lissingen vist achter het net Werkgevers ongerust over kaart met risico-objecten op internet IC Jeugdzorg onderzoekt noodzaak crisisteam Weinig sterren voor groen-blauwe oase GD tracht met feest ntal deelnemers derzoek te verhogen Zoektocht naar vestigingsplaats voor zee-aquarium 15 li\agterminals voor gas komen niet naar Zeeland klore Festival SMAÜIk SAlIl Toch subsidie voor De Ru-huis Geld stads- en dorpsvernieuwing Vrachtwagen met oud ijzer kantelt Onzedelijk gedrag op naaktstrand Verkeerscursus scootmobielers woensdag 17 augustus 2005 Rozendaal - Het Bureau Zeeland (BJZ) onder- menselijkheid van een «team. De meeste col- «uisaties in Nederland ^dergelijke teams op te |an sneller hulp te bie- l problemen voor bannen met kinderen. Uen de verrichtingen Uroeders en zijn aan {«ren wat de meerwaar- jL crisisteam zou kun- K bevestigt voorzitter [den Ende van de raad van BJZ. Amsterdam, Rotterdam en de re gio Den Haag beschikken al en kele jaren over crisisteams. In Groningen, Drenthe en Gelder land zijn ze onlangs geformeerd en in Overijssel en Friesland is het bijna zo ver. NRC Handels blad meldt dat in Limburg, Noord-Brabant en Flevoland een crisisdienst op de agenda staat. „Zo zou ik het bij ons ook om schrijven", zegt Van den Ende. „We moeten wel kijken of het echt nodig is. Onze crisishulp verlening is een paar weken gele den nog gecomplimenteerd door de Inspectie voor de Jeugdzorg. We zijn vierentwintig uur per dag bereikbaar en we hebben structureel overleg met de poli tie, die tegenwoordig ook met een vroeg-erbij team werkt. De vraag is: wat voegt een crisis team daaraan toe?" Het dagelijks provinciebestuur heeft de Inspectie voor de Jeugd zorg gevraagd volgend jaar on derzoek te doen naar het Advies en Meldpunt Kinderbescher ming (AMK) Zeeland, waarmee BJZ op 1 januari begint. Tot die datum valt Zeeland nog onder het AMK Rotterdam. Onlangs heeft de Inspectie voor de Jeugdzorg de provincie gerap porteerd dat die dienst goed werkt. De eerste inschatting bij proble men, de adviezen en consulten en de reacties op meldingen zijn positief beoordeeld. Zeer posi tief is de Inspectie over het on derzoek van het AMK Rotter dam bij problemen. De doorver wijzing naar de Raad voor de Kinderbescherming en de hulp verlening is minder op orde. Die worden door de Inspectie als 'zorgwekkend' beoordeeld. Het AMK Rotterdam wordt aan bevolen het goede te behouden en de tekortkomingen weg te werken. De provincie wil dat de kwaliteit van de hulpverlening gehandhaafd blijft en zo moge lijk verbetert als een zelfstandig AMK Zeeland ontstaat. De In spectie is daarom gevraagd een nulmeting te verrichten en een vervolgonderzoek, om te kijken of deze doelstelling in Zeeland wordt gehaald. Van den Ende sluit lichte aan loopproblemen bij het AMK Zee land niet uit, maar stelt dat al les is geregeld om begin volgend jaar tot een zo vlekkeloos moge lijke overgang te komen. Twee maatschappelijk werkers van AMK Zeeland worden op het ogenblik getraind in Rotterdam. In januari krijgt het AMZ Zee land er nog een halve formatie plaats bij. Waarschijnlijk levert het Zie kenhuis Walcheren voor zestien uur per week een vertrouwens arts. en Petroplus wil terminal bouwen op in Rotterdam Wag van vloeibaar gas. heeft Zeeland overwo- t-r niet gekozen. Vopak Lnog over, maar heeft Lvoor Rotterdam. I bedrijven beschikken in Vlissin- L kiezen niet opnieuw sland als het gaat om de ran vloeibaar gas. wil in 2007 beginnen met De terminal voor vloei- adgas zou eind 2010 in [kunnen zijn, aldus Vo- 5? onderneming voert stober met de Gasunie ie Uit voor de ontwikke- :de terminal. De twee be- t jondigden in april aan grein samen te werken, j energiebedrijf Essent :!ie- en gasconcern Cono rs onderzoeken de bouw g LNG-terminal. Zij na- aoptie op een terrein van iare in de Eemshaven in F beeft een voorkeur voor in, maar kijkt ook naar Bging in de Eemshaven. wil geen enkele loca- en kijkt ook naar zegt woordvoerder telle. Overwegingen die c>hem een rol spelen zijn iten rond inkenszand IENSZAND - Borsele Be- ra de jongere nraad Borse- &n vrijdag 26 augustus (tweede keer de Friday skate. een skatetocht door de i.Er'zijn twee afstanden: ien twintig km. Deelne- fonnen zich vanaf 18.00 ïhnjven bij de gemeente- laats aan de Dorpsstraat, mi' later wordt gestart. 18.30 uur is er ook een ska- e Mensen die niet mee- finnen op het terrein van «plaats deelnemen aan zkshop sportief wande- te skaters komen rond e: terug bij de gemeente ers in Heinkenszand. SOUBURG - Op de Karo- burcht in Oost-Souburg zaterdag 3 september het Folklore Festival Walche- iaats. Er treden folklo- penuit binnen- en bui ten- j? Uit Zeeland zijn onder KiSeheldeloodsenkoor en Bvhappelse heiploeg aan- Het festival wordt georga- s door de folkloristische tepMedioburgum. de hoeveelheid beschikbare grond, de infrastructuur, de mo gelijkheid om LNG-schepen makkelijk af te handelen en een goede aansluiting op het gasnet- werk. Woordvoerder H. Ensing van de Gasunie sluit Vlissingen als bouwplaats voor de terminal di rect uit. „Het is of Rotterdam of de Eemshaven. Vlissingen is ab soluut niet in beeld." Ook Petroplus gaat een LNG-terminal bouwen. Dat be drijf heeft gisteren de definitie ve locatie bekend gemaakt: Eu ropoort in Rotterdam. De termi nal moet eind 2009 in gebruik zijn. De LionGas-terminal krijgt een capaciteit van mini maal 6 BCM (miljard kubieke meter) aardgas per jaar en zal gefaseerd worden uitgebreid. Vlissingen, waar het bedrijf al een opslagterminal heeft, is wel in beeld geweest, maar niet ge kozen. „Vlissingen is het niet ge worden op basis van nautische overwegingen", zegt woordvoer der E. Trieling. „Verder is geke ken naar de infrastructuur en de aansluiting op het gasnet- werk." De bouw van een LNG-terminal kost zo'n 300 tot 400 miljoen eu ro. De enige opslaglocatie voor vloeibaar aardgas op het vaste land van Europa ligt nu in het Belgische Zeebrugge. Zowel aan de vraag- als aan de aanbodkant is interesse voor een nieuwe terminal, aldus Ri- chelle van Vopak. Het betekent dat over een aantal jaren zowel Europese landen, die dan per saldo gasimporteur worden, als de grote energiebedrijven, be langstelling hebben. De Neder landse regering ziet de plannen ook wel zitten. De LNG-markt groeit snel en zal de komende decennia een be langrijk deel van de gascon- sumptie in westerse landen ver zorgen, omdat de binnenlandse voorraden opraken. Vopak be kijkt ook in Azië, samen met het Koreaansae Kogas, de mogelijk heden voor de bouw van een LNG-terminal. De Kop van Schouwen krijgt de meeste sterren vanwege het karakteristieke brede en natuurlijk stuivende duingebied. door Rinus Antonisse GOES - De Zeeuwse groen-blauwe oase scoort matig in de gids Mooi Land. Daar in worden een of meer sterren toegekend aan vijftig Nederlandse landschappen, waarvan er vier in Zeeland liggen. De Kop van Schouwen sleept met drie sterren de beste waardering in de wacht, gevolgd door de Zak van Zuid-Beveland en Walcheren bewesten Middelburg, met elk twee sterren. West-Zeeuws-Vlaande ren is met een ster bedeeld. De gids Mooi Land is een initiatief van de stichting Natuur en Milieu. Die wil in het vervolg jaarlijks sterren toekennen aan landschappen, in de hoop dat het net zoveel gewicht krijgt als de culinaire ster ren voor restaurants. Om voor een of meer sterren in aanmer king te kunnen komen, wordt gekeken naar het bijzondere karakter van een ge bied, naar de mogelijkheden voor natuur- recreatie en naar waarden voor ecologie, cultuurhistorie en beleving. Natuur en Milieu wil met de gids meer aandacht ver garen voor de slinkende kwaliteit van het landschap. Vijftig landschappen hebben sterren ont vangen. Alleen de Drentse Aa en het Lim burgse Gulp- en Geuldal reikten tot vijf sterren. Negen landschappen mogen zich tooien met vier sterren en 34 landschappen, waaronder drie beoordeelde Zeeuwse, twee of drie. Voor vijf landschappen is een ster weggelegd. Dat de Kop van Schouwen als het hoogst te waarderen landschap van' Zeeland wordt gezien, komt door het unieke ka rakter vanwege het brede en natuurlijk stuivende duingebied. De natuur is er rijk, onder meer in de vochtige duinval leien (mede teruggekeerd door aanpas sing van de waterwinning). De Kop is zeer geschikt voor een dagje uit, al zijn er in de zomer wel te veel mensen. Cultuurhistorie Walcheren, twee sterren, wordt omschre ven als aantrekkelijk gebied met hoge duinen, waar het goed toeven is. De na tuur is niet zo bijzonder, interessant is •ünkvan Cooten tCZEN - GGD Zeeland fflmet een dansfeest deel de lokken voor een onder- fiaar de effecten van borst- vindt een uniek on- plaats. De GGD bekijkt Rtvoeding beter is dan fles sen hoe lang borstvoe- ^ven moet worden. Het Mgevoerd onder jonge- 'ussen 1977 en 1986 in 'D zijn geboren. Omdat jongeren in hun zuige nd exacte gegevens over i'oeding zijn vastgelegd, is töen de enige plaats in Ne- waar een betrouwbaar zoek mogelijk is. ton is echter dat de res- legenvalt. In totaal zijn personen benaderd. De op- ,0t nu toe is 33 procent. Volgens jeugdarts M. de Kroon, die het onderzoek samen met de GGD Zeeland doet, is een op komst van minimaal vijftig pro cent nodig voor goede resulta ten. De GGD probeert met het feest TOP Dance in het Scheldethea- ter in Terneuzen op zaterdag 10 september de animo voor deelna me aan de studie te verhogen. Wie naar het feest komt, doet aan het onderzoek mee. Het onderzoek moet antwoord geven op de vraag of borstvoe ding beter is dan flessenvoeding en hoe lang borstvoeding gege ven moet worden. Onderzocht wordt het effect van borstvoe ding op bijvoorbeeld het ont staan van astma, diabetes en overgewicht. Jongeren die naar het feest wil len komen, moeten zich vantevo- ren aanmelden: 0115-642079 of TOP@ggdzeeland.nl. door Ben Jansen MIDDELBURG - Een risico kaart hoort volgens de Bra bants-Zeeuwse Werkgeversvere niging (BZW) niet thuis op het internet. De ondernemersclub roept de provincies Zeeland en Noord-Brabant op te stoppen met hun plannen informatie over rampgevoeligc gebieden en risico-objecten op hun website te publiceren. „Anders spelen ze terroristen in de kaart", meent de BZW. De provincies willen op internet risicokaarten publiceren waar op de risico's staan van dertien verschillende soorten rampen en de effecten daai-van op de leefomgeving. De gegevens hiervoor zijn onder andere afkomstig uit milieuver gunningen voor gebruik en op slag van gevaarlijke stoffen. De ze informatie is bedoeld om voorlichting te geven over moge lijke risico-objecten in de omge ving. De BZW is bevreesd dat deze in formatie niet alleen geraad pleegd wordt door goedbedoe lende burgers, maar ook door po tentiële terroristen. „Wanneer op een gedetailleerde wijze wordt aangegeven wat de effec ten zijn van een aanslag op bij voorbeeld een petrochemisch be drijf, wordt het voor hen wel heel makkelijk om een lijst met mogelijke doelen samen te stel len", stelt de BZW in een brief aan beide provincies. Volgens secretaris J. van Mou- rik van de BZW hebben de afge lopen maanden verscheidene in ternationaal werkende bedrij ven bij de werkgeversorganisa tie uitdrukking gegeven aan hun ongerustheid over de publi catie van risicokaarten op het in ternet. Ze vinden het onverant woord dat in Nederland dergelij ke gegevens op het internet wor den gezet. Van Mourik: „Zeker voor Amerikaanse bedrijven is dit onbegrijpelijk. Direct na de aanslagen van 11 september 2001 is dit soort informatie in de Verenigde Staten meteen van het internet gehaald." De BZW vreest dat er minder zal worden geïnvesteerd in Ne derland wanneer de provincies niet terugkomen op hun plan nen. De Zeeuws-Brabantse on dernemersclub wijst erop dat mi nister Remkes van Binnenland se Zaken heeft aangegeven dat de publicatie van risicokaarten moet worden heroverwogen. (Advertentie) FettiualX ülissingén 25 - 26 - 27 - 28 AUGUSTUS 2005 www.smallsail.nl MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur geeft; alsnog een bijdrage voor de bouw van twee tehuizen voor vrouwelijke studenten in Sihanoukville (Cambodja). Eerder was een subsidieverzoek van de Foundation for Cambodja afgewezen, omdat al steun wordt gegeven aan een andere club, stichting Sawasdee. die zich ook bezig houdt met hulp aan kansarme jeugd in Zuidoost-Azië. Daar komt het dagelijks provinciebestuur bij nader in zien op terug. Het studentencomplex krijgt de naam Arend de Ru-huis, genoemd naar de onlangs overleden oud-chef kabinet van de commissaris van de koningin, die bestuurslid van de foundation was. Een bijdrage van 5000 euro ziet het dage lijks provinciebestuur als een eerbetoon aan De Ru. De subsidie komt niet ten laste van de pot voor ontwikke lingshulp, maar wordt uit de pot voor onvoorziene uitga ven gehaald. MIDDELBURG - De Zeeuwse gemeenten krijgen voor stads- en dorpsvernieuwing komende jaren ruim 27 mil joen euro. Het meeste gaat naar de vier stedelijke gemeen ten Goes, Middelburg, Terneuzen en Vlissingen: bijna 18,5 miljoen euro. Het geld is onder meer bestemd voor vernieuwing van wij ken en kernen, bevorderen van bouwen binnen bestaand bebouwd gebied ('inbreien'), bouwen van zorgwoningen, verbeteren kwaliteit leef- en woonmilieu en meer aan dacht voor cultureel erfgoed. Een deel moet ook benut worden voor bodem- en geluidssanering. Een betekenend bedrag, bijna 5,5 miljoen euro, gaat naar vier gemeenten met een zogeheten dragende kern: Hulst, Schouwen-Duiveland, Sluis en Tholen. Voor de vijf overige gemeenten resteert 3 miljoen euro. Het geld wordt verstrekt door het ministerie van VROM. YERSEKE - Op de Molendijk in Yerseke is gisterochtend rond kwart over negen een vrachtwagen, geladen met oud ijzer, gekanteld. De vrachtwagenchauffeur, een veertigjarige inwoner van Oud-Gastel, reed over de Molendijk en wilde op de krui sing met de Molendijkseweg rechtsaf slaan. Vermoedelijk door een te hoge snelheid kantelde zijn vrachtwagen en kwam op de kant terecht. De chauffeur kon zelf uit zijn cabine kruipen en hield aan het ongeval enkele schram men over. De vrachtwagen werd door een takelbedrijf rechtgezet en weggesleept, het oud ijzer werd door een ander bedrijf op geruimd. De weg is ter plaatse vier uur afgesloten ge weest. VROUWENPOLDER - Op het naaktstrand bij Vrouwen polder is gistermiddag een 43-jarige inwoner van de ge meente Tholen aangehouden. De man had zichzelf bevredigd ten overstaan van andere strandbezoekers, waaronder jonge kinderen. De 43-jarige man werd op het strand aangehouden en overgebracht naar het politiebureau. Na verhoor en opmaken van proces-verbaal is hij weer in vrijheid gesteld. archieffoto Dirk-Jan Gjeltema wel de cultuurhistorie. Soms is het te druk. In de Zak van Zuid-Beveland, twee ster ren, is de natuur evenmin erg bijzonder, constateren de beoordelaars. De bloem- dijken en oude dorpen maken het gebied uit cultuurhistorisch oogpunt interes sant: uniek door de kleinschaligheid en grilligheid. Er zijn weinig recreatieve voorzieningen. Dat West-Zeeuws-Vlaanderen maar een ster ontvangt, komt doordat de kust druk en volgebouwd is. De streek is wel geschikt voor een dagje uit, vooral voor wandelen en fietsen. De verdedigingswer ken maken het gebied cultuurhistorisch waardevol. De natuur is niet zo rijk of bijzonder. In een antwoord op vragen van CD A-Statenlid J. Bergen maakt het dagelijks provinciebestuur van Zeeland duidelijk dat Rem kes moeite heeft met een risico kaart waarop staat aangeduid hoe ver de gevolgen van een cala miteit zich kunnen uitstrekken. De provincies erkennen dat de kans op terroristische aanslagen uiterst serieus moet worden ge nomen, maar hechten niettemin aan openbaarheid van deze in formatie. „Openheid draagt bij aan draagvlak, vertrouwen en begrip van de burger en tevens aan het vergroten van de zelfred zaamheid." Het dagelijks provinciebestuur voegt daar aan toe dat bij de re cente aanslagen door terroristen geen doelen zijn gekozen in de categorie die op de risicokaart staan. Ook wijzen Gedeputeerde Sta ten erop dat alle informatie op de kaart vrij makkelijk op ande re manieren te vinden is. door Rinus Antonisse WILHELMINADORP - Initia tiefnemer B. Meijering zoekt nog steeds naar een plek voor vestiging van een groot zee-aquarium. Hij noemt het een toeristische topattractie, die als 'al-weervoorziening' prima past in Zeeland. De beste plek voor het aqua rium is en blijft de omgeving van Katseveer. Als andere loca ties zijn in beeld Neeltje Jans en een inlaag bij het Zierikzeese ha venkanaal. Die laatste plek is nieuw. Het gaat om een gebied van onge veer 10 hectare, nu eigendom van de Vereniging Natuurmonu menten. Uitgangspunt is het aquarium verdiept aan te leggen en in verbinding te brengen met de Oosterschelde. Eén jaar geleden presenteerde Meijering (directeur van zee-aas- kwekerij Topsy Baits bij het Goese Sas) zijn plan voor de toe ristische topattractie in de vorm van een ringwalburg. Een groot cirkelvorming aquarium waar het onderwaterleven getoond wordt, in combinatie met een buitenschor. De eigenaar van de grond bij Katseveer, landbouwmaatschap De Wilhelminapolder, wilde niet meewerken. Meijering schrijft dat ronduit toe aan de opstelling van toenmalig WP-be- stuurder H. Eversdijk, die als commissaris van Waterland Neeltje jans geen concurrentie duldde. „Hij lag dwars. Het klinkt mis schien niet diplomatiek dat ik dit zeg, maar zo was het wel. Als ik aandeelhouder was van de Wilhelminapolder, zou ik niet blij zijn met zo'n commissa ris", stelt Meijering. Noodge dwongen keek hij verder. Dat bracht hem bij het initiatief van de Hogeschool Zeeland voor oprichting van een maritiem kenniscentrum op Neeltje Jans. Daar zou het zee-aquarium mooi bij passen, omdat er ook toegepast onderzoek voorzien is. Hoewel Meijering betwijfelt of er op Neeltje Jans voldoende ruimte is voor zijn plan, neemt hij deel aan gesprekken met de Hogeschool. Die gaan in septem ber verder. Als derde locatie kwam de in laag bij Zierikzee uit de bus. In samenhang met het historische stadje Zierikzee een goede moge lijkheid, zegt Meijering. „Maar een nadeel kan zijn dat de plek niet direct tegen Zierikzee aan- ligt. Dan krijg je extra verkeers- bewegingen." Volgens hem wil de gemeente Schouwen-Duive land meewerken. Dan is het wel de vraag of de provincie dat ook doet. Het ge bied is beschermd natuurgebied en valt onder de Europese Vogel richtlijn. Meijering geeft aan dat hij inmiddels het ontwerp van een ringwalburg heeft losge laten, om tot een betere land schappelijke inpassing te ko men. Queeste Architecten uit Den Haag maakte een nieuw ontwerp. Pas als er duidelijkheid is over een locatie, kan er nader onder zoek worden verricht naar de haalbaarheid van het plan en kan gezocht worden naar finan ciering. Meijering vindt het een pluspunt dat nutsbedrijf Delta mee wil doen. Hij blijft hopen dat de plek bij Katseveer nog niet definitief afgeschreven hoeft te worden. GOES - Scootmobielers en men sen met een elektrische rolstoel kunnen vanaf 7 september een verkeerscursus volgen in Zorg centrum Randhof in Goes. De cursus omvat drie lessen. In de eerste sessie draait het om de theorie. Cursisten leggen tijdens de tweede les een oefenparcours af. Een ergotherapeut legt daar bij uit hoe de bestuurders het best obstakels kunnen nemen. Een vertegenwoordiger van ver voerder Connexxion oefent met de cursisten hoe ze de teletaxi in en uit moeten rijden. Een leve rancier van hulpmiddelen is aan wezig om mankementen aan rol lend materieel te verhelpen. Daarnaast ondergaan de deelne mers een ogentest. De laatste les behelst een rit door Goes, met onder meer be zoeken aan winkels. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij SM WO Welzijn: 0113-237095.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15