College blijft bij afschaffen SER Wacht effe! Die krab is agressief PZC PZC Automobilist hekelt hoge rand langs fietspad ZATERDAG Hogere vergoeding schoolzwemmen in bad Dol-Fijn 20 AUGUSTUS Veldstudie bij de Schelphoek Middelburg vergoedt schade later Haven wacht plan gasterminals af Veere zoekt ervaren burgemeester my fleidooi voor behoud tevergeefs omerfeest j zorgcentrum agenda Krabben, garnalen en vlokreeften krijgen alle aandacht van de jeugdige natuurvorsers. door Ali Pankow SEROOSKERKE - „Wacht effe, wacht effe! Hij is agressief", schreeuwt de der tienjarige Dorian Papavoine naar een groepje jongens en meisjes op de zwem- steiger. Hij heeft het over een forse krab en dat die agressief doet, is niet zo verwonderlijk. Het dier is net, gelokt met een mossel aan een touwtje, uit het water van de Schelphoek getrokken. Zijn lot lijkt onzeker, maar even later gaat hij met een ferme boog weer de plas in. Dorian is een van de dertien jongeren tussen de elf en dertien jaar die als laat ste zomergroep van dit seizoen een weekje in kamphuis De Schelphoek bi vakkeren om de natuur te bestuderen en daarbij ook veel pret te maken. De Stichting Veldstudie heeft naast de ze locatie bij Serooskerke nog een veld studiecentrum in Zuid-Holland bij Hei en Boeicop. De stichting houdt hier 's zomers zelf jeugdnatuurkampen om op speelse wijze bij jongeren belangstel ling te kweken voor onderzoek van flo ra en fauna. Verder wordt kamphuis De Schelphoek veelvuldig verhuurd aan scholen en duikgezelschappen. David Geurds uit Amsterdam is vaste medewerker bij Stichting Veldstudie. Hij wordt deze week bijgestaan door drie vrijwilligers: Noor Kruithof uit Wijk bij Duurstede en broer en zus Ivo en Marlies Salemink uit Arnhem. Zij ge bruikten het weekend voor de voorberei ding van speurtochten en spelactivitei ten. De jongeren arriveerden maandag ochtend en blijven tot vanmiddag. Geurds volgde een opleiding voor biolo- giedocent, maar wist tijdens zijn stage al dat 'voor de klas staan' hem niet zo aanspreekt. Echte veldstudie met jonge ren in bos, duin en langs oevers en de vloedlijn ligt hem beter. Beklimming De week in De Schelphoek biedt een druk programma. Tussen waterdieren vangen, bomen snoeien met boswachter Kees Hagenaars en het beklimmen van een peiler op Neeltje Jans en de Plompe- toren, moet er natuurlijk ook worden geslapen en gegeten. De leiding zorgt voor de maaltijden, het afruimen en de afwas liggen op het bordje van de jonge ren. „We hebben drie groepen corvee: voor ontbijt en lunch, voor het diner en voor het schoonmaken van de plees", zegt Dorian. Zeenaald Hij is al voor de derde keer op veld studie. „Ik heb gisteren iets gaafs ge vonden. Kijk: een zeenaald. Die is familie van het zeepaardje. Dat kun je zien aan de vorm van zijn bek. Hij heeft ook een heel bijzonder rugvinnetje", wijst de jeugdige natuurvorser op het inmiddels uitgedroogde, langwerpige visje. Nu het eindelijk echt zomer is, besluit Geurds een zwempauze in te lassen. Straks is er nog tijd genoeg voor het be studeren van alles wat groeit en bloeit in de natuur. Het kamphuis in de Schelphoek heeft de zwemplas in de achtertuin. In een mum staan de zwem- foto Dirk-Jan Gjeltema fanaten gereed. „Denk jij wat ik denk?", vraagt Geurds aan vrijwillig ster Noor, die nog wat aarzelend aan de kant staat. Ze weet wat hij denkt, maar voor ze antwoord kan geven, heeft hij haar al breed lachend in het water ge duwd. Ivo Samelink wacht juist tevergeefs tot iemand hem een zet zal geven. „Nou, dan spring ik zelf maar", zegt hij en voegt de daad bij het woord. Later deze week wordt Ivo ontmaskerd als de dief van de discolichten. De dief stal van die lampen loopt als rode draad door het misdaadspel dat de jon geren deze week moeten oplossen. Net als bij veldstudie draait het hierbij im mers ook om sporenonderzoek en het op pikken van details. Uiteindelijk worden de lampen terugge vonden op de zolder van het kamphuis. Ivo had ze daar verstopt omdat hij 'hele maal gek' werd van het geknipper van die discolichten. Vanmiddag wordt het jeugdkamp in de Schelphoek afgesloten. Nadat de tassen zijn ingepakt en de grote schoonmaak is gehouden, blijft er nog tijd voor een spelletje 'Rot op' en 'Vette Haas' en dan is het weer tijd om naar huis te gaan. vrijdag 19 augustus 2005 MIDDELBURG - De schade aan de woningen rond de bouwput in Middelburg wordt, als het aan de gemeente ligt, hersteld als de bouwwerkzaamheden zijn afgerond. Dat is op zijn vroegst in 2010. Dat staat in het plan van aanpak voor schade-afwikkeling dat binnenkort wordt voorgelegd aan de gemeenteraad. Mensen die schade aan hun woning hebben, kunnen kiezen of ze de schade direct hersteld willen hebben of dat ze willen wachten tot de werkzaamheden aan de Zuidsingel zijn afgerond. Con- structieschade wordt wel op korte termijn hersteld. Vijf jaar wachten levert een bonus op van vijf procent voor de overlast. Wie de schade meteen hersteld wil hebben, moet een document tekenen waarin de gemeente gevrijwaard wordt van aanspraken op vergoeding van schade die ont staat na het herstel. Voor mensen die vinden dat de scha devergoeding te laag is, komt er een beroepmogelijkheid. ZEEBRUGGE - Het havenbestuur van Zeebrugge en de Belgische aardgastransporteur Fluxys reageren afwach tend op de plannen voor de bouw van twee terminals voor de opslag van vloeibaar gas op de Maasvlakte in Rotter dam. Zeebrugge neemt met de omvangrijke LNG-termi- nal in de haven een monopoliepositie in Noordwest-Euro pa in. De twee terminals op de Maasvlakte zouden een ca paciteit krijgen van in totaal 12 miljard kubieke meter. De terminal in Zeebrugge heeft een capaciteit van 4,5 mil jard kuub, maar Fluxys heeft vergevorderde plannen om de opslagcapaciteit tegen 2007 te verdubbelen. In Zee brugge meren jaarlijks zo'n zestig tankers met vloeibaar gas af. Daarnaast wordt het gas vanuit Noorwegen en En geland aangevoerd via twee pijpleidingen. Directeur P. Kerkaert van het Zeebrugs havenbestuur reageert terug houdend op de plannen. Gaan de plannen van Vopak en Petroplus op de Maasvlakte door, dan ontstaat ontegen zeggelijk een concurrentiestrijd. Kerkaert vreest die niet Hij plaatst wel vraagtekens bij de planning. Over vijf jaar zouden de terminals operationeel moeten zijn, maar Ker kaert weet dat de aanvraag en behandeling van de beno digde vergunningen erg veel tijd kost. DOMBURG - De gemeenteraad van Veere zoekt een erva ren bestuurder als opvolger voor de vertrekkende burge meester A. de Bruijn. Veere heeft zo iemand nodig om sterk te kunnen staan naast de grote buren, Middelburg en Vlissingen. Dat is het overleg van fractievoorzitters waarin de profielschets voor de burgemeester is gemaakt. Het profiel is gistermiddag vrijgegeven. De schets bevat veel eigenschappen die van elke nieuwe burgemeester ge vraagd kunnen worden, ongeacht in welke gemeente die aan de slag moet. Toch hebben de fractievoorzitters ook lang gesproken over twee andere kwaliteiten. De christe- lijke partijen in de raad verlangen dat de burgemeester een christelijke levensovertuiging heeft. Andere fracties vinden dat geen reden om iemand wel of niet te benoe men. Een lange discussie was er over de vraag welke ach tergrond de burgemeester moet hebben: een economische, ambtelijke/bestuurlijke of natuur/landschappelijke. Uit eindelijk is in de profielschets opgenomen dat hij/zij oog moet hebben voor natuur en landschap, maar vooral de economie van Veere moet promoten en stimuleren. De aandacht moet in het bijzonder uitgaan naar de agrari sche en de toeristische sector. door Ali Pankow september dit jaar af en Stich ting Dol-Fijn heeft verzocht in ZIERIKZEE - De gemeentelijke het nieuwe contract de gemeen- bijdrage voor het schoolzwem- telijke bijdrage voor het school men in zwembad Dol-Fijn in zwemmen aan te passen. Nieuwerkerk wordt gelijkge- Renden acht het billijk om met trokken met de vergoeding die ingang van 1 september 2005 zwembad Onderdak in Zierik- voor de lessen schoolzwemmen zee daarvoor ontvangt. Daar- per leerling per jaar een bijdra- naast wordt de ouderbijdrage ge aan Dol-Fijn te betalen die voor het schoolzwemmen met in- gelijk is aan het bedrag dat gang van het schooljaar 2005- zwembad Onderdak de gemeen- 2006 verhoogd tot dertig euro. te in rekening brengt. Dat komt neer op 84 euro per leerling per Volgens wethouder W. Renden schooljaar. Voor de gemeente wordt hiermee een ongelijkheid Schouwen-Duiveland pakken in vergoedingen rechtgetrok- de uitgaven voor het school- ken. „In de voorgaande overeen- zwemmen hierdoor volgend jaar komst tussen de gemeente en 4700 euro hoger uit. Stichting Dol-Fijn stond een Renden geeft aan dat de gemeen- vast bedrag per jaar begroot telijke bijdrage voor het school - voor entreegelden voor het zwemmen sinds 1999 met 42 zwemonderwijs. Dat bedroeg procent is gestegen terwijl de 8400 euro", zegt de wethouder. ouderbijdrage daarbij is achter- Volgens hem staat dat bedrag gebleven. Het college van B en nu niet meer in verhouding met W vindt het gezien de kostenstij- het werkelijke aantal kinderen gingen acceptabel de ouderbij- dat in Nieuwerkerk gaat school- drage met ingang van het nieu- zwemmen, noch met de werkelij- we schooljaar met 2,50 euro te ke kosten van het zwemonder- verhogen. Dat levert de gemeen- wijs. te 2100 euro aan extra inkom- De overeenkomst loopt per 1 sten op. (Advertentie) (Advertentie) 7IEBIKZEE - Het college van Lwmeester en wethouders 0 Schouwen-Duiveland blijft jij haar voornemen tot ophef- L van de eilandelijke Sociaal Economische Raad (SER). Het roUege gaat daarmee voorbij „n massaal protest tegen het ■amemen het adviesorgaan te idirappen. peSchouwen-Duivelandse SER ,ad drie jaar geleden opge- it om de gemeente Schou- ■Duiveland van advies te .hi. Het plan voor opheffing bjdeSER heeft niets te maken C de kwaliteit van de advie- F Daar is, stelt het college, jets mis mee. „De adviezen van feSER kenmerken zich door L gedegen kennis van de mate- he", aldus burgemeester en wet- Anders. Het plan voor ophef- [g van de SER is ingegeven Cr bezuinigingsdrift. De ge ënte Schouwen-Duiveland poet alles bij elkaar ruim zes uljoen euro besparen en gaat a met de stofkam door de ge- sntelijke uitgaven. Met het heffen van de SER wordt uctureel bijna 16.000 euro be spaard. De leden van de SER hebben uit protest tegen de be zuinigingsplannen hun functie neergelegd en vanuit de achter ban van de SER is met klem ge protesteerd tegen het plan voor opheffing van het adviesorgaan. Juist in een tijd dat de economi sche ontwikkeling zwaar onder druk staat, is goed onderling overleg tussen gemeente en be drijfsleven erg belangrijk, zo wordt aangevoerd. Onder meer Horeca Nederland, de Kamer van Koophandel en Agrarisch Schouwen-Duiveland werpen zich op als verdedigers van der SER. In een laatste poging het tij te keren wenden alle twaalf in de SER vertegenwoordigde organi saties zich tot zowel het college als de gemeenteraad. Ze zeggen zo hun twijfels te hebben 'over de vraag of de raad wel voldoen de op de hoogte is van omvang, aantal en belang van de door de SER uitgebrachte adviezen. „Het is niet uit te sluiten dat hierdoor het belang van de SER niet voldoende op zijn merites kon en kan worden beoor deeld." Groot belang De ondertekenaars van de brief hopen dat het gemeentebestuur alsnog afziet van opheffing van de SER. „Dat zou van groot be lang zijn voor een verdere posi tieve ontwikkeling van de so ciaal-economische situatie op Schouwen-Duiveland." Het college houdt vast aan haar voorstel tot opheffing van de SER, maar laat het finale oor deel aan de raad. De raad krijgt drie opties voorgeschoteld: handhaven van de SER, de SER afslanken of de SER opheffen. Wordt gekozen voor handha ving van het adviesorgaan dan wordt wel van de fracties ver wacht dat zij aangeven hoe zij het bezuinigingsgat dat dan ont staat, denken te kunnen vullen. De kwestie komt aan de orde tij dens de eerstvolgende vergade ring van de commissie Openba re Ruimte. Deze staat gepand voor maandag 5 september. De vergadering wordt gehouden in de Burgerzaal van het gemeente huis en begint om half acht 's avonds. KJMBURG - Zorgcentrum imnia in Domburg houdt op «rdag 27 augustus een zomer- est.Van 10.00 tot 17.00 uur is rop hef terrein van Simnia van es te doen. Er is ringrijden, m terras, een rommelmarkt, en loterij en muziek. Voor de inderen is een spellencircuit Btgezet. STBEEKACTIVITEITEN URGH-HAANISTEDE - Grote Kerk, OOuur: Orgel- en fluitconcert Dick en tnekeSanderman. (Advertentie) Bezorgklachten: 0800-0231231 opmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 «00 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Feme Soesman Melita Lanting RedyBoogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 AA goes Te|: (0113)315500 f3K: (0113)315669 wtiail: redactie@pzc.nl 'nternet Ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De opstaande be- tonband die rijbaan en fietspad van de Juiianastraat in Zierik- zee van elkaar scheidt, zorgt voor een gevaarlijke verkeerssi tuatie. Dat vindt G. Veenemans uit Haamstede. De gemeente Schouwen-Duiveland bestrijdt de stelling dat de betonband ge vaar op zou leveren. De betonband in kwestie is onge veer vijftien centimeter hoog en is bedoeld als bescherming voor fietsers. Of de band wat dat be treft werkt, laat Veenemans in het midden. Hij maakte in juni dit jaar op onzachte wijze ken nis met de betonnen band en dat is hem zeer slecht bevallen, zo blijkt uit een brief aan de ge meenteraad van Schouwen-Dui veland. Daarin vraagt hij om aandacht voor de' zijns inziens gevaarlijke verkeerssituatie. Veenemans kwam met zijn auto vanaf de Weg naar De Val en sloeg linksaf de Juiianastraat in. Uit tegenovergestelde rich ting kwam een zware vrachtwa gen. Mogelijk afgeleid door het gevaarte week Veenemans iets Automobilist G. Veenemans belandde weliswaar niet op het fietspad toen hij in aanraking kwam met deze 'fietsersbeschermer', maar beschadigde zijn auto wel flink. En het had nog erger gekund, meent hij. foto Marijke Folkertsma te ver uit naar rechts en knalde op de betonband. „Gelukkig had ik de neiging om het stuur naar links te gooien onderdrukt, anders was ik zeker tegen de truck gereden", aldus Veene mans. De botsing met de beton- rand resulteerde in een ontzet voorwiel, twee vernielde velgen en twee gescheurde banden. Maar het had, stelt Veenemans, veel ernstiger kunnen zijn. Hij schildert het beeld van een fron tale botsing of een fietser die aangereden wordt. „Het is goed te begrijpen dat er een goede af bakening van het rijwielpad moet bestaan, vooral gezien het vele zware verkeer. Mijns in ziens bestaan er echter andere, minder gevaarlijke methoden dan de hier toegepaste." Vol gens Veenemans is hij zeker niet de enige die geconfronteerd wordt met schade als gevolg van de betonband. Ook stelt hij dat de Juiianastraat te smal is voor zwaar verkeer. Geen sprake van, volgens civiel technisch medewerker J. Schee- Ie van de gemeente Schou wen-Duiveland. „Het is alle maal uitgemeten en uitgetest en het past allemaal." Volgens Scheele functioneert de beton band naar behoren. „Het is be doeld ter bescherming van de fietsers, de zwakke verkeersdeel nemers. En uit dat oogpunt be zien werkt het goed. In de twee jaar dat die betonband er ligt, zijn er nooit klachten van fiet sers geweest. Ik beschouw het ongeluk dat mijnheer Veene mans beschrijft als een inci dent." 12.30 Music Store Goes 15.00 Music Store Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31