieuwe initiatieven zou geld ver kregen kunnen worden bij ver schillende fondsen. „Dat is no dig, want met het geld dat de ge meente beschikbaar heeft ge steld (250.000 euro, red) kunnen we die renovatie eigenlijk nipt helemaal naar onze zin uitvoe ren", zegt hij. De werkgroep onderzoekt ver der of er mogelijkheden zijn om starters- en senioren woningen te realiseren in Waarde, hoe de zorgvoorzieningen in stand kun nen worden gehouden en wat ër kan worden gedaan met enkele stukken grond in het dorpshart die binnenkort leeg komen. Het dorpsplan moet april volgend jaar klaar zijn. De gemeente Rei- merswaal draagt bijna 16.000 euro bij aan de totstandkoming ervan. Dat doet ze onder méér door ambtelijke uren en verga derruimte beschikbaar te stal len. STREEKACTIVITEITEN OOST-SOUBURG Palazzoli Huls, 10.00 - 11.00 uur Yoga, RITTHEM - Sportzaal Korfbalvereni ging Atlas, 19.30 - 20.30 uur: Gym en trimmen vanaf 50 jaar: Fort Ramme- kens, 19.30 uur. Rondleiding In en rond om Fort o.l.v. gids; VLISSINGEN Welzijnscentrum A. Coortelaan, 13.30 -16.30 uur: Schaak sociëteit schaakclub Vlissingen; Open Hof, 16.15 uur: Power yoga; 20.15 - 21.30 uur: Oerdanslessen; WESTKAPELLE Polderhuismuseum, 11.00-18.00 uur: Kinderfestijn. (Advertentie) door de hele goese binnenstad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11