IZC Vernielingen aan speeltoestellen PZC )oor de drukte ging het bijna nis, Bonnie viel over de reling Verbluffende kleuren en lijnen mgifte na vandalisme bij nieuwe skatebaan en voetbalkooi Herkomst fijn stof onderzoeken Van Eijkeren oudste man t Kermis Met de hoogaars op Sail Amsterdam Klipper Mijn Genoegen vlaggenschip museumhaven Lt; 0113-315649 «?SlL»n«.nl 2l, 4460 AA Goes Stentie-exploitatie: 5mi Midden-Zeeland: 0113-315520; Vlaanderen: 0114-372770; j^naal: 020-4562500. nldaq 19 augustus 2005 editie Zeeuws-Vlaanderen rjtené van Stee - Twee zo goed als nieu- Ivoorzieningen in de ge- jteTerneuzen zijn ten prooi aan vandalisme. Van ilkooi achter het dorps- 'in Hoek is een paneel afge- j, Op dc skatebaan bij het imbad in Koewacht zijn ste- i gegooid, waardoor er put- in hel oppervlak van de toe- jen zitten. d met de veiligheid is aneel van de voetbal- en balkooi in Hoek wegge- -aielingen zijn geen aanlei- .ora de officiële opening j de speel voorziening, onder aan de nieuwe wijk Wind- nandaag uit te stellen, b enthousiasme van de kinde rver het plein in Hoek is iot Dat plezier laten we niet jgallen door vandalen die er (ers over denken", zegt de beuzense wethouder C. Lief- Kvan wijkbeheer. angifte mitter G. Baert van de gpsraad Koewacht heeft in gedaan van de aan de skatebaan. [daders zijn volgens hem be- jcd. Door aangifte te doen, kde schade mogelijk worden naald. Net als Liefting is jet diep teleurgesteld over jvandalisme. Bt. ..We doen er alles aan om Sleuks van de grond te krij- i En dan krijg je dit. Door Egifte te doen. willen wij een paal afgeven. En dan niet al- Bindehoop dat het vandalis- estopt, maar ook dat de boel igscherper in de gaten wordt gehouden. Dat is overigens niet alleen een taak van de politie, maar ook van de mensen in het dorp." Baert heeft geen antwoord op de vraag hoe de - jeugdige - van dalen verder moeten worden aangepakt. Hij beschouwt hun gedrag als een uitwas van de hui dige maatschappij. Ook Liefting weet niet direct een oplossing om de vernielzucht te beteuge len. De wethouder heeft wel goe de hoop dat de daders worden bestraft. De gemeente Terneu- zen doet altijd aangifte van ver nielingen. „Dat is bijvoorbeeld in Axel ook gelukt. En daar heeft het nog lang geduurd. We wijken niet voor dergelijke ver nielzucht. In het algemeen praat je niet over zo maar enkele hon derden euro's schade. De gevol gen zijn dus niet mals als de da ders worden gepakt." door René van Stee TERNEUZEN - Cursisten van gemeentelijk instituut Toon beeld gaan in de zomer gewoon door. In het kader van het Zo- meratelier konden zij gisteren en eergisteren onder meer mee doen aan de workshop experi mentele batik op papier. Echte tekenaars moesten hun ta lenten even op een zijspoor zet ten. „Het gaat om de impuls van het moment. We gaan op zoek naar nieuwe mogelijkheden om gevoelens op papier uit te druk ken", legt docente Jorien Brug- mans uit. Batik is een uit Indonesië afkom stige techniek om stoffen te ver ven. Hierbij wordt was gebruikt om delen van de stof af te dek ken voordat die in een verfbad wordt gedompeld. Zo behoudt het gedeelte dat met was is afge dekt de originele kleur. Aafke de Ruiter, woonachtig in Ovezande, zette gisteren haar eerste schreden op het batikpad. „En ik ga er mee door. Zodra ik de techniek echt onder de knie heb, wil ik het proberen op stof", zegt zij vanachter haar veelkleurige werkstuk. Met ruim 25 jaar ervaring is Cokkie Acke uit Terneuzen een door de wol geverfde batikster. Toch heeft zij baat bij de creatie- TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen moet een onder zoek instellen naar de herkomst van het fijn stof dat de luchtkwaliteit in de Kanaalzone ernstig aantast. Die luchtverontreiniging brengt nieuwe industriële ontwikke lingen, bouwprojecten en infrastructurele werken in ge vaar. Daarom is het van belang de bronnen op te sporen, vindt het Terneuzense WD-raadslid W. Broekhuysen. Hij weet zo goed als zeker dat de vervuilingsbronnen over de grens moeten worden gezocht. In schriftelijke vragen aan het college van B en W merkt hij op: „Bent u het met mij eens dat het onredelijk is dat aan die nieuwe ontwik kelingen hoge eisen worden gesteld, als blijkt dat de ver vuiling in belangrijke mate 'geïmporteerd' wordt uit het Belgisch deel van de Kanaalzone?" Hij vindt dat het colle ge de kwestie moet aankaarten in Den Haag. Broekhuy sen wijst op de strenge opstelling van de Raad van State, die bij de beoordeling van bezwaren tegen nieuwe projec ten de verwachte hoeveelheid fijn stof die erdoor worden veroorzaakt, zwaar laat meewegen. HANSWEERT - Adrie van Eijkeren (102) uit Hansweert is na het overlijden van Ko de Lavoir uit Axel de oudste man van Zeeland. Hij is geboren op 13 januari 1903 en woont nog op zichzelf. De oud-Indiëganger verwierf be kendheid omdat hij heel lang heeft meegelopen in het défi lé in Wageningen. Op 5 mei 2004 was hij met zijn 101 jaar de oudste deelnemer. Van Eijkeren is niet de oudste van Zeeland, want dat is een vrouw. G. Jansen-Anker uit Mid delburg, die volgende maand 108 hoopt te worden. simply clever Jorien Brugmans (1) geeft cursisten uitleg over experimentele batik. ve impuls van de workshop. Ex perimenteren op papier vindt zij ideaal, omdat er dan geen kost bare stof wordt 'verspild'. „Normaal maak je eerst een te kening die je verder uitwerkt. Bij deze methode laat je meer aan het toeval en de verbeelding over. Dat levert verbluffende re sultaten op. Ik heb nu kleuren en lijnencombinaties op papier gekregen die anders nooit te voorschijn waren gekomen." Brugmans knikt instemmend. „Dat is nu precies de bedoe- foto Peter Nicolai ling." Toonbeeld wil in de toe komst meer zomerateliers hou den. Brugmans meent dat er vol doende animo is voor een groter zomeraanbod. c oort nk-uttoStodaGciaviaCombi vanaf €20.830,- de vierde dimensie u bent van harte welkom bij Mr f"j Haarmanweg 6 AUTOHUIS TERNEUZEN B V. 4538 AR Terneuzen (0115)62 26 00 zeeuwse almanak Ze keken hun ogen uit op de kermis in Goes, die Kloeting- se broertjes van twee en vier. Geïmponeerd bewonderden ze de attracties en ze waren niet meer uit draaimolen en de Jungle-autootjes te krij gen. De wandeling van de Grote Markt naar de Koepoort leid de hen ook langs het spook huis in de Singelstraat, tus sen de twee kerken in. Daar werden ze toegesproken door een enorme heks, die hen het griezelpaleis probeer de binnen te lokken. Op de terugweg weigerden de twee resoluut dezelfde route te nemen. Voor geen goud wilden ze ook maar in de buurt komen van het spookhuis. Slechts via een grote omweg werd de auto weer bereikt. De kermis is inmiddels afgelo pen. Voor twee Kloetingse broertjes is de plek tusseyi de kerken echter voorgoed be hekst. Zes weken lang verschijnt deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen schrijft de redactie over een ander thema. Daarnaast laat de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. Het is de opvallendste boot in de museumhaven in hartje Zierikzee. De rivierklip per Mijn Genoegen. Een ijzeren zeilschip, gebouwd in 1898. Het werd gebruikt op de binnen vaart. In zijn lange leven ver voerde de klipper vele ladingen, van landbouwproducten tot bouwmaterialen en kolen. Sinds de boot in Geertruiden- berg van stapel liep, is er het een en ander mee gebeurd. Zo werd Mijn Genoegen omge bouwd tot motorschip. Uiteinde lijk belandde de klipper bij het Zuiderzeemuseum. Dat gaf de boot door aan de stichting Mu seumhaven Zeeland in Zierik zee. Mijn Genoegen is grondig gerestaureerd en weer .in de oor spronkelijke staat als zeilschip teruggebracht. Er is onder meer een tentoonstellingsruimte in gemaakt, voor de zomerexposi- ties van de museumhaven. Vijf tien jaar geleden richtte een groep enthousiaste aanhangers van het maritiem erfgoed de stichting Museumhaven op. In middels zijn er negen schepen in bezit. Naast de klipper onder meer de in 1913 gebouwde Zuid- vliet, die als eerste motorschip van de Provinciale Stoomboot diensten het traject Wolphaarts- dijk-Kortgene onderhield. En de houten botter Meeuw uit 1885, destijds in dienst van de visserij-inspectie, met als thuis haven Tholen. Ook de Zeeuwse poonschuit Verwisseling (circa 1880), die voer op de Deltawate ren, als beurtschip. Er zijn nog drie schepen van dit type over. Een aantal oude boten ligt op de Stads- Commerciewerf in Zierikzee, de in 2004 in gebruik genomen scheepswerf van de stichting (en net als de museum haven te bezichtigen). Ze wor den opgeknapt. Rinus Antonisse Even dreigt het verkeerd te gaan. Drommen mensen bieren om elf uur over de Piet leinkade, legen de looproute in Iflgsde tallships. De politie bedt kordaat op. Hekken gaan «orde laatste sluiproutes en fenunog niet weet wat de rou- fltkrijgt het zachtjes in het 'gefluisterd. Vriendelijk ek dringend. 'tekent de sfeer van Sail Am- ïdam2005: zeer gemoedelijk, ïragenten en bewakers hou- 2we! alles, maar dan ook al- rade smiezen. seen concrete terreurdrei- is geen sprake, laat burge er Job Cohen van Amster- "nog eens nadrukkelijk via radio weten. Het is dat een ktling er eens over begint, ®een dreiging is geenszins "fabaar, Het publiek laat zich 'betafschrikken. Vanaf een "of acht varen er scheepjes «"deIJ-haven om de gasten "blik te gunnen op het varen- rfgoed. Treinen braken mas- «bezoekers uit. De looproute Nbij het Centraal Station boptvan de Piet Heinkade, 'de Veem en Javakade naar ^.atrakade. Wie er na al ;clometers slenteren langs derden schepen nog geen ge- e§Van beeft, neemt de boot de Noord wal. Daar ligt f een aantal boten. yigemeerde windjammers ^indrukwekkend om te olmaken ze varend meer tok Alle tallships zijn te be ogen. Soms worden tassen ®"troleerd in verband met de agbeid. Velen hebben het er ^overeen uur lang in de rij 'laan In de brandende zon. •tottenoópt dat het vocht «vloeien en de terrassen en pen zitten dan ook al snel ^spelen op paviljoens, "b'Wen zingen al varend foto Dirk-Jan Gjeltema over het IJ en dj's zetten op 'hou- seboten' de schuiven van hun mengpanelen nog eens extra open. De gezelligheid weerhoudt ma trozen er niet van nog wat werk jes op te knappen. Zo krijgt de huid van de Noorse Sorlandet (1927, 64 meter) nog een rolletje wit en lapt een matroos van de Kruzenshtern (1926, Rusland, 114 meter) de reling. Eigenwijze stuurlui van motorbootjes die denken een lijntje uit te kunnen gooien tussen die joekels van zeilschepen hebben het mis. Ze krijgen direct een reprimande en wie niet luistert la-ij gt er met een even zo vrolijk gezicht een proces-verbaal bij. Voor de bemanning van de acht Zeeuwse hoogaarzen is het een rustdag. De reis van enkele da gen heeft er goed ingehakt. Ze ker bij de bemanning van de Al- cyon. Door omstandigheden komt die woensdagavond later aan in Amsterdam en stuit op het IJ op een cordon van sche pen. Alles en iedereen wilde de IJ-haven in om de tallships te bewonderen en het vuurwerk te bekijken. Maar na zo'n dag in spannend varen over het Noord zeekanaal raken schippers snel geïrriteerd. De macht van de sterkste geldt en dus douwden de partyschepen stevig door. Plotseling klonk er aan boord van de Alcyon een harde klap. Het scheepje werd gemangeld tussen een ponton van een con trolepost en een partyboot. Door de zwieper viel Bonnie Joossen over de reling en kon nog net worden opgevangen. Maar ze bungelde wel tussen twee schepen in. Toen ze weer op het dek stond, was onduide lijk of de verwondingen ernstig waren. Per EHBO-boot en ambu lance is ze naar het ziekenhuis vervoerd. Daar bleek ze op schrammen, schaafwonden en vele pijnlijke blauwe plekken na, niets ernstigs te mankeren. De bemanning is geschokt door het incident. Het is niet het eni ge ongeval; gisterochtend stond de teller al op tien. Allemaal door aanvaringen. Cohen ont kent dat het te druk is op het wa ter. Maar terecht worden daar vraagtekens bij gezet. De bemanningen van de hoog aarzen slapen uit en wandelen met toilettas naar het toiletge bouw. Ze bezoeken Sail, maar geven vooral ook enthousiast uit leg over het Zeeuwse erfgoed. Jeffrey Kutterink Bezoekers stappen aan boord van de Russische Kruzenshtern uit 1926. foto Jeffrey Kutterink Mijn Genoegen. wnnen kriiat volop aandacht in ons nieuwe, exclusieve woonmagazine WGGGNGR dagbladen het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35