zc CDA verbaast Vlissingen PZC Het wordt net zo als vroeger Muziekstudio in jongerencentrum Cinema vertrouwt op gemeente voor behoud filmhuis - - 20 AUGUSTUS PZC 11 ndere gemeenteraadsfracties voelen zich niet achtergesteld bij Middelburg ïnda Herkomst fijn stof onderzoeken Scooter weg Sloopwerk voor nieuw dorpshuis Splinternieuwe speeltuin vernield MUSIctf^STORE ZATERDAG vrijdag 19 augustus 2005 5S1NGEN - Het CDA in jngen oogst eerder verwon- agdan lof voor de kritiek op van de provincie het transferium in Middel- I Andere gemeenteraads- jjes vinden niet dat hun wordt achtergesteld. Som- vinden wel dat Vlissingen 50k een transferium moet begrijp jullie niet", schrijft A. Soplan- m een mail aan het CDA. tan zich niet voorstellen dat CDA tegen winkels buiten stadscentrum is. Volgens heeft gedeputeerde H. van reren gelijk: het gaat om de j's, de verkeersproblemen en milieu. Middelburg slaat e vliegen in één klap, stelt lantila vast, omdat de pen- jus het autoverkeer vermin- lén klanten bij de winkels in brengt. raadslid T. de Roos reageert even verwonderd op het i, „Wij krijgen vast ook wel subsidie voor iets waar Idburg geen geld voor jt Ik vind het nogal verge it van het CDA. Ik maak me a elk geval niet druk om dat idburg geld krijgt voor een felbus." [-fractievoorzitter S. van oen is het daarmee eens. „Ik niet zo van: als Middelburg sidie krijgt, dan moeten wij subsidie krijgen." Hij vindt [wel een goede opmerking' gedeputeerde Van Waveren. s wij in Vlissingen ook een ■activiteiten Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; oterdagstot 12.00 uur REDACTIE «alcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Pax: 0118-493009 I E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) l Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Sokna Osman j wendy van den Hurk J Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 aa goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET *"w.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl transferium zouden opzetten, kunnen we ook subsidie krijgen. Het gaat tenslotte om het ver keer in de binnenstad en dat speelt in alle Zeeuwse steden." Met het bedrag dat Middelburg krijgt, heeft Van Wijnen al hele maal geen moeite. „Waar heb ben we het nou helemaal over: 11.000 euro." Middelburg is Vlissingen ge woon voor geweest, constateert L. Waterman van de PSE nuch ter. „Middelburg hoort die subsi die te krijgen. Net zoals wij die moeten kunnen krijgen." „Maar we hebben het niet ge vraagd, dus krijgen ve het niet", merkt C. Kapaan van de RPCU op. „Het is dus een ge woon een kwestie van de hand in eigen boezem steken." GroenLinks, SP en PSR willen dat Vlissingen nu alsnog werk gaat maken van dat transfe rium. Tijd om daar serieus over na te denken, stelt Soplantila. GroenLinks heeft ruim twee jaar geleden al eens een motie in gediend voor een transferium. De gemeente heeft dat toen on derzocht. Vorig jaar werd echter geconcludeerd dat de stad wel een autoluw centrum moet krij gen, maar geen behoefte heeft aan transferia. Er is toen voor gekozen parkeerplaatsen aan de randen van het centrum aan te leggen, bijvoorbeeld op het Scheldeterrein, zodat mensen te voet naar de winkels kunnen. Soplantila vindt dat een gemiste kans en krijgt daarin opnieuw de steun van De Roos en water man. „Wij zijn daar altijd voor geweest", zegt De Roos. „Maar in Vlissingen willen ze dat niet. Hier bouwen ze alleen grote par keergarages." Waterman pleit eveneens voor een pendelbus, bijvoorbeeld vanaf het oude PSD-terrein, naar het centrum. Hij hoopt dat wethouder voor verkeer P. van der Maden hier voor opnieuw moeite gaat doen. PvdA en RPCU blijven echter te gen een transferium. Zij vinden dat Vlissingen daaraan geen be hoefte heeft. Kapaan: „Zoals het nu gaat, gaat het goed." IV-EN SINT JOOSLAND Quar- slraat. 18.00 uur. opening Zo- l van Nieuwland door dik- mrace; tl - Café Hoppit, 21.00 uur sn Ronnie Snipperdag; Buskenstraat/Scheldeplein, X) uur. Weekmarkt; rolen, 13.00-16.00 uur: Openstel- itaureerde bunker; Igor van Zweeden heeft na vijftien jaar een sloopvergunning gecregen voor zijn huis. door Maurits Sep BIGGEKERKE - Hij had er al vijftien jaar op gewacht. Dus toen de sloopver gunning twee weken geleden eindelijk kwam, liet Igor van Zweeden ook geen moment meer verloren gaan. Een dag later waren de pannen eraf en weer een dag later was van de twee monumentale huisjes aan de Dorpsstraat in Biggeker- ke niet meer over dan een stapel Zeeuw se moppen. „Ja, je hoort zo vaak dat de sloop halver wege wordt stilgelegd omdat iemand be zwaar maakt. Ik dacht; dat gaat mij niet gebeuren." Van Zweeden lacht van opluchting. „En naar boven vallen doet het niet." De moppen zijn te koop. Hij wil er zo snel mogelijk vanaf. Dan kan hij im mers ook zo snel mogelijk beginnen met de bouw van zijn nieuwe huis. Over vier jaar moet het wind- en waterdicht zijn. Voordat het is afgewerkt en ingericht, is hij dus zo vijf jaar verder. Dik twintig jaar is e: dan verstreken sinds Van Zweeden Toor het eerst aan klopte bij de gemeente. De monumenta le pandjes verkeerdei toen al in een slechte staat. Aanvankelijk zoudei ze worden geres taureerd. Van Zweecen: „Het was hele maal rond. Ik zou er ;elf 250.000 gulden in steken en ik zou 220.000 gulden subsi die krijgen. Maar dal geld bleek er niet te zijn. Ik zou elk jaa~ een klein bedrag krijgen." Dat belemmerde hen in de uitvoering van zijn plan. Hij koi het geld zelf niet voorschieten. „En ondertussen stonden die huizen te verkroten. Het werd op den duur gewoon geiaarlijk. Ik moest 's ochtends soms eerst de stenen aan de kant schuiven voordót ik mijn erf af kon." Uiteindelijk was restauratie niet meer mogelijk. Van Zweeden diende een nieuw plan in. Hij wilde de panden slo pen en er een nieuw huis voor terugzet ten. Weer volgden moeizame gesprek ken met de gemeente en de monumen tencommissie. „Ik heb regelmatig ge dacht dat het nooit zou lukken. Ik heb ook wel eens de neiging gehad om ze toch gewoon te slopen. Maar ik heb me ingehouden. Want dan was ik nog ver der van huis geweest, weet je." Zijn geduld is dan toch beloond. „Ik heb het wel eerst even goed gelezen hoor", zegt Van Zweeden over de sloop vergunning die twee weken geleden op de mat viel. Maar het klopte. Hij zegt het te danken te hebben aan wethouder Jan Bostelaar van Veere. „Ik heb in al die jaren heel wat wethouders meege maakt. Maar wat hen niet is gelukt, heeft Bostelaar wel voor elkaar gekre- foto Ruben Oreel gen. Hij vond ook dat er dringend wat moest gebeuren." De huisjes aan de Dorpsstraat 23/25 zijn nu weg. Er komt een nieuw huis te staan, maar dat nieuwe moet niet te let terlijk worden genomen. „Ik hou niet van nieuw. Nieuwbouw doet me niks", zegt Van Zweeden. „Ik ga herbouwen in oude stijl. Dat vind ik het mooiste. En dat hoort op deze plek. Je kunt hier geen modern huis neerzetten." In het huis worden materialen uit de ge sloopte panden hergebruikt: de bedste- des, de dakpannen, de plavuizen, de muurankers, de balken. „Die heb ik alle maal nog. Alleen de moppen mogen weg. Ik kan net zo goed goedkope ste nen gebruiken, want de muren worden toch grijs gepleisterd. Precies zoals ze waren." Van Zweeden draait straks zelf op voor alle kosten. „Wat dat betreft ben ik er flink op achteruitgegaan. Maar ja, je moet een keer iets doen." Hij gaat zelf in het huis wonen. De schuur, waar hij nu woont, wordt verhuurd. door Jannes Goedbloed OOST-SOUBURG - Jongeren en begeleiders van stichting Pal ladium hebben er hard voor moeten werken, maar sinds gis teren is hij er. De muziekstudio in jongerencentrum Multi Culti is geopend. Nesar Xhoxhaj en zijn vrienden kwamen vier jaar geleden op het idee om te vragen om een muziekstudio. „Maar toen zag de jongerenwerker het niet zit ten. Vorig jaar kregen we een nieuwe jongerenwerker, en die kaartte het aan bij Palladium. Palladium heeft bij de gemeente een subsidie aangevraagd." In juni kregen ze de subsidie van de gemeente, die ze hebben gebruikt voor de apparatuur. Xhoxhaj en zijn vrienden heb ben toen op kosten van Palla dium de ruimte aangepast. „We hebben zelf de hele ruimte geïso leerd. Dat heeft heel wat uren gekost." Orde Nu de studio af is, wordt het door Xhoxhaj en Fikri Elfassi beheerd. Xhoxhaj: „We zitten de hele tijd in de studio en nie mand mag de studio in zonder ons. Het is onze taak om de orde De Souburgse jongeren hebben hard voor hun studio moeten werken. Er wordt gehoopt dat met de komst van de studio de overlast h de buurt vermindert. foto Lex de Meester TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen moet een onder zoek instellen naar de herkomst van het fijn stof dat de luchtkwaliteit in de Kanaalzone ernstig aantast. Die luchtverontreiniging brengt nieuwe industriële ontwikke lingen, bouwprojecten en infrastructurele werken in ge vaar. Daarom is het van belang de bronnen op te sporen, vindt het Temeuzense WD-raadslid W. Broekhuysen. Hij weet zo goed als zeker dat de vervuilingsbronnen over de grens moeten worden gezocht. In schriftelijke vragen aan het college van B en W merkt hij op: „Bent u het met mij eens dat het onredelijk is dat aan die nieuwe ontwikkelingen hoge eisen worden gesteld, als blijkt dat de vervuiling in belangrijke mate 'geïmporteerd' wordt uit het Belgisch deel van de Kanaalzone?" Hij vindt dat het college de kwestie moet aankaarten in Den Haag. Broekhuysen wijst op de strenge opstelling van de Raad van State, die bij de beoordeling van bezwaren tegen nieuwe projecten de verwachte hoeveelheid fijn stof die erdoor worden ver oorzaakt, zwaar laat meewegen. VLISSINGEN - In de Vlissingse wijk Bossenburgh is in de nacht van woensdag op donderdag een scooter gesto len. De zwarte Aprilia SR stond in de voortuin van een woning aan de Bonenburg. Hij is enkele honderden euro's waard. OUD-VOSSEMEER - Aan de Schoolstraat in Oud-Vosse- meer zijn deze week de sloopwerkzaamheden begonnen om ruimte te maken voor een vernieuwd multifunctioneel centrum in het Thoolse dorp. Een aantal huizen en de huidige grote zaal van het huidi ge dorpshuis De Vossenkuil worden afgebroken. Het is een behoorlijk karwei. Volgens planning moet de sloper 26 september klaar zijn. De Vossenkuil gaat na de vernieuwing ook onderdak bie den aan een peuterspeelzaal, kinderdagverblijf en jeugd honk. Gekoppeld aan het dorpshuis worden door Castria Wonen 21 senioren woningen met een servicecentrum en medisch centrum gebouwd. Voor het multifunctioneel cen trum is door de gemeente 1,8 miljoen euro uitgetrokken, waarvan een deel wordt gedekt uit subsidies en een erfe nis. HOEK - Twee zo goed als nieuwe speeltoestellen in de ge meente Terneuzen zijn ten prooi gevallen aan vandalis me. Van de speelkooi achter het dorpshuis in Hoek is een paneel afgebroken. Op de skatebaan bij het zwembad in Koewacht zijn stenen gegooid, waardoor er putten in het oppervlak van de toestellen zitten. In verband met de veiligheid is het paneel van de voetbal en basketbalkooi in Hoek weggehaald. De vernielingen zijn geen aanleiding om de officiële ope ning van de speel voorziening, onderdeel van de nieuwe wijk Windlust, vandaag uit te stellen. „Het enthousiasme van de kinderen over het plein in Hoek is groot. Dat plezier laten we niet vergallen door vandalen die er anders over denken", zegt de Terneuzense wethouder C. Liefting van wijkbeheer. te handhaven, maar ik denk niet graag willen doen." Het is de be- dat dat moeilijk is. Ten eerste doeling dat de studio de over- kennen en respecteren ze mij en last in de buurt vermindert, bovendien zijn de jongeren met „Nu hangen er nog vaak jonge- iets bezig dat ze ontzettend ren van het centrum op straat, maar straks zitten ze vooral in de studio. Ze willen volgens mij niets liever dan hier 24 uur per dag zitten." De studio zal volgens Xhoxhaj dan ook al snel de vraag niet meer aankunnen. „Iedere dag wordt al aan ons gevraagd of ze de studio al in kunnen. Ook door kinderen van buiten de buurt en van andere centra van Palladium. Straks kunnen we al leen niet langer openblijven dan het centrum open is. Het liefste zouden we zelf de sleutel heb ben, zodat dat wel kan." Coördinator jongerenwerk van Palladium Nam Kempers: „Vooralsnog houden we gewoon de tijden van het jongerencen trum aan, maar als blijkt dat er inderdaad erg veel vraag naar is moeten we kijken of en hoe dat langer kan." Instrumenten Er is bij de gemeente ook een nieuwe subsidieaanvraag inge diend voor een nieuw mengpa neel, zodat er ook met echte in strumenten gewerkt kan wor den. Nu moeten ze zich nog be helpen met een muziekcompu- ter. De opening van de studio viel sa men met de Culturele Doe Dag. De studio werd geopend met een optreden van Kunstbende winnaars Prince of Riff Whit ney en een rapbattle door de jongeren van het jongerencen trum. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Stichting Ci nema Middelburg vertrouwt er op dat het gemeentebestuur mee werkt aan behoud van het film theater in Middelburg. Dat zegt voorzitter W. de Pagter van de SCM. Een filmtheater hoort in een stad als Middel burg, vindt hij. „Ik ga er niet vanuit dat het filmtheater ver dwijnt. Zeker nu Middelburg een studentenstad is. Er is wel degelijk behoefte aan een film theater. Dat bewijzen de groeiende bezoekerscijfers. Af braak van voorzieningen is geen optie. Het is natuurlijk vreemd dat je eerst een universiteit naar de stad haalt en vervolgens het filmtheater sluit." Het Schuttershof lijkt het slacht offer te worden van de theateraf faire in Middelburg. Door op lopende kosten vanwege de wrakke bouwput moet bezui nigd worden op het ontwerp. Het college van B en W stelt voor om onder meer de twee filmzalen te schrappen die het nieuwe onderkomen van het Schuttershof zouden worden. De Pagter heeft eerder aangege ven niet te hechten aan een plek in het nieuwe theater. Dat het filmtheater in de binnenstad blijft, vindt hij wel noodzake lijk. Hij vertrouwt erop dat de gemeente meewerkt aan behoud van het theater. „We moeten op zoek naar een alternatieve loca tie. De realiteit dwingt ons daar toe. Het is wel een betreurens waardige ontwikkeling." Het filmhuis blijft voorlopig films vertonen in het Schutters hofcomplex. „Daar kunnen we nog wel een paar jaar vooruit. De zaal stort nog niet in. Maar het blijft natuurlijk maar één zaaltje. Een filmtheater met een grote en een kleine zaal lijkt er niet in te zitten. Wellicht dat we met steun van de gemeente een oplossing kunnen vinden." Schouwburgdirecteur G. Peijs wilde gisteren nog geen commen taar geven op de voorstellen van het college voor bezuinigingen op het gebouw en de uitkomsten van het onderzoek naar alterna tieve bouwlocaties. Hij had het onderzoeksrapport nog niet ont vangen. (Advertentie) (Advertentie) Bezorgklachten en informatie over abonnementen l»800 0231 231 rat'.o het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11