VdA trekt steun Zuidsingel in MAATGABANT ïeeuwse hoogaarzen oogsten iets dan lof van Sail-publiek Is dat wel één paardenkracht? TUINMEUBELEN UITVERKOO KORTING tot 7nR swl Zwartenhoekse zeesluis uniek door dubbelfunctie VERSCHOORE Kaaienroute gedeeltelijk afgesloten Malafide werving advertenties Schouwenaar weer kampioen zeeuwse almanak Baard I De Terneuzense twintiger vond het deze week tijd om haar gezicht weer eens te la ten ontdoen van vetbobbel- tjes, meeëters en verdwaalde haartjes. HP heeft sleutelpositie in keuze locatie theater LF VLIEGEN EMfOON DOEN Met de hoogaars op Sail Amsterdam editie Walcheren BLOKSTOEL TM. 99," *7 DECKCHAIR TM- 99," Tl ij STAPELSTOEL TM- 79,- Hf KLAPSTOEL DELUXE TM- 89.- gj! :''a" TAFEL 240x180x100 -m. 398,- PsSr'^:, TAFEL 150x90 T89- 169,- J^S LUXE STANDENST0EL TM- 89," 75 andere producten, GROTE VOORRAAD Teak Garden en Alexander Rose 20% KORTING Dinnershow met spectaculaire luchtacrobatiek en muziek All-in prijs 59,50 (incl. diner en 4 consumpties) 9 jo september 2005 Reserveren noodzakelijk 'o: www.neeltjejans.nl/nl/bencha Reserveren: 0111 - 655 672 E-mail: events@neeltjejans.nl :e ]ans V v 17 september 2005 Dutch Swing College Band Zes weken lang verscheen deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen schreef de redactie over een ander thema. Daarnaast liet de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. Vandaag wordt deze zomerrubriek afgesloten met een laatste verslag van Sail Amsterdam. MIDDELBURGSESTRAAT 64 KOUDEKERKE TEL. 0118-551444 Er gloort hoop voor 'Grote Petrus'. foto Peter Nicolai De naam duidt erop dat vroeger eb en vloed tot vér in Zeeuws-Vlaanderen door drongen. De Zwartenhoekse zee sluis nabij Westdorpe. Vlakbij buurtschap de Batterij, ont staan dankzij de aanleg van de zeesluis, die eigenlijk meer een verdedigingswerk was. Tussen 1784 en 1790 vonden tus sen Sas van Gent en oostelijk van Hulst grote bedijkingen plaats. De uitwateringssluizen in de nieuwe dijken kregen tege lijk een functie voor het uitvoe ren van inundaties. Bij de slui zen werden verdedigingswer ken aangelegd. Zo ontstond onder meer de Zwartenhoekse zeesluis, gereed in 1789. Voor 27.000 gulden voerde aannemer Christoffel de Paauw het werk uit. Met hand kracht werden 292 palen de grond in geslagen. De sluis kreeg drie kokers van elk 2,40 meter breed en werd gemetseld in baksteen en deels bekleed met hardsteen. Aan de landzijde herinnert een eerste steen aan het begin van het werk. De functie van de sluis verviel in 1979 door aanleg van een nieuwe afwatering. Het bouw werk, fraai voorbeeld van de combinatie waterbouw en de fensie, raakte in verval. Al enkele jaren worden pogin gen tot restauratie onderno men. De sluis, bekend als Grote Petrus, is voorgedragen als be schermd rijksmonument vanwe ge het cultuurhistorische be lang. Door de dubbelfunctie is sprake van uniek erfgoed. De vraag wie er voor de restau ratie moet betalen, vormt het voornaamste struikelblok. Alle betrokken partijen zitten in een projectgroep. Er gloort hoop op herstel. Rinus Antonisse L: 0113-315649 LfiC.nl L fjdactie@pzc.nl C 5*31,4460 AA Goes Lritie^xploitatie: UmMidden-Zeeland: 0113-315520; {^Vlaanderen: 0114-372770; Lal: 020-4562500. Lag 20 augustus 2005 wijze op Kodak Fotopapier! Alleen bij... MIDDELBURG - Verkeer op de kaaienroute in Middel burg moet vanaf maandag rekening houden met opstop pingen. Op de Londensekaai en de Rouaansekaai worden reparaties verricht aan het wegdek. De naad tussen de rij baan en het fietspad is versleten. Tijdens het werk is steeds één van de rijstroken afgesloten, Het verkeer wordt geregeld met verkeersinstallaties. Het werk vindt plaats tussen negen uur 's ochtends en drie uur 's mid dags. Het is de bedoeling dat het werk vrijdag klaar is. SLUIS - De gemeente Sluis waarschuwt voor de werving van advertenties en naamsvermeldingen op de website www.internetgemeentegids.nl. Uit reacties van onderne mers is gebleken dat het bedrijf uit Groningen dit in op dracht van de gemeente doet. „Met Internetgemeentegids BV bestaat geen enkele vorm van samenwerking. Het col lege van B en W heeft dan ook uitdrukkelijk verzocht op geen enkele wijze nog te melden of te suggereren dat het bedrijf zijn commerciële activiteiten verricht in opdracht van of in samenwerking met ons", verklaart woordvoer ster M. Reinhoudt van de gemeente Sluis. Zij adviseert on dernemers altijd te vragen om een schriftelijke bevesti ging van een opdracht of een aanbevelingsbrief van de ge meente. Persvoorlichter P. Zomer van Internetgemeente gids BV is hogelijk verbaasd over de klachten uit Sluis „Niemand bij ons haalt het in zijn hoofd om zoiets te doen. Dergelijke praktijken hebben wij helemaal niet no dig." Zomer vermoedt dat andere bedrijven de naam van Internetgemeentegids BV gebruiken om op malafide wij ze geld te verdienen. WEESP - Burgemeester K. Schouwenaar van Middelburg is gisteren in Weesp eerste geworden bij het gecombi neerd Nederlands-Belgisch kampioenschap wielrennen voor burgemeesters. Schouwenaar won in de sprint van de burgemeesters van Lanaken (België) en Nederweert. Het is de zesde keer dat de Middelburgse burgemeester kampioen werd. Vorig jaar werd hij op Neeltje Jans der de. Schouwenaar legde het parcours af in een gemiddelde van 35 kilometer per uur. Best hard, vindt A. Parre, de man die de wedstrijd vorig jaar organiseerde. „Niet voor de Tour de France, maar voor mensen van die leeftijd wel." Volgens Parre heeft Schouwenaar gewonnen vanwe ge zijn bochtentechniek en zijn uithoudingsvermogen. „Hij fietst af en toe in een paar dagen naar Italië. Dat heeft zich uitbetaald in de wedstrijd." (Advertentie) (Advertentie) Dus plofte ze in de stoel bij een schoonheidsspecialiste om zich met allerlei masker tjes, poedertjes en zalfjes te la ten verwennen. In het bijzijn van haar vriend, die volgens haar ook weieens een opknap beurt kon gebruiken en dus ter introductie maar eens met haar mee moest. „Goh, wat staat die huid op je kin strak", sprak de specialiste verbaasd. De Terneuzense had geen idee hoe dat kwam, in tegenstelling tot haar gelief de: Vind je het gek, vanoch tend stond daar nog een baard!" roederlijk ligt het varend trfgoed naast elkaar aan find van de Amsterdamse liven, 460 scheepjes. Soort »ort, vaak langszij aan el- cgeknoopt: botters, blazers, iVolendammer kwak, panen en tjalken. Hoe |de liefde voor het eigen ipook zit, geen enkele schip- doel lelijk over een ander, fa de Zeeuwse hoogaar- •oogstcn niet alleen in Zee- ibewondering. „Kijk naar lont; daar kan geen vrouw nop," Amsterdam 2005 bruist, dl. Van 's ochtends een uur fa tot 's nachts een uur of i. De honderdduizenden be teslenteren voetje voor jeoverde kades en pontons, -flop of maken zelf mu- «kuleren over tall ships, ver fje zich elke avond aan het fa durende vuurwerk, ko- fats, polo's en kaarten van ■faken aapjes en gieten N, Varend of niet. De fles- cer, wijn, Henkes, Ketel en faurgzijn soms sneller leeg fa flesjes water of blikjes faijk trekken de grote fanmers de meeste aan- Maarwie de Sail trail fa looproute vanaf het faal Station, komt ook Fift barend erfgoed. Ge- fadrommen mensen die fa pontons schuifelen, pvelen dat. ^nd genieten de hoogaar- *anile belangstelling. Op ^ds grootste zeilschepen- statie is dat niet anders, ^ai dag één stelen ze de KpSchouwers zijn vol lof: fa het mooie schepen en fat ze goed onderhouden. regelmatig de vrijwil- 3ïan Stichting Behoud jfas toe. Piet Slroo krijgt I '05 jaar oude Yerseke 36 ,Kiariia Berkelder ELBURG - De PvdA-frac- Middelburg wil niet dat jjemve theater aan de Zuid- dwordt gebouwd. Daarmee Je meerderheid in de ge- öteraad voor die locatie te iverdwenen. Maar de SGP, du toe tegenstander, sluit luit alsnog de locatie Zuid- jrfie steunen. steun van de SGP (drie ze- ontstaat alsnog een meer ad voor doorgaan op de Samen met de traditio- voorstanders van de Zuid- (CDA ChristenUnie, nlinks, WD en Lijst Dam- zoudat 17 van de 29 stem- in de gemeenteraad opleve- De meeste fracties zeggen :jens nog geen standpunt te ei ingenomen. ceSGP fractie wegen de fi- •!e consequenties van de rekeuze zwaar, zegt fractie eter C. Dekker. „We wa- iijd tegen een A-theater, èben ons extra verzet te- (Advertentie) art nieuwe theoriecursus 5 september 2005 Seppe Air Service Tel. 0165-31 81 67 www.seppe.nl veel vragen. De meest gestelde: wat is het voor type schip en waar is het voor gebruikt? Rond uit enthousiast reageert een Brabantse. Na het overlijden van haar opa is ze veel foto's van hoogaarzen tegengekomen. „Ik heb er nog nooit één in het echt gezien." Een rondleiding slaat ze niet af en ze koekeloert met grote ogen rond. Ze schiet in de lach als ze ziet hoe het toi let werkt: hendels overhalen, schakelaars omzetten, doen wat je moet doen, met een hand pomp de boodschap wegpom pen en weer water in de pot pompen. De bemanning van tjalken, bot ters, blazers en aken loopt regel matig bij elkaar over het dek. Even gluren, kennis maken, han den schudden, adressen en tele foonnummers uitwisselen. Veel schepen zijn in beheer van een stichting en worden onderhou den door vrijwilligers. Dat schept een band. Voor Roel Ansing uit Harder wijk ligt dat anders. Hij is eige naar van een Vollenhoofse bol; een vissersschip dat vroeger de Zuiderzee trotseerde. Waar schijnlijk is het scheepje van ne gen meter lang in 1910 ge bouwd. Maar van de historie tot 1923 is nauwelijks iets bekend, weet de Harderwijker. Natuur lijk is hij trots op zijn bootje. El ke dag, als hij de hond uitlaat, loopt hij even langs de haven om te zien of het er nog goed bij ligt. Ansing onderhoudt de Vol lenhoofse bol met liefde. „Het is het enige nog overgebleven schip in zijn soort." Alles wat hij zelf kan doen, verspijkert hij ook zelf. Soms verhuurt hij het schip en met de opbrengst kan hij het eens in de twee jaar naar een werf brengen voor een grote beurt. „Ik heb dit schip omdat ik zo'n hoogaars niet kan beta len. Prachtige schepen. Kijk naar die kont. Daar kan geen vrouw tegenop." Een deel van de bemanning van de Zeeuwse hoogaarzen wisselt elkaar vrijdag af. De redactie van de PZC heeft de afgelopen week meegevaren en zet met de ze aflevering een punt achter de serie over Sail Amsterdam 2005. De Yerseke 36, het vlaggenschip van Stichting Behoud Hoogaars leidt morgen de stoet hoogaar zen bij de vlootschouw. Zondag avond varen ze terug naar Zee land; nog een reis van twee a drie dagen voor de boeg. Jeffrey Kutterink De Zeeuwse hoogaarzen kunnen rekenen op de nodige belangstelling. foto Jeffrey Kutterink gen een theater aan de Zuidsin gel. Nu is het een debacle gewor den waarbij wij de financiële ge volgen voor de inwoners van Middelburg willen beperken. Die gevolgen kunnen groot zijn als een andere locatie wordt ge kozen, vooral als we onder cura tele van de provincie komen te staan." De SGP neemt definitief een standpunt in na de discussie in de commissie volgende week. Volgens PvdA-fractievoorzitter S. Szarafinski kan op de Punt goedkoper worden gebouwd dan aan de Zuidsingel. „Bij de berekening van de alternatieve locaties' heeft het college bijna vier miljoen opgeteld voor een parkeergarage aan de Zuidsin gel. Wij zouden daar nooit los een parkeergarage bouwen. In de bedragen zit ook een grote af koopsom voor de aannemer die het theater zou bouwen. Als je dat soort dingen om weet te bui gen, is De Punt goedkoper dan de Zuidsingel." Het is niet de eerste keer dat de PvdA met de Punt komt als loca tie voor het theater. Toenmalig fractievoorzitter W. Kooiman hield voor de verkiezingen van 2002 ook al een pleidooi voor die plaats. Van dat standpunt werd op de avond voor de verkie zingen publiekelijk afstand ge nomen. Szarafinski vindt niet dat de partij haar geloofwaar digheid verliest door nu weer voor de Punt te kiezen. „Van on ze huidige fractie zat toen nie mand in de raad." De uiterste consequentie van het standpunt van de PvdA zou kunnen zijn dat wordt gekozen voor het verbouwen van de huidige schouwburg, omdat voor een theater in de Mortiere, de derde optie, niet genoeg draagvlak 'is. CDA-fractievoor- zitter J. Kodde voelt zich onder druk gezet door coalitiegenoot PvdA. „Op deze manier wordt de komende discussie geblok keerd." K. Hamelink (Christen- Unie) noemt het standpunt van de PvdA 'een armzalige poging om het gezicht te redden voor de kiezers'. „Ik moét nog zien of ze hieraan vasthouden. Het zou best kunnen zijn dat ze, draai konten als ze zijn, uiteindelijk toch weer kiezen voor de Zuid singel." Dat is uitgesloten, zegt Szara finski. „Voor de Zuidsingel is geen draagvlak, onder de bevol king. De Punt is ook een veel mooiere plek. De N57 komt straks langs die kant, we willen Ramsburg opknappen. Het is verstandig daar te investeren. Daarmee kun je het hele gebied opknappen." door Jannes Goedbloed VEERE - Op de Oudestraat in Veere komen één voor één de deelnemers van de Power Iiorse Competition terug van de af- standsrit. De rijtuigen met paar den houden halt bij de juryle den, die de tijd noteren. De paar den dampen van de regen en de inspanning. „Het was voor ons heel lastig", geeft deelneemster Joleen Brink te kennen. „Dit paard kan al leen maar hard." Op de afstands- rit zijn er stukken waar ge draafd moet worden en delen waar het paard in stap verder moet. Elk onderdeel moet een bepaalde tijd duren, langer of korter levert strafpunten op. Brink; „Ik moest Elsie de hele tijd inhouden om niet te hardie gaan. Volgens mij was ik toch nog steeds iets te snel." De eerste van de twee competi- tiedagen begon gisteren met dressuur. „Daar zijn we in de de Eén van de onderdelen van de Power Horse Competition vormt de afstandsrit. foto Lex de Meester middenmoot geëindigd. Dat is nog een hele prestatie, want El sie is heel koppig. We hebben ook een Arabische volbloed, maar die heeft minder pit dan deze." Joleen Brink en haar bij rijder, ofwel groom, Anne Brink verdwijnen met kar en paard naar het volgende onderdeel, de hindernisbaan. Een tijdje later maakt het twee span van Jurgen en Roger Talpe uit België zijn opwachting. Dat dit geen doorsnee trekpaarden zijn, is gelijk te zien. Ze zijn gro ter, iets minder zwaar gebouwd en staan wat hoger op de benen. Een omstander roept; „Is dat één paardenkracht?" „Het zijn er wel veertienantwoordt Jur gen Talpe. „Dat zijn echte Belgische trek paarden", legt Buth uit. „In Bel gië waren ze tot voor kort gro tendeels verdwenen, maar in Amerika werden ze nog ge bruikt door de Amish. Roger Tal pe heeft er een aantal naar Bel gië gehaald en nu zijn ze weer in opkomst." Vandaag is de twee de dag van de competitie. Op verschillende wijzen kunnen de deelnemers hun rijvaardigheid bewijzen op onder meer het ke gel- en spiegelparcours. Daar naast vinden trekpaardproeven plaats en een presentatie met au thentieke rijtuigen en landbouw- karren op het hoofdterrein. Ook worden er verschillende shows gegeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11