IC 'roef voor aanpak Japanse oester MAATGARANT BËDcha ieeuwse hoogaarzen oogsten iets dan lof van Sail-publiek UITVERK00 KORTING tot 7(|0np TUINMEUBELEN Vakantie afgelopen I F VLIEGEN Cnl ovine ie mikt op wegvissen in winterperiode Aanrijding in Goes Woninginbraken in Stavenisse Schouwenaar weer kampioen Malafide werving advertenties n^kr9seni^ 9e,eak j Baard Zwartenhoekse zeesluis uniek door dubbelfunctie WOON DOEN Met de hoogaars op Sail Amsterdam L .0113-315649 b4redactie@pzc.nl L 31,4460 AA Goes Midden-Zeeland: 0113-315520; LVIaanderen: 0114-372770; 020-4562500. 120 augustus 2005 Op de originele wijze op i Kodak Fotopapier! Alleen bij... editie Bevelanden-Tholen GOES - Op de Ringbaan West in Goes heeft gisteren rond half zes een aanrijding plaatsgevonden. Een 23-jarige be stuurder uit de gemeente Noord-Beveland kon niet tijdig stoppen toen een 36-jarige automobilist uit Etten-Leur die voor hem reed, moest remmen. Door de aanrijding botste de bestuurder uit Etten-Leur op zijn beurt tegen het voertuig voor hem, bestuurd door een 41-jarige man uit Ruppichteroth (D). De auto's van de 36-jarige en de 23-jarige raakten beschadigd. Een passagier van de man uit Etten-Leur klaagde over een pijnlijke nek. STAVENISSE - Op drie plaatsen in Stavenisse, dichtbij elkaar, hebben inbrekers in de nacht van donderdag op vrijdag hun slag geslagen. In een woning aan het Bos wer den de inbrekers door een bewoner verrast en maakten zij zich uit de voeten. Een klein uur later verschaften ze zich toegang tot een huis aan de Poststraat, waar geen goede ren worden vermist. Het tijdstip van de inbraak in een huis aan de Boswei is niet zo exact te bepalen, maar daar vonden de inbrekers enkele honderden euro's. WEESP - Burgemeester K. Schouwenaar van Middelburg is gisteren in Weesp eerste geworden bij het gecombi neerd Nederlands-Belgisch kampioenschap wielrennen voor burgemeesters. Schouwenaar won in de sprint van de burgemeesters van Lanaken (B) en Nederweert. Het is de zesde keer dat de Middelburgse burgemeester kam pioen werd. Vorig jaar werd hij op Neeltje Jans derde. SLUIS - De gemeente Sluis waarschuwt voor de werving van advertenties en naamsvermeldingen op de website www.internetgemeentegids.nl. Uit reacties van onderne mers is gebleken dat het bedrijf uit Groningen dit in op dracht van de gemeente doet. „Met Internetgemeentegids BV bestaat geen enkele vorm van samenwerking. Het col lege heeft uitdrukkelijk verzocht op geen enkele wijze nog te suggereren dat het bedrijf zijn commerciële activi teiten verricht in opdracht van of in samenwerking met ons", verklaart woordvoerster M. Reinhoudt van de ge meente Sluis. Persvoorlichter P. Zomer van Internetge meentegids BV is hogelijk verbaasd over de klachten uit Sluis. „Dergelijke praktijken hebben wij helemaal niet no dig." Ze vermoedt dat andere bedrijven de naam van In ternetgemeentegids BV gebruiken om geld te verdienen. Advertentie I *at<kundiq nor* BL0KST0EL ~2T9- 99,- |T Jk pr— DECKCHAIR ~239- 99," 41 11 STAPELST0EL T59- 79," 4f T KLAPST0EL DELUXE ~m. 89.- éi M TAFEL 240*180x100 T». 398," TAFEL 150x90 TSO. 169," LUXE STANDENST0EL 194- 89," SaE/' TTSST" - 75 andere producten, GROTE VOORRAAD Teak Garden en Alexander Rose 20% KORTING Dinnershow met spectaculaire luchtacrobatiek en muziek All-in prijs 59,50 (incl. diner en 4 consumpties) 9 70 september 2005 Reserveren noodzakelijk Info: www.neeltjejans.nl/nl/bencha Reserveren: 0111 - 655 672 E-mail: events@neeltjejans.nl Zes weken lang verscheen deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen schreef de redactie over een ander thema. Daarnaast liet de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. Vandaag wordt deze zomerrubriek afgesloten met een laatste verslag van Sail Amsterdam. MIDDELBURGSESTRAAT 64 KOUDEKERKE TEL. 0118-551444 zeeuwse almanak i De Temeuzense twintiger j vond het deze week tijd om haar gezicht weer eens te la- ten ontdoen van vetbobbel- tjes, meeëters en verdwaalde i haartjes. Dus plofte ze in de stoel bij een schoonheidsspecialiste om zich met allerlei masker tjes, poedertjes en zalfjes te la ten verwennen. In het bijzijn van haar vriend, die volgens haar ook weieens een opknap beurt kon gebruiken en dus ter introductie maar eens met haar mee moest. „Goh, wat staat die huid op je kin strak", sprak de specialiste verbaasd. De Temeuzense had geen idee hoe dat kwam, in tegenstelling tot haar gelief de: Vind je het gek, vanoch tend stond daar nog een baard!" 17 september 2005 Dutch Swing College Band Advertentie roederlijk ligt het varend afgoed naast elkaar aan ffidvan de Amsterdamse .460 scheepjes. Soort vaak langszij aan el- geknoopt: botters, blazers, •Volendammer kwak, ttrzen en tjalken. Hoe kliefde voor het eigen look zit, geen enkele schip tot lelijk over een ander. kr.de Zeeuwse hoogaar zen niet alleen in Zee- bondering. „Kijk naar daar kan geen vrouw ^sterdam 2005 bruist. Van 's ochtends een uur 'tot 's nachts een uur of He honderdduizenden be sslenteren voetje voor over de kades en pontons, 'op of maken zelf rau- oieren over tall ships, ver- öch elke avond aan het «durende vuurwerk, ko- -. polo's en kaarten van ijken aapjes en gieten Parend of niet. De fles- *4wijn, Henkes, Ketel en 'torg zijn soms sneller leeg flesjes water of blikjes ®fljk trekken de grote Romers de meeste aan- Maar wie de Sail trail «looproute vanaf het ^Station, komt ook wt varend erfgoed. Ge klommen mensen die pontons schuifelen, velen dat, genieten de hoogaar- ,arme belangstelling. Op ®ds grootste zeilschepen- Falie is dat niet anders, ^dag één stelen ze de -'houwers zijn vol lof: het mooie schepen en ^goed onderhouden, zo regelmatig de vrij wil len Stichting Behoud 're toe. Piet Stroo krijgt lcir oude Yerseke 36 veel wagen. De meest gestelde: wat is het voor type schip en waar is het voor gebruikt? Rond uit enthousiast reageert een Brabantse. Na het overlijden van haar opa is ze veel foto's van hoogaarzen tegengekomen. „Ik heb er nog nooit één in het echt gezien." Een rondleiding slaat ze niet af en ze koekeloert met grote ogen rond. Ze schiet in de lach als ze ziet hoe het toi let werkt: hendels overhalen, schakelaars omzetten, doen wat je moet doen, met een hand pomp de boodschap wegpom pen en weer water in de pot pompen. De bemanning van tjalken, bot ters, blazers en aken loopt regel matig bij elkaar over het dek. Even gluren, kennis maken, han den schudden, adressen en tele foonnummers uitwisselen. Veel schepen zijn in beheer van een stichting en worden onderhou den door vrijwilligers. Dat schept een band. Voor Roel Ansing uit Harder wijk ligt dat anders. Hij is eige naar van een Vollenhoofse bol; een vissersschip dat vroeger de Zuiderzee trotseerde. Waar schijnlijk is het scheepje van ne gen meter lang in 1910 ge bouwd. Maar van de historie tot 1923 is nauwelijks iets bekend, weet de Harderwijker. Natuur lijk is hij trots op zijn bootje. El ke dag, als hij de hond uitlaat, loopt hij even langs de haven om te zien of het er nog goed bij ligt. Ansing onderhoudt de Vol lenhoofse bol met liefde. „Het is het enige nog overgebleven schip in zijn soort." Alles wat hij zelf kan doen, verspijkert hij ook zelf. Soms verhuurt hij het De Zeeuwse hoogaarzen kunnen rekenen op de nodige belangstelling. foto Jeffrey Kutterink De naam duidt erop dat vroeger eb en vloed tot vér in Zeeuws-Vlaanderen door drongen. De Zwartenhoekse zee sluis nabij Westdorpe. Vlakbij buurtschap de Batterij, ont staan dankzij de aanleg van de zeesluis, die eigenlijk meer een verdedigingswerk was. Tussen 1784 en 1790 vonden tus sen Sas van Gent en oostelijk van Hulst grote bedijkingen plaats. De uitwateringssluizen in de nieuwe dijken kregen tege lijk een functie voor het uitvoe ren van inundaties. Bij de slui zen werden verdedigingswer ken aangelegd. Zo ontstond onder meer de Zwartenhoekse zeesluis, gereed in 1789. Voor 27.000 gulden voerde aannemer Christoffel de Paauw het werk uit. Met hand kracht werden 292 palen de grond in geslagen. De sluis kreeg drie kokers van elk 2,40 meter breed en werd gemetseld in baksteen en deels bekleed met hardsteen. Aan de landzijde herinnert een eerste steen aan het begin van het werk. De functie van de sluis verviel in 1979 door aanleg van een nieuwe afwatering. Het bouw werk, fraai voorbeeld van de combinatie waterbouw en de fensie, raakte in verval. Al enkele jaren worden pogin gen tot restauratie onderno men. De sluis, bekend als Grote Petrus, is voorgedragen als be schermd rijksmonument vanwe ge het cultuurhistorische be lang. Door de dubbelfunctie is sprake van uniek erfgoed. De vraag wie er voor de restau ratie moet betalen, vormt het voornaamste struikelblok. Alle betrokken partijen zitten in een projectgroep. Er gloort hoop op herstel. Rinus Antonisse schip en met de opbrengst kan hij het eens in de twee jaar naar een werf brengen voor een grote beurt. „Ik heb dit schip omdat ik zo'n hoogaars niet kan beta len. Prachtige schepen. Kijk naar die kont. Daar kan geen vrouw tegenop." Een deel van de bemanning van de Zeeuwse hoogaarzen wisselt elkaar vrijdag af. De redactie van de PZC heeft de afgelopen week meegevaren en zet met de ze aflevering een punt achter de serie over Sail Amsterdam 2005. De Yerseke 36, het vlaggenschip van Stichting Behoud Hoogaars leidt morgen de stoet hoogaar zen bij de vlootschouw. Zondag avond varen ze terug naar Zee land; nog een reis van twee a drie dagen voor de boeg. Jeffrey Kutterink Er gloort hoop voor 'Grote Petrus'. foto Peter Nicolai KATS - Tja, het is niet anders. De vakantie zit erop. Vanaf het opslagterreintje tussen Kats en Kortgene worden we er wel erg nadruk kelijk op gewezen. Daar is de caravan inmiddels naar de zolder gebracht. Nog even, en de kachel wordt er vanaf gehaald. foto Willem Mieras flarmen van der Werf ;£KE - Be proef niet het sa van wilde Japanse oes- ideOosterschelde kan in sjjar worden aanbesteed, «vincie treedt op als op gever. oenment dat moet uitwij- het mogelijk is de wilde g oesters te bestrijden, get zomaar beginnen. De schelde valt onder de Eu- 1- en Habitatrichtlij- gssende beoordeling van iele schadelijke effecten eproef op de natuur en het ixuoet daarom eerst plaats- c.De provincie heeft voor ssende beoordeling ecolo- bureau H. Baptist inge- jj heeft eerder met succes dergelijke beoordeling ge it voor het vissen op mes- aio de Noordzee. Hij is ove- sook actief in de milieuor- Advertentie it nieuwe theoriecursus 5 september 2005 Seppe Air Service Iel. 0165-31 81 67 www.seppe.nl ganisatie De Faunabescherming die vorige week tevergeefs pro beerde de mechanische kokkel visserij in de Westerschelde te laten stoppen. Dat Baptist de passende beoor deling uitvoert, wil volgens pro vincieambtenaar J. Broodman niet zeggen dat er vanuit de mi- lieuhoek geen bezwaren kunnen komen tegen het opvissen van wilde Japanse oesters in de Oos- terschelde. In het verleden zijn er wel bedenkingen geuit tegen een dergelijke ingreep. Inmid dels is er door de provincie een begeleidingsgroep voor de proef gevormd, waarin een vertegen woordiger van de Zeeuwse Mi lieufederatie (ZMF) zit. Die heeft, aldus- Broodman, inge stemd met de aanbeveling een proef te doen. Het experiment vindt plaats om in beeld te krijgen met welke vis technieken de banken met Ja panse oesters het beste kunnen worden aangepakt, hoe de oes ters kunnen worden verwerkt en welke effecten het wegvissen heeft op de natuur. De proef wordt gehouden in diepere en bij laag water droogvallende ge bieden. Twee keer vijftig hecta re wordt bevist. Beste tijd Als de vergunning rond is, is het de bedoeling de proef tussen 1 november 2005-31 maart 2006 te laten plaatsvinden. Dat is de beste tijd, aldus het visserijon derzoeksinstituut Rivo in Yerse ke, omdat de natuur dan in rus te is en er weinig schade kan worden aangericht. De provincie heeft het initiatief genomen voor het experiment in reactie op het groeiende aantal klachten over wilde Japanse oes ters in de Oosterschelde. Naar schatting 1200 hectare van de zeearm is ermee bedekt. De oes ters zijn voedselconcurrenten voor van nature voorkomende schelpdieren als kokkels en mos selen én ze doen zich tegoed aan jong kokkel- en mosselbroed, wat nadelig is voor de visserij. Ook de recreatiesector heeft er last van. Zwemmers en duikers halen zich eraan open. f M l

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 47