Goes onderzoekt veiligheidsgevoel 0 PZC Terugkijken en vooruitblikken Stroomstoring blijkt oorzaak botenschade Bergse jachthaven Veere zoekt ervaren bestuurder die de economie stimuleert Enquête ook onder jonge stappers uit gemeente Middelburg Concert Mozart Internationale aandacht voor biblio-servicebus Op de valreep cao voor Sasse Glasfabriek weekenddiensten 23 AUGUSTUS Babyhuidjes hebben bescherming nodig BONTi 0 Kom naar de Gazelle Gazelle Easy Glider Opstapdag. kui \ZasUafnft, Let op dit keurmerk vrijdag 19 augustus 2005 door Frank Balkenende GOES - De gemeente Goes gaat bij 3300 jeugdige inwoners van de Bevelandse gemeenten en de gemeente Middelburg peilen of ze zich veilig voelen in het Goe- se uitgaansleven. In de derde week van september krijgen ze een uitgebreid enquêteformulier in de bus. Aan de hand van de uitkomst bekijkt Goes of extra maatregelen nodig zijn waar door stappers zich veiliger voe len. De gemeente heeft onder het motto 'Laten we het gezellig houden in Goes' sinds 1994 ver schillende maatregelen getrof fen. Zo zijn er afspraken ge maakt met de horeca en is het (politie)toezicht verscherpt, on der meer door op een aantal plaatsen in het uitgaansgebied camera's te hangen. Burgemeester D. van der Zaag constateert niettemin dat nog te vaak mishandelingen in en rond de binnenstad plaatsvinden. Dikwijls gebeurt dat onder in vloed van alcohol en/of drugs. Om registratie door de camera's te vermijden, volgen de daders hun slachtoffer vaak tot de rand van het centrum, en soms zelfs verder, om daar toe te slaan. „Het vervelende is dat er meest al geen aanleiding voor is. Dan is iemand per ongeluk tegen een ander opgelopen of staat zijn ge zicht hem domweg niet aan. Dat kan natuurlijk niet. Je moet van elkaar afblijven en respect to nen". vindt Van der Zaag. Met de enquête Veilig Uitgaan wil Goes in beeld krijgen of de tot nu toe genomen maatregelen voldoende effectief zijn, of dat er meer moet gebeuren. Bedoe ling is over enkele jaren op- YERSEKE - De fanfare van mu ziekvereniging Mozart uit Yerse- ke geeft vanavond vanaf 19.30 uur een concert op het Kerk plein. Er wordt muziek gespeeld van onder meer K3, Eve of the war en Lord of the rings. nieuw de mening van stappers te peilen, zodat duidelijk wordt of Goes veiliger of onveiliger is geworden. Voor de steekproef worden 3300 inwoners van 16-26 jaar bena derd. De Bévelandse gemeenten en Middelburg, die om medewer king is gevraagd omdat regelma tig Arnemuidenaren uitgaan in Goes, selecteren ze aan de hand van hun inwonersbestand. Bij de gemeenten Kapelle en Rei- merswaal bestond enige aarze ling om mee te doen in verband met privacybescherming. Uitein delijk besloten ze toch aan de en quête mee te werken, niet in de laatste plaats omdat de Goese discotheken en cafés bezoekers uit de hele regio trekken. Almere Marktonderzoek Advies uit Almere voert het onderzoek uit. Goes heeft goede ervaringen met dit bureau, dat al eerder een veiligheidsenquête in de wijk Goese Polder hield. Het enquêteformulier bevat dertig vragen, die in samenspraak met de politie en de horeca zijn opge steld. De gemeente wil van de ondervraagden onder meer we ten hoe vaak ze uitgaan in Goes, of er voldoende politie zicht baar is, hoe ze denken over het cameratoezicht en of ze zich vei lig voelen. En als dat niet zo is, waardoor dat komt. Ook kan de doelgroep stap-ervaringen in an dere Zeeuwse steden of dorpen op het formulier kwijt. De gemeente stimuleert de bena derde jongeren te reageren door enkele prijzen beschikbaar stel len. Ook kunnen ze het vragen formulier op de website van de gemeente Goes downloaden en reageren per e-mail. Van der Zaag verwacht dat dit de res pons ten goede komt. De enquê te valt in de derde week van sep tember op de deurmat van de ge selecteerde jongeren. Ze krijgen twee weken de tijd om te reage ren. De resultaten moeten eind november bekend zijn. Burge meester Van der Zaag onder streept dat Goes maatregelen zal nemen om de veiligheid in de binnenstad te verhogen, als de resultaten van de enquête daartoe aanleiding geven. De maquette die aan hand van eén plattegrond van Jacob van Deventer uit 1560 is gebouwd, wordt het pronkstik van de expositie. foto Willem Mieras door Frank Balkenende GOES - Het wordt een verre te rugblik, maar ook een beetje fan taseren over de toekomst. De tentoonstelling '700 jaar wonen in Goes' schetst de ontwikkeling van de stad van de laatste zes honderd jaaren biedt een visie op wonen in de komende hon derd jaar. Onderdeel van de expositie is een ontwerpwedstrijd. De Bond van Nederlandse Architecten (BNA) heeft de wedstrijd in haar eigen magazine en in vak bladen onder de aandacht ge bracht van jonge architecten en studenten. Er kwamen zestien reacties binnen. Werkgroeplid Robert Scheepe, directeur van SMB/SMG, vindt de respons nogal mager. Vooral de animo in Zeeland is lauw. On der de zestien inzendingen is er één Zeeuwse. „We hadden eigen lijk gerekend op massale res pons, maar kennelijk leeft dit niet erg." Een terugblik was niet zo een voudig. Ten eerste zijn de wo ningbouwcorporaties nog maar zo'n honderd jaar oud en ten tweede is er over wonen in de Middeleeuwen weinig materiaal voorhanden. Om toch een compact beeld te geven van de ontwikkeling van de stad Goes door de eeuwen heen, hebben (oud-)medewer- kers van woonstichting RWS een maquette gemaakt aan de hand van een plattegrond van Goes uit 1560, gemaakt door de fameuze cartograaf Jacob van Deventer. Daarop zijn ook nog de dorpen Kloetinge en 's-Heer Hendrikskinderen te zien. Na het raadpleging van oude boeken en documentatie hebben RWS-medewerker Jan Polder dijk en zijn oud-collega's Giel Poulisse, Ko Koole, Wim Reijn- hout en Bas van der Schelde de drie meter lange en twee brede maquette in vele uurtjes ge bouwd. Monnikenwerk dus. „Al le gebouwen, zoals poorten, hui zen en kerken, zijn uit balsa hout gesneden. De maquette, die de verschillende stadsuit breidingen toont, is het pronk stukvan de tentoonstelling. An dere blikvangers zijn de beken de Eruynzeel-keuken die jaren lang in elk huurhuis werd ge- morteerd, een ouderwetse ka- che en andere elementen uit in terieurs. Uiteraard telt de ten toonstelling ook veel foto's. De expositie wordt 9 september om 17 uur officieel geopend docr de voorzitters van de RWS en SMB: W. van Eijk en W. den He'der. Tot 15 november is de grctis toegankelijke tentoonstel ling te bezoeken. Op 8 november is tr een symposium over Wonen ovir Honderd jaar. Dan worden teiens de prijswinnaars van de ontwerpwedstrijd bekendge- miakt. door Maurits Sep DOMBURG - De gemeenteraad van Veere zoekt een ervaren be stuurder als opvolger voor de vertrekkende burgemeester A. de Bruijn. Veere heeft zo ie mand nodig om sterk te kunnen staan naast de grote buren. Mid delburg en Vlissingen. Herindeling van Walcheren is voorlopig niet aan de orde. Sa menwerking met de twee andere gemeenten is wel noodzakelijk. „Plet moet daarom iemand zijn die er staat", verduidelijkt J. Houmes, voorzitter van het presidium. Dat is het overleg van fractievoorzitters waarin de profielschets voor de burgemees ter is gemaakt. Het profiel is gistermiddag wij- gegeven en wordt in een extra raadsvergadering op 30 augus tus om vier uur 's middags be sproken door de voltallige ge meenteraad. Commissaris van de koningin W. van Gelder zal daarbij aanwezig zijn, omdat hij volgens de wet met de raad over legt over de eisen die aan de nieuwe burgemeester worden ge steld. De profielschets bevat veel ei genschappen die van elke nieu we burgemeester gewaagd kun nen worden, ongeacht in welke gemeente die aan de slag moet. Dus ook de Veerse burgemeester moet integer zijn, tegen stress kunnen, mensen kunnen laten samenwerken, goed kunnen luis teren, daadkrachtig zijn, gemak kelijker contacten leggen, net werken kunnen onderhouden en uitbouwen, en gevoel hebben voor de verschillende bevol kingsgroepen in de gemeente. En hij/zij moet beschikken 'over de nodige dosis humor'. Toch hebben de fractievoorzit ters ook lang gesproken over twee andere kwaliteiten. De christelijke partijen in de raad verlangen dat de burgemeester een christelijke levensovertui ging heeft. Andere fracties vin den dat geen reden om iemand wel of niet te benoemen. „Som migen wilden juist voorkomen dat dat in de profielschets zoo staan", zegt Houmes, die z^f van de SGP is. Het comproj is dat in de pi-ofielschets is op nomen dat sommige fracties wel, en andere dat niet beland rijk vinden. Een lange discussie waser^. gens Houmes over de vraag wgj ke achtergrond de burgemeefr- moet hebben: een economisch ambtelijke/bestuurlijke natuur/landschappelijke. Uitein- delijk is in de profielschets opge nomen dat hij/zij oog moet heb- ben voor natuur en h 1 maar vooral de economie v55 Veere moet promoten en stimuld ren. De aandacht moet in het br-' zonder uitgaan naar de agrsry sche en de toeristische sector ZIERIKZEE - Het project bi-i blio-servicebus heeft internatio-: naai de aandacht getrokken.Tij.j dens een conferentie van de In ternational Federation of Libra., ry Associations and Institutions (Ifla) in Oslo is onlangs uitge breid aandacht besteed aan het Zeeuwse proefproject. Bezoekers van de bus kunnene straks niet alleen boeken lens. maar ook de chipknip opladen geld opnemen of kaartjes ree veren voor theater of bioscoop. Ook wordt het voertuig uitge rust met een breedband-inïs- netverbinding, een geldauto maat en een informatiezuil. Vu de informatiezuil kunnen diver se lokale en nationale dienste als de verkoop van treinkaartjes aangeboden worden. Ook lees: de informatiezuil zich voor bet opzoeken van bijvoorbeeld tests uit de Consumentengids, Late wordt het wellicht ook mogehii via de bibliobus medicijnen w te halen of zorg in te kopen. De bus wordt in oktober ingezette Schouwen-Duiveland s Noord-Beveland. door Laurent Heere BERGEN OP ZOOM - De direc te oorzaak van de schade aan bo ten en jachten in de Bergse jacht haven lijkt bekend: een soort stroomstoring. Maar waarom die storing zich in april voor deed en waarom niet eerder, blijft een raadsel. Zoals bekend werden boten in de haven van watersportvereni ging De Schelde in april (deels) zwaar beschadigd uit het water gevist. Plotselinge ernstige cor- SAS VAN GENT - De stakings dreiging bij glasfabriek Sas Glas is afgewend. De directie van het bedrijf in Sas van Gent heeft alsnog de cao-eisen van FNV Bondgenoten en CNV Be- drijvenbond ingewilligd. Het bedrijf zou vandaag plat gaan, omdat de onderhandelin gen niet het gewenste resultaat hadden opgeleverd. Het 150 per soneelsleden tellende Sas Glas had al anderhalf jaar geen cao meer. Het ultimatum van de bon den liep tot donderdagnacht. Het bedrijf heeft het al jaren moeilijk door lagere prijzen en zware concurrentie in een inzak kende markt. Uiteindelijk is een cao overeen gekomen met een looptijd van 1 april 2004 tot 1 april volgend jaar. De werknemers krijgen een eenmalige uitkering van vierhonderd euro voor het eer ste jaar, een structurele loons verhoging van 1,25 procent per 1 april 2005 en handhaving van honderd procent van het inko men bij ziekte in de eerste twee ziektejaren. Bestuurder P. Janssen van FNV Bondgenoten is tevreden over het bereikte resultaat. Hij be treurt dat er met een staking moest worden gedreigd om de cao-eisen ingewilligd te zien. Janssen hoopt dat de directie le ring trekt uit de afgelopen on derhandelingen en niet alleen uit opportunisme eieren voor haar geld heeft gekozen. rosie, waardoor zelfs complete gaten in de wanden waren ont staan, zorgde voor veel onrust en vervolgens voor een hele trits onderzoeken. Een deel van de oplossing lijkt in beeld. Lijkt, omdat bij watersportvereniging De Schelde vraagtekens worden geplaatst bij de 'oplossing' van het raadsel. Rijkswaterstaat heeft gespeciali seerde bureaus onderzoek laten doen. Conclusie een: de lozing van vinasse een half jaar eerder, had niets met de schade te ma ken. In de herfst kwamen twee vrachtwagenladingen vinasse (een restproduct dat ontstaat bij de verwerking van melasse bij alcoholproducent Nedalco) in de haven terecht, waarna vissen massaal het loodje legden we gens zuurstofgebrek. Conclusie twee: het ligt aan de verbinding tussen de boten en de wal. De technici hebben geconstateerd dat door een soort stroomlek de werking van de corrosiebescher- ming (zogeheten anodes) is ge frustreerd. E. de Feijter van de Rijkswater staat: „Er is vastgesteld dat er géén invloed van buitenaf is ge weest en er is geconstateerd dat de stroomverbinding tussen wal en schip niet goed werkt. Wij zijn als beheerder van de wa terkwaliteit dus niet verant woordelijk." Maar M. Velthoen van de watersportvereniging plaatst kanttekeningen bij het onderzoeksresultaat. „We heb ben al jarenlang dezelfde stroominstallatie aan de wal staan en die voldoet aan alle nor men. Daar komt bij dat onze in stallatie niet afwijkt van de in stallaties van talrijke andere ha vens. Dus waardoor ontstaat juist nu die schade? Waarom al leen hier bij ons? Die vragen wor den niet beantwoord." Corrosiesnelheid Een verklaring voor de 'vermeen de hoge corrosiesnelheid' heb ben de onderzoekers inderdaad niet gegeven. Dat laatste beves tigt De Feijter van Rijkswater staat Zeeland. „Daar gaan wij ook niet over. het is onze verant woordelijkheid niet. We willen de watersportverenigingbest een keer helpen door de stroominstal latie technisch na te lopen. Maar in het kader van het onderzoek naar de oorzaak, was dat niet on ze rol." Voor Velthoen is het reden om volgende maand allerhande tech neuten bij elkaar te roepen om uit te vinden óf en wat er mis is aan de installatie. „Want we wil len natuurlijk voorkomen dat we volgend jaar met precies hetzelf de probleem zitten. Maar onze technische adviseurs zeggen dat de verklaring van Rijkswater- staatniet afdoende kan zijn." De vraag naar het hoe en waar om is niet alleen belangrijk voor de toekomst maar ook voor de af wikkeling van de schade. Men sen met een WA-verzekeringko- men pas voor schadevergoeding in aanmerking als bewezen wordt dat 'iemand' verantwoor delijk is. Maarook de gemeente Bergen op Zoom wijst elke verantwoorde lijkheid voor de schade van de hand. „Ik heb de contracten er nog eens op nageslagen en die zijn eenduidig: wij zijn wel eige naar maar de exploitatie van de jachthaven en alles wat daarbij hoort, valt onder verantwoorde lijkheid van de watersportvere niging. Dat geldt dus ook door de elektrische installaties", zegt wethouder L. Withagen. Eerder al liet Nedalco weten niet verantwoordelijk te zijn. De politie heeft nooit precies kunnen achterhalen wiens schuld het is dat er vijftig ton vi nasse in de jachthaven is be land. zaterdag 20 en zondag 21 augustus 2005 centraal alarmnummer 112 Huisartsen Walcheren Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in het weekend of tij dens feestdagen) Huisartsengroep 'de stad Middel burg' Patiënten huisartsen Albers, Bruynzeel en Manni, Van den Haak, Heere en Wor- telboer. zaterdag: F. J. Heere, J. H. Huyssenstraat 15, Mid delburg, tel. (0118)644301. zondag: C.J.E.M. Albers. Bellinkplein 3, tel. (0118)644301. Inloopspreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Bats, Ubels, Van Tol, Van Eede, Spekhorst, Van der Male en Huisman. vrij. 17.30-zon. 23.00 uur: R. v. Tol, Markt 36, Veere, tel. (0118) 501271. A. A. v. d. Male en Huisman, Duinweg 59, Zoutelande, tel. (0118) 561282. zon. 23.00-ma. 8.00 uur:F. v. Eede, de Casembrootstraat 24, Westkapelle, tel. (0118) 571234. Tandartsen Walcheren A.D. de Stigter, v. Borselelaan 38, Veere, tel. (0118) 501830 Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen Vlissingen.don. 20.00-vrij. 20.00 uur: H. Hament, tel. (0118) 471140. vrij. 20.00-zon. 22.00 uur: J. van Dierendonck, tel. (0118) 471140. Middelburg, vrij. 21.30-zon. 21.30 uur: M. de Jonge, tel. (0118) 616761. Dierenartsen Landbouwhuisdieren: tel. (0118) 633803. Kleine huisdieren: A.L..Hoogveld en R.B.M. Meesters, Kor te Noordstraat 61, Middelburg, tel. (0118) 637077. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18.00 uurr. Landbouwhuisdierenpraktijk Wal cheren (grote huisdieren) Oude Domburgseweg 33a te Oostkapelle tel. (0118) 633803, za. en zo. visites aanmelden van 08.00-09.00 Dierenartsenpraktijk Meliskerke R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Vogel- en Egelopvang De Mikke Het hele weekend bereikbaar onder tel. 0118 628288. Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: Zaterdag 10.00-17.00 uur: Apotheek Paauwenburg, Dreesstraat 2a,Vlissingen, tel. (0118) 470717. 24-uursdienst (voor spoedeisende re cepten): Apotheek Welsinge, Rentmeesterlaan 31. Middelburg, tel. (0118) 623298. Thuiszorg Stichting Werkt voor Ouderen (voor zorg thuis), tel. 06-51422232. Zorgstroom Voor gezinsverzorging, wijkverpleging en uitleen verpleegartikelen, tel. 0118-684000. 11.00 tot 16.00 uur Fluitend tegen de wind in. In Canada worden meer zeehondjes doodgeknuppeld dan ooit tevoren! 330.000 zeehondenbabys vanaf 12 dagen oud worden op een bat- baarse manier afgeslacht. En dat allemaal voor hun mooie vachtje waar veel geld aan wordt verdiend. Wilt u de zeehondjes helpen? Vraag dan nu via www.stopdeknuppels.nl een protestkaart aan die u naar Canadese ambassade kunt sturen of bel (020) 676 66 00. qaat verder Gazelle staat voor omfortabel, gemakkelijk en lekker fietsen. Voor de Gazelle Easy Glider |eldt dat echter nog sterker dan ooit. Want dankzij de elektronische tapbekrachtiging wordt je trapkracht maar liefst verdubbeld! Tot eet maximum snelheid van 25 km/uur. Je hoeft je dus minder in te spannen, maar blijft toch in beweging! Kom ook naar dc En ervaar zelf i Gazelle dealer, wind in fietst: Gazelle middelburg -breeweg 17 BAMM/S 4 telefoon 0118-613187 www.pietvoskamp.nl Gazelle Easy Glider. Fietsen net elektronische trapbekrachtiging. KINDEREN EERST Voor vragen over het CBF-Keur: Centraal Bureau Fondsenwerving Tel: 0900 202 55 92 0,35 p.m.) www.cbf.nl VOOR GOEDE DOELEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 12