Vr. zkt. gelovige lefgozer Verbouwing Zeeuws Museum legint op Monumentendag Ou wens' poëzie is springlevend 17 aasboerderijen jet bezorgd ver boerenkaas Opening speelkooi Hoek uitgesteld Diefstal uit auto in Vlissingen Kopstoot in Goese horecazaak Getuigen van vernieling gezocht Nieuw dek voor ophaalbrug Brommer in Oostburg uitgebrand ;unst Kaartverkoop Nazomerfestival al vroeg op gang "voorzien zaterdag 20 augustus 2005 ieg€ De productie van am btelijk gemaakte boerenkaas „I in Zeeland geen enkel ge- Zeeuwse kaasboerderijen ,fn aan zich nauwelijks zor- te maken over het verdwij- van de beschermde status de kaassoort. „Het gaat uit- delijk toch om de smaak." «moet nu nog aan bepaalde „vaarden voldoen om het dikaat boerenkaas te krij- per 1 januari 2006 ver- jint die status echter. Din wel soortgelijke, Europe gels in de maak, maar die si pas later in zwang. In de itijd mogen grote kaasgi- iten hun niet-ambachtelijk takte kaas ook de titel boe aas geven. Daardoor zou- ze grote concurrenten van aasboerderijen kunnen wor- Een bezorgde Tweede-Ka- fractie van GroenLinks stel- jerover al vragen aan minis- Veerman van Landbouw, sen de ambachtelijk gemaak- boerenkaas en de industriële ;zit een wereld van verschil, A de Vos van kaasboerderij in Biervliet uit. „Echte boe- jaas wordt gemaakt van rau- melk. Die komt dus recht- Kks van de koe, wordt niet bewerkt. Fabriekskaas mtegen wordt eerst ver- ïd.Pasteuriseren heet dat." danks de opkomende concur- itie van kaas uit de fabriek M. Dreessen van kaasboer- JjPitteperk uit Koudekerke toekomst van Zeeuwse boe- zonnig in. „Veel men- komen bij ons voor het per- mlijk contact en voor de boer- rij zelf. We moeten het dan ;met name hebben van onze te klanten."Ook R. de Reus De Stolpe in Nieuwerkerk akt zich geen enkele zorgen, asmaak van onze kaas onder- leidt zich heel duidelijk van in de supermarkt. Daar Wij nmensen gewoon voor terug leen "Hij heeft wel een verkla- g voor de bezorgde geluiden, oerderijen die aan groothan- s leveren, zouden door het vo- vrij verklaren van de term renkaas wel in de problemen men komen. Maar in Zee- d leveren de kaashoeves al- In aan particulieren." HOEK - De opening van de speelkooi achter het dorps huis in Hoek is gisteren in verband met het slechte weer uitgesteld. Volgende week wordt een nieuwe datum geko zen. Gemeentewoordvoerster Y. Wanders verklaart dat de af gelasting van de festiviteiten geen verband houdt met de vernielingen die enkele dagen geleden aan de voetbal- en basketbalkooi zijn aangericht. Daardoor zou een niet ge heel complete speelvoorziening zijn geopend. De Terneuzense wethouder C. Liefting van wijkbeheer zei eergisteren niet toe te geven aan de vernielzucht van de vandalen. Daarom vond hij dat de opening gewoon moest doorgaan. Er is aangifte bij de politie gedaan. Van de kooi is een paneel achter een doeltje vernield. Eerder waren schroeven en bouten losgedraaid. Daarna is het pa neel met geweld afgebroken. Het is onbekend wanneer het paneel wordt vervangen. VLISSINGEN - Uit een auto die geparkeerd stond in de Bosjeslaan in Vlissingen, is in de nacht van donderdag op vrijdag geluidsapparatuur, kleding en rookwaar gestolen De inbraak werd gepleegd tussen middernacht en gister ochtend vier uur. GOES - Een negentienjarige inwoner van Sas van Gent is in de nacht van donderdag op vrijdag om drie uur in een horecazaak in Goes aangehouden door de politie, omdat hij een 24-jarige Goesenaar een kopstoot had gegeven. De Sassenaar heeft bekend en is na verhoor vrijgelaten. OUD-VOSSEMEER - De politie zoekt getuigen van ver nieling van een lantaarnpaal aan de Krabbendijkseweg in Oud-Vossemeer, ter hoogte van de carpoolplaats. De lan taarnpaal is omvergereden tussen donderdag 15.00 uur en vrijdag 7.00 uur. TERNEUZEN - Het ophaalbruggetje tussen de Rose- gracht en de Herengracht in Terneuzen is vanaf maandag afgesloten in verband met werkzaamheden. De ophaalbrug, die veel gebruikt wordt door voetgangers en fietsers, krijgt een nieuw brugdek van kunststof met antislip. Dit is veiliger en minder onderhoudsgevoelig dan het houten brugdek dat er nu ligt. De werkzaamheden duren tot en met volgende week vrij dag. Dit wordt nu al aangegeven met borden, zodat wan delaars en fietsers er alvast rekening mee kunnen houden en een andere route kiezen. OOSTBURG - In de Lahge Heerenstraat in Oostburg is gisterochtend om tien voor half vijf een brommer uitge brand. De brommer bleek diezelfde avond gestolen te zijn. Het is onbekend waar de tweewieler precies gestolen is. Ook de oorzaak van de brand is onduidelijk. MIDDELBURG - De kaartver- van het Zeeland Nazo mer Festival (ZNF) loopt beter dan ooit. De helft van de 15.000 beschikbare kaarten is al weg, verschillende voorstel- Engen zijn inmiddels uitver kocht. Het ZNF begint dinsdag 30 augustus met de opvoering van Phaedra in Zierikzee. Door een extra grote tribune neer te zetten, zijn daarvoor nu nog kaarten beschikbaar. De vier voorstellingen van The Ferryman in Vlissingen zijn ge heel uitverkocht. Onderzocht wordt of een extra voorstelling mogelijk is op donderdag 8 sep tember. De grote belangstel ling is volgens het ZNF te dan ken aan een landelijke promo tiecampagne en de publiciteit die het festival de afgelopen maanden al kreeg in de pers. Het ZNF denkt zeker 32.500 be zoekers te trekken. Veel voor stellingen op het Middelburgse Abdijplein zijn gratis. orErnst Jan Rozendaal «delburg De verbou- ig van het Zeeuws Museum Middelburg kan beginnen. De [gunningen zijn verleend en de opdracht te gunnen aan Kok Bouwgroep BV uit Ber- iiop Zoom blijft zelfs 344.000 to over van het bedrag dat rinciale Staten in maart k de verbouwing en inrich- ghebben gereserveerd. Eet gunnen van de opdracht lóen Peters BV Bouwgroep Middelburg en Bouwcombi- Zeeuws-Vlaanderen uit Keuzen het afgelegd tegen Kok. Alledrie de bedrijven ieden aan de eisen, maar de ttsner uit Bergen op Zoom 1 de klus het voordeligst kla- tVoor de elektrische installa- wordt Wolter Dros uit tand als onderaanne- en voor de mu- inrichting en verlichting (wnnk/W agenmakers Vorm- fagsatelier uit Nieuwegein. verbouwing en inrichting Eet museum kost in totaal B 6,4 miljoen euro. Daarvan nog 5,6 miljoen beschik- Kvoor de opdracht. Gedepu- -ee H. van Waveren (CDA, ■Mr) deelde gisteren mee dat Kok het werk gaat uitvoeren ""5-255.800 euro. „Dat bete dat we ruim drie ton over een voor onverwachte tegen- onvoorziene zaken is al Procent van de begroting ge- orveerd. „Gezien de com- ateit van de verbouwing in s oud gebouw hebben we een Pjke armslag wel nodig", lus Van Waveren. „Hebben aan het eind van de rit geld 1 uan vloeit dat terug naar De toekomstige nieuwe gevel van het Zeeuws Museum in Middelburg. de algemene middelen van de provincie. Dat is duidelijk." Ook de exploitatierekening van het Zeeuws Museum komt er door het contract met De Kok iets florissanter uit te zien. Het bedrijf heeft de tweeënhalve ton die nodig is voor de aanleg van een installatie voor warmte- en koelopslag in de inschrijvings prijs meegenomen. Aanvanke lijk was de bedoeling dat deze installatie bij Delta zou worden geleased. Het benodigde bedrag drukt nu dus niet meer op de ex ploitatiebegroting. Van Wave ren: „In feite hebben we twee fi nanciële meevallers." Dat per 1 juli de benodigde ver gunningen zijn verleend zonder dat bezwaren zijn ingediend te gen de uitbouw met daarin de verlaagde ingang op het Abdij plein, wil Van Waveren niet als een meevaller betitelen. Hij er kent wel dat daardoor verdere vertraging is voorkomen. „De aannemer kan nu beginnen." Officieel begint de verbouwing zaterdag 10 september. Dan is het Open Monumentendag. Het thema is dit jaar religie, wat uit stekend past bij de verbouwing van de voormalige abdij. Boven dien eindigt dat weekeinde het Zeeland Nazomer Festival, dat zodoende geen hinder onder vindt van verbouwingswerk- illustratie Zeeuws Museum zaamheden. Vanaf 10 september kan de verbouwing via de websi te van het museum worden ge volgd. De heropening van het Zeeuws Museum, dat sinds 2000 is geslo ten, staat gepland in de tweede helft van maart 2007. „Een scherpe datum", vindt directeur V. Byvanck. „We moeten hard doorwerken om dat te halen." Tot die tijd blijft het museum ac tiviteiten buiten de deur ont plooien, onder meer in De Won- derkamer in de Middelburgse Bogardstraat. Vanaf november vinden maandelijks rondleidin gen plaats langs de werkzaamhe den in het Zeeuws Museum. door Ernst Jan Rozendaal BRESKENS - De poëzie van de vorig jaar overleden dichter Kees Ouwens is nog springlevend. Dat bleek gisteren in het Vis serijmuseum in Breskens waar Toine Moer beek zijn publicatie Van een lieflijkheid die wij niet bereiken kunnen presenteerde. Ook vond een voorvertoning plaats van de film die Ate de Jong heeft gemaakt van Ouwens' gedicht betreft het Breskens?. De titel van Moerbeeks boek is ontleend aan twee gedichten van Ouwens. Niet alleen 'be treft het Breskens?' eindigt met deze regel, ook het gedicht Voorproef. Het slot luidt: 'toch, of altijd, vaker soms, is er de schelde- mond, breskens' haven, het westelijk zon licht aan scherven, schitterend gebroken op vlissingens rede en van een lieflijkheid die wij niet bereiken kunnen'. Het in de Zeeuwse Slibreeks uitgegeven boek van Moerbeek is een mengsel van es say, herinnering en interview. Behalve schrijver is Moerbeek ook beeldend kunste naar. In Van een lieflijkheid die wij niet be reiken kunnen staan tekeningen van Bres kens en een aangrijpend portret van de dich ter, enkele weken voor zijn dood. Van een bewonderaar was Moerbeek een vriend van Ouwens geworden. Hij schreef over zijn werk en interviewde hem voor de VPRO-radio. Speciale aandacht ging uit naar Ouwens' zeegedichten, waarin de mon ding van de Westerschelde een belangrijke rol speelt. Ooit, tijdens een treinreis van Antwerpen naar Rotterdam, was hem opge vallen dat het licht in de Zeeuwse zee-ar- men zo bijzonder was. Hij besloot dat licht op te zoeken. In het gedicht Noemloos zijn tijding ontruimende wijkende heeft Ouwens vastgelegd was hem overkwam toen hij van af Fort Rammekens het zonlicht op de Wes terschelde aanschouwde. Het gedicht gaat, volgens Moerbeek, over een visioen. De twee eerder genoemde gedichten (alledrie staan ze in het Slibreeksdeeltje) gaan over hetzelfde verschijnsel, maar vanuit het per spectief van Breskens, het gaat daarin 'om het zien van het geziene uit'. Koppig Uit het interviewfragment in de bundel blijkt dat Moerbeek en Ouwens het niet eens waren over de interpretatie van het ge dicht. Volgens Moerbeek gaat het over een religieuze ervaring, Ouwens ontkent dat. „Onze rolverdeling werd enigszins karikatu raal", schrijft Moerbeek. „De mijne vanwe ge mijn koppig vastbijten in de religieuze, katholieke interpretatie van wat hij zei en de zijne vanwege het consequent ontkennen daarvan." Tijdens de presentatie mengde dichter Hans Groenewegen zich in de discussie. Hij ging het essay van Moerbeek tegenspreken, zo zei hij, om de dialoog gaande te houden. Zijn scherpzinnige analyse van het gedicht Voorproef was zowel een eerbetoon aan Ou wens als een blijk van bewondering voor Moerbeeks essay en interview, in Groenewe- Toine Moerbeek maakte een portret van de vorig jaar overleden dichter Kees Ouwens, enke le weken voor zijn dood. gens woorden 'een gesprek op het scherpst van de snede, zoals ik het niet zou kunnen'. Nadat Moerbeek poëzie van Ouwens had voorgelezen, volgde de vertoning van De Jongs film. De in West-Zeeuws-Vlaanderen opgegroeide filmmaker heeft 'betreft het Breskens?' op een persoonlijke en zeer aan sprekende manier geïnterpreteerd. Waar mee gisteren bewezen werd dat iedereen iets van zijn gading kan vinden in de poëzie van Kees Ouwens. Toine Moerbeek: Van een lieflijkheid die wij niet bereiken kunnen. Slibreeks nr 112, Uitgave Centrum Beeldende Kunst Zeeland, Middel burg. Prijs: 9 euro. De film van Ate de Jong gaat., met nog vier nieuive films over Zeeuwse gedichten, in premiere tijdens Film by the Sea in Vlissingen, zondag 11 september om 19 uur. door Sheila van Doorsselaer De ware vinden is zo makkelijk nog niet. Vooral niet als de prins(es) op het witte paard dezelfde normen en waarden op het gebied van het geloof moet hebben. De makers van datingsite ChristianMatch proberen een succesvol le zoektocht via internet te vergroten zo dat er een christelijk dekseltje voor het potje wordt gevonden. Alleen, mannen schitteren door afwezigheid op de da tingsite. Redacteur van ChristianMatch.nl, Chris Algra, snapt er niks van. „Is het verlegenheid? Angst voor het onbeken de? Maar liefst zestig procent van onze leden is vrouw. Zij durven kennelijk meer. Ik heb er geen wetenschappelijke verklaring voor." Ook de vrouwelijke le den van de datingsite zouden wel eens willen weten wat de reden nou precies is. Maar meer nog, ze willen wel eens graag wat meer christelijke lefgozers on line ontmoeten. Christelijk daten Femke, van middelbare leeftijd, schreef zich eind juli in als lid. Hoewel ze graag rondstruint in de chatbox van Christian Match, vindt ze de verhouding tussen mannen en vrouwen ronduit bedroe vend. „In de leeftijdscategorie 35-45 jaar zijn er zelfs tweemaal zoveel vrou wen als mannen. Christelijke mannen zullen toch echt in actie moeten komen. De man die wacht tot de gebraden eend zijn mond komt binnenvliegen, kan lang wachten", citeert ze een Chinees gezegde. Internet wordt steeds meer een conta.cU- medium. Nieuwe vriendschappen en re laties worden steeds vaker via het we reldwijde web gevonden. Er zijn zelfs onderzoeken met als conclusie dat te genwoordig al meer dan de helft van al le relaties online ontstaat. Algra heeft de christelijke datingsite mede opge richt omdat het voor gelovigen, in een tijd dat kerken meer en meer leegstro- men, steeds moeilijker wordt een ge schikte partner te vinden. Hoewel de Jongerendagen in Keulen bewijzen dat er nog genoeg huwbare gelovige jonge ren zijn, wordt het aanbod volgens Al gra steeds schaarser. „Wie op zoek is naar een partner van het eigen gezindte en binnen de eigen kerk niet slaagt, heeft steeds minder mo gelijkheden." Een site die zich speciaal richt op alle Nederlandse christelijke happy singles, moet 'de markt' wat ver groten. De Zeeuwse Monique (37) hoopt via de site ook iemand te ontmoeten met wie het klikt, maar ook zij vindt het aanbod -van mannen nogal tegenvallen. „Mijn moeder zegt altijd 'meid, er zijn meer mannen dan kerktorens'. Dat zal best, maar ik zie ze niet!" Monique heeft nog nooit een serieuze langdurige relatie ge had. „Ik ben nogal- kieskeurig, denk ik. Inmiddels heb ik mijn eisenlijst, met punten waar een man aan moet vol doen, al aardig ingekort. Dat-ie niet van honden houdt en niet graag verza- melbeurzen bezoekt, daar zal ik een man nu niet meer op afrekenen. Maar het blijft moeilijk iemand te vinden die bij me past. Ik zal mijn Ware Jacob niet in een kroeg vinden, daar ga ik hem ook niet zoeken. Ik ben zelf absoluut geen bartype en ik zou het fijn vinden een man te treffen die liever naast me op de bank zit, dan ergens anders op een bar kruk." Desondanks zit Monique nou ook weer niet echt op hete kolen. „Via de site heb ik ook contact met vrouwen met wie ik over van alles kan praten, ook over het geloof en dat vind ik erg prettig. Je zit als gelovige op ChristianMatch.nl toch op één golflengte en dat praat gewoon makkelijk." Algra wil benadrukken dat de site niet per se een relatiebemidde lingsbureau is. „Wie zegt dat je drin gend 'op zoek' moet zijn voordat je je kunt inschrijven bij ChristianMatch? Misschien kun je je vriendenkring wat vergroten. Misschien vind je er een vriend, of een vriendin, voor het leven. Ik vind de schroom van de Nederlandse christen single-man dan ook onterecht. Het is toch spannend om een mailtje in je mailbox te vinden van iemand die wat meer van je wil weten?" Algra wil samen met zijn collega's bekij ken hoe hij ChristianMatch nog beter onder de aandacht kan brengen bij christelijke mannen. „Misschien moe ten we een advertentiecampagne opzet ten die speciaal gericht is op mannen." Aan de site zelf ligt het volgens Algra niet. „Met behulp van frisse kleuren en leuke icoontjes proberen we zo laag drempelig mogelijk te zijn. Iedereen is welkom." ChristianMatch biedt, naast honderden profielen, onder meer een fo rum, een chatbox, een anoniem intern mailsysteem (handig op Valentijnsdag), een privé-chatsysteem waar mensen één op één met elkaar kunnen chatten zonder meekijkers, en e-cards. Nieuwe leden mogen ChristianMatch gratis en vrijblijvend twee weken uit proberen. Daarna is het betalend uitkij ken naar hopen geloof en liefde. Een internetsite speciaal gericht op christelijke singles, moet de markt voor huwbare kandidaten vergroten of vriendschappen met het geloof als basis laten opbloeien. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17