IC sraël ontruimt verzetshaarden Libië eist bloedgeld van Bulgaren usland en China oefenen samen Londense politiechef Blair hield onderzoek dood Braziliaan tegen Brussel in de ban van gijzelingsactie Geldschieter van Karadzic opgepakt Duitse kippen moeten ook binnen blijven litairen hebben grote moeite met betogers in Gazastrook joedi's doden ider AI Qaeda raakse rechter d Amerikanen ood bij aanslag Alarmnummer 112 ook in Polen Bosbrand Portugal onder controle Serveerster krijgt Porsche als fooi Mannen houden voedsel achter Stroomstoring in Indonesië vrijdag 19 augustus 2005 jfKeesBos H'jSEL - Een gewapende ajijzelt al sinds woensdaga- oppas en haar dochter grussel, tussen de Grote en het Centraal Station, «an kan niet verkroppen ;jjn ex-vriendin een andere peheeft. Hij eist dat hij zijn dochters mag blijven zien. beschikt over een gra- een pistool. gegijzelde oppas blijkt zijn voormalige schoonmoeder. De dader is een 36-jarige gevange ne die een dag verlof had gekre gen. Hij zat vast voor een gijze ling van onder anderen zijn oudste dochter. Aanvankelijk hield de gijzelnemer ook zijn twee kinderen, van drie en acht jaar, onder schot. Voor de oudste dochter is het dus al de tweede gijzeling door haar va der. De man liet ze woensdag rond 23.00 uur vrij, in ruil voor sigaretten en drank. Uitputtingsslag Gisteren verscheen hij enkele malen bij het raam, evenals de twee gegijzelde vrouwen. Ze kre gen van de politie een voorraad voedsel. Onderhandelingen von den niet meer plaats. Gistermid dag leek de gijzeling af te steve nen op een uitputtingsslag tus sen politie en gijzelnemer. De dienst civiele bescherming heeft een mobiele slaapzaal neergezet voor de vele agenten ter plaatse. Agenten zijn massaal aanwezig met kogelvrije vesten en sluip schutters. De gijzelnemer heet Farid Bamouhammad, met als bijnaam 'Farid le Fou' (de Gek). Hij stapte woensdagavond om streeks 17 uur het café l'Alberti- ne bij het Centraal Station bin nen. Het café wordt uitgebaat door de oppas en haar gezin. In de woning boven het café ging het daarna mis en ontstond de gijzeling. Toen twee agenten het café binnengingen, schoot de man. Een van de agentes raakte lichtgewond aan de arm. De gijzelnemer heeft in 1994 in Brussel al eens iemand doodge schoten. Hij heeft ook schietpar tijen en een bankoverval op zijn kerfstok. Eenmaal ontsnapte hij ook uit de gevangenis. Hij zit momenteel vast voor een gijze ling in 2000 in een fastfoodres- taurant te Brussel, waar hij zijn oudste dochter en zeven mensen vasthield. In België vragen ve len zich af hoe een dergelijke cri mineel een dagje vrij heeft kun nen ki'ijgen van zijn gevange- nissstraf. ANP/Belga ItZALEM - Israëlische orde- (jai hebben gisteren twee be- jnjke joodse verzetshaarden jfGazastrook aangepakt. De jïimingen maakten deel uit sde Israëlische terugtrekking let Palestijnse gebied. de grootste nederzetting Ne- Dekalim en in Kfar Darom jden tegenstanders van de ruiming zich in synagogen rhanst. De bezetters gaven «gehoor aan een ultimatum rRobert Bloemen van de autoriteiten om te ver trekken. Militairen forceerden de deuren van de gebedshuizen. In beide synagogen hielden zich een paar honderd extremis tische joden op. Bij de moeiza me ontruiming in Kfar Darom raakten agenten gewond door bijtend zuur. Ook liep zeker één betoger ernstige verwondingen op. De oproerpolitie zette een waterkanon in om de ultrarecht se demonstranten van het dak te halen. De Israëlische premier, Sharon, had tien jaar geleden de eerste steen voor de synagoge gelegd. Kort na de inval in het gebarri cadeerde pand werden de actie voerders één voor één uit het ge bouw gehaald. De betogers zou den vooral jonge activisten van builen de Gazastrook zijn die zich al enige tijd in de nederzet ting ophielden. Ook in Neveh Dekalim hadden militairen de grootste moeite om de betogers, die zich stevig aan elkaar vast hielden, weg te slepen. Het ver zet was niet gewelddadig, het bleef vooral bij stevig duw- en trek werk. Brandstichting Enkele radicalen staken elders in Neveh Dekalim verscheidene verlaten gebouwen van kolonis ten in brand. Ook in andere nederzettingen in de Gazastrook was het onrustig. In Netzer Hazani gooiden inwo ners stenen en verfblikken naar de militairen. Ook staken de ko lonisten huizen in brand. In Shi- rat Hayam haalde het leger met bulldozers barricades weg. De militairen arresteerden één ex tremist, die een soldaat wilde aanvallen. De radicale joodse lei der Aryeh Yitzhaki dreigde dat hij het vuur zal openen op Israë lische militairen, als die zijn huis in de nederzetting Kfar Yam binnendringen. Yitzhaki verschanste zich met ongeveer veertig medestanders in zijn huis. In totaal zitten er nog ongeveer 8000 kolonisten en hun medestanders in de Ga zastrook. Sneller Tot dusver verliep de ontrui ming van de Gazastrook sneller dan verwacht. De 15.000 man or detroepen konden al een aan zienlijk deel van de 21 joodse ne derzettingen in de Gazastrook volledig of gedeeltelijk ontrui men. ANP ,\AD - Saoedische veilig- Hstroepen hebben gisteren areigen zeggen de belangrijk vertegenwoordiger van het ncurnetwerk Al Qaeda in het minkrijk gedood. Salet' al Ufi id in de heilige stad Medina *!ood tijdens een vuurgevecht. i-Arabië houdt geregeld sotschalige razzia's tegen ver- sde militante moslims. Het exporterende land is ook ge- fiö het doelwit geweest van aanslagen die aan Al eda werden toegeschreven, üfi stond op de lijst van de ssi gezochte terroristen in Sa- i-Arabië. Gisteren werden acties van veiligheidstroepen liyad en Medina zeker vier le militanten gedood. PIRTR/AFP 1GDAD - Bij aanslagen in ik zijn gisteren vier Ameri- militairen en een Iraakse Kilter eu zijn chauffeur ge- »d. Dat hebben het Ameri- unse leger en Iraakse functio- arissen gemeld. iAmerikanen werden gedood ween bom die bij de stad Sa- brra, ongeveer 100 kilometer o noorden van Bagdad, langs kant van de weg was ge- atst. De Amerikanen waren in de stad Tikrit, de asbasis van de afgezette dic- itorSaddam Hoessein. schoten enkele man- rechter Jassem Dowaij en fi chauffeur dood. Een woord der van het ministerie van lenlandse Zaken zei dat de i bij het huis van de rech- werden gedood. ANP/AFP/ Israëlische militairen verwijderen joodse kolonisten uit de synagoge van de nederzetting Neveh Dekalim. Tientallen mensen hadden zich in het gebedshuis verschanst in de hoop de ontruiming van de Gazastrook te kunnen vertragen. foto Ronen Zvulun/RTR van onze redactie buitenland TRIPOLI - Libië roept Bulgarije op om 'bloedgeld' te betalen aan de families van honderden Libi sche kinderen die met hiv, het vi- Remco Reidinq WSKOU - Tienduizend Rus- en Chinezen zijn begonnen W een gezamenlijke militaire "jening. De beide kernmachten *üen de Verenigde Staten to- lenhoe sterk ze zijn. Je strijdkrachten oefenen voor Jet eerst met elkaar. De acht te operatie is een gevolg N de verbeterde relatie tussen Wand en China. In het verle en namen zij geregeld een vij- pDge houding tegenover el- üar aan. Beide landen vochten ae jaren zestig zelfs om een .-a^r eilandjes in de Amoer-ri- W. Wand en China hopen dat de peratie leidt tot een betere sa- nawerking. De twee buurlan- r® willen samen nieuwe geva- te lijf gaan. Daaronder ver- -aan zij extremisme, terrorisme separatisme. In Rusland vech- Tsjetsjenen voor afschei- lng, terwijl China wil dat Tai- ,an naar Peking gaat luisteren dat de moslimbevolking in de Provincie Xinjiang zich koest '%ens Moskou en Peking gaat r0m een denkbeeldige regio, rin Taiwan is de boodschap aangekomen. China dreigt met militair ingrijpen als Taiwan zich formeel onafhankelijk ver klaart. In Tsjetsjenië vecht Rus land al jaren tegen rebellen. De landen hebben gemeenschap pelijke belangen in Centraal- Azië. Ze willen voorkomen dat politieke onrust, zoals onlangs in Oezbekistan en Kirgizië, over waait. Tegelijk willen ze cle in vloed van de Verenigde Staten in de regio beperken. Rusland en China dringen erop aan dat de Amerikanen een da tum noemen voor de sluiting van hun militaire bases in Cen traal Azië. Die worden gebruikt in de strijd tegen rebellen in Af ghanistan. Rusland hoopt ook fi nancieel een slaatje te slaan uit de oefening. Het land wil meer wapens verkopen aan China, dat al de grootste afnemer is van Russisch militair materiaal. De oefeningen hebben plaats in de Grote Oceaan bij Vladivo stok en de Chinese provincie Sjandong. Volgens een Russi sche woordvoerder doen er 10.000 man aan mee, onder wie 1800 Russen. De Amerikaanse regering heeft gewaarschuwd dat de oefening de regionale sta biliteit niet in gevaar mag bren gen. GPD rus dat aids veroorzaakt, besmet zijn geraakt. Op die manier kun nen de levens worden gered van vijf Bulgaarse verpleegsters, die volgens Tripoli verantwoorde lijk zijn voor de infecties. De vijf zijn samen met een Pale stijnse arts ter dood veroordeeld door een rechtbank in Libië. Bul garije wijst het voorstel af en zegt dat de verpleegsters on schuldig zijn en vrijgelaten moe ten worden. Mohamed Zawi, de Libische afgezant in Londen, deed het voorstel tijdens een ont moeting met Britse en Ameri kaanse ambassadeurs in Tripoli. „Alleen de twee partijen in deze zaak, de Bulgaarse regering en de families van de kinderen, kun nen tot een vergelijk komen dat een gunstige uitwerking heeft op de zaak, zo stelt de sharia (mos limwetgeving)", aldus Zawi. „Li bië als land is geen partij." Het hoger beroep dat de vijf Bul garen en Palestijn tegen hun doodvonnis hebben aangetekend wordt in november behandeld door Libiës Hoge Raad. De zes werden vorig jaar veroordeeld, omdat ze meer dan vierhonderd kinderen met hiv geïnfecteerd zouden hebben in het ziekenhuis van Benghazi. Ze beweren allemaal onschuldig te zijn en wijzen erop dat het eni ge bewijs tegen hen verkregen is door marteling. Verworpen De Verenigde Staten en de Euro pese Unie hebben het vonnis te gen de Bulgaren en Palestijn ver worpen. Bulgarije wijst iedere compensatie voor de getroffen fa milies van de hand en benadrukt dat hiv-deskundigen stellen dat het virus al in het ziekenhuis rondwaarde voor de komst van de verpleegsters. Wel is de nieuwe socialistische regering van Bulgarije bereid om met Washington en Brussel te zoeken naar een oplossing voor het conflict met Tripoli. Ge dacht wordt aan humanitaire hulp voor de besmette kinderen. „Ik wil geen valse hoop wekken, maar we willen graag bekijken of niet meer gedaan kan worden voor de slachtoffers", aldus de nieuwe Bulgaarse minister van Buitenlandse Zaken Ivailo Kalfin. Deze kwestie hindert Libiës poging om na decennia van isolatie, onder meer vanwe ge de Lockerbieramp en verbo den wapens, weer betrekkingen aan te knopen met het Westen. GPD/RTR door Patrick Selbach LONDEN - De Londense politie commissaris Ian Blair heeft ge poogd een onafhankelijk onder zoek naar de dood van de 27-ja- rige Braziliaan Jean Charles de Menezes tegen te houden of uit te stellen. De Menezes werd op 22 juli doodgeschoten door agen ten in een Londens metrosta tion, omdat hij ten onrechte werd aangezien voor een terro rist. Blair vreesde volgens een be richt in de krant The Guardian dat een onderzoek door derden de opsporing zou frustreren van de daders van de aanslagen in Londen en dat de staatsveilig heid in het geding zou komen. De Britse regering zou de opvat tingen van Blair hebben gene geerd. Die gaf het onderzoek na een vertraging van enkele dagen in handen van een onafhankelij ke politiecommissie. Blair sprak gisteren tegen dat hij heeft ge probeerd het onderzoek tegen te houden. Hij zei in de Engelse krant The Evening Standard dat het be richt vraagtekens plaatste bij de integriteit van de politie en hem zelf. „Ik wijs de aantijgingen ge heel en al af. Er is geen doof pot." Eerder deze week lekten getui genverslagen en ander bewijs materiaal uit dat de onafhanke lijke politiecommissie momen teel bestudeert. Uit deze infor matie kwam naar voren dat de politie heeft geblunderd in het incident. Onder anderen de fami lie van het slachtoffer heeft ge waagd om een openbaar onder zoek en zij stelde ook de positie van Blair ter discussie. De BBC berichtte gisteren dat vertegenwoordigers van de com missie hebben gesproken met de advocaten van de familie. De ju risten willen weten of het onder zoek nog wel deugt nu er stuk ken zijn uitgelekt en nu is geble ken dat door de interventie van Blair niet direct met een onder zoek is begonnen. Opstappen Ze blijven ook vasthouden aan de eis dat de hoofdcommissaris opstapt. De Braziliaan werd eind juli, een dag na de mislukte aanslagen op de 21ste, in het me trostation Stockwell zevenmaal door het hoofd en eenmaal in de schouder geschoten door agen ten van Scotland Yard. De Menezes had kort daarvoor WARSCHAU - Het Europese alarmnummer 112 is vanaf volgende maand volledig operationeel in Polen. Tot dus ver kon het nummer alleen per mobiele telefoon worden gebruikt, maar vanaf september ook vanaf het vaste net. EU-lid Polen had eigenlijk al per mei 2004 het alarmnum mer volledig ingevoerd moeten hebben, maar dat stuitte steeds op technische problemen. Polen is nu nog het enige EU-land met een gebrekkig 112-alarmsysteem. ANP/DPA LISSABON - De Portugese brandweer heeft na vijf dagen een bosbrand onder controle gekregen die in het midden van het land 20.000 hectare bos in de as heeft gelegd. Dat meldden Portugese media gisteren. Honderden brandweerlieden waren nodig om de vuurzee bij de stad Pampilhosa da Serra in bedwang te krijgen. Ook een grote brandhaard in het natuurreservaat Alvao is onder controle. Het Portugese persbureau Lusa bericht te dat nog één grote brand woedt, bij Viseu in mid- den-Portugal. In buurland Spanje wist de brandweer achttien kleinere vuurhaarden te doven. In dat land is nog één grote brand, in de Galicische provincie Ourense. ANP/DPA STOCKHOLM - Een Zweed heeft tijdens een etentje met vrienden een serveerster een Porsche gegeven als fooi. Dat berichtte het dagblad Aftonbladet gisteren. De gepensioneerde man vroeg de 19-jarige Josefin Justin naar haar leeftijd, en beloofde haar de sportwagen als zij antwoord zou geven. Ze vertelde haar leeftijd, waarop ze zijn telefoonnummer kreeg. Toen het meisje de volgende dag belde, mocht ze de auto direct komen ophalen. Het bleek een Porsche 925 uit 1979 te zijn ter waarde van ruim 3200 euro. „Ik keek in haar ogen en zag een engel, en ik dacht: die Porsche moet zij hebben", verklaarde de vrijgevige Zweed. ANP/AFP MARADI - De hongersnood in het Afrikaanse land Niger wordt verergerd doordat veel mannen voedsel bestemd voor hun vrouwen achterhouden. Dat meldde de Britse krant The Independent gisteren. Het Wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties (WFP) en hulporganisaties verspreiden gratis voedselpak ketten. Door het achterhouden van voedsel door mannen blijven de meest hulpbehoevenden, vrouwen en kinderen, echter ondervoed. Hulporganisaties melden ook dat som mige mannelijke gezinshoofden een deel van de voedsel pakketten doorverkopen. ANP JAKARTA - Grote delen van de Indonesische eilanden Ja va en Bali, inclusief de gehele hoofdstad Jakarta, zijn gis teren getroffen door een grote stroomstoring. Een functionaris van het staatselektriciteitsbedrijf PLN zei dat de precieze oorzaak van de storing nog niet duide lijk is, maar dat er geen directe aanwijzingen voor sabota ge zijn. ANP/RTR/DPA van onze redactie buitenland BELGRADO - De politie van Montenegro heeft de zakenman Momcilo Mandie opgepakt. Hij wordt gezien als steun en toever laat van de voortvluchtige Bosnisch Servische leider Rado van Karadzic. Mandie werd aan gehouden in de badplaats Bud- va. Tegen hem liep sinds septem ber 2003 een arrestatiebevel. Mandie was de eerste minister van Justitie in de Republika Srpska (RS), het Servische deel van Bosnië Herzegovina. Hij zal aan de autoriteiten van Bosnië worden uitgeleverd. Formeel is hij aangehouden we gens fraude. Als eigenaar van de Servische commerciële bank in Sarajevo zou hij illegale fond sen voor oorlogsmisdadigers hebben beheerd. De zakenman werd in 2003 al eens aangehou den wegens criminele activitei ten en contacten met misdadi gers. Hij werd later vrijgelaten. De VS zetten hem eind van dat jaar op een zwarte lijst, blok keerden al bezittingen in de VS en verboden hem toegang tot het land. De EU volgde die stap pen. Volgens de VS was Mandie sa men met Milovan Bjelica verant woordelijk voor de ondersteu ning van Karadzic. Daarbij wa ren ook de ManCo oliemaat schappij en de bank van Mandie betrokken. Behalve via zijn duis tere zaken zou Mandie Karadzic ook middels zijn contacten in ju ridische - en staatsorganen heb ben gesteund. Bjelica zorgde voor de veiligheidsmensen die Karadzic beschermen. GPD een gebouw verlaten dat door de politie in de gaten werd ge houden, omdat zich daar moge lijk verdachten van de aansla gen ophielden. In eerste verklaringen van on der anderen Blair werd gesteld dat de Braziliaan zich verdacht gedroeg. Uit de uitgelekte informatie van de Britse omroep ITV komt een geheel ander beeld naar voren. De Braziliaan droeg helemaal geen dikke jas en hij was even min gaan rennen voor agenten. Hij was rustig het metrostation binnengelopen en hij zat al op een bankje toen de politie in greep. Bovendien zou hij al zijn vastgehouden, voordat er werd geschoten. Er zou in totaal elf keer zijn geschoten van korte af stand. maar drie kogels misten doel. ANP van onze redactie buitenland BERLIJN - Ook Duits pluimvee dat normaal buiten loopt, moet voorlopig binnen worden gehou den om een uitbraak van de ge vreesde vogelgriep te voorko men. Na overleg met deskundi gen maakte de Duitse staatsse cretaris Miiller van Consumen tenzaken gisteren een ophok- plicht bekend. De maatregel gaat uiterlijk 15 september in, omdat het vogel griepvirus zich volgens Müller dan westelijk van de Oeral zal bevinden. In Nederland zal de ophokplicht begin volgende week al van kracht worden, ver wacht een woordvoerster van minister Veerman (Landbouw). In Duitsland zal de betrokken ontwerp-verordening volgende week voorgelegd worden aan de deelstaten. Voor watervogels zo als eenden en ganzen die nor maal vrij rond lopen, geldt de ophokplicht niet. Zij zullen wel scherper gecontroleerd worden. In Duitsland zit de angst voor de vogelgriep er ook goed in. „We gaan uit van het ergste", zei gisteren minister Künast (Consumentenzaken) voor tv-ca- mera's. Zij ziet vooral illegale diertransporten en het toerisme naast de overdracht van de ziek te door trekvogels als bron van mogelijke besmetting. Weten schappers spreken van een reëel gevaar. „We moeten ons erop voorbereiden dat individuele geïnfecteerde vogels uit Rus land ook in Europa opduiken", aldus de president van het Ro bert Koch-instituut. Nederland zet meer vaart achter maatrege len. Ook verenigingen van hob- bydierhouders, die Veerman geen 'huisarrest' voor hun die ren heeft opgelegd, werken mee om de ziekte buiten de deur te houden. Eigenaren van krielkip pen, die het gros vormen van de 4,5 miljoen hobby dieren die Ne derland telt, moeten die zoveel mogelijk op hun eigen 'weitje' houden en afschermen van de buitenwereld. Jachtseizoen Om de opmars van de vogel griep naar het westen te stuiten, hebben twee regio's in Rusland, waar de vogelgriep half juli de kop opstak, besloten het jacht seizoen op trekvogels vervroegd te openen. Het gaat om de regio rond Irkoetsk in Oost-Siberië en Penza in Europees Rusland. Offi cieel heerst daar de ziekte nog niet. Dat geldt wel voor zes an dere regio's. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5