Ik pak alles aan voor wat publiciteit jaaien zijn zo slim; je krijgt er nog respect voor ook Op pad met Hilbrand Nawijn ilkeniers verjagen lastige vogels zaterdag 20 augustus 2005 Hilbrand Na wijn wil bij de volgende verkiezingen min stens tien zetels. Drie miljoen eu ro heeft de voormalige minister nodig om zijn eigen partij op de kaart te zetten. En publiciteit, heel veel publiciteit. Op pad met de Groep Nawijn. „Gordon, Sas- kia en Serge, ze kennen me alle maal." Nawijn zegt: „Kom op, we gaan een broodje eten bij Floow." Het debat over de hongerstaking van Iraanse asielzoekers op Radio 1 zit er op. Hilbrand Nawijn moet even bijko men in zijn favoriete restaurant aan het Plein in Den Haag, het schemerige en met rood pluche ingerichte Floow. Niet dat het radio-optreden veel in spanning heeft gevergd. Als voorma lig directeur van de Immigratie en Na turalisatiedienst (IND) en minister van Vreemdelingenzaken houdt Na wijn zich al een leven bezig met het on derwerp. Bijna presidentieel is zijn houding. „De vragen zijn al twintig jaar hetzelfde", zegt Nawijn na af loop. „En mijn antwoorden zijn ook al twintig jaar hetzelfde." De dag is nog jong en Hilbrand Na wijn is 'een mensenmens'. Vanavond zal hij in de Scheveningse bar Crazy Piano's belanden („Twee Marokkanen gesproken die het helemaal met me eens waren. Die ergeren zich ook dood aan criminele Marokkanen") en giste ren was hij nog in de skybox van ADO Den Haag voor de oefenwedstrijd te gen West Ham United. Daar kreeg hij verwijten van Frits Barend over zijn in juni gesloten pact met Filip Dewin- ter, de leider van het extreem-rechtse Vlaams Belang (voorheen Vlaams Blok). „Ik zeg tegen Barend: 'Jij bent toch jood, jij moet toch weten dat de joodse gemeenschap in Antwerpen zich achter Dewinter heeft ge schaard?' Barend zegt: 'Het Vlaams Belang heeft wel een hele hoop vrese lijke dingen gedaan.' Ik zeg: 'Joh, stuur me dat eens toe dan." Eerst maar een misverstand uit de we reld helpen. Hilbrand Nawijn is niet de Nederlandse Filip Dewinter. Als Filip Dewinter zegt 'Eigen volk eerst', dan zegt Hilbrand Nawijn: 'Eigen volk niet laatst'. Of: 'Eigen onderne mers eerst'. Helemaal niets heeft Na wijn tegen buitenlanders. Niet de al lochtonen zijn de schuld van alles, maar het beleid van de afgelopen der tig jaar. Het pappen en nathouden, het pamperen, daar heeft Nawijn een hekel aan. „Twee, drie keer een vlieg tuig met criminele Marokkanen terug sturen naar Marokko en het probleem is meteen opgelost. En dan niet met een zeggen dat het niet kan." Fout Zijn flirt met Dewinter is hem nog niet vergeven. Oude vrienden negeren Nawijn en zijn zetel in de LPF-fractie is hij kwijt. Potentiële bondgenoten als Geert Wilders en Peter R. de Vries gaan niet met hem in zee. Eigenlijk stelt de samenwerking met Dewinter weinig voor, maar zeg niet dat de ont moeting met de Belgische outcast in Fortuyns Palazzo di Pietro een politie ke fout was. „Het was een doordach te, weloverwogen actie die volledig ge slaagd is", vindt Nawijn. „Je moet af en toe voor eigen nieuws zorgen. Ik had ook met een andere politicus naar het huis van Pim kunnen gaan. Maar ja, ik dacht: het moet ook in de belang stelling staan. Dat is helemaal ge lukt." Misschien wordt Dewinter wel weer van stal gehaald tijdens de cam pagne voor de landelijke verkiezin gen. „Dat hangt een beetje af van de politieke ontwikkelingen." Het is een autorit van 220 kilometer voor een televisieprogramma dat (nog) niet bestaat, maar Hilbrand Na wijn is zaterdagmiddag goedgemutst in Putten. Eigenlijk is Nawijn altijd goedgemutst. Hij geniet van 'het vrije leven', zegt hij zelf. Naar de ambtena rij gaat hij nooit meer terug. Te veel gezeur. „Die ambtenaren op een minis terie zitten altijd over je schouder mee te kijken." Hij is te gast voor de proefuitzending van Passion for Excellence, een pro gramma dat mensen in het zonnetje wil zetten die iets uitzonderlijks heb ben gepresenteerd. Ja, daar behoort Nawijn ook toe. „Het is in de vakantie periode moeilijk om gasten te vin den", zegt Michel Bakkenens, uitvoe rend producent en bedenker. „Geluk kig was meneer Nawijn bereid te ko men." Passion for Excellence moet nog aan een omroep verkocht worden, maar het programma zet hoog in. Mental coach Robert Benninga, een grijze man met een rode bril en naar eigen zeggen 'röntgen-ogen en -oren', zal in terviewen 'in de stijl van Villa Felder- hof'. Gezeten voor de open ramen van kas teel Groot Spriel geeft Nawijn onver stoorbaar antwoord op vragen als: Hoe kunnen we er voor zorgen dan mensen beter communiceren? Nawijn: „Dat is moeilijk." Als u een toverstok je had, wat zou u dan doen met dat to verstokje? Nawijn: „Mensen die bui ten hun schuld in de problemen zitten helpen." Wat is uw diepste droom? „Mensen toekomstperspectief bie den." Hoe gaat u met tegenslagen om? Nawijn: „Het leven is een cursus." Tussen de vragen door heeft de Groep Nawijn nog genoeg tijd om Miss Ne derland en Passion for Excellence-pre- is, zoals gebruikelijk, ook aanwezig in Groot Spriel. „Ik ga waar Nawijn gaat", zegt de Nawijn-kenner en au teur van het boek 'De visie van Na wijn'. „Een beetje zoals Gerard van der Lem vroeger altijd meeging met Louis van Gaal." De twee mannen kennen elkaar uit Zoetermeer, waar Nawijn jarenlang voorzitter was van de plaatselijke voetbalclub en Bakker regionaal sport verslaggever. Toen Nawijn in 2002 mi nister werd, werd Bakker woordvoer der. „Hij zocht iemand die hij kon ver- sentatrice Miranda Slabber uit Arne- muiden op weg te helpen. Nawijn re gelt voor haar bezoekjes aan de Alge mene Beschouwingen in de Tweede Kamer en de voetbalwedstrijd Neder- land-Duitsland. Ook krijgt Slabber tips om haar carrière in liefdadigheid vorm te geven. „Dan moet je Tony de Stropdaskoning bellen", zegt Nawijn. „Die kent alle bekende Nederlan ders." Hij zoekt even het mobiele num mer op. Nawijns woordvoerder Bart Bakker trouwen." Met woordvoerders op het ministerie van Justitie wilde Nawijn helemaal niets te maken hebben. Die hadden hem jaren eerder nog met een laster campagne 'weggepest' als directeur van de IND. Na ruim twintig jaar moest hij opstappen omdat de leveran ciers van de IND ook sponsor werden van Nawijns voetbalclub. „Allemaal onzin, natuurlijk", aldus Nawijn. De dag dat hij weer binnenstapte op het ministerie zal altijd zijn 'finest mo ment' blijven. De topambtenaar die hem had ontslagen, moest nu zeggen: „Welkom, mijnheer de minister." Het was doodstil geweest op het ministe rie toen de benoeming van Nawijn be kend werd. „Het was alsof er een kern bom op het gebouw was gevallen", zegt Nawijn. Bart Bakker heeft net een organo gram gemaakt van de Groep Nawijn. Secretaresse Ageeth („Was secretares se van Pim, dat ze is overgestapt was vooral voor Mat Herben moeilijk"), ex-marinier Meivin, chauffeur, bevei liger én manusje-van-alles en woord voerder Bart Bakker. Dat is het wel zo'n beetje, de Groep Nawijn. In okto ber worden er nog zes 'ambassadeurs' aangewezen die de partij aan de man gaan brengen. Bakker: „Ja, het is een overzichtelijk organogram, maar het is moeilijk aan te geven wie wat doet." Veel zal afhangen van Hilbrand Na wijn zelf. Eerst zal hij meedoen aan de lokale verkiezingen in Zoetenneer en daarna wil hij landelijk minstens tien zetels halen. Drie miljoen euro heeft Nawijn nodig om zijn campagne vorm te geven. „Hilbrand richt zich op de kijkers van Hart van Nederland, de SBS6-kijkers én ondernemers", zegt Bakker. Veiligheid en een goed asielbeleid zijn speerpunten. „Genuan ceerd, uiteraard." Vanavond gaat Hilbrand Nawijn in Harmeien naar een feest van oud-voet balinternationals met de broertjes Wil ly en René van de Kerkhof. De men sen hebben nu eenmaal graag beken de Nederlanders op bezoek. „Dan loopt daar weer zo'n kerel rond van Party (roddelblad, red.). Die moet ook wat te fotograferen hebben." Hij is in middels een graag geziene gast in het circuit. „Gordon, Saskia en Serge, ze kennen me allemaal." Hilbrand Nawijn staat geregeld in de bladen. Daar heeft hij geen enkel be zwaar tegen, want die worden wel mooi door 2,5 miljoen mensen gele zen. En als het om publiciteit gaat. is Nawijn niet kieskeurig. „Ik pak alles aan. Acteurs zeggen: Het maakt niet uit hoe je in de publiciteit komt, als je maar in de publiciteit komt. Zo is het ook." De dag na het feest bij de ex-voetbal- lers gaat hij naar Monaco aan de Maas. het autospektakel in Rotter dam. Daar is hij dan weer als enige landelijke politicus. Hij heeft 'een fan tastische dag' en het is nog leerzaam ook. „De mensen praten graag tegen me aan. Dan hoor je toch heel wat kri tiek." Minpunt was dat hij moeite had om in de raceauto te komen. „Ik paste er met mijn vette pens niet in. Op dat moment word ik gefilmd en gefotogra feerd. Jij hebt zeker geen invloed op de keuze van de foto? Nou ja, maakt ook niet uit." Op straat Hilbrand Nawijn wil tot de verkiezin gen vooral op straat zijn. In de Twee de Kamer heeft hij weinig te zoeken. „Waarom moet ik daar gaan zitten? Ik bind in de Kamer niet één kiezer aan me. Je moet het land in, naar grote bij eenkomsten om je zaken te mobilise ren." Het parlement is een poppen kast. „Ik zal eerlijk zijn. Soms zie ik een motie en dan weet ik niet wat er in staat, maar dan zie ik de naam staan van Agnes Kant (SP) en dan ben ik automatisch tegen! Of Femke Halse- ma. Tegen!" Hilbrand Nawijn is in Zoetermeer op bezoek bij Care for Companies, een particuliere Arbo-dienstverlener nieu we stijl. Dat past in het straatje, want Nawijn is voor 'een stuk marktwer king in de zorg', zegt de uiteraard aan wezige Bart Bakker. „De Nederlandse gezondheidszorg is op stalinistische wijze georganiseerd", zegt Nawijn zelf. Toch zijn de professionals van Ca re for Companies niet enthousiast over het nieuwe zorgstelsel dat ook door Nawijn is gesteund. De verzeke raars krijgen veel te veel macht en ze kijken alleen naar de kosten, nooit naar de kwaliteit. „Ergens moet toch de sturing liggen", zegt Nawijn. „Wat moeten we anders?" In de wachtkamer wordt Nawijn aan gesproken door een oude man die vindt dat het land naar de Filistijnen gaat. „Ik weet echt niet meer in wat voor land ik leef. Het is zo jammer dat Pim Fortuyn er niet meer is." Zo'n man is illustratief voor de toestand van het land, zegt Nawijn later op het terras van restaurant De School in Zoetermeer. Het land is in de war. „Mijn motto is: Op chaos is nog nooit wat gebouwd." Eerst moet de chaos weg. Daarom moeten we terug naar onze rijke cultuurhistorische roots. „Daar moeten we uit putten." We moe ten uit de Europese Unie stappen, vindt Nawijn ook, want die is veel te groot geworden. Met dat verhaal hoopt Hilbrand Nawijn tien zetels te winnen. En als dat niet lukt? Even goe de vrienden. Dan wordt Hilbrand Na wijn gewoon weer advocaat. „Verdien ik nog meer ook." Frank Hendrickx overlast van kauwen en kraaien plaatst gemeenten voor dilemma's. In Kistraat in Westkapelle weten ze daar Daar werd onlangs geprobeerd rote groep kauwen met angstkreten en Jgelgeluiden te verjagen. Na een paar owerd het experiment gestopt. De laten zich eenvoudigweg niet verja- oomdat kauwen en kraaien be- ffldzijn, kunnen ze ook niet worden Koten. Een valkenier zóu uitkomst ft bieden. Frans en Chris Fontijn in ïdd hebben een bedrijf met 36 roof de in het hele land worden ingezet touwen, kraaien en andere lastige vo- oouhet broeikaseffect is of de beslis- de kraaien en kauwen in Neder zet meer te bejagen, feit is dat er »roeerkomen, zegt Frans Fontijn (55). 'fdjgthij zwermen van 20.000 vogels ^kiezen. Samen met zoon Chris (28) '"lsinds zes jaar de Hofstede de ^-Barn Groep. Een hele mondvol voor «keniersbedrij f dat met 36 roofvogels herland trekt om ongewenste vo orbannen uit winkelpromenade, ^dhjf, veerboot of vliegveld. ''untijn kan werkelijk praten als 'ftnen heeft al zo vaak aan klanten verteld dat z'n bedrijf zich op kauwen, kraaien en duiven richt, dat het in z'n spraak tot één woord is samengesmolten: kauwenkraaien'nduiven. De meeste waarde ring heeft hij voor kraaien. „Die zijn slim, dat wil je niet weten. Als we ergens op maandag, woensdag en vrijdag staan om ze te verjagen, dan is er op maandag, woens dag en vrijdag binnen de kortste keren geen centje pijn meer. Maar op dinsdag, donder dag en in het weekeinde des te meer. Ze pas sen onmiddellijk hun gedrag aan. Elke ja ger kan je vertellen dat een kraai wegvliegt als je een geweer op hem richt, maar blijft zitten als je dat met een stok doet. Als we ergens een paar weken actief zijn, dan zie je de kraaien al wegvliegen zodra we de au to parkeren. Je hoeft dan maar twee keer met een andere auto te komen en dan heb ben ze dat ook alweer door. Ze zijn brutaal als de sodemieter. Zodra we de roofvogels uit de auto halen, zijn ze weg. Dat is het in stinct: Roofvogels? Wegwezen! Maar na een kwartiertje zie je in de verte voorzichtig twee of drie kraaien in een ruime boog voor bij vliegen. Dat zijn verkenners, je kunt het bijna militaire planning noemen. Is de kust weer veilig, dan zit de hele groep weldra weer krassend in de bomen, je krijgt er wa rempel nog respect voor ook." Vogelpest Het vak werd hem met de paplepel ingego ten. Als jongetje al was Frans Fontijn gefas cineerd door de valkeniershobby van z'n opa. Frans ging een hele andere richting uit: deed een sportopleiding, bekwaamde zich in waterpolo en werd commercieel di recteur bij een marketingbedrijf. De kapita le boerderij in Barneveld - het hoofdkwar ■r MMü Frans (1) en Chris Fontijn met één van hun 36 valken. foto Ah Hakeboom/GPD tier van het bedrijf - deed hij in die mana gersjaren op. Het valkenieren was een leu ke hobby en niet meer dan dat. Zes jaar ge leden kwam de ommekeer. Toen raasde de vogelpest over Nederland en werden keu ringsdiensten waakzamer dan ooit. Vogels in opslagcontainers? Een bekeuring. Vogel poep op de vloer? Stillegging van het be drijf. Het zakelijk belang om er iets aan te doen, werd almaar groter. De hobby kon ge makkelijk voor een echte boterham zorgen, vooral toen ook nog de landelijke jacht op de 'kraaienkauwen'nduiven' in de nieuwe vogelrichtlijnen werd verboden, zegt Frans Fontijn. „Want als je het op de normale ma nier niet meer bestrijden kunt, dan moet het maar onorthodox." De werkwijze is als volgt: het bedrijf be wijst eerst zes weken lang dat het met roof vogels iets aan het probleem kan doen. Dat betekent: twee, drie keer per week voorrij den, een Harrishawk of valk de lucht inja gen totdat alle vogels verschrikt zijn wegge- fladderd en dan snel door naar een andere plek. „Je moet het vaak herhalen, vooral voor die kraaien. Na zes weken is de boodschap doorgaans wel doorgedrongen: hier moeten we niet meer wezen. „Maar dan is er nazorg nodig, je moet dat jaren volhouden, al zijn één of twee bezoeken in de week wel voldoende, zegt zoon Chris. „Als je er elke dag zou staan, worden de kosten torenhoog en ook met een paar uurtjes in de week denken vo gels al gauw dat de roofvogels er de hele dag zijn." De groeiende klantenkring zorgt dat de val keniers ingewikkelde routes reizen door Ne derland. Voor het dagelijkse onderhoud staan de valkeniers een uur of wat in een promenade, doen een landingsbaan bij Schiphol, gaan naar de vleesverwerking in Twente, verjagen roeken in Lochem, pak ken de Kalverstraat in Amsterdam mee waar de kraaien anders brutaal kruimels en korsten van de vloer pikken in de uitno digende bakkerijen van Bakker Bart. Op de terugweg doen ze nog even wat golfvelden aan. Daar wordt de overlast steeds groter. Frans Fontijn zag laatst hoe een kraai in Wouwse Plantage zich stortte op een net weggeslagen golfballetje en ermee uit het zicht verdween. Bij vuilstortplaatsen moet dagelijks worden gepatrouilleerd, die vor men het domein van de meeuwen. Zeemeeu wen uit Noordwijk en Schiermonnikoog vliegen voor een lichte lunch soms hele maal naar het VAM-stortterrein in het Drentse Wijster. Een half land is niets voor een vogel om een lekker hapje op te doen. „Daar pikken ze dan alles los en ze schijten de boel onder." Als de fulltime-valkeniers geregeld voorrij den, kost dat al gauw duizenden euro's. On kosten, zo merkten ze in Barneveld aan de groeiende klandizie, die al gauw weg te stre pen zijn tegen de kosten die vogeloverlast geeft. „We zijn nu bezig met de veerboot naar Texel", zegt Frans Fontijn. „Meeuwen en andere vogels vliegen trouw mee heen en weer. Die zijn zo brutaal dat ze de isolatie lospikken en draden van de bekabeling." Daar moet dus nodig wat gebeuren. De schade in veevoederbedrijven en meelfa brieken kan ook tot tienduizenden euro's oplopen door besmetting van voorraden en het risico dat de bedrijven worden stilge legd. De zes medewerkers van het valke niersbedrijf zijn bijna bij alle grote meelver- werkers kind aan huis. Frans Fontijn geeft toe dat hij het probleem van de kauwen en kraaien niet echt oplost, maar verplaatst. Meestal is dat niet erg, want vogels zoeken na verjaging zelf een rustige plek op met voldoende voedsel. „Dat is genoeg want uit de bebouwde kom zijn ze weg. Uiteindelijk zal het probleem te groot worden, dan komen er domweg te veel vogels om ze te kunnen verjagen. „Vijf honderd koppels duiven zorgen voor wel vijftienhonderd nakomelingen, dat kan niet doorgaan. De beste oplossing is uiteindelijk toch om 35 mannen met geweren te laten komen en er eens goed doorheen te raggen. Maar dat mag ik natuurlijk niet zeggen. Bo vendien is dan mijn boterham verdwenen." Jelle Boonstra bij het instappen - ook een kijkje in foto Guido Benschop/GPD Hilbrand Nawijn bezocht onlangs Monaco aan de Maas, een autospektakel in Rotterdam. Hij nam - nadat hij geholpc een raceauto.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25