Hockeysters mogen naar het WK PZC Hockeysport kent steeds meer gevaren Rivaliteit Nederlanders op én naast baan Trots op 'Nederlander' Andruw Jones Rietbroek nieuwe coach handballers Van Bommel weer in voorlopige selectie 19 Oranje bereikt doel met finaleplaats op EK in Dublin Hockeyers gaan Amstelveen alweer onderuit Vonlanthen redt <AC in slotfase )e Nooijer stelt lelijkspel zeker voor Dordrecht ho Tottenham Hotspur biedt op Kuijt WK lijkt ver weg voor volleyballers Bennati boekt tweede etappezege Joly wint Ronde van de Limousin Mourning maakt rentree in NBA Audina en Jie zijn al klaar op WK zaterdag 20 augustus 2005 jrMartiin Krullaars DUBLIN - De finale moet van daag nog gespeeld worden, maar Oranje heeft het doel al be reikt op het EK hockey in Du blin. Door de 2-0-zege op Enge land plaatste de Nederlandse nouwenploeg zich gisteren niet AMSTELVEEN - De Nederland se hockeyers wachten bij de Ra- fcotrophy in Amstelveen nog steeds op de eerste zege. Oranje gisteren tegen olympisch kampioen Australië weer onder- at: 14. Het was de vijfde opeen- solgende oefenwedstrijd die de ploeg van bondscoach Roelant Oltmans deze zomer in het Wa penerstadion niet kon winnen. Misschien dat Nederland van- jaag de ban breekt. De veredel de B-ploeg van wereldkampioen Duitsland is dan tegenstander, net als inzet de vijfde plaats. Australië speelt morgen in de fi nale tegen Pakistan. Sa de mislukte duels met Enge rd (1-1) en Zuid-Korea (1-2) ride Oranje het nog steeds en thousiaste thuispubliek (6000 toeschouwers) graag iets laten zien. Maar Australië, al vrijwel zeker van de finale, werkte niet m De ploeg baalde nog stevig van de nederlaag van vorige week tijdens de Hamburg Mas- as tegen Oranje (1-3). Met een snelle treffer van Schubert on derstreepte Australië de goede wedstrijdinstelling. In een open duel kreeg Neder land voldoende kansen om te scoren. Maar Oranje was niet in de afronding. Na rust was er succes voor Taekema, die scoorde uit een strafcorner: 1-1. In de 53e minuut trof Doerner doel uit de tweede strafcorner voor Australië: 1-2. In de slotfa se liep de olympisch titelhouder lankzij opnieuw Schubert en uit naar een 1-4. ANP BREDA - De altijd beladen Bra bantse streekderby NAC Breda- Willem II eindigde gisteravond in 1-0. Het was een slecht duel, waarin scheidsrechter Roelof Luinge ze ven keer de gele kaart trok en keer de rode, voor Bobson Willem II omdat hij twee alleen voor de eindstrijd, maar ook voor het WK van volgend jaar in Madrid. Oranje incasseerde in de halve finale tegen Engeland opnieuw niet één tegentreffer. Nederland speelde sterk, maar deed zich zelf wel weer tekort. Alle acht strafcomers bleven onbenut en ook diverse veldkansen werden niet verzilverd, op twee van Syl via Karres en Naomi van As na. Toch was Mare Lammers tevre den. „We hebben onszelf niet ge noeg beloond en de verdediging mag nog ietsje rustiger blijven. Maar qua spel hebben we het goed gedaan", analyseerde de bondscoach. „We hebben ons doel bereikt." Daarmee doelt Lammers op plaatsing voor het WK, wat Oranje een lastig kwalificatie toernooi scheelt. Doel bereikt, maar de finale moet vanavond nog wel gespeeld worden. Tegen aartsrivaal Duitsland, dat giste ren Spanje met 2-1 de baas bleef. Volgens de bondscoach hoeft niemand te vrezen dat de titelverdediger nu de teugels zal laten vieren. „Ik heb zeer gedre ven speelsters. Reken maar dat ze er in de finale staan." Aanvoerster Minke Booij beves tigde die bewering meteen: „We kwamen hier voor het WK, maar nu we toch in de finale staan, willen we die natuurlijk winnen ook. En er is nu eenmaal niets zo leuk als een finale spe len. Dan komt vanzelf de adre naline naar boven." Zeker tegen de Duitsers. GPD door Martijn Krullaars DUBLIN - Een petitie voor af schaffing van de Argentijnse fo rehand, een verbod op het dra gen van een ijshockeyhelm, het zelfmoord-uitlopen bij een straf corner; veiligheid blijft een hot item in het hockey. Logisch in een sport die door innovatie con tinu in beweging is. De vraag is of elke uitvinding ook daadwer kelijk een verbetering is. Soms laait de discussie weer op. Deze week bijvoorbeeld in Du blin, op het EK voor vrouwen. Lijnstop Janneke Schopman zet te in de wedstrijd tegen Spanje een ijshockeyhelm op, ter be scherming tijdens het inslaan van de strafcorners. Bleek niet te mogen, volgens lid 6.9 van het internationale toernooiregle- ment. Regels zijn regels, ook al is de veiligheid van een speel ster in het gedrang. En gisteren, tijdens de halve finale Neder- land-Engeland (2-0). stoorde bondscoach Mare Lammers zich weer enorm aan het 'zelf moord-uitlopen' van de Engelse speelsters, die bewust de baan van de strafcomerbal opzoch ten. En zo Maartje Paumen met een hamstringblessure opzadel den. „Ik dacht dat dit suici- de-uitlopen verboden was. maar de scheidrechters hier zijn niet goed genoeg om het te zien", schimpte Lammers. „Triest." Argentijnse forehand Eerder al ontstond in Nederland een discussie over de Argentijn se forehand. Een slag met de zij kant van de stick, waardoor de bal snelheden boven de 160 kilo meter kan bereiken. Het gevaar ligt in de kromming van de stick: raak je de bal iets te laag. dan springt de bal omhoog en suist hij als een ongeleid projec tiel door het luchtruim. Een peti tie van international Karei Kla ver werd in Nederland driftig ondertekend, maar vond bij de wereldhockeybond geen gehoor. De slag blijft toegestaan. Het EK in Dublin bulkt voorlo pig in elk geval niet van gevaar en onveiligheid. „Twee gebro ken neuzen, maar ik weet niet of dat door onveiligheid komt", vertelt toernooidirectrice Hetty Stibbe. Ze heeft het nog niet ge zegd of buiten staat de ambulan ce startklaar. Het gezicht van een speelster uit Oekraïne zit vol met bloed nadat ze tegen een stick is aangelopen. Eerste diag nose: een tand kwijt en een ge broken kaak. Rob Bianchi, assis- tent-bondscoach van Oranje, kan de ongelukjes wel verkla ren. „Eén van die gebroken neu zen was bij een Francaise, Peg gy Bergere, die te elfder ure nog is opgeroepen. Die is dus ge woon niet fit", legt de voorma lig mannen-bondscoach uit. „En als je fit bent, krijg je zo'n bal niet tegen je hoofd. Zo sim pel is het." Conservatisme Toch is het volgens Bianchi best legitiem om de nieuwe ontwikke lingen goed in de gaten te hou den. „Je moet je bij elke nieuwig heid afvragen: is het slechts een uitvinding, of voegt het ook iets toe. Hockey gaat sneller, harder, is altijd in ontwikkeling. Dus dat betekent ook dat er meer ge varen om de hoek komen kijken. Helaas is de internationale bond nog een bolwerk van conserva tisme, daar lopen de vooruitstre vende landen vaak tegenaan." Jan Albers, manager van Oranje en commissaris tophockey bij de KNHB, valt Bianchi bij: „Wij zijn altijd haantje de voorste, dat klopt. Maar ik denk dat het verstandig is de discussie uit de emotie te trekken. Laat een paar mensen die er echt ver stand van hebben eens onderzoe ken hoe we de attractiviteit van het hockey kunnen bewaren en het gevaar laten afnemen. Maar ondertussen mogen we de hand ook best in eigen boezem ste ken. De Spaanse mannen spelen bij de strafcomers bijvoorbeeld al een tijdje met gezichtsmas kers die wel zijn toegestaan. Die hadden wij dus ook al kunnen hebben." GPD Iet winnende doelpunt werd in 87e minuut gemaakt door Vonlanthen, de invaller voor de geblesseerd uitgevallen Van Hooijdonk. ANP BJSWIJK - Dankzij een doel- punt van Gérard de Nooijer speelde FC Dordrecht gis teravond op eigen veld gelijk te- I» FC Zwolle. De Oost-Soubur- gerscoorde in de 69e minuut de 11 rust bracht Lopes de feinsdub op 1-0, maar in de toede helft bogen IJzerman en 5-rger e stand om in Zwols oordeel. FC Dordrecht heeft na ftee wedstrijden vier punten, twee speelronden hebben al ien VVV Venlo en Excelsior de maximale score in de eer- e divisie. VW-Venlo versloeg steravond in Apeldoorn AG- DW met 2-0 en Excelsior reken- *niet ruime cijfers af met Em- Kn(3-0). kffliworld, debutant in het be- talde voetbal, verloor het eer- feduel in de eerste divisie. De wnatie ging onderuit bij FC Uidhoven: 0-2. ANP Oranje-hockeyster Maartje Paumen werd gisteren het slachtoffer van het zogeheten zelfmoord-uitlopen van Engeland en het is maar de vraag of ze vandaag mee kan spelen in de EK-finale tegen Duitsland. foto Koen Suyk/ANP Doornbos en Albers hengelen nu al naar Formule 1-zitje voor volgend seizoen van onze sportredactie ISTANBOEL - De rivaliteit tus sen Christijan Albers en Robert Doornbos woedt op alle terrei nen. Beide rijders proberen de aandacht op zich të vestigen, ui teraard met het oog op een race zitje in de Formule 1 volgend jaar. Doornbos hoopt volgende week zondag, als het Duits toerwagen- kampioenschap in Zandvoort is, veel publiciteit te krijgen door met een roze geverfde Minar- di-tweezitter te racen. Tegen be taling mogen belangstellenden met Doornbos mee in de tweezit- ter om de sensatie van de snel heid van een Formule 1-bolide Formule „l-coureur Robert Doornbos (geheel rechts) be vindt zich in Istanboel in goed gezelschap, maar het is nog hoogst onzeker of hij zich ook volgend seizoen omringd weet door onder meer Fernando Alon- so, Rubens Barichello, Christian Klien en Felipe Massa. foto Fatih Saribas/RTR aan den lijve te beleven. „We ho pen zo aandacht te trekken en sponsors te vinden om Robert volgend jaar ook aan een Formu le 1-zitje te helpen", zegt zijn zus Madeion, die de sponsorbe- langen behartigt. Doornbos heeft voor komend jaar een aan bod van Jordan, dat in 2006 on der de naam Midland aan de start verschijnt. Het prijskaart je bedraagt naar verluidt zeven miljoen euro. Ook Albers kan te recht bij Jordan, uiteraard on der dezelfde condities. Opzich tig werd er gisteren door het Albers-management gesproken met de leiding van het team. Dat betekent dat er van een deal waarschijnlijk nog lang geen sprake is. Want op het moment dat er écht zaken gedaan wor den, gebeurt dat doorgaans bui ten het oog van de media. Op het asfalt deden de twee Mi- nardi-coureurs tijdens de eerste trainingsdag van de Grand Prix van Turkije nauwelijks voor el kaar onder. Doornbos (1.30,628, 21ste plaats) was een fractie sneller dan Albers (1.30,730, 22ste). Het snelst was de Braziliaanse Toyota-coureur Ricardo Zonto: 1.25,583. Hij bleef Juan Pablo Montoya en Pedro de la Rosa een seconde voor. Beide Nederlandse autocou reurs hadden het naar hun zin op het nieuwe circuit in Istan boel. „Het is een uitdagende baan", klonk het in koor. De Mi- nardi-rijders verwachten mor gen vooral vuurwerk direct na de start. „Omdat je uitgerekend in de eerste bocht niet ziet wat er voor je gebeurt. Daar kan het er spectaculair aan toe gaan. Het is belangrijk daar onge schonden doorheen te komen." GPD |n 1998 sloeg honkballer Mare Mc- fGwire zeventig homeruns in de Ma- ^Lague Baseball in de Verenigde laten. Dat was ongekend, een record 'men één seizoen. Wekenlang volgde 'wereld - ineens was dat groot ®™wsde homerunrace met Sammy Dan lag de bonkige redneck van «St. Louis Cardinals weer voor, dan de latino van de Chicaco Cubs de n8- Z° wisselden de twee elkaar af, aropstuwend naar een record. En ®tzou de eerstvolgende tijd niet ver pen worden. Al in 2001 ging Barry Bonds - in- Mels omstreden vanwege dopingge- bruik - er overheen. In 155 duels kwam de honkballer van de San Francisco Giants tot een aantal van 73. En weer werd Sosa tweede, net als in 1998, met 66 stuks. Die kan overigens goed leven met zijn bijrollen in de homerun-races. In de afgelopen zeven seizoenen stond hij namelijk nooit voor minder dan acht miljoen dollar op de loonlijst. Van het record van Barry Bonds, die jaarlijks nog veel meer laat bijschrij ven, werd wederom gezegd dat het niet te verbreken was. Tot op heden klopt dat ook. Ook dit jaar wordt het waar schijnlijk niet gehaald. Bonds stond op 20 augustus 2001 op een aantal van 54. De nummer één van dit moment, Andruw Jones van de Atlanta Braves, heeft er 39, geslagen in 120 wedstrij den. In de komende twee maanden, met nog hooguit veertig wedstrijden te gaan, zal hij bijna zeker geen nieuw re cord vestigen. Maar Andruw Jones is wel een man om in de gaten te houden. Hij is namelijk geboren en getogen op Curasao, in Wil lemstad, en zou daarom voor het Neder lands team mogen uitkomen. De Antilli aan trainde al wel eens mee met Oran je, maar zijn club staat hem vooralsnog niet af voor wedstrijden. Te riskant, oordeelt men. Als hem tijdens een EK of WK iets zou overkomen, zitten de Braves met de kosten. En de Nederland se bond kan geen verzekering voor hem betalen, aangezien hij in Amerika liefst dertien miljoen dollar toucheert. Jones (28) maakte al op zijn zestiende de stap naar de Braves, op zijn negen tiende - afgelopen maandag exact ne gen jaar geleden - debuteerde hij in de Major League. En meteen bij zijn twee de slagbeurt sloeg hij de bal het sta dion uit. Toen de Braves de World Se ries vervolgens haalden, mocht hij blij ven opdraven. Jones werd daarin de jongste speler ooit die een homerun sloeg. Tot op de dag van vandaag heeft hij er 289 geslagen. In maart 2006 wordt de World Baseball Classic gehou den, het officieuze WK. Nederland doet daar aan mee en de organisatie van de Major League ondersteunt het toer nooi, waardoor de Braves het ook goed vinden dat Andruw Jones daarbij op treedt. Die is tegen die tijd, als hij nog twee maanden lang de ballen over de hekken ramt, de Home Run King van de Vere nigde Staten. En wellicht de Most Va luable Player. Daar mag Nederland toch wel een beetje trots op zijn. Roeland van Vliet LONDEN - Martin Jol wil Dirk Kuijt naar Tottenham Hotspur halen als opvolger van de aan Sevilla verkochte;. Freddie Kanouté. De Londense voetbalclub heeft zijn zin-j: nen gezet op de Feyenoord-aanvaller. Tottenham Hot-' spur-coach Jol bevestigt dat zijn club een bod heeft ge-; daan. „Maar er is een verschil tussen een bod doen en" Kuijt krijgen." Het eerste bod zou rond 14 miljoen euro| liggen. Feyenoord staat niet te trappelen om Kuijt te ver- j kopen. Hij is het boegbeeld van de club, zijn vertrek zou een mokerslag betekenen voor het legioen. Feyenoord wei gert tot op heden een prijs voor de speler te noemen. GPD VARNA - De Nederlandse volleyballers hebben de eerste wedstrijd in het WK-kwalificatietoernooi in Varna verlo ren. Oranje boog gisteren in de plaats aan de Zwarte Zee in een enerverende vijfsetter voor gastland Bulgarije: 2-3 (25-15 18-25 25-23 24-26 13-15). De eindronde 2006 in Ja pan is door de nederlaag ver weg. In het andere duel van dit vierlandentoernooi versloeg Portugal Oekraïne met 3-1. Alleen de winnaar plaatst zich voor het WK. ANP FRIEDRICHSHAFEN - Daniele Bennati heeft gisteren de vijfde etappe van de Ronde van Duitsland op zijn naam gebracht. Het was zijn tweede dagzege. De 24-jarige Itali aanse wielrenner van Lampre was na een rit over 219,2 ki lometer van Solden in Oostenrijk naar Friedrichshafen aan de Bodensee de snelste in de massasprint. Hij ver- sloeg de Brit Roger Hammond en de Australiër Baden Cooke. In het algemeen klassement veranderde niets. De 1 Amerikaan Levi Leipheimer blijft leider. Voor Bram Tan kink, die enkele dagen de leidertrui droeg, eindigde de Duitse Tour. „Ik heb in samenspraak met de dokter beslo- ten niet meer te starten. Gisteren voelde ik me al niet su- j per en vandaag was het niet veel beter." ANP/S1D LIMOGES - Sébastien Joly heeft de Ronde van de Limou sin gewonnen. In de laatste etappe van Saint-Gence naar Limoges kwam de koppositie van de Fransman niet in ge vaar. Thor Hushovd won de rit.t ANP/AFP MIAMI - Basketballer Alonzo Mourning keert dit seizoen i\ bij Miami Heat terug in de Amerikaanse basketbalcompe- 1 titie NBA. Mourning (35) onderging in 2003 een niertrans plantatie en voelt zich weer fit genoeg. ANP/AFP ANAHEIM - Mia Audina is er niet in geslaagd de laatste acht te bereiken bij het WK badminton in het Amerikaan- I se Anaheim. De Nederlandse verloor in de achtste finales jl van de als tweede geplaatste Chinese Xie Xingfang: 11-4 13-11 11-8. Audina was als dertiende geplaatst. Ook Yao Jie haalde de kwartfinales niet. De Nederlandse, vijfde ge plaatste, ging in drie games onderuit tegen de als twaalf de geplaatste Japanse Kaori Mori: 3-11 13-11 8-11. ANP van onze sportredactie ZEIST - Bondscoach Marco van Basten heeft Mark van Bommel opnieuw opgenomen in de voor lopige selectie van het Neder lands elftal. Van Basten selec teerde, met zijn collega John van 't Schip, 29 spelers voor de WK-kwalificatieduels met Ar menië en Andorra. Ook voor de oefeninterland te gen Duitsland, van afgelopen woensdag, zat Van Bommel in de voorlopige selectie. Toen ging Van Basten uiteindelijk aan hem voorbij. De verwach ting is dat dat ditmaal opnieuw zal gebeuren. Op vrijdag 26 augustus maakt Van Basten op een persconferen tie in Zeist de definitieve selec tie bekend. Ten opzichte van de voorlopige lijst voor de oefenin terland tegen Duitsland ontbre ken AZ-verdediger Ron Vlaar en Romeo Castelen van Feye noord. Beiden zijn geblesseerd. Het Nederlands elftal speelt op 3 september in Jerevan tegen Ar menië en ontvangt vier dagen la ter Andorra in Eindhoven. De voorlopige selectie Doel: Henk Timmer (AZ), Edwin van der Sar (Manchester United) en Oscar Moens (Willem II). Verdediging: John Heitinga (Ajax), Tim de Cler en Barry Op dam (beiden AZ), Giovanni van Bronckhorst (Barcelona), Mario Melchiot (Birmingham City), Kha- hd Boulahrouz (HSV), Wilfred Bouma, Theo Lucius en André Ooijer (allen PSV) en Jan Krom- kamp (Villarreal). Middenveld: Nigel de Jong, Olaf Lindenbergh, Hedwiges Maduro en Wesley Sneijder (allen Ajax), Denny Landzaat (AZ), Mark van Bommel (Barcelona), Rafael van der Vaart (HSV), Kiki Musampa (Manchester City) en Phillip Cocu (PSV). Aanval: Ryan Babel (Ajax), Robin van Persie (Arsenal), Roy Makaay (Bayern München), Arjen Robben (Chelsea), Dirk Kuijt (Feyenoord), i Ruud van Nistelrooy (Manchester United) en Jan Vennegoor of Hesse- link (PSV). GPD door Bauke Boersma UTRECHT - Pim Rietbroek is door het Nederlands Handbal Verbond (NHV) benoemd tot coach van de nationale mannen- ploeg. De Limburger is daarmee de opvolger van Henk Groener, die per 1 augustus terugtrad. Rietbroek, die vooralsnog een contract vanaf 1 september 2005 tot 1 juli 2007 heeft gesig neerd, zal de functie parttime en in een duobaan met Harrie Weerman gaan vervullen. Pim Rietbroek is daarbij eindverant woordelijk voor de A-ploeg, Har rie Weerman voor de junioren. „Ik heb vorig seizoen bij VenL afscheid genomen als clubtrai ner en hoopte eigenlijk al dat ik voor deze baan zou worden ge vraagd", reageert de 63-jarige Rietbroek op zijn aanstelling. „Ik heb inmiddels de leeftijd en de wijsheid om andere dingen in het handbal te doen." Zoals de Nederlandse mannen terug proberen te brengen op de Europese- en wereldkaart. Riet- broeks voorganger Henk Groe- H ner streefde daar ook naar, maar liep stuk op de middelen van de bond en de niet al te gro- 1 te draagkracht voor Oranje bij de clubs in Nederland. „Henk Groener wilde versneld een inhaalslag maken en dat is heel begrijpelijk", zegt Pim Riet- 1 broek, die als clubtrainer diver- i se landstitels in Nederland en België bemachtigde. „Maar het gevolg van de toename aan cen trale trainingen was dat het som mige spelers te veel werd en dat ze afhaakten voor Oranje." Rietbroek en Weerman staan l een andere aanpak voor. „Wij willen dat de beste Nederlandse handballers voor Oranje spelen. 1 Het aantal centrale trainingen zal beperkt blijven, pas enkele dagen voor een interland of toer nooi komen we samen. De ont wikkeling van de jongens moet bij de club plaatsvinden. Dat kan. Degenen die in Duitsland j spelen, zijn al gewend veel te i trainen. En in Nederland trai nen steeds meer clubs, 10, 12 of zelfs wel 16 uur per week." MMl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19