MF blijft kritisch over biomassa EU-geld voor scholing zorgpersoneel Over onweer bestaan veel misvattingen Twee dagen gamen voor Tsjernobyl 15 Meer meldingen bommen in zee Politie achtervolgt autodief Dronken bestuurders moeten lopen Aanrijding in Oostburg jieuclub vindt nieuwe stookvergunning EPZ niet streng genoeg n met panne shandeld roner maakt waar tegen ite container BLIjDORP zaterdag 20 augustus 2005 door Maurits Sep SEROOSKERKE (W) - Enkele tientallen jongeren zijn gisteren begonnen aan een 48 uur durende computerveldslag. In De Zandput in Serooskerke spelen pak weg zestig computerfanaten spelletjes te gen elkaar. Voor de lol en voor het geld. De opbrengst gaat naar de 'Stichting Hulp Tsjernobyl Kinderen' in Veenendaal. De spelmarathon is een zogenoemde Lan-par- ty. Lan staat voor local area network, een netwerk van computers die aan elkaar ver bonden zijn, waardoor de jongeren direct tegen elkaar kunnen spelen. Om het netwerk te maken, moesten zij zelf een computer meebrengen, inclusief beeld scherm, muis, toetsenbord, spelletjes, hoofdtelefoon en een speciale kabel van vijftien tot twintig meter voor de verbin ding naar andere computers. Omdat de lan-party 48 uur duurt, behoor den ook eten en drinken tot de uitrusting. En om uit te rusten, een slaapzak en een slaapmatje. Slapen mochten ze in De Zandput. De jongeren zijn gistermiddag om vier uur met spelen begonnen en mogen zondag om dezelfde tijd stoppen. Sommige deelnemers gingen passend in sovjetstijl gekleed de strijd aan voor Tsjernobyl. foto Ruben Oreel DEN HAAG - De Kustwacht heeft al meer dan tweehon derd meldingen van opgeviste explosieven binnengekre gen, sinds in april drie vissers (waarvan één uit Arnemui- den) om het leven kwamen toen aan boord van een Oud dorps vissersschip een bom uit de Tweede Wereldoorlog ontplofte. Daarvoor kreeg de Kustwacht niet meer dan en kele tientallen meldingen per jaar. De vissers zijn dus doordrongen van het gevaar van de oude explosieven. Voorheen werden bommen die in visnetten terechtkwa men nogal eens overboord geworpen. Nu wordt vaker de Kustwacht gealarmeerd, waarna de Koninklijke Marine de explosieven onschadelijk maakt. Ook is met de visserij sector afgesproken dat de marine markeringsboeien ver- strekt, waardoor explosieven die zijn teruggeworpen mak kelijker worden gevonden. Dat heeft minister Kamp (De fensie) gisteren gemeld aan de Tweede Kamer. VLISSINGEN - Na een wilde achtervolging door Vlissin- gen heeft de politie gisteren in de Badhuisstraat een auto dief aangehouden. Een 49-jarige Vlissinger had zijn auto een ogenblik onbeheerd en onafgesloten op de ventweg van de Nieuwe Vlissingseweg laten staan, toen deze gesto len werd. De auto werd korte tijd later door de gewaar schuwde politie in de Badhuisstraat in Vlissingen gesigna leerd en de achtervolging werd ingezet. In de Burgemees ter van Woelderenlaan negeerde de bestuurder een stopte ken. Meerdere politiewagens werden ingezet en de man werd door de hele wijk Paauwenburg achtervolgd, waar bij hij alle verkeersregels overtrad. Toen hij terugreed in de richting van het centrum werd hij uiteindelijk in de Badhuisstraat klemgereden en rond half zes aangehou den. De man, een 35-jarige Vlissinger, is geboeid overge bracht naar het politiebureau waar een bloedproef werd afgenomen. De politie heeft de zaak in onderzoek. VLISSINGEN - In Vlissingen hebben twee automobilis ten hun rijbewijs moeten inleveren omdat ze te veel alco hol op hadden. Eén van hen was betrokken bij een aanrij ding. In de nacht van donderdag op vrijdag werd om half twee in de Irislaan een 25-jarige bestuurder uit Middel burg aangehouden. Hij bleek zevenmaal de toegestane hoeveelheid alcohol te hebben gedronken. Op de kruising van de President Rooseveltlaan met de Bloemenlaan vond de middag ervoor een aanrijding plaats. Een 45-jarige au tomobilist uit Vlissingen verleende daar rond half zes geen voorrang aan een 24-jarige plaatsgenoot. Hij bleek vier keer de toegestane hoeveelheid te hebben gedronken. Beide auto's waren zwaar beschadigd, maar de bestuur ders raakten niet gewond. OOSTBURG - Een vrachtwagen en een personenauto zijn gistermiddag rond half een op de kruising Maaidijk-Ne- ringweg in Oostburg betrokken geraakt bij een aanrij ding. De 21-jarige, uit Merksem afkomstige, bestuurder van een vrachtauto reed over de Maaidijk. Voor hem reed een 36-jarige automobiliste uit de gemeente Sluis. Zij stopte om linksaf de Neringweg in te rijden. De vrachtwa genbestuurder kon niet tijdig remmen en botste op de au to van de vrouw. Niemand raakte gewond. genJansen De Zeeuwse Milieu Fe- |(|ZMF) blijft moeite hou- gt de voorwaarden waar elektriciteitsproducent U zijn kolencentrale in Unieer biomassa mag ver- t De nieuwe ontwerp-ver- ■2 die de provincie heeft jdd bevat naar de mening .milieuorganisatie verbe en, maar helemaal te vre de ZMF nog niet. isar schrapte de Raad van (RvS) de vergunning die sincie EPZ aanvankelijk Strekt om de hoeveelheid sa (houtsnippers, stro, pa- geaodoppen en dergelij ke in de kolencentrale verstookt, te verhogen $000 ton naar 600.000 rjaar. j is voorstander van het i van biomassa voor de ongvan elektriciteit, om- srdoor minder kolen hoe- worden verstookt en dat een verlaging van de d van het broeikasgas oxide. In het geval van iou met de aangevraagde eng van de hoeveelheid ga°jaarlijks 300.000 ton ander hoeven te worden tl. De milieuorganisatie evenwel naar de Raad sle omdat naar haar oor iet al het mogelijke in het s gesteld om de uitstoot adelijke stoffen te voor- SINGEN - Op de parkeer- op de hoek van de Paul istraat en de Brouwcnaar- in Vlissingen is donder end een 42-jarige man uit temeer mishandeld. md met autopech te wach ten een man, die voorbij fietsen, hem zonder 'aan- mhet gezicht sloeg. De ïonderzoekt de mishande- komen. De provincie heeft de ZMF na de vernietiging van de vergunning in de gelegenheid ge steld haar wensen kenbaar te maken over de voorwaarden waaraan een nieuwe toestem ming voor de bijstook van meer biomassa zou moeten voldoen. ZMF-directeur M. van Mierlo constateert dat dit gesprek weilswaar constructief is verlo pen, maar dat wezenlijke verlan gens van zijn organisatie in de nieuwe ontwerp-vergunning nog niet zijn ingewilligd. Zo heeft de ZMF moeite met een verouderde warmtewisselaar, die naar haar idee te veel zwa veldioxide, stikstofoxide, zout zuur en fluoride laat passeren. Die warmtewisselaar, bedoeld om condensvorming te voorko men, voldoet niet aan de Europe se eis van de best beschikbare techniek, vindt de ZMF. De op lossing is een andere warmtewis selaar of een condensvrije schoorsteen. Wat de provincie betreft is vervanging in 2013 aanvaardbaar, maar daar wil de ZMF niets van weten. Vooral de hoeveelheid fluoride die kan ontsnappen is de ZMF een doorn in het oog. Volgens de nieuwe vergunning mag dat 30 ton per jaar zijn. De milieuclub meent dat dit in geen verhou ding staat tot het streven de hoe veelheid fluoride die landelijk mag worden uitgestoten in 2010 terug te brengen tot 50 ton per jaar. Voldaan is de ZMF ook nog niet over de afvanginstallatie voor stikstof. De norm die de provin cie EPZ daarvoor wil opleggen, is naar de mening van de ZMF een onvoldoende stimulans om voor een zo goed mogelijke stik stof afvanger te kiezen. Volgens Van Mierlo is de vraag nog niet aan de orde of de ZMF op basis van de ontwerp-vergun ning weer naar de Raad van State zal stappen. „Zo ver zijn we nog lang niet. Ik ga ervan uit dat de pijnpunten die we nog hebben serieus zullen worden afgewogen. Het is nog niet de tijd om de messen te slijpen en over verdere stappen na te den ken." - De eigenaar van itatiewoning aan de Hoo- imlaan in Renesse heeft Macht ingediend tegen het nn van een container door ïeente. loner kijkt vanuit zijn egen het obstakel aan. De dient als kassa-unit bewaakte fietsenstalling dermate groot dat voor lig ervan een bouwver- ;is vereist. Die vergun- sniet verleend. Volgens B is er toch geen sprake van «treding. omdat de be- j(le container slechts voor is neergezet. Als een sk niet langer dan 31 da- geplaatst, is geen vergun- odig. wente wijst het bezwaar naf. door Frank Balkenende GOES - Vijf Zeeuwse stichtin gen voor ouderenzorg krijgen ruim 2,2 miljoen euro Europese subsidie om in totaal 1300 mede werkers te scholen. De snel ver anderende zorg vraagt om het bijspijkeren van de kennis van personeel. Sinds twee jaar kunnen (gezond heidszorginstellingen voor scho lingskosten een beroep doen op het Europees Sociaal Fonds (ESF). De gemeente Goes heeft de subsidie in Brussel aan gevraagd. De Europese Unie stelt als voorwaarde dat de aan vraag via de lokale overheid loopt. Goes sluist de gelden ver volgens door naar de zorginstel lingen. In dit geval zijn dat de Stichting Zorggroep Ganzestad in Goes, de Stichting Protestantse Ou derenzorg Walcheren, de Stich ting Protestantse Bejaardenzorg eiland Tholen en Sint Philips- land. De Protestantse Stichting Ouderenzorg Terneuzen en de Stichting Zorgverlening Gere formeerde Gemeente in Zee land. Het adviesbureau ViaZorg coör dineert de gezamenlijke aan vraag van de vijf zorginstellin gen. Beleidsmedewerker I. Baai- jens zegt dat het voor een indivi duele instelling een moeilijk kar wei is om zelfstandig ESF-subsi- die los te peuteren. Het betekent een hoop papierwerk, want de Europese Unie stelt een fors aan tal voorwaarden. Om die reden zijn in Zeeland clusters gevormd. Woonzorg West-Zeeuws-Vlaanderen, die via de gemeente Sluis ESF-geld heeft aangevraagd, kreeg al eer der het verlossende woord uit Brussel. Toeval Dat geldt ook voor centrum voor geestelijke gezondsheid- zorg Emergis, dat maximaal 1,7 miljoen euro ontvangt. Een an der cluster wacht nog op de be schikking: de Blide in Terneu zen, Cederhof in Kapelle, Poel wij ck in 's-Heer Arendskerke, De Kraayert in Lewedorp en De Wieken in Zierikzee. Volgens Baaijens zijn de clusters door toeval samengesteld. Er is niet gekeken naar identiteit en grondslag. De toegezegde Europese subsi die bedraagt altijd de helft van de kosten van het opleidingspro gramma. Het bedrag is boven dien gebaseerd op een scholings rendement van honderd pro cent. Baaijens denkt dat veel zorginstellingen dat niet halen, omdat in de praktijk niet ieder een alle bij- en nascholingstra- jecten zal doorlopen. „Ik schat dat we op zo'n zeventig procent uitkomen, dus zal het uiteindelij ke subsidiebedrag lager uitval len." Prettig is dat de ESF-gel- den ook mogen worden ingezet voor vervanging van personeel dat op dat moment in de school- bankjes zit. Zorginstellingen investeren fors in scholing, omdat het werk snel verandert. In de cursussen leren medewerkers bijvoorbeeld vraaggericht te werken, om te gaan met crisissituaties en spe ciale doelgroepen zoals demente rende ouderen. Ook het bijspij keren van computerkennis en -vaardigheden zit in het scho lingspakket. Tegenprestatie Als tegenprestatie voor het aan vragen van de ESF-subsidie ver langt de gemeente Goes dat de zorginstellingen moeite doen om (vijf) uitkeringsgerechtigden te helpen aan een baan in de zorg. Goes heeft met Emergis de zelfde afspraak gemaakt. COR DE JONGS (Advertentie) Diergaarde rotterdam zoo www.diergaardeblijdorp.nl door Sheila van Doorsselaer HULST - In Nederland wor den jaarlijks gemiddeld slechts twee of drie personen getroffen door de bliksem. In Zeeland zijn de laatste 25 jaar twee mensen gedood door een inslag, beide in Zeeuws-Vlaanderen. Op 25 juli 1983 werd een 17-jarige jongen uit het Bra bantse Cuijk dodelijk getrof fen door de bliksem. Hij was aan het vissen in de Braak man. In Retrarichement over leefde een 19-jarige jongen uit Kampen een inslag niet. Hij fietste op 5 juli 1994 sa men met zijn zus langs het ka naal in Retranchement toen een schicht hem fataal werd. Slachtoffers hebben vijftig procent kans een inslag te overleven. Een vrouw uit Dor drecht werd op 2 juli 1990 op de Brouwersdam getroffen door een bolbliksem en liep slechts brandwonden aan haar voet op. De stroomsterk- te tijdens een ontlading van een bliksemschicht varieert van enkele tienduizenden am père tot meer dan 100.000 am père. „Een rechtstreekse inslag, waarbij de bliksem de per soon raakt, zoals in Noord straat, is echt zeldzaam", zegt H. Geurts van het KNMI. „De overlevingskansen hiervan zijn uiterst gering. De blik sem laat alle spieren samen trekken waardoor het slacht offer door een hartstilstand om het leven komt." Spanningsveld Indirecte inslagen komen va ker voor en slachtoffers hier van hebben veel meer kans het er levend van af te bren gen. „Als de bliksem inslaat in een boom of een mast waar iemand vlakbij staat, ont staat er enkele tientallen me ters rondom de plaats van de inslag een spanningsveld in de bodem. Hier krijgen de slachtoffers dan een schok van." Geurts constateert tot zijn spijt dat veel mensen een on weersbui niet serieus nemen. „Ze reageren te laconiek, ter wijl bliksem gewoon ontzet tend gevaarlijk is. Daarnaast heersen rondom bliksem nog steeds veel misvattingen. Het is een fabeltje dat de bliksem altijd inslaat op het hoogste punt. Dat is namelijk lang niet altijd zo, het is vaak wil lekeur." Er zijn volgens Geurts in Nederland geen specifieke plaatsen aan te wijzen waar de bliksem vaker inslaat dan elders. Europabreed zijn er wel verschillen. Zo zijn er in de Scandinavische landen veel minder onweersbuien dan in het Alpengebied. Dat ligt onder andere aan de sa menstelling van de luchtla gen. Het KNMI geeft op zijn site voorlichting over wat te doen tijdens een onweersbui: Er gens binnen is de veiligste plaats om te verblijven tij dens onweer. Ook een auto of een metalen caravan is een goed heenkomen omdat bij een blikseminslag de lading direct wordt afgevoerd. De restlading die achterblijft is zo gering dat het niet nodig is tegen een paaltje te rijden al vorens uit te stappen. Het is wel verstandig te wachten met uitstappen tot het on weer voorbij is. Stekkers In huis mag men tijdens een onweersbui niet te dicht bij het raam gaan staan en stek kers moeten uit apparaten worden gehaald om eventuele schade te voorkomen. Tijdens onweer een bad of douche ne men, kranen, radiatoren en wasmachines aanraken of telefoneren met een vaste lijn wordt met klem afgeraden. Wie buitenshuis overvallen wordt door onweer en geen goede schuilplaats vindt, kan zich het best zo klein mo gelijk maken door te hurken. Schuil nooit onder een alleen staande boom, langs een bos rand of in de buurt van een metalen afrastering. Zwem men, surfen en varen tijdens onweer is levensgevaarlijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15