COURANT IK? WW-premie blijft bestaan 'ROVINCIAI fcsESi- Dramatisch relaas van terreur op 9/11 PZC Reizen DÜSSELDORF NG eist miljoenen erug van Russische iliegigant Yukos PZC m "ta HHi f p Blokkade textiel China nekt handel Mooie meiden op de fiets Hockeysters bereiken finale EK CARAVAN SALON Reizen I Daar moetje naar toe. fc Unieke vangst uit Westerschelde eeuws-Vlaamse terleden door Iseminslag Kabinet verwerpt financiering met belastinggeld Hate' taboe i parlement in Australië Scheren langs het parlement 19° 114° NW 4 -wegend bewolkt en regelmatig wat 1.Maxima rond 19 graden. Aan zee krachtige noordwestenwind. Ij jaargang no. 196 „dag 20 augustus 2005 nummer 1,75 Goes 0113-250858 www.janhop.com laatste REXTON met LS pakket Jan Hop Chrysler Jeep Dodge Ssang Yong internet: www.pzc.nl In het spoor van Braveheart Kleinere kledingzaken dreigen failliet te gaan door de im portstop voor goedkoop textiel uit China, zo stellen de branchorganisaties. De Nederlandse textielhan del stapt naar de rechter als er begin volgende week geen einde komt aan het invoerverbod. De twaalf kandidaten voor de titel Miss Zeeland lieten zich gisteren van hun beste kant zien in Burgh-Haam- stede. Ze werden vooral ge test op sportivi teit en team- geest. I O De Nederlandse hockeysters hebben gisteren in Dublin de finale van het Europees kampioenschap bereikt. De ti telverdediger won in de halve finale met 2-0 van Engeland met 2-0. In de finale treft Oranje Q vandaag Duitsland, dat Spanje met 2-1 klopte. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 8 en 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 18 en 19; Reportage: 21, 22, 23, 25 en 26; Wonen: W1, W3 en W5; Trends: W7 en W9; Jong: W11; Reizen: W13 en W15 (Advertentie) Intern, beurs voor caravans en mobiele recreatie 27 augustus t/m 4 september www.caravah-salon.de Tel: 070-3501100 - email: info@fairwise.nl Elke week in de zaterdagkrant KBERRA - Geen ander vd dat zo typisch Austra- is en in die hoedanigheid B de hele wereld herkend ril dan 'mate', maar toch ril het verboden. Tenminste, Iket nationale parlement in Iberra. igheidsfunctionarissen is te laan gegeven dat ze mensen if nu dienen aan te spreken I meneer of mevrouw. Het Wd op het gebruik van 'ma- j j [set hoofd van een ministerie i geklaagd door bewakers te isangesproken met die term. door Ans Bouwmans Bier John Howard noemt I verbod 'absurd en onprak- W.GPD/RTR BOEDAPEST - De Hongaarse piloot Peter Besenyei scheert in Boedapest met zijn sportvliegtuigje langs het parlementsgebouw, 's Wereld beste acrobatische vliegeniers de den gisteren hun testvluchten in de Hongaarse hoofdstad, waar vandaag de zesde episode van de Air Race World Series plaatsvindt. Het vliegspektakel deed onlangs Rotter dam aan. foto Laszlo Balogh/RTR NEW YORK - Het is 8.46 uur en 43 seconden op 11 september [onzeredactie economie STERDAM - ING Bank vor- jhnet een groep internationa len bijna een half miljard «van de Russische oliemaat- "Ppij Yukos. Dit heeft advo- HDuco Oranje, die namens (Advertentie) [?Af 'ARTNERS (Advertentie) 'e pagina 14 katern 2 2001. Bataljon 1 van de brand weer in New York dient zich aan bij de meldkamer in Man hattan. „Er is een vliegtuig in de bovenste verdiepingen van het World Trade Center gecrasht." alfabet van Zeeland de banken optreedt, gezegd. De zaak diende gisteren voor de rechtbank in Amsterdam. ING Bank leende in 2003 met meer dan tien banken, waaron der Société Générale en Deutsche Bank, een bedrag van 1 miljard dollar aan Yukos. On geveer de helft is terugbetaald. Er staat inclusief rente nog zo'n 480 miljoen dollar open. Omdat het Russische concern niet over de brug komt, hebben de banken eind april beslag ge legd op de aandelen van Yukos Finance bv. Dit is een in Neder land geregistreerde vennoot schap die alle buitenlandse bezit tingen van Yukos beheert, waar onder een olieraffinaderij in Li touwen en een pijpleiding in Slo wakije. Bij elkaar zijn die onge veer 1 miljard dollar waard. De banken willen de aandelen Yukos Finance verkopen zodat de resterende schulden voldaan kunnen worden. De aandelen zijn echter niets meer waard. Yukos Finance heeft de activa in april buiten medeweten van de banken in een stichting onderge bracht om te voorkomen dat de Russische overheid errtiee van door gaat. Daarmee is de BV een lege huls geworden.AVP Dan komt brandweerwagen 6 binnen via een van de radioka nalen. „Toren nummer 1 staat in brand, de hele. buitenkant. Er was net een enorme explosie." Brandspuit 1-0 meldt zich. „Stuur elke beschikbare ambu lance, alles wat je hebt, nü naar het WTC." Even later zijn de eer ste sirenes te horen. Het geluid is afkomstig van een cd die je te rugvoert naar de ontzetting van die dag. De cd is een kopie van een geluidsband die destijds meedraaide in de meldkamer in Manhattan. De Fire Depart ment van New York, de FDNY, heeft alle geluidsbanden met het radioverkeer van de brand weer en ambulancedienst open baar gemaakt. Dat was niet vrijwillig. De krant New York Times en een aantal nabestaanden hadden via de rechter een beroep ge daan op de wet openbaarheid van bestuur. De stad New York moest bijna alles vrijgeven. Sindsdien zijn de doosjes met 23 cd's op talloze redacties en in honderden huiskamers beland. Eén cd-rom bevat de verslagen van 504 gesprekken met hulpver leners: ruim 12.000 pagina's per soonlijke geschiedschrijving. Op een cd-rom staat een verslag van communicatie van brand weerlieden in de torens en een logboek van binnengekomen te lefoontjes. De overige 21 zijn ge- luids-cd's: drama en chaos uit door Raymond de Frel CADZAND-BAD - Lou Over- beeke uit Oostburg was gister avond apetrots. Het gebeurt im mer zelden dat er in de Wester schelde een kreeft wordt gevan gen, laat staan een uit de kluiten gewassen exemplaar met scha ren zo groot als je handen. Overbeeke viste de forse jongen gisteravond tijdens een viswed strijd ter hoogte van Cad- zand-Bad op in de monding van de Westerschelde. „Da's nogal de moeite, hé", reageerde Over beeke. „Wat ik ermee ga doen? Ach, er is vanavond al zoveel met dat beest gesold, ik ga hem maar lekker opeten. Bovendien heb ik mijn vrouw al jaren gele den beloofd dat we eens kreeft zoudeneten." Volgens biologisch adviseur Ge rard Heerebout van Stichting Promotie Kreeft heeft Over beeke geluk gehad met de vangst van de veertig centimeter grote kreeft. „Het is zeldzaam dat een kreeft in de Westerschel- Lou Overbeeke haalde tijdens een viswedstrijd een grote kreeft uit de Westerschelde. de wordt gevangen. Ze zoeken doorgaans beschutting in het wa ter, bijvoorbeeld onder stenen of in wrakken. Alleen als ze heel groot en sterk zijn, wagen ze een wandeüng over de bodem. Maar dan zijn ze al een paar jaar oud. foto Peter Nicolai Dat je aan de lengte ook de leef tijd van het dier kunt aflezen, is overigens onzin." Volgens Heere bout had de grootste kreeft die tot nu toe in Nederlandse wate ren is gevangen een lengte van 65 centimeter. het rampgebied, in horten en sto ten binnenkomend via porto foons afgewisseld met bliepjes, gefluit, geruis of stilte.De collec tie vormt een indringende herin nering aan het drama. Je hoort oproepen bussen te sturen om gewonden af te voeren, waar schuwingen voor het gevaar van springers, meldingen van men sen die vast zitten in de torens, verzoeken om extra teams. Het is de wereld van brand weerlie-. den en medici die proberen hun werk te doen in moeilijke om standigheden. Brandweerman Richard Saulle vertelt hoe hij op weg naar de Twin Towers af scheid neemt van al zijn colle ga's, ervan overtuigd dat de ter roristen ook de tunnels en brug gen zouden proberen te raken. „Dag Mike, het was fijn om zes tien jaar met je te hebben kun nen werken. Smitty, ik heb nog 15 dollar van je te goed. Wanneer we in de hemel zijn, wordt het tijd om te betalen." Als Saulle voor de torens staat, komt de eerste naar beneden. „We hoorden iemand 'sst' zeg gen. Dat is hoe het klonk toen de toren instortte. 'Ssssssst'." Brandweerman John Moribito zat in de noordtoren, waar hij hielp bij de evacuatie van 'drie tot vierduizend mensen'. Als de naastgelegen zuidtoren instort, rent hij voor zijn leven. Hij hoort, denkt hij, tien tot vijf tien stemmen van brandweerlie den die geraakt zijn door neer vallend puin en om hulp roepen. „Ik weet niet of iemand ooit te ruggegaan is. Maar na onge veer vijftien minuten en nadat ik een blok of twee drie weg was van het handelsgebouw, zag ik dat de bovenkant WTC 1 begon in te storten. Ik was niet ver genoeg weg, en ik moest door rennen." GPD (Advertentie) Noleen u mij proefabonnement €14,95 Ki/k op www.psc.nl/abannereii bel gratis UUPt) - 023! 231 of stuur dese bon l>:ia' P7.C, afdeling leserssenice Antwoordnummer 713, U60 WR Goes O Noteert u mij voor een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19.95) I O pei kwartaal met automatische incasso 58.00) D pei |aar met automatische incasso 222,50). el persoonsgegevens het alfabet van Zeeland ORDSTRAAT - Een 40-jari- p mvuit het gehucht Noord zij Walsoorden is gister- tod overleden nadat ze was jfen door de bliksem. Ze •^n net haar hond uit. pole onweersbui barstte los e vrouw wandelde over de straat, die aan weerszij- jidt omgeven door weilan- Enkele tientallen meters de plek waar de vrouw liep, leen huis, maar toch werd [troffen. Het ongeval gebeur- nd half elf. ronenden belden de hulp- iten en de brandweer, po en ambulance zijn ter ie geweest. Ook werd een lahelikopter gealarmeerd, de hulpverleners konden meer voor de vrouw beteke- Zewasopslag dood. vuistgroot gat in het weg en letterlijk snippers van regenjas herinneren aan het sche ongeval. Haar hond 3het overleefd, jma 15 imiivattingen over onweer iscus is op icht in Turkije (HAAG - De fiscus is op knaar zwart geld dat Neder- b hebben gestoken in de koop van een tweede huis in Ijt. tsecretans Wijn (Finan- j zei gisteren in het RTL ijss dat hij een akkoord fe gesloten met Turkije over uitwisseling van financiële ras. De fiscus heeft haar nnatie van makelaars en an- tbronnen. ANP door Hans van Soest DEN HAAG - Het kabinet is niet van plan de toekom stige WW te financieren met belastinggeld. Vakbewe ging en werkgevers hadden daar begin dit jaar op aange drongen. Door de WW niet langer alleen uit premies van werknemers en werkgevers te betalen, maar daar ook via de belastingen aan bij te dragen, zou de WW-pre mie kunnen dalen. De regering voelt daar echter niets voor, om dat zij het principieel onjuist vindt dat niet-werkenden moe ten meebetalen aan een werkne mersverzekering. Bovendien zou het plan negatief uitpakken voor de minima, terwijl de hoge re inkomens ervan profiteren. Om dat effect weer te compense ren zou het kabinet 1 tot 1,5 mil jard euro extra uit moeten trek ken. „De bonden en werkgevers organisaties zullen het ermee eens zijn dat dergelijke effecten onverantwoord zijn", zei pre mier Balkenende gisteren. Het voorstel van de sociale partners was onderdeel van een breed ad vies van de Sociaal Economi sche Raad (Ser) om de WW gron dig te hervormen. Dit voorjaar besloot het kabinet het leeuwen deel over te nemen. Alleen op het onderdeel van de financiering is een uitzondering gemaakt. Bonden en werkgevers organisaties zijn daar niet blij mee. Zij vinden dat de overheid een groter financieel belang moet krijgen om WW'ers weer aan het werk te helpen. In het nieuwe WW-stelsel, dat volgend jaar of in 2007 in moet gaan, wordt de maximale WW-duur ingekort van vijf jaar tot 38 maanden. De minimale WW-duur wordt drie maanden: de eerste twee tegen 75 procent van het loon en vanaf de derde tegen 70 procent. Wie langer dan vier jaar heeft gewerkt, krijgt daar bovenop voor ieder gewerkt jaar nog een maand WW extra. Het wordt bovendien moeilijker om voor WW in aan merking te komen. Voortaan moet iemand minimaal 26 van de laatste 36 weken gewerkt hebben. Ontslagvergoedingen worden niet verrekend met de uitkering, zoals het kabinet eer der van plan was. Ook niet te gen een maximum, zoals de Tweede Kamer wilde. Zestigers die na hun WW in de bijstand komen, mogen tot ten minste 2010 hun uitkering hou den. GPD Een eeuw sportaffiches in Rotterdam Duiken naar het wrak van de Roompot Leven op een spits

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1