dorpspark Sluiskil PZC Orgel Sint Baafs is weer bespeelbaar Een tipi van palen en lakens in Axel Op de valreep cao voor Sas Glas Zeebrugge wacht plan gasterminals af Omwonenden Baljuwlaan bijna akkoord met beperkt openhouden ingang [erkparochie i Graauw «staat 200 jaar Iw<de}5S fe-lSssssS' Blauwalg via sluis in Oosterschelde Diefstal uit auto in Sas van Gent Middelburg vergoedt schade later Vakantieweek eindigt met vuur MUSIctf^STORE ZATERDAG AUGUSTUS agenda I vrijdag 19 augustus 2005 z 1 1 j^Rpnfivan Stee «VAN GENT - De stakings- ijzing bij glasfabriek Sas Lj is afgewend. De directie het bedrijf in Sas van Gent K[l alsnog de cao-eisen van fjV Bondgenoten en CNV Be- „•jvenbond ingewilligd. jet bedrijf zou vandaag plat un, omdat de onderhandelin- jn niet het gewenste resultaat opgeleverd. Het 150 per- meelsleclen tellende Sas Glas had al anderhalf jaar geen cao meer. Het ultimatum van de bon den liep tot donderdagnacht. Het bedrijf heeft het al jaren moeilijk door lagere prijzen en zware concurrentie in een inzak kende markt. Uiteindelijk is een cao overeen gekomen met een looptijd van 1 april 2004 tot 1 april volgend jaar. De werknemers krijgen een eenmalige uitkering van vierhonderd euro, een structure le loonsverhoging van 1,25 pro cent per 1 april 2005 en handha ving van honderd procent van het inkomen bij ziekte in de eer ste twee ziektejaren. Bestuurder P. Janssen van FNV Bondgenoten is tevreden over het bereikte resultaat. Hij be treurt dat er met een staking moest worden gedreigd. Janssen hoopt dat de directie lering trekt uit de afgelopen onderhan delingen en niet alleen uit oppor tunisme eieren voor haar geld heeft gekozen. „Normaal staat het personeel van Sas Glas niet zo snel op de barricades. Het was nu dus heel serieus. Ik hoop dan ook dat we volgend jaar de zaken op een normale manier kunnen afhan delen", aldus Janssen. Ook de directie van Sas Glas is tevreden dat er niet wordt ge staakt. Dat zou volgens C. Pac- coud, manager personeel en or ganisatie, de relatie met de klan ten en de serviceverlening ern stig onder druk hebben gezet. „In een vechtmarkt met zware concurrentie zou dit een danige verzwakking van onze positie hebben opgeleverd", aldus Pac- coud. Zij heeft niet het gevoel dat Sas Glas zich tijdens de cao-onderhandelingen onrede lijk heeft opgesteld. „Als bedrijf probeer je altijd in de pas te lo pen bij de concurrent of zo goed koop mogelijk te produceren. Dat gaat makkelijker als de loonkosten beheersbaar blijven. In de positie waarin wij verke ren is het dus heel lastig om iets weg te geven, hoe graag we dit het personeel ook gunnen." j^Frank van Cooten LlISKIL - Eindelijk lijkt er jeinde te komen aan de twee- uit onder inwoners van Sluis- over het dorpspark. Een op- fi5ing is in zicht voor de om- ingang van het park aan iBaljuwlaan, en de gemeente voortaan voor het onder lid. KIAUW - De rooms-katholie- [parochie in Graauw bestaat «honderd jaar. Dat wordt Ipdag 11 september gevierd Heen plechtige mis met drie Ibranten: bisschop Muskens lü Breda, deken van Hecke ju dekenaat Zeeland en pas- Poppe zullen voorgaan. kerkkoor en fanfare Nooit zorgen in de feestelijk Kierde kerk voor zang en mu- lek De mis begint om half elf. vanaf twaalf uur tot uur, wordt in het gemeen- feapshuis en de sporthal het ju- Seumboek Graauw door de heen verkocht. Het boek, ge dreven door Jac de Baar, Jan lien. Corine Kisling en Paul Kiiyck is uitgegeven door het Éikbestuur en is het eerste over Graauw. Rond 12.30 iir wordt het boek kort voorge- laddoor Paiil Verhuyck. (Advertentie) scY\u« Bezorgklachten: 800-0231231 opmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 <530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Pax: 0115-645742 P-mail: redtern@pzc.nl Pené Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel Pene van Stee Pots Bakker (sport) Paudeloo 16 Postbus 62 ^ab hulst T«< 10114)372776 F» (0114)372771 P-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^60 AA goes Tel (0113)315500 faX: (0113)315669 P-mail: redactie@pzc.nl '"ternet "ovw.pzc.nl P-mail: web@pzc.nl De ingang van het park aan de Baljuwlaan zorgt al jaren voor ruzie in het dorp. Protest van een paar bewoners van de Bal- juwlaan leidde tot afsluiting van de ingang met een hek. Zij vrezen voor overlast als de in gang is geopend. De Stichting Buitenspeel Moge lijkheden Sluiskil, formeel eige naar van het dorpspark, wil de ingang open hebben. Beide par tijen staan loodrecht tegenover elkaar. Bemiddelingspogingen van de gemeente Temeuzen om het con flict op te lossen liepen op niets uit. Wethouder C. van Schaik deelde gisteren echter mee dat een oplossing in zicht is. „De be woners van de Baljuwlaan zijn bereid hun recht op het gesloten houden van de ingang op te ge ven. De ingang van het park is dan al leen toegankelijk voor voetgan gers. Brommers en andere her riemakers mogen er niet door; daarvoor treffen wij voorzienin gen bij de ingang. Onder deze voorwaarden zijn de bewoners bereid hun bezwaar op te geven. Er moeten echter nog een paar kleine hobbeltjes worden geno men. Maar een oplossing komt er aan." Voorzitter K, de Brauwer van de Stichting Buitenspeel Moge lijkheden is er blij mee: „Nie mand in het dorp is gebaat bij haat en nijd. Het doet me deugd dat het conflict eindelijk de we reld uit is. We kunnen samen werken aan een mooi dorps park." De stichting zat ook behoorlijk in de maag met het onderhoud van het park. Het was de bedoe ling dat asielzoekers het park zouden bijhouden. Het asielzoe kerscentrum in Sluiskil is ech ter al enige tijd dicht. De stich ting heeft geen geld en mensen voor het onderhoud. Plet resul taat is onkruid en wildgroei. Het dagelijks gemeentebestuur van Terneuzen heeft besloten op dracht te verlenen aan PI4A Groen voor het onderhouden van het dorpspark. De kosten voor dit jaar worden opgevan gen binnen het reguliere budget voor groenonderhoud. Voor 2006 worden de lasten meegeno men bij het opstellen van de be- groting.Van Schaik heeft begrip voor het standpunt van de stich ting dat er geen vrijwilligers voor het onderhoud te vinden zijn. „Het dorpspark is keurig aangelegd maar bij onderhoud haken de mensen af. Daarom is besloten dat de gemeente voor taan het onderhoud doet." De Brauwer ziet dit als een sti mulans verder te gaan met de aankleding van het park. Zo zijn er plannen om bankjes te plaatsen en een skatebaan aan te leggen. door Jeanette Vergouwen AARDENBURG - Het heeft jaren ge duurd, maar het orgel in de Sint Baafs- kerk in Aardenburg kan zijn stem weer laten horen. Na een grondige restaura tie wordt het instrument vandaag inge speeld door Edward de Geest. Dit ge beurt in de reeks concerten van het or-—- gelfestival in West-Zeeuws-Vlaande- Organist Ad van de Wege uit Sint Jan steen is de stuwende kracht achter de restauratie. Hij werd in 2003 door het kerkbestuur van de Sint Baafskerk benoemd als op volger van M. Zonneheld, die in oktober met pensioen gaat. „Twee jaar geleden ben ik gewaagd als adviseur. Ik heb al les geïnventariseerd en een restauratie plan gemaakt. Daarna heb ik de werk zaamheden begeleid", legt Van de Wege uit. De toestand van het orgel van de Zaam- damse orgelbouwer Fentrop was al lan ger dan twaalf jaar beroerd. Restaura tie was broodnodig. Het orgel kwam in 1955 naar de Sint Baafskerk, omdat het oude orgel van Van Peteghem na de Tweede Wereldoorlog op de schroot hoop belandde. Maanden Van de Wege: „Ik ben zeker vijf maan den bezig geweest met de inventarisa tie: het nakijken van het nog aanwezige pijpwerk, de beschrijving van wijzigin gen die de regionale orgelmaker in de loop der jaren had toegepast, het opme ten van de winddruk en het pijpwerk en het onderzoeken van de hoofdwerklade. De conclusie was duidelijk: een restau ratie was absoluut nodig en herstel van de oude situatie was onmogelijk." Om het restauratieplan te schrijven be keek en bestudeerde Van de Wege in het hele land verschillende orgeltypes. Hij stelde voor om het instrument volle dig te restaureren. Daarvoor was het nodig dat het hoofd werk en pedaal een andere registers- amenstelling kregen en de windvoorzie- ning werd aangepast. De restauratie is uitgevoerd door orgel maker Reil uit Heerde. Tijdens de eerste fase werden pedaal en hoofdwerk aan gepakt, in de tweede periode kregen het mechaniek, de claviatuur en de wind- voorziening een opknapbeurt. De derde fase omvatte de aanpassing van het rug werk. De historische orgelkast valt on der Monumentenzorg, maar het binnen werk niet. Dat leverde een kostenplaat je op van 150.000 euro. De kerkgemeen schap Aardenburg bracht dit bedrag bij een. Koud Adviseur Van de Wege moest voor de or gelmakers allerlei zaken oplossen. Tij dens de werkzaamheden in de kerk was het vaak koud. De orgelbouwers onder brengen in een hotel was niet altijd ge makkelijk. Maar het orgel onderging een metamorfose, ook omdat een aantal karakteristieke registers zijn toege voegd. „Het instrument heeft een fraai en eer lijk karakter, waarop bewust gekozen orgelliteratuur gespeeld kan worden. Niet alle stijlperioden klinken goed op dit instrument, maar muziek uit de Re naissance, barok en heel vroege roman tiek is mogelijk. Samen met enkele an dere organisten heb ik het orgel op een vrijdagavond bespeeld. Naar aanlei ding daarvan zijn enkele kleine zaken aangepast en verbeterd." Concert Het eerste openbare concert laat Van de Wege over aan zijn oud-leraar Edward de Geest. Hij was leraar aan het Conservatorium Gent en tegenwoordig organist van de Sint Baafskathedraal in Gent. Van de Wege is er van overtuigd dat zijn oude leermeester een gevarieerd en bijzonder mooi recital zal verzorgen. Het eerste concert op het gerestau reerde orgel begint om 20.00 uur. De Sluise cultuurwethouder L. Wille ver richt de openingshandelingen. Het gerestaureerde orgel is vooral geschikt voor muziek uit de Renaissance, barok en heel vroege romantiek. foto Camile Schelstraete door Edy de Witte AXEL - Het terrein van de hon- dentrainingsschool in Axel ademde gistermiddag de sfeer van een indianenkamp. Ruim zestig kinderen waanden zich tij dens de jeugdvakantieweek in het Wilde Westen. De kinderen hadden het er maar druk mee. Met houten palen van de scouting werden eerst de ge raamtes van twaalf tipi's opge zet. De afwerking gebeurde met lakens, die met een verfje een kleurrijke uitstraling kregen. Toen de tenten stonden, konden de deelnemers zichzelf gaan op tuigen als indiaan en diverse spelletjes doen. De elfjarige Gwenny kwam er niet aan toe om zichzelf te verkleden. Zij stak al haar energie in het bou wen en versieren van een tipi. „Ik wil er een echt indianenhuis- je van maken", zegt ze. De mees te deelnemers liepen intussen al als indiaan gekleed en ge schminkt rond. Sommigen had den zich thuis al in passend te nue gestoken, anderen zetten van lappen nog snel iets in el kaar. Van diverse materialen konden de kinderen nog hoofd tooien, schilden en maskers ma ken. Er werd geheel in stijl met pijl en boog geschoten. De plaat selijke countrydance-groep leer de de jongeren enkele dansen aan en liefhebbers konden nog stokbrood bakken. Mede-organisator Ellen van Helsland genoot: „De jeugd is al een hele week zo enthousiast be zig dat onze vrijwilligers ook lo pen te stralen. Vanaf maandag middag zijn we druk in de weer met onder meer een zwemfestijn in zwembad 't Plaatje, knutse len, een dierendag, een voorstel ling met een clownsduo en spel letjes voor de kleuters. Er is zelfs een groep gaan karten in Breskens." In Terneuzen hielden vijftien kinderen uit de wijken Lievens- polder en Triniteit gisteroch- (Advertentie) THOLEN - De Oosterschelde krijgt momenteel groene soep opgediend. Groene soep die bestaat uit giftige blauw- algen, die tijdens elke schutting bij de Bergsediepsluis vanuit het Zoommeer het zoute water van de Oosterschel de insti'oomt. „De laatste weken was er nauwelijks blauw alg te bespeuren maar de laatste twee dagen is het weer raak", vertelt sluiswachter J. Molenaar. Bij de Bergsediep sluis wordt zo'n drie keer per uur geschut. Naast de boten wordt een een dikke drab van algen door de sluizen ge stuwd. „Als de wind uit het westen komt, drijven die gifti ge algen richting het strandje van de Oesterdam en ver knallen het recreatieplezier", aldus Molenaar. De algen- groei is normaal in augustus op zijn hoogtepunt maar door het relatief frisse weer van de afgelopen tijd viel het alleszins mee. „Maar als het een paar dagen mooi weer is. zie je gelijk een explosie van groene derrie. Ik verwacht morgenochtend, als er urenlang niet is geschut, dat er voor de sluisdeur een laag van zeker vijf centimeter blauwalg drijft. Dat gaat allemaal de Oosterschelde op." SAS VAN GENT - In de Baljuwstraat in Sas van Gent is in de nacht van woensdag op donderdag een personen auto opengebroken. Uit de wagen werden een headset, ra dio en gsm gestolen. MIDDELBURG, - De schade aan de woningen rond de bouwput in Middelburg wordt, als het aan de gemeente ligt, pas hersteld als de bouwwerkzaamheden zijn afge rond. Dat is op zijn vroegst in 2010. Dat staat in het plan van aanpak voor schade-afwikkeling dat binnenkort wordt voorgelegd aan de gemeenteraad. Mensen die scha de aan hun woning hebben, kunnen kiezen of ze de scha de direct hersteld willen hebben of dat ze willen wachten tot de werkzaamheden aan de Zuidsingel zijn afgerond. Constructieschade wordt wel op korte termijn hersteld. Vijf jaar wachten levert een bonus op van vijf procent voor de overlast. Wie de schade meteen hersteld wil heb ben, moet een document tekenen waarin de gemeente ge vrijwaard wordt van aanspraken op vergoeding van scha de die ontstaat na het herstel. Voor mensen die vinden dat de schadevergoeding te laag is, komt er een beroepmoge- lijkheid. Gedupeerden kunnen - op eigen kosten - een ei gen expert inhuren. Als die tot andere conclusies komt dan de expert van de gemeente, vindt overleg plaats over de hoogte van de schade-uitkering'. OOSTBURG —Met een grote steekvlam ging het kasteel dat kinderen uit de gemeente Sluis tijdens de vakantie week getimmerd hadden, gisteravond in vlammen op. „Wel jammer", vond een aantal van de bouwers. „Het is allemaal best goed gelukt." De kinderen kwamen uit heel de gemeente. Zo timmerden Rüna uit Breskens. Angela en Tom uit Oostburg samen met Annemarie uit Cadzand en Wietse uit Waterlandkerkje. Kristine Provo van de Stich ting Welzijn was meer dan tevreden over de deelname en alle activiteiten: „Alles stond in het teken van magie en ie dereen deed er goed aan mee. Tijdens de workshops en op de diverse locaties werd er rekening gehouden met het thema. Ook de film ging over toveren." door Wout Bareman ZEEBRUGGE - Het havenbe stuur van Zeebrugge en de Bel gische aardgastransporteur Fluxys reageren afwachtend op de plannen voor de bouw van twee terminals voor de opslag van vloeibaar gas op de Maas vlakte in Rotterdam. Zeebrugge neemt met de omvangrijke LNG-terminal in de haven een monopoliepositie in Noord west-Europa in. De twee terminals op de Maas vlakte zouden een capaciteit krijgen van in totaal 12 miljard kubieke meter. De terminal in Zeebrugge heeft een capaciteit van 4,5 miljard kuub, maar Fluxys heeft vergevorderde plannen om de opslagcapaciteit tegen 2007 te verdubbelen. Er wordt een vierde opslagtank bij gebouwd en bovendien worden de ontvangstinstallaties voor tankers uitgebreid. In Zeebrug ge meren jaarlijks zo'n zestig tankers met vloeibaar gas af. Daarnaast wordt het gas vanuit Noorwegen en Engeland aange voerd via twee pijpleidingen. Directeur P. Kerkaert van het Zeebrugs havenbestuur reageert terughoudend op de plannen. Gaan de plannen van Vopak en Petroplus op de Maasvlakte door, dan ontstaat ontegenzegge lijk een concurrentiestrijd. Ker kaert vreest die niet. Hij plaatst wel vraagtekens bij de planning van de bouw. Over vijf jaar zou den de terminals operationeel moeten zijn, maar Kerckaert weet dat de aanvraag en behan deling van de benodigde vergun ningen erg veel tijd kost. Vopak en Petroplus hebben bij hun zoektocht naar een geschikte lo catie aanvankeli jk ook naar het Sloegebied gekeken. Dat viel af. Daarbij speelden nautische over wegingen een rol, maar ook de infrastructuur en de aansluiting op het gasnetwerk. (Advertentie) tend een rommelmarkt bij 't Schelpenhoekje. De bezoekers konden zich ook tegoed doen aan wafels. 's Middags vermaakte de jeugd zich in de speeltuin van het Oranjekwartier. Tegen de avond rolden in 't Schelpenhoekje de balletjes bij de bingo. het alfabet van Zeeland Het valt nog niet mee om van drie palen een wigwam te maken, merken kinderen uit Axel. foto Peter Nicolai STREEKACTIVITEITEN AARDENBURG Sint Baafskerk, 20.00 uur: Orgelconcert Edward de Geest; AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur; Kaarten, biljarten; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; Trefpunt, 10.00 uur: Koersbal; 13.00 uur: Kaarten, biljarten; CADZAND-BAD Evenemententer rein Schuttershof, 19.00 uur: Voorstel ling Circus Renz; GROEDE - Slijkstraat, 13.30 uur: Presen tatie Axelse klederdracht; De Twee Duiven, 21.00 uur: Kleinkunst theater van Adrie Oosterling; HENGSTDIJK Horecacentrum De Vo gel, 20.00 uur: Kaarten; HOEK - Speelkooi, 12.00 uur: Panna knock-out, straatvoetbal; HULST - De Lieve, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; PAAL - Clubhuis watersportvereniging Saeftinghe, 2000 uur: Opening Saef- tinghafeeslen met presentatie jubileum boek; RETRANCHEMENT Dorpskern. 20.30-24.00 uur: Verlichte Truzements Weekend met muziek en entertainment; SAS VAN GENT Cuyperskerk, 20 00 uur: Orgelconcert Peter van de Velde; St. Albert, 13.00 uur. Vrij biljarten en spelmiddag; SINT-JANSTEEN - Café De Kroon, 14.00 uur: Kaarten; De Warande, 13.00 uur: Biljarten; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur.: Soos voor mindervaliden Ons Verzetje, biljarten en klaverjassen; Sporthal 't Zwaantje, 9.00 uur: Bowls; VOGELWAARDE Café 't Karrewiel, 18.30-20.00 uur: Start fietsvierdaagse over 15 en 25 kilometer; WALSOORDEN Café Rue du Nord, 14.00 uur: Kaarten;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37