T rendy Wenen Brazil A Groene Gordel rond Brussel De Gordelroute jfdactie bijlagen: 0113-315680 «vw.pzc.nl .,il; redactie@pzc.nl 31/ 4460 AA Goes lentie-exploitatie: .en Midden-Zeeland: 0113-315520 s-Vlaanderen: 0114-372770 020-4562500 terdag 20 augustus 2005' Reizen raPiS NATAL - Brazilië JX9 dgn. stiandvakantie l HStv.a.1 incl. H émiMm ftybrazit.nl u Waterpret Op het IJ van Amsterdam varen van 17 tot en met 22 augustus Het weer trotseren von 1/ LUI til niti de mooiste schepen tijdens SAIL. P Natuurlijk zijn er naast varen ook andere manieren om te genieten van water. Op welke manier be leeft u het liefst waterpret? Stem mee in de Graadmeter. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Q Wenen is flitsend, jong en trendy. Dat beeld draagt het Oostenrijks Toeristenbureau graag uit. Maar Wenen is en blijft vooral het openluchtmuseum van de Habsburgers: het pronkt in stijl met het protserige en statige culturele erfgoed. Het trendy Wenen bestaat bij de gratie van de traditionele stad. Voor wie het zoekt. kor ERIK MEULEMAN "yet in de twintig is ze. Heeft IV I haar culinaire opleiding als ^1 een stoomcursus ervaren. X. Maar ze kan koken. In Babet te's in Wenen; een kleine kookboekhan- delen een keukentje waar je redelijk com fortabel aan een barretje kunt zitten. Met directe blik op het werkblad en het fornuis van de keuken. En Denise Amann natuur lijk. Zij kookt voor het groepje mensen dat inde keuken kan plaatsnemen. De keus is beperkt, het moet snel kunnen met veel verse ingrediënten. Het is een feest Denise met haar keukengerei in de weer te zien, ,onderwijl wijn inschenkend voor haar gas ten. Het stelt helemaal niets voor hetgeen tebereidt, dat zie je zo. Maar eenmaal op jebord is het een kunstwerk en in je mond blijkt het een sensatie die de papillen in vervoering brengt. Denise vertelt hoe het culinaire wondertje tot stancj is gekomen en wuift de complimenten weg: 'Dat kunt uthuis ook, probeer het maar'. Babette's is een apart eetlokaal in de wijk het Freihausviertel. In dit nogal verkom merde deel van Wenen voltrekt zich sinds 1998 een opmerkelijke revival: moderne kunst, gastronomie, haute-couture en de sign ontmoeten elkaar er steeds meer en versterken het idee datje door een alterna tieve wijk van Wenen flaneert. Dewijk ligt vlak achter de Naschmarkt, op en steenworp afstand van Babette's. Deni se Amann kan er na een korte wandeling terecht voor ieder exotisch ingrediënt dat tezich wenst. De Naschmarkt is exclusief. Naschen (snoepen) krijgt op deze markt een extra dimensie. De prijzen voldoen an de verwachting. Een wandeling over fevreselijk drukke markt met vaste kra men vergt doorzettingsvermogen, maar evreemde geuren en de uitgestalde inter zonale waar vergoeden veel. Azijn als digestief êen kraam die direct in het oog springt is die van azijnhandel Gegenbauer. De gla zen ballonnen gevuld met kleurrijke sub stanties op uitgestalde stellages trekken («aandacht. Met een pipet mag een bezoe- ler proeven van een van de tientallen soor ten azijn. De gedistingeerde eigenaar en brouwmeester Erwin M. Gegenbauer ver toont zich in de kraam en maakt aan zijn toehoorders duidelijk dat men het genoe- heeft van niets minder dan pure elixers te proeven. Azijn is hier veel meer dan 'Essig im Salat'. Erwin M. geeft uitleg frer het delicate rijpingsproces van zijn zzijnen die jarenlang worden opgeslagen ^eikenhouten vaten in zijn Weense brou- Klassiek Wenen is slot Schönbrunn. Foto Wegener werij. Alsof het om een single malt whisky van een Schotse distilleerderij handelt, op pert een toehoorder. Gegenbauer beaamt dit zonder blikken of blozen en biedt als bewijs van zijn meesterschap een glaasje Edelsaurer PX aan, een digestief. 'Een uit stekend alcoholvrij alternatief voor een li keur of cognac na een prettige maaltijd. In Califomië is het een doorslaand succes. Daar is de trend alcoholvrij, men heeft er genoeg van de 'Schnapps' en de onvermij delijke gevolgen van het drankgebruik de volgende ochtend', vertelt Gegenbauer. De Edelsauer is verbluffend. Aan het eind van de Naschmarkt een echte trendy plek van jong Wenen: de terrassen en paviljoens waar 'zien en gezien wor den' wordt gebezigd. De meer dan uitste kende Weense koffie (in talloze varianten) wordt vaak staand genuttigd, waarbij alles wat er van de markt komt in ogenschouw wordt genomen. En op waarde wordt ge schat. Een passende overgang naar de eerste win kels en galeries van het Freihausviertel, de wijk waar de fine fleur van Wenen win kelt. De galeries en ateliers in de wijk zijn stuk voor stuk een bezoek waard. Nadat de in Oostenrijk zeer populaire Georg Kargl in 1998 zijn atelier/drukkerij/galerie in de Schleifmtihlgasse vestigde, volgden velen zijn spoor naar het Freihausviertel. De ac tuele Weense kunstwereld is hier te vin den en laat zich in allerlei gedaantes zien. De bonte mix met antiekzaken, salons, bars en restaurants maakt dat de wijk in derdaad afwijkt van het klassieke Weense patroon dat om de hoek ligt. Als je na de Naschmarkt en het Freihausviertel nog meer trendy cultuur wilt snuiven dan is en blijft het MuseumsQuartier Wien (op nog geen vijf minuten lopen) een unieke plek. Voor een indruk van de (uiteraard ook klas sieke) gigantische verzamelingen die in het Leopoldmuseum, de Kunsthalle en Mu- mok (museum voor moderne kunst) die naast elkaar op de Museumplatz staan, heb je dagen nodig. Het plein zelf is een trefpunt voor iedereen: een enorm terras met speciaal vormgegeven zit- en ligele- menten waar ook wordt gedanst en mu ziek wordt gemaakt. Een geslaagde poging om klassiek Wenen te combineren met jonge moderne kunst is het in mei geopende museum Moya Eu rope. Met de meer dan honderd jaar oude fagade in de stijl van de traditionele Ween se architectuur, pal naast het imposante Burgtheater en vis-a-vis met het Weense Rathaus, valt Moya nauwelijks op. Maar achter dat front gaat een gloednieuw pro ject schuil: Moya geeft de ruimte aan het werk van jonge kunstenaars die niet ouder dan 25 jaar zijn. Met de eerste expositie, het werk van kunstenaars uit de 25 EU-lan- den, heeft Moya een gouden greep gedaan. Fascinerende werken (foto's, video's, sculp turen, schilderijen) grijpen de aandacht van de bezoeker en laat die pas los als je weer buiten op de trappen van het gebouw komt. Van deze kant liet Wenen zich niet eerder zien. Jonge mensen snuffelen op de Nasch markt. Foto's WIEN TOURISMUS Onder: Moya her bergt jon ge kunst. Foto's MOYA Hippe hotels Het hippe en trendy Wenen manifes teert zich behalve in de buurt van het Freihausviertel ook elders in de Oos tenrijkse hoofdstad. Het Hundert- wasserhaus, wordt als alternatieve plek aangemerkt. In de Guertel, de ring van gebouwen (onder het spoor) rondom het oude gedeelte van We nen, bevinden zich talloze clubs, pubs en restaurants die zich onderschei den. Ook hotels als het Stylehotel in de Herrengasse, waar binnenhuisar chitecten en designers zich mochten uitleven, springt er uit. Met grote multiculturele projecten, theater, popconcerten en wat dies meer zij probeert Wenen haar jonge gezicht te tonen. Jammer dat de stad qua huisvesting op een enkele jeugd herberg na niet echt wat te bieden heeft dat aan de doorgaans beperkte financiële vermogens van jongeren be antwoordt. Een nadeel is ook dat er bijvoorbeeld vanuit Nederland geen low-budget maatschappij op Wenen vliegt Vanuit Duitsland (Keulen en Düsseldorf) is dat met Air Berlin wel mogelijk. Een alternatief vanuit Ne derland zou een vlucht met Sky Europe naar Bratislava kunnen zijn en daarna met de trein naar Wenen In sommige gevallen kan het de moei te waard zijn om vanaf Brussel met SN Brussels Airlines te vliegen. De prijzen voor retourvliegtickets Schiphol-Wenen liggen tussen de 250 en 300 euro, Air Berlin is aanzienlijk goedkoper Vanaf het vliegveld brengt de City Airport Train (non stop) je in een kwartier in hartje Wenen. Een retour kost 16 euro. Met de trein vanuit Nederland naar Wenen reizen kan ook prima De reistijd bedraagt tussen de 12 en 14 uur, een retour kost bijna 200 euro, de nachttrein circa 225 euro. Veel touroperators bieden georganiseerde busrei zen naar Wenen aan. Algemene informatie: Oostenrijks Toeristenburo, Postbus 94285, 1090 GG Amsterdam, 020-468 28 57, www.austria.info/nl Zie ook www.babettes.at,emq@qeqenbauer.at. www.stylehotel.at en www.moya-vienna.at Het Hollandse weer kan de vakan tiepret flink bederven. Binnen blijven kan natuurlijk altijd tijdens de vakantie in eigen land. Maar de laatste Graad meter laat zien dat de meerderheid van u zich niet veel aantrekt van het weer. De uitslag Gewoon regen trotseren 26% Boek tijdschrift lezen 19% Bezoek familie vrienden 18% Naar overdekt zwembad 10% Films huren 10% Musea bezoeken Bioscoopje pikken (3) Puzzelen Hoog en laag water Op de zolder van het Nederlands Watermu- 3 seum in Arnhem is tot het eind van het jaar de foto-expositie 'Bij hoog en laag, de natte neus van Rijkswaterstaat' te zien. Bijzonder zijn twee 360 graden foto's met geluid waar bezoekers in kunnen staan. Nog tot en diet 28 'j augustus 2005 kunnen kinderen in de leeftijd 3 van 6 tot en met 12 jaar meedoen aan het Wa- c terparcours in het Nederlands Watermuseum. 11 Twee teams strijden tegen elkaar. Wie houdt het meeste water op de helm? Iedere dag (be halve op maandag) tussen 12.00 en 16.00 uur. Meer informatie: tel. 026-445 25 48, www.watermuseum.nl. Vraag tkantwoord Zwemmen in meertjes Hoe weet ik in welk natuurwater ik veilig kan zwem- j men in Nederland? Woordvoerder Markus van Tol van de ANWB: 'Sinds kort hebben wij samen met Stichting de Noordzee en Stichting Reinwater informa tie over zwemwaterkwaliteit gebundeld in 2 een Meldpunt Zwemwater. Op www.meldpunt- zwemwater.nl staat onder meer een overzicht van alle ontvangen meldingen van zwemmers met klachten die zij hebben gekregen op be- j paalde locaties. Wij voorzien dat er aanzien lijk gebruik gemaakt gaat worden van dit Meldpunt. De provincies zijn hoofdzakelijk verantwoordelijk voor de kwaliteit van de bin- nenwateren. De meeste provincies hebben sys temen ontwikkeld om te kunnen beoordelen j of het natuurwater veilig is om in te zwem- 1 men. De resultaten daarvan staan vaak ook op x de internetsites van die provincies. Heeft u ook een vraag? Mail naar redactie@weqenermultimedia.nl. Voor meer vra- jj gen en antwoorden: ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. jk Gordelroute is een fietsroute van ionderd kilometer door de Groene tfrdel rondom Brussel. Ooit ont- als actiedag ter onderstreping r<n het Vlaamse karakter van de sad van de Europese hoofdstad, fear nu is die Gordel ook een toeris- Nokker. ijk verwacht je rondom Brus- helemaal niet zo'n prettige platte- jaidssfeer. Met dorpen en stadjes die Bisteren naar welklinkende eeuwen- Nde namen als Sint Genesius-Rode ®$int Pieters-Leeuw, of naar beken- wabdijbierennamen als Affligem en ^bergen. Hier vind je prachtig ge cureerde watermolens, protseri- kastelen, spannende musea, ver eende plantentuinen, ambachtelij- se brouwerij en, uitgestrekte bossen, Piekfijn aangeharkte parken en zelfs Wijngaarden. Onderweg in deze groe ne, landelijke Vlaamse Gordel is het weétalige Brussel nooit ver weg. innaf iets hoger gelegen wegen, zo- Voor kasteel Gaasbeek moetje even afstappen. v 100 km Foto's TOERISME VLAAMS-BRABANT als op de Vlezenbeeklaan bij Sint Pie ters-Leeuw, kun je getrakteerd wor den op een fraai stadspanorama met daarin de in het zonlicht glimmende bollen van het Atomium, het op een heuveltop gelegen Paleis van Justitie en de beeldbepalende wolkenkrab bers van de Europese Unie. Op 27 september 1981 namen 1302 Vlamingen deel aan de eerste Gordel dag. Ze fietsten over Vlaams grondge bied rond Brussel dat bedreigd wordt door de gestage opmars van de Fran- staligen. Omdat het een succes werd, besloten de organisatoren er een tra ditie van te maken. Op 4 september worden tienduizenden Vlamingen aan de start van de zilveren jubileum- tocht verwacht. Tegenwoordig merkt de Gordelfietser weinig van de nog immer voortdurende taalstrijd. De route is bewegwijzerd, er zijn een routekaart en boekje uitgebracht en er zijn twee- en driedaagse fietsarran- gementen. Een van de hoogtepunten is het Ko ninklijk Museum voor Midden-Afri- ka in Tervuren. Een in 1910 geopend museum, dat Leopold II liet bouwen om de kolonie Congo in een gunstig daglicht te stellen. Een echt paleis, opgetrokken in Lodewijk XVI-stijl met prachtige Franse tuinen en vij vers en het Kapucijnenbos, waar de koning honderden verschillende boomsoorten liet planten. In een hoek van het park liggen zeven Con- golezen begraven, die in 1896 wer den 'tentoongesteld' en stierven aan ziekten en heimwee. In het museum staan honderden opgezette of op an dere wijze geprepareerde Afrikaanse dieren, reptielen, vissen en insecten, waaronder een imposant exemplaar van een mannetjesolifant met joe kels van slagtanden. Die was speciaal geschoten en opgezet voor de wereld tentoonstelling van 1958 in Brussel en is daarna voorgoed in Tervuren ge bleven. Na het museumbezoek fiet sen we ter kennismaking twintig van de honderd kilometer van de Gordel route. Van Tervuren via Jezus-Eik naar het betwiste Sint Genesius-Rode in het heuvellende Pajottenland, waar Pieter Breughel graag schilder de. De route voert ons dwars door het Zo- ninwoud. Dit door machtige beuken gedomineerd bos was vroeger het jachtgebied van hertogen, koningen en keizers. Ook de rest van de fiets route leidt grotendeels door lande lijk gebied. Slechts op enkele stuk ken, met name in het verkeersdruk ke Machelen en Zaventem, met vlieg veld Brussels International, is maar weinig groen te zien en moeten fiet sers op hun hoede zijn voor racende auto's. Voor de rest wordt het onder weg steeds weer groen. Een tweede absolute aanrader is het kasteel van Gaasbeek in hartje Pajot tenland. Een sprobkjeskasteel. Letter lijk, want in dit museum wordt het sprookje verteld van de Parijse scho ne Maria Peyrat, die hier onsterfelijk werd als markiezin Arconati Viscon ti. Maria Peyrat (1840-1923) trouwde met de puisant rijke, excentrieke Ita liaanse markies Visconti, die het liefst op een kameel ergens in Arabië rondreed. Dit oorspronkelijk middel eeuwse kasteel was het jachtkasteel van de Visconti's, waar ze zes weken per jaar verbleven. Toen ze twee jaar getrouwd waren, overleed de mar kies aan syfilis. Maria bleef alleen achter met veel geld. Daarmee ver bouwde zij het kasteel en richte het in met veel kunstvoorwerpen. WIEL BEIJER Een fietsarrangement (twee nachten) in clusief maaltijden en routekaarten kost 125 euro per persoon. Fietsverhuur 13 eu ro, bagagevervoer 40 euro. Meer informa tie Toerisme Tervuren, tel. 0032-27 69 20 81www.tervuren.be of www.vlaamsbrabant.be/toerisme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39