Democratie is calvinistisch idee De laatste krant PZC Diplomatiek dier Ben Bot danst op hoge koord PZC Het C02-probleem kan zo de grond in SGP-voorman Wim Kolijn weerlegt omstreden uitspraak dominee Lohuis 20 augustus 1955 zaterdag 20 augustus 2005 door Harmen van der Werf Uitspraken van de onlangs uit Scherpenisse vertrok ken Nederlandse hervormde do minee J. Lohuis over democra tie hebben vooral op Tholen veel stof doen opwaaien. Hij zei onder meer dat 'democratie een uitvinding van de duivel is'. W. Kolijn, landelijk voorzitter van de Staatkundig Gereformeerde Partij en SGP-fractievoorzitter in de Zeeuwse Staten, kan zich de commotie indenken, maar hij kan zich niet voorstellen dat Lohuis de democratie echt wil verjagen en vervangen door een theocratie (Godsregering). Ko lijn: „Democratie is een calvinis tische uitvinding." Dominee Lohuis en scriba S. Quist van de kerkenraad van Scherpenisse willen helaas niet ï-eageren. Lohuis zegt 'slechte er varingen te hebben met de pers'. Quist. die docent maatschappij leer aan het Calvijn College is, hoort de gestelde vragen aan en antwoordt niet. Het wantrou wen is groot. Orthodoxe protes tanten - de hervormde gemeente in Scherpenisse zit op de rech terflank van de vorig jaar ontsta ne. brede Protestantse Kerk in Nederland - voelen zich in het sterk ontkerstende Nederland vaak onbegrepen. Dat zij door niets te zeggen onbegrepen blij ven, nemen Lohuis en Quist voor lief. Oranje Voor wie de orthodox protes tantse wereld slechts zijdelings kent, blijven uitlatingen als van dominee Lohuis toch fascine ren. Ze komen zo onbekend voor. Want hoe komt hij erbij te zeggen dat 'het mijn diepste overtuiging is dat de democratie een uitvinding van de duivel is' en de wens uit te spreken dat 'weer iemand opstaat als Wil lem van Oranje die de democra tie gaat verjagen, zodat er een theocratie komt en God alleen verheerlijkt worde'? Hoewel Lohuis volgens SGP-fractievoorzitter M. Klip- pel in de Thoolse gemeenteraad geen SGP-lid is, staat zijn leef wereld dicht bij die van SGP' ers. Zij zijn veelal te vin den in de ooit van de hervormde kerk afgescheiden gereformeer de gemeenten, maar ook bij de orthodoxe gereformeerde bond binnen de Protestantse Kerk in Nederland. Als Lohuis en Quist niets willen zeggen, kan wel licht een SGP'er helderheid ver schaffen. Actieve SGP-politici weten om te gaan met de pers. Landelijk voorzitter Kolijn uit Terneuzen is bereid uitleg te ge ven aan de woorden van de naar Harskamp op de Veluwe verhuis de dominee Lohuis. Kolijn kent zijn klassiekers: dat democratie een uitvinding van de duivel is, weerspreekt hij met één zin: „De democratie is in we zen een uitvinding van het calvi nisme." Om dit te boekstaven, wijst hij erop dat de bestuur ders van Genève in de tijd van kerkhervormer Calvijn (1509 - 1564) al werden verkozen. Ook gold er al een ander, heden daags principe: de scheiding van wereldlijke en kerkelijke macht. Niet dominees regeerden de stad, maar staatsburgers. En zeker zo belangrijk: de protes tantse kerken worden van oudsher geleid door gekozen ker kenraden, in tegenstelling tot de centralistische, vanuit Rome be stuurde rooms-katholieke kerk. Willem van Oranje (1533-1584) stond in die protestantse tradi tie. Dat Lohuis met name naar hem verwees, geeft volgens Ko lijn aan dat de predikant geen anti-democraat kan zijn. „Wil lem van Oranje was een revolu tionair en grondlegger van de ge wetensvrijheid in Nederland." Kolijn was een paar weken gele den nog in Genève, bij het monu ment ter herinnering aan de re formatie. Eén van Willem van Oranjes bekendste uitspraken staat daarop: 'Ik kan niet goed keuren dat vorsten over het ge weten van hun onderdanen wil len heersen en hun de vrijheid van geloof en godsdienst ontne men'. De Republiek van de Zeven Ver enigde Provinciën - Nederland na de Tachtigjarige Oorlog - was gestoeld op dat idee, temid den van landen waar godsdienst vrijheid ondenkbaar was. Gods dienst speelde in de Republiek wel een grote rol, terwijl dat in Nederland anno 2005 niet meer het geval is. Kolijn plaatst de op merkingen van Lohuis in het licht van die enorme maatschap pelijke verandering. „De demo cratie is als staatsvorm een groot goed, maar je kunt vraag tekens zetten bij de brede libera le invulling van het begrip 'de mocratie'. De meerderheid be paalt wat goed en kwaad is. De SGP vindt dat dit moet gebeu ren binnen een bepaalde norm." Zo wordt er volgens hem niet al leen binnen zijn partij over ge dacht. „Stel dat enkele jonge kinderen worden vermoord. In dezelfde tijd vindt een referendum over de doodstraf plaats en een meer derheid stemt 'voor'. Veel politi ci zullen die uitslag naast zich neerleggen, omdat zij het basale recht op leven laten voorgaan." Het voorbeeld lijkt ongelukkig gekozen. De SGP is niet tegen de doodstraf. Kolijn: „Ik wil maar aangeven dat ook in een Standbeeld van Willem van Oranje op het Plein in Den Haag. foto Juan Vrijdag/ANP democratie de meerderheid niet altijd haar zin krijgt, als hogere normen en waarden in het ge drang komen." De brede liberale invulling van het begrip 'democratie' is naar het idee van de SGP-voorzitter de reden waarom Lohuis zijn kritische geluid liet horen. In SGP-kringen is daar ook veel over gesproken tijdens de paar se kabinetten van PvdA, WD en D66 (1994-2002). Die discus sie was opmerkelijk. De SGP ziet de overheid overeenkomstig Romeinen 13 in de Bijbel als 'dienaresse Gods'. De overheid is door God ingesteld en ont leent haar macht aan God, maar dat betekent niet, schreef weten schappelijk medewerker J. van Berkum eind 2000 in het SGP-tijdschrift De Banier, 'dat iedereen de overheid die over haar gesteld is, gehoorzaam moet zijn'. In de Tweede Wereld oorlog speelde dit, maar ook on der de paarse kabinetten vanwe ge de verruiming van de eutha nasiewetgeving, de opheffing van het bordeelverbod en de in voering van het homohuwelijk. Van Berkums' conclusie was ove rigens dat 'de situatie in ons land niet uitzichtloos is'. Want 'zoals gezegd leven we in een de mocratie'. „De SGP bestaat nog en langs de daarvoor openstaan de wegen kan ze haar geluid la ten horen en de overheid aanspo ren om terug te keren tot het christendom." Vergelijkingen Blijft de vraag: is Lohuis een an ti-democraat? Kolijn kan zich dat niet voorstellen. „Lohuis is vorig jaar meegegaan in de bre de Protestantse Kerk in Neder land. Dat zegt iets over zijn de mocratische gezindheid." De vergelijkingen die direct zijn ge- trokken tussen Lohuis en funda mentalistische moslims, passen volgens Kolijn dan ook niet. „Die zijn volstrekt misplaatst. Binnen het protestantisme is de scheiding tussen kerkelijke en wereldlijke macht essentieel. De islam wil daarentegen een we reldkalifaat. Dat is een wereld van verschil." door Marcel de Jong Alle noodkreten over de overmatige uitstoot van het klimaatveranderende kooldioxide CO, zijn niet lan ger nodig. De wereldproduc tie van de komende tachtig jaar van het broeikasgas is met gemak in de grond te stoppen, menen deskundigen. Het lijkt te simpel om waar te zijn. In het Noorse Sleipner ver dwijnt al negen jaar kooldi oxide in een aardgasveld. De Verenigde Staten en Canada zijn bijzonder actief, maar ook Algerije injecteert gasvel- den met CO,. Nederland voert een kleine proef uit op de Noordzee. En het bedrijf SEQ uit Bunnik wil aan de slag bij Drachten. Daar zal aardgas naar boven komen om in een hypermoderne installatie te verbranden tot elektriciteit, waarna vrijkomende schade lijke stoffen als kooldioxide terug de grond in gaan. Het Friese project moet het eerste zijn van een serie scho ne stroomcentrales die SEQ en nu ook de NAM bij leegko mende of kleine gasvelden wil neerzetten, vooral in het Noorden. Niet alleen zal de CO,-uitstoot teruglopen, er komt aardgas naar boven dat anders zou blijven zitten en bodemdaling krijgt geen kans. Bij Berlijn moet in 2008 zo'n centrale draaien. Groot-Brittannië wil olievel den op dezelfde wijze gebrui ken. Tweede leven De hausse van meer dan hon derd initiatieven maakt duide lijk dat hier niet zomaar wat hobbyisten aan het werk zijn. De grote oliemaatschappijen Shell en BP doen volop mee. Zij zien voor hun leeg raken de olie- en gasvelden een tweede leven. Bovendien kun nen ze met hulp van C02 de productie uit een veld opvoe ren. Het reservoir dat in potentie in de aardbodem beschik^ is voor de opslag van koot oxide is enorm. TNO beciife- het op 1700 gigaton CO. Dat staat gelijk aan de werelds de uitstoot van tachtig jaa:' Het lijkt een geruststelt voor wie wakker ligt van jj broeikasprobleem. Nu koot oxide netjes weg te werken-i hoeft de verwarming meer een graadje lager en het energieverspillen i los. Maar die redenens vindt Erik Lysen van de IA versiteit van Utrecht ge lijk. De kelder voor CO. na onmetelijk groot zijn, na derd jaar is ook die gevuld. De risico's van CO. m de bo dem zijn beperkt, stelt ao^ caat Jos Cozijnsen die v het rijk onderzoek d&i Mens en milieu kunnen b der ondervinden als kooit oxide ontsnapt uit de grob Maar de kans op lekkages! miniem. Volgens Hans Al'e- vogt van Greenpeace ainj niet veel bezwaren tegen j ondergrondse opslag van CO. Maar hij vreest dat als dei» ging een succes is, de lust ca in biomassa, zonne-enerp en windmolens te investenj verder afneemt. „Dan garan deer ik dat we duurzame ene- gie kunnen vergeten." Geen subsidie Los van die discussie is era financiële kant van de meb le. De ondergrondse opsk» mag een gouden toekoms hebben, de overheid is ncq om de eerste jaren bij tespn» gen. Maar de subsiüierèga veranderen pas als bij deFrs se energiecentrale de proefe riode voorbij is, terwijl e juist tijdens clie fase njksesr ten nodig zijn. Voor een bi; drage uit de aardgasbateni de centrale voorgi Maar na een negatief advia van het Centraal Planbure zal het kabinet maand de aanvraag niet hom reren, melden bronnen in Haag. Zo komt de centrale a Drachten voorlopig met va der dan de tekentafel. GPD Na zestig jaar trok hij deze week een pijnlijke angel uit de relatie tussen Nederland en In donesië. Eerder verzoende hij Turkije met een intens verdeeld Europa. En ook Arjan Erkel kreeg hij vrij. Hoe goed is Ber nard Rudolf Bot, minister van Buitenlandse Zaken eigenlijk door Paul Koopman en Jaco van Lambalgen Toen Jaap de Hoop Scheffer naar de Navo vertrok en Bot in beeld kwam als minister van Buitenlandse Zaken, waren er wel aarzelingen, herinnert Hans van den Broek zich. „Is hij niet te hoekig, te hard? Nou, daar is weinig van gebleken." Deze week sloot Bot een kort be zoek aan Jakarta af, waarbij hij voor het eerst in zestig jaar een koloniaal taboe wist te doorbre ken. zonder onnodig gevoelens te kwetsen. De minister koos zijn woorden zeer zorgvuldig. Zowel de Nederlandse organisa ties van Indië-veteranen als de Indonesische autoriteiten haal den opgelucht adem. Vanaf nu kunnen Den Haag en Jakarta in niger betrekkingen tegemoet zien. Nog maar halverwege de kabi- netsrit heeft Bot al de nodige successen (mede) op zijn naam. Zo kreeg hij Arjan Erkel vrij na een jarenlange gijzeling. Tijdens het Nederlands voorzitterschap slaagde Bot erin kandidaat-lid- staat Turkije op één lijn te krij gen met een hevig verdeeld Eu ropa. Turkije zou het betwiste Cyprus niet expliciet hoeven te erkennen, maar dat wel 'impli ciet' doen, door een nieuw doua neverdrag met alle 25 EU-lidsta- ten te ondertekenen. Het is Bot op zijn best: via een taalkundige vondst wordt van een vierkant een cirkel gemaakt. „Bot is een voortreffelijk diplo maat", meent WD-buitenland- woordvoerder Hans van Baaien. „Die impliciete erkenning was een prachtige vondst. Het Neder landse voorzitterschap is vooral dankzij hem een succes gewor den. Maar het probleem is wel: hoe krijg je dit soort spitsvondig heden over de bühne? Wat Bot doet, is echt iets voor fijnproe vers. De Tweede Kamer én de be volking willen graag weten: wat bedoelt hij nu eigenlijk?" Uitzondering PvdA'er Bert Koenders vindt Bot dan ook juist te veel diplo maat. „Ik beschouw wat hij be reikt heeft in Indonesië als een gunstige uitzondering. Hij heeft, wellicht ingegeven door zijn jeugdervaringen, moed ge toond en een duidelijk politiek besluit genomen. Dat zou hij veel vaker moeten doen." Bot zat als kind in een jappenkamp. Bot is een heel goede minister met ongelooflijk veel vakkennis, vindt Jan Melissen, hoofd diplo matieke studies van Clingen- dael. „Hoe hij en zijn ministerie zich hebben ingezet voor Arjan Erkel was fenomenaal. Als be windsman weet Bot dat hij vaak meer bereikt via stille diploma tie. Het knappe is dat hij ande ren het gevoel geeft dat zij deel hebben aan het compromis. Wat het kabinet internationaal be reikt, is het werk van de minis ter van Buitenlandse Zaken." Van den Broek vindt Bot een 'he le grote', al waagt hij zich niet aan een vergelijkend warenon derzoek met voorgaande be windspersonen. „Dat laat ik graag aan anderen over." Van Baaien tekent aan: „Bot zijn diplomatieke gaven zijn te gelijkertijd zijn achilleshiel. Je moet je beleid wel kunnen uit leggen aan de bevolking, anders is wat je doet met gelegiti meerd. Als Bot daar over ander half jaar in slaagt, is hij een van de beste ministers die we ooit hebben gehad." GPD Bot in gesprek met de Indonesische president Yudhoyono t opening van een culturele tentoonstelling in Jakarta. Het is bijna gebeurd met de krant, schijnt het. Als de neerwaartse trend zich doorzet, zal volgens Philip Meyer, schrijver van het spraakmakende boek over The Vanishing Newspaperhet laatste ge drukte exemplaar van het dagblad op z'n laatst in april 2040 in de brievenbus vallen. Dat is geen misselijke grap. Overal ter wereld worden kranten getroffen door dalende oplages. Er wordt minder gele zen. En die 'ontlezing', in combinatie met lage advertentie-inkomsten, gaat in zo'n hard tempo dat menig krant wankelt op de rand van de afgrond. Ook in Nederland staat een nieuwe golf aan saneringen en reorganisaties in het dagbladbedrijf voor de deur: binnen kort gaat in de Randstad een serie re gionale kranten ten onder. Dat dagbladen verdwijnen zou mis schien met veel pijn en moeite nog wel te accepteren zijn, als zich een alterna tief aandiende. Maar het begint er steeds meer op te lijken dat serieuze, onafhankelijke, professionele journalis tiek zijn beste tijd heeft gehad. Te be ginnen in de Verenigde Staten wensen steeds minder mensen, met name jonge ren, zich door de krant laten dicteren wat nieuws is. Of zoals Rupert Murdoch, een befaamd/berucht kranten tycoon, een paar weken geleden zei: „Ze willen voor het laatste nieuws niet langer op de traditionele krant vertrouwen. Ze willen niet vertrouwen op een halfgod die hun vertelt wat belangrijk is. En ze willen zeker niet het nieuws gepresen teerd zien als evangelie." Jongeren zoeken via het internet zelf op wat hun nieuwswaardig lijkt. Zet ten het eigenhandig in elkaar en geven het door aan iedereen-die-geïnteres- seerd-is. Dit grassroots journalism - zelf gefabriceerde nieuwsjagerij - gaat, zo voorspelde ook een Amerikaanse denktank, Carnegie Corporation, steeds meer de overgeleverde, traditio nele methoden van journalistiek ver vangen. Dat is een ontwikkeling die de oude garde in de journalistiek natuurlijk aan het hart gaat. Je zult maar je maar dag en dag hebben ingezet om lezers zo secuur mogelijk te informeren, om na zo veel jaar trouwe dienst achteloos ter zijde te worden geschoven. Maar het is minstens zo treurig voor iedereen die oprecht geïnteresseerd is in wel en wee van stad, land en wereld. De klassieke journalist deed z'n best om een zo ge trouw, evenwichtig en eerlijk mogelijk beeld te schetsen van wat er gebeurt. Ook als er meer mis gaat dan iedereen lief is, blijft er het permanente streven naar onpartijdigheid. Als een norm, als een toets. Die vorm van journalistiek in te ruilen voor iets wat subjectief, onbe trouwbaar en niet vrij van persoonlijke belangen is - nee. daar wordt niemand beter van. Ho, ho - geen misverstand: die teloor gang van de krant is niet de schuld van de grote boze buitenwereld. De journa listiek is niet slechts een lijdzaam slachtoffer van publieke desinteresse of anonieme maatschappelijke krach ten. De media - niet alleen krant, min stens zo zeer televisie - maken het er, eerlijk gezegd, ook naar. Staat de jour nalistiek niet vaak met de rug naar le zers, kijkers en luisteraars? Is er niet een proces van verloedering gaande? Hoeveel slordigheden en ordinaire fou ten telt een bericht met? Worden onaf hankelijkheid en betrouwbaarheid wel met hoofdletters geschreven? Zetten hetzerigheid en hyperventilatie niet te vaak de toon? Me beperkend tot politieke journalis tiek - een domein dat ik over een wat langere termijn kan overzien - valt op hoezeer in de loop der jaren de journa listieke zeden verruwd zijn. Niet toeval lig is er sprake van een heuse 'oorlog' tussen pers en politiek. Tot diep in de jaren '60 waren kranten verlengstukken van politieke partijen, maar sedertdien is de balans naar de andere kant doorgeslagen. „Het is een verschuiving", zo signaleert John Llo yd, Brits journalist en auteur van een kritisch boek over de media, „van is-er-nog-iets-wat-u-ons-wilt-medede- len-excellentie? naar de houding van de hoofdredacteur van The Sunday Ti mes: 'Als je een politicus interviewt, moet je je altijd afvragen: waarom liegt die klootzak tegen me?'" Die teneur komt er ook in Nederland in. Je hoeft geen'adept van premier Bal kenende te zijn om vast te stellen dat hij te vaak wordt afgeserveerd als hope loos geval, niet serieus te nemen. Ge combineerd met steeds opvallender be schuldigende, hijgerige toon, staat de moderne journalistiek soms ver af van de eigen klassieke normen. Die verloedering is bezig zich tegen de journalistiek te keren. Niet alleen in politiek en bestuur ver schansen ministers en andere publieke ambtsdragers zich achter dikke, on doordringbare muren. Journalisten moeten het steeds vaker doen met voor gekookte one-liners. Onderwijl groeit hun afhankelijkheid van pr-functiona- rissen die zich steeds meer ontpoppen tot spin doctors. En om aan die greep te ontsnappen, hebben journalisten - het is een vicieuze cirkel - de neiging zich van nog ruwere methoden te bedienen. Die hele verruwing versterkt weer een andere trend - om buiten de journalis tiek om je klanten, je achterban, je me dewerkers en zelfs je burgers te infor meren. Elk zichzelf respecterend be drijf heeft al een eigen 'blad', volge schreven door bedrijfsjoumalisten. Het zelfde geldt voor grote delen van het verenigingsleven Zelfs overheden pro beren steeds meer de journalistiek te omzeilen. Onder het motto: als je niet meer op de krant aan kunt, nemen we zelf de berichtgeving ter hand... Het geklaag over kranten en journalis ten is van alle tijden. Te vaak zijn die klachten ingegeven door politieke bijbe doelingen of ander eigenbelang. Afge stompt door kritiek, bestaat er binnen de media een neiging om zich ongenaak baar op te stellen, afgeschermd door de vrijheid van meningsuiting. Maar die begrijpelijke zelfbescherming verwordt tot obstakel voor noodzakelijke journa listieke zelfreiniging. De krant moet immers nog langer mee. Zelfs langer dan april 2040. Jan Schinkelshoek ARRESTATIE - De politie van Chicago heeft na een hevig vuurgevecht een gevaarlijke misdadiger kunnen arresteren, die verdacht wordt van moord. De jacht op de man begon toen hij eerder deze week in een bio scoop een agent neerschoot, die hem wilde arresteren we gens de moord op een colle ga-politieman. MUITERIJ - In Soedan is giste ren muiterij uitgebroken on der legertroepen in het zuiden van het land. Drie officieren worden vermist, van wie er een gedood is. De vermisten dienden bij het verdedigingsle- ger. Gouverneur-generaal S Knox Helm van Soedan ha in de zuidelijke provincies! noodtoestand afgekondigd, SCHOOLGEBOUW - Debos van het nieuwe schoi van het Christelijk Bijzond Lager Onderwijs aan deJac Catsstraat in Terneuzen bijna afgerond. De nieuwe school kan, als a geen bijzondere omstandig den voordoen, in Septembers trokken worden. De bouw was nodig het grote aantal leerlingen.il ondergebracht werd innoodi kalen. Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail" redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail lezersredacteur a1 pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail. redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111 (454651 Fax- (0111)454657 E-mail. redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst" 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail, web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tol 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom afschrijving acceptgiro per maand: 19.95 n vt per kwartaal: 58.00 60,25 per jaar €222 50 22630 Voor toezending per post geldt eer toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schrifleliik. 1 maandv»"S einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31,4460 AA Goes Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag: 1.25 zaterdag. 1,75 Alle bedragen zijn inclusief B% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65 597 Postbank 35 93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uüg*s overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en»? de Regelen voor het Advertentie*»® Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag van 16.00tot 1800uur Tel. (0113)315555 Fax (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel (0113)315540 Fax. (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax. (0114)372771 Business to Business/Onroerw»?" Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: n pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverii Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel vi aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een be (abonnementen)admmistratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig 9®*^. t de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk motdf °"l zersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes. 5S2KSÏSS»- j relevante dienste";;^ Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4