Wethouder wil logopedie houden PZC PZC Miss Zeeland moet teamgeest hebben Zwerfafval op zee wordt weer opgevist De Mikke steekt de Westerschelde over 13 'an 't Westeinde steunt basisscholen in verzet tegen bezuiniging bij GGD iamervragen iitomatisering iiurtorenwacht Proef verwijderen Japanse oesters Bibliotheek richt internetcafé in Aanrijding in Goes Woninginbraken in Stavenisse Open dag De vakantie is afgelopen zaterdag 20 augustus 2005 (DDELBUrg - Wethouder m t Westeinde van onder bindt dat de logopedieles- 5 op basisscholen niet mogen frijnen. Hij is het eens met Intiek van de Middelburgse flsscholen op de GGD, die !Bege bezuinigingen wil stop- i'blessen. nrMarcel Modde [DDORP - He Socialistische itijwil de vuurtorenwacht op ddorp behouden. De fracties de Tweede Kamer en Provin- ile Staten van Zuid-Holland aden de voorgenomen automa ting van de uitkijkpost met |i oog op de veiligheid onver hoord. partij wil van minister Peijs e: Verkeer en Waterstaat we- ;wat haar beleid is omtrent iemensing van vuurtorens in derland. Ook is het Tweede- aerlid A. Gerkens benieuwd r de beweegredenen van de hierom Ouddorp tot een on- ande post te maken. De SP Hit de argumentatie van de aente Goedereede en de red- :«sdienst KNRM, dat een torenwacht in een dermate ^bezocht en bevaren toeris- >ied heel belangrijk is :val van nood snel ter atste te kunnen zijn. uedige automatisering van de rirpost gaat ten koste van de ügheid, vrezen diverse be- ghebbenden. De SP wil van minister weten hoe zij daar eraan kijkt en welke maatre en eventueel worden geno- nom er voor te zorgen dat de sakzaamheid niet verslapt, il vraagt de Kamerfractie of bereid is af te zien van plannen. De haalbaarheid neen onbemande post wordt lomenteel nog onderzocht. )pen tuindagen ij Landzicht iint-Annaland NT-ANNALAND - De tuinen ad hofstede Landzicht aan de tedenvlietsedijk 3 bij Sint- aaaland zijn vandaag en mor- it lussen 10.00 en 17.00 uur tn voor bezoek. Landzicht is oud, uit B. maar de tuinen eromheen pnog niet zo lang geleden op- angelegd. Er is onder h een dertig graden weitje, a groententuin, een dessert-, lv en bloemenpluktuin en boomgaard met bufferzone, bmaast is er ook kunst te 'c onder meer schilderijen van den Ende en Janne- j, keramiek van Gonnie aiders en glas-in-lood (met de- tratie) van André Verduit, lerislive-muziek te horen. Bezorgklachten: 0300-0231231 opmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; 'igstot 12.00 uur redactie WALCHEREN Buitenruststraat 18 «30 EB MIDDELBURG lel: 0118-493000 fa' 0118-493009 B-mail: redwalch@pzc.nl Neurits Sep (chef) Nadia Berkelder Bdith Ramakers Miriam van den Broek Se'rna Osman Wendy van den Hurk boende Vries (sport) centrale redactie B'ationspark 28 Bestbus 31 ^aagoes Tel (0113)315500 (0113)315669 ^mail; redactie@pzc.nl '"ternet ^•pzc.nl e-mail: web@pzc.nl „Logopedie kun je haast niet missen", stelt Van 't Westeinde. „Het speelt een belangrijke rol op scholen, zeker bij de jonge kinderen. Door problemen vroegtijdig te verhelpen, voor kom je achterstanden." De wethouder schaart zich daar mee achter de kritiek van de ba sisscholen in Middelburg op het voornemen van de GGD Zee land om te stoppen met logope die. Zij hebben - net als veel scholen in andere gemeenten - een protestbrief geschreven naar de gemeenteraad. Zij waarschuwen daarin voor de gevolgen van de bezuiniging. Problemen die kinderen hebben met spreken, taalgebruik, stem en stotteren, worden niet meer op een vroeg moment ontdekt. Dat kan ertoe leiden dat ze later ook problemen krijgen met schrijven. Dialect „Als je iets verkeerd uitspreekt, wordt het ook moeilijk om het goed op te schrijven", verduide lijkt C. Corstanje, bestuurslid van de Archipelscholen in Mid delburg en één van de brief schrijvers. „Dat geldt ook voor kinderen die dialect spreken. Zij hebben soms moeite om zui ver Nederlands te schrijven." Het is beter om kinderen iets goeds aan te leren, dan ze iets fouts af te leren, stelt Corstanje. „En hoe vroeger je erbij bent, hoe beter het is voor de ontwik keling van een kind. Het accent bij de logopedielessen ligt bij ons ook op de jongste kinderen. Het heeft weinig zin om daar mee te beginnen als ze al in groep acht zitten." Van 't Westeinde gaat met zijn collega L. Luitwieler overleg gen. „Hij gaat bij ons over de GGD. Ik wil via hem eerst ach ter de volledige beweegredenen komen van de GGD om logope die te schrappen. Als dat alleen te maken heeft met geld, nou, be zuinigen is ook prioriteiten stel len." Corstanje hoopt dat het protest van de scholen voldoende zal zijn om de GGD ertoe te bewe gen logopedie te handhaven. On derwijzers kunnen het werk niet overnemen. Volgens hem ont breekt het hen aan de juiste ken nis om spraakoefeningen te ge ven. Dat werk hoort volgens de scholen ook niet bij onderwij zers thuis. Corstanje heeft er nog niet over nagedacht wat er moet gebeu ren als de GGD toch stopt met de logopedielessen. „Misschien moeten ouders van kinderen met spraakproblemen dan zelf een oplossing zoeken via hun huisarts." Ideaal is dat aller minst, waarschuwt hij. „De school is toch de vindplaats van taal- en spraakproblemen." De finalistes voor de missverkiezing bereiden zich voor op een mountainbiketocht in de regen. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Claire Matu- lessy (18) uit Domburg wil even afreke nen met vooroordelen over missverkie zingen. „Ik heb tot nu toe helemaal niet het gevoel dat ik door geile mannetjes ben bekeken. Het is allemaal erg leuk en ik doe er veel ervaring mee op." Ma- tulessy is een van de twaalf kandidaten voor de Miss-Zeelandverkiezing, waar van de finale zaterdag 3 september wordt gehouden in de Zeelandnet Stu dio in Kamperland. De twaalf finalistes zetten gisteren hun sportieve beentje voor tijdens een 'doe- en relaxdag' in Burgh-Haamstede. Restaurant/golfcentrum Molenberg en Buitensportbedrijf Forest Hill tekenden voor het programma. Regen- en onweer leken de activiteiten drastisch te gaan doorkruisen, maar met wat aanpassin gen bleven de uitdagingen toch aardig overeind. „De dames worden getest op teamgeest, mentaliteit en sportiviteit en de jury zal de algehele indruk laten meetellen in de eindbeoordeling", zegt Marcel Willem- se van centrum Molenberg. Teamgeest? Uiteindelijk zijn de dames toch allemaal concurrenten van elkaar en zou je eerder een kooigevecht ver wachten? „Nee. ik ervaar het helemaal niet als een onderlinge strijd", zegt de 21-jarige kandidaat Miss Zeeland Arike Folmer uit Wemeldinge. Zij is het volle dig met Claire Matulessy eens dat een missverkiezing tegenwoordig geen vlees keuring meer is, maar als ambassadeur schap moet worden beschouwd. „We moeten ook allemaal een goed doel aan geven waarvoor we ons willen inzet ten", zegt Folmer. Zelf heeft ze affini teit met het Nationaal Fonds Kinder hulp en Matulessy zou graag wat extra's willen doen voor Kika, een orga nisatie die ontspannende activiteiten op touw zet voor kinderen met kanker. Mannequin Folmer had weinig bedenktijd nodig om zich aan te melden voor de Zeeuwse missverkiezing. Zij werkt met regel maat als mannequin voor een modellen bureau in Middelburg en haar werkge ver moedigde haar aan. Ze staat voor haar examenjaar aan de opleiding So ciaal Pedagogische Hulpverlening in Breda, maar zou uiteraard tijd inrui men voor het 'miss-dom' als de keus op haar zou vallen. Dat geldt ook voor Matulessy. Zij volgt een middelbare opleiding in Middel burg voor Recreatie en Toerisme. „Ik ben weieens gastvrouw geweest bij het festival Film by the Sea en kreeg naar aanleiding daarvan een uitnodiging om mee te doen met deze verkiezing. Het leek me wel leuk, maar ik heb wel even overlegd met mijn ouders en mijn vriend voor ik me aangemeldde." Beide vrouwen hebben alleen maar pret tige ervaringen met de casting en de se lectie van de twaalf finalistes uit 48 deelneemsters. Zij zien de hechtheid binnen de groep tijdens de doe- en re laxdag alleen maar groeien. Teamgeest blijkt ook een vereiste bij 'De ultieme verkeersopstopping'. Dat is een spel waarbij de missen in twee groe pen tegenover elkaar worden gezet op een circa 30 centimeter brede balk. De foto Marijke Folkertsma bedoeling is dat ze met de ruggen tegen elkaar komen te staan, maar slechts één deelneemster per keer mag zich om draaien en alleen in het vakje dat daar voor op de balk is aangegeven. Het vergt beleid en overleg en het duurt drie kwartier voor de opdracht is uitge voerd. „Een gemiddelde tijd", volgens Judith Eckhardt van Forest Hill. Een graadje lastiger wordt het met een opdracht waarbij vijf banden rond een paal in een vereiste volgorde gelegd moeten worden. De spelregels zijn streng, maar met goede samenwerking komen de missen er wel uit. Onder de overdekte afslagplaats leren de finalistes onder leiding van trainer Etiënne Koops de fijne kneepjes van de eerste klap bij golfen. Ondanks de aanhoudende regen stap pen ze na de lunch vol goede moed op de mountainbikes. Er wacht hen een ste vig parcours in de Domeinen. Het re laxen komt pas later deze dag met een douche, een rit in een limousine en een buffet. Paul van den Broek, jurylid én straks presentator van de finale, benadrukt het nog maar even: „Het gaat niet al leen om uiterlijkheden. Miss Zeeland moet een goed verhaal hebben." door Marcel Modde STELLENDAM - De inzame ling van zwerfafval op zee gaat door. In de haven van Stellen dam werd gisteren het interna tionale 'vuil-visproject' met be trekking tot het Nederlandse kustwater nieuw leven ingebla- De bedoeling is dat nog dit najaar ook visserschepen uit Colijnsplaat, Vlissingen en IJmuiden gaan deelnemen aan de herboren regeling. In Bres- kens waren al twee visserssche pen actief voor het project en dat blijft zo, aldus B. Veerman van de internationale milieu-or ganisatie van visserijgemeenten Kimo. Bedrijfsleven Het project beslaat drie jaar en wordt betaald door de overhe den en het bedrijfsleven in het betrokken gebied. In de voor gaande twee jaar werd in totaal 450.000 kilo afval door 69 sche pen uit verschillende landen rond de Noordzee opgevist en af gevoerd. Alleen al in Stellen dam werd 34.000 kilo aan wal gebracht. Burgemeester G. van de Velde- de Wilde: „Na de grote voor- en najaarsstormen wordt elke keer weer duidelijk wat een rommel er aanspoelt op het strand. Kort om, de Kimo heeft nog een hele missie te gaan." Ze prees de vissers die het project - ondanks het zware weer waarin de sector verkeert - toch weer een warm hart toedra gen. Gratis De deelnemende vissers ver dienen niets aan hun bijbaantje als vuilnisman van de zee. Gebruikelijk wordt rommel die in de netten belandt, direct te ruggegooid. Dat voorkomt dure afvoerkosten. Binnen de rege ling krijgen ze echter de beschik king over speciale 'big bags', waarin ze het zwerfvuil in de thuishaven gratis kunnen laten ophalen door de afvalverwer ker. YERSEKE - De proef met het opvissen van wilde Japanse oesters in de Oosterschelde kan in het najaar worden aan besteed. De provincie is opdrachtgever. Het experiment dat moet uitwijzen of het mogelijk is de wilde Japanse oesters te bestrijden, kan niet zomaar be ginnen. De Oosterschelde valt onder de Europese Vogel en Habitatrichtlijnen. Een passende beoordeling van even tuele schadelijke effecten van de proef op de natuur en het milieu moet daarom eerst plaatsvinden. De provincie heeft voor de passende beoordeling ecologisch bureau H. Baptist ingeschakeld. Als de vergunning rond is, is het de bedoeling de proef tussen 1 november 2005-31 maart 2006 te laten plaatsvinden. De provincie heeft het initiatief genomen voor het experi ment in reactie op het groeiende aantal klachten over wil de Japanse oesters in de Oosterschelde. Naar schatting 1200 hectare van de zeearm is ermee bedekt. De oesters zijn voedselconcurrenten voor van nature voorkomende schelpdieren als kokkels en mosselen én ze doen zich te goed aan jong kokkel- en mosselbroed, wat nadelig is voor de visserij. Ook de recreatiesector heeft er last van. Zwemmers en duikers halen zich eraan open. HEINKENSZAND - De openbare bibliotheek Borsele be gint in de vestiging in Heinkenszand een nieuwe service: een lees- en internetcafé op donderdagmiddagen. Het is voor het eerst dat dit door een Zuid-Bevelandse biblio theek gebeurt. De openbare bibliotheek in De Stenge in Heinkenszand gaat een extra middag open voor de nieuwe service, elke donderdagmiddag van 13.30 tot 16.00 uur. Boeken kun nen dan niet worden geleend of ingeleverd. De extra dienstverlening kan worden aangeboden met de hulp van vrijwilligers. GOES - Op de Ringbaan west in Goes heeft gisteren rond half zes een aanrijding plaatsgevonden. Een 36-jarige automobilist uit Etten-Leur moest afrem men voor verkeer voor hem. Een achter hem opkomende 23-jarige bestuurder uit de gemeente Noord-Beveland kon niet tijdig stoppen en er volgde een aanrijding. Hierdoor botste de bestuurder uit Etten-Leur tegen het voertuig voor hem, bestuurd door een 41-jarige man uit Ruppichteroth (D). De auto's van de 36-jarige en de 23-ja- rige raakten beschadigd. De auto van de Duitser liep geen zichtbare schade op. Een nog onbekende inzittende van de auto van de man uit Etten-Leur, klaagde over een pijn lijke nek. STAVENISSE - Op drie plaatsen in Stavenisse, dichtbij elkaar, hebben inbrekers in de nacht van donderdag op vrijdag hun onzalige werk gedaan. In een woning aan het Bos werden de inbrekers door een bewoner verrast en maakten zij zich uit de voeten. Een klein uur later braken ze zich een toegang tot een huis aan de Poststraat, waar geen goederen worden vermist. Het tijdstip van de inbraak in een huis aan de Bos wei is niet zo exact te bepalen, maar daar vonden de inbrekers enkele honderden euro's. door Jannes Goedbloed MIDDELBURG - Stichting Vo gel- en Zoogdieropvang Zee land De Mikke in Middelburg heeft zijn werkterrein uitge breid naar Zeeuws-Vlaanderen. Daarmee is een netwerk ont staan dat de hele provincie om spant. Voorheen werden ook al af en toe dieren uit Zeeuws-Vlaande ren overgebracht naar Middel burg, maar het is voor het eerst dat dit structureel gebeurt. C. Louwerse van De Mikke: „Dierenarts De Bruijckere in Breskens ving eerder de ernstige gevallen op in zijn praktijk, om ze vervolgens speciaal te komen brengen met de boot. Tegen woordig heeft hij het echter te druk." De Zeeuws-Vlaamse afdeling van de Dierenbescherming in Zaamslag vangt nu de vogels en zoogdieren op. „Zij geven de eer ste hulp, soms in samenwerking met een dierenarts, en brengen ze dan binnen 24 uur naar ons toe. Meestal is dat voldoende, maar in sommige gevallen is er haast geboden en dan komen ze dat dier meteen brengen. Een paar dagen geleden kwamen ze 's avonds nog hierheen met een bosuil. Daar hadden ze namelijk niet het benodigde voer voor." Er zijn drie mensen die zorgen voor de tijdelijke opvang en er is één vrijwilliger die ze brengt. De wil om in Zeeuws-Vlaande ren te opereren was er al vanaf het begin. „We zijn een opvang voor in het wild levende dieren. Vanaf het begin wilden we het liefste alle dieren opvangen, maar het water van de Wester schelde maakte dat moeilijk", zegt Louwerse. Het Zeeuws-Vlaamse netwerk is begin van de zomer voltooid. „Het werkt tot nu toe fantas tisch. We zijn nu dankzij de nieuwe vrijwilligers een dieren opvang voor heel Zeeland." Daardoor was de oude naam niet meer afdoende. Louwerse: „We heette in het begin Stich ting Vogelopvang Walcheren. Dat veranderde in Stichting Vo gel- en Egelopvang Midden-Zee land. Na de laatste uitbreiding heten we nu Stichting Vogel- en Zoogdieropvang Zeeland De Mikke." Zaterdag 17 september houdt De Mikke een open dag. Van 10.00 tot 16.00 uur kunnen bezoekers terecht bij het dieren asiel aan de Koudekerkseweg in Middelburg. VLISSINGEN - Het centrum voor persoonlijke ontwikkeling aan de Falckstraat 2 in Vlissin gen houdt zaterdag 27 augustus een open dag. Er wordt informa tie gegeven over cursussen en er zijn sieraden en schilderijen te bezichtigen. Ook kunstenares Karin Starmans, die in hetzelf de complex een atelier heeft, toont haar werk. De open dag duurt van 14.00 tot 17.00 uur. (Advertentie) Voor ondernemende studenten diewerk en sti willen combinerer^* KATS - Tja, het is niet anders. De vakantie zit erop. Vanaf het opslagterreintje tussen Kats en Kortge- ne worden we er wel erg nadrukkelijk op gewezen. Daar is de caravan inmiddels naar de zolder ge bracht. Nog even, en de kachel wordt er vanaf gehaald. foto Willem Mieras Dinsdag 23 augustus, start20.00 ui Deeltijdopleidingen Management toerisme en Vrije Duale opleidingen Management toerisme en Vrijetijdsmanagement LOCATIE MGR. HOPMANSSTRAAT 1. 4817 JT BREDA iA/w»n htv.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13