Ixtra geld voor inderopvang Geen onderzoek naar badincidenten !C Jeugdzorg haalt veertien kinderen uit vervuild huis Serie-aanrander in verzorgingshuizen zorgt voor onrust Rechter duidt Radar uitzending niet euvel vindt 100 miljoen veel te mager erdachte van loord Tolbert lont berouw PvdA wil openheid in zaak-Hofmans Pieremachochel drijft door de hoofdstad Jong schoon in de Bijenkorf Allochtoon onderbelicht in enquête Legionella treft Hotel Okura Rouwkaarten vijf maanden te laat Testritten met HSL Fout AH met vegetarisch vlees Topman PSV in beklaagdenbank vrijdag 19 augustus 2005 (HAAG - Het kabinet wil {volgend jaar jaarlijks 100 extra uittrekken voor jopvang. Het wil daarmee il de middeninkomens tege- komen. Volgens minister Ons van Sociale Zaken is 0 gisteren formeel nog besluit gevallen, maar uijn collega's er positief te nt- veel gezinnen is de kinder- Uj ie duur geworden sinds januari een nieuwe wet van is, Daarin staat dat werkgevers en overheid eenderde van de kosten kinderopvang moeten beta- 5? bijdrage van werkgevers :r niet verplicht. Veel be- betalen dan ook niet of {er dan eenderde. Het kabi- beeft eerder gedreigd de bij voor werkgevers verplicht lellen als daar geen verbete- jn komt. Op dit moment is riter nog niet aan de orde, De Geus. De CDA-be- nsan zei gisteren dat de sljoen euro extra een tege- lionung vormt van 100 tot de honderden euro's per jaar :de midden- en hogere inko- Hij hoopt dat het 'steuntje rug' voor veel mensen de ig geeft om een baan te larden of om langer te gaan fan Iwede-Kamerfracties van 1 en D66 hadden eerder al atra geld voor kinderopvang gedrongen, evenals de vak- iirelo FNV. Daarbij werden Iragen van 150 tot 200 mil- Maar volgens De het kabinet ook met Isuljoen 'doen wat nodig is'. kurstellend •NT vmdt het bedrag 'teleur- ffld'. „Het is te veel om het symbolisch bedrag te noe- imaar absoluut te weinig 0NINGEN - De van de kin- moord in Tolbert verdachte zegt zich niet te kunnen «stellen dat hij de twee kin- en van zijn vriendin iets fi aangedaan. heeft zijn advocaat ge- i»d te benadrukken dat hij Iafschuwelijk vindt wat er is eurd, „Ik hield zielsveel van kinderen", citeert raads- ywS. van Gessel haar cliënt. Mn zegt zich niet alles meer in herinneren, aldus Gessel. De 46-jarige man nog steeds door de politie koord over de moord op de mgeDaniël en zijn zusje Da is (4) uit Tolbert, op 1 augus- Het geheugenverlies zou gevolg zijn van drugsge ld Ook de klap op zijn hoofd ffis de aanhouding door de be kan een rol spelen, zegt Gessel. Samen met de poli- tcobeert de verdachte nu de in zijn herinnering op te Volgens de advocaat M hij constructief mee. om echt zoden aan de dijk te zet ten aldus een woordvoerder. Onder druk van de Kamer be sloot het kabinet al voor de zo mervakantie om met ingang van dit jaar het lesgeld voor 16- en 17-jarigen af te schaffen. Ook deze maatregel komt vooral de middeninkomens ten goede. Het kabinet zoekt ook nog naar andere manieren om de lasten van deze groep te verlichten. Zij hebben de afgelopen jaren flink te lijden gehad van het bezuini gingsbeleid van de overheid. Daarnaast wil het kabinet ook de koopkracht repareren van een aantal groepen die volgend jaar in de min dreigen te belan den. Het wil voorkomen dat huis houdens er financieel op achter uit gaan door het nieuwe zorgs- stelsel dat op 1 januari wordt in gevoerd. Dat dreigt vooral voor ouderen met een bescheiden pen sioen en kleine zelfstandigen. Het kabinet is bereid voor lasten verlichting en koopkrachtrepara tie volgend jaar ruim 1 miljard euro uit te trekken. Dat geld is beschikbaar doordat de econo mie aantrekt. ANP door Kees Bos DEN HAAG - De PvdA eist dat premier Balkenende als nog een vorig jaar aangeno men Kamermotie uitvoert over het Koninklijk Huisar chief. Als de premier het ver zoek honoreert, kunnen naast Cees Fasseur nog meer deskun digen toegang krijgen tot de documenten over de Greet Hof- mans-affaire. „De premier houdt tot nog toe vol dat die documenten in het privé-archief van de koningin horen, maar die redenering klopt niet", zei PvdA-Twee- de-Kamerlid Kalsbeek giste ren. „Die affaire leidde tot een constitutionele crisis en dus moeten die stukken toeganke lijk zijn. Het is overigens niet zo dat iedereen dan bij die stukken kunnen. De toegang is gebonden aan een aantal re gels." De gebedsgenezeres Hofmans werd in de jaren vijftig van de vorige eeuw wereldnieuws, na dat ze met haar invloed op ko ningin Juliana een constitutio nele crisis had veroorzaakt. De troon wankelde en het hu welijk van de vorstin ook. De Rijksvoorlichtingsdienst maakte woensdag bekend dat Fasseur toegang krijgt tot het archief van het Koninklijk Huis om een boek te schrijven over de Greet Hofmans-affai- re. Fasseur denkt het boek in 2009 af te hebben. Koningin Beatrix heeft medewerking toegezegd aan het onderzoek van Fasseur. Zij heeft de affai re destijds als traumatisch er varen. Historicus Lambert Giebels, bekend van de Beel-biografie vindt het ook niet juist dat met zijn collega Cees Fasseur één historicus 'het monopolie' heeft gekregen op de ultieme beschrijving van de Hof- mans-affaire. Giebels was al lange tijd druk doende om het rapport van de commissie-Beel over de zaak in handen te krijgen. Twee za ken bij de rechtbank in Breda liepen stuk, volgens Giebels op dusdanige wijze dat hij er niet meer mee naar de Raad van State kon. Giebels noemt Fasseur bijzonder gekwalifi ceerd en bewondert hem vol gens eigen zeggen zeer. Hij vindt het ook wel begrijpe lijk dat Fasseur, na zijn alom bewonderde Wilhelmina-bio- grafie, is uitgekozen voor deze taak. Giebels vindt echter dat het Koninklijk Huis Archief de stukken in elk geval voor meerdere historici beschik baar zou moeten maken. ANP van onze redactie binnenland DELFT - Het Bureau Jeugdzorg in de regio Den Haag heeft in sa menwerking met de politie veer tien zwaar verwaarloosde kinde ren uit één gezin weggehaald uit een woning in Delft. De kinde ren zijn in de leeftijd van 4 maanden tot 15 jaar. De twee oudste kinderen moes ten dagelijks op de jongere kin deren passen en gingen nooit naar school. De woning werd woensdag in zwaar vervuilde toestand aangetroffen. Het stonk er enorm en de kinderen bleken ernstig verwaarloosd. Al le veertien kinderen zijn op een noodopvangadres elders in de re gio ondergebracht. Ze zijn alle maal nog bij elkaar. De Raad van de Kinderbescherming is gisteren ingeschakeld om de ko mende dagen een besluit te ne men over wat er verder met de kinderen en de ouders moet ge beuren. De ouders zijn in het huis blijven wonen. Het is nog niet bekend of ze worden ver volgd. Er wordt in elk geval wel diepgaand onderzoek verricht naar de oorzaak van de proble men in het gezin. GPD/ANP Deelnemers aan pieremachocheltocht varen in een ogenschijnlijk wankel bootje door de Amsterdamse grachten. foto Juan Vrijdag/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Sail heeft gisteren, op de tweede dag van het evenement, enkele honderdduizenden mensen getrokken. Ze kwamen af op de grote zeilschepen die woensdag het festijn openden en die langs de kades in het havengebied lagen. Ook was er in de Amsterdamse grachten een pieremachocheltocht, een stoet van bonte bootjes. De publieke opkomst op de eerste dag van het nautische evenement was verge lijkbaar met die van de vorige editie in 2000, zei Sail-directeur Bart Meyers gis terochtend. Ongeveer 300.000 mensen bezochten woensdag het Sail-terrein in het ooste lijk havengebied. In 2000 waren dat er 850.000, maar in tegenstelling tot vijf jaar geleden is er dit jaar niet geteld hoeveel mensen er langs het Noordzeeka naal tussen Umuiden en Amsterdam ston den. De waterpolitie maakte gisteren de oor zaak van de aanvaring tussen twee sche pen op woensdagavond op het Noordzee kanaal bekend. Door die botsing tussen een tjalk en een binnenvaartschip raak ten tien mensen gewond. Vier van hen moesten voor behandeling naar het zie kenhuis, van wie twee in de loop van de dag naar huis konden. Volgens de Waterpolitie heeft de schip per van de gecharterde tjalk geen voor rang gegeven aan het met kolen gela den binnenvaartschip. Geen van beide schepen is gezonken. Het vervoer van treinpassagiers naar Sail verliep giste ren volgens de NS voorspoedig. Aan de westkant 'van het Centraal Station zijn nog altijd slechts twee sporen in gebruik na het treinongeval van maan dag. ANP doorThea van Beek DEN HAAG - De Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) stelt vooralsnog geen onderzoek in naar de recente badongevallen vsacïK q Usr wel NIET. \>Ptp VAM, WÊI7UEM? met verstandelijk gehandicap ten. Daarbij verdronk een gehan dicapte en liep een andere ernsti ge brandwonden op doordat het water te heet was. Zorginstellingen zijn volgens de IGZ zelf verantwoordelijk voor de wijze waarop gehandicapten in bad gaan. De inspectie legt de instellingen geen regels of voor zorgsmaatregelen op. Vier jaar geleden deed de IGZ wel een aantal aanbevelingen om onge lukken te voorkomen. Vorige week woensdag raakte een 31-ja rige geestelijk gehandicapte be woonster van een tehuis in het Brabantse Terheijden ernstig ge wond na een ongeval met te heet badwater. De vrouw liep daar bij tweedegraads brandwonden op over meer dan de helft van haar lichaam. Twee dagen later verdronk een tienjarig verstan delijk gehandicapt meisje in het bad van een instelling in Mon ster, Bij ongevallen als deze kijkt de IGZ kijkt slechts 'over de schou der' mee van de zorginstellingen en toetst hun richtlijnen. Na een ongeval moeten instellingen zelf de oorzaak onderzoeken. „Elke patiënt heeft een indivi dueel zorgplan. Daarin staan bij voorbeeld ook de richtlijnen voor het baden van een pa tiënt", aldus een IGZ-woord voerster. De instellingen zijn verplicht on gevallen als deze te melden bij de inspectie. Met enige regel maat worden bij de IGZ badon gevallen bij instellingen gemeld. Vorig jaar gebeurde dat overi gens niet een keer. In 2003 over leed een gehandicapte instel lingsbewoonster in bad na een epileptische aanval. In 2002 overleden drie mensen als gevolg van te heet badwater (onder wie bij Arduin in Middel burg) of aanvallen van epilepsie in bad. In 2001 ontving de in spectie binnen een maand vier meldingen uit de gehandicapten zorg van verbranding door te heet badwater. Daarbij viel ook een dode. Voor de IGZ was dit aanleiding om instellingen een aantal aanbevelingen te doen. Zo kunnen die een analyse ma ken van alle risico's bij het douchen en baden van gehandi capten. Op basis daarvan kan het hele proces van baden en douchen worden vastgelegd in een protocol om verbranding en verdrinking optimaal uit te slui ten. Daarnaast adviseerde de in spectie de watertemperatuur ook altijd met de hand te contro leren. GPD AMSTERDAM - In de Bijenkorf in Amsterdam vond gisteren de halve finale plaats van de Elite Model Look. Alle Elitemodellen droegen een shirt met no. 10, ze verschenen in de Bijenkorf voor een jury, de meisjes die al geweest waren kijken hoe de rest het eraf brengt, er moesten er dertig overblijven. foto Evert Elzinga/GPD HEERLEN - De respons van allochtonen bij enquêtes is lager dan die van autochtonen. Dat komt vooral omdat al lochtonen thuis lastiger bereikbaar zijn, omdat ze meest al geen vaste telefoonlijn hebben. Bovendien wonen ze veelal in de grote steden. De respons is daar doorgaans al tijd al lager. Dat blijkt uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het CBS heeft de resultaten daarVan gisteren gepubliceerd. Van de Turken, Marokkanen en Surinamers deed vorig jaar iets meer dan de helft mee aan een leefsituatieonder- zoek van het CBS. De deelname onder autochtonen was 66 procent. ANP AMSTERDAM - Tien van de 23 verdiepingen van het Am sterdamse Hotel Okura zijn niet beschikbaar, omdat er een verhoogd niveau van de legionellabacterie is ontdekt in de waterleiding. Dit bleek dinsdag tijdens een regulie re controle. De leidingen zijn woensdag doorgespoeld en zaterdag hoopt het hotel de verdiepingen weer in gebruik te nemen, zo vertelde algemeen directeur M. van Aelst van het hotel gisteren. Okura heeft door deze strop - door Sail is het extra druk in de hoofdstad - een deel van zijn reserveringen moeten afzeggen. ANP GRONINGEN - De post had eind februari bezorgd moe ten worden, maar pas medio augustus kregen ongeveer dertig vrienden en bekenden van de begin dit jaar overle den Rita een rouwkaart in de bus. Dik vijf maanden te laat dus, stelt Groninger Jaap van Sloten, weduwnaar van Rita. TPG Post stelt een intern onderzoek in naar de oorzaak van het voorval. Een woordvoerster laat bovendien weten de zaak zeer te betreuren. TPG en Van Sloten gaan nog overleggen over een eventuele schadevergoeding. ANP BREDA - Vanaf februari of maart 2006 razen de eerste snelle treinen met 300 kilometer per uur over het tracé van de hogesnelheidslijn (HSL). Het gaat om testritten van het consortium Infraspeed tussen Barendrecht en de Belgische grens. Volgens een woordvoerder van de HSL zijn de testritten op snelheid onderdeel van een compleet testprogramma. Nu al wordt het systeem waarmee de machinisten moeten gaan communiceren met de spoorleiding getest. ANP DEN HAAG - Supermarktketen Albert Heijn heeft jaren lang vegetarisch vlees verkocht dat niet vegetarisch is. Het gaat om vegetarische boterhamworst en vegetarisch gehakt met bieslook. Beide producten blijken visaroma te bevatten. „Dit is heel vervelend", reageert een woordvoerster van Albert Heijn. „We zijn er attent op gemaakt door een klant. Alle verkeerde producten worden direct uit de win kels gehaald. GPD ook contact met mensen die in de buurt van de verzorgingshui zen wonen en mogelijk iets heb ben gezien. De aanrander sloeg steeds 's avonds toe. Hij belde niet aan en drong zich niet met een praat je aan de vrouwen op, maar klom binnen door bijvoorbeeld een openstaand raam. De eerste aanranding vond plaats op 8 juni. Latere data zijn 9 juli, 27 juli en 3 augustus. Toen bij het voorlaatste incident duidelijk was dat het om een serieaanran der ging, heeft de politie een re chercheteam op de zaak gezet. Verzorgingshuizen in de buurt van Wognum en'Berkhout zijn al eerder ingelicht en hebben maatregelen genomen. Ook wordt er in de late avonduren extra gesurveilleerd in de buurt van verzorgingshuizen in de re gio. Op de vraag of er camera's zijn geplaatst, wilde de politie gisteren niets zeggen. GPD van onze redactie binnenland HOORN - De politie in Hoorn heeft gisteren het signalement en een compositietekening ver spreid van een man die de afge lopen twee maanden in Noord- Holland vier hoogbejaarde vrou wen heeft aangerand. De slachtoffers wonen in aan leunwoningen bij verzorgings huizen in Wognum en Berkhout. De politie hoopt met hulp van het publiek en omwonenden de dader snel op te kunnen sporen. Over de aanrandingen is giste ren weinig verteld, om geen in formatie prijs te geven waar over alleen de dader beschikt. De politie vraagt familieleden of bezoekers van bewoners van de twee verzorgingshuizen of zij hebben gehoord over gluurders of onbekende bellers die moge lijk seksueel getinte opmerkin gen maakten. De politie zoekt AMSTERDAM - Met de uitzen ding van het Tros-programma Radar over Nederlandse projec ten die begonnen na de grote in zamelingsactie voor slachtoffers van de tsunami, was niets mis. Dat oordeelde de kortgeding rechter in Amsterdam gisteren. Hulporganisatie Terre des Hom mes betichtte Radar ervan een onrechtmatige, en onzorgvuldige uitzending te hebben gemaakt, maar werd in het ongelijk ge steld. De verslaggever van Radar kon bij zijn rondgang door het door de vloedgolf getroffen gebied in Sri Lanka de door Terre des Hommes opgegeven projecten niet vinden. Volgens de rechter is niet gebleken dat zijn onder zoek onzorgvuldig was. Bij te rugkeer vroeg de verslaggever de hulporganisatie om een reac tie. „Op dat moment was Terre des Hommes aan zet voor het ge ven van een weerwoord op de te recht gestelde vraag te reageren op zijn bevindingen dat lokale overheden en hulpverleners klaarblijkelijk niet bekend wa ren met de projecten", oordeelt de rechter. Terre des Hommes volstond met het verwijzen naar lokale contactpersonen en gaf enkele foto's. Overigens betwist Radar niet het bestaan van de projecten, het programma stelde vast ze niet te kunnen vinden en ook lo kale bestuurders bleken er niet van op de hoogte. Radar heeft Terre des Hommes aangeboden in een latere uitzending op de projecten terug te komen. ANP EINDHOVEN - Commercieel di recteur Rob Ribbers van voetbal club PSV is vanuit zijn vorige functie mogelijk rechtstreeks be trokken bij de voorkennisaffai re rond Ed Maas. topman van vastgoedfonds VHS. Als toenma lig directielid van Staalban- kiers, de huisbankier van VHS, zou Ribbers op de hoogte zijn ge weest van omstreden aankoopt ransacties van Maas. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3