Goes peilt veiligheidsgevoel Internationale aandacht voor biblio-servicebus GIRO 309 Muziekstudio in jongerencentrum PZC Stroomstoring blijkt oorzaak botenschade Bergse jachthaven Expositie over 700 jaar wonen in Goes .12 Enquête ook onder jonge stappers uit gemeente Middelburg weekenddiensten vrijdag 19 augustus 2005 door Frank Balkenende GOES - De gemeente Goes gaat bij 3300 jeugdige inwoners van de Bevelandse gemeenten en de gemeente Middelburg peilen of ze zich veilig voelen in het Goe- se uitgaansleven. In de derde week van september krijgen ze een uitgebreid enquêteformulier in de bus. Aan de hand van de uitkomst bekijkt Goes of extra maatregelen nodig zijn waar door stappers zich veiliger voe len. De gemeente heeft onder het motto 'Laten we het gezellig houden in Goes' sinds 1994 ver schillende maatregelen getrof fen in het kader van veiligheid. Zo zijn er afspraken gemaakt met de horeca en is het (poli- tie)toezicht verscherpt, onder meer door op een aantal plaat sen in het uitgaansgebied came ra's te hangen. Burgemeester D. van der Zaag constateert niettemin dat nog te vaak mishandelingen in en rond de binnenstad plaats vinden. Dikwijls gebeurt dat on der invloed van alcohol en/of drugs. Om registratie door de ca mera's te vermijden, volgen de daders hun slachtoffer vaak tot de rand van net centrum, en soms zelfs verder, om daar toe te slaan. „Het vervelende is dat er meest al geen aanleiding voor is. Dan is iemand per ongeluk tegen een ander opgelopen of staat zijn gezicht hem domweg niet aan. Dat kan natuurlijk niet. Je moet van elkaar afblijven en respect tonen", vindt Van der Zaag. Opnieuw Met de enquête Veilig Uitgaan wil Goes in beeld krijgen of de tot nu toe genomen maatregelen voldoende effectief zijn, of dat er meer moet gebeuren. Het is de bedoeling om over enkele jaren opnieuw de mening van stappers te peilen, zodat duide lijk wordt of Goes volgens hen veiliger of onveiliger is gewor den. Voor de steekproef worden 3300 inwoners van 16 tot 26 jaar be naderd. De Bevelandse gemeen ten en Middelburg, die om mede werking is gevraagd omdat re gelmatig Amemuidenaren uit gaan in Goes, selecteren ze aan de hand van hun inwonersbe stand. Bij de gemeenten Kapelle en Rei- merswaal bestond enige aarze ling om mee te doen in verband met privacybescherming van de doelgroep. Uiteindelijk besloten ze toch aan de enquête mee te werken, niet in de laatste plaats omdat de Goese discotheken en cafés bezoekers uit de hele regio trekken. Almere Marktonderzoek Advies uit Almere voert het onderzoek uit. Goes heeft goede ervaringen met dit bureau, dat al eerder een veiligheidsenquête in de wijk Goese Polder hield. Het enquêteformulier bevat dertig vragen, die in samenspraak met de politie en de horeca zijn opge steld. Cameratoezicht De gemeente wil van de onder vraagden onder meer weten hoe vaak ze uitgaan in Goes, of er voldoende politie zichtbaar is, hoe ze denken over het camera toezicht en of ze zich veilig voe len. En als dat niet zo is, waar door dat komt. Ook kan de doel groep stap-ervaringen in andere Zeeuwse steden of dorpen op het formulier kwijt. De gemeente stimuleert de bena derde jongeren te reageren door enkele prijzen beschikbaar stel len. Ook kunnen ze het vragen formulier op de website van de gemeente Goes downloaden en reageren per e-mail. Van der Zaag verwacht dat dit de res pons ten goede komt. De enquête valt in de derde week van september op de deur mat van de 3300 geselecteerde jongeren. Ze krijgen twee we ken de tijd om te reageren. De resultaten moeten eind novem ber bekend zijn. Burgemeester Van der Zaag onderstreept dat Goes maatregelen zal nemen om de veiligheid in de binnenstad te verhogen, als de resultaten van de enquête daartoe aanlei ding geven. De Souburgse jongeren hebben hard voor hun studio moeten werken. Er wordt gehoopt dat met de komst van de studio de overlast in de buurt vermindert. foto Lex de Meester door Jannes Goedbloed OOST-SOUBURG - Jongeren en begeleiders van stichting Pal ladium hebben er hard voor moeten werken, maar sinds gis teren is hij er. De muziekstudio in jongerencentrum Multi Culti is geopend. Nesar Xhoxhaj en zijn vrienden kwamen vier jaar geleden op het idee om te vragen om een muziekstudio. „Maar toen zag de jongerenwerker het niet zit ten. Vorig jaar kregen we een nieuwe jongerenwerker, en die kaartte het aan bij Palladium. Palladium heeft bij de gemeente een subsidie aangevraagd." In juni kregen ze de subsidie van de gemeente, die ze hebben gebruikt voor de apparatuur. Xhoxhaj en zijn vrienden heb ben toen op kosten van Palla dium de ruimte aangepast. „We hebben zelf de hele ruimte geïso leerd. Dat heeft heel wat uren gekost." Orde Nu de studio af is, wordt het door Xhoxhaj en Fikri Elfassi beheerd. Xhoxhaj: „We zitten de hele tijd in de studio en nie mand mag de studio in zonder ons. Het is onze taak om de orde te handhaven, maar ik denk niet dat dat moeilijk is. Ten eerste kennen en respecteren ze mij en bovendien zijn de jongeren met iets bezig dat ze ontzettend graag willen doen." Het is de bedoeling dat de stu dio de overlast in de buurt ver mindert. „Nu hangen er nog vaak jongeren van het centrum op straat, maar straks zitten ze vooral in de studio. Ze willen volgens mij niets liever dan hier 24 uur per dag zitten." De studio zal volgens Xhoxhaj dan ook al snel de vraag niet meer aankunnen. „Iedere dag wordt al aan ons gevraagd of ze de studio al in kunnen. Ook door kinderen van buiten de buurt en van andere centra van Palladium. Straks kunnen we al leen niet langer openblijven dan het centrum open is. Het liefste zouden we zelf de sleutel heb ben, zodat dat wel kan." Coördinator jongerenwerk van Palladium Nam Kempers: „Vooralsnog houden we gewoon de tijden van het jongerencen trum aan, maar als blijkt dat er inderdaad erg veel vraag naar is moeten we kijken of en hoe dat langer kan." Instrumenten Er is bij de gemeente ook een nieuwe subsidieaanvraag inge diend voor een nieuw mengpa neel, zodat er ook met echte in strumenten gewerkt kan wor den. Nu moeten ze zich nog be helpen met een muziekcompu- ter. De opening van de studio viel sa men met de Culturele Doe Dag. De studio werd geopend met een optreden van Kunstbende winnaars Prince of Riff Whit ney en een rapbattle door de jon geren van het jongerencentrum. door Laurent Heere BERGEN OP ZOOM - De direc te oorzaak van de schade aan bo ten en jachten in de Bergse jacht haven lijkt bekend: een soort stroomstoring. Maar waarom die storing zich in april voor deed en waarom niet eerder, blijft een raadsel. De boten in de haven van water sportvereniging De Schelde wer den in april zwaar beschadigd uit het water gevist. Plotselinge ernstige corrosie, waardoor zelfs complete gaten in de wan den waren ontstaan, zorgde voor onrust en voor een hele rits onderzoeken. Een deel van de oplossing lijkt in beeld. Lijkt, omdat bij watersportvereniging De Schelde vraagtekens worden geplaatst bij de 'oplossing' van het raadsel. Rijkswaterstaat heeft gespeciali seerde bureaus onderzoek laten doen. Conclusie een: de lozing van vinasse een half jaar eerder, had niets met de schade te ma ken. In de herfst kwamen twee vrachtwagenladingen vinasse (een restproduct dat ontstaat bij de verwerking van melasse bij alcoholproducent Nedalco) in de haven terecht, waarna vissen massaal het loodje legden we gens zuurstofgebrek. Conclusie twee: het ligt aan de verbinding tussen de boten en de wal. De technici hebben geconstateerd dat door een soort stroomlek de werking van de corrosiebescher- ming (zogeheten anodes) is ge frustreerd. E. de Feijter van de Rijkswater staat: „Er is vastgesteld dat er géén invloed van buitenaf is ge weest en er is geconstateerd dat de stroomverbinding tussen wal en schip niet goed werkt. Wij zijn als beheerder van de wa terkwaliteit dus niet verant woordelijk." Maar M. Velthoen van de watersportvereniging plaatst kanttekeningen bij het onderzoeksresultaat. „We heb ben al jarenlang dezelfde stroominstallatie aan de wal staan en die voldoet aan alle nor men. Daar komt bij dat onze in stallatie niet afwijkt van de J stallaties van talrijke andereh vens. Dus waardoor- ontstaat juist nu die schade7 Waarop, leen hier bij ons? Die vragen den niet beantwoord." Een verklaringvoor de 'vermeen de hoge corrosiesnelheid' hi ben de onderzoekers inderdaad niet gegeven. Dat laatste beves- tigt De Feijter van Rijkswater staat Zeeland. „Daar gaan ook niet over, het is onze verant woordelijkheid niet. We wflu de watersportverenigingbesteej keer helpen door de stroominsta) latie technisch na te lopen.llaa in het kader van het onderaf naar de oorzaak, was dat niet oj. ze rol." Voor Velthoen is het reden 03 volgende maand allerhandetecj neuten bij elkaar te roepen uit te vinden óf en wét er nas 3 aan de installatie. „Want we rj. len natuurlijk voorkomen da:»» volgend jaar met precies hetze* de probleem zitten. Maar os# technische adviseurs zeggen ai de verklaring van Rijkswas staat niet afdoende kan zijn." Schadevergoeding De vraag naar het hoe en waar om is niet alleen belangnjkvoo? de toekomst maar ook voordeaf- wikkeling van de schade. Men sen met een WA-verzekering men pas voor schadevergoeding in aanmerking als bewezen wordt dat 'iemand' verantww delijkis. Maarook de gemeente Bergenop Zoom wijst elke verantwoorde lijkheid voor de schade van de hand. „Ik heb de contracten ei nog eens op nageslagen en dit zijn eenduidig: wij zijn wel eigf- naar maar de exploitatie vani jachthaven en alles wat daarbr hoort, valt onder verantwoorde lijkheid van de watersportvere niging. Dat geldt dus ook qkc de elektrische installaties". zej wethouder L. Withagen. Eerder al liet Nedalco wea niet verantwoordelijk te zijn De politie heeft nooit kunca achterhalen wiens schuld he: 3 dat er vijftig ton vinasse in a jachthaven is beland. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het project bi blio-servicebus heeft internatio naal de aandacht getrokken. Tij dens een conferentie van de In ternational Federation of Libra ry Associations and Institutions (Ifla) in Oslo is onlangs uitge breid aandacht besteed aan het Zeeuwse proefproject. De Zeeuwse Bibliotheek heeft in Zeeland vier Bibliobussen rondrijden. Aanvankelijk was het de bedoeling één ervan bij wijze van proef om te bouwen tot biblio-servicebus. Uiteindelijk bleek het, zegt F. van Spaandonk van de Zeeuwse Bibliotheek, toch aantrekkelijker een nieuwe bus te laten bouwen. Bezoekers kun nen er straks niet alleen boeken lenen, maar ook de chipknip op laden, geld opnemen of kaartjes reserveren voor theater of bio scoop. Ook wordt het voertuig uitgerust met een breedband- intemetverbinding, een geldau tomaat en een informatiezuil. Via de informatiezuil kunnen di verse lokale en nationale dien sten als de verkoop van trein kaartjes aangeboden worden. Ook leent de informatiezuil zich voor het opzoeken van bijvoor beeld tests uit de Consumenten gids. In de toekomst wordt het wellicht ook mogelijk via de bi- blioservicebus medicijnen op te halen of zorg in te kopen. Het project is volgens Van Spaandonk uniek in Nederland. „We hebben er echt een primeur mee." De biblio-servicebus gaat straks rijden op Schouwen-Dui- veland en Noord-Beveland. Wel ke route daarbij precies gevolgd wordt, is nog niet bekend. Van Spaandonk: „Met de biblio-ser vicebus trek je toch een wat an der publiek dan met een 'gewo ne' bibliobus. We mikken vooral op dorpen waar geen voorzienin gen meer zijn. Verder staan we met de gewone bibliobus vaak bij scholen, maar misschien moe ten we met de biblio-servicebus wel op een ander plekje in de dorpen gaan staan." De nieuwe bus wordt, mede dankzij bijdragen van bij het project betrokken gemeenten rolstoeltoegankelijk gemaakt. De biblio-servicebus wordt naar verwachting eind septem ber afgeleverd en ingericht. Van Spaandonk gaat ervan uit dat de nieuwe bus in oktober wordt ingezet op Schouwen- Duiveland en Noord-Beveland. door Frank Balkenende GOES - Het wordt een verre te rugblik, maar ook een beetje fan taseren over de toekomst. De tentoonstelling '700 jaar wonen in Goes' schetst de ontwikkeling van de stad vanaf de vijftiende eeuw. Tegelijkertijd geven zes tien jonge architecten en studen ten bouwkunde hun visie op wo nen in de komende honderd jaar. De expositie wordt in het kader van het feestjaar Goes 600 jaar op touw gezet door de Regionale Woningbouwvereniging Samen werking (RWS), de corporatie Stichting Maatschappelijke Be langen en Stichting Monumen ten Goes (SMB/SMG), de ge meente Goes en Historisch Mu seum De Bevelanden. Samen hebben ze er een speciale werk groep voor in het leven geroe pen: Stichting Het Zeeuwse Bouwhuis. Onderdeel van de expositie is een ontwerpwedstrijd. De Bond van Nederlandse Architecten (BNA) heeft de wedstrijd in haar eigen magazine en in vak bladen onder de aandacht ge bracht van jonge architecten en studenten. Er kwamen zestien reacties binnen. Werkgroeplid Robert Scheepe, directeur van SMB/SMG, vindt de respons nogal mager. Vooral de animo in Zeeland is lauw. On der de zestien inzendingen is er één Zeeuwse. „We hadden eigen lijk gerekend op massale res pons, maar kennelijk leeft dit niet erg." De opdracht is vrij. De deelnemers kunnen op Al-formaat schetsen hoe de wo ning van de (verre) toekomst er uit ziet, maar ook stedebouw- kundige concepten zijn geoor loofd. Een terugblik was niet zo een voudig. Ten eerste zijn de wo ningbouwcorporaties nog maar zo'n honderd jaar oud en ten tweede is er over wonen in de Middeleeuwen weinig materiaal voorhanden. Om toch een compact beeld te geven van de ontwikkeling vap de stad Goes door de eeuwen heen, hebben (oud-)medewer- kers van de RWS een maquette gemaakt aan de hand van een plattegrond van Goes uit 1560, gemaakt door de fameuze carto graaf Jacob van Deventer. Daar op zijn ook nog net de dorpen Kloetinge en 's-Heer Hendriks kinderen te zien. Maquette Na het raadpleging van oude boeken en documentatie hebben RWS-medewerker Jan Polder dijk en zijn oud-collega's Giel Poulisse, Ko Koole, Wim Reijn- hout en Bas van der Schelde de drie meter lange en twee brede maquette in vele uurtjes ge bouwd. Monnikenwerk dus. „Al le gebouwen, zoals poorten, hui- zen en kerken, zijn uit balsa hout gesneden. Het is priegel- werk. Aan de molens zitten wie ken en Giel is het zelfs gelukt zaterdag 20 en zondag 21 augustus 2005 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Tandartsen Apotheken Apotheek Zierikzee, Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. 9.00 -12.30 uur en r Zo. 12.00 - 12.30 uur en Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland tel. (0113) 249111 Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreek uur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur. Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance Stichting Dierenvrienden Schouwen Duiveland, tel.(0111)406111. een metalen kruis voor de kerk toren te maken. Op een schaal van 1:500 praat je dan over een kruis zo dun als een veiligheids speld." De maquette, die de verschillen de stadsuitbreidingen toont, is het pronkstuk van de tentoon stelling. Andere blikvangers zijn de be kende Bruynzeel-keuken die ja renlang in elk huurhuis werd ge monteerd, een ouderwetse ka chel en andere elementen uit in terieurs. Uiteraard telt de ten toonstelling ook veel foto's. Scheepe: „We laten stukjes oud Goes zien en hoe die wijken er na stadsvernieuwing uitzien. Denk bijvoorbeeld aan het plan niveaus in het noorden van het centrum. Ook kan de bezoeker zien wat de woningbouwcorpo raties aan erfgoed hebben weten te redden, zoals de Houtloodsen aan de Albert Joachimikade, de Jacobaschool aan de Vlasmarkt, de Stoofstraat, Ossehoofdstraat, 's-Heer Hendrikskinderenstraat en Sint Jacobsstraat." De expositie wordt 9 september om 17 uur officieel geopend door de voorzitters van de RWS en SMB: W. van Eijk en W. den Herder. Tot 15 november is de gratis toegankelijke tentoonstel ling te bezoeken. Op 8 november is er een symposium over Wonen over Honderd jaar. Dan worden tevens de prijswinnaars van de ontwerpwedstrijd bekendge maakt. Dieren. Beestachtig behandeld. Verwaarloosd. Mishandeld. Help ons. Help de dieren. Samen zijn we verantwoordelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 32