Sloopwerk Gaza begonnen Mowlam was strijdster voor vrede PZC Benedictus blijft in spoor Johannes Paulus Groep Al Qeada eist aanval met raketten in Israël en Jordanië op Helios staakt alle vluchten Lotgenoot Sesel steunt voormalig concurrent Slobodan Milosevic Groepering roept op tot jihad via e-mail Toch cel voor vrijgesproken El Motassadeq Vredesmoeder Sheehan keert huiswaarts Ontruiming nederzettingen verloopt voorspoediger dan verwacht Zeegodin schiet Thailand te hulp Brusselse ambtenaren riant vut in Nkurunziza is president Burundi Meer doden door bosbranden Langzame telefoon voor ouderen Meisjes Swaziland hoeven niet langer kuis te zijn zaterdag 20 augustus 2005 DUBAI - Een onbekende groep ie mogelijk in verband kan «orden gebracht met het net- serk Al Qaeda, heeft opgeroe- .0 tot een 'media jihad' tegen ^Amerikaanse troepen in Irak. De groep noemt zich 'Brigade ,an de Media Jihad' en stelde fleren op internet dat de jiha- djsten de vijand moeten terrori- sren met behulp van internet. Zomoeten ze onder meer afgrij selijke foto's op internet zetten a familieleden van Amerikaan se militairen daarmee bestoken. doel is om het moreel van vijanden te ondermijnen, tun hoop en dromen de bodem u te slaan en de waarheid be tend te maken over wat gebeurt u Irak", aldus de verklaring. Volgens de groepering is de 'me diaoorlog een integraal onder deel van de oorlog op de grond'. De organisatie zou zich in hon derden internetfora hebben ge mengd en Amerikaanse solda ten en hun families hebben 'ge terroriseerd' met 'afschuwwek kende e-mails'. ANP/AFP HAMBURG - De rechter in het Duitse Hamburg heeft de Marok kaan Mounir el Motassadeq gis teren veroordeeld tot zeven jaar tel voor lidmaatschap van een terroristische organisatie. Tegen tem was vijftien jaar geëist. De Marokkaan werd ook be schuldigd van betrokkenheid bij de planning van de aansla gen in de Verenigde Staten op 11 september 2001. Van die aan klacht sprak de rechter hem ech ter vrij. El Motassadeq had toe geven dat hij enkele van de da te kende, maar ontkende dat hij van hun plannen afwist. fde rechtbank verklaarde El Motassadeq eerder schuldig aan beide aanklachten en ver oordeelde hem tot vijftien jaar. Het hooggerechtshof in Karlsru- te verwierp dat vonnis en gelast te een nieuw proces, omdat een aantal belangrijke getuigen niet was gehoordANP/R TR WASHINGTON - Cindy Shee- n, de vtouw die de afgelopen weken is uitgegroeid tot het ge licht van Amerikaans protest te gen de oorlog in Irak, heeft haar demonstratieve protest bij de ranch van president Bush in Texas tijdelijk opgegeven. Ze is terug naar huis gevlogen omdat haar moeder een beroerte teert gehad. De Califomische Sheehan is moeder van een vo- rig jaar in Irak omgekomen sol- Ze hoopt een onderhoud met Bush te kunnen afdwingen, om er bij hem op te kunnen aan- en de Amerikaanse troe pen uit Irak terug te trekken. Een kleine twee weken geleden rervoegde ze zich bij de ranch '■anBush in Crawford en beloof- de met weg te gaan voor ze de president op zijn vakantieadres gesproken had. Haar actie heeft roor veel reacties gezorgd. Woensdagavond werden op ver schillende plekken in de VS nachtwakes gehouden om haar 'e steunen. Supporters van Shee- han zijn in het tijdelijke vredes- tomp - Kamp Casey, genoemd naar haar 24-jarige zoon - ach tergebleven en hopen dat Cindy binnen een dag of twee weer te ug kan keren. GPD van onze redactie buitenland JERUZALEM - Weken eerder dan verwacht zijn Israëliërs gis teren begonnen met het slopen van ontruimde joodse nederzet tingen op de Gazastrook. Bulldo zers van het Israëlische leger walsten gebouwen plat in Ke- rem Atsmona. Met kranen ver wijderden militairen caravans uit de nederzetting. Het puin laten de Israëlische strijdkrachten liggen voor Pales tijnse en Egyptische aannemers. De firma's die de resten na het Israëlische vertrek af zullen voe ren, zijn ingehuurd door de We reldbank, die toezicht houdt op het sloopwerk van de Israëliërs. Een deel van het puin wordt her gebruikt voor de bouw van Pa lestijnse huizen. Het overige af val wordt begraven in de Si- naï-woestijn in Egypte. Naar verwachting neemt de sloop van alle panden in alle ont ruimde nederzettingen twee maanden in beslag. De totale kosten ervan bedragen ongeveer 400 miljoen euro. Aanvankelijk dacht Jeruzalem pas op zijn vroegst op 7 september te kun nen beginnen met slopen. De evacuatie van kolonisten en radi cale betogers verloopt echter voorspoediger dan gedacht. Gisteren rondden leger en poli tie ook de ontruiming af van de nederzetting Gadid. Acht radica le Israëlische jongeren braken tijdens de evacuatie uit een bus en vluchtten door Palestijnen be woond gebied in. Militairen moesten eerder bijna honderd jonge betogers uit de synagoge halen. Anderen hadden zich ver schanst op daken. Ze bekogel den de militairen en agenten met stenen, daktegels en olie. De autoriteiten zetten waterka nonnen in. Twee personen raak ten gewond, aldus de Israëlische krant Haaretz. Woedend Politiek Israël reageert woe dend op het geweld en dringt er bij het Openbaar Ministerie op aan de verantwoordelijken juri disch keihard aan te pakken. „Toen ik de jonge mensen die probeerden de politie aan te val len zag, sloeg mijn gevoel van be droefdheid om in woede", aldus premier Sharon, die de demon stranten als criminelen en barba ren omschreef. Het Israëlische leger is tevreden over de vorde ringen. Inclusief Gadid staat het aantal ontruimde nederzettin gen op achttien. Ruim 80 pro cent van de joodse kolonisten is vertrokken of verwijderd. Vanaf gisteravond tot vanavond zou er niet worden ontruimd wegens sabbat. Daarna volgen de laat ste drie, Netzarim, Katif en Ats mona. Van de vier te ontruimen nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever zijn er twee vrij willig opgegeven. De laatste twee komen dinsdag aan de beurt. ANP/DPA/AFP Terwijl de regen met bakken naar beneden komt gaat de paus voor in gebed tijdens een ontmoeting met jonge priesters. van onze redactie buitenland KEULEN - Paus Benedictus XVI blijft het door zijn voorganger paus Johannes Paulus II gebaande pad volgen. Drukte de kerkvorst donderdag nog honderddui zenden jongeren op het hart de spirituele erfenis van zijn Poolse voorganger te vol gen, op de tweede dag van zijn bezoek aan de Wereldjongerendagen in Keulen deed hij het zelf ook. In navolging van de dit voorjaar overleden Johannes Paulus betrad hij een joods gebedshuis en had hij een onderhoud met joodse vertegen woordigers in Duitsland. De Duitse paus verzekerde dat hij de inspanningen van Johannes Paulus II voor betere betrekkingen van de Rooms-Katholieke Kerk met het jo dendom 'met volle kracht' wil voortzet ten. Met zijn bezoek aan de synagoge gis teren wilde hij naar eigen zeggen aankno pen bij de ontmoeting die zijn voorgan ger in 1980 bij zijn' eerste bezoek aan Duitsland met joodse vertegenwoordi gers had. Zes jaar later was het Johannes Paulus die als eerste leider van de Rooms-Katholieke Kerk een joods ge bedshuis betrad. De 78-jarige Benedictus bad samen met joodse leiders voor de slachtoffers van de holocaust. Hij ging in op de pijnlijke foto Kai Pfaffenbach/RTR hoofdstukken uit de geschiedenis van de betrekkingen tussen joden en christenen in Duitsland, zoals de verdrijving van de joden uit Keulen in 1424. De holocaust noemde hij de 'donkerste tijd van de Duitse en Europese geschiedenis'. Het na zisme omschreef hij uitdrukkelijk als een 'neo-heidense rassenideologie'. Hij ging evenwel niet in op de medeverantwoorde lijkheid van christenen voor de moord op zes miljoen joden. ANP De Britse politica Mo Mowlam, die een belangrijke rol speelde in het Noord-Ierse vredesproces, is gisteren op 55-jarige leeftijd overleden. Ze was de populair ste minister in het eerste kabi- net-Blair. 1949 - 2005 door Esther Gotink LONDEN - Nog geen week na de dood van het populaire La gerhuislid en oud-minister Ro bin Cook, krijgt de Britse poli tiek een nieuwe klap te verwer ken met het overlijden van oud-minister van Noord-Ierse zaken Marjorie 'Mo' Mowlam. Evenals Cook behoorde Mow lam tot de galerij der groten tij dens de regeringsjaren van pre mier Tony Blair. „Ze heeft enorm bijgedragen aan het brengen van vrede in on ze straten", zei Iers politicus en Nobelprijswinnaar John Hume toen Mowlam in 2000 aankondig de uit de politiek te stappen. To ny Blair noemde haar gisteren 'een van de opmerkelijkste en kleurrijkste personen die de poli- Ügnonze redactie buitenland AMMAN - Een aan Al Qaeda ge arde groepering heeft de ra- setaanval opgeëist die gister morgen werd uitgevoerd op de Jordaanse havenstad Aqaba aan j* Rode Zee en de Israëlische «dplaats Eilat. jk Abdullah al Azzam brigades 1 ',in Al Qaeda in Egypte stelde -"• een verklaring op een islamiti- internetsite verantwoorde- 'r 'e zijn voor de aanslag, die Jordaanse soldaat het leven ®stten en een ander verwond en, maar verder nauwelijks ^nade aanrichtten, j* aanval leek gericht tegen Amerikaanse oorlogssche- i*n, de amfibische transport- fepen USS Ashland en USS e, die in de haven van gen. Een van de raket ten ging rakelings over de Ash land heen. Direct na de aanval verlieten de fregatten, die niet werden geraakt, de haven naar open zee. De Jordaanse veilig heidsdiensten openden de jacht op drie verdachten, een Syriër en twee Irakezen. Volgens Jordanië werden vanaf een industriegebied bij Aqaba tenminste drie Katoesja-raket- ten van Russische makelij vuurd. Dat gebeurde vanaf het dak van een loods die eerder was gehuurd door een Egypte naar en drie Irakezen. Eén van de projectielen kwam terecht op een militair depot in de haven, een andere raakte een militair ziekenhuis in de stad. De gedo de soldaat hield de wacht bij de loods. Een derde raket zwaaide kennelijk af en kwam zo'n ne gen kilometer verderop terecht in Eilat, net over de grens in Is raël, in de buurt van het vlieg veld en een hotel. Jordanië en Israël werken nauw samen om de daders van de aan vallen op te sporen. Aqaba was eens een suf havenstadje, maar trekt de laatste tijd steeds meer toeristen en investeerders om dat het als zeer veilig wordt be schouwd. afge- Waarschuwing tiek ooit heeft gekend'. Volgens hem veranderde 'Mo' niet alleen de politiek in Ulster, maar ook de verstandhouding tussen Groot-Brittannië en Ierland. Mowlam werd minister van Noord-Ierse zaken in 1997. Met veel plezier begon ze aan die missie. Ze bezocht loyalistische én republikeinse gevangenen in de beruchte Maze gevangenis en zorgde dat velen vrijkwamen als onderdeel van het 'Goede-Vrij- dagakkoord', het raamwerk voor de Noord-Ierse vrede. Op het jaarcongres van Labour in 1998 werd Mo's populariteit dui delijk, toen ze een daverende ovatie ontving die Blairs optre den deed verbleken. Marjorie Mowlam werd geboren op i8 september 1949. Ze had een moeilijke jeugd. Haar ouders hadden weinig geld en haar vader was een alcoholist. Met haar moeder had Mo een zeer sterke band. Mowlam studeerde sociale an tropologie aan de universiteit van Durham en deed een ver volgstudie in Amerika, waar ze ook enkele jaren les gaf. Toen het lokale Lagerhuislid voor de verkiezingen van 1987 plots de handdoek in de ring gooide, greep Mo haar kans. Op 38-ja- rige leeftijd stapte ze in de na tionale politiek en klom al snel door tot in de regeringstop. „Ik kan niet zingen, niet dan sen, niet schrijven, niet spellen, maar als ik één ding kan dan is het wel opschieten met men sen", zei ze ooit. Mo's no-non- sensebenadering werd als ver frissend ervaren in het altijd zo wollige Westminster. Hersentumor In 1997 werd bij Mowlam een hersentumor ontdekt. Deze werd succesvol behandeld maai de politica moest als gevolg van de chemokuur wel enkele jaren een pruik dragen. Als tijdens de Noord-Ierse vredesonderhande- In de verklaring zegt de Al Qae- da-groepering 'dat zionisten een legitiem doelwit vormen'. Ook staat er een waarschuwing in aan de Amerikanen ('die hun cor ruptie over de wereld versprei den en de rijkdommen van een moslimland hebben gestolen') dat meer aanvallen zullen vol gen. De groepering eiste onlangs ook de bomaanslagen op hotels in de Egyptische badplaats Sjarm el Sjeik op. GPD/RTR LARNACA - De Cypriotische luchtvaartmaatschappij Helios, die zondag een vliegtuig ver loor, heeft gisteren alle vluchten geschrapt. De stap volgde op de jongste problemen met een ander vlieg tuig van Helios Airways. Ook had de Cypriotische minister van Transport de maatschappij opgeroepen haar resterende drie toestellen aan de grond te hou den. Een Helios-toestel moest gis teren uitwijken naar de Lon- dense luchthaven Stansted door een defect aan de vleugel- BANGKOK - Thailand laat een beeld van de zeegodin Ma- zu uit China overvliegen naar het vakantieoord Phuket De godin moet toeristen daar beschermen tegen de ruste- i loze zielen van de duizenden mensen die vorig jaar om- kwamen in de vloedgolven na de zeebeving bij Sumatra Dat heeft een woordvoerder van het Thaise toeristenbu reau gisteren gezegd. Veel Aziatische toeristen mijden de Thaise kusten sind: de zeebeving. Zij durven geen vakantie te vieren op eer plek waar zoveel mensen zijn omgekomen. ANP/RTR BRUSSEL - Ongeveer honderd ambtenaren van de Euro pese Commissie maken gebruik van een riante vut-rege- ling waarbij ze al vanaf hun vijftigste jaar met een riant< vergoeding mogen vertrekken. Die verwachting heeft een woordvoerster van de Europe- se Commissie gisteren uitgesproken. De regeling is opge- 'I zet om de komende jaren plaats vrij te maken voo: Oost-Europeanen. Bij de Europese Commissie werker j nog weinig ambtenaren uit Oost-Europa, omdat deze lan den pas in mei 2004 toetraden tot de EU. De gunstige rege ling stuit op kritiek van enkele europarlementariërs: di< vinden het strijdig met het Europese doel o.m ouderen lan ger te laten werken. ANP NAIROBI - Het parlement van Burundi heeft gisteren d< J voormalige rebellenleider Pierre Nkurunziza benoemc 1 tot president. Hij was de enige kandidaat. Nkurunzizi wordt volgende week beëdigd. De voormalige Hutu-rebellen wonnen begin juli de parle mentsverkiezingen in het Afrikaanse land met over jl macht. ANP/RTR LISSABON - Het dodental door de bosbranden die Portu gal teisteren, is opgelopen tot veertien. Twee brandweer lieden zijn bezweken aan de verwondingen die zij oplie pen tijdens het bestrijden van de vuurzee. Dat berichtter Portugese media gisteren. Donderdag meldde de brandweer dat de twee grootst» brandhaarden onder controle zijn. Op verscheidene plaat sen in het midden en noorden van het land heeft het vuu echter nog vrij spel. ANP/DPA TOKIO - In een tijd waarin alles sneller en gehaaste gaat, heeft een Japanse telefoonieaanbieder gisteren eei mobieltje op de markt gebracht die stemgeluid juist ver traagt. Met de Raku-raku (makkelijk-makkelijk) van fa brikant Fujitsu zouden oudere telefoongebruikers het ge ratel van hun kleinkinderen voortaan met gemak moetei kunnen volgen. Door aan de zijkant van het toestel op een knopje te druk 'j ken, vertraagt de raku-raku onmiddellijk alle inkomend- 1 spraak tot 70 procent van de werkelijke snelheid. De tech j nologie verlengt de gesproken woorden en kort de stilte i die daartussen vallen in, meldde de Britse krant The Ti mes gisteren. ANP Mo Mowlam speelde een belangrijke rol bij de Goede Vrijdag-ak koorden uit 1998. foto ANP lingen de gemoederen verhit raakten, smeet ze wel eens haar pruik op tafel. Mo vond dat ze tijdens het vre desproces meer als 'theejuf' dan als serieuze gesprekspartner werd behandeld. Uiteindelijk bleek dat unionistenleider Da vid Trimble haar niet objectief vond en haar vertrek als minis ter eiste. Mowlam werd in 1999 inderdaad vervangen. Teleurge steld over deze degradatie ver liet zij in 2001 de politiek. Een jaar later publiceerde ze haar memoires 'Momentum', waarin ze uithaalde naar een aantal po litici. GPD door Thomas Verfuss DEN HAAG - In het Milose- vic-proces voor het Joegosla- vië-Tribunaal is gisterochtend Vojislav Seselj opgeroepen als getuige van de verdediging. Het enfant terrible van de Servische politiek steunde op een aantal punten de lezing van Milosevic over de bloedige gebeurtenissen bij het uiteenvallen van Joego slavië in de jaren negentig. Ex-president Milosevic van ach tereenvolgens Servië en Joego slavië met zijn Socialistische Partij van Servië (SPS) en Se selj met zijn Servische Radicale Partij (SRS) beconcurreerden el kaar tijdens de Balkanoorlogen. Beiden voerden echter een natio nalistisch beleid en zijn nu door het tribunaal aangeklaagd voor soortgelijke feiten, zoals betrok kenheid bij oorlogsmisdaden van paramilitairen in Kroatië en Bosnië. Milosevic is aangeklaagd we gens vermeende betrokkenheid bij een 'gemeenschappelijke cri minele onderneming'. Volgens de VN-aanklagers was het de be doeling de door Serviërs be woonde gebieden in Kroatië en Bosnië etnisch te 'zuiveren' van Kroaten, moslims en andere niet-Serven om zo, samen met de moederrepubliek Servië, een 'Groot-Servië' te kunnen vor men, ook al vermijden de aan klagers die term. Maar Seselj (50) verklaarde gis teren dat de SRS zich als enig partij heeft ingezet voo Groot-Servië, een 'verenigd Servische staat' met alle gebie den waar Serviërs leven. D SPS van Milosevic (63) daarente gen zette zich in voor het be houd van Joegoslavië, aldus Se selj. Dat was verdeeld in ze deelrepublieken, zoals Servië Bosnië en Kroatië, waarbij de et nische Serven in Kroatië e Bosnië een minderheid vorm 1 den. Het betoog van Seselj bevestig wat Milosevic altijd heeft vei klaard voor het VN-hof. H; heeft steeds toegegeven dat oo hij wilde dat alle Serviërs in ee staat zouden leven. Maar da moest dan het oude, verenigd Joegoslavië zijn. Dit terwijl se 1 paratisten als Tudjman en Izet begovic de deelrepublieke Kroatië en Bosnië daarvan los weekten. Seselj verklaarde tevens dat he Westen de Kosovo-oorlog i 1999 zelf wilde als 'voorwend sel' om er Amerikaanse troepe te stationeren. Daarom stuurd het Westen in de Kosovo-crisi aan op een gewelddadige ont knoping; op pogingen van Bel 1 grado om tot een vreedzame op lossing te komen werd niet inge gaan. ANP kleppen. De Boeing 737-300 was met 177 passagiers op weg van het Cypriotische Larnaca naar Luton bij Londen. Het vliegtuig was van hetzelfde type als de Boeing die zondag bij Athene neerstortte, waardoor alle 121 inzittenden omkwa men. ANP ging de verspreiding van he hiv-virus en aids in het zuidelij ke Afrikaanse land tegen t gaan. Met 40 procent van de be volking die met hiv geïnfecteer is, is Swaziland een van d zwaarst getroffen landen. De koning zelf heeft zich niet zc veel van het verbod aangetrok ken. Slechts twee maanden na dat hij de meisjes had verplich zich van seks te onthouden, nar hij een 17-jarige tot zijn ne door Liesbeth Buitink MBABANE - De koning van Swaziland, Mswati III, heeft een einde gemaakt aan het verbod voor tienermeisjes om seks te hebben. De meisjes moesten de afgelo pen jaren grote wollen gordijn kwasten dragen om aan te tonen dat ze een gelofte van kuisheid hadden afgelegd. De meisjes ver foeiden het uiterlijk vertoon van onthouding. De kwasten wor den dinsdag in een vreugdevuur gewoipen tijdens een grote cere monie. De absolute monarch legde de kuisheid in 2001 op in een po gende vrouw. Inmiddels heel Mswati twaalf vrouwen en ee verloofde. Daarmee blijft hij overigen sterk achter op zijn vader, kc ning Sobhuza II, die meer da zeventig echtgenotes had. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5