Schade boten door stroomstoring PZC Middelburg wil schade theater later herstellen Muziekstudio in jongerencentrum Als je hard rijdt, steek je beter Nieuwe speeltoestellei in Terneuzen vernield bl2 Schuldvraag na ernstige corrosie in Bergse jachthaven blijft onbeantwoord Schutse bouwt dagopvang gehandicapten Scooter weg Concert Mozart weekenddiensten vrijdag 19 augustus 2005 door Laurent Heere BERGEN OP ZOOM - De direc te oorzaak van de schade aan bo ten en jachten in de Bergse jacht haven lijkt bekend: een soort stroomstoring. Maar waarom die storing zich in april voor deed en waarom niet eerder, blijft een raadsel. Zoals bekend werden boten in de haven van watersportvereni ging De Schelde in april (deels) zwaar beschadigd uit het water gevist. Plotselinge ernstige corro sie, waardoor zelfs complete ga ten in de wanden waren ont staan, zorgde voor veel onrust en vervolgens voor een hele trits onderzoeken. Een deel van de op lossing lijkt in beeld. Lijkt, om dat bij watersportvereniging De Schelde vraagtekens worden ge plaatst bij de 'oplossing' van het raadsel. Rijkswaterstaat heeft gespeciali seerde bureaus onderzoek laten doen. Conclusie een: de lozing van vinasse een half jaar eerder, had niets met de schade te ma ken. In de herfst kwamen twee vrachtwagenladingen vinasse (een restproduct dat ontstaat bij de verwerking van melasse bij al coholproducent Nedalco) in de haven terecht, waarna vissen massaal het loodje legden we gens zuurstofgebrek. Conclusie twee: het ligt aan de verbinding tussen de boten en de wal. De technici hebben geconstateerd dat door een soort stroomlek de werking van de corrosiebescher- ming (zogeheten anodes) is ge frustreerd. E. de Feijter van de Rijkswater staat: „Er is vastgesteld dat er géén invloed van buitenaf is ge weest en er is geconstateerd dat de stroomverbinding tussen wal en schip niet goed werkt. Wij zijn als beheerder van de wa terkwaliteit dus niet verantwoor delijk." Maar M. Velthoen van de watersportvereniging plaatst kanttekeningen bij het onder zoeksresultaat. ,.We hebben al ja renlang dezelfde stroominstalla- tie aan de wal staan en die vol doet aan alle normen. Daar komt bij dat onze installatie niet OUD-VOSSEMEER - De Schut se uit Resteren begint volgende week met de bouw van een acti viteitencentrum voor verstande lijk gehandicapten. In septem ber 2006 moet het gebouw aan de Coentjesweg gereed zijn. De Schutse werkt onder het kerkverband van de Gerefor meerde Gemeente Nederland. Het terrein was tot dit voorjaar een appelboomgaard. De helft van de bomen is gerooid en op die plaats gaat het nieuwe ge bouw verrijzen. Het activiteitencentrum krijgt één bouwlaag in U-vorm. In de rechtervleugel wordt straks het kinderdagcentrum gehuisvest. Hier krijgen kinderen vanaf twee jaar activiteiten aangebo den en voorbereidend onder wijs. De kinderen die eraan toe zijn, kunnen dan daarna door stromen naar het speciaal onder wijs. In de link ei-vleugel wordt het dagactiviteitencentrum voor vol wassenen ondergebracht. In to taal kunnen straks 45 deelne mers in het centrum terecht. Achter het nieuwe gebouw, waar nu nog de andere helft van de boomgaard staat, komt de tuin. „Met kinderboerderij", al dus Van de Pol. De tuin en de dieren worden ver zorgd door de deelnemers van het activiteitencentrum. „We hebben bijvoorbeeld een groep tuinieren, een houtbewerkings- groep en een bakgroep die in de keuken aan de slag gaat", ver telt Vos. „Ieder van deze groe pen krijgt ook een eigen basis ruimte in het gebouw. Daar naast is er een ontspannings ruimte." In het middengedeelte van het gebouw komt de centrale hal met ontvangstruimte en kanto ren. Naast de centrale hal wordt tevens een winkeltje gereali seerd. „Hier gaan we producten verkopen die de deelnemers zelf hebben gemaakt", zegt Van de Pol. Volgende week begint De Schut se met alle voorbereidende werk zaamheden. „De bouwweg wordt aangelegd, de bouw wordt uitgezet en uitgegraven", aldus Van de Pol. „In de week van 23 september beginnen we pas echt met de bouw. Dan gaan we de palen boren. We zullen dat niet zomaar voorbij laten gaan en er een officieel tintje aan geven." afwijkt van de installaties van talrijke andere havens. Dus waardoor ontstaat juist nü die schade? Waarom alleen hier bij ons? Die vragen worden niet be antwoord." Een verklaring voor de 'vermeen de hoge corrosiesnelheid' hebben de onderzoekers inderdaad niet gegeven. Dat laatste bevestigt De Feijter van Rijkswaterstaat Zee land. „Daar gaan wij ook niet over, het is onze verantwoorde lijkheid niet. We willen de water sportverenigingbest een keer hel pen door de stroominstallatie technisch na te lopen. Maar in het kader van het onderzoek naar de oorzaak, was dat niet on ze rol." Voor Velthoen is het reden om volgende maand allerhande tech neuten bij elkaar te roepen om uit te vinden óf en wat er mis is aan de installatie. „Want we wil len natuurlijk voorkomen dat we volgend jaar met precies hetzelf de probleem zitten. Maar onze technische adviseurs zeggen dat de verklaring van Rijkswaterstaat niet afdoende kan zijn. Schadevergoeding Devraagnaarhet hoe en waarom is niet alleen belangrijk voor de toekomst maar ook voor de afwik keling van de schade. Mensen met een WA-verzekering komen pas voor schadevergoedingin aan merking als bewezen wordt dat 'iemand' verantwoordelijkis. Maarook de gemeente Bergen op Zoom wijst elke verantwoordelijk heid voor de schade van de hand. „Ik heb de contracten er nog eens op nageslagen en die zijn eenduidig: wij zijn wel eigenaar maar de exploitatie van de jacht haven en alles wat daarbij hoort, valt onder verantwoorde lijkheid van de watersportvereni ging. Dat geldt dus ook door de elektrische installaties", zegt wethouder L. Withagen. Eerder al liet Nedalco weten niet verantwoordelijk te zijn. De politie heeft nooit precies kun nen achterhalen wiens schuld het is dat er vijftig ton vinasse in de jachthaven is beland. De Souburgse jongeren hebben hard voor hun studio moeten werken. Er wordt gehoopt dat met de komst van de studio de overlast in de buurt vermindert. door Jannes Goedbloed OOST-SOUBURG - Jongeren en begeleiders van stichting Pal ladium hebben er hard voor moeten werken, maar sinds gis teren is hij er. De muziekstudio in jongerencentrum Multi Culti is geopend. Nesar Xhoxhaj en zijn vrienden kwamen vier jaar geleden op het idee om te wagen om een muziekstudio. „Maar toen zag de jongerenwerker het niet zitten. Vorig jaar kregen we een nieuwe jongerenwerker, en die kaartte het aan bij Palla dium. Palladium heeft bij de ge meente een subsidie aange vraagd." In juni kregen ze de subsidie van de gemeente, die ze hebben gebruikt voor de apparatuur. Xhoxhaj en zijn vrienden heb ben toen op kosten van Palla dium de ruimte aangepast. „We hebben zelf de hele ruimte geïso leerd. Dat heeft heel wat uren gekost." Orde Nu de studio af is, wordt het door Xhoxhaj en Fikri Elfassi beheerd. Xhoxhaj: „We zitten de hele tijd in de studio en nie mand mag de studio in zonder ons. Het is onze taak om de orde te handhaven, maar ik denk niet dat dat moeilijk is. Ten eerste kennen en respecteren ze mij en bovendien zijn de jongeren met iets bezig dat ze ontzettend graag willen doen." Het is de bedoeling dat de stu dio de overlast in de buurt ver mindert. „Nu hangen er nog vaak jongeren van het centrum op straat, maar straks zitten ze vooral in de studio. Ze willen volgens mij niets liever dan hier 24 uur per dag zitten." De studio zal volgens Xhoxhaj dan ook al snel de vraag niet meer aankunnen. „Iedere dag wordt al aan ons gevraagd of ze de studio al in kunnen. Ook door kinderen van buiten de buurt en van andere centra van Palladium. Straks kunnen we al leen niet langer openblijven dan het centrum open is. Het liefste zouden we zelf de sleutel heb ben, zodat dat wel kan." Coördinator jongerenwerk van Palladium Nam Kempers: „Vooralsnog houden we gewoon de tijden van het jongerencen trum aan, maar als blijkt dat er inderdaad erg veel vraag naar is moeten we kijken of en hoe dat langer kan." door Jannes Goedbloed MIDDELBURG - Een trilling gaat door de flanken van het het Zeeuwse trek paard Wilma. Haar berijder André van Maldegem tuurt even gespannen naar de ring. Dan denderen paard en mens in vol le galop over het zand van de baan. „Heb bes!" De lans met ring wordt triomfante lijk in de lucht gehesen. Ieder jaar meten de beste ringrijders zich met elkaar op de tweede Folkloristische Dag in Middelburg. Rond de tweehon derd paarden bevolken het Molenwater. Terwijl het publiek toekijkt, proberen de berijders de ring te steken. Tussen de be drijven door wordt het zand, dat door de rennende paarden van de baan is gewor pen, weer teruggeschept. Het is het de beurt aan Oualid Riddersma en Elise Ep- ker.-Riddersma: „Dat zand is nodig om de hoeven van de paarden te bescher men. Anders gaan die kapot op de ste nen. Bovendien zorgt het voor betere grip." Epker: „Maar als je dan de eerste bent, kan je nog niet zo snel doordat het paard door het zand heen moet ploegen. Daarom kan je beter vijfde of zesde zijn." Voor Van Maldegem kan het niet snel genoeg gaan. „Je zou zeggen dat je als je langzaam rijdt je beter kunt mik ken, maar hoe sneller je gaat, hoe minder je paard hobbelt, waardoor je beter steekt." Het ringrijden heeft geen gebrek aan vrijwilligers. Bram Cevaal helpt al 55 jaar bij het organiseren:. „Het is mooi om te zien dat er veel jonge aanwas is. Een tijdje geleden liep het terug, maar nu wordt het juist steeds meer." Uitslagen Eerste prijs, beeldje koningin Beatrix: Ar no Francke; Tweede prijs, beker konin gin Juliana: Andre van Maldegem; Derde prijs, beker koningin Wilhelmina: Sjaak Janse; Simon Lous-schaal: Dennis Wille- boordse; Versieringsprijs trekpaarden: Diana Wisse; Versieringsprijs overige ras sen: Marije Schrijenberg. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De schade aan de woningen rond de bouw put in Middelburg wordt, als het aan de gemeente ligt, pas hersteld als de bouwwerkzaam heden zijn afgerond. Dat is op zijn vroegst in 2010. Dat staat in het plan van aan pak voor schade-afwikkeling dat binnenkort wordt voorge legd aan de gemeenteraad. Men sen die schade aan hun woning hebben, kunnen kiezen of ze de schade direct hersteld willen hebben of dat ze willen wachten tot de werkzaamheden aan de Zuidsingel zijn afgerond. Con- structieschade wordt wel op kor te termijn hersteld. Vijf jaar wachten levert een bo nus op van vijf procent voor de overlast. Wie de schade meteen hersteld wil hebben, moet een document tekenen waarin de ge meente gevrijwaard wordt van aanspraken op vergoeding van schade die ontstaat na het her stel. Voor mensen die vinden dat de schadevergoeding te laag is, komt er een beroepmogelijk- heid. Gedupeerden kunnen - op eigen kosten - een een eigen ex pert inhuren. Als die tot andere conclusies komt dan de expert van de gemeente, vindt overleg plaats over de hoogte van de schade-uitkering. Schade De gemeente vergoedt alle scha de, dus niet alleen de dagwaar de, zoals verzekeringsmaat schappijen vaak doen. Die extra vergoeding vervalt wanneer mensen niet mee willen werken aan de voorgestelde procedure. Ook de bonus van vijf procent wordt dan niet uitgekeerd. De gemeente probeert op haar beurt de vergoedingen zoveel mogelijk te verhalen op de verze kering van de aannemer en de aannemer zelf. De komende twee maanden wordt met de aannemer en verzekeringsmaat schappijen gesproken over een minnelijke regeling. Als dat lukt, stelt de gemeente de aani& mer formeel aansprakelijk, j De kosten voor een extra binnen, bak in de bouwput, noodzake. lijk om zonder grote risico'so| extra schade door te gaan de bouw, moet de gemeentel betalen. Dat komt doordat constructie niet is r' met de aannemer. Het op een au. dere manier herstellen van dj bouwput is mogelijk, maart vert meer risico op extra schade aan woningen in de omgevinj op. Volgende maand moet duideini zijn hoe groot de schade aandf huizen in de omgeving van di bouwput is. In oktober wordt paald of de gemelde schade daadwerkelijk het gevolg is u de werkzaamheden aan fe bouwput. In december wordtfc woners de keuze voorgelegd ze willen wachten met hes! van de werkzaamheden of ca ze de schade direct gerepareaij willen hebben. De gemeenteraad beslist op j september over het plan aanpak. Dan wordt ook bepaald op welke plek in de stad at nieuwe theater komt. Voor d( schadevergoeding wordt eenbe- drag van zes ton gereserveerd. VLISSINGEN - In d wijk Bossenburgh is in denadf van woensdag op donderdags scooter gestolen. De zwart Aprilia SR stond in de voortuu van een woning aan de Bon© burg. Hij is enkele honderda euro's waard. YERSEKE - De fanfare varna ziekvereniging Mozart uit Yes ke geeft vanavond een conca op het plaatselijke Kerkpla Met muziek van onder meer K! Eve of the war en Lord of rings belooft het vanaf 19J uur een afwisselend gebeuren! worden. foto Lex de Meester Er is bij de gemeente ook een nieuwe subsidieaanvraag inge diend voor een nieuw mengpa neel, zodat er ook met echte in strumenten gewerkt kan wor den. Nu moeten ze zich nog be helpen met een muziekcompu- ter. Rapbattle De opening van de studio viel samen met de Culturele Doe Dag. De studio werd geopend met een optreden van Kunstben dewinnaars Prince of Riff Whitney en een rapbattle door de jongeren van het jongerencen trum. zaterdag 20 en zondag 21 augustus 2005 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Huisartsenpost De Bevelanden 's Gravenpolderseweg 114b, Goes, tel. 0900-1785 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Heinkenszand e. o. vrij. 17.30-ma. 08.30 uur Patiënten van huisartsenpraktijk dr. J.A. Fortrie en dr. Miermans, Zangvogelstraat 86, Heinkenszand. tel.0113-563074. Spoed: 0113-563110. Tholen/St. Phlipsland Van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen Noord- en Zuid-Beveland G.J.A. Tuyl, Kastanjestraat 307, Goes, tel. 06-53257131. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tholen en Bergen op Zoom (leden NMT): telefonisch contact opnemen met eigen tandarts. Apotheken Avond- en weekenddiensten wor den verzorgd door De Zeeuwse Apo theek, Stationspark 35, tel. (0113) 270620. Dierenartsen Dierenartsenpraktijk Mosselman, Verboom en Boer: W. L. Verboom, tel. (0113) 342486o( (0113) 228866. Dierenartsenpraktijk Karelse,van Dijk, Stokman: M.C. van Anrooij, Hoofdstraat 22, Kort gene, tel.(0113)302145. Praktijk voor gezelschapsdieren L Huiskes-Cornelisse en NI. Berrevoets. Molenlaan 24, Yerseke, tel.( 0113) 572756. Spreekuur zat. 9,30-10 uur Dierenkliniek Goes, kliniek voor Ge zelschapsdieren, C.W. Dreesmanen M.A.R. van den Boomgaard, 'sGravr- polderseweg 92, Goes, tel.(0113) 270072 (24 uurs spoeddienst), Spre3 uur zat. 10.00 tot 15.00 uur. Dierenambulance Dierenambulance/Dierenbescherrrr;. tel. 0900-7673437. Dierenambulance Bevelanden, tel. 0623466221. Tholen W. Brons, tel. (0166) 612596. Weeken» spreekuur Poortvliet, Kalfsdanrn?:) zat. van 8.30-9.00 uur en Tholen,Bc:? markt 10, zat. van 11.00-12.00 uur Wijkverpleging Allévo. tel. (0113) 249111. Stichting Thuiszorg Nederland tel. (0113) 229003. Stichting Woonzorg Bevelanden tel.(0113)218290 RST Zorgverleners tel. 0342-405454 Verloskundigen Verloskundige Maatschap Goes, vrij. 19.30-zon. 19.30 uur: M. Verschelling, tel. 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444. In de warmte blaast een ringrijdster even uit. foto Ruben Oreel middels aangifte gedaan vand vernielingen aan de skatetaa De daders zijn volgens heir, be kend. Door aangifte te doa kan de schade mogelijk worde verhaald. Net als Liefting Baert diep teleurgesteld ort het vandalisme. Baert: „We doen er alles aan o: iets leuks van de grond te knj gen. En dan krijg je dit. D« aangifte te doen, willen wijf® signaal afgeven. En dan niet t leen in de hoop dat het vandatö me stopt, maar ook dat de b« nog scherper in de gaten word gehouden. Dat is overigens nit alleen een taak van de poli» maar ook van de mensen in"6 dorp." Niet mals Liefting heeft goede hoop dat d daders worden bestraft. De? meente Terneuzen doet alüj( aangifte van vernielingen het algemeen praat je niet o« zo maar enkele honderden ro's schade. De gevolg® 2; dus niet mals als de daders we den gepakt." door René van Stee HOEK - Twee zo goed als nieu we speelvoorzieningen in de ge meente Terneuzen zijn ten prooi gevallen aan vandalisme. Van de speelkooi achter het dorps huis in Hoek is een paneel afge broken. Op de skatebaan bij het zwembad in Koewacht zijn ste nen gegooid, waardoor er put ten in het oppervlak van de toe stellen zitten. In verband met de veiligheid is het paneel van de voetbal- en basketbalkooi in Hoek wegge haald. De vernielingen zijn geen aanleiding om de officiële ope ning van de speelvoorziening, onderdeel van de nieuwe wijk Windlust, vandaag uit te stellen. „Het enthousiasme van de kinde ren over het plein in Hoek is groot. Dat plezier laten we niet vergallen door vandalen die er anders over denken", zegt de Terneuzense wethouder C. Lief ting van wijkbeheer. Voorzitter G. Baert van de Dorpsraad Koewacht heeft in-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 28