IsS Celstraf geëist voor inbrakenreeks Terugkijken en vooruitblikken PZC Groene soep in de Oosterschelde PZC ZATERDAG Expositie over wonen in Goes Herkomst fijn stof onderzoeken Veere zoekt ervaren burgemeester Klacht over betonband op weg Internationale aandacht Zeeuwse biblio-servicebus agenda Reimerswaal kan weinig doen voor buurtbus Waarde Duo sloeg toe in tal van vrijstaande woningen in Zuid-B ev elands e dorpen AUGUSTUS door Frank Balkenende GOES - Het wordt een verre terugblik, maar ook een beetje fantaseren over de toekomst. De tentoonstelling '700 jaar wonen in Goes' schetst de ontwikkeling van de stad vanaf de vijftiende eeuw. Tegelijkertijd geven zestien jonge archi tecten en studenten bouwkunde hun vi sie op wonen in de komende honderd jaar. De expositie wordt in het kader van het feestjaar Goes 600 jaar op touw gezet door de Regionale Woningbouwvereni ging Samenwerking (RWS), de corpora tie Stichting Maatschappelijke Belan gen en Stichting Monumenten Goes (SMB/SMG), de gemeente Goes en His torisch Museum De Bevelanden. Samen hebben ze er een speciale werkgroep voor in het leven geroepen: Stichting Het Zeeuwse Bouwhuis. Onderdeel van de expositie is een ont werpwedstrijd. De Bond van Nederland se Architecten (BNA) heeft de wedstrijd in haar eigen magazine en in vakbladen onder de aandacht gebracht van jonge architecten en studenten. Er kwamen zestien reacties binnen. Werkgroeplid Robert Scheepe, direc teur van SMB/SMG, vindt de respons nogal mager. Vooral de animo in Zee land is lauw. Onder de zestien inzendin gen is er één Zeeuwse. „We hadden ei genlijk gerekend op massale respons, maar kennelijk leeft dit niet erg.Nu kleeft aan elk nadeel een voordeel. Vol gens Scheepe is de beoordeling nu veel gemakkelijker voor de deskundige jury, die bestaat uit de gerenommeerde stedebouwkundige/architect Frits Palm boom. directeur René Scherpenisse van de Stichting Experimenten Volkshuis vesting en oud-directeur Hans Franken van de RWS, die samen met Scheepe de aanjager van de tentoonstelling is. De opdracht is vrij. De deelnemers kun nen op Al-formaat schetsen hoe de wo ning van de (verre) toekomst eruit ziet, maar ook stedebouwkundige concepten zijn geoorloofd. Scheepe: „We weten al lemaal dat de woning steeds verder ge automatiseerd en gedigitaliseerd wordt. Ik ben benieuwd of er verrassende ideeën en vormen uitrollen, bijvoor beeld over de integratie van wonen en werken en samenlevingsvormen. Komt bijvoorbeeld de commune terug, of met? Dat zijn interessante thema's." Een terugblik was niet zo eenvoudig. Ten eerste zijn de woningbouwcorpora ties nog maar zo'n honderd jaar oud en ten tweede is er over wonen in de Mid deleeuwen weinig materiaal voorhan den. Om toch een compact beeld te geven van de ontwikkeling van de stad Goes door de eeuwen heen, hebben (oud-)me- dewerkers van de RWS een maquette gemaakt aan de hand van een platte grond van Goes uit 1560, gemaakt door de fameuze cartograaf Jacob van Deven ter. Daarop zijn ook nog net de dorpen Kloetinge en 's-Heer Hendrikskinderen te zien. Na het raadpleging van oude boeken en documentatie hebben RWS-medewerker Jan Polderdijk en zijn oud-collega's Giel Poulisse, Ko Koole, Wim Reijnhout en Bas van der Schelde de drie meter lange en twee bre de maquette in vele uurtjes gebouwd. Monnikenwerk dus. „Alle gebouwen, zoals poorten, huizen en kei-ken, zijn uit balsahout gesneden. Het is priegelwerk. Aan de molens zitten wieken en Giel is het zelfs gelukt een metalen kruis voor de kerktoren te maken. Op een schaal van 1:500 praat je dan over een kruis zo dun als een veiligheidsspeld. Ook voor het schildex-werk hebben we een vak man in het team en het resultaat mag er dan ook zijn." Blikvangers De maquette, die de verschillende stads uitbreidingen toont, is het pronkstuk van de tentoonstelling, samen met een maquette van drie woningwetwo ninkjes aan de Heernisseweg. Dit betere knutselwerk is geleverd door Kapelle- naar H. van de Linde. Tot in detail geeft die een beeld van het meubilair, het keu kentje en de kachel in een huurhuis van rond 1900. Andere blikvangers zijn de bekende Bruvnzeel-keuken die jarenlang in elk huurhuis werd gemonteerd, een ouder wetse kachel en andere elementen uit interieurs. Uiteraard telt de tentoonstel ling ook veel foto's. Scheepe: „We laten stukjes oud Goes zien en hoe die wijken er na stadsvernieuwing uitzien. Denk bijvoorbeeld aan het plan niveaus in het noorden van het centrum. Ook kan de bezoeker zien wat de woningbouw corporaties aan erfgoed hebben weten te ï-edden, zoals de Houtloodsen aan de Albert Joachimikade, de Jacobaschool aan de Vlasmarkt, de Stoofstraat, Osse- hoofdstraat, 's-Heer Hendrikskinderen- straat en Sint Jacobsstraat." Als expositieruimte zijn de raadzaal en de publieke tribune in het Goese stad huis gecharterd. De werkgroep wenste een historische ambiance. Nadeel is dat het stadhuis niet toegankelijk is voor rolstoelei-s. 'De expositie wordt 9 september om 17 uur officieel geopend door de voorzit ters van de RWS en SMB: W. van Eijk en W. den Herder. Tot 15 november is de gratis toegankelijke tentoonstelling te bezoeken. Op 8 november is er een symposium over Wonen over Honderd jaar. Dan worden tevens de prijswin naars van de ontwerpwedstrijd bekend gemaakt. De maquette die aan hand van een plattegrond van Jacob van Deventer uit 1560 is gebouwd, wordt het pronkstuk van de expositie. foto Willem Mieras vrijdag 19 augustus 2005 bil TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen moet een onder zoek instellen naai- de herkomst van het fijn stof dat de i luchtkwaliteit in de Kanaalzone ei-nstig aantast. Die j!l luchtveronti-einiging brengt nieuwe industriële ontwikke lingen, bouwprojecten en infrastructurele wei-ken in ge vaar. Daarom is het van belang de bronnen op te sporen, i vindt het Terneuzense WD-raadslid W. Broekhuysen. Hij weet zo goed als zeker dat de vervuilingsbronnen over de grens moeten worden gezocht. In schriftelijke vragen aan het college van B en W merkt hij op: „Bent u het met mij eens dat het onredelijk is dat aan die nieuwe ontwik kelingen hoge eisen worden gesteld, als blijkt dat de ver vuiling in belangrijke mate 'geïmporteerd' wordt uit het Belgisch deel van de Kanaalzone?" Hij vindt dat het colle ge de kwestie moet aankaarten in Den Haag. Broekhuy sen wijst op de strenge opstelling van de Raad van State, die bij de beoordeling van bezwaren tegen nieuwe projec ten de verwachte hoeveelheid fijn stof die erdoor worden veroorzaakt, zwaar laat meewegen. DOMBURG - De gemeenteraad van Veere zoekt een erva ren bestuurder als opvolger voor de vertrekkende burge- 1 meester A. de Bruijn. Veere heeft zo iemand nodig om sterk te kunnen staan naast de grote buren, Middelburg en Vlissingen. Dat is het overleg van fractievoorzitters waarin de profielschets voor de burgemeester is gemaakt. Het profiel is gistermiddag vrijgegeven. De schets bevat veel eigenschappen die van elke nieuwe burgemeester ge- j vraagd kunnen worden, ongeacht in welke gemeente die aan de slag moet. Toch hebben de fractievoorzitters ook lang gesproken over twee andere kwaliteiten. De christe- lijke partijen in de raad verlangen dat de burgemeester een christelijke levensovertuiging heeft. Andere fracties j vinden dat geen reden om iemand wel of niet te benoe- men. Een lange discussie was er over de vraag welke ach- tergrond de burgemeester moet hebben: een economische, i ambtelijke/bestuurlijke of natuur/landschappelijke. Uit eindelijk is in de profielschets opgenomen dat hij/zij oog i moet hebben voor natuur en landschap, maar vooral de economie van Veere moet promoten en stimuleren. De aandacht moet in het bijzonder uitgaan naar de agrari sche en de toeristische sector. ZIERIKZEE - De opstaande betonband die rijbaan en fietspad van de Julianastraat in Zierikzee van elkaar scheidt, zorgt voor een gevaarlijke verkeerssituatie. Dat j. vindt G. Veenemans uit Haamstede. De gemeente Schou- 1 wen-Duiveland bestrijdt die stelling. De betonband is on geveer vijftien centimeter hoog en is bedoeld als bescher ming voor fietsers. Veenemans in juni op onzachte wijze kennis met de betonnen band, zo blijkt uit een brief aan de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland. Hij sloeg met zijn auto linksaf de Julianastraat in toen uit tegenoverge- stelde richting een zware vrachtwagen kwam. Mogelijk af- 1 geleid door het gevaarte week Veenemans iets te ver uit naar rechts en knalde op de betonband. „Gelukkig had ik jl de neiging om het stuur naar links te gooien onderdrukt, anders was ik zeker tegen de truck gereden"aldus Veene mans. De gemeente beschouwt het ongeval als een inci dent. „De betonband is bedoeld ter bescherming van de fietsers, de zwakke verkeersdeelnemers. En uit dat oog punt bezien werkt het goed"zegt ambtenaar J. Scheele. (Advertentie) t g Bezorgklachten 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag Sturende de openingstij den,zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 <460 AA goes Tel: 0113-315670 Tax: 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Tronk Balkenende (chef) '"grid Huibers Miekevander Jagt Tmek Janssen "°bPaardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Jel: (0113)315500 (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl WTERNET «ww.pzc.nl Inail: web@pzc.nl THOLEN - De Oosterschelde krijgt momenteel groene soep opgediend. Groene soep die be staat uit giftige blauwalgen die tijdens elke schutting bij de Bergsediepsluis vanuit het Zoommeer het zoute water van de Oosterschelde instroomt. „De laatste weken was er nau welijks blauwalg te bespeuren, maar de laatste twee dagen is het weer raak. Nu er weinig wind staat, komen de algen hele maal bovendrijven", vertelt sluiswachter Jos Molenaar. Bij de Bergsediepsluis wordt zo'n drie keer per uur geschut. Naast de boten wordt een dikke drab van algen door de sluizen ge stuwd. „Als de wind dan uit het westen komt, drijven die giftige algen richting het strandje van de Oesterdam en verknallen het recreatieplezier", aldus Mole naar. De algengroei is nol-maal in augustus op zijn hoogtepunt maar door het relatief frisse weer van de afgelopen tijd viel het alleszins mee. „Maar als het dan een paar dagen mooi weer is, zie je gelijk een explosie van groene derrie. Ik verwacht mor genochtend, als er urenlang niet is geschut, dat er voor de sluis deur een laag van zeker vijf cen timeter blauwalg drijft. En dat gaat dan allemaal de Ooster schelde op", verzucht Molenaar, foto Thom van Amsterdam pagina 15* soms is het vechten voor de sluis ZIERIKZEE - Het project bi blio-servicebus heeft internatio naal de aandacht getrokken. Tij dens een conferentie van de In ternational Federation of Libra ry Associations and Institutions (Ifla) in Oslo is onlangs uitge breid aandacht besteed aan het Zeeuwse proefproject. Bezoekers van de bus kunnen er straks niet alleen boeken lenen, maar ook de chipknip opladen, geld opnemen of kaartjes reser veren voor theater of bioscoop. Ook wordt het voertuig uitge rust met een breedband-inter- netverbinding, een geldauto maat en een informatiezuil. Via de zuil kunnen diverse diensten als de verkoop van treinkaartjes aangeboden worden. Ook leent de zuil zich voor het opzoeken van bijvoorbeeld tests uit de Consumentengids. Later wordt het wellicht ook mogelijk medi cijnen op te halen of zorg in te kopen. De bus wordt in oktober ingezet op Schouwen-Duive land en Noord-Beveland. I STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM Gertrudiskerk, op de Grote Markt,13.00 - 16.00 uur: Be klimming Peperbus; Monumenten, Stadhuis, Synagoge, ge vangenpoort en de Sint Gertrudiskerk, 13.00-16.30 geopend ter bezichtiging, COC-café De Soos, 22.00 uur: Vrijdaga vondcafé; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur: Verkoop kleding en meu belen tbv maatschappelijke dienstverle ning; SGB museumterrein, 11.00 uur en 14.00 uur: Vertrek Stoomtrein; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; HEINKENSZAND Plein voor de Rabo bank, 19.00-21,30 uur: Zomeravond- markt; Modeshow gepresenteerd door Marion van Iwaarden mmv Rinus Zuid- weg; KAMPERLAND Jeugdsoos De Sik, 20.00 uur: Geopend voor de jeugd van 12 tot en met 20 jaar; WEMELDINGE 't Waskot, 10.00 17.00 uur: Open voor publiek tevens be zichtiging fuchsiatuin; YERSEKE Dreef en Kerkplein, 8.00 13.00 uur- Weekmarkt; 13.00 - 21.00 uur: Koopjesmarki bij de winkeliers; Het Trefpunt, 13 00 - 17.00 uur Biljar ten; WV kantoor. Kerkplein, 13.30 uur: Ver trek historische rondwandeling door Yerseke en naar de oestercultuur. Haven, 14.00-23.30 uur: Kermis; Kerkplein, 19.30 uur: Concert fanfare Muziekvereniging Mozart; Feesttent bij de Beatrixhaven, 20.00 uur: Optreden Fragment, Jennifer en Alex. jyflnh Paardekam ff.URDE - Het Reimerswaatse □lege zegt weinig te kunnen tal om het voortbestaan van J,buurtbus in Waarde te garan- Volgens burgemeester en Elders is dat een provincia- loamgelegenheid. Lim 25 jaar brengt de buurt- L mensen uit Waarde naar Kruiningen en Krabbenclijke. Het aantal passagiers is de laat ste jaren - mede door het ver dwijnen van de veerdienst tus sen Kruiningen en Perkpolder - sterk gedaald. In 2002 vervoerden de vrijwilli gers nog 4569 mensen, maar vo rig jaar waren dat er nog maar 2918. Van de provincie moet een buurtbus minimaal 400 passa giers per maand vervoeren. Daar blijft die van Waarde ruim schoots onder. Hoewel de provincie helemaal geen concrete plannen heeft om de dienst op te doeken, maken de vrijwilligers en veel inwoners van Waarde zich zorgen over het voortbestaan ervan. Voor de PvdA-fractie in de ge meenteraad van Reimerswaal was dat reden om schriftelijke vragen aan het college te stel len. De sociaal-democraten willen dat de gemeente zich actiever in zet om de buurtbus voor Waar de te behouden. Volgens burgemeester en wet houders zal het zo'n vaart ech ter niet lopen. Ze wijzen op het provinciaal be leidsplan voor het openbaar ver voer, waarin staat dat alle be staande buurtbusprojecten blij ven bestaan. Verder stelt het col lege dat ze weinig in de pap te brokken heeft, omdat het in de eerste plaats een provinciale aangelegenheid is. B en W wijzen er wel op dat de provincie verplicht is om de ge meente om advies te vragen als ze een buslijn wil opheffen. Mocht het ooit zo ver komen, zo beloven ze, dan zal daartegen protest worden aangetekend. LfAector Doorns LdELBURG - Een 27-jarige teen 22-jarige man uit Goes yrden gisteren respectievelijk Jjf en drieënhalf jaar gevange nisstraf tegen zich eisen wegens «n serie inbraken in Zuid-Beve nd. Kiicier van justitie G. Ooster- eld achtte bewezen dat de udsie verdachte 21 woningin- oken in de gemeente Goes leef! gepleegd. Daarnaast zou tj in drie kerken, waaronder we in Goes en een in 's-Heer sidnkskinderen, hebben inge- oken 5 jongste stond hem daarbij selai terzijde, maar het Open- ar Ministerie achtte zijn rol ihetgeheel iets kleiner, haar eis nam de officier ook n diefstal met geweld en be- okkenheid bij een hennepplan- ge mee. De officier wees ver- si op de specifieke werkwijze an de inbrekers. „Ze reden op Bi scooters in de avonduren aak naar vrijstaande wonin- tn, waar ze binnendrongen via )t keukenraam of middels het arceren van de deur. Opvallend issdat het duo bij de meeste in reken een kussensloop mee- am" Ie buit bestond hoofdzakelijk it dure horloges en sieraden, sm's, camera's, spelcomputers, irfum en geld. De goederen erden gesleten aan helers. De laesie spullen werden terugge- mden in de woning van de l-jarige Goesenaar en in de wo- ing van zijn ex-vriendin, mannen werden 11 januari pt jaar aangehouden. De wo ninginbraken bleken in een tijd bestek van zes weken te zijn ge pleegd in Goes, Kloetinge, 's-Gravenpolder, Heinkens- zand, Kapelle, Wilhelminadorp en Wolphaartsdijk. De slachtof fers zijn voor tienduizenden eu ro's gedupeerd. Een aantal van hen diende gisteren een schade claim in. De verdachten bleven stoïcijns onder de claims en ontkenden bijna alle beschuldigingen. Voor het bewijs droeg de offi cier dna-sporen, het aantreffen van de gestolen spullen en ver klaringen van helers aan. Een getuige zei een aantal keren op de uitkijk te hebben gestaan. Hij moet zich daar later nog voor verantwoorden. De verdachten hebben een straf blad. De oudste kampt met een hardnekkige drugsverslaving en weigert hulp van instanties. De vooruitzichten van de 22-jarige man zijn al niet veel beter. Ge dragsdeskundigen achtten de kans op herhaling groot. Raads man G. Goedegebure en straf- pleitster V. Serrarens vonden de geëiste straffen tegen hun cliën ten buitenproportioneel. De ver dediging pleitte voor lagere straffen, omdat ze het meren deel van de inbraken niet bewe zen vonden. De rechtbank doet 31 augustus uitspraak. 12.30 Music Store Goes 15.00 Music Store Vlissingen (Advertentie) (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27