bibliotheek breidt diensten uit Miss Zeeland moet teamgeest hebben PZC Zwerfafval op zee wordt weer opgevist Woekeren met de ruimte SGP heeft sleutelrol bij locatie theater Kandidates op weg naar finale De Mikke actief in heel Zeeland Wethouder pleit voor logopedie SP strijdt voor bemande vuurtoren Kaaienroute gedeeltelijk afgesloten Openluchtdienst in het Poelbos Ipen tuindagen ijSt-Annaland labaret op erseks terras ies- en internetcafé in Heinkenszand Discover your world www.nhtv.nl Dtfinalistes voor de missverkiezing bereiden zich voor op een mountainbiketocht in de regen. do>r Ali Pankow BUtGH-HAAMSTEDE - Claire Matu- lesy (18) uit Domburg wil even afreke- nermet vooroordelen over missverkie- zin;en. „Ik heb tot nu toe helemaal niet hetgevoel dat ik door geile mannetjes benbekeken. Het is allemaal erg leuk en i; doe er veel ervaring mee op." Ma- tulesy is een van de twaalf kandidaten voo: de Miss-Zeelandverkiezing, waar van ie finale zaterdag 3 september worlt gehouden in de Zeelandnet Stu dio h Kamperland. De t/aalf finalistes zetten gisteren hun sporieve beentje voor tijdens een 'doe- en reaxdag' in Burgh-Haamstede. Restiurant/golfcentrum Molenberg en Buitmsportbedrijf Forest Hill tekenden voor iet programma. Regen- en onweer lekerde activiteiten drastisch te gaan doorlruisen, maar met wat aanpassin gen beven de uitdagingen toch aardig o verend. „De omes worden getest op teamgeest, mentditeit en sportiviteit en de jury zal de alghele indruk laten meetellen in de eindbeoordeling", zegt Marcel Willem- se var centrum Molenberg. Team.eest? Uiteindelijk zijn de dames toch allemaal concurrenten van elkaar en zou je eerder een kooigevecht ver wachten? „Nee, ik ervaar het helemaal niet als een onderlinge strijd", zegt de 21-jarige kandidaat Miss Zeeland Arike Folmer uit Wemeldinge. Zij is het volle dig met Claire Matulessy eens dat een missverkiezing tegenwoordig geen vlees keuring meer is, maar als ambassadeur schap moet worden beschouwd. „We moeten ook allemaal een goed doel aan geven waarvoor we ons willen inzet ten", zegt Folmer. Zelf heeft ze affini teit met het Nationaal Fonds Kinder hulp en Matulessy zou graag wat extra's willen doen voor Kika, een orga nisatie die ontspannende activiteiten op touw zet voor kinderen met kanker. Mannequin Folmer had weinig bedenktijd nodig om zich aan te melden voor de Zeeuwse missverkiezing. Zij werkt met regel maat als mannequin voor een modellen bureau in Middelburg en haar werkge ver moedigde haar aan. Ze staat voor haar examenjaar aan de opleiding So ciaal Pedagogische Hulpverlening in Breda, maar zou uiteraard tijd inrui men voor het 'miss-dom' als de keus op haar zou vallen. Dat geldt ook voor Matulessy. Zij volgt een middelbare opleiding in Middel burg voor Recreatie en Toerisme. „Ik ben weieens gastvrouw geweest bij het festival Film by the Sea en kreeg naar aanleiding daarvan een uitnodiging om mee te doen met deze verkiezing. Het leek me wel leuk, maar ik heb wel even overlegd met mijn ouders en mijn vriend voor ik me aangemeldde." Beide vrouwen hebben alleen maar pret tige ervaringen met de casting en de se lectie van de twaalf finalistes uit 48 deelneemsters. Zij zien de hechtheid binnen de groep tijdens de doe- en re laxdag alleen maar groeien. Teamgeest blijkt ook een vereiste bij 'De ultieme verkeersopstopping'. Dat is een spel waarbij de missen in twee groe pen tegenover elkaar worden gezet op een circa 30 centimeter brede balk. De foto Marijke Folkertsma bedoeling is dat ze met de ruggen tegen elkaar komen te staan, maar slechts één deelneemster per keer mag zich om draaien en alleen in het vakje dat daar voor op de balk is aangegeven. Het vergt beleid en overleg en het duurt drie kwartier voor de opdracht is uitge voerd. „Een gemiddelde tijd", volgens Judith Eckhardt van Forest Hill. Een graadje lastiger wordt het met een opdracht waarbij vijf banden rond een paal in een vereiste volgorde gelegd moeten worden. De spelregels zijn streng, maar met goede samenwerking komen de missen er wel uit. Onder de overdekte afslagplaats leren de finalistes onder leiding van trainer Etiënne Koops de fijne kneepjes van de eerste klap bij golfen. Ondanks de aanhoudende regen stap pen ze na de lunch vol goede moed op de mountainbikes. Er wacht hen een ste vig parcours in de Domeinen. Het re laxen komt pas later deze dag met een douche, een rit in een limousine en een buffet. Paul van den Broek, jurylid én straks presentator van de finale, benadrukt het nog maar even: „Het gaat niet al leen om uiterlijkheden. Miss Zeeland moet een goed verhaal hebben." zaterdag 20 augustus 2005 b 1 3 MIDDELBURG - Stichting Vogel- en Zoogdieropvang Zeeland De Mikke in Middelburg heeft zijn werkterrein uitgebreid naar Zeeuws-Vlaanderen. Daarmee is een net werk ontstaan dat de hele provincie omspant. Voorheen werden ook al af en toe dieren uit Zeeuws-Vlaanderen overgebracht naar Middelburg, maar het is voor het eerst dat dit structureel gebeurt. C. Louwerse van De Mikke: „Dierenarts De Bruijckere in Breskens ving eerder de ern stige gevallen op in zijn praktijk, om ze vervolgens te ko men brengen met de boot. Tegenwoordig heeft hij het ech ter te druk.De Zeeuws-Vlaamse afdeling van de Dieren bescherming in Zaamslag vangt nu de vogels en zoogdie ren op. „Zij geven de eerste hulp, soms in samenwerking met een dierenarts, en brengen de dieren dan binnen 24 uur naar ons toe." Nu De Mikke ook in Zeeuws- Vlaande ren actief is, is de naam veranderd. Louwerse: „We heet ten in het begin Stichting Vogelopvang Walcheren. Dat veranderde in Stichting Vogel- en Egelopvang Mid den-Zeeland. Na de laatste uitbreiding heten we nu Stich ting Vogel- en Zoogdieropvang Zeeland De Mikke." MIDDELBURG - Wethouder A. van 't Westeinde van on derwijs vindt dat de logopedielessen op basisscholen niet mogen verdwijnen. „Logopedie kun je haast niet missen", stelt Van 't Westeinde. „Het speelt een belangrijke rol op scholen, zeker bij de jonge kinderen. Door problemen vroegtijdig te verhelpen, voorkom je achterstanden." De wethouder schaart zich daarmee achter de kritiek van de basisscholen in Middelburg op het voornemen van de GGD Zeeland om te stoppen met logopedie. Zij hebben - net als veel scholen in andere gemeenten - een protest brief geschreven naar de gemeenteraad. Zij waarschuwen daarin voor de gevolgen van de bezuiniging. Problemen die kinderen hebben met spreken, taalgebruik, stem en stotteren, worden niet meer op een vroeg moment ont dekt. Dat kan ertoe leiden dat ze later ook problemen krij gen met schrijven. OUDDORP - De SP wil de vuurtorenwacht op Ouddorp behouden. De fracties in de Tweede Kamer en Provinciale Staten van Zuid-Holland vinden de voorgenomen automa tisering van de uitkijkpost onverantwoord. De partij wil van minister Peijs van Verkeer en Waterstaat weten wat haar beleid is omtrent de bemensing van vuurtorens in Nederland. Ook is het Tweede- Kamerlid A. Gerkens be nieuwd naar de beweegredenen van de minister om Oud dorp tot een onbemande post te maken. De SP steunt de argumentatie van de gemeente Goedereede en de red dingsdienst KNRM, dat een vuurtorenwacht in een derma te drukbezocht en bevaren toeristisch gebied heel belang rijk is om bij nood snel ter plaatste te kunnen zijn. MIDDELBURG - Verkeer op de kaaienroute in Middel burg moet vanaf maandag rekening houden met opstop pingen. Op de Londensekaai ende Rouaansekaai worden reparaties verricht aan het wegdek. De naad tussen de rij baan en het fietspad is versleten. Tijdens het werk is steeds één van de rijstroken afgesloten. Het is de bedoe ling dat het werk vrijdag klaar is. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De PvdA-frac- tie in Middelburg wil niet dat het nieuwe theater aan de Zuid singel wordt gebouwd. Daarmee lijkt de meerderheid in de ge meenteraad voor die locatie te zijn verdwenen. Maar de SGP, tot nu toe tegenstander, sluit niet uit alsnog de locatie Zuid singel te steunen. Met steun van de SGP (drie ze tels) ontstaat alsnog een meer derheid voor doorgaan op de bouwput. Samen met de traditio nele voorstanders van de Zuid singel (CDA, ChristenUnie, GroenLinks, WD en Lijst Dam man) zou dat 17 van de 29 stem men in de gemeenteraad opleve ren. De meeste fracties zeggen overigens nog geen standpunt te hebben ingenomen. Voor de SGP fractie wegen de fi nanciële consequenties van de locatiekeuze zwaar, zegt fractie voorzitter C. Dekker. „We wa ren altijd tegen een A-theater, we hebben ons extra verzet te gen een theater aan de Zuidsin gel. Nu is het een debacle gewor den waarbij wij de financiële ge volgen voor de inwoners van Middelburg willen beperken. Die gevolgen kunnen groot zijn als een andere locatie wordt ge kozen, vooral als we onder cura tele van de provincie komen te staan." De SGP neemt definitief een standpunt in na de discussie in de commissie volgende week. Volgens PvdA-fractievoorzitter S. Szarafinski kan op de Punt goedkoper worden gebouwd dan aan de Zuidsingel. Het is niet de eerste keer dat de PvdA met de Punt komt als loca tie. Toenmalig fractievoorzitter W. Kooiman hield voor de ver kiezingen van 2002 ook al een pleidooi voor die plaats. Van dat standpunt werd op de avond voor de verkiezingen publieke lijk afstand genomen. Szarafins ki vindt niet dat de partij haar geloofwaardigheid verliest door nu weer voor de Punt te kiezen. „Van onze huidige fractie zat toen niemand in de raad." CDA-fractievoorzitter J. Kodde voelt zich onder druk gezet door coalitiegenoot PvdA. „Op deze manier wordt de discussie ge blokkeerd." 's-HEER ARENDSKERKE - In het Poelbos aan de Oostweg bij 's-Heer Arendskerke wordt mor gen in de openlucht een kerk dienst gehouden. De dienst, een initiatief van de kerken van 's-Heer Abtskerke, 's-Heer Arendskerke en Nisse, begint om 10.30 uur. Voorgan ger is dominee G. van der Klis. Na afloop is er koffie, thee en soep. De exacte locatie is bij de schuur van Natuurmonumenten aan de Oostweg. (Advertentie) ALAND - De tuinen tdhofstede Landzicht aan de Rdenvlietsedijk 3 bij Sint- iialand zijn vandaag en mor- btussen 10.00 en 17.00 uur «voor bezoek. Landzicht is oud, uit (3. maar de tuinen eromheen j:cog niet zo lang geleden op- uff aangelegd. Er is onder sreen 'dertig graden weitje', igroententuin, een dessert-, s- en bloemenpluktuin en [boomgaard met bufferzone, [gelegenheid van de open da ns er ook kunst te zien, on weer schilderijen van Tjits iden Ende en Janneke Kooij, sniek van Gonnie Mulders glas-in-lood (met demonstra- van André Verduit, en er is 5-muziek te horen. ERSEKE - Zoals elk jaar tij- sideMosseldag in Yerseke, is vandaag in de Lepelstraat Kr het befaamde Lepelterras, ar valt ieder uur te genieten in een cabaretvoorstelling, te pen om 10.00 uur. voorstelling, door Yersekse iicers gespeeld, behandelt tel- 5 een actualiteit die nauw khet mosseldorp verbonden Deze keer is het thema 'zon- zonder kokkels, die niet smogen worden gevist, zit- rde Yersekenaren die daarin a brood verdienden, zonder i Elke voorstelling wordt folgd door populaire muziek JrRini de Keyzer. De laatste ctellmg begint om 17.00 waarna het overdekte ter- icm 18.00 uur sluit. hzorgklachten: ÏOO-0231231 ^maandag t/m vrijdag burende de openingstij- 3tfaterdags tot 12.00 uur "EDACTIE 5EVELANDEN/THOLEN istionspark 28 ■Ktbus31 *30 AA GOES "it 0113-315670 ^0113-315669 "nail: redgoes@pzc.nl "snk Balkenende (chef) *9nd Huibers "■skevan der Jagt r^k Janssen ^oPaardekam t^nde Vries (sport) "irmen van der Werf ®TRALE REDACTIE Wonspark 28 ?ostbus31 r5*) AA GOES J* (0113)315500 (0113)315669 Wail: redactie@pzc.nl WTERNET pW.pzc.nl wail: web@pzc.nl barmen van der Werf ÜKENSZAND - De openba- ibliotheek Borsele begint in lfstiging in Heinkenszand nieuwe service: een lees- en petcafé op donderdagmid- 0. Het is voor het eerst dat looreen Zuid-Bevelandse bi- (beek gebeurt. «illen niet alleen een uit- zijn", verklaart di- gj, L. Grootjans-Siera, ook een ontmoetingsplek raensen die in alle rust een schrift willen lezen, willen (metten of met elkaar willen ia Op de gewone openings- van de bibliotheek kan jSet zo gemakkelijk, is het onrustiger. Het is dan jmet het uitlenen van boe ien mensen die in- en uitlo- ibibliotheek in De Stenge een extra middag open f de nieuwe service, elke don- Ègmiddag van 13.30 tot I) uur. Boeken kunnen dan geleend of ingele De extra dienstverlening aangeboden met de hulp van vrijwilligers. Tot nu toe hebben zich er drie gemeld. Dat maakt het mogelijk komen de donderdagmiddag te begin nen. Wethouder A. van Opdorp (WD, welzijn) verricht de ope ning. Urootjans-Siera heeft het idee afgekeken' van een collega-bi- )liotheek in Weert. Het initia- .ief is daar aangeslagen, weet :e. In Heinkenszand gaat het roorlopig om een experiment van een jaar. „We nemen ge woon de proef op de som", geeft de Borselse bibliotheekdirec teur aan. „We hadden ook een enquête onder bezoekers kun nen houden, maar dat kost weer extra tijd en geld." Als de proef in Heinkenszand slaagt, is het de bedoeling ook in 's-Gravenpolder een 'alle-leef- tijden-ontmoetingsplek' (alop) op te zetten. Dat kan echter pas als de biblio theek in 's-Gravenpolder in de nieuwbouw zit. De huidige vesti ging bij De Zwake moet plaats maken voor een complex met zorg- en seniorenwoningen, waarin ook de bibliotheek een plek zal krijgen. In de tussentijd wordt de leeszaal in een tijde lijk onderkomen ondergebracht. Grootjans-Siera verwacht dat de nieuwe voorziening in 2008 of 2009 in gebruik kan worden genomen. De dienstverlening in het filiaal in 's-Gravenpolder wordt al wel iets uitgebreid. De bibliotheek is dinsdag en vrijdag voortaan geopend van 14.00 tot 20.30 uur, terwijl die anders op deze dagen de deuren dicht deed van 17.00 tot 18.00 uur. Dit gaat ten koste van de woensdagmorgen. „Veel bezoe kers hadden we dan niet", legt Grootjans-Siera deze keuze uit. De opening op woensdagmid dag, van 14.00 tot 17.00 uur, blijft gehandhaafd. De inzet van vrijwilligers voor de nieuwe ser vice in de vestiging in Heinkens zand betekent overigens niet dat de openbare bibliotheek Bor sele vaker een beroep wil doen op onbetaalde krachten, bena drukt GrootjansSiera. „Bibliotheekmedewerker is een vak en verdient een normale be loning. We gaan daar niet aan tornen." GOES - Ie karakteristieke, oude Van Dussel- dorp-mavcin Goes gaat aan de zuidzijde schuil achter nie we noodlokalen. Het Goese Lyceum voor voorgezet onderwijs aan de Van Dussel- dorpstraat ilaatst twee units en een overblijfruim- te bij, om die leerlingen voor komend schoolsei- zoen te kuinen huisvesten. Sommige scholen in het voortgeet onderwijs groeien als kool, omdat ze populaiizijn en een goede naam hebben. Zo dringt het Snt Willibrordcollege aan op een oplos sing voor de ruimtenood in het seizoen 2006/2007, ook al heeft Goes dit jaar de voormalige Bel lefleur aan de Bessestraat beschikbaar gesteld. Het Goese Lyceum voor beroepsonderwijs wil graag de oude vakschool aan de Bergweg erbij hebben. Rond de Van Dusseldorpstraat is echter geen leeg staand pand te vinden, zodat de school het moet doen met tijdelijke lokalen. Het is een oplossing, maar mooi is anders. foto Willem Mieras door Marcel Modde STELLENDAM - De inzame ling van zwerfafval op zee gaat door. In de haven van Stellen dam werd gisteren het interna tionale 'vuil-visproject' met be trekking tot het Nederlandse kustwater nieuw leven ingebla zen. De bedoeling is dat nog dit najaar ook visserschepen uit Colijnsplaat, Vlissingen en IJmuiden gaan deelnemen aan de herboren regeling. In Bres kens waren al twee visserssche pen actief voor het project en dat blijft zo, aldus B. Veerman van de internationale milieu-or ganisatie van visserijgemeenten Kimo. Het project beslaat drie jaar en wordt betaald door de overhe den en het bedrijfsleven in het betrokken gebied. In de voor gaande twee jaar werd in totaal 450.000 kilo afval door 69 sche pen uit verschillende landen rond de Noordzee opgevist en af gevoerd. Alleen al in Stellen dam werd 34.000 kilo aan wal gebracht. Burgemeester G. van de Velde- de Wilde: „Na de gro te voor- en najaarsstormen wordt elke keer weer duidelijk wat een rommel er aanspoelt op het strand. Kortom, de Kimo heeft nog een hele missie te gaan." Ze prees de vissers die het pi-oject - ondanks het zware weer waarin de sector verkeert - toch weer een warm hart toedra gen. De deelnemende vissers ver dienen niets aan hun bijbaantje als vuilnisman van de zee. Gebruikelijk wordt rommel die in de netten belandt, direct te ruggegooid. Dat voorkomt dure afvoerkosten. Binnen de rege ling krijgen ze echter de beschik king over speciale zakken, waar in ze het zwerfvuil in de thuisha ven gratis kunnen laten ophalen door de afvalverwerker. LOCATIE MGR. HOPMANSSTRAAT 1. 4817 JT BREOA Dinsdag 23 augustus, start 20.00 uur Deeltijdopleidingen Management toerisme en Duale opleidingen Management toerisme en Vrijetijdsmanagement Voor ondernemende studenten willen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 49