Outsiders redigeren niet mee PZC mm PZC Alles weten over de bedrijvigheid in de gemeente Goes? www.pzc.nl/abonneren Goes (i®®dl DDÖ(S(* ctie Verras een familielid of een vriend(in) met een cadeau abonnement op de PZC het alfabet van Zeeland U leest het in de Goes-special op 6 september in 'de Ondernemer' «Mom f vrijdag 19 augustus 2005 Hij noemt zich De Blijde Boodschapper, de Oost-SouburgerWF van Di jk en hij verspreidt goed nieuws omdat hij zich daartoe gem pen voelt. Zij heet Natalia Zhikhareva, komt uit Rusland en woont sinds zes jaar in Nederland; op dit moment in Zeeland. Op het kantoor«aa ze werkt, zat haar collega vaak het schone lied Una Paloma Blacci te neuriën en op enig moment kwam ze erachter dat het afkomsti? is van George Baker. Een ontmoeting met de man van de wittedï pakte goed uit. Van Dijk laat heel Vlissingen en soms ook Middelburg plus Wakfo se dorpen geregeld kennismaken met het christelijke evangelie! vervaardigt pamfletten en koopt soms ansichtkaarten met Bijbeiu sten erop. Die brengt hij rond, van deur tot deur. Van de weekkf ik een pamflet en een ansicht onder ogen. De teksten wareniogefa zen dat het accent lag op vrede, liefde en lankmoedigheid. „Sons kies ik ook voor waarschuwende woorden, maar ik bezorgden®, sen geen donderpreken," zegt Van Dijk. Hij is gepensioneerdmai ne- en spoorwegman en hij bekostigt de bezorging van zijn goed nieuws geheel zelf. „In 1978 kreeg ik in mijn hart dat ik dit moest gaan doen. Eerst had ik wel mijn bedenkingen, maar ik ben tochb gonnen en ik doe het nu nog steeds, op persoonlijke titel. Ik heb geen auto en weinig luxe en ik heb nooit het probleem gehad dat het te duur werd. Ik kom nooit tekort en houd nooit over." j Jaarlijks doet Van Dijk te voet twee tot drie maal zijn ronde.Hij belt nergens aan en voert geen discussie. Het gaat hem erom datt blij is met zijn geloof. Dat wil hij graag met anderen delen Het a anderen opdringen, dat past niet bij hem. Of zijn actie resultaat heeft? „Soms zijn mensen blij met de boodschap, soms kafferen® me uit." Romantisch Natalia komt met een verhaal van een heel andere aard. Ze besloot onlangs naar Westkapelle te gaan waar George Baker tijdens de Dijkfeesten optrad. Omdat George de bekendste was, veronden de ze dat hij de laatste artiest zou zijn. Dat liep in eerste instantie uit op een teleurstelling. Baker stond al onder de douche toen ze rond elven arriveerde en de uitsmijter van het café waar de zanga het stortbad nam, liet haar niet toe tot de intieme bezigheid, i Maar, daar verscheen, terwijl Natalia haar teleurstelling over het gemiste concert liep te verbijten, Baker op straat, op weg naarajj auto. „Hij liep nog geen twee meter van mij vandaan! Ik ging naar hem toe en vroeg om een foto." Dat vond Baker geen probleem;! wilde best samen met Natalia poseren. „Hij was heel erg vrienfe lijk, omhelsde mij lachend en zei:'Ik wil wel met jou op de foto'.Z; heb ik in de nacht een romantische foto genomen met George Bal aan de Zeeuwse kust van Westkapelle. Vervolgens zei hij 'tot zien schudde mijn hand en verdween met zijn jeep op de donkere weg! Dit was mijn ontmoeting met een ster van wie het liedje 'Una Pale ma Blanca al bijna dertig jaar een nummer één-hit is." Wie persoonlijk goed nieuws te melden heeft of ingenomen is mei feiten die zich wat meer op afstand voordoen, kan dat melden aan Lezersredacteur A.J. Snel van de PZC. Hoe hij bereikbaar is, staal in het colofon linksboven in deze rubriek. Citaat: Het aardige van het ambacht schrijven is, dat je het nóóit leert. Simon Carmiggelt Lezersredacteur A.1. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail:Lezersredacleur®pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. In de krant staan heel regelma tig berichten die zorgelijk stem men. Het is niet anders; nieuws is nogal eens verontrustend. Maar soms gaat bij de lezer de fantasie op de loop en lijken de dingen nog erger dan dan ze in werkelijkheid zijn. Een lezeres belde deze week over een stuk waarin werd ge meld dat zwemmers last hebben van kwallen in het Veerse Meer. Daarin stond onder meer: 'Er wordt over scholen witte kwal len van circa Vijf bij vijf meter gesproken'. De lezeres vond kwallen van vijf bij vijf meter te opzienba rend. Gelijk had ze; het ging dan ook om de scholen. Waarschuwing Talrijk zijn de medemensen die de wereld willen waarschuwen tegen naderend onheil Vaak ver pakken ze hun visie in algemene termen en vragen zich af 'waar we toch in vredesnaam allemaal mee bezig zijn'. Of ze beweren dat 'we met z'n allen van gekkig heid niet meer weten wat we moeten doen'. Een lezer pakte het deze week wat grondiger aan. Hij zond ons een traktaat over moord, vernie tiging en roofbouw. Om tot het verzoek te komen déze bood schap door te geven: 'De mens heid heeft zich sinds de steen tijd geestelijk nauwelijks ont wikkeld'. door A.J. Snel Als aan het eind van het vraag gesprek de blocnote is dichtgesla gen, is er vaak het verzoek van de geïnterviewde: „Ik neem aan dat ik het stukje nog even vóór publicatie kan in zien?" Het antwoord is als regel „nee" en zo krijgen op milde toon gevoerde ge sprekken nogal eens een licht grimmig einde. Iedere schrijvende journalist kent deze kleine scène. En vrijwel geen verslagge ver heeft er principieel moeite mee de tekst van een verhaal voor de krant te voren even te laten doorkijken door de gesprekspartner die hem informatie heeft verstrekt of die geportretteerd wordt. De journalist vreest echter het vervolg. Hij heeft de onaangename ervaring dat de informant terugschrikt als die het be sprokene op schrift terugziet. Of dat de gesprekspartner het stuk ook nog even thuis, bij de bux-en en aan zijn baas op het werk laat lezen. Waarna het vol kanttekingen van deze en gene aan de verslaggever geretourneerd wordtDie wordt ermee geconfronteerd dat derden een stukje van de krant willen gaan re- 'digeren. Beleid Dat nu kan de journalist niet toelaten. Aan de manier waarop artikelen voor de krant worden geredigeerd, ligt be leid ten grondslag dat in de loop van ja ren is ontwikkeld en aangepast. Redac ties laten het bepalen van het beleid niet over aan buitenstaanders, eenvou- I dig omdat die als eenlingen, buiten enig i beleidsmatig verband, van de krant een volstrekte warboel zouden maken, j Los van die beleidsaspecten: voor het j redigeren van een artikel voor de krant j zijn ambachtelijke kwaliteiten nodig. die buiten de x-edactie niet of in onvol doende mate voorhanden zijn. Wie zijn stuk vóór publicatie uit han den geeft, roept over zich af dat derden gaan zitten plussen en minnen, nuances willen aanbrengen die de helderheid van een artikel geweld aandoen en za ken willen weglaten, die er bij nadere beschouwing net iets te dapper of te open aandoen. De verslaggever die dat allemaal al eens heeft meegemaakt, is daar kopschuw van geworden en zal dus in eerste in stantie afwijzend reageren op dat weer- kerende verzoek. Hij voelt aan dat daar De klassieke vraag: 'Ik kan het stukje nog wel even lezen'? gelazer van komt en hij probeert dat voor te zijn. Dat betekent niet dat ge- sprekspartners van de journalist het stuk nooit inzien. Als daar tevoren af spraken over gemaakt zijn en duidelijk is dat de gesprekspartner niet de bedoe ling heeft zich inhoudelijk met het arti kel of de krant te bemoeien, kan het zelfs zinvol zijn dat feitelijke onjuisthe den worden gecorrigeerd. Embargo Het maken van afspraken tevoren geldt ook als mensen of instellingen een nieuwsfeit van een embargo willen voor zien. Op basis daarvan wordt bepaald dat een artikel later dan technisch mo gelijk is, wordt gepubliceerd. Redacties van kranten radio en televisie zijn meestal wel bereid een embai-go over een te komen als daar een goede reden voor is. Bijvoorbeeld de lijst met te deco reren mensen, die vlak voor Koninginne dag wordt verstrekt, is voorzien van een embargo. Redacties hebben daardoor wat extra tijd om hun productie voor te bereiden. Wordt een embargo eenzijdig opgelegd, dan breekt de PZC dat zon der meer. Er is dan namelijk geen af spraak om na te komen. Het niet overeengekomen embargo werkt fnuikend op de vrije nieuwsga ring. Er wordt niet aanvaard dat der den zonder voorafgaand overleg het tijd stip van publicatie van een nieuwsfeit bepalen. Opmerkelijk is, dat de journalistieke be roepsgroep er een arbiter op nahoudt die vooraf wenst te interveniëren. De Raad voor de Journalistiek, een onaf hankelijke instelling voor burgers die klachten hebben over journalistieke ac tiviteiten en die werkt als zelfregule rend orgaan voor de media, heeft enige tijd geleden een poging gedaan greep te kiïjgen op publicatie van haar uitspra- foto Willem Mieras ken in de media. Er komt een klacht bin nen, de raad behandelt die en de krant of omroep tegen wie de klacht gericht is zou het oordeel onverkort moeten publi ceren. Meerdere hoofdredacteuren, onder wie die van de Provinciale Zeeuwse Cou rant, hebben daarvoor hun handteke ning niet gezet. PZC-hoofdredacteur A.L.Oosthoek: „Ik laat, op één uitzonde- ring na, niemand van buiten bepalen of en in welke voi*m wij een tekst of beeld publiceren. Daarmee is niet gezegd dat wij uitspraken van de Raad voor de Joui'nalistiek niet zouden publiceren, maar ik leg me niet tevoren vast, zonder dat ik een tekst ken. De uitzondering is de uitspraak van een rechter die de krant opdraagt op die en die plek een tekst af te drukken. En zelfs dan be houd ik mij het recht voor daar in een commentaar kanttekeningen bij te plaatsen". Ontvanger cadeau-abonnement naam ontvanger voorletters) postcodeplaats telefoon Ingangsdatum |i vni. controle bezorging) Gever cadeau-abonnement naam gever voorletter(s) straat' plaats telefoon Ik geef hierbij toestemming eenmalig 9,95 van mijn.mijn giro-/bankrekening te laten .afsdbrijven (ik vul mijn rekeningnummer en handtekening in): giroVbankrekening handtekening Uitgeverij PZC BV gaat zorgvuldig .om'fnet persoonsgegevens. In het colofon van de PZC vindt u naders informatie. Voor maar 9,95 krijgt hij of zij vier weken lang de PZC iedere ochtend thuisbezorgd. Stuur de volledig ingevulde bon een week voor de gewenste ingangsdatum naar: PZC, t.a.v. afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) en u krijgt een feestelijke cadeaubon, om te overhandigen, tijdig toegestuurd. Bel voor meer informatie gratis: 0800 - 0231 231 of ga naar www.PZC.nl/abonneren Ook uw bedrijf presenteren? Informeer naar de advertentiemogelijkheden bij onze accountmanager Jos van Dongen: (O I 13) 31 55 48 (06) 53 86 IO 19 L assmnKMBSK BfflM n III MIII ^TTf f MBTT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 16