QBELISOL •zc PZC }oes peilt veiligheidsgevoel )oor de drukte ging het bijna nis, Bonnie viel over de reling Vrijwilligers maken kindervakantieweek Klipper Mijn Genoegen vlaggenschip museumhaven Van Eij keren oudste man Sloopwerk voor nieuw dorpshuis Haven wacht plan gasterminals af Filter en pomp uit vijver gestolen Inquête onder jongeren die uitgaan in stadscentrum Met de hoogaars op Sail Amsterdam Nobelweg 2124 Goes (naast McDonalds), ma - vr open 10.00 - 17.30. za 10.00 -16.00 uur SPECIALIST IN KOZIJNEN, RAMEN EN BUITENDEUREN in pvc, alu en hout Ser - 300 ma showroom Vraag naar onze thuisblijversactie editie Bevelanden-Tholen Zes weken lang verschijnt deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen schrijft de redactie over een ander thema. Daarnaast laat de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. {jctie: 0113-315649 SctieSpzc-"1 kjs314460 AA Goes irtentie-exploitatie: Sm,Midden-Zeeland: 0113-315520; ^.Vlaanderen: 0114-372770; ^020-4562500. 19 augustus 2005 ijdag 19 auc Mijn Genoegen. foto Dirk-Jan Gjeltema Het is de opvallendste boot in de museumhaven in hartje Zierikzee. De rivierklip per Mijn Genoegen. Een ijzeren zeilschip, gebouwd in 1898. Het werd gebruikt op de binnen vaart. In zijn lange leven ver voerde de klipper vele ladingen, van landbouwproducten tot bouwmaterialen en kolen. Sinds de boot in Geertruiden- berg van stapel liep, is er het een en ander mee gebeurd. Zo werd Mijn Genoegen omge bouwd tot motorschip. Uiteinde lijk belandde de klipper bij het Zuiderzeemuseum. Dat gaf de boot door aan de stichting Mu seumhaven Zeeland in Zierik zee. Mijn Genoegen is grondig gerestaureerd en weer in de oor spronkelijke staat als zeilschip teruggebracht. Er is onder meer een tentoonstellingsruimte in gemaakt, voor de zomerexposi- ties van de museumhaven. Vijf tien jaar geleden richtte een groep enthousiaste aanhangers van het maritiem erfgoed de stichting Museumhaven op. In middels zijn er negen schepen in bezit. Naast de klipper onder meer de in 1913 gebouwde Zuid- vliet, die als eerste motorschip van de Provinciale Stoomboot diensten het traject Wolphaarts- dijk-Kortgene onderhield. En de houten botter Meeuw uit 1885, destijds in dienst van de visserij-inspectie, met als thuis haven Tholen. Ook de Zeeuwse poonschuit Verwisseling (circa 1880), die voer op de Deltawate ren, als beurtschip. Er zijn nog drie schepen van dit type over. Een aantal oude boten ligt op de Stads- Commerciewerf in Zierikzee, de in 2004 in gebruik genomen scheepswerf van de stichting (en net als de museum haven te bezichtigen). Ze wor den opgeknapt. Rinus Antonisse het alfabet van Zeeland WGGGNGR dagbladen zeeuwse almanak Kermis Ze keken hun ogen uit op de kermis in Goes, die Kloeting- se broertjes van twee en vier. Geïmponeerd bewonderden ze de attracties en ze waren niet meer uit draaimolen en de Jungle-autootjes te krij-■ gen. De wandeling van de Grote Markt naar de Koepoort leid de hen ook langs het spook huis in de Singelstraat, tus sen de twee kerken in. Daar werden ze toegesproken door een enorme heks, die hen het griezelpaleis probeer de binnen te lokken. Op de terugweg weigerden de twee resoluut dezelfde route te nemen. Voor geen goud wilden ze ook maar in de buurt komen van het spookhuis. Slechts via een grote omweg werd de auto weer bereikt. De kermis is inmiddels afgelo pen. Voor twee Kloetingse broertjes is de plek tussen de kerken echter voorgoed be hekst. HANSWEERT - Adrie van Eijkeren (102) uit Hansweert is na het overlijden van Ko de Lavoir uit Axel de oudste man van Zeeland. Hij is geboren op 13 januari 1903 en woont nog altijd op zichzelf. De oud-Indiëganger ver wierf bekendheid omdat hij heel lang heeft meegelopen in het défilé in Wageningen. Op 5 mei 2004 was hij met zijn 101 jaar zelfs de oudste deelnemer. Van Eijkeren is niet de oudste van Zeeland, want dat is een vrouw. G. Jan sen-Anker uit Middelburg, die volgende maand haar 108e verjaardag hoopt te vieren. OUD-VOSSEMEER - Aan de Schoolstraat in Oud-Vosse- meer zijn deze week de sloopwerkzaamheden begonnen om ruimte te maken voor een vernieuwd multifunctioneel centrum in het Thoolse dorp. Een aantal huizen en de hui dige grote zaal van het huidige dorpshuis De Vossenkuil worden afgebroken. Het is een behoorlijk karwei. Vol gens planning moet de sloper 26 september klaar zijn. De Vossenkuil gaat na de vernieuwing ook onderdak bieden aan een peuterspeelzaal, kinderdagverblijf en jeugdhonk. Gekoppeld aan het dorpshuis worden door Castria Wo nen 21 seniorenwoningen met een servicecentrum en me disch centrum gebouwd. Voor het multifunctioneel cen trum is door de gemeente 1,8 miljoen euro uitgetrokken, waarvan een deel wordt gedekt uit subsidies en een erfe nis. ZEEBRUGGE - Het havenbestuur van Zeebrugge en de Belgische aardgastransporteur Fluxys reageren afwach tend op de plannen voor de bouw van twee terminals voor de opslag van vloeibaar gas op de Maasvlakte in Rotter dam. Zeebrugge neemt met de omvangrijke LNG-termi- nal in de haven een monopoliepositie in Noordwest-Euro pa in. De twee terminals op de Maasvlakte zouden een ca paciteit krijgen van in totaal 12 miljard kubieke meter. De terminal in Zeebrugge heeft een capaciteit van 4,5 mil jard kuub, maar Fluxys heeft vergevorderde plannen om de opslagcapaciteit tegen 2007 te verdubbelen. In Zee brugge meren jaarlijks zo'n zestig tankers met vloeibaar gas af. Daarnaast wordt het gas vanuit Noorwegen en En geland aangevoerd via twee pijpleidingen. Directeur P, Kerkaert van het Zeebrugs havenbestuur reageert terug houdend op de plannen. Gaan de plannen van Vopak en Petroplus op de Maasvlakte door, dan ontstaat ontegen zeggelijk een concurrentiestrijd. Kerkaert vreest die niet. Hij plaatst wel vraagtekens bij de planning. Over vijf jaar zouden de terminals operationeel moeten zijn, maar Ker kaert weet dat de aanvraag en behandeling van de beno digde vergunningen erg veel tijd kost. VROUWENPOLDER - Onbekenden hebben in de nacht van woensdag op donderdag in Vrouwenpolder voor dui zenden euro's aan vijverspullen gestolen. Uit de vijver bij een woning aan de Dorpsdijk verdwenen onder meer een pomp, een waterfilter en een lamp. Advertentie ffrank Balkenende ft - De gemeente Goes gaat 3300 jeugdige inwoners van jevelandse gemeenten en de pinte Middelburg peilen of |ch veilig voelen in het Goe- jtgaansleven. In de derde i van september krijgen ze uitgebreid enquêteformulier de luis. Aan de hand van de minst bekijkt Goes of extra (regelen nodig zijn waar stappers zich veiliger voe ling is over enkele jaren op nieuw de mening van stappers te peilen, zodat duidelijk wordt of Goes veiliger of onveiliger is geworden. Voor de steekproef worden 3300 inwoners van 16-26 jaar bena derd. De Bevelandse gemeenten en Middelburg, die om medewer king is gevraagd omdat regelma tig Arnemuidenaren uitgaan in Goes, selecteren ze aan de hand van hun inwonersbestand. Bij de gemeenten Kapelle en Rei- merswaal bestond enige aarze ling om mee te doen in verband met privacybescherming van de doelgroep. Uiteindelijk besloten ze toch aan de enquête mee te werken, niet in de laatste plaats omdat de Goese discotheken en cafés bezoekers uit de hele regio trekken. Almere Marktonderzoek Advies uit Almere voert het onderzoek uit. Goes heeft goede ervaringen met dit bureau, dat al eerder een veiligheidsenquête in de wijk Goese Polder hield. Het enquêteformulier bevat dertig vragen, die in samenspraak met de politie en de horeca zijn opge steld. De gemeente wil van de ondervraagden onder meer we ten hoe vaak ze uitgaan in Goes, of er voldoende politie zicht baar is, hoe ze denken over het cameratoezicht en of ze zich vei lig voelen. En als dat niet zo is, waardoor dat komt. Ook kan de doelgroep stap-ervaringen in an dere Zeeuwse steden of dorpen op het formulier kwijt. De gemeente stimuleert de bena derde jongeren te reageren door enkele prijzen beschikbaar stel len. Ook kunnen ze het vragen formulier op de website van de gemeente Goes downloaden en reageren per e-mail. Van der Zaag verwacht dat dit de res pons ten goede komt. De enquête valt in de derde week van september op de deur mat van de 3300 geselecteerde jongeren. Ze krijgen twee we ken de tijd om te reageren. De resultaten moeten éind novem ber bekend zijn. Burgemeester Van der Zaag onderstreept dat Goes maatregelen zal nemen om de veiligheid in de binnenstad te verhogen, als de resultaten van de enquête daartoe aanlei ding geven. 'ven dreigt het verkeerd te Jgaan. Drommen mensen interen om elf uur over de Piet inkade, tegen de looproute in igsde tallships. De politie rit kordaat op. Hekken gaan irde laatste sluiproutes en nu nog niet weet wat de rou- tkrijgt het zachtjes in het 'gefluisterd. Vriendelijk 4 dringend. tekent de sfeer van Sail Am- riam 2005: zeer gemoedelijk. t agenten en bewakers hou- iwel alles, maar dan ook al- in de smiezen. 'een concrete terreurdrei- S'sgeen sprake, laat burge er Job Cohen van Amster- tnogeens nadrukkelijk via radio weten. Het is dat een teling er eens over begint, er een dreiging is geenszins tkbaar. Het publiek laèt zich tmet afschrikken. Vanaf een of acht varen er scheepjes orde IJ-haven om de gasten wikte gunnen op het varen- jrfgoed. Treinen braken mas- 1 bezoekers uit. De looproute int bij het Centraal Station kopt van de Piet Heinkade, [de Veem- en Javakade naar Suraatrakade. Wie er na al ralometers slenteren langs ttröen schepen nog geen ge- tS'-an heeft, neemt de boot rdeNoordwal. Daar ligt [eenaantal boten. ^gemeerde windjammers (en indrukwekkend om te maken ze varend meer JJ®- Alle tallships zijn te be- %n, Soms worden tassen ontroleerd in verband met de Peid. Velen hebben het er 'r°ver een uur lang in de rij ajin, In de brandende zon. •Jtte noopt dat het vocht j'vloeien en de terrassen en enten zitten dan ook al snel ^spelen op paviljoens, Putoren zingen al varend jemeente heeft onder het d 'Laten we het gezellig jen in Goes' sinds 1994 ver- llende maatregelen getrof- Zo zijn er afspraken ge kt met de horeca en is het tiejtoezicht verscherpt, on- meer door op een aantal itsen in het uitgaansgebied era's te hangen. gemeester D. van der Zaag stateert niettemin dat nog te k mishandelingen in en rond binnenstad plaatsvinden, (fijls gebeurt dat onder in- Ed van alcohol en/of drugs, registratie door de camera's rermijden, volgen de daders slachtoffer vaak tot de rand ihet centrum, en soms zelfs der, om daar toe te slaan. vervelende is dat er meest- >een aanleiding voor is. Dan snand per ongeluk tegen een er opgelopen of staat zijn ge it hem domweg niet aan. Dat natuurlijk niet. Je moet van er afblijven en respect to- vindt Van der Zaag. de enquête Veilig Uitgaan Goes in beeld krijgen of de tu toe genomen maatregelen loende effectief zijn, of dat neer moet gebeuren. Bedoe- over het IJ en dj's zetten op 'hou- seboten' de schuiven van hun mengpanelen nog eens extra open. De gezelligheid weerhoudt ma trozen er niet van nog wat werk jes op te knappen. Zo krijgt de huid van de Noorse Sorlandet (1927, 64 meter) nog een rolletje wit en lapt een matroos van de Kruzenshtern (1926, Rusland, 114 meter) de reling. Eigenwijze stuurlui van motorbootjes die denken een lijntje uit te kunnen gooien tussen die joekels van zeilschepen hebben het mis. Ze krijgen direct een reprimande en wie niet luistert krijgt er met een even zo vrolijk gezicht een proces-verbaal bij. Voor de bemanning van de acht Zeeuwse hoogaarzen is het een rustdag. De reis van enkele da gen heeft er goed ingehakt. Ze ker bij de bemanning van de Al- cyon. Door omstandigheden komt die woensdagavond later aan in Amsterdam en stuit op het IJ op een cordon van sche pen. Alles en iedereen wilde de IJ-haven in om de tallships te bewonderen en het vuurwerk te bekijken. Maar na zo'n dag in spannend varen over het Noord zeekanaal raken schippers snel geïrriteerd. De macht van de sterkste geldt en dus douwden de partyschepen stevig door. Plotseling klonk er aan boord van de Alcyon een harde klap. Het scheepje werd gemangeld tussen een ponton van een con trolepost en een partyboot. Door de zwieper viel Bonnie Joossen over de reling en kon nog net worden opgevangen. Maar ze bungelde wel tussen twee schepen in. Toen ze weer op het dek stond, was onduide lijk of de verwondingen ernstig waren. Per EHBO-boot en ambu lance is ze naar het ziekenhuis vervoerd. Daar bleek ze op schrammen, schaafwonden en vele pijnlijke blauwe plekken na, niets ernstigs te mankeren. De bemanning is geschokt door het incident. Het is niet het eni ge ongeval; gisterochtend stond de teller al op tien. Allemaal door aanvaringen. Cohen ont kent dat het te druk is op het wa ter. Maar terecht worden daar vraagtekens bij gezet. De bemanningen van de hoog aarzen slapen uit en wandelen met toilettas naar het toiletge bouw. Ze bezoeken Sail, maar geven vooral ook enthousiast uit leg over het Zeeuwse erfgoed. Jeffrey Kutterink Bezoekers stappen aan boord van de Russische Kruzenshtern uit 1926. foto Jeffrey Kutterink vermaken zich goed én hun ou ders kunnen nog eens een dagje naar de stad." Noodkreet Dat zou volgend jaar allemaal afgelopen zijn zonder nieuwe vrijwilligers.Want anders moe ten we ermee stoppen', luidde een noodkreet aan ouders. En verder: 'Dit is geen loos dreige ment, maar werkelijkheid'. Alle ophef heeft geholpen. Er komt zomer 2006 versterking uit Kwa- dendamme en Hoedekenskerke. Annet Moerdijk is dubbel tevre den. „In de werkgroep zitten nu alleen mensen uit Baarland en Oudelande. Straks hebben we ook aanspreekpunten in die an dere dorpen. En het is natuur lijk hartstikke goed dat mensen de handen uit de mouwen wil len steken." De kindervakantie week Baarland is gisteravond af gesloten met een feest, kamp vuur, roofvogelshow en optre dens van kinderen én vrijwilli gers. Vandaag opruimen en dan? Annet Moerdijk: ,,'s Avonds zit ik goed stil thuis op de bank." door Harmen van der Werf BAARLAND - Zonder nieuwe vrijwilligers moeten we stop pen. Veel duidelijker kon de werkgroep van de kindervakan tieweek Baarland niet zijn in een oproep aan ouders. Het heeft gewerkt. Met hart en ziel zet Annet Moer dijk zich al jaren in voor de kin- dervakantieweek bij Baarland, waar ook scholieren uit de om liggende dorpen Ellewoutsdijk, Oudelande, Hoedekenskerke en Kwadendamme komen. De Baar- landse zou de activiteiten voor geen goud willen missen. „Als je die smoeltjes ziet glunderen, dat is prachtig." Het is wel behoorlijk aanpoten. De kindervakantieweek duurt voor de kinderen van dinsdag tot en met donderdag. Vrijwilli gers zijn vijf dagen in touw. Maandag opbouwen, vrijdag af breken. „Het komt niet vanzelf aanwaaien, al die speeltoestel len en het hout voor het hutten bouwen", zegt Hennie Karelse Annet Moerdijk zet zich al jaren in tijdens de huttenbouw bij Baarland. uit Oudelande, „en het waait ook niet vanzelf weg." Zes vaste vrijwilligers doen het meeste werk voor en tijdens de vakantieweek. Annet Moerdijk: „Dat zijn er te weinig, zeker foto Willem Mieras sinds Kwadendamme er vorig jaar bij gekomen is. We hebben elke dag zo'n 140 kinderen. Die

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25