In het spoor van Braveheart PZC W15 Reis in 5 clicks Noodlanding zaterdag 20 augustus 2005 get is precies tien jaar geleden dat Braveheart' verscheen, het met Oscars overladen epische drama jverde Schotse strijd om ^afhankelijkheid. Na de door Mei gbson in beeld gebrachte Konturen van de middeleeuwse jeid William Wallace zou het leven nooit meer hetzelfde zijn. Braveheart' wakkerde het Schotse jelfbewustzijn aan. En zorgde voor een forse groei van het toerisme. Reisboeken In een gespreid bedje In Nederland is overnachten in een bed breakfast steeds meer in trek. Toeristen waar deren vooral de kleinschalige sfeer en per soonlijke aan dacht. Onlangs verscheen de gids'Bed Breakfast in Ne derland', met ruim 600 adres sen die zijn aan gesloten bij de organisatie Bed Breakfast Ser vice Nederland. Hoewel alle ac commodaties aan bepaalde ei sen moeten vol doen, zijn 150 kamers nog eens persoonlijk getest en voorzien van 1 tot 3 tulpjes. Het stijlvol uitgevoerde boek bevat te- j vens landkaarten en toeristische informatie over elke provincie. Zie ook www.bedandbreakfast.nl. Bed Breakfast in Nederland door Hanny Arends, 29,95 euro, ISBN 9080922315. Stirling' St.Andrews Edinburgh NGELAN Het Glenfinnan Viaduct in de hooglanden is onder meer bekend dankzij Harry Potter. joorCAREL VAN DER VELDEN De heuvels zijn groen, de kastelen prachtig en de ker ken mysterieus. Wie over het platteland rond Edin burgh rijdt, ziet een filmdecor zich voorbij trekken. Het land is leeg, maar vakantiemo- gelijkheden zijn er genoeg. Een ngs kastelen is een optie. Dok verleidelijk is een bede vaart langs beroemde whisky- i. Misschien wel uit vrees voor vervliegende herinnerin gen valt de keuze op een alterna tief. De reis gaat in het spoor ranfilmregisseurs die het Schot je decor wereldberoemd heb ben gemaakt. |a, Mel Gibson heeft een eigen standbeeld in Schotland. Het staat bij een restaurant in het plaatsje Stirling, een uurtje rij den vanaf uitvalsbasis Edin- Acteur Mei Gibson heeft zelfs een standbeeld in Schotland burgh. De poging-tot-kunstwerk is een even aandoenlijke als om streden ode aan de filmster die de wereld een lesje Schotse ge schiedenis schonk. In het restau rant is het aantal extra uitgeser- (ADVERTENTIE) Vakbezoekersdag 26 augustus 2005 „n* en -campers Oroomcaravans en -trends Novrteiten fttnesslNeUnessPark O CARAVAN SALON DÜSSELDORF Internationale beurs voor caravans en mobiele recreatie [17-8 t/m 4-9-2005 www.caravan-salon.de CIV/D/ FairwCte bv Verlengde Tolweg 2a 2517 3V OEN HAAG TeL 070-3501100 Fa*. 070-3584041 Email: lnfo@falfwt«e.n Messe DüsseLdorf veerde couverts sinds 'Brave heart' niet meer te tellen. De film vertelt het verhaal van William Wallace, de Schotse volksheld die de gehate Engel sen versloeg. Later werd hij ver slagen en geëxecuteerd, een tra gische afloop die de mythe rond zijn persoon slechts heeft ver groot. In de film zoekt hij revan che voor de moord op zijn vrouw, een personage dat in werkelijkheid nooit zijn echtge note kan zijn geweest. Maar een kniesoor die daar op let. Als teken van zelfbewustzijn schilderen Schotse voetbalsup porters sinds 'Braveheart' hun gezichten in de oorlogskleuren blauw en wit. Voor het oppoet sen van hun historische kennis hadden de Schotten Mel Gibson niet nodig. Schotland beschikt sinds 1869 over een enorm Wallace Monument. Ieder schoolkind brengt wel een keer een bezoek aan de hoge, in Vic toriaanse stijl gebouwde toren. De top biedt een spectaculair uit zicht over grazige heuvels en bij zalmvissers populaire rivieren. Het landschap opgt tegenwoor dig uiterst vredig, al riepen mili tante antiglobalisten recent juist hier het vroegere slagveld van William Wallace in herinne ring. Mel Gibson filmde rond Stirling, al hadden de slagveld scènes voor 'Bravehaert' in Ier land plaats. Volgens sommige Schotten ging Gibson op de vlucht voor het gure belasting klimaat. De regisseur/acteur hield het erop dat in Ierland meer paarden beschikbaar zijn voor de scènes op het strijdto neel. Charles en Diana Floors Castle is populair bij En gelsen. Het ligt langs de Tweed, de rivier die de scheiding vormt tussen Engeland en Schotland. De Schotse gids Ken Henley is blij met de belangstelling. 'Vroe ger veroverden de Engelsen on ze kastelen. Nu betalen ze ten minste acht pond om naar bin nen te mogen.' Floors Castle is typisch zo'n plek waar kasteel liefhebbers en filmfans elkaar kunnen kruisen. Tientallen sier lijke torentjes vrolijken het mas sieve kasteel op. Bezoekers drin gen er legaal door in het privé-le- ven van de Schotse aristocratie. De tiende Duke of Roxburghe toont zijn spectaculaire woon vertrekken vol kostbare tapij ten, schilderijen en antieke meubels. Overal staan foto's. Het zijn kiekjes en herinneringen aan belangrijke ontvangsten. Op een staatsieportret ontwaren we prins Charles en prinses Dia na. De foto is gemaakt in een pe riode dat de haarscheurtjes in het huwelijk nog verborgen ble ven. Het weelderige kasteel lijkt een ideaal decor voor een defini tieve film over het veelbespro ken leven van Lady Di. Al is het de vraag of de met de Britse 'royals' bevriende Duke of Rox burghe aan een dergelijk pro ject zou meewerken. Welkom was in ieder geval de crew van 'Greystoke'. DeTarzan- film uit de jaren tachtig werd er deels opgenomen. In de film wordt Tarzan als vanouds opge voed door de apen. Zijn terug keer brengt hem in het duistere Floors Castle. Waar hij als zoon van de landheer ontdekt dat de beschaafde wereld ook niet al les is. Weinig verrassend ontwik kelt hij heimwee naar de jungle. Georganiseerde trips zijn er nau welijks, maar dankzij een uitste kende reisgids kunnen doe-het-zelvers goed hun weg vinden langs de vele filmloca ties die Schotland telt. 'The Pocket Scottish Movie Book' van filmjournalist Brian Pendreight biedt inspiratie voor een weken lange zwerftocht. In het even pittoreske als over zichtelijke Edinburgh is het ver leidelijk even naar Princes Street te lopen. Dit is de plek waar de winkeldieven Ewan Mc Gregor en Ewan Bremner wer den achtervolgd in 'Trainspot ting', het legendarische inkijkje uit de jaren negentig in de Schotse zelfkant. Niet iedereen zal tijd hebben voor een bezoek aan Glenfin nan, de streek in de hooglanden die veel bezoekers trekt sinds Harry Potter met de Hogwarts Express door dit adembenemen de decor reed. 'The Pocket Scot- tisch Movie Book' levert echter al genoeg ideeën voor trips rond Edinburgh. Alleen op de kaart van Centraal Schotland wijst Pendreight 56 filmlocaties aan. En om een ander voorbeeld te noemen: vanuit de hoofdstad is St. Andrews per auto een leuke dagtrip. Het strand vormde het decor voor de monumentale openingsscène van 'Chariots Of Fire' (1981). De Blootsvoets woel den de atleten door het zand tij dens de training voor de Olympi sche Spelen van 1924. Dat kan ook nu nog, alleen moet je er zelf de klanken van Vangelis bij verzinnen, die destijds de bios coopzaal vulden. Warm Schotland Foto visitscotland Kennissen gaan al jaren achtereen naar Schot- j land. Want hoewel vaak koud en nat, is het land volgens hen ook heerlijk ruig, leeg, en zelfs warm dankzij de vriendelijke be volking. Steeds meer vakantiegan gers zoeken in hun paar vrije weken van het jaar de broodnodige rust en ontspanning, en dat kan onder meer in dit deel van Groot-Brittan- nië. Aangezien de meeste Schotland- gangers op eigen gelegenheid rei zen, zijn een goede wegenkaart plus een reishandboek onontbeer lijk. Met de Dominicusgids 'Schotland' kom je een heel eind, temeer omdat de auteur twaalf I tochten heeft samengesteld. Geschreven voor Nederlandse toeristen, dus compleet met reis- informatie en andere nuttige tips en anekdo tes, en aantrekkelijke beschrijvingen van de diverse steden en streken. Met bovendien 'fo to's die regelmatig ook zon laten zien. Schotland door Frans T. Stoks, uitgeverij Gottmer, 19,95 euro, ISBN 902573975x. Diverse touroperators bieden rondreizen naar Schotland aan, ^1 maar het land laat zich ook prima individueel verkennen. Goed- fj koop is dat overigens met, zelfs voor relatief eenvoudige over- nachtingen moet vaak behoorlijk diep in de buidel worden getast. Tot in de verste uithoeken zijn bed&breakfasts te vinden, guesthou ses bieden iets meer comfort. Jeugdherbergen en campings zijn ook rijkelijk aanwezig Vanaf Amsterdam zijn er vluchten naar Glasgow, Edinburgh en Ab erdeen Wie met de eigen auto en/of caravan reist kan de veer boot IJmuiden-New- castle nemen, of de zuide lijker route Rotter- i dam-Hull. Ter plaatse is vervoer per eigen auto het gemakke lijkst Alternatieven zijn de trein, de lange af standsbus en in heel afge legen streken de post bus Wie erg sportief is kiest de fiets Algemene informatie. Vi sit Britain, Stadhouderskade 2, 1054 ES Amsterdam, tel. 020-689 00 02, www.visitscotland.com/nl. Engelstalige informatie ook viatel 0044-1506-83 21 21 ALICE PLEKKENPOL Watersport I Achter een veel te snel varende boot, met i twee ski's onder uw voeten, houdt u zich met j beide handen stevig vast aan het handvat van i een touw. In uw razendsnelle tocht over het i water zorgen de golfjes die de boot veroor- zaakt voor extra beweging. Ook maar even uw i evenwicht verliezen zou een keiharde smak op het wateroppervlak betekenen. Doet u het i liever iets rustiger aan? Ga dan gerust in de 1 boot zitten om te genieten van een heerlijke I vaartocht over het water. Maar ook zonder boot kunt u genieten van wat tweederde van i het wereldoppervlak ons te bieden heeft. Als I kikvorsman duikt u af naar de bodem van de oceaan en komt u in een andere wereld te- recht. Bijzondere vissen, vreemd bewegend zeewier en oude wrakstukken van schepen zijn hier te bewonderen. Eenmaal bovengeko men wordt u bijna overspoeld door de krachti ge golven, die op hun beurt ideaal zijn om op j te golf1 of kitesurfen. j Waterskiën: www.waterskibond.nl; varen: i www.vaartips.nl; duiken: www.lerendui- ken.nl; golfsurfen: www.pipodekloon.nl en ki tesurfen: www.kitesurf.nl. Het toestel was een half uur eer der van Gatwick Airport opge stegen en over een kwartiertje zouden we op Schiphol landen. Hei was een normale vlucht, geen turbu- atie of rare trillingen, de motoren flo- 3i alsof ze in een stralend humeur wa- Sfl en ook de geluiden van onderdelen &in- of uitgeklapt werden gaven geen aanleiding tot onrust. tvenlater klonk er een 'ping' in de cabi- 3e De stem van de Engelse gezagvoerder wam over de luidsprekers. Hij stelde fich eerst aan ons voor, vertelde iets 'verhet weer in Nederland en zei toen, tof het hem nu pas te binnen schoot, er nog een kleinigheidje van techni- aard was waar we ons vooral niet tokover moesten maken. ^mevrouw die naast me door een tijd- |toift zat te bladeren ging rechtop zit- to Het werd stil om me heen. rogmaals, zei de gezagvoerder, het was Rauwelijks het noemen waard, maar er tod zich een piepklein probleempje '°ormet de remkleppen. Die bleken tot helemaal te doen wat er van ze ver engd werd. Ze weigerden omhoog te gaan. jtoatbij een raampje. De neergeklapte "typen die nu één geheel vormden met Door DIRK MULDER de vleugel waren de remkleppen, nam ik aan. Al vaker had ik gevonden dat de constructie er wat flodderig uitzag. En daar had je het dan. Het effect van dit kleine mankementje was gering, zei de gezagvoerder. Zijn war me stem gleed als een stoomstrijkijzer over onze verkreukelde gemoedsrust. We gingen met een iets grotere snelheid dan gebruikelijk de landing inzetten en hoewel het werkelijk nergens op sloeg zouden er preventief wat hulpdienstjes langs de baan staan, want dat was nu eenmaal voorschrift. Het was niets. Dapper glimlachte ik naar mijn medepassagier. Ze knikte bemoedi gend terug. Vervolgens sprak een andere stem ons toe. Voor de mensen die geen Engels ver stonden gaf de Belgische steward een ver taling. 'U zult het misschien al begrepen hebben.' zei hij een tikje achter adem. 'Maar de gezagvoerder heeft net uitge legd dat de remkleppen weigeren. Het ge volg is dat we met een veel hogere snel heid dan normaal zullen landen. De hulpdiensten zijn gealarmeerd en de brandweer staat stand-by.' Het klonk niet alsof hij veel vertrouwen in de goe de afloop had. Het leek opeens erg koud te worden. Sommige mensen maakten nerveuze grapjes, anderen keken strak voor zich uit. In films zie je dan dat wildvreemden troostend eikaars hand vastgrijpen, maar daar leek de mevrouw die naast mij zat me veel te Brits voor. Het was zover. Met een stevige 'bonk' raakte de wielen de landingsbaan. Bui ten zag het rood van de brandweerauto's en wit van de ambulances. Gierend rem de het vliegtuig op de motoren. Het toe stel rolde uit en kwam tot stilstand. Gek, eigenlijk viel het een beetje tegen. Het was dat ik het wist, maar anders had ik geen verschil gemerkt met een gewone landing. Theater bij Slot Zeist Slot Zeist houdt in augustus en september diverse openluchteve nementen in het theater in de slottuin. Zo zijn er tijdens de schoolvakantie elke woensdag vanaf 14.30 uur jeugdvoorstellin gen, en op zondagmiddag vanaf 13.30 uur gevarieerde program ma's. De toegang is gratis, meer informatie via www.slottuinthea- ter.nl. Ook in het openluchttheater, maar niet gratis, is Mozarts opera 'Le Nozze di Figaro' op 25, 26 en 27 augustus. Behalve 'gewo ne' kaarten zijn er diverse arrangementen beschikbaar. Meer in formatie: tel. 0900-202 27 09, www.openluchtopera.nl. Festival, kunst en antiek De politici zijn nog met reces, dus kan het historische Binnenhof in Den Haag prima voor andere doeleinden worden gebruikt. Zo als het internationale festival op 24, 25 en 26 augustus, met optre dens van onder meer het Nederlands Dans Theater II en het Resi dentie Orkest. De voorstellingen duren van 20.30-22.15 uur en de entree bedraagt 6 euro, passé partout 15 euro. Meer informatie: tel. 070-302 07 38, www.binnenhoffestival.nl. Aansluitend zijn er 27 en 28 de Haagsche Kunst- Antiekdagen op en rond het Lange Voorhout, de Denneweg en het Noordeinde. Veilinghuizen verzorgen gratis taxaties en beide dagen zijn er di verse stadswandelingen. Gratis toegankelijk van 10.00-17.00 uur. Meer informatie: tel. 0900-340 35 05, www.denhaaq.com. Bruisend en briesend De jaarlijkse Landgoedfair 'met paarden, pony's, jachtvogels en di verse hondenrassen' op het grote particuliere landgoed Heerlijk heid Mariënwaerdt bij Beesd heeft als thema 'Bruisend en Brie send'. Vandaag en morgen zijn er keuringen van en demonstra ties met edele viervoeters, omlijst door ruim 140 kramen met al lerhande producten. Kinderen kunnen terecht in de knutseltent of kinderboerderij. Geopend van 10.00-18.00 uur, entree 10 euro, kinderen tot 12 jaar gratis. Gratis pendeldienst vanaf station Beesd. Meer informatie: www.marienwaerdt.net. Levende standbeelden Een groot festival van al dan niet in kleur gespoten mannen, vrouwen en kinde ren. World Statues heet de gratis te bezoeken bijeen komst van levende stand beelden (foto). Ruim hon derd deelnemers uit bin nen- en buitenland verba zen het publiek tijdens het Arnhemse Rijnfestijn op 27 en 28 augustus. Op zaterdag is er tussen 13.00-17.00 in de Eusebiuskerk een ten toonstelling met foto's van Colin Wilson, kostuums en decorstukken van deze bij zondere straatkunst. Euro pees Kampioen bodypain- ten team Verstappen tovert mensen om tot standbeeld. Meer informatie: www.worldstatues.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41