Ubinet investeert in nilieu en onderwijs Moslims ingezet tegen radicalisme Vuilnis hoopt zich op in Amsterdam Sail massaal bezocht ondanks plensbuien CBP doet onderzoek naar internetfoto's voetbalsupporters Politie maakt gebruik van omstreden wapen Balkenende vindt keuze voor Fasseur zorgvuldig Ifioord in zicht over besteding aardgasmeevaller Pluimveesector laat dieren al dagen binnen Westkant A4 bijna klaar Verbrande gehandicapte overleden Herstel IJzeren Rijn opgeschort Hotel Okura weer legionellavrij Veertig kilo xtc in beslag genomen door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - De koningin heeft voor de Leidse histori cus Fasseur gekozen om een monografie te schrijven over de Greet Hofmans-affaire, omdat zij een zorgvuldig on derzoek wil. „Dat is een zaak van de koningin, want het ko ninklijk huis-archief is een particulier archief", zei pre mier Balkenende gisteren. Fasseur kreeg deze week toestemming om alle dos siers over de Hoffmans-af- faire in te zien. Daar zit ook het tot nu toe geheime rap port bij van de commissie Beel, die in de jaren vijftig onderzoek deed naar de ge bedsgenezeres die grote in vloed had op de toenmalige koningin Juliana. De aan wezigheid van Hofmans op paleis Soestdijk leidde bijna tot een constitutionele crisis. Balkenende vindt niet dat de koningin andere wetenschap pers diskwalificeert nu zij al leen Fasseur toestemming geeft de stukken in te zien. De PvdA in de Tweede Ka mer had daarvoor gepleit. „Het gaat om een heel gevoe lig onderwerp", aldus de pre mier. „Het rapport Beel moet zorgvuldig gepresenteerd wor den." Andere historici zou den wellicht enkel wat kren ten uit de pap halen. Fasseur, die een biografie schreef over koningin Wilhelmina, heeft bewezen dat hij een goed schrijver is, die de zaken in de juiste context kan plaat sen, zei de premier. De emeri tus hoogleraar denkt tot 2009 nodig te hebben voor zijn on derzoek. Daarna kan het rap port Beel ook openbaar wor den voor andere wetenschap pers. GPD Lfons Kockelmans LeBerqsma - In het kabinet te- lach overeenstemming af Loverdeling van de extra Lbaten van circa 1,5 mil- feuro, melden bronnen op I Binnenhof. De meevaller, L gevolg is van de hoge waaraan de aardgas- gekoppeld, komt te- I in het zogeheten Wonds. Daaruit worden in- Cjngen in wegen, bruggen, kondenvijs en dergelijke p. kabinet is van plan uit dit 5400 miljoen extra beschik te stellen voor duurzame iie Honderd miljoen gaat verbetering van de lucht- eit. Voor de bouw van ivoor het praktijkonder- it 300 miljoen extra be- I het beroepsonderwijs 100 miljoen meer uitge ven. Voor de monumenten- [iomt eenzelfde bedrag be waar. zoals eerder uitlekte. L.er Hoogervorst (Volksge- tfid) kondigde donderdag dat hij 130 miljoen wil Eken voor onderzoek naar medicijnen. van het FES-geld kg niet helemaal rond. Vol le week worden de puntjes feigezet. pal pakket Van Geel (Mi- bkondigde nog meer maatre- b aan voor verbetering van milieu, waaronder een fiscaal pakket. Hij is blij set extra geld voor duurza- I energie en luchtkwaliteit pijoen uit het FES-fonds). ïéuorganisatie Greenpeace teerde verheugd maar stelt duurzame energie 'niet mag zijn van de gril- op de energiemarkt'. „Het lillem-Alexander i Maxima lar Australië HAAG - Willem-Alexan- en Maxima brengen in de van volgend jaar een offici- bezoek aan Australië. De vi- slaat in het teken van vier ten contacten tussen Neder- Ira Australië. 16 stuurde de Verenigde Indische Compagnie (VOC) c'Batavia (het tegenwoordi- liiarta) een schip richting '.oen nog onbekende 'Zuid- Schipper Willem Jansz. i maart van dat jaar met toot Duyfken' de eerste Eu- Ean die de Australische bereikte. Ook daarna heeft fOC de kusten van Australië hid en bezocht. 'Australiejaar' wordt op 30 an 2006 in de Ridderzaal ge- td. in aanwezigheid van le- van de Australische en Ne- iadseregeringen. Het Rijks- sim voor Volkenkunde in fen opent 6 oktober van dit tde expositie 'Australië: het de mensen'. Volgend jaar cr in het gebouw van de Kde Kamer een expositie de Nederlandse emigratie- naar Australië. GPD Marinepersoneel uit Rusland kijkt zijn ogen uit vlak voor de parade die het personeel van de deelne mende vloot van Sail 2005 in Amsterdam gaat lopen. De bemanningsleden van de Tall Ships en de mari neschepen vertrokken vanaf de marinekazerne voor een grote optocht door de hoofdstad. foto Kick Smeets/ANP gen van verkeersregelaars en brachten zo Sail-bezoekers in gevaar. Pas na afloop van het evenement mogen de taxi's te rug naar hun standplaats. Een 31-jarige Rotterdamse be zoeker van Sail overleed donder dagavond laat na een ongelukki ge val. Hij wilde met een bordje eten vanaf de kant een ponton op, stapte mis en kwam met zijn hoofd tegen het ijzeren boord aan en verdween onder water. Duikers haalden hem boven. De man overleed in het zieken huis. ANP pagina 11 Hoogaarzen oogsten lof kabinet moet ook op de lange termijn duurzame energie veilig stellen." Minister Peijs (Verkeer en Wa terstaat) benadrukte dat het geld voor de verbetering van de luchtkwaliteit voorwaarde is voor de verbetering van de infra structuur. „Zonder schonere lucht kunnen we niet verder bouwen." Premier Balkenende noemde het FES-geld van groot belang om de economische structuur te versterken. De premier kondig de aan dat het kabinet nog eens zal kijken naar de verdeelsleu tel van de aardagsbaten. Die zijn momenteel zeer fors door de 'exorbitante olieprijzen'. Balkenende wilde dit verder niet toelichten, maar volgens een ingewijde dreigt het FES door de hoge olieprijs 'over vol' te raken, waardoor het moeilijk wordt 'het geld weg te zetten'. Volgens de huidige re gels gaat 40 procent van de aard gasbaten naar het FES en de rest naar de staatsschuld. Het kabinet heeft - inclusief het geld dat in het voorjaar werd uitgetrokken voor onder meer onderwijs - dit jaar al twee mil jard aan FES-gelden besteed. Naar het zich laat aanzien blijft er nog een miljard te verdelen over. Naast de aardgasbatenmeeval- ler heeft het kabinet ook flinke meevallers door hogere belastin ginkomsten als gevolg van de aantrekkende economie. Circa een miljard van dat geld wil het kabinet gebruiken voor lasten verlichting en koopkrachtrepa ratie. Verdeling Hoe dat bedrag zal worden ver deeld, is nog niet duidelijk. Wel is al bekend dat er 100 miljoen euro meer komt voor de kinder opvang en dat 100 miljoen wordt gebruikt om volgend jaar de benzineaccijns te bevriezen. ANP AMSTERDAM - Het publiek trok zich gisteren weinig aan van de slechte weersvoorspellin gen. Ook op de derde dag kwam het met honderdduizenden tege lijk voor Sail naar Amsterdam. Daar was onder andere de Indo nesische marineband van de driemaster Dewaruci te zien op de Streetparade voor bemannin gen van de tallships. De matro zen trommelden lustig en trok ken zich niets aan van kletteren de plensbuien. De Streetparade, met ook een sterrol voor de Italiaanse man schappen van de Amerigo Vespucci getooid met zonnebril len, was een hoogtepunt evenals de aankomst van de Russische viermaster Sedov. De 117,5 me ter lange voormalige vrachtvaar der voer pas de derde dag van Sail binnen wegens eerdere ver plichtingen op de Oostzee. Per trein is het nautisch evene ment inmiddels zonder proble men te bereiken. De taxistandplaats voor het Cen traal Station is op last van de po litie gesloten. Taxichauffeurs hielden zich niet aan aanwijzin- AMSTERDAM - De gevolgen van een week staken door de Amsterdamse reinigings dienst worden steeds meer zichtbaar. Hoe langer de acties aanhouden, hoe meer men sen besluiten de vuilnis op straat te zetten. De staking van de Amsterdamse vuilnisophaaldiensten en Sail zijn de ideale omstan digheden voor een uitbraak van de pest. Dat wil zeggen, een paar eeuwen geleden. Dat hebben medewerkers van The Amsterdam Dungeon afgelopen week meegedeeld na onderzoek in de Amsterdamse gemeentearchieven. Het attractietheater aan het Ro- kin opent deze herfst en brengt de (griezelige) geschiedenis van de hoofdstad in beeld. Uit de archieven blijkt dat de pest in de 17e eeuw in Amsterdam is gekomen via de vlooien van ratten van schepen uit verre landen. In combinatie met de slechte hygië ne op straat in die tijd en dicht op elkaar levende mensen, had dat een ware pestepide mie tol gevolg. Van 1663 tot 1664 kwamen daardoor 34.000 van de 200.000 inwoners van Amsterdam om het leven. foto Toussaint Kluiters/RTR door Chris Bakker DEN HAAG - Bekende allochto ne Nederlanders gaan jongeren waarschuwen voor de gevaren van religieus extremisme en hen wijzen op de mogelijkheden om hun toekomst op een andere ma nier in te vullen. Dat is een van de plannen waarmee minister Verdonk (Vreemdelingenzaken en Integratie) radicalisering on der moslimjongeren wil voorko- Een woordvoerster van Verdonk kon nog niet zeggen welke BN' ers van allochtone afkomst in beeld zijn om de jongeren voor te lichten. Ook komen er initia tieven om vooroordelen en nega tieve beeldvorming aan te pak ken, zoals het wekelijks uitzen den van preken die in moskeeën worden gehouden. Bovendien is het de bedoeling dat gezaghebbende Nederlandse islamitisch geestelijk leiders weerwoord gaan bieden aan ra dicale interpretaties van de maatschappelijke discussies in chatrooms en op internetpagi na's. Volgens Verdonk kan dat een eerste stap zijn naar de oprich ting van een commissie die 'ge zaghebbende uitspraken' kan doen over de uitleg van de islam in de context van de Nederland se samenleving. De WD-bewindsvrouw heeft haar nota Weerbaarheid, met in totaal ruim dertig acties voor de komende drie jaar, gisteren naar de Tweede Kamer ge stuurd. Ze laat ook onderzoeken waarom sommige moslimjonge ren radicaliseren, terwijl ande ren kiezen voor een liberale, de mocratische vorm van de islam. Minister Donner van Justitie stuurde tegelijkertijd een nota naar de Kamer waarin hij een vi sie geeft op de aanpak van radi calisme en radicalisering. De overheid moet volgens hem op treden tegen islamitisch radica lisme, rechtsradicalisme en die- renrechtenactivisme, omdat de ze vormen gepaard gaan met ge weld dat direct slachtoffers maakt. Bovendien gaat er een dreiging met geweld vanuit die 'ontwrichtend' werkt in de sa menleving. Donner en zijn collega Remkes (Binnenlandse Zaken) komen binnenkort met nieuwe maatre gelen tegen radicalisering. ANP DEN HAAG - Pluimveehouders moeten hun dieren vanaf maan dag binnenhouden. Maar in de praktijk doen zij dat al dagen lang. Ze willen geen enkel risico nemen op besmetting met het ge vreesde vogelpestvirus. Het ministerie van Landbouw maakte gisteren bekend dat de ophokplicht na het weekeinde ingaat. De pluimveebedrijven kunnen ervoor kiezen hun die ren in hokken te zetten of een andere constructie aan te bren gen die contact met wilde vogels onmogelijk maakt. Volgens landbouworganisatie ZLTO houden veel pluimveehou ders hun dieren al dagen bin nen. Velen hebben de vorige vo gelpestepidemie in 2003 nog op hun netvlies staan. Minister Veerman van Land bouw besloot afgelopen dinsdag dat commercieel gehouden kip pen, eenden en ander pluimvee tijdens de vogeltrek binnen moe ten blijven. Voor hobbydieren geldt de maatregel niet. ANP doorWim Meyboom WE.ET JÊ WAT 4 ££W IJ5JE- VÜOX ME- UAL EM zaterdag 20 augustus 2005 ZOETERMEER - Het gedeelte van de snelweg A4 tussen de Ringvaart en Leiderdorp dat is verbreed, gaat vanoch tend om 05.00 uur open voor het verkeer. Rijkswaterstaat HSL-Zuid maakte dat gisteren bekend. Maandag 22 au gustus gaat voor het eerst de ochtendspits over de drie rijstroken van de westbaan. De weg wordt verbreed in het kader van de aanleg van de hogesnelheidslijn, HSL-Zuid. ANP TERHEIJDEN - Een 31-jarige gehandicapte vrouw uit Terheijden is donderdagavond overleden als gevolg van haar ernstige brandwonden. De vrouw lag al meer dan een week in kritieke toestand in het ziekenhuis, nadat zij door verzorgsters in een te heet bad was gedaan. Een woordvoerder van Sovak, de instelling voor verstandelijk gehandicapten waar de vrouw woonde, bevestigde het overlijden gisteren. De vrouw woonde al 27 jaar in Sovak. De jonge mede werkster die de lichamelijk en verstandelijk gehandicap te vrouw vorige week woensdag in bad deed, verzuimde de temperatuur van het water vooraf te controleren. Bij het koelen met koud water moest de vrouw twee keer gere animeerd worden na een hartstilstand. ANP WEERT - ProRail begint maandag nog niet met het op knappen van zeven kilometer spoorlijn tussen Budel en Weert. Dat heeft de beheerder van het spoornet gisteren laten weten. ProRail nam de beslissing nadat de Milieufederatie Lim burg en vakantiepark Weerterbergen gisteren naar de rechter stapten om te voorkomen dat spoorwegarbeiders maandag aan dit deel van de IJzeren Rijn gaan sleutelen. Volgens hen beschikt ProRail niet over de vereiste vergun ningen. ANP AMSTERDAM - Alle verdiepingen van het Amsterdamse Hotel Okura zijn gisteren weer open gegaan voor gasten. Het hotel moest dinsdag tien van de 23 verdiepingen slui ten nadat een verhoogde concentratie van de legionella- bacterie was geconstateerd. De leidingen in het koudwa- tersysteem zijn woensdag doorgespoeld. Uit tests bleek gisteren dat het hotel 'legionellavrij' is. Slechts enkele kamers zijn nog dicht omdat daar water schade is ontstaan door het doorspoelen. ANP ROTTERDAM - De Nationale Recherche heeft dinsdag veertig kilo xtc (ongeveer 130.000 pillen) in beslag geno men en daarbij zes verdachten aangehouden. Dat heeft het landelijk parket van het OM gisteren laten weten. Uit een onderzoek kwam naar voren dat een veertigjarige man uit Rotterdam vermoedelijk betrokken was bij xtc-handel. Dinsdag hield de politie daarom de bestuur der van een auto aan waarin 12,5 kilo xtc-tabletten werd gevonden. In een woning in Rotterdam werden vervol gens de overige 27,5 kilo aan xtc-tabletten in beslag geno men. ANP door Chris Bakker en Peter Punt DEN HAAG - Het College Be scherming Persoonsgegevens (CBP) zal onderzoek doen naar de publicatie op internet van fo to's van voetbalsupporters die half april betrokken waren bij de rellen rond de wedstrijd Feye- noord-Ajax. De onafhankelijke instantie wil van de Rotterdam se politie weten wat de precieze overwegingen zijn geweest om voor dit opsporingsmiddel te kie- Dat heeft een woordvoerder van het CBP gisteren gezegd. Vol gens het college gaat het om de vraag of het middel in verhou ding staat tot het doel dat de po litie ermee wil bereiken. „Bij die proportionaliteit hebben we enige aarzelingen", aldus de zegsman, De politie zette naar aanleiding van de rellen 250 foto's op inter net in de hoop dat de relschop pers herkend en opgespoord kon den worden. Op basis daarvan zijn tot nu toe circa honderd mensen aangehouden. Justitie in Rotterdam heeft al ruim vijf tig relschoppers vervolgd. Ook de politie in Nijmegen heeft fo to's op internet gezet van ver dachten van de rellen die uitbra ken op de laatste avond van de Vierdaagse in Nijmegen. De woordvoerder van het CBP wees erop dat foto's van ver dachten in een politieregister zit ten dat in principe een gesloten systeem is. De politie mag de foto's op inter net publiceren. Maar dit is vol gens het college wel een veel zwaarder middel dan het tonen van foto's bij een buurtonder zoek of op televisie, onder meer omdat afbeeldingen op internet vaak lang blijven staan en ieder een ze op elk moment van de dag kan bekijken. De politie in Rotterdam wil niet reageren op de beweringen van het CBP en verwijst naar het Openbaar Ministerie (OM). Vol gens een woordvoerster van het OM in Rotterdam is de gekozen aanpak niet nieuw. PvdA-Kamerlid Van Heemst vindt het 'uitgesproken onnozel' dat het CBP de zaak gaat onder zoeken. „Ik vraag me af of ze niets beters te doen hebben", zei hij. ANP door Mayke Calis DEN HAAG - Arrestatieteams gebruiken omstreden middelen om gestoorde verdachten aan te houden. Met de 'vangstok', een soort grote slangenvork, kunnen niet aanspreekbare- en gevaar lijke verdachten tegen de muur worden gedrukt. Agenten hoe ven dan geen vuurwapens te ge bruiken. Formeel is het gebruik van de vangstok niet toegestaan, zegt criminoloog Jaap Timmer. In de bewapenings- en uitrustingsre geling voor arrestatieteams staat niets over het gebruik er van. Timmer pleit daarom voor een uitbreiding van het arsenaal waarmee arrestatieteams, onge veer honderd tot tweehonderd agenten, hun werk kunnen doen. Arrestatieteams houden jaarlijks ongeveer 1500 verdach ten aan waarvan enkele tiental len gestoord of gevaarlijk zijn. Legale middelen als pepper- spray slaan volgens Timmer niet aan bij drugsverslaafden die veel cocaïne hebben gesnoven. Bovendien moeten de agenten te dichtbij komen om het op te spuiten. „Dit soort verdachten heeft soms messen om de han- i den getapet of draagt enge ziek ten", aldus Timmer. Cees den Bakker van het Neder lands Politie Instituut zegt dat de vangstok alleen in bijzondere gevallen wordt gebruikt, bij voorbeeld in levensbedreigde si tuaties. Andere omstreden mid delen als stroomstootwapens en stokken om iemand omver te trekken worden niet gebruikt, aldus Den Bakker. Volgens hem is de vangstok niet verboden om dat het geen wapen is. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3