COURAN legitimatieplicht wekt ergernis weekend zon, windstil en 800°C. Pensioenafspraken vaak slecht PZC Auto PvdA wil verbod op niet-duurzame visserij li 5ü*fe>| ■4 Jlbu ravmondo maandmenu 23,50 iationale Ombudsman gaat onderzoeken of politie te snel boetes uitdeelt martengeld oor slachtoffers an Dutroux 17 België in ban van gijzeling Brussel Mens en dier strijken neer op het strand 5 Uren wachten op vijf minuten paus Plagiaat onder de loep Leipheimer wint op dak ProTour SOLDEN energieke jonge vrouw 48 lezen we zeeuws 24° W 2 Donderbuien (zware) regen- en onweersbuien, ind aan zee vrij krachtige westelijke Vooraf een duo Dan een trio van de En laat van een heerlijke heerlijke vissoorten afsluitin garnalenkroket schol, zalm en verrass met een kopje tongfilet in een het de; als g sn door sert van haag - De dit jaar kracht geworden legiti- •plicht heeft tot grote gemis en een regen aan chten geleid. De politie veel te snel boetes uitde- en mensen die zich niet noen legitimeren in de sloppen. De Nationale (ttdsman gaat de gang zaken onderzoeken. ids de invoering van de Iden- Tiewet op 1 januari heb- almeer dan 40.000 mensen boete gekregen, omdat zij iidentificatiebewijs bij zich IdeiL Ongeveer tien procent de bonnen ging naar kin van 14 tot 18 jaar. Liefst mensen willen de zaak voorkomen, omdat ze de rte onterecht vinden. Dat ill uit cijfers van het Cen- Justitieel Incassobureau hb). onvrede over de wet neemt constateert het Meldpunt bruik Identificatieplicht. Da- ijks komen er tientallen op- rkingen over binnen, aldus woordvoerster. Met name gegeven dat bij relatief lich- Ttredingen nu vaak twee worden uitgeschreven, veel mensen tegen de [gal wat gedupeerden vinden :de politie zich veel te onver- Itelijk opstelt bij het controle van iemands identiteit", al- de woordvoerster van het IUSSEL - De ouders van An irchal. die tien jaar geleden de Belgische kinder- wrdenaar Mare Dutroux is dood, krijgen elk 62.000 eu- smartengeld van de Belgi- te Commissie voor Slachtof- rhilp. it heeft de advocaat van de fa lie, Paul Quirynen, gisteren field. De grootouders krijgen 112 500 euro. de broers en zus 25.000 euro. Aanvankelijk neten Dutroux en zijn me- filichtigen een hoger bedrag 1 smartengeld betalen. Zij sken echter blut. De Commis- voor Slachtofferhulp, die rit gevoed door bepaalde boe- pbrengsten. heeft de ouders Jief maximumbedrag be landere nabestaanden heb- ii een beroep gedaan op het fids ANP/Belga meldpunt. De politie mag bij voorbeeld iemand die geen pas poort, rijbewijs of identiteits kaart bij zich heeft, zes uur lang opsluiten in een politiecel. „En dat gebeurt nogal eens", weet het Meldpunt. De korpsen van Rotterdam en Amsterdam beves tigen dit. Ook de Nationale Om budsman krijgt klachten over de identificatiewet. „Wij kun nen alleen niet veel voor de kla gers betekenen. Dat gaat onze bevoegdheid te buiten. We kun nen alleen iets doen als een over heidsinstelling als de politie haar boekje te buiten gaat bij de manier waarop iemand wordt benaderd", aldus een woord voerster. Toch gaat de Ombudsman de ko mende tijd de telefoontjes regis treren. „We maken ons zorgen. We hebben ontdekt dat getuigen van een ongeluk zich niet mel den als ze geen legitimatie bij zich hebben. Ze zijn bang dat ze een boete krijgen. Het komt de veiligheid, waarvoor de Identifi catiewet toch in het leven is ge roepen, niet ten goede. 'f Het College Bescherming Per soonsgegevens betwijfelt of de wet Nederland veiliger heeft ge maakt. „Vooralsnog ontbreekt daarvoor elk bewijs", aldus een woordvoerder. „Wij twijfelerf nog steeds aan de noodzaak van de wet." Het Nederlands Politie Instituut (NPI) meent dat de wet wel degelijk de veiligheid bevordert. „De politie vraagt nooit zomaar om legitimatie. Er is altijd een reden. Het kan zijn dat iemand zich verdacht ge draagt, voor overlast zorgt, of een misdrijf begaat. In dat laat ste geval is het door de verplich te legitimatie een stuk moeilij ker geworden om een valse naam op te geven." De Identifi catiewet wordt in 2008 geëvalu eerd. Pas dan is te zeggen of het doel is bereikt, aldus het Open baar Ministerie. GPD Lexus GS 300 een gladde auto met mooie techniek In Brussel houdt een gewapende man zijn ex-schoonmoe der en haar dochter al twee dagen in gij zeling. De eerder veroordeelde man baalt ervan dat zijn ex-vrien- din een an der heeft. Voor de achthonderdduizend jonge katholieken in Keulen zijn de Wereldjongerendagen hetzelfde als het WK voor voetballiefhebbers. Zowel Zeeuwse als Poolse en Braziliaanse pelgrims staan uren te wachten fk om een glimp van de paus op te vangen. I *3 Staatssecretaris Rutte van onderwijs overweegt strengere straffen in te voeren voor het overschrijven van werkstuk ken. Zeeuwse docenten zien ook een taak voor de school weggelegd. Zij vinden dat leerlingen geleerd moet worden om te gaan met de informatie van 0jt M anderen. Op de hoogste col van de serie wie lerwedstrijden Pro- Tour deed de Amen- kaan Levi Leiphei mer een geslaagde aanval op de lei derstrui in de Ron de van Duits- land. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Redactie 8e Reactie: 16; Auto: 17; Sport: 19, 21 en 23; (Advertentie) Ir I In Het Vlissingse Nollestrand trok veel badgasten. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder DISHOEK - Op de laatste he te dag van de basisschoolva kantie zochten velen verkoe ling aan de Zeeuwse kust. Het strand bij Dishoek werd ech ter niet alleen bevolkt door zonaanbidders. Een heel bijen volk streek er neer onder een pa rasol. gQonzeredactie buitenland BLSSEL - PvdA-europarle- MislidDorette Corbey wil dat ""Ms alleen nog duurzaam pangen vis mogen verko- Me maatregel moet in de foats komen van het weinig pniikte keurmerk voor bio- Advertentie Bent u c die World of Silk zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. logisch verantwoord gevangen Volgens Corbey herkennen con sumenten zelden het keurmerk voor diervriendelijke visserij: een blauw ovaaltje met een wit te vis erin. Bij viskramen heb ben onverpakte haringen en an dere vissen sowieso al geen keur merk, stelt de Haarlemse politi ca. Corbey heeft de Europese Commissie daarom gisteren ge vraagd 'verdere maatregelen te nemen om consumenten te sti muleren alleen duurzame vis te eten.' Nu hebben enkele visproducten, waaronder vissticks, een keur merk voor diervriendelijke vis. Dat betekent dat de netten aan bepaalde eisen voldoen en dat er weinig bijvangsten van ande re vissoorten zijn. Corbey zegt met haar voorstel de overbevis- sing te beperken. Vooral de ka beljauw, tong en heek zijn flink schaarser geworden. „De visse rijministers staan altijd meer vangsten toe dan de biologen ad viseren. Dat houdt zo geen stand", aldus Corbey. Ze wil van het EU-voorzitterschap bo vendien strengere maatregelen tegen illegale vangsten. ANP „Dat komt heel vaak voor", zegt imker Albert de Wilde, die de bijen heeft weggehaald. „Ze vlie gen over de duinen, komen bij het water en denken: dat is niet helemaal de bedoeling. Dan gaan ze weer terug." De imker uit Koudekerke heeft al bijenvol ken gezien die zich vastklamp ten aan paalhoofden en strand- hokjes. „Ik heb zelfs een keer een volk gehad in de rugzak van een Duitse toerist. Die was net van plan om naar huis te gaan. De bijen hadden zich al hele maal in die rugzak genesteld. Dat was wel grappig." Met een kistje en een flinke klap op de parasol was het hele volk gevangen. Het was een vrij klei ne zwerm van ongeveer vierdui zend bijen. Een grote zwerm kan wel uit 25.000 bijen be staan. Een zwerm ontstaat als een deel van een bijenvolk zich afsplitst, bijvoorbeeld omdat er gebrek aan voedsel is. Vaak gaat het nieuwe volk een paar honderd meter verderop zitten. Een paar badgasten zijn gesto ken, ook De Wilde werd een keer of zes geprikt. „Het waren geen aardige bijen. Ik denk dat ze een beetje zenuwachtig wa ren vanwege al die mensen. Be moeizucht, daar houden ze niet van. Ze kunnen ook niet goed te gen parfum en op het strand wordt natuurlijk zonnebrand crème gebruikt." Normaal gesproken trekt een bij envolk na een paar dagen weer weg als de nieuwe stek niet be valt. Het hele volk staat nu bi] de imker in de tuin. „En daar zullen ze wel blijven. Ik ga ze morgen in een kastje steken. Daar hebben al bijen ingezeten. Dat vinden ze lekker, omdat het naar bijen ruikt." pagina 13 aanschuiven op A58 Remia schepsauzen 2 bakken t> 280 ml naar keuze van JUW Y ïnoflookvas Dat wordt dus nog even lekker bakken op de barbecue. Kom langs voor deze smakelijke sauzen of onze andere barbecueaanbiedingen. Wees er snel bij want het zomerweer kan zo weer voorbij zljnl Het grote voordeel van Albert Heijn. 01 Aanbiedingen zijn geldig met een AH Bonuskaart t/m zondag 21 augustus (Advertentie) Verdwaalde bijen veroveren een parasol. foto Ruben Oreel door Harry Linde DEN HAAG - De zorg voor de partner duurt inderdaad 'tot de dood ons scheidt'. Meer dan de helft van de Nederlanders kijkt bij trouwen of samenwonen niet naar de pensioensituatie. Zelfs het krijgen van kinderen veran dert daar weinig aan. Dat blijkt uit een onderzoek van Stichting Pensioenkijker.nl. Deze stich ting is door onder meer de vak bonden, de Ombudsman en het Verbond van Verzekeraars opge richt om het pensioen bewust zijn te verhogen. In de meeste huwelijken is nog steeds sprake van een hoofdkost winner en een minder verdienen de partner die de meeste zorgt aken verricht. Cijfers van het CBS laten zien dat bij 37 pro cent van alle paren één partner voltijds werkt, en de andere partner in deeltijd voor 12 uur of meer. Bij 35 procent van alle stellen werkt één partner, ter wijl de ander minder dan 12 uur werkt. Kortom, alle reden je bij samenwonen of trouwen af te vragen of bij overlijden de over blijvende partner niet in de fi nanciële problemen komt. Toch wordt dat amper gedaan. Ook bij jongere stellen is er meestal sprake van een hoofd kostwinner, zeker na de geboor te van het eerste kind. Tien pro cent van de vrouwen stopt met een met werken en meer dan de helft (56 procent) gaat minder werken. Maar zelfs dat is voor meer dan de helft van de Neder landers geen reden nog eens naar het pensioen te kijken. De voorzitter van Pensioenkij- ker.nl, oud-staatssecretaris Els- ke ter Veld, spreekt van 'een ver ontrustende situatie.' „Armoede was in het verleden vaak een vrouwenprobleem. Het kan niet zo zijn dat de jonge vrouwen van nu door plotseling overlij den van hun partner weer in die situatie worden gebracht." Echtscheiding Een tweede huwelijk kan even eens aanleiding zijn voor pen sioenproblemen. Na de schei ding houdt de ex aanspraak op het partnerpensioen. Daardoor is de nabestaandenvoorziening voor de nieuwe partner meestal volstrekt onvoldoende, waar schuwt Elske ter Veld. „Trouwen met een gescheiden man betekent per definitie dat er geen volledig nabestaanden pensioen voor de nieuwe echtge note is (tenzij ook de ex een nieuw huwelijk heeft gesloten, red.). Dat is iets dat men zich moet realiseren." Ter Veld schetst nog eèn andere, vaak on bekende valkuil. „Wie als jonge re vrouw trouwt met een al ge pensioneerde man, kan nooit aanspraak maken op zijn nabe staandenpensioen." Ter Veld pleit er voor de pen- sioenproblematiek bij iedere on dertrouw of opstelling van een samenlevingscontract onder de aandacht van het gelukkige paar te brengen. GPD voorletters straat: fpost)l>ankrekeningnumrnei O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbii Éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement Noteert u mij voor een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per maand met automatische rncasso 19.95) per kwartaal met automatische incasso 58.00) f, D per jaar met automatische incasso (€222,50). KnXopwww.pic.nl/abonoeieo bel gratis 0800 023i 23! ofswur dato bon naar: PZC, alifeling lezersservice Antwoordnummer 713, MBO WB Goes 8 "711688"555530 het alfabet van Zeeland mm i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1