Moeilijk kind kan nergens wonen PZC J Ex-rebellenleider Nkurunziza wordt president van Burundi PZC Opvolger van vermoorde frèr is katholiek Regeren en zwanger worden, mag dat? Tekort aan plaatsen in internaten en pleeggezinnen is verontrustend Jongeren in een internaat leven zo gewoon mogelijk 19 augustus 1955 vrijdag 19 augustus 2005 Meer dan duizend kinderen en jongeren met gedragsproblemen wachten op een plaats in een in ternaat omdat zij niet langer thuis of bij een pleeggezin kun nen wonen. „Veel jongeren gaan op straat zwerven, net zo lang tot er iets afschuwelijks ge beurt. door Mayke Calis Ramon (11) ligt languit op zijn bed en speelt verveeld met een kapotte hengel. Hij heeft in het Amsterdamse op vanghuis het rijk alleen. Er is geen vader, moeder of ander fa milielid waar hij de vakantie kan doorbrengen. „Ik ben heel duur", zegt hij. „Alle kinderen zijn op stap en de groepsleider is er alleen voor mij." Ramons ouders hebben psychiatrische problemen, zijn vader kent hij nauwelijks en zijn moeder is ontheven uit de ouderlijke macht. Ramon (niet zijn echte naam) is iemand die baat heeft bij een in ternaat, in vakjargon een 'resi dentiële opvang'. Niet te verwar- r ren met een kostschool, maar een plaats waar jongeren met psychische- of andere gedrags problemen voor langere tijd te recht kunnen. Jongeren die te moeilijk zijn voor een gewoon pleeggezin en die,soms al een psychiatrische behandeling ach ter de rug hebben. Maar ook jon geren voor wie het gevaarlijk is thuis te wonen, bijvoorbeeld om dat ze door hun ouders worden mishandeld. Er zijn alleen veel te weinig van deze plaatsen. Landelijk wach ten meer dan duizend kinderen op een plek in een internaat, zo blijkt uit een rondgang langs de Bureaus Jeugdzorg. De wacht tijd varieert van een paar we ken tot soms wel een jaar. En als er al plaats is, is dat meestal maar voor één jaar. Sinds de jaren negentig is het beleid kinderen zo lang moge lijk thuis te laten wonen en hen zo veel mogelijk vanuit de huise lijke omgeving met kortduren de hulp te begeleiden. Kinderen zouden het beste af zijn in de ei gen vertrouwde omgeving, was de gedachte. Ook zou het goed koper zijn. In plaats van één kind konden voor hetzelfde geld zo tien kinderen worden ge holpen. Veel van de relatief du re internaten zijn daarom de af gelopen jaren omgebouwd tot lichtere vormen van hulpverle ning. Ter illustratie: in de jaren tachtig waren er ongeveer 10.000 plaatsen in de residen tiële opvang, in 2002 waren het er nog slechts 6691. Inmiddels is het aantal plaatsen weer opge krikt tot 7830 (eind vorig jaar), maar dat is nog altijd niet ge noeg. Niet ieder kind is erbij gebaat thuis bij zijn ouders te wonen, zegt kinder- en jeugdpsychiater Harrie van Leeuwen: „Er zijn ouders die door problemen, drugsgebruik of anderszins niet voor hun kinderen kunnen zor gen. Anderen kunnen het wel, maar niet zeven dagen in de week." Ramon probeerde het bijvoorbeeld een poosje bij fami lie, maar die pleegouders gin gen uit elkaar. Toen moest hij Ramon (onherkenbaar gemaakt) heeft baat bij een internaat, in het vakjargon een 'residentiële opvang'. weg, vertelt Karei Bontekoe, be handelend psycholoog. Hier door werd hij onhandelbaar, waarna hij werd opgenomen in de kinderpsychiatrie. „Jongens van zijn leeftijd of iets ouder zijn moeilijk in pleeg gezinnen te plaatsen en zeker met zo'n geschiedenis." Het te kort aan plaatsen in internaten is verontrustend, vindt ook Hans Nieukerke, voorzitter van de MQ-groep (de brancheorgani satie van onder meer de jeugd zorg), tevens directeur van de Hoenderloo Groep, een landelij ke instelling voor jongeren met ernstige gedragsproblemen. „Door plaatsgebrek gaan veel jongeren op straat zwerven, net door Mayke Calis In de internaten of leefgroe pen uit dit verhaal kunnen jongeren van ongeveer zeven tot zestien jaar terecht. Meer dere kinderen proberen onder toezicht van professionele lei ding een zo gewoon mogelijk leven te leiden. Ze gaan naar school en hebben een eigen ka mer. Soms hebben ze een psychiatri sche behandeling achter de rug. Waar nodig kan nog wel een lichte vorm van behande ling plaatsvinden. Na een verblijf in een inter naat zijn er leefgroepen die jongeren vanaf een jaar of zes tien voorbereiden op zelfstan dig wonen. Ook hiervoor zijn wachtlijsten. Naast de internaten kunnen kinderen en jongeren ook wor den ondergebracht in zogehe ten gezinstehuizen of bij thera peutische pleegzorg. In de ge zinstehuizen verblijven gemid deld vier tot acht kinderen. Een echtpaar, dat is verbon den aan een instelling, voedt kinderen in het eigen huis op. Vaak hebben zij daarnaast ei gen kinderen. Van deze huizen en van de therapeutische pleeg zorg zijn er ook te weinig. GPD zo lang tot er iets afschuwelijks gebeurt." De wachtlijst zal volgens Nieu kerke de komende tijd alleen nog maar groeien. Niet alleen is het aantal kinderen dat een be roep doet op de jeugdzorg de laatste jaren gestegen, ook stel de staatssecretaris Ross (Volks gezondheid) naar aanleiding van de moord op de peuter Sa vanna dat jeugdzorg eerder moet duiven ingrijpen en kinde ren soms sneller uit huis moet plaatsen. „Maar waar moeten we die kinderen laten?", vraagt Nieukerke zich af. Overbruggingshulp Door de lange wachtlijsten wor den kinderen soms eindeloos rondgepompt. De meeste Bu reaus Jeugdzorg bieden daarom een vorm van 'wachtlijstbegelei ding' of 'overbruggingshulp' Karien van Gennip (36) heeft een record gevestigd: nooit eerder was een staatssecreta ris in een regeerperiode van vier jaar twee keer zwanger. Maar is het land daarmee ge diend? door Ap van den Berg In het sollicitatiegesprek met Jan Peter Balkenende, in mei 2003, spookte er van al les door haar hoofd. Maar vooral die ene vraag: „Hoe moest het met onze kinder wens? Mijn man en ik wilden allebei graag een kindje." Ze voelde zich best opgelaten. Toch flapte ze de hamvraag eruit: „Is mijn kinderwens een belemmering voor een plek in het kabinet?" De beoogd premier reageerde buitengewoon relaxed, herin nert Van Gennip zich. „Als hij een vrouw van in de der tig vraagt staatssecretaris te worden, redeneerde hij, dan houdt hij er rekening mee dat ze een kinderwens heeft en dus tijdens de kabinetsperio de zwanger zou kunnen wor den." Ir. Catharina Elisabeth Goedefrida van Gennip (Leid- schendam, 3 oktober 1968) werd eind mei 2003 staatsse cretaris van Economische Za ken en niet veel later zwan ger. De collega-bewindsperso nen in het kabinet reageer den destijds 'vooral' met. op rechte. persoonlijke felicita ties, schreef ze na de geboor te van dochter Cato in een co lumn in de Margriet. Tweeling Dit keer verwacht de staatsse cretaris van CDA-huize zelfs een tweeling. Hierdoor zal ze opnieuw een klein halfjaar uit de running zijn. Na de be kendwording van de 'blijde boodschap' wensen politici uit de Tweede Kamer echter geen kritische noot te kra ken. Althans niet in het open baar. „Iedereen heeft recht op een kind. Dus ook een staatssecretaris", vindt WD-Kamerlid Gert Jan Op laat. Zelfs LPF'er Joost Eerd- mans, verklaard tegenstan der van de vele recesweken van de Kamer, reageert op merkelijk gematigd. „Twee keer bevallen in een regeerpe riode is wel vrij veel. Aan het eind van de rit zullen we de daden van de staatssecretaris en de andere leden van het ka binet beoordelen", houdt Eerdmans zich op de vlakte. Aan de borreltafel en op in ternetfora reageren mensen aanzienlijk minder mild op het nieuws rond Van Gennip. „Dat is nog eens makkelijk centjes opstrijken", fulmi neert de één. „Zwanger schapsverlof, inclusief vrije dagen voor de doktersbezoe ken en reguliere vakantieda gen en adv en bijzondere ver lofdagen. Heeft ze ooit ge werkt voor haar salaris?", vult een ander aan. „Als ze zo nodig kids wil, had ze geen staatssecretaris moeten wor den. Van de vier jaar is ze bijna twee jaar aan het broe den. Op onze kosten", rea geert een derde. Van Gennip ligt niet wakker van de kritiek vanaf de zij lijn. Deze week werd ze door het Centrum voor Merk en Communicatie toch maar mooi benoemd tot 'moeder van de commerciële commu nicatiebranche'. Bovendien, stelt zij in haar Margriet-co lumn vast, heeft ze Balkenen de als primus inter pares. En dat is een voorrecht: „Een kind krijgen en toch carrière maken, kan alleen met steun van je collega's, maar vooral met steun van je baas. Ik wens alle vrouwen van Neder land een Jan Peter als baas toe!" Voormalig WD-leider Hans Dijkstal stelt in een reactie diplomatiek vast dat een tweevoudige zwanger schap 'niet direct1 een aanbe veling' is voor het vervullen van een staatssecretariaat. Dijkstal: „Maar het is een lo gisch gevolg van de gelijk schakeling van man en vrouw. Laten we haar zwan gerschap als man dragen." De econoom Sweder van Wijnbergen - oud-topambte naar van het ministerie van Economische Zaken - snapt de lauwe opwinding niet. Hij wijst er op dat Karien van Gennip allerminst een lood zware portefeuille heeft. „De Nederlandse economie zal niet ernstig lijden onder haar afwezigheid." GPD Parlement en senaat van Burun di benoemen vandaag Pierre Nkurunziza tot nieuwe presi dent. Voor het eerst sinds 1993 krijgt het land weer een demo cratisch gekozen staatshoofd. door llona Eveleens Met Pierre Nkurunziza krijgt Burundi een jonge en sportieve president. De 42-ja- rige Nkurunziza was sportle raar en coach van het nationale elftal voor hij zich in 1998 bij de rebellen van de CNDD-FDD aansloot. Deze beweging legde twee jaar geleden de wapens neer en vormde zich om tot poli tieke partij, met Nkurunziza als leider. De verkiezing van Pierre Nkurunziza is geen verrassing want er zijn geen tegenkandida ten. De CNDD-FDD had de eer der dit jaar gehouden verkiezin gen voor de gemeenteraden, het parlement en de senaat zo over weldigend gewonnen, dat ande re partijen niet eens een alterna tieve kandidaat naar voren scho ven. „Verrassend is wel dat we de af gelopen maanden zeer energiek op een vreedzame toekomst zijn afgestevend. De verkiezingen verliepen tot ieders verbazing vlekkeloos en we beginnen nu zelf te geloven in betere tijden", merkt Willy Naikuriyo op. De jonge ondernemer is uit Canada teruggekeerd om mee te helpen aan de opbouw van zijn land. Heen en weer Het merendeel van de Burunde se bevolking (85 procent) is Hu tu, 14 procent is Tutsi. Sinds de onafhankelijkheid in 1962 slin gerde het land heen en weer tus sen etnische moordpartijen en staatsgrepen. In 1993 werden de eerste democratische verkie zingen gehouden en kwam een Iiutu-president aan de macht. Drie maanden later werd hij door Tutsi-militairen ver moord. Hutu's namen wraak en het voornamelijk uit Tutsi's be staande leger reageerde daar weer op met nog meer geweld. Veel Hutu's sloten zich vervol gens aan bij rebellengroepen. In de daaropvolgende burgeroor log kwamen 300.000 mensen om het leven. In 2003 werd een vredesakkoord gesloten, de De Burundese presidentskandidaat Pierre Nkurunziza spreekt het parlement toe op de dag voor de verkiezingen. Zijn partij, de CNDD-FDD, won de eerder dit jaar gehouden verkiezingen voor de gemeenteraden, het parlement en de senaat zo overweldigend, dat andere partijen niet eens een alternatieve kandidaat naar voren schoven. foto EPA meeste rebellengroepen kwa men uit het oerwoud en legden hun wapens neer. Een over gangsregering begon met het ef fenen van de weg naar verkie zingen. Alleen de kleine rebel lenbeweging FNL voert nog spo radisch aanvallen uit. Vertrouwen Inmiddels is onder veel Burun- dezen het vertrouwen gegroeid in de toekomst van hun land, ook onder de half miljoen men sen die het geweld in het land ontvluchtten en naar buurlan den Tanzania en Rwanda trok ken. Velen van hen keren huis waarts. In juni en juli gingen zo'n zevenhonderd vluchtelin gen terug, deze maand ligt het aantal al boven de vierduizend. Pierre Nkurunziza en zijn CNDD-FDD zijn populair om dat ze niet behoorden tot de oude gevestigde, politieke orde die grotendeels langs etnische lijnen was samengesteld. Sinds de CNDD-FDD twee jaar gele den een partij werd, sloot zich foto Phil Nijhuis/GPD aan. Kinderen of hun ouders kunnen bijvoorbeeld alvast ge sprekken krijgen met hulpverle ners. Ze worden dus wel gehol pen, maar niet op de beste plek. En net als in het ziekenhuis gaan crisisgevallen voor. Maar ook op crisisplaatsen kunnen kinderen maar kort blijven. In Amsterdam bivakkeerde een kind bijvoorbeeld een week op het kantoor van de hulpverle ners. Ook de ouders zitten vaak met de handen in het haar. Heb ben ze eindelijk de stap geno men hulp te zoeken, moeten ze nog wachten tot hun onhandel bare zoon of dochter elders kan gaan wonen. „De wachtlijsten verstoppen het hele systeem", zegt Van Leeuwen. Omdat er geen plaats is in de internaten blijven kinderen die psychiatri sche behandeling hebben afge rond langer in de kliniek. GPD ook een aanzienlijk aantal Tut si's aan. „Wij staan voor gelijkheid voor iederen. We willen alle Burunde- zen verenigen", zei Nkurunziza, een Hutu, onlangs. In het noordelijke buurland Rwanda, dat eenzelfde etnische samenstelling kent, liepen ge schillen tussen Hutu's en Tut si's in 1994 uit op een volken- moord. De Rwandese regering die vervolgens aan de macht kwam, gebruikt repressie om et nische uitbarstingen te voorko men en heeft bijvoorbeeld het gebruik van de namen Hutu en Tutsi verboden. In Burundi is voor een andere, meer democra tische aanpak gekozen. De na men van de stammen worden ge woon gehanteerd en de redelijk kritische media houdt de vinger aan de pols. „De CNDD-FDD heeft veel jonge mensen in de ge lederen, mensen die in het Wes ten hebben gewoond en geloven in de kracht van democratie", verklaart Rhamadani Karenga, woordvoerder van de partij. Met Pierre Nkurunziza komt in Afrika opnieuw een ex-rebellen leider aan de macht. De ervarin gen met hen op het continent zijn echter niet bepaald posi tief. Meles Zenawi en Issayas Afeworki bevrijdden gezamen lijk Ethiopië van de wrede mar xist Mengistu. Kort daarna wer den ze het eens over de onafhan kelijkheid van Eritrea, waarvan Afeworki president werd. Meles nam de leiding van Ethiopië op zich. Maar hun democratische reto riek ontaardde in beide landen in onderdrukkende regimes die bovendien elkaar in de haren vlogen met vele tienduizenden doden als gevolg. Lieveling President Yoweri Museveni ont deed Oeganda van dictator Mil ton Obote en werd de lieveling van westerse donoren omdat hij het land razendsnel opbouwde. Nu is Museveni zo verslaafd aan macht, dat onlangs de grondwet werd veranderd zo dat hij volgend jaar, na twintig jaar presidentschap, opnieuw kandidaat mag staan. Misschien is Pierre Nkurunziza een uitzondering. Burundezen geven hem in ieder geval de kans om zijn mooie woorden om te zetten in daden. GPD door Wierd Puk Het duurde lang voordat de persbureaus gisteren de achternaam hadden ach terhaald van frère Alois (51), de nieuwe leider van de oecu menische geloofsgemeen schap in Taizé. Zelfs de ande re broeders in Taizé kennen de opvolger van de dinsdag vermoorde frère Roger Schutz slechts als Alois. Alois Loser, een katholieke theoloog uit Stuttgart, is dan ook al dertig jaar als frère Alois verbonden aan de com mune in de Franse heuvels. Hij was op de katholieke We reldjongerendagen in Keulen toen het nieuws van de moord op Roger Schutz hem bereik te. Hij spoedde zich daarop te rug naar Frankrijk om deel te nemen aan de rouwplechtig- heden. Hoewel hij al acht jaar geleden door de toen al hoog bejaarde frère Roger als diens opvolger werd aangewezen, is Alois bij het grote publiek on bekend. De Duitser, die geen priester is, was tijdens zijn jeugd actief in het jongeren werk in de kerkgemeenschap in Stuttgart-Oost. Tijdens een bezoek aan Taizé met een groep jongeren werd hij gegrepen door de sfeer ter plekke. Ónder de indruk van het werk en de persoonlijk heid van frère Roger besloot Löser op 19-jarige leeftijd zich aan te sluiten bij de mon nikengemeenschap. „Het waren de ontmoetingen met de broeders, die geloof waardig voorleefden dat het evangelie geen droom is, die mij daar toe brachten", zei A- lois enkele jaren geleden. Frère Alois studeerde theolo gie in Lyon, de metropool niet ver van Taizé, en hij orga niseerde de grote en massaal bezochte Taizé-jongerenbij- eenkomsten. Een daarvan vond in 1996 plaats in Stutt gart. Ook componeerde enkele van de - in oecu® sche kringen bekende en liefde - Taizé-liederen Op de vraag wat zich a meer dan dertig jaar dat in Taizé actief is, heeft derd, antwoordde Alois: verwachtingen van de jc ren. Vroeger was er tiek op de kerk en het ge maar het was duidelijk het inhield een christen* zijn. Tegenwoordig vragen jongeren zich af: wat is gei» ven eigenlijk? In Taizéontde ken zij dat ze mogen zoekej dat niemand van hen verlai dat alles direct duidelijkis, Over de tijd na frère RoJ zei de nieuwe leider: „Frg Roger heeft ons geleerd mij heden te leven. Het gaat das bij om vreugde, eenvoud a barmhartigheid. Volgens d uitgangspunten zullen wij <,g dergaan en ook alle gad ontvangen die tot ons ij men." Broeder Alois heeft een ma der. Maria, een jongerezusa Ingrid (49) en een broer Franz (53), dieinStui gart wonen. Voorbeeld Dat een katholieke t de protestant Roger Schut opvolgt wordt beschouwd d een voorbeeld van de oecume nische uitgangspunten va Taizé. De Zwitser Roger Schut stichtte Taizé, niet ver Cluny in de Bourgondisch heuvels, in de jaren '40 It genwoordig leven er honds broeders uit verschillendela den. Sinds het einde van de a ren '50 komen, vooral indez mermaanden. duizenden y.< geren naar Taizé om er tea diteren, kerkdiensten te o zoeken en jongeren uit anda landen te ontmoeten. Dezeb eenkomsten gelden als d voorloper van de huidige We reldjongerendagen. GPD VEER - In Vlissingen is de veerpont Dordrecht overgedra gen aan het provinciaal be stuur. Het schip onderging op de werf van De Schelde een in grijpende verbouwing. Na een lofrede van de commissaris van de koningin zette de veer boot direct koers naar Kruinin- gen, om de dienst op Perkpol- der te gaan onderhouden. Ver schillende autoriteiten voeren mee en grepen de kans aan om de urgentie van nieuwe boten voor de veren te bespreken. KLEUTERSCHOOL - De stad Tholen heeft een nieuwe kleu terschool. Deze is zuiver te danken aan particulier Mi tief. De school, aan de van de stad gelegen, ora twee lokalen en heeft de na Kleuterlust gekregen. MIJLPAAL - De Middelbus publiekstrekker Mimaö Walcheren heeft een nies mijlpaalbereikt. De 150.0 bezoeker van dit seizoen w geteld. BONEDIJKE - De Vlisna buurtvereniging Boned: heeft weer eens een voor de kinderen seerd. Reisdoel was dit ki een speeltuin in Hulst. Hoofdredactie: A. I Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax. (0118)493009 E-mail. redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail' redgoes'? j .nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. 10115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeioo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc,nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 19.95 n v t per kwartaal: 58,00 60,25 per jaar 222.50 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorM einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag l/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgewe: overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV ent»?1 de Regelen voor het Advertentie**»* Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroorenag Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren 0i Auteursrechten Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegcner-concern aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen m een bestand dat wordt gebruikt*-' (abonnementen)adminislratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dieW;i ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuj de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u d zersservice. Postbus 31,4460 AA Goes floor ons zorgvu v* =-- lit schriftelijk melden W - Behoort tot WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4