QBELISOL op afsluiting Delingsdijk PZC Door de drukte ging het bijna nis, Bonnie viel over de reling Huttendorp mag toch branden [gesloten overgangen en onduidelijke omleidingen voornaamste knelpunten Van Eijkeren oudste man Herkomst fijn stof onderzoeken Blauwalg via sluis in Oosterschelde Filter en pomp uit vijver gestolen im Klipper Mijn Genoegen vlaggenschip museumhaven Met de hoogaars op Sail Amsterdam Nobelweg 2124 Goes (naast McDonalds), ma - vr open 10.00 17.30, za 10.00 -16.00 uur SPECIALIST IN KOZIJNEN. RAMEN EN BUITENDEUREN '^A in pvc. alu en hout 300 m showroom Vraag naar onze thuisblijversactie 0113-315649 pzc.nl ^531,4460 AA Goes Sen Midden-Zeeland: 0113-315520; 0114-372770; P,|;02IM562500. .,ijaq 19 augustus 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland Zes weken lang verschijnt deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen schrijftde redactie over een ander thema. Daarnaast laat de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. zeeuwse almanak Kermis Ze keken hun ogen uit op de kermis in Goes, die Kloeting- se broertjes van twee en vier. Geïmponeerd bewonderden ze de attracties en ze waren niet meer uit draaimolen en de Jungle-autootjes te krij gen. De wandeling van de Grote Markt naar de Koepoort leid de hen ook langs het spook huis in de Singelstraat, tus sen de twee kerken in. Daar werden ze toegesproken door een enorme heks, die hen het griezelpaleis probeer de binnen te lokken. Op de terugweg weigerden de twee resoluut dezelfde route te nemen. Voor geen goud wilden ze ook maar in de buurt komen van het spookhuis. Slechts via een grote omweg werd de auto weer bereikt. De kermis is inmiddels afgelo pen. Voor twee Kloetingse broertjes p de plek tussen de kerken echter voorgoed be hekst. HANSWEERT - Adrie van Eijkeren (102) uit Iiansweert is na het overlijden van Ko de Lavoir uit Axel de oudste man van Zeeland. Hij is geboren op 13 januari 1903 en woont nog altijd op zichzelf. De oud-Indiëganger ver wierf bekendheid omdat hij heel lang heeft meegelopen in het défilé in Wageningen. Op 5 mei 2004 was hij met zijn 101 jaar zelfs de oudste deelnemer. Van Eijkeren is niet de oudste van Zeeland, want dat is een vrouw: G. Jan- sen-Anker uit Middelburg, die volgende maand haar 108e verjaardag hoopt te vieren. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen moet een onder zoek instellen naar de herkomst van het fijn stof dat de luchtkwaliteit in de Kanaalzone ernstig aantast. Die luchtverontreiniging brengt nieuwe industriële ontwikke lingen, bouwprojecten en infrastructurele werken in ge vaar. Daarom is het van belang de bronnen op te sporen, vindt het Terneuzense WD-raadslid W. Broekhuysen. Hij weet zo goed als zeker dat de vervuilingsbronnen over de grens moeten worden gezocht. In schriftelijke vragen aan het college van B en W merkt hij op: „Bent u het met mij eens dat het onredelijk is dat aan die nieuwe ontwik kelingen hoge eisen worden gesteld, als blijkt dat de ver vuiling in belangrijke mate 'geïmporteerd' wordt uit het Belgisch deel van de Kanaalzone?" Hij vindt dat het colle ge de kwestie moet aankaarten in Den Haag. Broekhuy sen wijst op de strenge opstelling van de Raad van State, die bij de beoordeling van bezwaren tegen nieuwe projec ten de verwachte hoeveelheid fijn stof die erdoor worden veroorzaakt, zwaar laat meewegen. THOLEN - De Oosterschelde krijgt momenteel groene soep opgediend. Groene soep die bestaat uit giftige blauw - algen, die tijdens elke schutting bij cle Bergsediepsluis vanuit het Zoommeer het zoute water van de Oosterschel de instroomt. „De laatste twee dagen is het weer raak", vertelt sluiswachter J. Molenaar. Bij de Bergsediepsluis wordt zo'n drie keer per uur geschut. Naast de boten wordt een een dikke drab van algen door de sluizen ge stuwd. „Als de wind uit het westen komt, drijven die gifti ge algen richting het strandje van de Oesterdam en ver knallen het recreatieplezier", aldus Molenaar. De algen- groei is normaal in augustus op zijn hoogtepunt maar door het relatief frisse weer van de afgelopen tijd viel het alleszins mee. „Maar als het een paar dagen mooi weer is, zie je gelijk een explosie van groene derrie. Ik verwacht morgenochtend, als er urenlang niet is geschut, dat er voor de sluisdeur een laag van zeker vijf centimeter blauwalg drijft. Dat gaat allemaal de Oosterschelde op." VROUWENPOLDER - Onbekenden hebben in de nacht van woensdag op donderdag in Vrouwenpolder voor dui zenden euro's aan vijverspullen gestolen. Uit de vijver bij een woning aan de Dorpsdijk verdwenen onder meer een pomp, een waterfilter en een lamp. WGGGNGR dagbladen jyAli Pankow jjUvZEE - De volledige af- juug van de Delingsdijk p)als belangrijke oost-west- [iinding op Schouwen-Duive- yirekt veel weerstand bij zo- i bevolking als recreanten, i provinciale weg is, sinds lég. tot en met vrijdag 16 Member afgesloten voor alle rieerten behoeve van asfalte het aanbrengen van nieu- tbelijning. !elaten zich niks gelegen lig- c aan de bevolking", zegt fitter J. Prins van de dorps- jt Scharendijke. Hij doelt piee zowel op de provincie top de gemeente. „Het werk in opdracht van de pro- uitgevoerd, maar ze kun- pbij de gemeente niet zeggen is er niks mee te maken heb- r want het gaat ook om de veiligheid", bena- Prins. Hij schrijft namens dan ook naar bei- een brief op poten ^deze situatie. [dorpsraadsvoorzitter zegt er 5! begrip voor te kunnen op togen dat de Delingsdijk voor ïtaaamheden enige tijd moet jrden afgesloten. Hij noemt t echter absurd dat de over bij de Heuvelsweg en de niet gefaseerd ge zijn, maar ook een maand Volgens Prins iet iedereen die Scharendijke omgeving in en uit wil, nu heel veel omrijden. overladen met vragen t mensen hoe ze nou vanuit Biendijke in Zierikzee moe- I komen", zegt ook H. Coo es eigenaar van camping De kaberg én WD-raadslid. Hij Mijn Genoegen. foto Dirk-Jan Gjeltema Het is de opvallendste boot in de museumhaven in hartje Zierikzee. De rivierklip per Mijn Genoegen. Een ijzeren zeilschip, gebouwd in 1898. Het werd gebruikt op de binnen vaart. In zijn lange leven ver voerde de klipper vele ladingen, van landbouwproducten tot bouwmaterialen en kolen. Sinds de boot in Geertruiden- berg van stapel liep, is er het een en ander mee gebeurd. Zo werd Mijn Genoegen omge bouwd tot motorschip. Uiteinde lijk belandde de klipper bij het Zuiderzeemuseum. Dat gaf de boot door aan de stichting Mu seumhaven Zeeland in Zierik zee. Mijn Genoegen is grondig gerestaureerd en weer in de oor spronkelijke staat als zeilschip teruggebracht. Er is onder meer een tentoonstellingsruimte in gemaakt, voor de zomerexposi- ties van de museumhaven. Vijf tien jaar geleden richtte een groep enthousiaste aanhangers van het maritiem erfgoed de stichting Museumhaven op. In middels zijn er negen schepen in bezit. Naast de klipper onder meer de in 1913 gebouwde Zuid- vliet, die als eerste motorschip van de Provinciale Stoomboot diensten het traject Wolphaarts- dijk-Kortgene onderhield. En de houten botter Meeuw uit 1885, destijds in dienst van de visserij-inspectie, met als thuis haven Tholen. Ook de Zeeuwse poonschuit Verwisseling (cii-ca 1880), die voer op de Deltawate ren, als beurtschip. Er zijn nog drie schepen van dit type over. Een aantal oude boten ligt op de Stads- Commerciewerf in Zierikzee, de in 2004 in gebruik genomen scheepswerf van de stichting (en net als de museum haven te bezichtigen). Ze wor den opgeknapt. Rinus Antonisse (Advertentie) het alfabet van Zeeland uit zijn kritiek op deze verkeers situaties met beide petten op. Coomans acht het onbegrijpe lijk dat de overgangen over de Delingsdijk niet toegankelijk blijven en vindt bovendien dat de omleidingsroutes bijzonder slecht zijn aangegeven. „We hebben bewust gekozen voor een totale afsluiting en om leiding van het verkeer om het karwei heen", zegt projectleider P. Beulens van de provincie. „Op die manier kan het werk zo snel mogelijk worden verricht. Het is van belang dat de weg ui terlijk 16 september weer toe gankelijk is. Dan gaat Rijkswa terstaat gebruik maken van de Delingsdijk voor een korte ver- keersomleiding wegens werk zaamheden daar aan de N57." Volgens hem geeft het te veel oponthoud bij het asfalteren als er in vakken gewerkt moet wor den door het gefaseerd openhou den van de overgangen bij Heu velsweg en Zwaardweg. Tevens verdient het in zijn optiek geen aanbeveling de omleidingsroute dan steeds te moeten wijzigen. „Ik kan best begrijpen dat de mensen kritiek hebben omdat het nu nog lijkt of er niks ge beurt, maar de aannemer is echt bij die overgangen ook bezig met werkzaamheden. Vanaf vol gende week woensdag wordt er geasfalteerd", zegt Beulens. Hij benadrukt dat er wel met de boeren in de naaste omgeving af spraken zijn gemaakt over het gebruik van de overgangen op de Delingsdijk voor de afvoer van de graan- en uienoogst. Vol gens Beulens moeten de hulp diensten ook gebruik maken van de omleiding, maar is bij ca lamiteiten altijd een doorgang over de Delingsdijk te creëren. Gisteren was een bijzondere dag in Pallet Town, met barbecue voor alle inwoners en alle ouders op visite. Vandaag gaat het wildwest-stad je in vlammen op. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Pallet Town gaat vanavond 'In vlammen op en 'sheriff' J. Elenbaas verheugt zich daar bijzonder op. Bij wijze van zeer hoge uitzondering heeft het dagelijks gemeentebe stuur ter elfder ure toestemming verleend voor een vreugdevuur ter afsluiting van het hutten- dorp op het parkeerterrein aan het Hatfieldpark in Zierikzee. „We mogen er geen rechten voor de toekomst aan ontlenen. Dat doen we ook niet, maar we zijn blij dat de gemeente zich voor deze ene keer zo coulant toont en waarderen het zeer dat de brandweer blijkbaar een goed woordje voor ons heeft gedaan", zegt coördinator J. Elenbaas van de Stichting Jeugd Schou wen-Duiveland. Gisteren was het kijkdag voor de ouders in het huttendorp dat in drie dagen tijd uit de grond is gestapt. Met het 'Wilde Westen' als inspiratiebron verrees Pallet Town, een cowboystad met veel saloons, verschillende gevange nissen en opmerkelijke leefge meenschappen. Creativiteit Wouter Seinen en Maarten Elen baas, beter bekend als cabaret duo De Servetjes, beoordeelden als jury alle bouwwerken. „Wij hebben vooral gelet op stevig heid, creativiteit en een combi natie van beide. Verder hebben we rekening gehouden met de grootte van de bouwploeg en met leeftijden variërend van zes tot twaalf jaar", zegt Seinen. De stevigste hut in de ogen van de jury is 'City Jail', een hoog bouwwerk door slechts twee jon gens in elkaar gezet. Een ploeg van acht meisjes mag hun 'Boe- vensaloon' als mooiste hut note ren en 'The Lion' van tien jon gens uit Brouwershaven krijgt van De Servetjes het predikaat 'allerbeste'. „Maar het jureren was een bijzonder moeilijke taak met zoveel mooie bouw sels", vinden De Servetjes. Even dreigt het verkeerd te gaan. Drommen mensen bieren om elf uur over de Piet leinkade, tegen de looproute in ingsdetallships. De politie teedtkordaat op. Hekken gaan Ne laatste sluiproutes en «nu nog niet weet wat de rou- kkrijgt het zachtjes in het ingefluisterd. Vriendelijk dringend. tekent de sfeer van Sail Am- :"cam2005: zeer gemoedelijk. agenten en bewakers hou- t^el alles, maar dan ook al- ra de smiezen. 'een concrete terreurdrei- fisgeen sprake, laat burge- ster Job Cohen van Amster- nog eens nadrukkelijk via sdio weten. Het is dat een filing er eens over begint, ®een dreiging is geenszins «fcbaar. Het publiek laat zich «iet afschrikken. Vanaf een Tof acht varen er scheepjes Ne IJ-haven om de gasten 'bliktegunnen op het varen- !{%>ed. Treinen braken mas- ilbezoekers uit. De looproute ?-nibi] het Centraal Station topt van de Piet Heinkade, 'e Veem- en Javakade naar Sraiatrakade. Wie er na al 'kilometers slenteren langs berden schepen nog geen ge- ty'an heeft, neemt de boot NeNoordwal. Daar ligt aantal boten. 'tongemeerde windjammers ^indrukwekkend om te ®-ol maken ze varend meer Alle tallships zijn te be ogen. Soms worden tassen totroleerd in verband met de -bgheicl. Velen hebben het er orover een uur lang in de rij •'ton. In de brandende zon. wtte noopt dat het vocht Kt vloeien en de terrassen en ten zitten clan ook al snel t ^spelen op paviljoens, ®tfykoren zingen al varend m over het IJ en dj's zetten op 'hou- seboten' de schuiven vön hun mengpanelen nog eens extra open. De gezelligheid weerhoudt ma trozen er niet van nog wat werk jes op te knappen. Zo krijgt de huid van de Noorse Sorlandet (1927, 64 meter) nog een rolletje wit en lapt een matroos van de Kruzenshtern (1926, Rusland, 114 meter) de reling. Eigenwijze stuurlui van motorbootjes die denken een lijntje uit te kunnen gooien tussen die joekels van zeilschepen hebben het mis. Ze krijgen direct een reprimande en wie niet luistert krijgt er met een even zo vrolijk gezicht een proces-verbaal bij. Voor de bemanning van de acht Zeeuwse hoogaarzen is het een rustdag. De reis van enkele da gen heeft er goed ingehakt. Ze ker bij de bemanning van de Al- cyon. Door omstandigheden komt die woensdagavond later aan in Amsterdam en stuit op het IJ op een cordon van sche pen. Alles en iedereen wilde de IJ-haven in om de tallships te bewonderen en het vuurwerk te bekijken. Maar na zo'n dag in spannend varen over het Noord zeekanaal raken schippers snel geïrriteerd. De macht van de sterkste geldt en dus douwden de partyschepen stevig door. Plotseling klonk er aan boord van de Alcyon een harde klap. Het scheepje werd gemangeld tussen een ponton van een con trolepost en een partyboot. Door de zwieper viel Bonnie Joossen over de reling en kon nog net worden opgevangen. Maar ze bungelde wel tussen twee schepen in. Toen ze weer op het dek stond, was onduide lijk of de verwondingen ernstig waren. Per EHBO-boot en ambu lance is ze naar het ziekenhuis vervoerd. Daar bleek ze op schrammen, schaafwonden en vele pijnlijke blauwe plekken na, niets ernstigs te mankeren. De bemanning is geschokt door het incident. Het is niet het eni ge ongeval; gisterochtend stond de teller al op tien. Allemaal door aanvaringen. Cohen ont kent dat het te druk is op het wa ter. Maar terecht worden daar vraagtekens bij gezet. De bemanningen van de hoog aarzen slapen uit en wandelen met toilettas naar het toiletge bouw. Ze bezoeken Sail, maar geven vooral ook enthousiast uit leg over het Zeeuwse erfgoed. Jeffrey Kutterink Bezoekers stappen aan boord van de Russische Kruzenshtern uit 1926. foto Jeffrey Kutterink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29