LBUM 40 We sluipen langs de achterkant naar binnen a I Lowlands ook populair in buitenland Wil' Madness covert creatief MADNESS Rare Zweden zijn lollig A funk record a day. Nominaties Mobo Awards Nieuwe Robbie eerst via gsm Diddy voortaan zonder P zaterdag 20 augustus 2005 .{0e- Fearless (1) Iferiah Carey - We Belong To- jscher (2) lidle Perez - Que Viva La Vida (4) galdra-Laïortura (3) Loon - Love You More (8) Ljs Blunt-You're Beautiful |IS) K' -Lonely (5) Clarkson - Since U Been [Gone (6) lUcent-Kylie (17) Lzy Frog-Axel F (10) Lin Van Buuren Ft Jan Vayne - ISsrenity (ID [j-op-Zoop In Afrika (Djeo lladjula) (19) :«Jeugd Van Tegenwoordig - litskeburt?! (7) SuusMeeuwis - Geef Mij Je :(13) ««■■power - Even Stil (12) Ibert West - Amarillo (28) nines-Een Beetje Meer (14) tniel Powter - Bad Day (9) 3-Kuma He (18) i-Natuurtalent (29) i-Fantasy Girl (24) Btap- Don't Crush Me (23) wect- Webcam Girl (26) Lvp.-RocYa Body (Mic Check taouk -Jerusalem (20) iddplay - Speed Of Sound (22) IB-City Of Blinding Lights (15) 3en Moody Ft. Anastacia - Everything Burns (21) ïTiinem - Ass Like That (40) Gavin Degraw -1 Don't Want To fe(2?) tonjovi - Have A Nice Day (38) Utgezz - Bonita (-) HaxGraham Vs Yes - Owner Of Alone'y Heart (32) toya Day - Nasty Girl (-) Green Day -Wake Me Up When September Ends (36) Normaal - Rennen Of Stilstoan S The Black Eyed Peas - Don't Lie John Legend - Ordinary People H laffish Vs Gio - Let Go (-) mini Project - A Day In The Sun IIDivo - II Divo (2) JanSmit-Jansmit.com (1) Coldplay - X&Y (4) Keane-Hopes And Fears (3) Racoon - Another Day (6) Gerard - Rene - Gordon - Toppers In Concert (5) Jack Johnson - In Between Dreams (12) Mariah Carey - The Emancipation Of Mimi (11) Joss Stone - Mind, Body Soul (II Kane-Fearless (10) 02-HowTo Dismantle An Atomic Bomb (8) IJames Blunt - Back To Bedlam «liePerez - Que Viva La Vida (9) lohn Legend - Get Lifted (13) Gipsy Kings - The Very Best Of 35I Guus Meeuwis -10 Jaar - Le- «nsecht (14) (-Hotel New York (17) Within Temptation - The Silent force (15) Shakira - Fijacion Oral Vol. 1 (16) Alanis Morissette - Jagged Little (II Acoustic (18) Jamiroquai - Dynamite (22) Michael Jackson - The Essential lictiael Jackson (19) Ray Charles - Genius Loves Company (-) Heather Nova - Redbird (-) TheBlack Eyed Peas - Monkey Business (25) Armin Van Buuren - Shivers (-) Michael Buble - It's Time (23) Madeleine Peyroux - Careless we (21) JeffWayne - The War Of The Worlds (29) faithless - Forever Faithless - ""5 Greatest (24) Green Day - American Idiot (28) AamieCullum - Twenty So uthing (26) SOCent - The Massacre (30) feiser Chiefs - Employment (-) fezip - What Are You Waiting for (27) "jumbo-Jump (38) Wly Clarkson - Breakaway (32) Bobbie Williams - Greatest Hits CI Gwen Stefani - Love Angel Music Jby(37) Missy Elliott - The Cookbook (34) minem komt iet naar Arena apper Eminem heeft zijn tHuropese tournee afgelast. ®em zou onder meer op 6 tonber optreden in de Am- riaro Arena. Menszijn platenmaatschap- ^ordt Eminem momenteel sadeld voor uitputting, er zouden ook nog andere ®che complicaties zijn. Het de vraag of de Europese een later tijdstip als- N worden gehouden. •shall Mathers HI, de echte van Eminem, sprak in juli berichten tegen dat hij zich Snaai uit de muziekwereld terugtrekken. Wel zei hij 15n onderbreking' in zijn Aere te willen om zijn ande- ^sten te kunnen promo- «Ak ik mijn volgende stap ni zal ik iedereen mijn vol- 6stap vertellen", zei hij De interesse uit het buiten land voor Lowlands is groeiende. Enkele honderden van de in totaal 55.000 kaarten voor het driedaagse festival in Biddinghuizen (dat dit week end wordt gehouden) zijn ge kocht door popliefhebbers uit onder meer Engeland, Finland, Duitsland, Italië en Oostenrijk, aldus woordvoerder Hans van Rompay. Organisator Mojo Concerts richtte zich vorig jaar voor het eerst nadrukkelijk op met name Engelse fans, onder meer via ad vertenties in het Britse popma gazine NME. Die lijn is voor dit jaar verder doorgezet. Zo be dacht Mojo dit jaar in samen werking met NME een wed strijd rondom de populaire rock groep Foo Fighters waarbij kaarten voor het festival en een ontmoeting met de bandleden kon worden gewonnen. Omdat de entreeprijzen van vergelijk bare festivals in Engeland veel hoger zijn dan Lowlands, is een Lowlands-ticket plus een Easy Jet-kaartje relatief goedkoop voor Engelse fans, zo is de rede nering. Hoeveel buitenlandse bezoekers Lowlands dit jaar precies krijgt, is moeilijk te zeggen. Van Rompay. „Maar we mer ken, bijvoorbeeld aan het aan tal mailtjes dat we van over de grens hebben gekregen, dat de interesse dit jaar veel groter is dan in voorgaande jaren." Lowlands is gistermiddag om 16.00 uur begonnen met een op treden van de Duitse punk- groep The Beatsteaks. De eerste dag waren er verder optredens van onder anderen Juliette The Licks, Kaizer Chiefs, Roisin Murphy, Franz Ferdi nand, Royksopp en The Pro digy. Vandaag zijn er optredens van onder anderen Apocalypti- ca, Bad Religion, Pixies, Audio- bullys en Marilyn Manson. Mor gen treden acts op als Korn, Queens of the Stone Age, Foo Fighters, Morcheeba, Heather Nova en Nick Cave. Behalve veel muziek biedt Low lands traditiegetrouw ook film, theaterperformances, een lite rair programma, stand-up come dy en een politiek café. Nieuw is een serie wetenschappelijke lezingen onder de noemer Low lands University. Eén van de sprekers in deze serie is oud-premier Ruud Lubbers. Nieuw is ook 'urban golf', een alternatief golfspel waarbij de holes zijn vervangen door wat er zoal voorhanden is - prullen bakken bijvoorbeeld. Het festival wil al jaren nadruk kelijk meer zijn dan een popfes tival alleen. Het presenteert zich als een stad op zich, met al le voorzieningen van dien. Zo heeft Lowlands niet alleen een grote verscheidenheid aan eetge- legenheden (van Japans tot pa tat) maar ook een eigen dag blad, de Daily Paradise. Richard Stekelenburg Zie ook www.lowlands.nl. De Britse band Editors, met op de voorgrond zanger/gitarist Tom Smith. Eén van de intelligentere Britse gitaarbands van het moment is Editors. Dat vinden althans de vier stu dievrienden uit Birming ham zelf. Morgen spelen ze op het Lowlands-festival in Biddinghuizen. Iedereen zegt dat ze lijken op Echo the Bunnymen, U2 en Joy Division. Bands uit de jaren tachtig waar ze eigenlijk pas naar zijn gaan luisteren toen ie dereen begon te zeggen dat ze er op leken. En feitelijk gezien is dat ook zo. De zang van Tom Smith doet denken aan die van Ian McCulloch, de heldere, gal mende gitaren en gedreven melo dieën roepen de vroege U2 in herinnering en nummers als 'Bullets' en 'Open Your Arms' hebben onmiskenbaar een Joy Division-sfeertje. Maar de bands die zanger/gitarist Tom Smith (24) er in zijn tienerjaren toe brach ten de gitaar ter hand te nemen, waren de Britpopgroepen Oasis en Blur. „Hun muziek was ge weldig. Vernieuwend en tegelijk vertrouwd. Ze brachten ook heel wat teweeg, op cultureel ge bied, in de politiek en in de mo de. Met mijn eerste bandje op de middelbare school speelde ik Oasiscovers." Terug naar de jaren tachtig. Smith kan niet echt verklaren waarom de muziek van Editors zo sterk refereert aan het tijd perk van de postpunk, new wa ve en doom. Het geluid ontstond gewoon geleidelijk, zegt hij, na dat de vier vrienden uit Birming ham besloten hadden dat hun studie Musical Technology niet was wat ze ervan verwachtten en dat ze maar een band moes ten beginnen. „We hebben vroe ger geen van allen echt bewust geluisterd naar de muziek van de jaren tachtig. Ik begrijp de associatie met onze muziek wel. Maar die maken we zonder eni ge pretentie, zonder ergens op te willen lijken en bij te willen ho ren. Ik denk dat de popmuziek zich gewoon in cirkels beweegt. Dingen raken in en uit de mode. Het is vast allemaal een kwestie van natuurlijke muzikale evolu tie." Smith zegt'het niet met zoveel woorden, maar laat doorscheme ren dat hij Editors rekent tot de intelligentere Britse gitaar bands van het moment. Want net als Bloc Party, zoeken hij en de andere bandleden het in com plexe, contrasterende en steeds veranderende en melodielijnen. En hij prikkelt met zijn 'roman tische teksten over leven, dood en liefde', vol metaforen en dub belzinnigheden, graag de ver beelding van de luisteraar. Niet voor niets rekent hij R.E.M., The Cure, Talking Heads en El bow tot zijn grootste voorbeel den. „Die maken popmuziek met een donkere, fascinerende kant." Vrijheid Smith denkt niet dat Bloc Party een band is waar we nog veel van gaan horen. „Ze schrijven fantastische nummers, hoor. Maar het is geen popmuziek voor een groter publiek. Dat ma ken Franz Ferdinand en Kaiser Chiefs bijvoorbeeld wel. En wij? Wij zitten er een beetje tussen in, we sluipen langs de achter kant naar binnen." Ze zijn in elk geval van plan de zaken doordacht aan te pakken en te voorkomen dat Editors een hype wordt. Daarom hebben ze ook getekend bij een onafhanke lijk platenlabel. Dat geeft meer zekerheid en minder gedoe met geld. „Daardoor is er minder druk. Maar je hebt ook honderd procent creatieve vrijheid en controle. En als je eerste album niet meteen goed verkoopt, lig je er niet meteen uit." Van hem hoeft het niet allemaal zo opgeklopt te worden en zo hard te gaan. Eerst een paar sin gles uitbrengen, veel spelen en dan een album maken, zoals zij gedaan hebben, werkt volgens hem veel het beste. „Als je gezicht ineens overal te zien is, zijn ze je al zat voordat ze je plaat ook maar gehoord hebben. Als het wat langzamer gaat, omdat er niet zoveel geld achter zit, vinden ze je zelf. Dat is veel leuker, weet ik uit eigen ervaring." Rob Broere Editors' debuutalbum The Back Room is in juli uitgebracht door Kitchenware Records/Pias. Edi tors speelt morgen op Lowlands in Biddinghuizen, 19 oktober in Amsterdam (Melkweg), 20 okto ber in Eindhoven (Effenaar), 21 oktober in Groningen (Vera) en 23 oktober in Nijmegen (Doorn roosje). M A R K U DIT IS DE DRUPPEL Coveralbums blinken meest al niet uit in originaliteit. Dat is logisch, maar dat er wel degelijk enige creativiteit aan te pas kan komen, blijkt uit The Dangermen Sessions Volume One van Madness. De Britse skaband gaf een vol strekt eigen draai aan klassie kers als 'Lola' (The Kinks) en 'You Keep Me Hanging On' (Dia na Ross The Supremes) en iets onbekender werk van bijvoor beeld Lord Tanamo, Desmond Dekker en Barbara Lynn. Slap pe hap, oordeelde Oor, dé zomer- plaat van 2005, vond Platoma- nia. De waarheid ligt ergens in het midden. The Dangermen Ses sions is een volstrekt risicoloos, maar tegelijkertijd zeer aanste kelijk album geworden. Het is entertainment zonder preten ties. Hopelijk gaat Madness de volgende keer, met eigen werk, wel weer iets meer de diepte in, zoals op het onovertroffen come back-album 'Wonderful' uit 1999. Martin Groenewold Madness: The Dangermen Ses sions Volume One (Live Inten sified! /V2), speelduur 37:25. Kinderlijk simpele liedjes met foute synthesizers en melige teksten. Kan dat opwin dend zijn? Wel als de band Quit Your Dayjob heet en bestaat uit drie ogenschijnlijk verknipte en contactgestoorde Zweden. De band was in januari al de hit van EuroSonic en reist sinds dien heel Europa door met won derlijk leuke, imbeciele rock. Songtitels als 'Sperms Are Germs', 'Pissing On A Panda' en 'Banzai Butterfly' voorspellen niet veel goeds en 'goed' in de zin van boeiend, inventief of knap is het ook niet. Toch dwin gen deze vreemde Zweden res pect af met de schaamteloze overtuiging waarmee ze hun pu berale verbazing en onderbroe- kenlol omzetten in opbeurende, rare en uiterst effectieve electro- punk. Vooral live een aanrader - morgen op Lowlands zal het ze ker de nodige chaos veroorza ken - maar ook op het debuut Sweden We Got A Problem is Quit Your Dayjob goed voor lachbuien, bokkensprongen en drinkgelagen. Zeer geschikt voor popliefhebbers en muzikan ten die zichzelf iets te serieus dreigen te nemen. Maaike Borst Het Nederlandse (P-)funkge- zelschap OctavePussY (O.P.Y.!) maakt muziek onder het gezonde motto 'A funk re cord a day keeps the doctor away'. Daarmee wordt voortge borduurd op de nalatenschap van het legendarische Funkade- lic. Dit gebeurt met feestelijke funk die helaas nooit dezelfde onontkoombare groove los maakt als George Clinton in zijn beste tijd. Swingen doet het, maar temidden van alle drukte (veel blazers, uitstapjes naar drum-'n-bass en hiphop) is het moeilijk de fantasiewereld van O.P.Y.! binnen te stappen. Het is alsof het uitbundige Octa vePussY te veel muzikaliteit in de nummers wil stoppen en daardoor de plank misslaat. Daaraan veranderen de bijdra gen van enkele Soul Generals en The P-Funk All Stars niets. Het is, zonder memorabele num mers, te melig en te vrijblijvend. Raymzter, Jeugd van Tegen woordig, Brace en Brainpo wer zijn alle drie keer genomi neerd voor een Dutch Mobo Award. De prijsuitreiking is op 26 september tijdens de Ocean Diva in Amsterdam. Het pu bliek bepaalt de winnaars. Via de website dutchmoboawards.nl kunnen mensen tot 19 septem ber stemmen op de favoriete ar tiest. De Dutch Mobo Awards (Mobo staat voor Music of Black Ori gin) werden vorig jaar voor het eerst uitgereikt samen met de Engelse show in Londen. Dit jaar is er een aparte show in Ne derland. Daar zijn ook diverse Nederlandse artiesten bij aanwe zig. Volgens BNN - die de show uitzendt op tv - is nog niet be kend welke. Internationaal hebben The Ga me en 50 Cent de meeste nomina ties, zowel apart als ook met de hits die ze samen hebben ge maakt. Deze prijzenshow is twee dagen eerder, op za 24 september in Londen. De singles van het nieuwe album Intensive Care van Robbie Williams zijn in oktober het eerst te horen via de mobiele telefoon. Pas twee dagen later komt de cd uit. Williams heeft met zijn platen maatschappij EMI en met T-Mo- De Amerikaanse rapper P Diddy heet voortaan al leen nog Diddy. De voormalige Puff Daddy, die eigenlijk Sean Combs heet, veranderde zijn ar tiestennaam in 2001 in P Diddy. Tegen The New York Post heeft hij nu verklaard dat Diddy wel genoeg is omdat de naam voor veel verwarring zorgde. Boven dien zegt hij de dingen graag 'simpel' te willen houden. Quit Your Dayjob: Sweden We Got A Problem (Bad Taste), re lease 22 augustus, speelduur 28:00. Het is een manco waaraan veel genregenoten lijden. Ondanks alles bewijst OctavePussY met deze derde cd wel een bovenge middelde en veelzijdige funk- band te zijn. Peter van der Heide OctavePussY: Here Are The Re sults Of The Universal Jury (Pre- sidental Dental/Bertus), speel duur 74:14. bile een anderhalf jaar lopend contract afgesloten om nieuwe singles eerst via de gsm te laten horen. Het downloaden van de nummers op de mobiele telefoon kost 1,50 pond (2,27 euro). 'Trip- pin" is de eerste single die op de ze manier voor de fans te beluis teren is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37