>zc ,ucht geeft een lekker mondgevoel Rudanna Castra verleidt de genieter met garnalenkroketjes Nepdiamant Cocktails Honds Toevallige ontdekking actie bijlagen: 0113-315680 jc.nl „•edactie@pzc.nl us 31/ 4460 AA Goes irtentié-exploitatie: j.en Midden-Zeeland: 0113-315520; s-Vlaanderen: 0114-372770; aal: 020-4562500. jaterdag 20 augustus 2005 Bijna dertigduizend ijsjes per uur, 35 miljoen liter ijs per jaar. Wie in En- reland of Oostenrijk een ijsje koopt, 5ft goede kans dat het ijsje zijn oor- Lrongin Hellendoom vindt. Daar staat en dag een ijsfabriek. Het populairste ijsje is de ra ket. Jarenlang werd dit ijs je gemaakt in Hellendoorn. Sinds drie jaar komt het ijsje uit een Duitse Ola-fabriek rollen. In Hellendoorn is een ander ijsje in productie genomen. Niet dat de ijsfabriek in Hellen doorn een kleintje is; er worden dagelijks onvoorstelbare hoeveel heden ijs geproduceerd. Van het bekende Hertog-ijs wor den 4200 bakken per uur ge maakt. Per uur rollen er 17.760 Magnum after Dinner-ijsjes van de band. In Hellendoorn wordt voor drie merken ijs geprodu ceerd: Hertog, Magnum after Dinner en Ben Jerry. Voor het Amerikaanse ijsmerk Ben Jer ry neemt de fabriek de productie voor heel Europa op zich. De hoofdingrediënten van ijs zijn: water, suiker, melk (-poe der), vet, hulpstoffen (stabilisato ren en emulgatoren), aroma's, fruit, noten, chocolade en lucht. Hoezo lucht? Het ijs in Europa bestaat voor bijna de helft uit lucht. „Lucht geeft een lekker mondgevoel", verklaart Bert Bams productont wikkelaar bij Ola. Grondstoffen Voor de productie zoals die in Hellendoorn wordt gedraaid, zijn aardig wat grondstoffen no dig. Voor een shift van acht uur Magnum-ijsjes maken wordt 400 kilo kristal suiker, 250 kilo melk poeder en zestienhonderd kilo chocolade gebruikt. Voor zestien ton Hertog ijsmix (8 uur) wordt tweeduizend kilo suiker, 850 ki lo melkpoeder, achtduizend liter melk en tweeduizend kilo slag room gebruikt. Voor zestien ton Ben Jerrys-ijsmix (8 uur) is no dig: tweeduizend kilo suiker, 3500 kilo gecondenseerde melk, zesduizend kilo slagroom en dui zend kilo eigeel. Al deze ingre diënten worden door middel van een enorme machine door elkaar gemixt. Dit alles gebeurt bij een tempera tuur van zeventig graden Cel sius. Vervolgens wordt de sub stantie opgeslagen bij een tempe ratuur van vijf graden Celsius om daarna gekoeld te worden tot min vijf graden Celsius: softijs. Door dit softijs kan van alles ge mengd worden zoals bijvoor beeld noten, chocolade of fruit. Als het ijs dan door de machines in de juiste vorm is gegoten, wordt het gehard bij min veertig graden Celsius en in een verpak king gestopt. Vervolgens het vrieshuis in om opgeslagen te worden bij min dertig graden Celsius. Sjakie Wie er altijd al van heeft ge droomd om als een soort van Sja kie in de Chocoladefabriek in een ijsfabriek rond te lopen, komt bedrogen uit. In de ijsfa briek geen watervallen van cho colade of bergen van roomijs. In de immense fabriek staan de me- gamachines in grote hallen conti nu te stampen. Aan de lopende band mannen en vrouwen die er- Juwelierketen Siebel heeft nu ook gekleurde namaak-diaman ten in de winkels en spreekt vai een wereldprimeur. Tot nu toe was de zirkonia, zoals de na- maak-diamant heet, er alleen ir een kleurloze variant. Nieuwe technieken maken echter stenei mogelijk waarin alle kleuren van de regenboog zitten. De steen is verwerkt in ringen, han gers, oorknoppen en -hangers van het merk Caleido Crystal, L i ronde vorm, vierkant of recht hoekig. Prijzen variëren van 79 euro (hanger) tot 99 euro (ring). Cocktails zijn in deze zomer. Wie indruk wil maken, doet dal met een flitsend geserveerde cocktail. Basisbenodigdheden: 1 een metalen shaker, ijs, sterke drank en fruit- en frisdranken. En mooie brede glazen om te ser veren. Slijterijketen Gall&Gall heeft een mixboekje in zijn win kels liggen met recepten. Daar-1 onder ook de Sonnema Aloha, heel Hollands gebaseerd op Son i nema Beerenburg en ananas. Bi de proeflokalen van Gall&Gall zijn ook workshops te volgen voor het mixen van cocktails. Sieraden en kleding voor hon den nemen ook in Nederland een steeds grotere vlucht. De Ne derlandse Barbara Sander vonc dat ze mooiere dingen kon ma ken dan de Amerikaanse spul len die op de markt zijn. Hon denhesjes met Swarovskistener zilveren halsbanden en water dichte regenjasjes met zilveren belijning vormen nu haar collec tie voor de 'Pet Set'. Want hon den mogen er net zo modieus ui zien als hun baas, vindt ze. De prijzen variëren van zo'n vijftig euro voor een sweatertje met kristallen tot honderd euro voo een zilveren leren band met zil veren botje en Swarovskisteen. Informatie: www.dogsdepartment.com. Met de Markt in Aardenburg is het merkwaardig gesteld, je bent er voor- -]voordat je er erg in hebt. Het marktplein ^centrisch gelegen aan de doorgaande naar België en heeft minder van een dan van een parkje, compleet met vij- P-Die doorgaande weg heeft ook iets ty- ?&hin de vorm van vreemde vernauwin- s^nsnelheidsremmende verhogingen in «wegdek. ^automobilist heb je de indruk dat je er JNijk niet zo welkom bent. anders bij Hotel-Restaurant 'Tearoom Rudanna Castra aan de hier genoemde Markt waar je zelfs voor de P(nog) gratis kunt parkeren. De patron azijn medewerkers begroeten de bezoeker Eendelijk en maken graag tijd voor een Paatje. ^koor ik dat er plannen zijn om de Markt ^allure te geven. Er moet op de plaats het gazon iets Romeins komen en de wa- *Wij zou worden vergroot. De uitbater Rudanna Castra heeft er wel fiducie in. Hij zit nog niet zo lang in deze zaak die een tijd heeft leeg gestaan met, als ik mij goed herinner, de tafels nog gedekt. Het gaat nu weer goed, zegt hij. De hotelgasten die zich aan de receptie melden en vervolgens snel een plekje zoeken op het terras in de zon, hebben het in ieder geval duidelijk naar hun zin en bestellen gerechtjes van de klei ne kaart. Het pand waarin het hotel en restaurant zijn gevestigd was vroeger de politie- en ma rechausseekazerne, de tearoom zit in wat in het verleden het spuithuisje van de brand weer was. De naam van een gerecht herin nert daar nog aan. Verder doet niets meer aan de oude tijd denken, want er is flink ge renoveerd. Hoewel Aardenburg bekend staat om zijn oudheidkundige vondsten en de Romeinen grote smulpapen waren, vinden we daar op de menukaart niets van terug. Het toont alle maal heel eigentijds met vooral Vlaamse in vloeden. Zo prijkt Tomaat met garnalen wel iswaar niet langer op de grote kaart maar is dat gerecht wel van de kleine kaart te bestel len. In plaats daarvan staan er bij de warme voorgerechten garnalenkroketjes 10) en ik kan niet nalaten die te bestellen. Inmiddels is mij een glas Aardenburgse mos selwijn 3) ingeschonken, een frisse, witte Cötes de Gascogne met aangenaam bouquet die door de gezamenlijke Aardenburgse res- AAN TAFEL Rien van Reems taurantuitbaters uit meerdere inzendingen is gekozen. Als borrelhapje krijg ik daar heel toepasselijk een kommetje gemarineer de mosseltjes bij met een paar plakjes sala mi, eenvoudig en lekker. De garnaalkroketjes komen mij bekend voor en de patron bekent ruiterlijk dat zij niet huisgemaakt zijn, maar betrokken van een ambachtelijke producent van de Bel gische kust, wiens naam ik kan raden. Het voordeel is, zo zegt hij, dat hij het percenta ge aan garnalen zelf kan bepalen. Welnu, op de garnalen is niet bezuinigd en de kroket scoort hoog op mijn persoonlijke puntenlijst- je. Rudanna Castra serveert er wat sla als garnituur bij en een sneetje bruin brood, wit stokbrood en, opmerkelijk, cocktail- saus. De hoofdgerechten vlees zijn niet revolutio nair van aard: varkenshaasmedaillons over- bakken met brie en Calvadosroomsaus (€18), struisvogeltournedos met rode wijn saus 16), ossenhaaspuntjes met Stro- ganoffsaus 18), gegrilde entrecóte met lookboter 19) en gebakken entrecóte met pepersaus 20). De entrecótes zijn van het Franse limousine rund en ze wegen 350 gram, zo vermeldt de kaart nog. De struisvogeltournedos heeft een gewicht van 200 gram. Kennelijk zijn de gasten van Rudanna Castra eerder vis- dan vleeseters, het hoofdstuk vis opent met de streekspecialiteit: paling en de gast heeft keus uit gebakken paling, naturel met ci troen 18,50), gebakken paling in een zach te roomsaus en gestoofde paling in groene kruidensaus (beide 20). De mosselen worden bereid op Zeeuwse wij ze 20) en de kabeljauwfilet op Vlaamse wijze 17), dat wil zeggen in de oven ge gaard. In de olie gebakken en geserveerd met zachte mosterdsaus kost de kabeljauwfi let 18). Gebaken slibtongetjes gaan voor 16 en gestoomde zalmfilet met bieslook- saus voor 1 euro meer. Ik had mijn zinnen gezet op zeeduivel, maar die staat niet meer op de kaart (de internet site is niet bijgewerkt) en kies als alterna tief tongfilet met garnaaltjes en kreeften saus 22). De vis is goed en de saus voor wat het aandeel kreeft betreft convenience maar wel aangevuld met een 'eigen' visfu- met. Mijn gastheer vertrouwt me in dit verband toe dat bijvoorbeeld de vissoep is gebaseerd op een zelfgemaakte fumet van steenkrabbe tjes. De royale porties broccoli en bloem kool zijn perfect gekookt met behoud van 'beet' en al met al krijg ik een goed gevoel wat de keuken betreft. Mijn nagerecht tenslotte, crème caramel 6), is ouderwets lekker. Hotel-Restaurant-Tearoom Rudanna Cas tra Markt 2 4527 CM Aardenburg Tel. 0117-493387 In juli en augustus 7 dagen van de week ge opend, daarbuiten maandag en dinsdag dicht Keuken open: van 12.00 tot 14.30 uur en van 18.00 tot 21.00 uur (grote kaart) Creditcards: Mastercard en Visa, plus pin nen Kinderen: kinderbordje Vegetarisch: in overleg Rolstoel: ja Roken: niet gescheiden Glutenvrij: ja voor zorgen dat het productie proces op rolletjes verloopt. Alle maal voorzien van witte pakken, hoofddeksels die het haar bedek ken, plastic handschoenen en oordoppen. Want een goede hy giëne is uiterst belangrijk. Het Hertog-ijs wordt bijvoor beeld bereid met rauwe melk, rechtstreeks van de boer. Om rauwe melk te mogen verwerken moet je yoldoen aan de strenge regels van de zuivelindustrie. Wat dan het voordeel is van rau we melk? „De smaak is veel vol ler en je gebruikt veel minder energie. Je slaat namelijk een paar warmtestappen over. Veel ijs wordt gemaakt met melkpoe der. Dat betekent dat de melk eerst gepasteuriseerd wordt en vervolgens ingedampt. Bij elke warmtestap gaat er een stukje van de smaak verloren, die wordt minder vol." De Ola-fabriek is een zogenaam de Support Fabriek van Unile ver. Dat wil zeggen dat het een van de kleinere fabrieken is die in staat moet zijn nieuwe produc- De Italianen ontdekten in de zeventiende eeuw toevallig hoe ze ijs konden maken met een mengsel van room, eieren, suiker en melk. Na een lange weg langs Europese vorstenhoven (ijs was kostbaar) te hebben afgelegd, werd de lekker nij langzaam gemeengoed. De werkelijke ijsrevolu- tie had plaats in de negentiende eeuw, toen grote groepen Italiaanse emigranten hun kennis van het maken van ijs meenamen naar bestemmingen over de hele wereld. Vanaf dat moment werd het ijs overal op straat ver kocht, wat een gezondheidsrisico met zich mee bracht; het ijs werd vaak in viezige glazen komme tjes geserveerd. Om te voorkomen dat men besmet werd door bacteriën van een ander kwam het wa- felhoomtje er. Het enige IJsmuseum in Europa staat in Hellen doom. Adres: Gerrit Valks Bakkerij- en IJsmu seum, Dorpstraat 49, Hellendoorn, tel. 0548-654848. Geopend vanaf pasen tot en met de herfstvakantie: ma - vrij: 9.00 -17.00 uur, zater dag: 9.00 - 16.00 uur. ten te ontwikkelen en ook machi nes en technieken om die nieuwe ijsje op grote schaal te maken. Bert Bams: „Voorbeelden van producten die hier ontwikkeld zijn? Alle Hertog-varianten van de afgelopen acht jaar."Zelf is Bams een enorme fan van het Amerikaanse Ben Jerry-ijs. In Vermont begonnen twee studen ten min of meer voor de grap met de verkoop van ijs. Ze volg den een cursus ijs maken en van uit een oude garage brachten ze hun ijsjes aan de man. Het ijs van de studenten Ben en Jerry werd zo populair dat ze hun on derneming moesten verkopen aan Unilever. Ze waren te groot geworden om alles zelf te blijven doen. In 2002 is de productie van het Ben Jerry-ijs voor Europa naar de fabriek in Hellendoorn gehaald. Het grote verschil tus sen dit ijs en het Europese ijs is dat er minder lucht in zit en meer vet. Hierdoor valt het zwaarder op de maag, maar heeft het wel een veel vollere smaak. Er zitten ook van die enorme grote stukken chocolade of koekjes in. Bams wrijft over zijn ietwat bolle buik en lacht: „Dat is het enige probleem. Als je eenmaal gewend bent aan dat Amerikaanse ijs kun je er steeds meer van op." Nicole Olde Kalter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33