IMF zet lichtbronnen op kaart 'rovincie geeft jonge beren steun in de rug Voor elk wat wils in pelgrimsoord Keulen Vissers krijgen geen rijkssteun voor brandstof 13 lulpmiddel voor behoud duisternis en aanpak storend licht elstraffen sist in zaak ninginbraken amaketta's leien aan (Schelde Aanschuiven op de A58 Subsidie eigen jongerenactiviteiten Vrouw mishandeld in Zaamslag Straten Oostkapelle gestremd Gestolen picknicktafel terecht Twee gewonden bij aanrijding vrijdag 19 augustus 2005 swb tiES - De Zeeuwse Milieu Fe- ujf(ZMF) gaat voor de ver gende regio's lichtbronnen- alen maken. Daarop komt te (te veel) licht straalt .„aar het nog donker is. In Ljjber komt Walcheren als Ifgebied het eerst aan bod. (samenstellen van de kaar- „joeit voort uit de landelijke •aagne 'Laat het donker don- f,waaraan ook de ZMF deel- De gegevens, die zowel stedelijk als landelijk ge- l verzameld worden, zijn cte gebruiken door gemeen ten en andere overheden, instel lingen en natuur- en milieuorga nisaties, maar ook door burgers, zegt ZMF-medewerker M. Ernst. „De lichtbronnenkaart is niet al leen een instrument om storen de lichtbronnen aan te pakken, maar geeft ook aan waar nog aanwezige duisternis behouden moet blijven", aldus Ernst. Ze onderstreept dat de ZMF er niet op uit is om onveilige situaties te laten ontstaan. „De sociale veiligheid mag niet in het ge ding komen. In bijvoorbeeld een tunneltje moet je verlichting hebben en in bebouwd gebied ook. Voor een plattelandsweg is dat veel minder nodig, je kunt daar op andere manier dan met lantaarnpalen goed de contou ren van de weg laten zien." Reclames In het bebouwd gebied gaat het vooral om het vastleggen van de echt opvallende en storende ver lichting, zoals felle reclames, verkeerd belichte monumenten en bedrijfsgebouwen, lantaarns die verkeerd (omhoog) schijnen, felle lichtmasten en schijnwer pers. In het buitengebied valt te denken aan kassen, overdreven buitenlicht en tuin- of opritver lichting. Ook naar lichtkoepels gaat de aandacht uit. Die ontstaan door dat het licht weerkaatst op de bewolking, meestal veroorzaakt door een stad of dorp, kassen- of bedrijfscomplex. Ze zijn in een verder donkere lucht goed waarneembaar. Niet op de kaar ten komen alleen door autolam pen verlichte wegen en verlichte wegen in bebouwd gebied, gewo ne buiten- of tuinverlichting bij huizen, bewegingsmelders en kerstlampjes. De milieufederatie beschikt niet over voldoende menskracht om zelf de lichtbronnenkaarten te maken. Daarom wordt een be roep gedaan op vrijwilligers (die zich kunnen aanmelden bij de ZMF in Goes). Onderzoek naar de beleving van licht en donker wijst uit dat het onderwerp veel mensen aanspreekt, vertelt Ernst. Ze hoopt dan ook dat zich voldoende vrijwilligers zul len aanmelden. Vakken Proefgebied Walcheren is opge deeld in tien vakken van vier bij vijf kilometer. De voorkeur gaat uit naar twee 'lichtzoekers' per vak. Die zullen twee tot drie avonden nodig hebben. Bedoe ling is dat er vanaf 7 september aan de slag wordt gegaan. Tevo ren wordt een instructie-avond belegd, om ervoor te zorgen dat iedereen dezelfde uitgangspun ten hanteert. De provincie is be reid de gegevens in het openba re geografisch informatiesys teem te zetten. De lichtbronnenkaart Walche ren moet begin oktober al gepre senteerd worden. Dat gebeurt tijdens de bijeenkomst Slim be lichten, voor gemeenten. Ernst: „We maken dan ook een top-vijf per gemeente, die aangeeft wat ze het beste kunnen aanpakken en doen er een beknopte handlei ding bij voor het oplossen van storende lichtbronnen." Als de proef slaagt, komen de an dere Zeeuwse regio's ook aan de beurt. ppELBURG - Officier van jlieG. Oosterveld heeft giste- sbij de rechtbank in Middel- stegen een 46-jarige inwo- rvan Schiedam voor het ple- ivan twaalf woninginbraken Zuid-Nederland twee jaar ge- genisstraf geëist, sa een 31-jarige vrouw uit langen (D) eiste de officier ;aar cel. Zij heeft volgens ssrveld de gestolen goederen Keld. In de woning van de ■uw werden waardevolle spul- fhoofdverdachte, een 31-jari- Bosniërtrad gisteren als ge- Zijn zaak komt later Dp zitting van de meer- ij'dige strafkamer. Toen de sniër, die dertig woninginbra- a wordt verweten, 9 maart opgepakt kwamen de x en de man in beeld. De adammer, afkomstig uit Ita- zou betrokken zijn geweest i woninginbraken in Rilland, :ske,Kruiningen, 's-Heeren- k Geersdijk. Biervliet en Wa- andkerkje. Ook de woning wethouder J. van Schaik in iel was augustus vorig jaar duit van de daders. In Terhe- kn bleef het bij een poging, fcpraak op 31 augustus. HNEUZEN - Met een Balla- aande Schelde op zaterdag 3 ptember gaat een lang gekoes- wens van de Zeeuws- kmse band De Lamaketta's «milling. ager Heimwee Maik -oftewel eneuzenaar Maikel Harte- en asorten zweren bij een leven ibij de zee en daarom uiten zij m liefde aan de Westerschelde net een concert aan het wa llet medewerking van de sneuzense middenstand (in de laatste bocht van de niijk voor de buurtschap De ïteeen podium geplaatst. De Lade aan de Schelde wordt met een knipoog. Om /negen betreden De Lama a's het podium. Het concert it voorafgegaan door een sdenkingsdienst voor Kapi- ribos, een 'Zeeuws- tesmse zeeheld die in de zeven- iffide eeuw tragisch om het le ft kwam in een slag voor de rtkust van Amerika'. Honderdduizenden jongeren wonen een eucharistieviering bij tijdens de Wereldjongerendagen in Keulen. foto Phil Nijhuis/GPD door Cyril Rosman KEULEN - De echte fanatici stonden tot aan hun borst in de Rijn, zwaaiden met vlaggen en scandeerden 'Benedetto, Bene detto'. De jonge Zeeuwse en West-Bra bantse 'pelgrims' uit het bisdom Breda hielden hun kleren gisteren bij de aan komst van de paus in Keulen, gewoon droog. Maar zij hadden dan ook maar vijf minuutjes pauszicht. Paus Benedictus de zestiende maakte gis teren zijn eerste buitenlandse reis sinds zijn aantreden. Hij vloog van Rome naar Keulen om daar tijdens een boottochtje op de Rijn honderdduizenden jonge ka tholieken toe te zwaaien, die naar de stad zijn gekomen voor de Wereldjonge rendagen (WJD). Het bijwonen van dat twee, a driejaarlijkse festijn is voor een jonge katholiek wat een kaartje voor het wereldkampioenschap is voor een voet balfan: aanwezig zijn op het allergroot ste evenement. Keulen wordt een week lang over stroomd door ruim achthonderdduizend jonge katholieken uit meer dan honderd landen.Met bandages om de knieën als bewijs van alle afgelegde kilometers. Ze bezoeken diensten in stadions, luisteren naar concerten en hebben praatsessies over het geloof. De West-Brabantse en Zeeuwse jongeren vinden het leuk in Keulen omdat ze een week lang rondlopen in een menigte van gelijkgestemden. „Maar het is allemaal niet zo vroom als ik dacht dat het zou zijn", zegt Mare Boilerman, jongerenwer ker bij het bisdom en begeleider van de delegatie, die vandaag met nog eens twin tig man wordt uitgebreid. „Het is eigen lijk gewoon een groot feest." Het trekt de Nederlanders wel. Die houden niet zo van knielende Polen met hun 'pingelpan- gel-muziek', maar meer van vrolijk dan sende Brazilianen. Ze worden op hun wenken bediend, want nergens wordt het katholieke geloof zo on-ceremonieel bele den als op de WJD. In Keulen loopt een stijve priester te zwaaien met een grote, paarse, opblaas bare plastic hand. Daar praat de ene gelo vige over de Emmanuelgemeenschap en liggen twee meter verderop twee jonge katholieken boven op elkaar innig te zoe nen. En daar fotografeert de Brabants/Zeeuwse delegatie met hun trendy mobieltjes een groep van ruim honderd bisschoppen-op-leeftijd, die er gens onder een brug lunchpaketten staat te nuttigen. Free wheelers Een ieder zoekt dan ook wat anders op de WJD. Marieke den Boer (16) uit Breda wil eigenlijk nog wat meer met buitenlan ders praten over het geloof: „Maar onder ling praten we er al wel veel over. Gister nacht om half twee nog: over wat deze da gen eigenlijk met je geloof doen." Maar ook binnen de Bredase groep zijn er ver schillen. Want waar Maarten en Marieke zichzelf lachend omschrijven als freewheelers, is Marjan de Jonge (30) uit 's Gravenpolder dat zeker niet. Zij gaat gekleed in een lange rok en gaat iedere week naar de kerk, het is ook al de derde keer dat ze op de Wereldjongerendagen is. „De voorgaande keren waren er wat meer diepgaande gesprekken, die mis ik nu een beetje. Maar ik vind het ook deze keer mooi. De geloofsbeleving hier is fan tastisch." En ernstig of freewheelend: gistermid dag stonden ze allemaal langs de Rijn te wachten op de paus. Vijf uur lang wacht te de delegatie uit het bisdom Breda op hun nieuwe leider, die in wapperend wit zwaaide vanaf de voorplecht. Zijn boot kwam langs, keerde, voer terug en was binnen rijf minuten weer uit het zicht verdwenen. Pauszicht Maar dit weekend is er een nieuwe kans op 'pauszicht', als Benedictus de 16e voor achthonderduizend jongeren en ter afsluiting van de WJD op het immense Marienfeld voorgaat in een nachtwake. £jen Jansen MIDDELBURG - Dankzij een •frlengstuk aan een landelijke «ftdieregeling kan de provin- «Zeeland zeven jonge boeren «pen met investeringen in hun *bjf. Ze krijgen maximaal '■MO euro bijgepast. In totaal •■'Mgt de provincie 119.000 eu- iüj. ^fopen voorjaar drongen de ^van Zeeland bij de behan- van het sociaal-econo- beleidsplan aan op inves- ^steun voor jonge agra- Het dagelijks provinciebe- 'W werkte deze wens uit door ^tehaken aan een landelijke ^dieregeling voor jonge boe- idie een land- of tuinbouwbe- 1' overnemen of stichten. De ^gstelling voor die regeling, 7nn °ok geld van de Europe se zat, was zo groot dat, ze :Wig was overtekend. S 61 aanvragen uit Zee- ,Voor een bijdrage uit de lan- ^subsidiepot, zijn er 28 ge doteerd voor een totaal be- bijna een half miljoen euro. De andere verzoeken wer den niet ingewilligd omdat het geld op was of omdat ze niet aan de normen voldeden. Zo geldt als voorwaarde dat een jonge agrarische ondernemer korter dan drie jaar met zijn be drijf bezig moet zijn. De provinciale aanvulling op het landelijke jonge-boeren- fonds voorziet in een bedrag van 300.000 euro, uit te keren in 150.000 euro dit jaar en 150.000 euro volgend jaar. Het bedrag van 31.000 euro dat dit jaar over blijft, omdat niet alle aanvragen aan de landelijke criteria volde den, wordt bij het budget voor 2006 gevoegd. Gedeputeerde A. Poppelaars (CDA, landbouw) is tevreden over het succes van de provincia le steunactie. „Zeven jonge boe ren zijn toch maar mooi gehol pen. Ik ben blij dat we op deze manier iets voor deze onderne mers hebben kunnen doen. Je hoort vaak het verwijt dat de provincie alleen maar voorwaar denscheppend en indirect bezig is. Nu is er eens sprake van een direct steuntje in de rug." Poppelaars complimenteert de politieke partijen die met hun Statenbrede vraag om mogelijk heden Zeeuwse jonge boeren een steun in de rug te geven, sig nalen uit de sector goed hebben opgepikt. „Onze provinciale aan vulling op de landelijke regeling voorziet duidelijk in een behoef te." Poppelaars prijst ook de ZAJK, de organisatie van jonge boeren in Zeeland. „Die club hebben we gevraagd hoe groot naar hun mening het budget zou moeten zijn. Als ik kijk naar het bedrag dat voor dit jaar beschikbaar was en de aanvragen die zijn toe gekend, kan ik constateren dat het ZAJK een goede inschatting heeft gemaakt. Van de 35 aanvragen die in het kader van de landelijke en de aanvulling Zeeuwse regeling zijn ingewilligd, komen er 24 uit de akkerbouw, zes uit de veehou derij en twee uit de fruitteelt. Landelijk hebben vooral jonge veehouders zich van financiële steun verzekerd: ruim vijfhon derd verzoeken uit deze sector zijn geaccepteerd. VLAKE - 'Zomer in Zeeland, een file bij Rilland...' Zo paro dieerde de Zeeuwse trouba dour Peter Dieleman ooit eens het bekende liedje van Saskia en Serge. Gisteren kwamen zijn woorden uit. Op de A58, tussen de Rilland en de Vla- ketunnel, stond rond het mid daguur ruim tien kilometer file. Het kwik steeg gisteren tot ver boven de twintig gra den en dus besloten veel men sen het er - na het slechte weer van de afgelopen weken - nog even van te nemen. Ook op de Deltaweg, tussen Goes en Noord-Beveland, en op de we gen naar de Schouwse stran den moesten automobilisten een groot deel van de ochtend aanschuiven. Op Walcheren viel het mee met de verkeers drukte. Rond het middaguur stokte het verkeer even aan het einde van de A58 bij Vlis- singen en op de Sehroeweg in Middelburg, maar van lange fi les was geen sprake. De sluis wachter in Vlissingen consta teerde ook op het water geen ongewone drukte. „Het was een normale vakantiedag", vond hij. foto Willem Mieras THOLEN - Jongeren in de gemeente Tholen die zelf iets willen organiseren, kunnen opnieuw rekenen op een bij drage van de gemeente. Ze moeten daarvoor een aanvraag indienen bij de gemeente via www.tholen.nl of via www.joth.tk van de Thoolse jongerenraad Joth. Tijdens een vergadering van Joth moeten de initiatiefnemers ver volgens hun idee toelichten. Joth bekijkt onder meer of de activiteit toegankelijk is voor alle jongeren en of de orga nisatie echt in handen is van jongeren. Na advies van Joth beslist de wethouder jeugdzaken over de toekenning van de subsidie, die maximaal 750 euro per aanvraag is. TERNEUZEN - Een 46-jarige vrouw uit de gemeente Ter- neuzen is gistermiddag tussen half een en een uur mishan deld door een man in de Veerstraat in Zaamslag. De man stapte uit een auto, pakte de vrouw bij haar arm en gooi de haar tegen een hek. Een Belgische automobilist zag het incident, stapte uit en greep de man vast. Hierdoor kon de vrouw wegkomen. Ze deed aangifte bij de politie. De mishandeling is een ge volg van een langlopend conflict, waarbij een familielid van de vrouw betrokken is. OOSTKAPELLE - De gemeente Veere begint volgende week met het herbestraten van de Bi'ouwerijstraat en de Vronensteijn in Oostkapelle. Tegel ij kei'tijd wordt de capa citeit van het riool vergroot. Regenwaterbuizen worden van het riool afgekoppeld. Daarvoor in de plaats komen aparte buizen die het regen water afvoeren naar een waterpartij. De werkzaamheden beginnen op 22 augustus en duren tot met 28 oktober. Het verkeer wordt omgeleid. RILLAND - Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft na een tip de picknicktafel teruggevonden die begin deze maand werd gestolen aan de Bathseweg bij Rilland. De houten set, bestaande uit een tafel en twee zitbanken, werd terug gevonden in de achtertuin van een woning aan De Anjer in Hoogerheide. De bewoner, een 21-jarige man, werd gisteren aangehou den. Hij kreeg een boete van 500 eux-o en moest 200 euro schadevergoeding betalen aan het Waterschap. Het water schap zal de picknicktafel terugplaatsen. SEROOSKERKE - Twee 45-jarige mannen uit Roosen daal zijn gistermiddag gewondgeraakt bij een ongeluk op de N59 bij Serooskerke. De motorrijder en zijn bijrijder werden rond vijf uur aangereden door een 44-jarige auto mobilist uit Karlsruhe, die in de x-ichting Ziexükzee reed. Deze zag dat voor hem een file stond en reed aan de rech terzijde van de weg een parkeerplaats op. Toen hij zag dat de tegemoetkomende rijbaan vrij was, keerde hij zijn voertuig, waai'bij hij in botsing kwam met de motorrijder. De twee mannen uit Roosendaal zijn met schaafwonden per ambulance overgebracht naar de huisartsenpost. De auto en de motor raakten beschadigd. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Nederlandse vissers hoeven niet op financiële steun uit Den Haag te rekenen vanwege de sterk gestegen gaso- lieprijzen. Minister Veerman van Landbouw vindt het zinvol ler om geld uit te trekken voor een versterking van de struc tuur van de visserij op middel lange termijn. In de visserij wordt de laatste maanden nauwelijks nog iets verdiend. De gasolie die op vis sersschepen wordt gebruikt, is zoals alle aardolieproducten enorm in prijs gestegen. Kostte een liter gasolie begin dit jaar nog zo'n 27 eurocent, deze week moet meer dan veertig eurocent woi'den betaald. „Zo hoog is de gasolieprijs nooit geweest", al dus visserijbestuurder B. Marijs uit Arnemuiden. De scherpe prijsstijgingen ko men zeker in de zeevisserij hard aan, omdat er veel brandstof wordt gebruikt. De grotere vis- kotters uit Vlissingen en Arne muiden hebben wekelijks ruim 30.000 tot meer dan 50.000 liter nodig. De brandstofkosten slok ken een steeds groter deel van de omzet op, met als gevolg dat ook de vissers hun inkomen fors zien dalen. Zij krijgen geen vast loon, maar delen in de netto be somming. De visserij verkeert in een cri sissituatie, waarschuwden vis- sexijorganisaties enkele weken geleden. ChristenUnie-Kamer- lid A. Slob reageerde met schrif telijke vragen aan minister Veer man. 'Of hij bereid is, zoals in Frankrijk, de vissers voor de ho ge olieprijzen tijdelijk te com penseren?', was één van zijn vra gen. Veerman antwoordt deze week met een ondubbelzinnig 'nee'. Volgens de minister heeft het geen zin tijdelijke steun te ge ven, omdat 'er veel aanwijzin gen zijn dat het huidige hoge prijsniveau niet van korte duur is'. Hij ziet veel meer in 'verster king van de structuur van de sec tor op middellange termijn'. Veerman heeft daarvoor in juli 38 miljoen euro opzij gezet, on der meer voor een nieuwe sane- ïingsronde waarvoor vanaf half september kan worden inge schreven, en voor het innoveren van vistechnieken. Zowel directeur F. Lokerse van de Zeeuwse Visveilingen in Vlis- singen en Breskens als visserij- bestuurder Marijs kan weinig begrip opbrengen voor de reac tie van Veerman. Hij plaatst Ne derlandse vissers op een achter stand, oordelen zij, want Frank rijk en recentelijk ook België en Spanje zijn wel met tijdelijke steunmaatregelen gekomen. Een verdere sanering van de Neder landse vissersvloot kan niet uit blijven, vi-eest Lokerse, met als gevolg dat de structuur van de sector - inclusief handel, toeleve ranciers en aanverwanten - zal verzwakken. Eén van de vernieuwingen waar van minister Veerman veel ver-;" wacht, is de pulskor; een vistuig waar met elektriciteit wordt ge werkt om vis op te schrikken en te vangen. Het gebruik van de pulskor scheelt aanzienlijk in brandstof. „Op stenige gronden in de zuidelijke Noordzee is dat vistuig echter niet bxmikbaar". merkt Marijs op, „en ook al zou dat wel zo zijn, dan kan de vloot niet zomaar op een nieuw sys teem overstappen. Dat vergt gro te investeringen." Scholvisserij Of veel Zeeuwse visserijbedrij ven het bijltje erbij neer zullen gooien, waagt vismijndirecteur Lokerse overigens te betwijfe len. Voorzover hij weet, staat één schip op de rol voor de ko mende saneringsronde, de Vlis singen 6 van P. de Ridder. De si- tiuatie in het noorden is volgens Lokerse ernstiger, waar scholvis- serij het belangrijkst is. „In de zuidelijke Noordzee wordt meer op duurdere soorten gevist zoals tong en tarbot." Maxijs nuan- ceert dat beeld. „Het gaat er uit eindelijk om hoeveel je na elke reis overhoudt. In Urk is al gezinspeeld op ac ties, zoals begin 2001. Zij protes teerden tegen sluiting van grote delen van de Noordzee om kabel jauw te sparen én omdat de in 2000 toegezegde compensatiegel- den voor de fors gestegen olie prijzen nog niet waren uitbe taald. Marxjs staat niet te sprin gen weer tot acties over te gaan, omdat de vissers van het olie- geld niets hebben gezien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13